Vyhledávání
24.10.2020
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Obrnice schválili plán a vize řešení sociálního vyloučení a zlepšení života v obci

Obec Obrnice (Foto: www.ouobrnice.cz) Vytvoření nových pracovních míst pro nízkokvalifikované v sociální firmě zaměřené na úklidové práce a drobnou údržbu, nové nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, rodinné centrum Olivín, bezplatné sociální, dluhové a právní poradenství, získávání dovedností k řádnému užívání bytu, podpora vzdělávání a celá řada dalších opatření – to všechno by mohlo již brzy pomáhat lidem žijících v podmínkách sociálního vyloučení v severočeských Obrnicích, ležících nedaleko města Most.

Zastupitelé obce 27. 7. schválili Strategický plán sociálního začleňování Obrnice 2011 - 2013, který připravili členové platformy Lokální partnerství Obrnice. Tu v obci vede vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách.

„Zpracováním a schválením strategického plánu sociálního začleňování získala obec velmi zásadní dokument, který definuje problémy sociálně vyloučené lokality, obsahuje návrhy jejich řešení, termíny realizace, možné zdroje financování, a co je velmi důležité, uvádí i jména konkrétních subjektů a osob odpovědných za realizaci plánu. Velké poděkování za vznik dokumentu patří především zastupitelům obce, bez jejichž pozitivního přístupu a podpoře, by zpracování dokumentu nebylo možné. Dále velké poděkování patří všem subjektům, které se přihlásily k Lokálnímu partnerství a svou účastí odvedly velký kus práce na vzniku dokumentu, a v neposlední řadě patří poděkování za velmi kvalitní a odborné vedení zástupcům Agentury pro sociální začleňování. Věřím, že zájmem všech zúčastněných bude dosažení naplnění stanovených cílů, i když to nebude jednoduché, “ říká starostka Obrnic Drahomíra Miklošová.

Obec Obrnice (Foto: www.ouobrnice.cz) „Obrnice jsou příkladem obce, která přistupuje velmi odpovědně k procesům sociálního začleňování. Jsem proto velmi ráda, že se v loňském roce tato obec mohla připojit k lokalitám, kde působí Agentura pro sociální začleňování. Díky přijatému strategickému plánu a společné práci členů pracovních skupin teď mají všichni místní aktéři jasný harmonogram koordinovaného postupu v oblasti práce s lidmi žijícími v sociálním vyloučení pro následující tři roky,“ říká Monika Šimůnková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva, pod jejíž gesci Agentura spadá.

Členové Lokálního partnerství byli při práci na plánu rozděleni do dvou pracovních skupin podle témat, kterým přikládali největší důležitost. První skupina se věnovala vzdělávání a prevenci sociálně patologických jevů, druhá bydlení a zaměstnanosti.

Ke zlepšení situace v oblasti zaměstnávání přispěje nově založená sociální firma. Jejím zřizovatelem bude obec. Firma se zaměří na úklid veřejných prostor, drobné řemeslné práce a opravy, domovnictví a úklid domů. Firma zajistí pracovní místa pro 13 dlouhodobě nezaměstnaných a nízkokvalifikovaných osob. Další dva lidi firma zaměstná v nově zřízeném sběrném dvoru. Obec také zřídí dalších 5 pracovních míst pro veřejně prospěšné práce.

Obec Obrnice (Foto: www.ouobrnice.cz) V oblasti bydlení obec Obrnice zavede systém takzvaného prostupného bydlení. V rámci něj budou moci klienti přecházet z krátkodobého bydlení na ubytovnách do bydlení spojeného s povinnou spoluprací s poskytovateli sociálních služeb a odtud do finálního třetího stupně - dlouhodobého nájemního bydlení. V rámci sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi a terénních programů budou pro obyvatele ze sociálně vyloučených lokalit pořádány semináře, ve kterých budou získávat potřebné dovednosti k řádnému užívání bytů. Půjde například o semináře o možnostech úprav v bytě, o hospodárném vaření a podobně. Již dnes fungující poradenské středisko Help Desk bude i nadále pokračovat ve své činnosti a rozšíří ji o bezplatné dluhové a právní poradenství.

Součástí podpory oblasti vzdělávání, výchovy a volného času bude rozšíření nabídky obrnické základní školy o umělecké aktivity, což by mělo zamezit odlivu žáků do jiných škol v Mostu a okolí. Základní škola bude dále spolupracovat s vybranými středními školami a umožní žákům posledních ročníků exkurze či dlouhodobější pobyty na těchto školách, aby se žáci seznámili s jejich prostředím a zvýšila se pravděpodobnost jejich úspěšného přestupu na tyto školy. V Obrnicích taktéž vznikne rodinné centrum Olivín, které bude poskytovat sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Jeho součástí bude i předškolní klub „Modrásek“.

Smysluplné trávení volného času nabídne nejen dětem ze sociálně vyloučených lokalit nově zřízené nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Díky projektu Restart bude pokračovat provoz školního hřiště ve Zlatníkách a budou v obci zřízeny legální graffiti plochy.

Obec Obrnice připraví strategický materiál, který navrhne represivní i preventivní činnosti, které povedou k omezení distribuce drog, omezení provozu heren a postupy při řešení vandalismu a drobné kriminality. Od 1. července obec začala využívat dva členy asistenční hlídkové služby prevence kriminality z řad místních Romů. Dále zavede funkci terénního pracovníka, který se zaměří na oblast bezpečnosti.

„V současné chvíli budeme členům Lokálního partnerství poskytovat pravidelnou podporu při přípravě projektových žádostí, tak aby měly co největší šanci na úspěch ve výběrových řízeních,“ vysvětluje lokální konzultantka Agentury v Obrnicích Lucie Špallová.

Agentura je jedním z odborů Sekce pro lidská práva při Úřadu vlády ČR vedené vládní zmocněnkyní pro lidská práva. V Obrnicích působí Agentura od května roku 2010.

Sociální vyloučení v Obrnicích je koncentrováno především do dvou lokalit – Velkého a Malého sídliště. Žije v nich zhruba 1750 osob, z nichž je necelá jedna pětina nezaměstnaných. Sociálně slabí lidé se sem stěhují do bytů, které levně nabízí realitní kanceláře. Část panelových domů patří obci.Související články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
19.12.2015Agentura pro sociální začleňování bude spolupracovat s dalšími devíti městy a obcemiO Roma Vakeren
28.11.2015Město Žlutice zlepšilo sociální situaci svých obyvatelO Roma Vakeren
14.11.2015Obec Velké Hamry u Tanvaldu ukázkově využívá spolupráci s Agenturou pro sociální začleňováníO Roma Vakeren
06.06.2015Ředitelem Agentury pro sociální začleňování se stal Radek JiránekO Roma Vakeren
27.05.2015Agenturu pro sociální začleňování má vést Radek JiránekZprávy ze života Romů
19.05.2015Situaci ve vládní Agentuře pro sociální začleňování řešil premiérZprávy ze života Romů
19.05.2015Premiér se sejde s nespokojenými úředníky Agentury pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
15.05.2015Na post ředitele Agentury pro sociální začleňování kandiduje 7 zájemcůZprávy ze života Romů
11.05.2015Většina úředníků z Agentury pro sociální začleňování vstoupila do stávkyZprávy ze života Romů
07.05.2015Většina Agentury pro sociální začleňování jde do stávky, nechtějí Dienstbiera za šéfaZprávy ze života Romů
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
05.07.2014Agentura pro sociální začleňování začne působit v devíti nových městech a obcíchO Roma Vakeren
27.02.2014V Liberci se konala konference o asistentech pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněnímZprávy ze života Romů
08.02.2014Agentura pro sociální začleňování začne pracovat i v Ostravě a dalších městechO Roma Vakeren
31.01.2014Agentura pro sociální začleňování začne spolupracovat s Ostravou i PříbramíZprávy ze života Romů
11.12.2013Vláda přijala sedm opatření pro předcházení sociálním nepokojůmZprávy ze života Romů
27.11.2013Zpráva o stavu romské menšiny: Roste počet sociálně vyloučených lokalit i nezaměstnanost mladých RomůZprávy ze života Romů
27.09.2013Agentura pro sociální začleňování nabízí obcím a městům spolupráci od července 2014Zprávy ze života Romů
26.09.2013Lidé z chátrajících domů a ubytoven v Předlicích mají jen mizivé šance na získání kvalitnějšího bydleníZprávy ze života Romů
03.07.2013Ubytovny nemohou dlouhodobě řešit situaci sociálně slabých, uvádí výzkumZprávy ze života Romů
11.04.2013Agentura pro sociální začleňování představila výsledky výzkumu o zobrazování Romů v médiíchO Roma Vakeren
09.04.2013Obraz Romů v médiích je stále jednotvárný, uvádí výzkumZprávy ze života Romů
31.01.2013Prohlášení Agentury pro sociální začleňování k situaci v ubytovně v Ústí nad Labem, která bude dnes uzavřenaZprávy ze života Romů
06.12.2012Agentura pro sociální začleňování bude působit v 17 nových městech a obcíchZprávy ze života Romů
02.10.2012Seminář o zkušenostech se sociálním bydlením ve Francii a v ČeskuZprávy ze života Romů
29.08.2012Vláda zřídila pracovní skupinu pro řešení krizí v regionechZprávy ze života Romů
22.08.2012Agentura pro sociální začleňování: šance na práci pro 500 nezaměstnaných lidí ze severu ČechZprávy ze života Romů
23.06.2012Jak si vede Agentura pro sociální začleňování?O Roma Vakeren
04.02.2012Agentura pro sociální začleňování ukončila svou činnost v Chomutově a DuchcověO Roma Vakeren
10.12.2011Jak se pozná sociálně vyloučená lokalitaO Roma Vakeren
12.10.2011Značná část Romů stále žije v podmínkách sociálního vyloučení, uvádí vládní zprávaZprávy ze života Romů
07.09.2011Starostové Šluknovska vidí řešení v napjaté sociální situaci ve vytváření pracovních příležitostíZprávy ze života Romů
31.08.2011Vyostřená situace na ŠluknovskuZprávy ze života Romů
29.08.2011Na Šluknovsku je po demonstracích klid, napětí však nepolevujeZprávy ze života Romů
30.07.2011S Marcelem Cichým o novinkách v TrmicíchO Roma Vakeren
02.07.2011Jak hospodaří Agentura pro sociální začleňováníO Roma Vakeren
30.06.2011Agentura pro sociální začleňování odchází po třech letech ze šesti městZprávy ze života Romů
21.06.2011Havířov chce zlepšit podmínky bydlení a zaměstnanost sociálně vyloučenýchZprávy ze života Romů
18.06.2011Město Trmice chce zlepšit život lidí ze sociálně vyloučených lokalitO Roma Vakeren
25.05.2011Trmičtí zastupitelé schválili plán na podporu sociálního začleňováníZprávy ze života Romů
25.05.2011Práce agentury pro začleňování Romů čelí na severu Moravy kriticeZprávy ze života Romů
25.05.2011Zájem měst o práci agentury pro sociální začleňování je velký. Z některých lokalit ale odejdeZprávy ze života Romů
23.05.2011V Česku přibývá chudinských ghettZprávy ze života Romů
14.05.2011O práci Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitáchO Roma Vakeren
06.05.2011Bílina usiluje o zmírnění sociálního vyloučeníZprávy ze života Romů
28.04.2011Agentura pro sociální začleňování vydala souhrnnou zprávu o činnosti v roce 2010Zprávy ze života Romů
30.03.2011Teplá a Toužim se dočkají řady nových sociálních služebZprávy ze života Romů
25.02.2011O spolupráci s agenturou pro začleňování Romů zatím projevily zájem dvě desítky obcíZprávy ze života Romů
10.02.2011Jáchymovští zastupitelé schválili plán začleňování sociálně slabých pro nejbližší tři rokyZprávy ze života Romů
03.02.2011Agentura pro sociální začleňování prodlouží působení v šesti pilotních lokalitáchZprávy ze života Romů
03.02.2011Agentura pro sociální začleňování Romů omezuje působnostZprávy ze života Romů
02.02.2011Agentura bojující s romskými ghetty končí ve velkých městechZprávy ze života Romů
17.01.2011Obce a města se mohou hlásit ke spolupráci s Agenturou pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
15.01.2011Bilance a plány Agentury pro sociální začleňování v romských komunitáchO Roma Vakeren
16.11.2010Roudnická pobočka Naděje spolupracuje s Agenturou pro sociální začleňování při Úřadu Vlády ČRZprávy ze života Romů
14.06.2010Romové z Neškaredic mají šanci na kvalitnější životZprávy ze života Romů
14.06.2010Vláda se poradí, jak pomoci nepřizpůsobivým občanůmZprávy ze života Romů
30.04.2010Ohlédnutí za dvouletým působením Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitáchO Roma Vakeren
23.04.2010Nová koncepce dostupnosti bydlení pro lidi akutně ohrožené sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
05.03.2010Scházejí se zástupci obcí, které se budou podílet na projektech integrace RomůZprávy ze života Romů
04.03.2010V rámci činnosti Agentury pro sociální začleňování bude spolupracovat Český západ s městem ToužimZprávy ze života Romů
12.02.2010S integrací Romů v Havířově a Bruntále pomohou vládní expertiZprávy ze života Romů
12.02.2010Agentura pro sociální začleňování bude působit i na litvínovském sídlišti JanovO Roma Vakeren
10.02.2010V Česku žijí desítky tisíc sociálně vyloučených lidí, především RomůZprávy ze života Romů
05.02.2010Město Litvínov a Agentura pro sociální začleňování podepsaly memorandum o spolupráciZprávy ze života Romů
19.01.2010O spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování se hlásí 40 obcíZprávy ze života Romů
05.10.2009V Česku přibývá lokalit, kde sílí sociální napětíZprávy ze života Romů
04.04.2008Jak postupuje práce Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitáchO Roma Vakeren
15.02.2008Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách má nastartovat integraci Romů z ghett do společnosti O Roma Vakeren
15.02.2008Co bude náplní práce Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách? O Roma Vakeren
05.02.2008Agentura proti vzniku a šíření ghett začne fungovat v březnu Zprávy ze života Romů
09.11.2007Program pomoci Romům ze sociálně vyloučených lokalit O Roma Vakeren
19.10.2007Nové agentury pomohou s řešením situací v sociálně vyloučených lokalitáchO Roma Vakeren
15.09.2007Sociální dávky za práciZprávy ze života Romů
27.07.2007Příští rok by měla začít pracovat agentura pro odstraňování sociálního vyloučeníO Roma Vakeren
26.07.2007Rozhovor s Ivanem GabalemZprávy ze života Romů
29.06.2007Agentura pro předcházení sociálnímu vyloučení by měla řešit problém sociálně vyloučených komunitO Roma Vakeren
27.06.2007Řešení romské problematikyZprávy ze života Romů
09.03.2007Romští představitelé kritizují plán na zřízení agentury, zajišťující zlepšování podmínek Romů v ČeskuO Roma Vakeren
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2020
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz