Vyhledávání
7.7.2020
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Kesaj Čhave: Pozoruhodný umělecký soubor romských dětí ze slovenských osad pod vedením Ivana Akimova se po letech objeví v Praze

Kesaj Čhave vystoupí v divadle Dobeška 15. května 2015 od 18 hodin 15. května bude opět patřit pražské divadlo Dobeška mladým Romům žijícím na Slovensku pod Tatrami. Tito mladí lidé vystupují ve velmi úspěšném souboru Kesaj Čhave. Diváci uvidí celou řadu zajímavých folklorních hudebních i tanečních prvků z cikánského světa, které představí děti pod vedením Ivana Akimova, „člověka s vulkanickým temperamentem a  velkým srdcem“, jak o něm píše zahraniční tisk.

Myšlenkou zkusit ukázat romským dětem jiné možnosti života, než jim nabízí bezútěšné prostředí cikánských osad na východním Slovensku, se Ivan Akimov s manželkou Helenou začali zabývat před 14 lety. V této době si jako obyvatelé Popradu, v jehož blízkosti existuje několik osad, nemohli neuvědomovat izolovanost malých a mladých Romů, kteří nemají prakticky žádnou velkou šanci se ze svého původního prostředí vymanit. Mnoho z nich je přitom velmi nadaných a talentovaných, především hudebně a tanečně.

Kesaj Čhave: Ukázat romským dětem jiné možnosti života, než mají v osadách, za pomoci hudby a tance

A celých těch 14 let, tedy od chvíle, kdy manželé Akimovovi propadli kouzlu a šikovnosti dětí z osad, se jim pravidelně věnují a podávají jim pomocnou ruku, a to pro tyto děti velmi podmanivým způsobem. Tím, že mistrně využívají to, co je jim vlastní – jejich blízký vztah k hudbě a tanci.

Ivan Akimov, ač sám Rom není, chápe jejich svět v celé jeho složitosti, snad i proto, že jeho manželka Helena Romka je. Nasazení Ivana Akimova pro romské děti, kterým se věnuje s obrovskou láskou a porozuměním, je zcela nevídané a zaslouží hluboký obdiv. Kromě manželky mu k tomu pomáhá jeho balalajka, s níž jako potomek někdejší tzv. bílé emigrace z Ruska, sklízel úspěchy sám jako emigrant ve Francii po roce l968.

Ivan Akimov – muž mnoha profesí se zajímavým životním příběhem, který se spolu s manželkou nyní věnuje dětem z východoslovenských romských osad

V projevu Ivana Akimova je bezesporu vepsána i jeho vlastní minulost, která nebyla mnohdy jednoduchá. Jeho cesta nevedla vždy přímo. Jako tomu bylo na přelomu 60. a 70. let ve Francii. Tam byly ruské salony vždy velmi přitažlivé, tedy i v 70. letech minulého století, kdy se v nich ocitl i umělecky působící Ivan Akimov. A tak měl tento muž hrající na balalajku možnost doprovázet Yehudi Menhuina, Gilberta Becauda, Mireille Mathieu, Dalidu a řadu jiných.

Po návratu na Slovensko, kam ho to vždycky vnitřně táhlo, dělal určitou dobu nosiče na Teryho a Zbojnickou chatu. Díky romským dětem se pak vrátil ke své muzice, která je nepostradatelnou součástí jeho života. Stejně tak jako jí jsou malé romské děti, kterým pomáhají spolu s manželkou Helenou žít „normální“ život. Za dobu spolupráce s romskými dětmi se jim podařilo zformovat už na více než tři stovky Romů (a to v pravém slova smyslu, nejen v ohledu uměleckém, ale i v pohledu společenském).

Soubor Kesaj Čhave sklízí úspěchy všude, kde se objeví

V zahraničí měl již 730 koncertů. Během let se účastnil bezpočtu festivalů. Miláčkem diváků jsou podtatranští Romové zejména ve Francii, která na ně každý rok už netrpělivě čeká. Úspěšné tažení uskupení Ivana Akimova se dostalo na vrchol vloni v říjnu, kdy při jejich vystoupení bouřila pařížská Olympie.

Soubor Kesaj Čhave vystupuje ve filmu Rozálie Kohoutové Jenica a Perla nedávno uvedeném na festivalu dokumentárních filmů Jeden svět.

Ivan Akimov vnímá svou životní misi jako velkou radost. “Nejedná se o nějaké zachovávanie folkóru a estě menej o humanitárnu činnost či o charitu,“ říká pan Akimov, “lebo je šťastie moc stretnúť tieto malé bytosti, tak uprimné a prirodzené, šťastné v ich hudbe. Ich identita je nechtiac velmi silna, ašpirují len sa stat takými ako ostatný. Hudba a tanec su vektormi komunikácie, sposob ako sa otvoriť svetu, integrovať určitú výchovu. My im staviame mostíky“.

Koncert souboru Kesaj Čhave s koná v pražském divadle Dobeška dne 15. května 2015 od 18.00 hodin

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2020
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz