Vyhledávání
1.6.2020
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumenge phenaha palo Romano takentos, savo ela tajsa Prahate, vakeraha tiž pale buťi, savi keren o nipi, jak te nael zor le neonacisten. Tiž tumen dodžanena palo projektos, andro savo pes sgejle fameĺii.

Nejdříve vám řekneme, jaké úspěchy sklízí sdružení Cikne čhave, které už po třetí pozvalo romské soubory na soutěž romský talent. K mikrofonu jsme pozvali dále Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance a občanské společnosti a řekneme vám také projektu Rodiny od vedle.

Vakereha tiž pal oda, si te keren, jak tumen te načhiven avri andalo kher, phemneha tumenge so te keren, te kamen te džan pro maškarutne či uče školi u palo multikulturno sikľiben andro školi.

Ve druhé polovině O Roma vakeren se v právní poradně zaměříme na nájemní smlouvy, řekneme vám, kde vás připraví na přijímačky na střední a vysokou školu a představíme vám projekt multikulturní výchovy na školách. Tolik programová nabídka a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jan Mišurec.


=[ Reportáž ]=
Třetí ročník soutěže Romský talent
Zítra bude pražský kulturní dům Vltavská dějištěm už třetího ročníku soutěže Romský talent. Do soutěže se přihlásilo mnoho souborů z celé České republiky. Jak nám řekla jedna z pořadatelek Juliana Vodrážková, u zrodu tohoto projektu je pražské sdružení Cikne čhave.

Romský talent "Úspěšnost soutěže byla v tom, že přišlo hodně dětí, mělo to být jen pro pražské, nakonec se to ale vyvrbilo tak, že to bylo celorepublikové. A tak jsme v záměru pokračovali a pokračujeme i nadále."

Sama vedete dětský soubor Cikne čhave...

"Funguje tři roky, vede ho Irena Daňková, s dětmi cvičí choreografii, děti zkoušely i zpívat v doprovodu kluků od pana Surmaje. V současné době tancují romské tance, diskotance a nejhezčí tanec je tanec indický."

U mikrofonu je s námi také Štefan Žolták z Prahy, který je také jedním z pořadatelů této soutěže a podílí se rovněž na vedení souboru Cikne čhave. U Vás je zajímavé to, že tam máte dvě dcery a na fungování tohoto souboru se podílejí také rodiče těchto dětí.

"Když vidím ty děti, jak tancují a mají snahu, tak z toho mám velkou radost. Proto jsem do toho šel, pomáhám jim ve všem. A hlavně jde o to, že ty děti něco dělají, mají snahu něco dělat a baví je to. Když jsme viděli v prvním ročníku talentu, že děti měly snahu a radost z toho, že romské děti vůbec něco dělají, tak jsme do toho šli. Letos chceme udělat takovou věc, že ty děti, když budou - což víme, že se snaží - tak se budeme snažit protlačit je dál a dál. Loni byla absolutní vítězka hostem pořadu Uvolněte se prosím a to nám též zvedlo reputaci a snahu."

Vidíte tam i jiné cíle, že by se například dohlíželo na vzdělávání a vůbec působení na děti?

"Určitě, protože nám jde o prospěch dětí, o to jestli se učí a chodí do školy. Je lepší, aby děti k nám chodily do klubovny. Jednou jsem přišel do klubovny a tam bylo čtyřicet dětí, a ty děti byly z celé Prahy a přišly ze zvědavosti. Je to o tom, že děti pak nemají čas na drogy atd. Takže hlavně na to dohlížíme, spolupracujeme se školami, s dětskými domovy, s různými sdruženími - např. Motýlek a Měsíček a Jahoda. Takže dochází i české děti, je to ve spolupráci."

Juliano, musíme také říci, že řadu aktivit si sponzorujete sami, rodiče se k tomu připojují. A vůbec začátky byly těžké, kroje a všechno jste si financovali sami...

"Financováním jsme začali tak, že jsme nerozlišovali, jestli to jsou naše děti nebo jiné děti, prostě jsme do toho šli. Aby byly krásné, tak jsme do toho dali dost peněz, které se nám v životě nevrátí, ale je to pro děti. Rodiče napomáhají neustále, protože děti nám rostou. V minulém roce se nám podařilo získat pár sponzorských darů na ošacení, nebo i v grantových řízeních jsme něco dostali. Ale to jsou tak malé částky, že nestačí. Takže v letošním roce jsme do toho opět vložili víc svých peněz, takže děti zase mají kroje ze svých prostředků, od svých rodičů, kroje, úbory, všechno."

A my ještě připomínáme, že celorepubliková soutěž Romský talent začíná v sobotu 22. září v od deseti hodin v KD Vltavská. Od 20 hodin bude zábava pokračovat až do pozdních nočních hodin na Společenském plese za doprovodu romské kapely City boys Trnava.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
22.10.2010Pavlína Matiová, nadějná studentka zpěvu a herectvíO Roma Vakeren
16.10.2009Kdo vyhrál soutěž Romský talent...O Roma Vakeren
02.10.2009Blíží se 5. ročník soutěže Romský talentO Roma Vakeren
26.09.2008Na Romském talentu vystoupil také Arnošt OláhO Roma Vakeren
12.09.2008Pozvánka na soutěž Romský talentO Roma Vakeren
22.08.2008Změřte své schopnosti v soutěži Romský talent!O Roma Vakeren
06.10.2006O soutěž Romský talent byl velký zájemO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Neonacismus v České republice
V sousedním Německu sílí neonacismus. Jaká je situace u nás, se zeptala Marie Vrábelová protiextremistického aktivisty Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance a občanská společnost.

Záběr z filmu Nedovedu pochopit "V České republice je v poslední době nárůst veřejných akcí. Co se týče koncertů, tak je stále relativně stejný počet, myslím, že malinko kolísá, asi o dva tři, čtyři koncerty za rok, je pokles. Co se týče rasově motivované trestné činnosti, tak tam je již dlouhodobý pokles a letos jsme mezi třemi státy v EU, které mají nejméně rasově motivované trestné činnosti."

Myslíte si, že to je dobrou prací policie?

"Myslím si, že určitě zvýšená aktivita policie na tom má kladný podíl."

Kde sílí neonacismus?

Záběr z filmu Nedovedu pochopit "Neonacismus je určitě nejsilnější v Německu. V Německu mají legální politickou stranu, která vyznává myšlenku a ideologii nacionálního socialismu. V okolních státech jsou xenofobní pravicově-populistické strany, které ale nejsou vyloženě postaveny na nacionálním socialismu, ale ty prvky xenofobie jsou všem těmto subjektům společné. Jde o xenofobii vůči menšinám ve svém vlastním státě, vůči cizincům, homosexuálům a různým jiným odlišným lidem."

Jsou naše skupiny propojeny s Německem?

"Určitě. V posledních letech je zesílená činnost kontaktů mezi německou neonacistickou scénou a českou. Kontakty u nás prohlubuje Národní odpor, což je neonacistická organizace, která zde dlouhodobě vytváří činnost. To znamená, že organizuje neonacistické koncerty zahraničních kapel, které jsou povětšinou napojené na organizaci Blatten Namen a organizuje demonstrace. Jedna z demonstrací, která byla v minulém roce, byla k uctění vojáků Wehrmachtu a SS, a takové demonstrace zde v České republice dělá pouze Národní odpor. Zbylé subjekty pravicově-extremistické scény u nás tak velké kontakty na Německo nemají nebo jsou spíše minimální nebo neexistují vůbec. Národní odpor se je ale snaží budovat a co nejvíce prohlubovat."

Myslíte si, že mají šanci dostat se do politiky?

"Myslím si, že výhledově několik let se do politiky nedostanou. Muselo by dojít k něčemu, co by razantně ovlivnilo myšlení určité části veřejnosti, která by volila nějaký subjekt, který by poukazoval na nějaké problémy společnosti. Spíš zde bude sílit toto mladé hnutí neonacistů, ale oni budou asi muset změnit strategii a hlavně ideologii."

Myslíte si, že některé projevy některých vrcholných politiků mohou motivovat neonacisty?

"To určitě. Jakmile nějaký politik začne mít xenofobní názory nebo užívá kolektivní vinu vůči někomu a zrovna třeba se tyto projevy týkají Romů, tak to neonacisty motivuje k tomu, aby přitvrdili svůj slovník. Když vidí, že někdo ve vrcholné politice má nějaké tendence, které mu prochází a nemusí být ani trestně stíhatelné, stačí společenské odmítnutí těchto věcí, tak se toho chytnou. Oni vidí, že když to probíhá, tak proč by oni nemohli, použijí ten vzor od vrcholných politiků."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.10.2013Ostravská policie obvinila čtyři účastníky nepovoleného protiromského protestuZprávy ze života Romů
19.10.2013Ostravou prošlo bez povolení na 250 radikálů. Policisté zadrželi 15 lidíZprávy ze života Romů
02.09.2013Stop předsudkům! Stop Čechům!Zprávy ze života Romů
26.08.2013V Ostravě padla obvinění kvůli sobotním výtržnostem a útokům na policistyZprávy ze života Romů
26.08.2013V ČR sílí 'anticikanismus' a přibývá aktivit radikálů, říká ředitel Agentury pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
26.08.2013Martin Šimáček: Hlavním cílem radikálů je posouvat hranice o kousek dálZprávy ze života Romů
25.08.2013Protiromské pochody prošly i Duchcovem. Policie zasahovat nemuselaZprávy ze života Romů
05.08.2013Lída Rakušanová: Tolerance rasismu je živnou půdou extremismuZprávy ze života Romů
15.03.2012Pozvánka na výstavu fotografií z rasistických a neonacistických demonstrací v ČRZprávy ze života Romů
02.03.2012Zpráva vnitra: pravicoví extremisté by mohli přejít i k teroristickým útokůmZprávy ze života Romů
24.10.2011Útočníkům z demonstrace v Novém Bydžově hrozí až tři roky vězeníZprávy ze života Romů
15.10.2011Šluknovští Romové vypískali pořadatele demonstraceZprávy ze života Romů
02.10.2011Obyvatelé Varnsdorfu demonstrovali v PrazeZprávy ze života Romů
02.10.2011Kvůli demonstracím na Šluknovsku budou v pohotovosti stovky policistůZprávy ze života Romů
02.10.2011Účast na protestech v Rumburku a Varnsdorfu byla slabáZprávy ze života Romů
02.10.2011Policisté varují před posilováním extrémní pravice v ČeskuZprávy ze života Romů
01.10.2011Lidé z Varnsdorfu se sešli před Úřadem vládyZprávy ze života Romů
28.09.2011Varnsdorf zastavil privatizaci městských bytůZprávy ze života Romů
27.09.2011Zákaz pobytu podle starostů situaci na severu Čech neřešíZprávy ze života Romů
10.09.2011Nesouhlas s akcemi extremistů na Šluknovsku vyjádřili Romové v poklidu evangelického kostelaO Roma Vakeren
10.09.2011Reportáž přímo z demonstrace ve VarnsdorfuO Roma Vakeren
13.06.2011Přerov se chystá na pochod pravicových extremistůZprávy ze života Romů
01.06.2011Jak psát o neonacistech, jejich aktivitách a občanských postojíchZprávy ze života Romů
02.05.2011Pochod extremistů v Brně bude mít soudní dohru pro deset účastníkůZprávy ze života Romů
01.05.2011V Brně se shromažďují radikálovéZprávy ze života Romů
01.05.2011Pravicoví radikálové prošli Brnem, policie zatkla 15 lidíZprávy ze života Romů
28.04.2011Nastal čas na hlasité ‚NE‘ neonacistům v České republice!Zprávy ze života Romů
16.04.2011Proč sílí extremistické útokyO Roma Vakeren
10.12.2010Policie stíhá mladíka propagujícího na Facebooku nacismusZprávy ze života Romů
10.12.2010Průzkum: čtyři z pěti Čechů vnímají Romy jako nepřizpůsobivou skupinuZprávy ze života Romů
22.10.2010Padl rozsudek v kauze VítkovO Roma Vakeren
20.10.2010Žháři z Vítkova dostali výjimečné trestyZprávy ze života Romů
20.10.2010Stát dal jasný vzkaz, že se nesmíří s nenávistí, říká Šabatová o trestu pro žhářeZprávy ze života Romů
20.10.2010Lída Rakušanová: Justice vyslala signál proti neonacismuZprávy ze života Romů
15.10.2010Kauza VítkovO Roma Vakeren
10.09.2010Jak pokračuje soud s vítkovskými žhářiO Roma Vakeren
30.07.2010Vliv médií a politiky na pravicový extremismusO Roma Vakeren
23.07.2010Občanské sdružení Asi-milování vydalo příručku o extremismuO Roma Vakeren
23.07.2010Média a pravicový extremismus - Pravicový extremismus v médiíchO Roma Vakeren
16.06.2010V Ostravě bude pokračovat soud se žháři z VítkovaZprávy ze života Romů
04.06.2010Učitelům má pomoct nová učebnice o neonacismuZprávy ze života Romů
02.06.2010Soud osvobodil vojáka s nacistickým tetovánímZprávy ze života Romů
21.05.2010V procesu se žháři odmítají vypovídat svědciZprávy ze života Romů
21.05.2010V Česku loni zesílily extremistické náladyZprávy ze života Romů
06.05.2010Extremismus v Česku není na vzestupuZprávy ze života Romů
26.04.2010Zpráva vnitra: Počet obviněných extremistů loni stoupl o polovinuZprávy ze života Romů
16.04.2010K čemu vede zakazování mítinků DSSS?Zprávy ze života Romů
09.04.2010Extremisté s maturitou a diplomemZprávy ze života Romů
27.03.2010Pravicový extrémismus v Evropě je údajně na vzestupuZprávy ze života Romů
04.03.2010Podle OSN se situace Romů v Česku zhoršujeZprávy ze života Romů
10.02.2010Žháři z Vítkova stanou před soudemZprávy ze života Romů
05.02.2010Občané demonstrovali proti rasismu a neonacismu v ČRO Roma Vakeren
14.01.2010Soud možná dnes rozhodne o rozpuštění Dělnické stranyZprávy ze života Romů
14.01.2010Zatýkání neonacistů může pokračovatZprávy ze života Romů
13.01.2010Policie opět zatýkala mezi pravicovými extremistyZprávy ze života Romů
29.12.2009Bývalý vůdce Ku-klux-klanu se chystá znovu do PrahyZprávy ze života Romů
08.12.2009Příručka pomůže obcím v boji proti extremismuZprávy ze života Romů
07.12.2009Obce mají k dispozici novou příručku, jak proti extremismuZprávy ze života Romů
06.11.2009Extremistická organizace na jihu Čech údajně chystala teroristické útokyZprávy ze života Romů
05.11.2009Pravicoví extremisté připravovali teroristické útokyZprávy ze života Romů
28.10.2009Do Otrokovic přijelo pět desítek radikálůZprávy ze života Romů
28.10.2009V Praze demonstrovala asi stovka příznivců Dělnické stranyZprávy ze života Romů
23.10.2009Policie po středečním zásahu obvinila 18 extremistůZprávy ze života Romů
22.10.2009Policie propustila dvě ženy zadržené při zásahu proti radikálůmZprávy ze života Romů
22.10.2009Zátah na neonacisty je asi pokračováním červnové akceZprávy ze života Romů
21.10.2009Policie opět zasahuje proti přívržencům krajní praviceZprávy ze života Romů
21.10.2009Podle Peciny bude zatýkání pravicových radikálů pokračovatZprávy ze života Romů
19.10.2009V Praze se uskuteční akce Ženy proti rasismuZprávy ze života Romů
15.10.2009Podpořte protestní kampaň Ženy proti rasismu!Zprávy ze života Romů
09.10.2009V Praze bude manifestace Ženy proti rasismuO Roma Vakeren
19.09.2009Začíná platit novela shromažďovacího zákonaZprávy ze života Romů
05.09.2009Romové v Brně se ohradili proti prohlášení Dělnické stranyZprávy ze života Romů
04.09.2009ReportážO Roma Vakeren
21.08.2009Jaký je další osud rodiny malé Natálky?O Roma Vakeren
17.08.2009Natálku z Vítkova čekají další operaceZprávy ze života Romů
17.08.2009Pape: Obvinění žháři z Vítkova jsou jen pěšáci,vykonávali rozkazyZprávy ze života Romů
14.08.2009Policie dopadla vítkovské žhářeZprávy ze života Romů
14.08.2009Žhářům z Vítkova hrozí až výjimečný trestZprávy ze života Romů
08.08.2009Romské organizace v Česku sdružuje nová asociaceZprávy ze života Romů
07.08.2009Lékaři probudili popálenou Natálku z Vítkova z umělého spánkuZprávy ze života Romů
07.08.2009Neonacisté nedokázali využít událostí loni v Janově, míní politolog CharvátZprávy ze života Romů
03.08.2009Problémové kočování rumunských Romů u PrahyZprávy ze života Romů
17.07.2009Pecina: Nárůst extremismu tady je, ale konámeZprávy ze života Romů
17.07.2009Extrémismus a veřejné míněníO Roma Vakeren
17.07.2009Řada rasově motivovaných trestných činů nebyla potrestánaO Roma Vakeren
27.06.2009S Leo Pavlátem o extremismu a jeho formáchZprávy ze života Romů
26.06.2009Extremismus v EvropěO Roma Vakeren
26.06.2009Kam až může přerůst extremismusO Roma Vakeren
26.06.2009Jak Romové vnímají současnou situaciO Roma Vakeren
24.06.2009Jekhetane Roma vyzývá premiéra Fischera k řešení situace Romů v ČRZprávy ze života Romů
24.06.2009Úder?Zprávy ze života Romů
23.06.2009Hledají své místo na slunci?Zprávy ze života Romů
20.06.2009Extrémismus živí touha lidí po jednoduchých řešeníchZprávy ze života Romů
18.06.2009Vnitro představí manuál pro obce, jak postupovat proti akcím extremistůZprávy ze života Romů
18.06.2009Obce a města mají manuál, jak čelit akcím extremistůZprávy ze života Romů
18.06.2009Z cukru a ze soliZprávy ze života Romů
17.06.2009Jak proti extrémistůmZprávy ze života Romů
15.06.2009Protesty extrémistů pokračují. Hrozí radikalizace?Zprávy ze života Romů
14.06.2009Policisté v Mostě zasáhli proti pochodu extremistů, 14 lidí zadrželiZprávy ze života Romů
12.06.2009Všichni zadržení extremisté jsou podle policie členy Národního odporuZprávy ze života Romů
12.06.2009Úspěch extrémistů v MaďarskuZprávy ze života Romů
11.06.2009Mareš: Neonacisté využijí zatýkání svých vůdců ve svůj prospěchZprávy ze života Romů
11.06.2009Zatýkání extremistůZprávy ze života Romů
09.06.2009Policie rozjela razii na české neonacistyZprávy ze života Romů
09.06.2009Policisté při razii zadrželi 10 přívrženců extrémní praviceZprávy ze života Romů
06.06.2009Zástupce magistrátu zakázal pochod radikálů v JihlavěZprávy ze života Romů
05.06.2009Neonacisté chtějí v Litvínově odhalit pietní desku mrtvému skinheadoviZprávy ze života Romů
28.05.2009Máme se bát nacistů?Zprávy ze života Romů
23.05.2009Lidé proti rasismuZprávy ze života Romů
22.05.2009Neonacismus ohrožuje nejen RomyO Roma Vakeren
21.05.2009Kampaň před eurovolbami začala rasistickým skandálemZprávy ze života Romů
18.05.2009Ministr vnitra chce opět navrhnout zákaz Dělnické stranyZprávy ze života Romů
12.05.2009Nástup neonacismuZprávy ze života Romů
11.05.2009Neonacisti na ŠumavěZprávy ze života Romů
08.05.2009Také Liberec se přidal k protestům proti neonacismuO Roma Vakeren
08.05.2009V Praze se demonstrace proti neonacismu uskutečnila v KarlíněO Roma Vakeren
08.05.2009Jak mladí lidé vnímají situaci Romů?O Roma Vakeren
08.05.2009Na řetězové demonstraci proti vzrůstajícímu extremismu nechyběl Fedor GálO Roma Vakeren
04.05.2009Rostoucímu extremismu chce odstupující vláda předcházet, větší bude i represeZprávy ze života Romů
04.05.2009Odstupující vláda přijala koncepci boje proti extremismuZprávy ze života Romů
03.05.2009Romové demonstrovali proti rasismu v ČeskuZprávy ze života Romů
02.05.2009Extremismus – žádejte lepší strategie!Zprávy ze života Romů
29.04.2009Brno se připojuje k hromadné demonstraci několika měst ČR proti neonacismuZprávy ze života Romů
28.04.2009Extremistická hnutí se profesionalizujíZprávy ze života Romů
28.04.2009Plzeň bude dějištěm demonstrace proti extremismu a rasismu směrovaném proti RomůmZprávy ze života Romů
28.04.2009Solidarita - ano, aleZprávy ze života Romů
27.04.2009Máme mít strach z pravicového extrémismu?Zprávy ze života Romů
24.04.2009Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
24.04.2009Romové budou 3. května demonstrovat proti sílícímu extremismuZprávy ze života Romů
21.04.2009Výzva „Dost“Zprávy ze života Romů
20.04.2009Rasismus po česku je tabuZprávy ze života Romů
20.04.2009Odstupující vláda má v plánu zabojovat proti extremismuZprávy ze života Romů
19.04.2009Při požáru domu se těžce popálila dvouletá dívka, policie nevylučuje útok žhářůZprávy ze života Romů
18.04.2009V Ústí se scházejí pravicoví i levicoví radikálové a také RomovéZprávy ze života Romů
18.04.2009Stovky neonacistů prošly Ústím nad Labem, asistovala jim tisícovka policistůZprávy ze života Romů
15.04.2009Neonacisté uspěli se žalobami proti zákazu pochodu Ústím nad LabemZprávy ze života Romů
24.03.2009Stýská se jim po Třetí říšiZprávy ze života Romů
22.03.2009Koncert skinů v Plzni ukončila policie kvůli textu písněZprávy ze života Romů
14.03.2009Bratislavou i Plzní pochodovali neonacistéZprávy ze života Romů
20.02.2009Bude zrušena Dělnická strana?O Roma Vakeren
06.02.2009V Jihlavě byla zahájena výstava o neonacismuO Roma Vakeren
12.12.2008Demonstrace "Stop neonacismu - Posviťme si na neonacisty"O Roma Vakeren
05.12.2008Praze proběhne demonstrace proti rasismu a neonacismuO Roma Vakeren
04.12.2008Veřejné shromáždění Posviťme si na neonacisty!Zprávy ze života Romů
27.11.2008Litvínov nemá snadné řešeníZprávy ze života Romů
25.11.2008Extremisté sázejí na nespokojenostZprávy ze života Romů
25.11.2008Na litvínovské radnici se sešlo šest oznámení různých demonstracíZprávy ze života Romů
24.11.2008Litvínov jako předzvěstZprávy ze života Romů
24.11.2008Vláda požádá Nejvyšší správní soud o zrušení Dělnické stranyZprávy ze života Romů
21.11.2008Jak byl odvrácen útok neonacistů na sídliště Janov u LitvínovaO Roma Vakeren
21.11.2008Bude krajně pravicová Dělnická strana zakázána?Zprávy ze života Romů
19.11.2008Premiér Topolánek je pro zrušení Dělnické stranyZprávy ze života Romů
18.11.2008Pouličních střetů extremistů s policí prý přibudeZprávy ze života Romů
18.11.2008Experti na extremismus: Policisté se na pochod radikálů v Litvínově mohli připravit pečlivějiZprávy ze života Romů
18.11.2008Pouličních střetů extremistů s policí prý přibudeZprávy ze života Romů
18.11.2008Židovské organizace odsuzují pokus neonacistů o pogrom proti romské komunitě v LitvínověZprávy ze života Romů
17.11.2008Extremisty pochodující na romské sídliště v Litvínově zastavila policieZprávy ze života Romů
14.11.2008Gwendolyn Albert o romské menšině a nárůstu počtu neonacistických skupin v České republiceO Roma Vakeren
14.11.2008Romská otázka z pohledu Gwendolyn AlbertO Roma Vakeren
14.11.2008Extremisté v JanověO Roma Vakeren
31.10.2008Romové v Pardubicích protestovali proti radikálním pravicovým stranám a diskriminaciO Roma Vakeren
30.10.200828. říjen "drží" tradičně i extremistéZprávy ze života Romů
24.10.2008Romská občanská sdružení vyzvala vládu k řešení situace v LitvínověO Roma Vakeren
24.10.2008Politici k událostem v Litvínově mlčíO Roma Vakeren
24.10.2008Podle Romani Aliance policie situaci v Litvínově nezvládlaO Roma Vakeren
24.10.2008S Ondřejem Caklem o extremistech v JanověO Roma Vakeren
24.10.2008Jak se bude řešit situace na litvínovském sídlišti JanovO Roma Vakeren
24.10.2008Extremisté pronikli až na litvínovské sídliště Janov obývané především RomyO Roma Vakeren
19.10.2008Policie obvinila jednoho z extremistů v Litvínově z výtržnictvíZprávy ze života Romů
18.10.2008Litvínov zažil sérii potyček mezi pravicovými radikály, policisty a RomyZprávy ze života Romů
19.09.2008Kampaň Neonácek - chcete ho?O Roma Vakeren
22.08.2008Proti nepovolenému setkání pravicových extremistů v Hradci Králové měli policisté zakročitO Roma Vakeren
22.08.2008S Ondřejem Caklem o neonacismuO Roma Vakeren
22.08.2008Co hrozí od současných neonacistů?O Roma Vakeren
03.08.2008Koncert extremistických skupin u Brna se obešel bez zásahu policieZprávy ze života Romů
02.08.2008Na koncert neonacistů u Brna dorazily stovky lidíZprávy ze života Romů
14.06.2008Nacionalisté pochodovali v klidu DěčínemZprávy ze života Romů
22.05.2008Hnědý mor v obalu legalityZprávy ze života Romů
07.04.2008Člověk v tísni spouští kampaň upozorňující na rostoucí sebevědomí neonacistůZprávy ze života Romů
26.03.2008Senát zamítl zákaz propagace komunismu a nacismu Zprávy ze života Romů
25.03.2008Šéf německé neonacistické strany půjde před soud za rasovou nesnášenlivost Zprávy ze života Romů
22.03.2008Pražský magistrát rozpustil demonstraci nacionalistů Zprávy ze života Romů
25.01.2008V Plzni lidé vystoupili proti neonacistůmO Roma Vakeren
18.01.2008O projevech neonacismu v ČR O Roma Vakeren
17.12.2007Proti plánovanému pochodu extremistů Plzní se zvedají protesty Zprávy ze života Romů
23.11.2007Němečtí neonacisté vyřízli dívce do boku hákový kříž Zprávy ze života Romů
16.11.2007Anketa mezi účastníky protestu proti neonacistůmO Roma Vakeren
16.11.2007Fedor Gál: 10. listopadu jsem v Praze zažil étos listopadu 1989O Roma Vakeren
13.11.2007LN: Neonacisté plánují další demonstraci Zprávy ze života Romů
13.11.2007Jak velké nebezpečí představuje neonacismus? Zprávy ze života Romů
12.11.2007Neonacisty v Praze čekala mnohonásobná přesila jejich odpůrců Zprávy ze života Romů
09.11.2007Sobota pro demokraciiZprávy ze života Romů
08.11.2007Neonacisté chtějí i přes zákaz pochodovat židovskou čtvrtíZprávy ze života Romů
08.11.2007Neonacisté se připravují na sobotní pochod bývalou židovskou čtvrtí v PrazeZprávy ze života Romů
09.10.2007Havířovský soud podmíněně zastavil stíhání dvou pravicových radikálůZprávy ze života Romů
09.06.2007Několik desítek pravicových extremistů prošlo HavířovemZprávy ze života Romů
14.05.2007Publicita hloupostiZprávy ze života Romů
13.05.2007Pietu u bývalého romského koncentračního tábora narušili nacionalistéZprávy ze života Romů
13.05.2007Fašisti a policie skandálně zneuctili pietní aktZprávy ze života Romů
04.05.2007Prvomájová demonstrace neonacistického hnutí Národní odpor v Brně byla přerušenaO Roma Vakeren
16.01.2007Německo pro celoevropský zákaz nacistických symbolůZprávy ze života Romů
13.01.2007Pochod neofašistů Otrokovicemi doprovázely potyčkyZprávy ze života Romů
12.01.2007Nový videoklip s názvem Nedovedu pochopit upozorňuje na nebezpečí neonacismuO Roma Vakeren
25.10.2006V Německu sílí obavy z projevů neonacismuZprávy ze života Romů
30.01.2004Ultrapravicová scéna v České republiceO Roma Vakeren
01.06.2001PrahaO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Projekt Rodina od vedle seznamuje Čechy a cizince
V následujících minutách se společně vydáme do sdružení Slovo 21, které se svými projekty zaměřuje na multikulturní soužití u nás. Jedním z nich je i projekt, který nese název Rodina od vedle. Více nám řekla koordinátorka Barbora Šubrtová.

"Projekt je zaměřen na integraci cizinců dlouhodobě žijících v České republice. Cílem projektu je poskytnout jak českým rodinám, tak rodinám cizinců možnost se seznámit, blíže se poznat v neformálním prostředí, které by mělo být buď u nich doma nebo u českých rodin v rámci nedělního oběda.

Tento projekt se koná již po několikáté, jaké máte zkušenosti? Jak probíhal oběd nebo to setkání vůbec, jaké to má výsledky?

"To mohu říci docela přesně, protože ještě předtím než jsem začala koordinovat projekt, tak jsem se ho účastnila v minulém roce jako jedna z asistentek, takže jsem byla obědu přímo přítomna. Než se dvě rodiny setkají, předchází tomu setkání s asistentem, který má zjistit různé věci - od zájmů jednotlivých členů rodiny až po takové detaily, jako jsou zvyky v jídle, co mají rádi, neradi, aby potom při obědu nedošlo k nedorozumění. Takhle se setká s oběma rodinami, vyplní s nimi dotazník, kde tyto údaje zaznamená, a potom jde s jednou z rodin navštívit tu druhou, přesně v ten stanovený čas, který je letos 18. listopadu, a on přitom obědu funguje jako takový komunikační most mezi rodinami, protože sice o nich ví málo, ale přece jenom něco. Takže v těch prvních chvílích, kdy může zavládnout stud nebo tréma, slouží k tomu, aby ji pomohl překonat."

Určitě, ale nějak jste museli získat kontakty na rodiny.

"My máme několik způsobů, jak rodiny kontaktujeme. První z nich závisí na aktivitě rodin, samy mají možnost se nám přihlásit přes internetové stránky. Mezi ty další způsoby patří, že my jako koordinátoři chodíme do různých spolků cizinců v Praze, nebo v jakémkoli jiném městě a tam ten projekt představujeme a zkoušíme oslovit lidi, aby se do toho projektu zapojili."

Co pro Vás bylo nejzajímavější, například setkání rodin jaké národnosti a jak to vůbec probíhalo? Rozuměli si, komunikují spolu nadále?

"Já můžu mluvit za jedno setkání, kde jsem byla. To byla rodina ukrajinská s rodinou českou. Já jsem měla trochu strach, sice věkově si byli blízcí, ale česká rodina měla malinké dítě, asi dvouleté, a ukrajinská rodina měla již asi osmnáctiletou dceru. Takže v tomhle byl jemný rozdíl, ale ta česká rodina byla hrozně přátelská, otevřená, takže dokázala navodit tu správnou atmosféru, i když ta ukrajinská rodina se ze začátku držela zpátky. Takže jsme se opravdu snažili navodit to prostředí takové, aby neměli potřebu se stydět za něco, nebo stydět se mluvit, protože většina rodin tady ještě nežije dlouho a buďto neumí česky úplně dokonale, nebo jim zůstává přízvuk. Tak kvůli tomu se mohou stydět. Většina rodin, které se do projektu přihlásí, si je toho vědoma na jedné straně, a na druhé straně chtějí ty cizince poznat, takže je to neodradí."

A zůstávají nějaká přátelství?

"Musíme říci, že ve většině případů se nám rodiny daří seznámit tak, že mají společných více věcí a ty kontakty přetrvávají i nadále. Stalo se nám, to byla jedna hrozně hezká věc, že jedna česká rodina byla seznámena s rodinou Ukrajinců, kteří byli záchranáři, a česká rodina jim pomohla najít uplatnění v oboru, což se jim tady několik let nedařilo. Takže zůstávají přátelství, lidé se navštěvují i po tom jediném obědě, který mi zorganizujeme."

Takže pokud nás poslouchá někdo, kdo by měl zájem jít do tohoto projektu, zúčastnit se ho, co má udělat?

"Nejjednodušší bude, když se podívá na stránky našeho sdružení www.slovo21.cz, kde právě v těchto měsících visí přihláška a upozornění na tento projekt, do kterého se můžou zapojit. Můžou si tam samozřejmě přečíst o minulých ročnících, jak projekt probíhal, kolik rodin se do něj zapojilo, nebo nás mohou kontaktovat přímo na telefonu 222 218 258 a my jim zodpovíme jakékoli dotazy ohledně projektu."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.12.2011Na nedělním obědě v íránské rodině v PrazeO Roma Vakeren
19.10.2006Třetí ročník projektu "Rodina Odvedle" se uskuteční koncem listopaduZprávy ze života Romů
03.12.2004Češi v rámci projektu "Rodina od vedle" pozvali na oběd cizinceO Roma Vakeren

=[ Zprávy ]=

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Právní poradna ]=
Problémy po nezaplacení nájmu
Opět nám naši posluchači napsali dotazy do naší Právní poradny, a tak jsme s mikrofonem zašli za advokátkou Klárou Veselou-Samkovou. Více Iveta Durdoňová.

Posluchači nám často volají do redakce, že jsou na podnájmu, opozdili se s platbou a majitel žádá, aby opustili ihned byt.

"Způsob, jakým se vypovídá z nájmu z bytu, je určen Občanským zákoníkem. Tento Občanský zákoník říká, že k výpovědi z nájmu z bytu může dojít v případě, že nájemník je v prodlevě víc než 3 měsíce, a potom je 3-měsíční výpověď. Samozřejmě že to nastoluje otázku, jestli po tu dobu musí nájemníci platit. Ano, musí platit. A pokud neplatí nebo pokud by neplatili, tak má samozřejmě majitel právo na uhrazení penále, které zdaleka není v nejnižší výši, a které činí 2,5 promile denně. Může po nich také chtít náhradu škody, která mu vzniká s tím, že musí nějakým způsobem to všechno pracněji účtovat. Ale nemá právo je vyhodit ze dne na den. Má právo vzít kauci, která je právě tady na tyto případy určena. Aby majitel i v případě, kdy nájemník přestane platit nebo se začne opožďovat s placením, mu z této kauce uhradil tu škodu, která mu vznikla, nebo nájem, který nezaplatil.

A co když nezaplatili kauci a s majitelem se dohodli na tom, že když v bytě udělají opravy, odpustí jim tu kauci.

"Za prvé: kauce není povinná. Kauce je možnost, kterou může majitel vymáhat. Potom samozřejmě záleží na tom, jak velký přínos nájemníci do toho bytu vnesli. Protože jestliže by se jednalo pouze o drobné úpravy, každý nájemník má povinnost hradit si drobné úpravy s užíváním bytu sám. Pakliže by se jednalo o zásadní opravy a investice z jejich strany, tak by měli právo na nahrazení alespoň části vložených prostředků. Spojení kauce a nějakých úprav tu nemá nějakou úplnou příčinnou souvislost. Jsou to dvě věci, které spolu úplně moc nesouvisí."

Když je ve smlouvě napsaná smluvní pokuta a majitel se ohání právě smlouvou, smluvní pokutou, že jim může dát 30 000 měsíčně, co to znamená?

"Za prvé, podle standardní dlouholeté judikatury všech soudů, musí být smluvní pokuta v jakémsi poměru k té vymáhané částce. Kdybyste dlužila 1000 korun a měli byste domluveno i smluvně, a vy byste na to přistoupila, že každý den, kdy nezaplatíte, budete platit další 1000 nebo další 2000, tak se tomu taky může říkat lichva. V tomto případě je řada soudních rozhodnutí, které říkají, jakým způsobem má být zhruba ta smluvní pokuta konstruována, v jakých se může zhruba pohybovat částkách. Smluvní pokuta je dobrovolné ustanovení smlouvy; jestliže v té smlouvě není zakotvena, tak by mě docela zajímalo, na základě čeho jí chce majitel vymáhat. Protože jeho újma, která mu byla způsobena tím, že dostal svoje peníze pozdě, byla už uhrazena nebo byla nahrazena tím penálem, a pakliže říkal, že mu tím byla způsobena další škoda, tak škoda se musí vždycky prokazovat."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
02.02.2011Open Society Fund Praha pořádá konferenci Jak zlepšit přístup Romů k bydleníZprávy ze života Romů
17.09.2010Problémy s řemeslníkyO Roma Vakeren
20.08.2010Vytopená domácnostO Roma Vakeren
09.07.2010PodnájemO Roma Vakeren
02.07.2010Deregulace nájemnéhoO Roma Vakeren
25.05.2010EU přijímá nová opatření ke zlepšení podmínek bydlení romských komunitZprávy ze života Romů
23.04.2010Nová koncepce dostupnosti bydlení pro lidi akutně ohrožené sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
08.04.2010Romové po návratu z Kanady nemají ve Volarech bydleníZprávy ze života Romů
03.03.2010Bytová družstva budou jednat o nepřizpůsobivých sousedechZprávy ze života Romů
18.09.2009Problémy Romů v oblasti bydleníO Roma Vakeren
03.04.2009Neplacení nájemnéhoO Roma Vakeren
06.03.2009Přihlašování osob ve společné domácnostiO Roma Vakeren
06.02.2009Důvody k výpovědi z pronajatého bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
23.01.2009Kdy můžeme dostat výpověď z nájemního bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
09.01.2009Podnájem a výpověď z bytuO Roma Vakeren
31.10.2008Převod nájemní smlouvyO Roma Vakeren
17.10.2008Na co je třeba dbát při podnájmu bytuO Roma Vakeren
10.10.2008Jak postupovat při podepisování nájemní smlouvyO Roma Vakeren
04.01.2008Romové a problémy s bydlením O Roma Vakeren
22.02.2007Spor o formu pomoci RomůmZprávy ze života Romů
21.02.2007Čunek: Někteří vystěhovaní Romové na opravy peníze už dostaliZprávy ze života Romů
11.12.2006Na domy vsetínských Romů na Jesenicku je vyhlášena exekuceZprávy ze života Romů
09.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
08.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
15.11.2006Romové podali na starostu Čunka a jeho kolegy trestní oznámeníZprávy ze života Romů
13.11.2006Vystěhovaní Romové z Jesenicka se do Vsetína zatím nevrátiliZprávy ze života Romů
05.11.2006Peníze na výstavbu buněk pro vystěhované Romy pocházely od státuZprávy ze života Romů
02.11.2006Kasal kritizoval Čunkovo řešení problémů s romskými neplatičiZprávy ze života Romů
20.10.2006Olomoucký kraj odsoudil stěhování vsetínských Romů na JesenickoZprávy ze života Romů
09.06.2006Novela občanského zákona zjednodušila výpověď z bytuO Roma Vakeren
09.06.2006O novele občanského zákona s právníkemO Roma Vakeren
02.06.2006Novela Občanského zákoníku mění podmínky výpovědi z bytuO Roma Vakeren
12.05.2006O vystěhování neplatičů z bytů už nemusejí rozhodovat soudyO Roma Vakeren
14.04.2006Novela občanského zákoníku přinese nájemníkům řadu problémůO Roma Vakeren
09.01.2006Vláda startuje monitoring romských komunitZprávy ze života Romů
10.06.2005Smíchovští Romové mají problémy především s placením nájemnéhoO Roma Vakeren
04.02.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.02.2005Musíme platit nájemné za dva byty, ačkoliv jeden přechodně neužíváme?O Roma Vakeren
02.02.2005Le Monde poukazuje na diskriminaci Romů v České republiceZprávy ze života Romů
01.02.2005Hradecký kraj navrhl Kostelci pomoc při oddlužení RomůZprávy ze života Romů
23.07.2004Pětice Romů z Jeseníku přišla o střechu nad hlavouO Roma Vakeren
25.06.2004Pardubický magistrát nepřiděluje byty všem oprávněným žadatelůmO Roma Vakeren
11.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.06.2004Romové ve Španělsku míří z ghett do paneláků, v ČR spíše naopakZprávy ze života Romů
04.05.2004MfD: Romové z Ústí mají strach z moravských vyděračů nájemnéhoZprávy ze života Romů
13.02.2004Na co se zaměřit při koupi bytu či nemovitostiO Roma Vakeren
06.02.2004Jak financovat život ve vlastním doměO Roma Vakeren
24.01.2004Jak získat nemovitost nebo bytO Roma Vakeren
16.01.2004Jak získat bytO Roma Vakeren
09.01.2004Jak nepřijít o střechu nad hlavouO Roma Vakeren
09.01.2004Co se děje v brněnském romském středisku Drom?O Roma Vakeren
05.12.2003Jaké jsou možnosti řešení problémů Romů s bydlenímO Roma Vakeren
31.10.2003Jak vidí situaci Romů v ČR tajemník rady vlády Czeslaw Walek?O Roma Vakeren
31.10.2003Převod nájemní smlouvy na nového nájemníka bývá často problémemO Roma Vakeren
24.10.2003Práva nájemníků při přidělení náhradního bytuO Roma Vakeren
10.10.2003K velkým problémům Romů patří dluhy na nájemnémO Roma Vakeren
10.10.2003Co mají Romové dělat, aby nepřišli o byt, ve kterém celá léta bydlí?O Roma Vakeren
05.09.2003Občanské sdružení za lidská práva romských občanů se snaží zlepšit životní podmínky Romů na JesenickO Roma Vakeren
20.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003Romská rodina z Terezína se po povodních nemá kam vrátitO Roma Vakeren
28.02.2003V ústecké Matiční ulici budou místní a dobrovolníci opět uklízet odpadFotoaktuality
20.12.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.12.2002Jak se žije na pražském sídlištiO Roma Vakeren
13.12.2002Možnosti přidělení obecních bytůO Roma Vakeren
06.12.2002V jakém případě máte právo na úhradu finančních prostředků po rekonstrukci obecního bytuO Roma Vakeren
29.11.2002Nájemní právo na bytO Roma Vakeren
29.11.2002Bourá se prostějovská lokalita U Svaté AnnyO Roma Vakeren
22.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.11.2002Po jaké době neplacení nájemného může být tento fakt důvodem k vystěhování dlužníka nájemcem z bytu?O Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.10.2002Jak žije jedna karlínská rodina postižená povodněmiO Roma Vakeren
25.10.2002Jak zákon pamatuje na lidi v případě nekvalitního bydleníO Roma Vakeren
04.10.2002Kdo má právo dědit byt v osobním vlastnictvíO Roma Vakeren
30.08.2002Náhrada bytu u majitelů po povodníchO Roma Vakeren
30.08.2002Kde budou bydlet obyvatelé Karlína, kteří přišli o byt?O Roma Vakeren
30.08.2002Popovodňová Matiční uliceO Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé Karlína se již mohli podívat do místa svého bydlištěO Roma Vakeren
23.08.2002Jak postupovat při ztrátě nájemní smlouvy během povodněO Roma Vakeren
23.08.2002Romové v Ústí nad Labem ještě nemohou po povodních domůO Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé pražského Karlína nalezli útočiště na strahovských kolejíchO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.06.2002Pronajímání části bytuO Roma Vakeren
04.05.2002V ČR vznikají podle Mladé fronty Dnes etnická ghetta, naplněná sociálně slabými RomyZprávy ze života Romů
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Máme vyměnit malý ale státní byt za větší v domě se soukromým majitelem?O Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.04.2002Mámě měnit státní byt za byt u soukromého majitele?O Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.04.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
29.03.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
22.03.2002Byty pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
22.03.2002Camp Kristina se stal útočištěm Romů bez přístřešíO Roma Vakeren
18.01.2002Romové se stěhují z ProstějovaO Roma Vakeren
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
27.04.2001ŠvédskoO Roma Vakeren
27.04.2001Zoufalé bytové podmínky romských rodin v NymburceO Roma Vakeren
13.04.2001Mladá BoleslavO Roma Vakeren
13.04.2001Romové se stěhují z Mladé Boleslavi do okolních vesnicO Roma Vakeren
06.04.2001Ústí nad labemO Roma Vakeren
09.07.2000V Bratislavě jednala OBSE o situaci Romů v EvropěZprávy ze života Romů
09.07.2000Vystěhování novopackých Romů je podle ústecké starostky etnickou čistkouZprávy ze života Romů
09.07.2000Ústecká starostka nedostala možnost jednat v Nové Pace o RomechZprávy ze života Romů
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
04.07.2000Novopačtí Romové se odmítají vystěhovat ze zdemolovaného domuZprávy ze života Romů
05.05.2000Novopačtí Romové se zatím do Ústí nad Labem nepřistěhovaliZprávy ze života Romů
05.05.2000Romové absolvovali v rámci projektu komunitního bydlení školeníZprávy ze života Romů
05.05.2000Vláda finančně pomůže vzniku romského komunitního bydlení v BrněZprávy ze života Romů
24.03.2000První domkáři opustili Matiční uliciZprávy ze života Romů
22.03.2000Romové požadují vlastní úřadZprávy ze života Romů
14.03.2000Tragédie v romské osadě Jarovnice v roce 1998Historie
26.02.2000SrpenHistorie
26.02.2000Romové z Písku se za asistence radnice přestěhovali na TřebíčskoZprávy ze života Romů
26.02.2000ČervenecHistorie
22.02.2000Straškovští Romové se dnes nastěhovali do nových bytůZprávy ze života Romů
01.12.1999Další ústečtí občané v okolí Matiční žádají vykoupení svých domkůZprávy ze života Romů
23.04.1999Uhl: Starosta neměl k dohodě o plotu v ústecké Matiční ulici svoleníZprávy ze života Romů
21.04.1999Domkáři z Matiční ulice píší vládě, aby odvolala Petra UhlaZprávy ze života Romů
13.04.1999Beseda s Petrem Uhlem v Prostějově skončila pro nezájem Romů fiaskemZprávy ze života Romů
15.01.1999Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
18.12.1998KolínZprávy ze života Romů
14.08.1998Valašské MeziříčíZprávy ze života Romů
07.08.1998OstravaZprávy ze života Romů
15.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
25.09.1997Ceska TrebovaZprávy ze života Romů
28.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
14.08.1997V Liscine nechtějí nepřizpůsobivé rodinyAktuality
07.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
ChanovFakta o Romech

=[ Reportáž ]=
Slovo 21 připravuje studenty k přijímacím zkouškám na střední a vysoké školy
Chystáte se ke studiu na střední a nebo vysokou školu? Pokud ano, tak tu pro vás máme zajímavé informace. Další projekt, který připravilo sdružení Slovo 21, je tentokrát určen těm, kteří se chtějí připravit na přijímací zkoušky. Více koordinátorka programu Martina Horváthová.

Foto: www.slovo21.cz "Projekt se jmenuje Podpora Romů v Praze."

Na co je zaměřen tento projekt?

"Projekt je obsáhlý. Co je teď aktuální, jsou přípravné kurzy na střední a vysoké školy pro romské studenty, bohužel tedy pouze pro pražské. Jedná se o bezplatné přípravné kurzy na různé obory podle toho, které si vyberou ti daní zájemci."

Jaké jsou požadavky na to, aby se člověk do tohoto kurzu mohl dostat?

"My vlastně neklademe skoro žádné limity, samozřejmostí je to, aby člověk, který se chce hlásit na vysokou školu a tím pádem se na ní připravoval, tak aby měl maturitu složenou nebo aby jí skládal v tomto školním roce. Jinak co se týče nějakého věkového omezení, tak to vůbec neexistuje. Protože samozřejmě máme zkušenosti, že jsou i starší zájemci, kteří jsou nějaký ten pátek po střední škole. A chtějí si nyní z praxe doplnit vysokou školu. Takže my jim samozřejmě tu možnost dáme."

Jak dlouho tento kurz trvá a kdo se těmto budoucím studentům věnuje?

"Potenciální vysokoškoláci se začnou zhruba připravovat od prosince (ale záleží to kurz od kurzu), nicméně teď je nejlepší se hlásit, protože musí proběhnout nějaký výběr školy a oboru. Kurzy potrvají do konce května."

Pokud se ten člověk dostane na střední nebo vysokou školu, je možné potom s vámi spolupracovat? Abyste měli nějakou zpětnou vazbu, zda se mu vede nebo ne.

"V současné době nemáme žádný projekt zaměřený na sledování těch studentů dál po přijímacích zkouškách. Ale mám pocit, že občanské sdružení Athinganoi má projekt tutorů, což jsou vlastně lidé, kteří mají v prvních ročnících pomáhat studentům na nové škole."

Kurzy jsou samozřejmě zdarma, a pokud někdo bude mít zájem přihlásit se do vašeho kurzu, co pro to musí udělat?

Kurzy jsou zdarma, projekt je podpořen z Evropské unie v rámci iniciativy EQUAL, a co musí zájemci udělat, je zvednout telefon a zatelefonovat nám na telefonní číslo 222511434 nebo napsat e-mail na adresu pripravastudentu@centrum.cz.

Kurzy jste pořádali i v minulých letech, jaké jsou výsledky? Dostali se nějací Romové na vysoké školy, na střední školy?

"Kurzy pořádáme třetím rokem v Praze, ale zároveň s tím jsme založili projekt, který byl zaměřen na mimopražská území. Pokud srovnáme Prahu s těmi mimopražskými kurzy, tak Praha zatím vychází dost bych řekla hůř, není tady až tolik zájemců o tu vysokou školu a především ta úspěšnost není až tak velká. Nicméně během těch 3 let se nám podařilo připravit některé studenty tak, aby na tu školu byli přijati. V rámci našich přípravných kurzů se nám podařilo za poslední dva roky to, že téměř 40 romských studentů bylo přijato ke studiu na vysoké škole. Ta čísla týkající se přijetí na střední škola nebo na učňovské obory jsou ještě o něco vyšší."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
12.03.2016Pražské Gymnázium v Sázavské ulici poskytuje stipendium romským studentůmO Roma Vakeren
26.04.2014Romští vysokoškolští studenti diskutovali o tom, jak mohou pomoci RomůmO Roma Vakeren
09.11.2013Studují pedagogiku i medicínu. Počet romských vysokoškoláků na univerzitách rosteZprávy ze života Romů
09.11.2013Stipendium Romského vzdělávacího fondu získalo 38 vysokoškoláků z ČeskaO Roma Vakeren
28.09.2013Slovo 21 připravuje mladé Romy ke studiu na vysokých školáchO Roma Vakeren
30.03.2013Romští středoškoláci z Česka, Slovenska a Maďarska se setkali v LevicíchO Roma Vakeren
30.03.2013Počet romských středoškoláků v Brně rosteO Roma Vakeren
16.03.2013Studuje celá rodinaO Roma Vakeren
08.12.2012Romský vzdělávací fond podporuje vysokoškoláky v šestnácti zemíchO Roma Vakeren
30.11.2012Přes 40 budoucích romských profesionálů obdrželo na slavnostním předávání vysokoškolská stipendiaZprávy ze života Romů
06.10.2012Co může romská identita přinést mladé generaci?O Roma Vakeren
21.01.2012Proč jsou užitečná stipendia pro romské studentyO Roma Vakeren
15.11.2011Občanské sdružení Slovo 21 podeváté připravuje romské středoškoláky ke studiu na vysoké školeZprávy ze života Romů
24.09.2011Mentoringový program pro romské žákyO Roma Vakeren
21.05.2011Vyšší a Střední policejní škole v Holešově uvítá studenty z řad národnostních menšinO Roma Vakeren
13.04.2011Vysokoškoláků z dětských domovů přibývá, Fond vzdělání jim udělil stipendiaZprávy ze života Romů
14.02.2011Romové se hlásí na střední školy. Zajistí jim to lepší budoucnost?Zprávy ze života Romů
29.01.2011Romští středoškoláci se opět připravují na zkoušky na vysoké školyO Roma Vakeren
15.01.2011Romské děti z vyloučených lokalit končí svou školní kariéru dříve než jejich vrstevníciO Roma Vakeren
29.12.2010Podle průzkumu mají romské děti menší šanci na středoškolské vzděláníZprávy ze života Romů
29.12.2010Kam odcházejí romské děti po základní školeZprávy ze života Romů
30.04.2010Podtatranská základní škola Šumiac má úspěchy v integraci romských dětíO Roma Vakeren
02.04.2010Stipendijní program pro romské vysokoškolské studentyO Roma Vakeren
08.01.2010Nabídka bezplatných přípravných kurzů na vysoké školy pro romské uchazečeO Roma Vakeren
06.11.2009Multikulturní školyO Roma Vakeren
09.10.2009Připravuje se sčítání romských žáků na středních školáchO Roma Vakeren
23.02.2007Anglo-americká vysoká škola nabízí stipendia pro romské studentyO Roma Vakeren
20.10.2006Představujeme Annu Pechovou, romskou studentku vysoké školyO Roma Vakeren
22.09.2006Projekt Rozlety pomáhá dětem ze znevýhodněného prostředí studovat na středních školáchO Roma Vakeren
19.09.2006Nová škola představuje projekt Rozlety a zve k zapojení žáků základních školZprávy ze života Romů
19.08.2005Romští středoškoláci mohou dostat podporuO Roma Vakeren
17.09.2004Romští středoškoláci se mohou v kurzech připravit k přijímacím zkouškám na vysoké školyO Roma Vakeren
18.06.2004MŠMT vyhlašuje dotační program pro romské studenty středních školO Roma Vakeren
21.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.03.2004Na kurzech se Romové připravují ke studiu na vysokých školáchO Roma Vakeren
24.01.2004Vybíráme střední školuO Roma Vakeren
24.01.2004Pro romské studenty jsou připraveny přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na vysoké školyO Roma Vakeren
12.01.2004Projekt podpoří romské studentyZprávy ze života Romů
13.10.2003PŘEHLED TISKUZprávy ze života Romů
13.10.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Kurz multikulturní výchovy pro pedagogy
Kurz multikulturní výchovy pro pedagogy pořádá společnost Člověk v tísni. První seminář se uskutečnil na Kladně. Na více informací se zeptala Marie Vrábelová koordinátora tohoto projektu Tomáše Nikolaie.

Foto: Evropská komise

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.05.2013Sdružení Wakeren seznamuje děti s romskou historiíO Roma Vakeren
15.09.2012Do projektu 'MKV - 400x na českých školách' se již zapojilo více jak 8 tisíc studentů a žákůO Roma Vakeren
19.11.2011Slovo 21 nabízí školám interaktivní výuku multikulturní výchovyO Roma Vakeren
20.09.2011Šluknovsko dostalo stovku míst veřejně prospěšných pracíZprávy ze života Romů
30.04.2011Hudebník a vypravěč Art Napoleon seznámil romské děti s indiánskou kulturouO Roma Vakeren
16.04.2011Při hře "C´est la vie" se žáci připravují na životO Roma Vakeren
29.03.2011Nemoc bezmocných: lehká mentální retardaceZprávy ze života Romů
26.02.2011Projekt Uč se, more nabízí tzv. retrostipendiaO Roma Vakeren
11.02.2011Projekt “Uč se, more” se zaměří na vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředíZprávy ze života Romů
09.04.2010Jirkov a Člověk v tísniO Roma Vakeren
12.03.2010Multikulturní výchova 400 x na českých školáchO Roma Vakeren
31.10.2008Jan Šipoš ze společnosti Člověk v tísniO Roma Vakeren
22.08.2008Člověk v tísni představil výsledky projektu POLISO Roma Vakeren
23.05.2008Zábavné workshopy formou hryO Roma Vakeren
19.10.2007Projekt Vzdělání proti sociálnímu vyloučeníO Roma Vakeren
03.08.2007O sociálním vyloučení pojednává nová publikace Kdo drží Černého PetraO Roma Vakeren
29.06.2007Společnost Člověk v tísni působí zhruba ve 110 vyloučených lokalitáchO Roma Vakeren
15.12.2006V Ústí nad Labem pomáhá Člověk v tísni nezaměstnaným a romským dětemO Roma Vakeren
17.02.2006Gulo Čar vyrážejí Likviduj!Tour proti ghettůmZprávy ze života Romů
10.02.2006Projekt Polis společnosti Člověk v tísni má pomoci sociálně slabým rodinámO Roma Vakeren
15.07.2005Člověk v tísni připravuje nový projekt pro sociálně slabéO Roma Vakeren
08.07.2005Sociálně slabí občané mohou v Kladně využít služeb kontaktního centraO Roma Vakeren
01.07.2005Společnost Člověk v tísni otevřela v Chomutově nové centrumO Roma Vakeren
24.06.2005V Chomutově vzniklo nové centrum pro sociálně slabéO Roma Vakeren
12.05.2005V Kladně otevřeli kontaktní centrum společnosti Člověk v tísniZprávy ze života Romů
03.02.2005Člověk v tísni zahájil kampaň proti chudinským ghettůmZprávy ze života Romů
15.08.2003Před rokem vyhlásila společnost Člověk v tísni veřejnou sbírku SOS POVODNĚO Roma Vakeren
08.08.2003Situace Romů v Chomutově a Jirkově je složitáO Roma Vakeren
06.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
04.04.2003Organizace Enya pomáhá lidem postiženým povodní v KarlíněO Roma Vakeren
21.03.2003Rodiny postižené povodní mohou žádat o příspěvekO Roma Vakeren
21.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.03.2003Projekt Varianty zavede interkulturní vzděláváníO Roma Vakeren
10.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
08.11.2002Otec bude pykat za svého synaO Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
23.08.2002Romové v Ústí nad Labem ještě nemohou po povodních domůO Roma Vakeren
02.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.07.2002V ČR se školili romští sociální pracovníci a koordinátoři ze SlovenskaO Roma Vakeren
19.07.2002Vyšla nová kniha o historii RomůO Roma Vakeren
07.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
17.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.05.2002V ČR vznikají podle Mladé fronty Dnes etnická ghetta, naplněná sociálně slabými RomyZprávy ze života Romů
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.12.2001Nový dokumentární film České televize se zabývá lichvouO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
28.09.2001Společnost Člověk v tísni působí v Jarovnici na SlovenskuO Roma Vakeren
22.06.2001Je možné zažádat o odškodněníO Roma Vakeren
29.03.2001Program VariantyZprávy ze života Romů
26.02.2000Sociální pracovník do Matiční ulice?Zprávy ze života Romů
09.02.2000Společnost Člověk v tísni představila projekt na pomoc RomůmZprávy ze života Romů
Bengas - čerti nebo dovádivé dětiHudba

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 21. září je u konce. Ale naladit si nás můžete opět v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jan Mišurec.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale irinen ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně, klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Třetí ročník soutěže Romský talent
Reportáž:  Neonacismus v České republice
Reportáž:  Projekt Rodina od vedle seznamuje Čechy a cizince
Zprávy: 
Právní poradna:  Problémy po nezaplacení nájmu
Reportáž:  Slovo 21 připravuje studenty k přijímacím zkouškám na střední a vysoké školy
Reportáž:  Kurz multikulturní výchovy pro pedagogy

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2020
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz