Vyhledávání
28.11.2020
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Vojáci v ulicích italských měst
05-08-2008 - Ondřej Houska

Nábřeží římské řeky Tibery láká k procházce. Můžete vidět známé památky z trochu jiného pohledu a blízkost vody kromě toho nabízí příjemný chládek; v italském hlavním městě bývají už v květnu pořádná horka. Také já jsem jednoho květnového dne neodolal a sestoupil po schodech až k vodní hladině.

Ušel jsem pár kilometrů až do Vatikánu, ale byla to i za bílého dne téměř zkouška odvahy. Pod každým mostem a v každém zákoutí bylo doslova doupě z krabic a různého haraburdí, z něhož čas od času vykukovala část těla pospávajícího či popíjejícího bezdomovce. Někteří z nich se na kolemjdoucího vrávoravým krokem sápali a s nesrozumitelným mumláním cosi požadovali, asi peníze.

Člověk se snaží nevpustit do své mysli jakékoliv předsudky, jenže znalost širšího kontextu mu říká, že výše popsaný zážitek není výjimečný, ale naopak ilustrativní. Situace v okrajových částech Říma a jiných velkých měst je ještě daleko horší. Vyrostly zde slumy, ve kterých pod prkny, plechem a krabicemi žijí tisíce lidí. Drtivá většina z nich jsou ilegální přistěhovalci, především Rumuni, hlavně Romové. Nacházejí se v katastrofální humanitární situaci a často se uchylují k trestné činnosti. Tento problém není nový, ale doslova vybuchl v říjnu loňského roku. Poblíž stanice Tor di Quinto na předměstí Říma byla zneužita a brutálně zavražděna 47-ti letá Giovanna Reggianiová. Existují jasné důkazy o tom, že pachatelem je rumunský Rom Romulus Mailat.

V Itálii následně došlo k vlně útoků proti provizorním táborům přistěhovalců a k mediální kampani proti rumunským imigrantům. V dubnových parlamentních volbách hrála otázka bezpečnosti spolu s ekonomikou hlavní úlohu. Pravý i levý střed sliboval zásadní opatření proti rostoucí kriminalitě. Nakonec zvítězila Berlusconiho pravice a brzy po nástupu k moci se tématu skutečně chopila.

Jedním z bodů vládního bezpečnostního balíků bylo rozmístění vojáků v ulicích italský měst. Jejich nasazení začalo včera. Patroly budou během šesti měsíců postupně vykonávat 3 tisícovky vojáků. Nemají suplovat funkci policie, zatýkat mohou jen v případě, že budou svědky trestného činu. Opatření vyvolalo v Itálii velkou polemiku. Opozice hovoří o militarizaci země a vláda narazila na odpor i ve vlastním táboře: pravicový starosta Říma Gianni Alemanno odmítl, aby vojáci strážili památky v centru města.

Skutečně se nelze ubránit dojmu, že Berlusconiho vláda se uchyluje k jakési demonstraci síly: občané mají být přesvědčeni, že kabinet koná. Stejnou charakteristiku si ostatně zaslouží i některá další vládní opatření v oblasti bezpečnosti. Postup vůči Romům už kritizovaly některé evropské instituce a nedávno i Rada Evropy.

Je skutečností, že atmosféra vůči přistěhovalcům se v Itálii rapidně zhoršila. Nebylo tomu tak vždy. Italové jsou historicky vzato sami národem, který v milionových množstvích migroval: ať už máme na mysli odchod do ciziny nebo migraci vnitřní, tedy z chudého jihu na bohatý sever. I proto byla země vůči příchozím cizincům vždy vstřícná. To se nyní mění.

Hlasitá kritika nynějšího italského dění z úst různých ochránců lidských práv či mezinárodních institucí je ale pořádně pokrytecká. Popírá totiž, že problémy vůbec existují. A to rozhodně není pravda; stačí se podívat na statistiky. Ty ukazují, že zhruba 30 procent všech trestných činů v Itálii páchají imigranti a z tohoto podílu tvoří zhruba polovinu Rumuni. A v Římě představují přistěhovalci asi 70 procent zatčených kvůli podezření z násilné trestné činnosti. Ať se to bruselským byrokratům či profesionálním aktivistům líbí nebo ne, jsou to šokující čísla a tváří v tvář takovému problému jistě nelze sedět s rukama založenýma v klíně.

Jinou věcí ovšem je, že italský stát sám dovolil, aby se situace takto vyhrotila. Politici hovoří o vyhoštění kriminálníků, ale něco podobného už podle zákona může dávno fungovat. Problémem ale je, že ilegální přistěhovalec je kvůli porušení zákona často formálně vyhoštěn, v praxi ale dostane razítko do pasu, pokud ho tedy má, a nic dalšího se neděje. Policejní důstojníci tak vyprávějí o případech, kdy po x-té zatýkají muže, který měl být už dávno mimo Itálii.

Zakopaný pes tak většinou není v absenci zákonů, ale v jejich náležitém uplatňování. A co se týče Berlusconiho bezpečnostních norem, řada z nich je skutečně vymyšlena spíše pro efekt. Užitečnější by byly praktické kroky, jako například dohoda, podepsaná ještě minulou vládou s Libyí. Podle ní se Italové budou podílet na střežení libyjských pobřežních vod; tato země je totiž hlavním východiskem, odkud se do Itálie po moři snaží proniknout zástupy zbídačených Afričanů. Nemálo z nich přitom zahyne ve vodách Středozemního moře. Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí ale s realizací dohody váhá a zvyšuje cenu. Před deseti lety přitom Itálie uzavřela podobnou dohodu o spolupráci s Albánií a díky ní se podařilo prakticky zastavit proud imigrantů z této balkánské země.

Ať už se ale s nevyzpytatelnými Libyjci nakonec podaří dojednat cokoliv, problémy i imigrací to může maximálně zmírnit. S tímto problémem si neví rady celá Evropa a Itálie v tomto smyslu není výjimkou. I tady by se ale mělo prosadit vědomí, že imigrant neznamená jen problémy, ale také cennou a v podstatě nezbytnou injekci pro ekonomiku země. Se zločinci se jistě musí jednat rezolutně. Házet všechny přistěhovalce do jednoho pytle by ale bylo nejen nelidské, ale i kontraproduktivní. Konec konců, tisíce italských rodin už dnes zaměstnávají dívky z Východu, které se starají o děti a staré lidi. A těch druhých bude v celé Evropě jen přibývat.Související články
DatumNadpisRubrika
29.07.2008Prestižní magazín píše o ekonomickém rozměru problému čtyřmilionové romské menšiny ve střední a východní EvropěZprávy ze života Romů
27.07.2008O komplikované situaci rumunských Romů, kteří odešli do ItálieZprávy ze života Romů
26.07.2008Itálie kvůli přílivu imigrantů vyhlásila stav nouzeZprávy ze života Romů
30.05.2008Nová italská vláda bojuje proti zločinu, což tvrdě postihne i běžné italské domácnostiZprávy ze života Romů
30.05.2008V Itálii žháři opět podpálili romský táborO Roma Vakeren
30.05.2008S Fedorem Gálem o vzrůstající nenávisti vůči rumunským Romům v ItáliiO Roma Vakeren
07.11.2007Le Monde: Romové nejsou o nic víc doma v Rumunsku než v ItáliiZprávy ze života Romů
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2020
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz