Vyhledávání
6.3.2021
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Jiří Čunek, senátor

Byl vicepremiérem, ministrem i šéfem lidovců. Hřál se na výslunní velké politiky. Pomohli mu tam mimo jiné i jeho nekompromisní postoje vůči Romům. Do ústraní se stáhl pod tíhou údajné korupční kauzy, ale pozastavení stíhání se vrátil. Je senátorem a důvěru mu o víkendu v komunálních volbách znovu dala téměř polovinu voličů Vsetína. Mnozí volají po tom, aby byl starostou. Ve studiu tu Dvaceti minut Radiožurnálu sedí čerstvě zvolený zastupitel Vsetína Jiří Čunek. Vítejte.

Jiří Čunek (Foto: Štěpánka Čechová) Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Dobrý den, dobré odpoledne vám i posluchačům.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Tak pane senátore, lidovci vás ve Vsetíně dali až na šesté místo kandidátky, ale přesto jste získal hlasy 4 422 voličů, což je skoro polovina voličů města. Lze to podle vás stále ještě přičítat na vrub těch vašich razantních postojů vůči Romům?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já myslím, že to je zkreslený a částečně nepravdivý obraz o Jiřím Čunkovi, protože to co se stalo v roce 2006, to znamená to přestěhování Romů z centra Vsetína do těch bytů složených z buněk, tak to bylo až v roce 2006, ale já jsem stejnou podporu měl v roce 2002, kdy jsem žádné takové věci nedělal, ale dělal jsem jiné věci. Jinými slovy já tím chci říct, že ten zkreslený obraz, takový ten celoplošný, že Jiří Čunek udělal něco tady s cigány a tím se hřál na výslunní, jak jste to hezky uvedla, samozřejmě nepravdivě. Já bych každému přál, ať se hřeje tak jak já na výslunní ty 2 roky.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Vy popíráte, že vaše razantní politika vůči Romům vám pomohla na výslunní politiky, že jste se díky ní zviditelnil?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Určitě to popřít nemůžu, ale je to jenom součást toho, co jsem 8, více než 8 let jako starosta dělal a já na podporu toho říkám, že když jsem v roce 98 jako skutečně málo známý člověk, teď myslím z toho dnešního pohledu, byl zvolen do zastupitelstva města, tak ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Víte, nezlobte se, že vás přerušuji, ale my jsme u /nesrozumitelné/ 98 vašimi slovy a teď jsme přeci jenom o poznání dále a nebavíme se tom, co bylo v roce 2006, bavíme se o tom, co bylo teď o víkendu a asi těžko lze předpokládat, že by vás lidé vnímali rokem 2006. Já myslím, že vás vnímají i včetně všech těch vašich kauz a postupů vůči Romům, nemyslíte?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: To určitě ano. V tomto máte pravdu, ale já jsem chtěl říct, že když jsem byl zvolen v roce 98, byl jsem téměř neznámý. V roce 2002, teď si to skutečně nepamatuju, ale byl jsem, jsem získal podobnou podporu jako teď, stejně podobnou podporu jako teď jsem získal od voličů v roce 2006 po těch razantních krocích vůči Romům. Jinými slovy to město mě nevnímá jenom jako člověka, který něco udělal s Romy, ale to město mě vnímá jako člověka, který obecně se o to město celkově dobře staral. To, že se samozřejmě jsem celostátně začal být vnímán spíše v tom roce 2006 s těmi Romy, to samozřejmě uznávám a poslední věta jenom k tomu, já vím, že to je klišé a je to zaužívané větní spojení, ale strašně jste mě rozesmála, když jste řekla, že jsem se hřál na výslunní té centrální politiky jako vicepremiér, já bych vám to všem přál, zkuste si to užít.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: No, vy jste se tam potom malinko opékal, ale to už bylo vlivem vašich kroků.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: No, to nebylo vlivem mých kroků, protože vy a teď vás nechci podezírat, ale pokud jste jistě se připravovala na tento rozhovor a přečetla si mé webové stránky legendacunek.cz.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Ano, jistě hovoříte o 3 rozborech k vaší údajné korupční kauze, že?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Takže je naprosto jasné a je to již teď prokázané, že ta kauza ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Takže to opékání vše vztahujete k tomu?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: No, tak samozřejmě, tak to opékání bylo jenom proto, že si na mě vymyslel tady někdo nějaké, nějakou kauzu.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: My se k té kauze, k tomu vašemu vyjádření na těch stránkách ještě dostaneme, jen se nebojte, ale já bych teď ještě ráda zůstala u Vsetína a vašeho raketového startu teď v komunálních volbách a také u problematiky Romů, které se tak nějak zříkáte. Zdá se mi to nebo je to tak?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Ne, ne, ne. Naopak. Já se k ní hlásím. To se vám zdá, to se jenom vám jenom zdá. Já jenom chci říct, ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Mě se zdálo, že jste se pokusil odprezentovat jako ten hodný Čunek, který už vlastně vůči Romům jako vůbec nic nemá, že to není tím, co by vás tlačilo v politice do popředí voličského zájmu.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Ne, ten hodný Čunek jsem já pořád stejný, to já jsem pořád. To já jsem vůči Romům jistě hodný.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Dobře, tak pojďme tedy ke konkrétním slovům. Jistě. Časopisu Týden jste řekl krom myšlenky, že Romové nemají disciplínu v genech také to, že cituji. Když stát bude problém Romů posouvat, jednou vznikne vzpoura měst. Co byste tedy ještě chtěl dělat třeba ve Vsetíně, aby se ho takový problém netýkal?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Vsetín nemůže udělat nic kromě toho, že vystěhuje všechny tyto problémové občany stejně jako všechna ostatní města někam, někam jinam, ale to přeci není možné. To není možné a nikdo to ani nechce a jediný způsob jak tomu zabránit je, romskou problematiku řešit komplexně. Já jsem se svým týmem ještě co by ministr napsal koncepci, ta koncepce se má naplňovat, musí ji naplnit vláda, pomoci těm městům a obcím, které tento problém mají, ho řešit. Já jsem tam popsal, jak ho má pomáhat centrum řešit a pak to, a pak se mnoho věcí může změnit. Jinak se nezmění vůbec nic.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Můžete připomenout posluchačům alespoň ty úplně nejzákladnější pilíře té koncepce, co tedy mají města, všechna česká města dělat, aby nevznikl ten problém vzpoury kvůli Romům?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Ten nejzákladnější pilíř nebo řekněme nejzákladnější princip je, že si musíme přestat jako společnost lhát do kapsy a ostrakizovat nebo vylučovat česky tedy toho, kdo začne říkat pravdu. Říkejme tu pravdu slušně, ale všichni. Jinými slovy. Tento problém doposud žádná vláda od řekněme vzniku republiky v roce 18, neuměla řešit. My bychom, já jsem přesvědčen tedy, že my ho umět řešit musíme, a to tak, a to je teď základní pilíř vůbec té koncepce, že pochopíme a uchopíme tento problém od narození, řekněme, občánka, který se narodí v této sociálně vyloučené komunitě, nejsou to všichni Romové, ale v této vyloučené komunitě a my ho budeme provázet tedy, bohužel musí k tomu přispět stát a samozřejmě příslušná obec a všichni příslušní pracovníci a my ho budeme doprovázet až po vlastně jeho vystudování nebo nějaké vzdělání, protože když jsem řekl, že nemají disciplínu v genech, byl jsem zase za to nějakým zvláštním způsobem napaden, což je právě ten šílený pseudo způsob slušného vyjadřování, kdy se vyjadřujeme tak, že vlastně pak nic neřekneme.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: No, protože vy jste celou jednu populaci, jeden romský národ hodil do jednoho pytle a řekl jste, že nemají disciplínu. Vy se divíte, že se vůči tomu někdo ozval?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: To není pravda. Jestli řeknu, že něco někdo nemá v genech, tak je to v zásadě velmi známý, často používaný hovorový obrat, který se může týkat kdekoho a to je právě ten záludný problém, který uděláme, kdy mámeli něco vyjádřit, tak řekneme, ti lidé nemají něco v genech a hned musíme tedy dodat, ale tím nemyslíme všechny lidi, my tamty 3 a tamty 4 vylučujeme z toho, nejsou to úplně všichni a pak to vlastně zamotáme celé úplně do nějakých nesmyslných řečí, aniž by někdo chtěl někoho ....

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: No, ale vy teď to také motáte do řečí, neříkám že nesmyslných, ale vy jste hovořil konkrétně o Romech a jejich genech.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: No, tak samozřejmě. Jako přeci ten problém sociálně vyloučených, který se z 90 procent týká romské populace, tak ten problém je přeci v tom, že oni mají odlišný způsob života a ten odlišný způsob života se projevuje především tím, že oni žijí ze dne na den a ne samozřejmě a teď musím dodat, ne samozřejmě všichni, ale drtivá většina, nemají základní ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Trváte na tom, že nemají disciplínu v genech.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já trvám na tom, že tohle vyjádření neznamenalo nic jiného, než to čím se toto sousloví jasně, jak se používá, čím se vyjadřuje třeba nějaký názor na někoho, takže ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Vy jste tam zmínil i romská ghetta, v kterých se podle vás rodí ti občánci ohrožení vyloučením. Vy jste ale se v podstatě začal podílet i podle některých názorů na vytváření takových ghett, když jste začal lidi sestěhovávat do unimo buněk nebo jste slovy některých, jak to vnímali, vyvážel za hranice kraje do polorozpadlých domů, které jim radnice nabízela k odkoupení.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Určitě ano.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Takže se hlásíte ke tvorbě takových ghett?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Naprosto jednoznačně, a to proto, že jako starosta města jsem v tu chvíli neměl absolutně žádnou jinou možnost. Nám praskl dům, ten byl staticky, staticky v zásadě odsouzen k tomu, že musí být co nejrychleji zdemolován a my jsme ty lidi museli někam dát a navíc, drtivá většina těch lidí byla, měla soudní příkaz o tom, že jsme je mohli vystěhovat na ulici, takže my jsme v zásadě ten problém mohli řešit tak, že jsme ty lidi vystěhovali na ulici a řekli, soud tak řekl a nic po nás nechtějte a dovedete si představit, jak by to asi před tou zimou vypadalo s těmi lidmi, takže dneska my jsme ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Postupoval byste tedy dnes stejně? Zase byste vytvářel v případě, že byste se třeba postavil do čela Vsetína jako starosta, znovu byste vytvářel taková ghetta?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já bych, kdybych měl říct, co bych udělal jinak v té době, tak z těch věcných záležitostí, kdy jsme museli postupovat velmi rychle, bych postupoval naprosto stejně.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: A dnes?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Možná jenom kvůli, ne teď myslím kvůli vám, ale kvůli tomu, abych ukázal, kam takové dotazy, které mi dáváte, hlavně ten poslední, jestli bych postupovat tedy stejně, tak bychom ty lidi vystěhovali na ulici a teď bysme se dívali na celou republiku, jak to točí stále a byl bych rád, kdyby, co by vlastně média říkala a všichni ti pseudohumanisté, kteří jenom radí, ale vůbec ten problém nejenom že ho neumí řešit, ale oni ho ani většinou nechápou, tak co by říkali? A my bychom jim řekli. Rozhodnutím soudu, což je pro nás tady pro tu demokratickou společnost Pán Bůh na zemi, takže my na základě ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: My vám rozumíme a jak byste tedy řešil dnes?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Dneska bych to řešil, kdyby se stala úplně stejná situace, musel bych ji řešit naprosto stejně. Faktem ale je, že dnes říkám, že proto stát musí tu koncepci, o které jsem mluvil začít naplňovat, aby se dnes podobný případ stát nemohl, ale to nemůže chtít stát po městu, protože téměř žádné město, kromě těch velkých, kdy Praha má přes 40 miliard rozpočet, tak města podobné velikosti jako je naše, tedy průměrná většina měst nad nebo pod těch 100 tisíc ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Chcete říct, že na to města nemají sílu?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Města na to nemohou mít sílu. Nemohou.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Pojďme teď k situaci na vsetínské radnici. Když jsme teď trošičku rozebrali vaše názory. Vy jste před volbami v KDUČSL měli dohodu, že kandidátem na starostu se stane ten, kdo získá od voličů nejvíc hlasů. Platí to stále?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já jsem přesvědčen, že ano.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Čili jste kandidátem na starostu KDUČSl a máte její podporu?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já doufám, že ano.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Protože iDNES, já ho teď odcituju, napsal. Jiří Čunek Vsetínu šéfovat nebude. Je nepřijatelný pro vítěznou ODS i pro mateřskou KDUČSL. Co, cítíte nějaký podraz z vlastní strany? Myslíte, že je na tom prohlášení něco pravdivého?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Víte, my o tomto prohlášení nebo o těchto věcech a o těch krocích těch vyjednavačů budeme mluvit dnes večer, myslím v KDU a tam, a tam se ukáže, jestli to pravdivé je nebo není, ale já věřím, že to pravdivé nebude.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Jak si tedy vysvětlujete vy, že po tom volebním skoku nejste ve vyjednávacím týmu strany?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Řekněme, že, řeknuli to velmi benevolentně, tak je to určitá nezkušenost těch, kteří o tom rozhodovali.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: To jste řekl hodně benevolentně a kdyby jste to neměl říkat benevolentně?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Tak to neřeknu vůbec.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Šéfkou radnice se logicky chce stát jednička ve Vsetíně vítězné ODS, tedy Iveta Táborská a chce prý vyjednat co nejpevnější koalici, což tedy jejími slovy je koalice, která bude mít více než 11 mandátů a ODS bude mít samozřejmě pozici starosty. Jak tedy vidíte, při všech těch souvislostech, které jsme uvedli, své a její šance na starostu?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Jedna věc jsou volby a druhá věc je, řekněme, nějaká politická dohoda, která se může zvrhnout do určitého politikaření, uspokojování osobních zájmů, případně zájmů skupinových, ať už je to politická strana nebo nějaké podnikatelské lobby. To znamená, dneska voliči nám nějaký vzkaz dali. Já jsem přesvědčen, že jestliže, jestliže voliči dali KDUČSL a ODS naprosto identické procento nebo stejné mandáty ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Tam je rozdíl asi 42 hlasů, jestli jsem to správně počítala u vás a u paní.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Myslím, že to bylo nesprávně, ale je to rozdíl asi 54, což jsou de facto 3 voliči, kteří by zaškrtli tu, či onu stranu. To znamená, protože u nás bylo 21 zastupitelů, takže každý volič měl 21 hlasů a já se, ti kdo se tímto a my politici se samozřejmě musíme zabývat tím, jaké jsou principy voleb v České republice, tak když si přečtete knížku Marka Antoše, který právě o principách, principech voleb píše ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Zkraťte to prosím, nebudeme číst knížku Marka Antoše. Řekněte mi, jak vidíte ty šance na starostu.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Ne, já jenom, tak tam je napsáno, že tam je napsáno, jaké jsou, jaká je taky chyba při výpočtu hlasů a rozdíl 54 hlasů je zdaleka pod rozlišovací schopnosti průměrné chybovosti při, v takovém městě, při sčítání hlasů takového města.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Čímž jste chtěl říct, co? Že máte vlastně úplně vyrovnané šance na starostu správně?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: V zásadě kdyby se znovu přepočetly výsledky voleb, tak by ODS mohla mít o jistě 300 hlasů víc, anebo také o 300 hlasů méně. Zkrátka na mandáty, ale i na ty hlasy je to vyrovnané, pouze voliči někoho preferovali, zřejmě z toho důvodu, že ho chtěli míti starostou, a to je Jiří Čunek a já si myslím, že to je, tedy z té vyjednávací pozice, je naprosto jasné, kdo, která strana z těch 2 stejných stran má mít nárok na tento post. Všechno ostatní ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Já jsem se dočetla dokonce, že se na vaší podporu má údajně demonstrovat, abyste se stal starostou. Mluvil s vámi o tom někdo? Je to nějaká koordinovaná akce s Jiřím Čunkem?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Ano. Mluvila se mnou o tom nějaká redaktorka, teď nevím jestli Mediafaxu nebo některých jiných novin, to nebo média.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Čili lidé ze Vsetína ne.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Ne, ne. Já jsem s nikým nemluvil.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Dozvěděl jste se to z médií. Nevíte to odněkud jinud než z médií. A kdyby se něco takového konalo, půjdete tam ty lidi podpořit?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já si myslím, že se takové akce snad konat ani nemají, protože ony jsou, mě to hrozně těší, ale lidé se vyjádřili ve volbách, já si myslím, že ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Vy nechcete, aby se něco takového konalo?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já to úplně, já to, mě to těší, ale nepodporuji to, protože spíše budu podporovat tedy jako senátor, budu podporovat změnu zákona, aby ten kdo má nejvíc hlasů, byl starostou a tím se ukončí tady to martyrium těchto problémů, které tady jsou. To znamená, že já jsem spíš proto, aby se legislativně tyto věci řešily.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Jeho strana tedy KDUČSL se de facto vytratila z velké politiky. Není ve sněmovně, nemá senátorský klub. Proč se to stalo? Ptám se bývalého šéfa lidovců, senátora a vsetínského zastupitele Jiřího Čunka. Ta otázka zní jasně. Kdo za to podle vás může, že KDUČSL tak ustoupila z velké politiky?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Tak všichni kdo tu politiku tvořili, to znamená všichni předsedové, celá ta struktura ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Takže i vy.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Samozřejmě i já a to jsem řekl tedy jako první, že já jsem byl taky předseda, takže my všichni a to proto, že já jsem přesvědčen, že naše strana neuměla a pořád ještě neumí správně komunikovat s občany.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Jakou část těch minusových bodů tedy konkrétně přidělíte sám sobě za ústup KDUČSL ze slávy?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já velkou. Já velkou, protože jsem udělal první a základní chybu, když jsem se stal předsedou, tak jsem podlehl tomu, tomu tlaku a tomu dojmu, který v KDU byl zakořeněn a já jsem samozřejmě přišel s tím, že to změním, a to že se věci musí vyvíjet tak, jak se vyvíjely doposud. To znamená, máš, teď si předseda, máš odpovědnost, budujeme koalici. Jsou tady lidi, kteří, které jsme měli sice vyhodit na základě toho, že chtěli, teď myslím Miroslav Kalouska, místo toho jsem ho udělali ministrem. Myslím na základě toho, že Miroslav Kalousek se chtěl spojit s komunisty a s Jiřím Paroubkem, takže a já jsem tomu podlehl a řekl jsem tak dobře, tak musíme se usmířit a tím jsem v zásadě, tímto krokem jsem znevěrohodnil sebe, ale taky KDU, protože my musíme být stranou a musíme dělat kroky, které jsou někdy bolestivé, ale jsou kroky, které očisťují nás i společnost. Stejně tak jak jsem řekl, že řešil jako starosta problémy na Vsetíně, stejně tak musíme postupovat v té velké politice.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: A není v téhle té sebereflexi, kterou jste teďkon sám řekl i ten základ toho, proč byste mohl mít problémy se svými spolupracovníky, spolustraníky ve Vsetíně?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Myslím si, že ano. Asi jste se správně pojmenovala, protože někteří vidí politiku jako prostor, kde všichni uhnou všem a ti, kteří tam zůstanou, tak se z toho v zásadě mají dobře, ale přeci politici a politika je pro to, abychom spravovali věci veřejné ve službě k těm občanům, a to vždycky ty zájmy té VIP skupiny, tedy těch kteří se dostanou do vedení měst či státu. Mnohdy a to je vidět i teď, mnohdy zásadně nekorespondují s tím, co chtějí občané.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Říká senátor a vsetínský zastupitel za KDUČSL Jiří Čunek, který byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Já vám děkuji za váš čas. Na slyšenou.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já vám taky. Krásný zbytek dne a na shledanou.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: A za okamžik už vám nabídne Radiožurnál další aktuální zprávy. Příjemný večer vám přeje Štěpánka Čechová.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí NEWTON Media, s.r.o. a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnou v Rádiu na přání.Související články
DatumNadpisRubrika
24.11.2013Romové patří k nejvíce ohroženým lidem naší společnostiZprávy ze života Romů
30.07.2013Jsme druhý Duchcov, stěžují si obyvatelé Úpice. Požadují řešení problémů s RomyZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
13.07.2013Jaká je situace na českobudějovickém sídlišti Máj v druhém červencovém týdnu?O Roma Vakeren
29.05.2013Obyvatelé Duchcova vyšli do ulic, kvůli nedávnému útoku se bojí o svou bezpečnostZprávy ze života Romů
17.08.2012Romové se bouří proti vyhlášce radnice v KrupceZprávy ze života Romů
19.07.2012Starostové Šluknovska demonstrovali proti vládě, znepokojili tím RomyZprávy ze života Romů
21.06.2012Za rasově motivovaný útok v Nýrsku padly podmíněné trestyZprávy ze života Romů
21.06.2012Mačetoví útočníci z Nového Boru půjdou před soud, žaloba je hotovaZprávy ze života Romů
07.06.2012Ombudsman kritizuje počet romských dětí ve speciálních školáchZprávy ze života Romů
26.05.2012Matka chlapce, který lhal o napadení Romy, se veřejně omluvilaO Roma Vakeren
24.05.2012Z českého tisku: Chlapec z Břeclavi si útok Romů vymyslelZprávy ze života Romů
10.05.2012Extremisté jsou v Česku aktivní, jejich pozice ale slábneZprávy ze života Romů
25.03.2012Slíbená posílená jednotka policie na Šluknovsku bude, potvrdil KubiceZprávy ze života Romů
23.03.2012Násilníci, kteří v Havířově napadli Romy, si vyslechnou rozsudekZprávy ze života Romů
23.03.2012V Ostravě padly rozsudky za útok na Romy v HavířověZprávy ze života Romů
15.03.2012Pozvánka na výstavu fotografií z rasistických a neonacistických demonstrací v ČRZprávy ze života Romů
08.03.2012Jiří Berounský: I Romové žijí v tomto státěZprávy ze života Romů
08.11.2011Ministr Kubice přijel řešit problémy na sever ČechZprávy ze života Romů
01.11.2011V Novém Boru začnou kvůli útokům hlídkovat policejní posilyZprávy ze života Romů
01.11.2011Do Nového Boru se vrátí těžkooděnci ze ŠluknovskaZprávy ze života Romů
31.10.2011Nový Bor žádá po víkendových útocích další policejní posilyZprávy ze života Romů
31.10.2011Nový Bor jedná s policií o navýšení počtu strážců zákonaZprávy ze života Romů
31.10.2011V Novém Boru začnou znovu hlídkovat policejní těžkooděnciZprávy ze života Romů
26.10.2011Kohout požádá prezidenta o milost, soud podle něj pochybilZprávy ze života Romů
26.10.2011Drahomíra Miklošová, starostka obce ObrniceZprávy ze života Romů
15.10.2011Šluknovští Romové vypískali pořadatele demonstraceZprávy ze života Romů
15.10.2011Co si myslí páťáci o aktuální situaci na Šluknovsku?O Roma Vakeren
12.10.2011Jak si politici poradí se sociálně vyloučenými lokalitami?Zprávy ze života Romů
27.09.2011Varnsdorf: co si o příčinách napětí na Šluknovsku myslí tamní obyvatelé?Zprávy ze života Romů
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
18.09.2011Segregace romské komunity ve VsetíněZprávy ze života Romů
10.09.2011Nesouhlas s akcemi extremistů na Šluknovsku vyjádřili Romové v poklidu evangelického kostelaO Roma Vakeren
10.09.2011Reportáž přímo z demonstrace ve VarnsdorfuO Roma Vakeren
14.07.2011Soud žháře z Býchor, kteří ohrozili romskou rodinu, do vazby neposlalZprávy ze života Romů
04.06.2011Současná situace vsetínských RomůO Roma Vakeren
01.06.2011Jak psát o neonacistech, jejich aktivitách a občanských postojíchZprávy ze života Romů
10.12.2010Průzkum: čtyři z pěti Čechů vnímají Romy jako nepřizpůsobivou skupinuZprávy ze života Romů
22.10.2010Padl rozsudek v kauze VítkovO Roma Vakeren
20.10.2010Stát dal jasný vzkaz, že se nesmíří s nenávistí, říká Šabatová o trestu pro žhářeZprávy ze života Romů
20.10.2010Lída Rakušanová: Justice vyslala signál proti neonacismuZprávy ze života Romů
20.10.2010Žháři z Vítkova dostali výjimečné trestyZprávy ze života Romů
15.10.2010Kauza VítkovO Roma Vakeren
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
24.09.2010Koncert pro NatálkuO Roma Vakeren
07.09.2010Koncert pro Natálku zazní jako vyjádření nesouhlasu s násilím motivovaným nenávistíZprávy ze života Romů
03.09.2010S Fedorem Gálem o koncertu pro NatálkuO Roma Vakeren
27.08.2010Dva roky po žhářském útoku ve VítkověO Roma Vakeren
30.07.2010Vliv médií a politiky na pravicový extremismusO Roma Vakeren
23.07.2010Občanské sdružení Asi-milování vydalo příručku o extremismuO Roma Vakeren
19.07.2010Občané ČR mají největší odstup k Romům, blíže mají k UkrajincůmZprávy ze života Romů
12.07.2010Za Fischera se boj proti rasismu zlepšil, tvrdí odborníkZprávy ze života Romů
18.06.2010Na stadion Baníku někdo nastříkal nápis oslavující žháře z VítkovaZprávy ze života Romů
04.06.2010CVVM: Tři čtvrtiny Čechů neskrývají nesympatie k RomůmZprávy ze života Romů
21.05.2010V procesu se žháři odmítají vypovídat svědciZprávy ze života Romů
07.05.2010Je sociální začleňování odvislé od dotací?O Roma Vakeren
13.04.2010Fedor Gál: jinakost je hezká, má vůni, chuť, barvu...Zprávy ze života Romů
16.03.2010Útok zápalnou lahví ohrozil romskou rodinu v OstravěZprávy ze života Romů
12.03.2010USA kriticky hodnotí situaci Romů v ČeskuZprávy ze života Romů
05.09.2009Romové v Brně se ohradili proti prohlášení Dělnické stranyZprávy ze života Romů
04.09.2009ReportážO Roma Vakeren
21.08.2009Jaký je další osud rodiny malé Natálky?O Roma Vakeren
17.08.2009Natálku z Vítkova čekají další operaceZprávy ze života Romů
17.08.2009Pape: Obvinění žháři z Vítkova jsou jen pěšáci,vykonávali rozkazyZprávy ze života Romů
14.08.2009Policie dopadla vítkovské žhářeZprávy ze života Romů
14.08.2009Žhářům z Vítkova hrozí až výjimečný trestZprávy ze života Romů
07.08.2009Lékaři probudili popálenou Natálku z Vítkova z umělého spánkuZprávy ze života Romů
07.08.2009Neonacisté nedokázali využít událostí loni v Janově, míní politolog CharvátZprávy ze života Romů
04.08.2009Jak se na svou situaci dívají Romové?Zprávy ze života Romů
05.06.2009Výstava fotografií Romové ze VsetínaO Roma Vakeren
21.05.2009Kampaň před eurovolbami začala rasistickým skandálemZprávy ze života Romů
04.05.2009Romové protestovali proti extremismuZprávy ze života Romů
26.02.2009Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský JanovZprávy ze života Romů
25.11.2008Extremisté sázejí na nespokojenostZprávy ze života Romů
18.11.2008Pouličních střetů extremistů s policí prý přibudeZprávy ze života Romů
18.11.2008Pouličních střetů extremistů s policí prý přibudeZprávy ze života Romů
14.11.2008Romská otázka z pohledu Gwendolyn AlbertO Roma Vakeren
14.11.2008Extremisté v JanověO Roma Vakeren
14.11.2008Gwendolyn Albert o romské menšině a nárůstu počtu neonacistických skupin v České republiceO Roma Vakeren
07.11.2008Pocit bezpečí v prostředí romské menšinyO Roma Vakeren
07.11.2008Bezpečnost v prostředí romské menšiny z pohledu Martina LinhartaO Roma Vakeren
08.10.2008Romská koncepce vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
17.09.2008"Nová" studie o Romech, verze ČunekZprávy ze života Romů
16.09.2008Čunkův materiál o Romech je prý pouhým předvolebním tahemZprávy ze života Romů
12.09.2008Jiří Čunek představil svou koncepci řešení problémů Romů v ČeskuO Roma Vakeren
05.09.2008Nová koncepce přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitáchO Roma Vakeren
05.09.2008Čunkův záměr vypracovat romskou koncepci vyvolal vlnu nevoleO Roma Vakeren
19.01.2008Návraty Jiřího ČunkaZprávy ze života Romů
12.01.2008Čunek vystoupil na konferenci KDU-ČSL s odvážnými výroky proti Romům Zprávy ze života Romů
16.11.2007Fotograf Jiří Doležel zdokumentoval život romské rodiny vystěhované na JesenickoO Roma Vakeren
14.11.2007Romové porazili státZprávy ze života Romů
19.07.2007Rozhovor s ombudsmanem Otakarem MotejlemZprávy ze života Romů
18.07.2007Senátorka Janáčková odstoupit nehodláZprávy ze života Romů
30.06.2007Kauza Čunek nekončíZprávy ze života Romů
14.06.2007Zpráva ombudsmana kritizuje vsetínské řešeníZprávy ze života Romů
14.06.2007Vsetínské provedení nevypadá šťastnějiZprávy ze života Romů
13.06.2007Podle ombudsmana udělala vsetínská radnice chyby při stěhování RomůZprávy ze života Romů
21.04.2007Podle Čunka vláda plánuje dotace firmám, které dají práci lidem z ghettZprávy ze života Romů
20.04.2007Romské organizace podaly trestní oznámení na Jiřího Čunka za xenofobní výrokyO Roma Vakeren
17.04.2007Jak se dělá rasismusZprávy ze života Romů
16.04.2007Čtrnáct romských organizací i jednotlivci podali trestní oznámení na J. ČunkaZprávy ze života Romů
13.04.2007Demonstranty podpořila také poslankyně Hana OrgoníkováO Roma Vakeren
13.04.2007S rasistickými výroky Jiřího Čunka nesouhlasí ani režisérka Ljuba VáclavováO Roma Vakeren
13.04.2007A jak demonstraci vidí Vojta LavičkaO Roma Vakeren
13.04.2007Mezi romskými aktivisty demonstrujícími proti Jiřími Čunkovi byl i podnikatel Milan FerencO Roma Vakeren
13.04.2007Anketa mezi romskými účastníky demonstrace za odstoupení Jiřího ČunkaO Roma Vakeren
13.04.2007Jiří Čunek mezi romskými demonstrantyO Roma Vakeren
13.04.2007"Ten člověk se nám normálně vysmívá," říká Čeněk Růžička o ČunkoviO Roma Vakeren
13.04.2007Vládní plán řešení romské integrace patří do resortu Džamily StehlíkovéO Roma Vakeren
13.04.2007Romský aktivista Ladislav Suchánek byl nadšen z velké účasti Romů na demonstraciO Roma Vakeren
13.04.2007Řada českých občanů s výroky vicepremiéra Jiřího Čunka na adresu Romů souhlasíO Roma Vakeren
11.04.2007Severa kvůli Čunkovi odešel z vedení poslaneckého klubuZprávy ze života Romů
11.04.2007Romové demonstrovali před úřadem vlády za odstoupení vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
11.04.2007Méně slov kolem ČunkaZprávy ze života Romů
09.04.2007Romští aktivisté podají na Čunka trestní oznámení za výrok o RomechZprávy ze života Romů
05.04.2007M. Bursík: Zelení by mohli kvůli J. Čunkovi odejít z vládyZprávy ze života Romů
04.04.2007Vedení lidovců bude rozhodovat o dalším osudu Jiřího ČunkaZprávy ze života Romů
04.04.2007Lidovci se situací kolem jejich šéfa příliš nezabývaliZprávy ze života Romů
03.04.2007Předsednictvo KDU-ČSL přijalo vysvětlení J. Čunka a dál ho podporujeZprávy ze života Romů
02.04.2007Zeleným dochází trpělivostZprávy ze života Romů
02.04.2007HN: Šéf lidovců Jiří Čunek vyvolává podle sociologů rasové démonyZprávy ze života Romů
01.04.2007Vicepremiér Čunek se omluvil za výroky o Romech, prý byly nepochopenyZprávy ze života Romů
31.03.2007Romští aktivisté jsou pobouřeni výroky vicepremiéra Jiřího Čunka, výkonná rada ODS se od výroků distancujeZprávy ze života Romů
28.03.2007Provozovatel baru musí Romům zaplatit za to, že je neobsloužilZprávy ze života Romů
28.03.2007Prohlášení občanských členů Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunityZprávy ze života Romů
16.03.2007Nová starostka Vsetína se zajímá o situaci vystěhovaných RomůO Roma Vakeren
23.02.2007Vystěhovaní vsetínští Romové odmítli veřejnou sbírkuZprávy ze života Romů
22.02.2007Spor o formu pomoci RomůmZprávy ze života Romů
21.02.2007Ministryně Stehlíková navrhuje sbírku na vystěhované RomyZprávy ze života Romů
19.02.2007Stehlíková chce peníze pro Romy, které Vsetín vystěhoval do vsíZprávy ze života Romů
16.02.2007Rodině vystěhované ze Vsetína pomáhá advokátní kancelářO Roma Vakeren
09.02.2007Ministryně Stehlíková se setkala se starosty obcí, do kterých byli vystěhováni Romové ze VsetínaO Roma Vakeren
26.01.2007Jak funguje sociální práce s Romy ve VsetíněO Roma Vakeren
26.01.2007Centrum pro romské matky a děti nedostane finance na svůj provozO Roma Vakeren
07.01.2007Rok 2006 pohledem Karla HolomkaO Roma Vakeren
08.12.2006Kauzou vsetínských Romů je pohoršeno Společenství Romů na MoravěO Roma Vakeren
08.12.2006Jednatelka Komunitního centra Chanov Iveta Millerová klade v případě neplatičů nájemného důraz na vytváření splátkového kalendářeO Roma Vakeren
08.12.2006Názory studentek romistiky na situaci ve VsetíněO Roma Vakeren
08.12.2006Případ vystěhování vsetínských Romů zřejmě dostane na stůl ombudsmanZprávy ze života Romů
08.12.2006Sociolog Ivan Gabal zdůrazňuje potřebu práce s jednotlivými rodinami a diferencovaný přístup k RomůmO Roma Vakeren
08.12.2006Starostu a senátora Jiřího Čunka protesty proti vystěhování romských rodin netrápíO Roma Vakeren
08.12.2006Mnozí lidé nesouhlasí s vystěhováním vsetínských rodin do zchátralých domů na JesenickoO Roma Vakeren
05.12.2006Romové budou před sjezdem KDU-ČSL protestovat proti ČunkoviZprávy ze života Romů
20.11.2006Kontroverzní starosta Vsetína Čunek chce vést lidovceZprávy ze života Romů
13.11.2006Vystěhovaní Romové z Jesenicka se do Vsetína zatím nevrátiliZprávy ze života Romů
12.11.2006Situace Romů po listopadu 1989 a jejich budoucnostZprávy ze života Romů
10.11.2006Kritizovaný vsetínský starosta Jiří Čunek v médiíchZprávy ze života Romů
08.11.2006Problém chudinských romských lokalitZprávy ze života Romů
07.11.2006Jak Čunek vyřešil romský problémZprávy ze života Romů
03.11.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.11.2006Kasal kritizoval Čunkovo řešení problémů s romskými neplatičiZprávy ze života Romů
30.10.2006Nový senátor vystěhoval Romy ze VsetínaZprávy ze života Romů
06.10.2006Ve Vsetíně jsou nové byty pro notorické neplatiče a sociálně nepřizpůsobivé obyvateleZprávy ze života Romů
14.09.2006Romové obvinili soudce ze zaujatosti a vyzývají k emigraciZprávy ze života Romů
08.06.2006Soud zmírnil tresty za napadení Romů v JeseníkuZprávy ze života Romů
15.04.2005V Předlicích je podle policie klid, Romové se ale stále bojíZprávy ze života Romů
17.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.09.2004Ve Vsetíně chtěli vystěhovat problémové Romy na okraj městaO Roma Vakeren
09.06.2004Do základní školy ve Vsetíně nastoupí více romských dětíZprávy ze života Romů
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2021
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz