Vyhledávání
5.7.2020
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
"Nová" studie o Romech, verze Čunek
17-09-2008 - Martin Schulz

Jiří Čunek (Foto: ČTK) Místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek už to nejspíš nikdy nebude mít lehké. Středně záhadné způsoby, kterými měl údajně přijít k majetku plus některé jeho poměrně smutně proslulé výroky na adresu romských spoluobčanů z něj snadno učinily oblíbený terč mediální kritiky.

Nejnověji jde - lidově řečeno - s kůží na trh na, řekněme, jeho vlastním písečku. Jde o nejnovější studii k tzv. "romské" problematice, kterou předkládá jím vedené ministerstvo pro místní rozvoj.

Úvodem je jistě poutavé připomenout, že od roku 1990 bylo v České republice přijato zhruba sedmdesát usnesení vlády a tři koncepce k problematice tzv. "romské integrace". Okolnost, že situace v této oblasti je i nadále spíše tristní, nemění nic na to, že se exekutiva přinejmenším snaží s touto problematikou cosi udělat.

Na druhou stranu všichni, a doufám, že skutečně všichni v této zemi alespoň tuší, že složitá problematika soužití většiny s romskou menšinou nemá žádné jednoduché řešení, a že je jaksi počítáno s tím, že to prostě bude trvat celé generace, než se všichni dopracujeme k nějakým snad lepším výsledkům.

Na třetí stranu - spisek ministerstva pro místní rozvoj nese snad všechny znaky typického byrokratického řešení problematiky, kterou mohou pomoct vyřešit pouze a toliko živí lidé. Už jen samotný název studie je výjimečně precizní ukázkou toho, jak i v názvu stati zápolí státní úřednictvo s úskalími tzv. politické korektnosti, a to až na samou mez srozumitelnosti.

Neboť, nastojte: název studie zní "Návrh koncepce přístupu státu k řešení problémů deprivovaných částí měst obývaných převážně občany romského etnika". Konec názvu.

Studie, která v úvodu celkem zeširoka a věcně poučeně vysvětluje problematiku vzniku problému, už jen stylistikou nepopírá, že jejím autorem bezpochyby není pan Čunek, nýbrž některý z jeho odborníků. Při vší úctě k panu místopředsedovi vlády, takto věcný a srozumitelně formulovaný text se mi dosud v jeho podání nepodařilo zachytit.

Vzhledem k tomu, že jak shora naznačeno, integrace romského etnika, pro něž studie zavádí další (veřejnost jistě trochu matoucí) výraz, totiž "sociální inkluze", je během na dlouhou trať. Zkušenosti z jiných zemí a jiných zainteresovaných osob, hovoří většinou o tom, že do této oblasti je nutné investovat značné částky za souběžných značných investic v podobě lidí, kteří trpělivě prostě "vychovávají" cílovou menšinu tak, aby v delším horizontu (jak to tedy nazývá ona studie) "inkludovala" (snad asi "vklouzla" či "vplula", "vplynula", a podobně) do většinové společnosti.

Čunkova studie (ať už je jejím autorem kdokoli) má podobné ambice. Tentokrát variuje používání státních prostředků pro tento účel tak, že by nemělo jít jen o rozhazování státních peněz např. prostřednictvím nedokonale kontrolovaných dotací, leč navrhuje jejich distribuci do nižších pater státní správy tak, aby - jinak řečeno - stát prosazoval své záměry na lokální úrovni v součinnosti se samosprávami, ale v rámci přenesené působnosti.

Navíc zavádí - a to bude nejspíš kamenem úrazu této nejnovější studie - jakousi třístupňovou škálu, šablonu, podle níž by - s ohledem na jejich jakousi "připravenost" k integrování - byli romští spoluobčané děleni do jakýchsi tří skupin, určovaných podle jejich závislosti na sociální pomoci od státu.

V první skupině by byly rodiny nezávislé na sociálních službách a schopné normálního života ve většinové společnosti. Těm by stát nabízel lepší bydlení a (snad i nějak přesněji garantované) nabídky trvalého zaměstnání. K podmínkám tohoto přístupu by měla patřit pravidelná školní docházka, stálé zaměstnání alespoň jednoho z rodičů a řádné placení nájemného.

Do druhé, nižší skupiny by byly přiřazeny rodiny s jistými nevelkými problémy s placením nájemného a s výjimečným zneužíváním sociálních dávek. Kdo určí, co jsou (ve studii popisované) "nižší" dluhy na nájemném a kam až sahá pojem "výjimečné zneužívání sociálních dávek", není přesně jasné. Těmto rodinám by stát nenabízel lepší bydlení, žili by tam, kde dosud (to znamená třeba i v těch nově na území republiky lokalizovaných "ghettech") a byli by v zorném poli a v intenzivnější péči terénních pracovníků. Ti by jim pomáhali hledat práci, řešit problémy se zadlužením a motivovat je k úsilí o vzdělávání jejich dětí. Zde už začínají trošku potíže s tím, jak by si - podle této studie - měl stát počínat. Měl by totiž, říká studie, usilovat o rozvolnění vztahů této skupiny s širší (čtěme asi - v problémech řádně namočenou) částí rodiny. To se našim romským spoluobčanům nejspíš nebude moc líbit...

A přichází skupina třetí. Je téměř jisté, že za tenhle nápad se na pana Čunka snese řádná dávka kritiky jak od romské komunity, tak od zainteresované části většinové veřejnosti.

Skupinu třetí by totiž měly tvořit rodiny, které nestojí o zlepšení svých životů. Jak se to pozná a kdo bude ukazovat hůlkou "doprava" či "doleva" také není jisté, ale občany, kteří by byli zařazeni do této nejnižší skupiny by čekalo - pozor, teď to bude trochu drsné! - stěhování do ubytoven s pevnějším řádem a stálým dohledem. Navíc - uvažuje se, že by v těchto (řekněme) zařízeních bylo oddělené bydlení mužů a žen, nesměly by tam ani alkohol ani drogy a ještě by za to měli ubytovanci pravidelně platit.

Ať se na mne celé ministerstvo pro místní rozvoj nezlobí, ale instituce popsaná jako ubytovna s pevnějším řádem a stálým dozorem, to v klidu může být cokoli od lehké věznice po koncentrační tábor. Studie sice tvrdí, že by tento druh nepohodlí měl tuto skupinu Romů motivovat k tomu, aby se odtud dostali, ale stejně...

To, troufám si odhadnout, panu Čunkovi jen tak neprojde.

Koncepce to jakási nejspíš je, ale základní problém zůstává. Je nebo není životaschopná? Je proveditelná? Není náhodou rasistická? Nejeví znaky jakéhosi konečného řešení podle modelu, který tu už - bohužel - před nějakými sedmdesáti lety někde byl? A navíc: Chce to i druhá strana? Vždyť romské rodiny, byť žijící na - řekněme - okraji měst i společnosti - nejsou jen zvířátka někde v kleci. Jinak řečeno: kde berou autoři studie jistotu, že by nějaké "vplynutí" do většinové společnosti bylo i snem našich romských spoluobčanů?

Závěrem: o studii se hodně bude mluvit. To možná bylo hlavním cílem jejího nynějšího zveřejnění - je totiž před volbami. Lidovci hlasy potřebují. I kdyby to měly být hlasy těch "rasistů v nás".Související články
DatumNadpisRubrika
19.10.2010Jiří Čunek, senátorZprávy ze života Romů
13.10.2010Vystěhovaní Romové ze Vsetína se budou znovu domáhat odškodnéhoZprávy ze života Romů
26.02.2009Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský JanovZprávy ze života Romů
08.10.2008Romská koncepce vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
16.09.2008Čunkův materiál o Romech je prý pouhým předvolebním tahemZprávy ze života Romů
12.09.2008Jiří Čunek představil svou koncepci řešení problémů Romů v ČeskuO Roma Vakeren
05.09.2008Nová koncepce přístupu státu k řešení problémů v sociálně vyloučených romských lokalitáchO Roma Vakeren
05.09.2008Čunkův záměr vypracovat romskou koncepci vyvolal vlnu nevoleO Roma Vakeren
19.01.2008Návraty Jiřího ČunkaZprávy ze života Romů
12.01.2008Čunek vystoupil na konferenci KDU-ČSL s odvážnými výroky proti Romům Zprávy ze života Romů
19.07.2007Rozhovor s ombudsmanem Otakarem MotejlemZprávy ze života Romů
30.06.2007Kauza Čunek nekončíZprávy ze života Romů
14.06.2007Zpráva ombudsmana kritizuje vsetínské řešeníZprávy ze života Romů
14.06.2007Vsetínské provedení nevypadá šťastnějiZprávy ze života Romů
21.04.2007Podle Čunka vláda plánuje dotace firmám, které dají práci lidem z ghettZprávy ze života Romů
20.04.2007Romské organizace podaly trestní oznámení na Jiřího Čunka za xenofobní výrokyO Roma Vakeren
17.04.2007Jak se dělá rasismusZprávy ze života Romů
16.04.2007Čtrnáct romských organizací i jednotlivci podali trestní oznámení na J. ČunkaZprávy ze života Romů
13.04.2007Mezi romskými aktivisty demonstrujícími proti Jiřími Čunkovi byl i podnikatel Milan FerencO Roma Vakeren
13.04.2007Anketa mezi romskými účastníky demonstrace za odstoupení Jiřího ČunkaO Roma Vakeren
13.04.2007Jiří Čunek mezi romskými demonstrantyO Roma Vakeren
13.04.2007"Ten člověk se nám normálně vysmívá," říká Čeněk Růžička o ČunkoviO Roma Vakeren
13.04.2007Vládní plán řešení romské integrace patří do resortu Džamily StehlíkovéO Roma Vakeren
13.04.2007Romský aktivista Ladislav Suchánek byl nadšen z velké účasti Romů na demonstraciO Roma Vakeren
13.04.2007Řada českých občanů s výroky vicepremiéra Jiřího Čunka na adresu Romů souhlasíO Roma Vakeren
13.04.2007Demonstranty podpořila také poslankyně Hana OrgoníkováO Roma Vakeren
13.04.2007S rasistickými výroky Jiřího Čunka nesouhlasí ani režisérka Ljuba VáclavováO Roma Vakeren
13.04.2007A jak demonstraci vidí Vojta LavičkaO Roma Vakeren
11.04.2007Severa kvůli Čunkovi odešel z vedení poslaneckého klubuZprávy ze života Romů
11.04.2007Romové demonstrovali před úřadem vlády za odstoupení vicepremiéra ČunkaZprávy ze života Romů
11.04.2007Méně slov kolem ČunkaZprávy ze života Romů
09.04.2007Romští aktivisté podají na Čunka trestní oznámení za výrok o RomechZprávy ze života Romů
05.04.2007M. Bursík: Zelení by mohli kvůli J. Čunkovi odejít z vládyZprávy ze života Romů
04.04.2007Vedení lidovců bude rozhodovat o dalším osudu Jiřího ČunkaZprávy ze života Romů
04.04.2007Lidovci se situací kolem jejich šéfa příliš nezabývaliZprávy ze života Romů
03.04.2007Předsednictvo KDU-ČSL přijalo vysvětlení J. Čunka a dál ho podporujeZprávy ze života Romů
02.04.2007Zeleným dochází trpělivostZprávy ze života Romů
02.04.2007HN: Šéf lidovců Jiří Čunek vyvolává podle sociologů rasové démonyZprávy ze života Romů
01.04.2007Vicepremiér Čunek se omluvil za výroky o Romech, prý byly nepochopenyZprávy ze života Romů
31.03.2007Romští aktivisté jsou pobouřeni výroky vicepremiéra Jiřího Čunka, výkonná rada ODS se od výroků distancujeZprávy ze života Romů
28.03.2007Prohlášení občanských členů Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunityZprávy ze života Romů
16.03.2007Nová starostka Vsetína se zajímá o situaci vystěhovaných RomůO Roma Vakeren
22.02.2007Spor o formu pomoci RomůmZprávy ze života Romů
21.02.2007Ministryně Stehlíková navrhuje sbírku na vystěhované RomyZprávy ze života Romů
19.02.2007Stehlíková chce peníze pro Romy, které Vsetín vystěhoval do vsíZprávy ze života Romů
08.12.2006Sociolog Ivan Gabal zdůrazňuje potřebu práce s jednotlivými rodinami a diferencovaný přístup k RomůmO Roma Vakeren
08.12.2006Starostu a senátora Jiřího Čunka protesty proti vystěhování romských rodin netrápíO Roma Vakeren
08.12.2006Mnozí lidé nesouhlasí s vystěhováním vsetínských rodin do zchátralých domů na JesenickoO Roma Vakeren
08.12.2006Kauzou vsetínských Romů je pohoršeno Společenství Romů na MoravěO Roma Vakeren
08.12.2006Jednatelka Komunitního centra Chanov Iveta Millerová klade v případě neplatičů nájemného důraz na vytváření splátkového kalendářeO Roma Vakeren
08.12.2006Názory studentek romistiky na situaci ve VsetíněO Roma Vakeren
05.12.2006Romové budou před sjezdem KDU-ČSL protestovat proti ČunkoviZprávy ze života Romů
20.11.2006Kontroverzní starosta Vsetína Čunek chce vést lidovceZprávy ze života Romů
13.11.2006Vystěhovaní Romové z Jesenicka se do Vsetína zatím nevrátiliZprávy ze života Romů
12.11.2006Situace Romů po listopadu 1989 a jejich budoucnostZprávy ze života Romů
10.11.2006Kritizovaný vsetínský starosta Jiří Čunek v médiíchZprávy ze života Romů
08.11.2006Problém chudinských romských lokalitZprávy ze života Romů
07.11.2006Jak Čunek vyřešil romský problémZprávy ze života Romů
02.11.2006Kasal kritizoval Čunkovo řešení problémů s romskými neplatičiZprávy ze života Romů
30.10.2006Nový senátor vystěhoval Romy ze VsetínaZprávy ze života Romů
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2020
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz