Vyhledávání
16.9.2021
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Televizní premiéra filmu Romský král
14-04-2009 - Tisková zpráva

Gejza Horváth (vlevo) ve filmu Romský král Česká televize a Film & Sociologie tento týden uvedou dokumentární film režiséra Viliama Poltikoviče Romský král - fascinující proměny osudů Romů v chudých osadách na Slovensku. Jeho televizní premiéra se uskuteční ve čtvrtek 16. dubna na ČT2 od 20.00 hodin.

Film Romský král zachycuje současnou romskou problematiku v chudých osadách na Slovensku ve více rovinách a motivech. Film volně navazuje na snímek Stěhování osady z roku 1992 (oba filmy vznikly ve společnosti Film & Sociologie v režii Viliama Poltikoviče). Z tohoto snímku jsou použity i archivní záběry, čímž je zvýrazněno časosběrné snímání nového filmu i proměny romské problematiky a jejích představitelů.

Děti ve filmu Romský král V osadě Žehra na Spiši, která je ve filmu dominantní, se od dob prvního natáčení počet romských obyvatel zdvojnásobil, neromské obyvatelstvo se stalo menšinou, zastupitelstvo je ryze romské a řeší problémy s téměř stoprocentní nezaměstnaností (pracovní příležitosti tu téměř nejsou), s placením nájemného, vodného, za elektřinu, s bytovou výstavbou aj. V romských osadách se totiž stále žije jak za starých časů, v nuzných chatrčích ze dřeva, plechu a hlíny není zavedena voda, není tu splachovací záchod, v jedné malé místnosti žije i třicet obyvatel… Žije se zde z podpory a dávek na děti, které se ovšem rychle utratí, pak je hlad, bují alkoholismus, násilí, kriminalita, děti chodí i v zimě na sněhu téměř nahé, Romové si půjčují od bohatých spoluobyvatel a vzhledem k šíleným úrokům se i doživotně zadlužují…

Odvážnější a pracovití Romové odjíždějí do Anglie, kde nacházejí nový a důstojný život, tradičně kosmopolitní společnost je přijímá a žije se jim tu skutečně nesrovnatelně lépe. Objevuje se však i další prvek, který pozoruhodně hýbe se zdánlivě neřešitelnými romskými problémy. Misionáři nových křesťanských církví (zejména tzv. letničního hnutí), mezi něž patří i romští pastoři, dokázali Romy přesvědčit, že Bůh je všude a pokud nechtějí po smrti do pekla, ale do nebe za Ježíšem, tak musí následovat jeho život, jeho zákony. Proměna tisíců Romů je neuvěřitelná – konec s alkoholismem, kriminalitou, lichvou, promiskuitou, násilím… Začínají nový a pro ně radostný spokojenější život.

Gejza Horváth ve filmu Romský král Tragické i úsměvné motivy se ve filmu mísí do pestré strhující mozaiky, jakou je ostatně romský život sám…

Rozhovor s režisérem Viliamem Poltikovičem:

Proč jste se vypravil za Romy až na starobylou Spiš do obce Žehra?

V letech 1991-92 jsme tam natáčeli film Stěhování osady a teď jde o jeho volné pokračování. Oblast Spiše patří dle názoru odborníků k nejzaostalejším romským osídlením na Slovensku, je tu téměř stoprocentní nezaměstnanost, Romové žijí jen z podpor a sociálních dávek ve velmi jednoduchých až provizorních přístřešcích ze dřeva a plechu, většinou mají hlad, děti chodí i v zimě téměř nahé… Vedle toho se objevily nové fenomény – emigrace do Anglie a silný vliv moderních křesťanských církví, tedy zajímavých motivů a důvodů pro film víc než dost.

Romskou tematikou se zabýváte již od svých studií na FAMU, co vás k nim přivedlo?

Stěhování osady ve filmu Romský král S Romy jsem se setkával od dob, kam až sahá moje paměť… Každé léto jsem jezdil za babičkami na Slovensko a Romové tam žili na louce u ohně pod širým nebem. Peřiny ležely přímo na trávě, vedle běhaly slepice, u ohně se něco opékalo, děti byly nahaté, ženy v pestrobarevných šatech, muži s tmavými klobouky, prostorem se nesly hlasité exaltované dialogy, někdy i zpěv, hudba – ta odlišnost na mě působila bizarně až magicky. Během studia na FAMU jsem se pak setkal s Milenou Hübschmannovou, naší přední romistkou, a od té doby můj dětský romantický zájem začal dostávat podobu dokumentárních filmů.

Vidíte nějaký vývoj vztahu gádžů a Romů od prvního filmu Stěhování osady v roce 1992?

Vývoj je vždy, ale zde je velmi pomalý, Romů ovšem přibývá a naléhavost nevyřešených problémů je tak větší…

V Žehře je již druhý romský starosta, jak vychází s neromskými obyvateli?

Vzhledem k pojetí filmu jsem se nezabýval názory ne-Romů na současného starostu. Podle jeho slov spolu vycházejí dobře a asi to tak i bude.

Jak dlouho jste natáčeli v Anglii?

Rodina Gejzy Horvátha V Anglii jsme natáčeli jen tři a půl dne, natočený materiál byl však velmi zajímavý a pro výsledný film mnohem významnější, než jsem si původně myslel. Zcela překvapivě se tu doplnily osobní příběhy hlavních protagonistů a další rozměr tu získaly motivy jako rasismus, integrace, vzdělání, práce, víra.

Nebyl by příběh Cyrila na samostatný film?

Určitě. Cyril je zetěm hlavního představitele Gejzy, je to vzdělaný romský intelektuál s velkým sociálním cítěním, potřebou pomoci bližnímu, silně věřící křesťan, chtěl by být pastorem. Žije v Anglii v krásném pronajatém domě se spoustou dětí, ale sem přišel právě z chudé osady Žehra, kde jezdil s traktorem …

Budete dělat projekci filmu v Žehře?

Počítáme s ní, těšíme se na ni. Reakce a zpětná vazba budou pro nás velmi důležité.Související články
DatumNadpisRubrika
01.05.2009Film Romský král vypráví o životě v osadách, o emigraci i o víře v KristaO Roma Vakeren
19.04.2009Film Romský král ukazuje, že víra přemáhá i neřešitelné problémyZprávy ze života Romů
07.04.2009Česká televize uvede nový dokument Romský králZprávy ze života Romů
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2021
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz