Vyhledávání
27.10.2020
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Lidé z budějovického sídliště Máj viní z nepokojů město, problémy prý dlouhodobě neřešilo

Policisté zasahovali v Českých Budějovicích proti demonstrantům (Foto: ČTK) Názory na sobotní demonstraci v Českých Budějovicích, která se z původně pokojné akce za lepší život na sídlišti Máj změnila v tažení proti tamním problémovým obyvatelům, se různí. Zatímco podle místních jde o důsledek dlouhodobě neřešených potíží a selhání radnice, primátor to považuje za ojedinělý exces a viní policii. Lidskoprávní aktivisté pak rovnou mluví o radikalizaci společnosti.

„Jsme hluční, ano, je to v nás, my se tak bavíme. Jsou mezi námi i ti špatní. Co s tím máme dělat? Tady jsou od toho určité instituce a orgány, policie, sociálka atd. Ať ten problém řeší, ať Romy potrestají, já jsem pro,“ říká jeden z místních Romů.

Nelíbí se mu však, aby lidé brali zákon do vlastních rukou a chtěli problémy řešit sami. Podle něj by to vedlo jen k násilí.

Místní ale mají už teď strach, že se život na sídlišti za pár dnů vrátí do starých kolejí. „Až se to všechno rozprchne, do týdne zase začnou ty jejich výhrůžky, vydírání, krádeže, napadání. Dennodenně. Naše děti si nemůžou hrát na hřišti. Bohužel naši radní a naše město s tím taky nic nedělá, nedělají s tím nic zákonodárci,“ zlobí se obyvatelka Máje.

Problémy v komunikaci s českobudějovickým magistrátem vidí i sociální pracovník Jan Horváth ze Salesiánského střediska mládeže, které na sídlišti působí. „Město většinou nedbá nějakých pokynů nízkoprahových zařízení nebo neziskových organizací. Moc s námi nespolupracují. Město by mělo určitě víc naslouchat občanům Českých Budějovic,“ radí Horváth.

Spor o policejní zásah

Policisté zasahovali v Českých Budějovicích proti demonstrantům (Foto: ČTK) Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma však považuje sobotní událost za ojedinělý incident. Zároveň kritizuje policii, že proti lidem, kteří se po demonstraci vydali na nepovolený pochod na sídliště, nezasáhla mnohem dříve.

„Já jsem přesvědčen, že ve chvíli, kdy někdo jde v průvodu, ještě v centru města, má zvednutou pravici, vykřikuje ‚Heil Hitler!‘, ho policie má sebrat. Policie se rozhodla, že si ten průvod nějak nasměruje a že ho sebere někde jinde,“ vysvětluje primátor.

Thoma však upozorňuje, že nejde o nějak zvlášť problémovou lokalitu. „Sídliště Máj, na kterém žije 22 tisíc obyvatel a několik desítek Romů, není Chanovem. Sídliště Máj není lokalitou, ve které by opravdu bylo obrovské sociální napětí. Samozřejmě, že odlišný způsob života romské komunity tam vyvolává napětí s většinovou populací,“ připouští primátor.

Policii kritizují i pořadatelé původního povoleného shromáždění na náměstí, ale z opačného důvodu – zásah policie byl podle nich zbytečně tvrdý. „To, že shromáždění proběhlo, nás nemrzí. Bohužel nás mrzí chvílemi i docela brutální zákrok policie,“ říká pořadatel Michal Choura.

„Rozhodně nám třeba nepřipadá normální, že na Facebooku je video, jak tam stojí člověk, oni kolem procházejí a jeden z policistů do něj strčí takovým brutálním způsobem, že ten člověk spadne mezi auta. Některé zákroky policie byly myslím opravdu zbytečné,“ tvrdí Choura.

Radikalizace společnosti?

Podle Kláry Kalibové ze sdružení In Iustitia svědčí podobné incidenty o radikalizaci české společnosti. „Malá záminka, pokud je zneužita, může vyústit ve velké násilí a nepokoje. Současně vidíme, že proti násilí na Romech neexistuje dostatečná bariéra. Včerejší incident není ojedinělý, v současné době se společnost radikalizuje nejen v těch interetnických konfliktech, ale obecně,“ míní Kalibová.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková se zase domnívá, že násilnostem a rasistickým excesům nahrává i současné špatné politické klima v Česku.

„K tomu samozřejmě nepřispívá současná politická situace, kdy lidé vidí, že situace není dobrá, ztrácejí víru a důvěru v politiky, ve vedoucí osobnosti této země. Řekla bych, že právě na tom se daleko více zviditelňují tyto nenávistné proudy,“ uvažuje Šimůnková.Související články
DatumNadpisRubrika
26.08.2013O práci asistentů prevence kriminality na sídlišti Máj v Českých Budějovicích má zájem osm lidíZprávy ze života Romů
01.08.2013Pracovní skupina pod vedením zmocněnkyně pro lidská práva představila návrhy pro řešení sociálních nepokojůZprávy ze života Romů
13.07.2013Jaká je situace na českobudějovickém sídlišti Máj v druhém červencovém týdnu?O Roma Vakeren
11.07.2013Jan Gebert o Českých Budějovicích: Extremisté si dělají výlety po celé republiceZprávy ze života Romů
09.07.2013Budějovice: Myslela jsem, že demonstrace je vtipZprávy ze života Romů
09.07.2013Demonstrace proti Romům: Sklízíme, co jsme zaseliZprávy ze života Romů
09.07.2013Debata, která měla napomoci k uklidnění situace na budějovickém sídlišti Máj, nepřinesla žádná řešeníZprávy ze života Romů
08.07.2013Šimůnková: Příčinou protiromských nálad je především nespokojenost v občanském soužitíZprávy ze života Romů
07.07.2013Při nepokojích v Budějovicích bylo zraněno osm lidí. 136 osob policie zadrželaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2020
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz