Vyhledávání
2.3.2021
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Během festivalu Kočování v Belgii se představilo i brněnské Muzeum romské kultury
18-09-2008 - Jana Šustová

Výstava Kočování v Charleroi Cílem festivalu Kočování, který se letos již třikrát představil v Belgii, je prezentovat díla umělců, kteří se inspirují tematikou kočování nebo dokonce žijí kočovným způsobem života.

Festival Kočování se poprvé představil v Bruselu a to po dobu deseti dnů. Jeho druhou zastávkou bylo belgické městečko Liberchies, kde se narodil legendární romský kytarista Django Reinhardt, který zanechal nesmazatelnou stopu ve swingové hudbě. Festival Kočování se zde představil v květnu v rámci každoročního festivalu Django. A jeho třetí zastávkou bylo belgické město Charleroi, kde se poprvé k festivalu Kočování připojilo také brněnské Muzeum romské kultury s výstavou historických fotografií Krásné časy...?. Tyto fotografie dokumentují život Romů od konce 19. století do 40. let 20. století na území Čech, Moravy, Slovenska, Podkarpatské Rusi, Maďarska a Rumunska.

France Everardová Duchovní matkou a organizátorkou festivalu Kočování je belgická výtvarnice a komediantka France Everardová, která je sice neromského původu, ale na svých obrazech často zobrazuje romské umělce. Už po několik let se např. zúčastňuje romských koncertů, během nichž maluje romské kapely. Její malba je pomocí videokamery přenášena na promítací plátno, takže její tvorbu mohou sledovat všichni účastníci koncertu. Navíc France sama často cestuje s kočovnou divadelní Společností pro zasmání (Compagnie pour rire), pro kterou mimo jiné vytvořila kulisy a plakáty pro divadelní představení o Romech.

Gérard Gartner Z dalších umělců, kteří se na festivalu Kočování prezentují, je třeba jmenovat Gérarda Gartnera, romského sochaře a spisovatele. Tento dvaasedmdesátiletý umělec tvoří nádherné abstraktní sochy z platů a v poslední době se stále více věnuje literární činnosti. Byl velmi blízkým přítelem prvního romského spisovatele Matéo Maximoffa, o kterém po jeho smrti napsal obsáhlou biografickou knihu s názvem Matéo Maximoff. Carnets de Route (Zápisky z cesty).

Tania Magyová (vlevo) před svým karavanem Další zajímavou osobností festivalu Kočování je Tania Magyová, Romka z Francie, která habilitovala na pařížské Sorbonně s prací na téma Romské umění. Po světě kočuje s malým karavanem, ve kterém představuje romské umění a také pořádá výtvarné nebo osvětové ateliéry o kočování pro děti i dospělé.

Mona Metbachová Prvních dvou zastávek festivalu Kočování se zúčastnila také romská výtvarnice Mona Metbachová, která pochází z kočovné cirkusácké rodiny, nikdy se nenaučila číst ani psát, ale zato její krásné obrazy van goghovským způsobem představují kočovný život Romů uprostřed přírody.

Dům z kartonu Ale festival Kočování představuje i díla neromských umělců. Jedním z nich je Denis Chedaleux, který vytvořil krásný dům z kartonů. Kartony se totiž také velmi nacestovaly – např. z Číny do Belgie apod. Dalším umělcem je Renaud De Heyn, který maluje oblohu v jejích různých proměnách – pro kočovníky příznivých i nepříznivých. Své výtvarné labyrinty na Kočování prezentuje Jacques Raket.

Marina Obradović Zajímavou osobností srbského původu je fotografka Marina Obradović, která svým objektivem zachycuje život Romů v mnoha zemích. Některé ze svých fotografií ještě výtvarně dotváří pomocí mincí, barev, barevných papírů apod.

Skupina La Manouch'Banda Ale na festivalu Kočování nechybí ani filmy a hudba. Z filmů je jeho nedílnou součástí dokumentární film Karavan 55, který zachycuje osud skupiny rumunských Romů, kteří odešli do Francie. Režisérem dalšího filmu na kočovné téma je Tony Gatlif. Jeho film Swing vypráví příběh neromského chlapce, který se učí swingové hře na kytaru u romského virtuóza. A právě tohoto virtuóza ve filmu Swing hraje romský kytarista Mandino Reinhardt, který se svými koncerty na festivalu Kočování také nechybí.

Výtvarný ateliér pro děti se odehrávaly pod fotografiemi ze sbírek Muzea romské kultury v Brně Součástí festivalu Kočování v Charleroi byly také dva výtvarné ateliéry pro děti, které mj. vedla výtvarnice Tania Magyová. V jejich rámci si děti mohly prohlédnout celou expozici a pak vyrábět dům z kartonu.

Foto: Jana ŠustováSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.09.2008Festival Kočování se rozšířil o nové umělceO Roma Vakeren
23.05.2008Tania Magyová a její Muzeum romského umění v karavanuO Roma Vakeren
09.05.2008Festival Kočování představil také díla romských umělcůO Roma Vakeren
15.04.2008V pátek začne projekt Kočování – festival umělců, kteří nevydrží na jednom místěZprávy ze života Romů
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2021
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz