Vyhledávání
24.10.2020
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Řešení romské problematiky

Chanov (Foto: Gabriela Hauptvogelová) Řešit problém sociálně vyloučených komunit a zároveň pomáhat Romům by měla vládní Agentura pro předcházení sociálnímu vyloučení. Ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková očekává, že agentura by mohla po připomínkování a schválení vládou začít fungovat od ledna 2008.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka:
Téměř osmdesát procent lidí si myslí, že soužití Romů a neromů je špatné, vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Zároveň si také až osmdesát procent obyvatel myslí, že je nutné urychleně řešit romskou otázku, to zase ukázal výzkum agentury Median pro Českou televizi. Zajímalo mě, jaké zkušenosti mají dvě Romky z Ústí nad Labem.

Romka z Ústí nad Labem:
Bydlím v panelovým domě, kde jsem sama Romka, můj manžel je teda bílej a soužití s neromama v našem baráku je katastrofální. Odvážej se vůbec říct, že prostě já jsem špinavá, táhni do Chanova, vrať se tam, kde jsi byla. Vůbec, neumím si představit, že bych se odstěhovala teda mezi Romy.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka:
Myslíte si, že ti vaši sousedé mají nějaký důvod, aby o vás říkali tyhle špatné věci?

Romka z Ústí nad Labem:
No, důvod není skoro žádnej, ale je tam prostě jeden člověk, kterej fyzicky už i nás napadá, byli jsme i několikrát ohlásit trestní oznámení, takže ještě pořád se to prostě řeší.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka:
Říkala jste, že byste nechtěla žít mezi Romy. Proč?

Romka z Ústí nad Labem:
Jedna věc by byla taková, že jsem si zvykla na to, kde jsem. Já bych tam šla, ale nevím, co by mě tam čekalo. Člověk je zvyklej už na nějakej standard a prostě v tom chci zůstat, proč by sem měla jít níž, to ne teda jako. A když nemůžu pomoct tomu člověkovi a měla bych tam s nima bydlet, tak by to bylo takový pro mě nefér.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka:
A jaké jsou vaše zkušenosti s neromy? Nevím tedy, kde bydlíte.

Romka z Ústí nad Labem:
Bydlím s Romy a jsem spokojená. U nás v baráku bydlejí takoví Roma, který jako jsou v pohodě.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka:
Setkala jste se někdy s nějakými názory až diskriminačními, řekla bych, třeba na úřadech, na ulici, v práci?

Romka z Ústí nad Labem:
Dělám na městským úřadě jako uklizečka a vidím chování úředníků k Romům a k neromům. Takže je tam velkej rozdíl, je. Třeba Romka zastavila úřednici na chodbě v úředních dnech, chtěla se informovat na něco. Ta vedoucí se ani neotočila a ještě valila oči, co ty chceš.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka:
Na to, proč si podle průzkumu většina spolčenosti myslí, že soužití Romů a neromů je velmi problematické, jsem se zeptala sociologa Ivana Gabala.

Ivan GABAL, sociolog:
Všichni cítí, že je to velký problém. Čím blíž tomu problému jsou, tím víc vidí, že ten problém je hodně komplikovaný. Nevidí jasnou politiku, koncept a aktivitu ze strany vlády. Leckterá města dělají víc, než vláda v současné době. A v neposlední řadě sklouzávají k tomu jakoby rasovému chápání. To znamená ano, oni jsou taková rasa, oni jsou takoví prostě, nechtějí pracovat a podobně a to si myslím, že je na té celé věci nejvíc demotivující, chybí pozitivní příklady.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka:
I proto už pro vládu nastal podle sociologa Gabala nejvyšší čas přejít od tvorby různých koncepcí a dokumentů k akci. Jednou takovou akcí je chystaný vznik agentury pro předcházení sociálnímu vyloučení. Podle ministryně Džamily Stehlíkové má agentura sjednotit aktivity ministerstev, samospráv a neziskových organizací.

Džamila STEHLÍKOVÁ, ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny:
Ta agentura pomůže samosprávám, samosprávy jsou bezradné, nevědí, jak napsat projekt, jak dosáhnout na evropský peníze, jakým způsobem komunikovat veřejnosti své kroky. A jsou samosprávy třeba Ústecka, který jsou schopny integrovat všechny postupy všech subjektů, ale celá řada samospráv očekává od státu výraznější pomoc a nejenom koncepční, ale taky především možnost dosáhnout na značné finanční prostředky.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka:
V agentuře by mělo pracovat na sedmdesát lidí. Podle ministryně Stehlíkové to ale neznamená vznik nového úřadu. Část pracovníků by pro agenturu pracovala v úřadu vlády a většina, zhruba šedesátka lidí, by měla být v regionech. Sociolog Ivan Gabal si ale myslí, že takový projekt nemá šanci na úspěch.

Ivan GABAL, sociolog:
Představa agentury tak, jak jí prezentuje v současné době paní ministryně Stehlíková, není realistická. Já si myslím, že by to mělo být manažerské zařízení.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka:
Sociolog Ivan Gabal by rád viděl agenturu jako samostatný úřad, aby měla své břímě odpovědnosti. Vy říkáte, že zaměstnanci by měli být úředníci z úřadu vlády. Proč tenhle rozdílný názor?

Džamila STEHLÍKOVÁ, ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny:
Ty názory se nevylučují navzájem. Poté, co ta agentura se rozběhne a nastaví jakýsi model spolupráce v jednotlivých lokalitách, ti zaměstnanci se z těch lokalit stáhnou a není vyloučeno, že bude dejme tomu po roce, po dvou vyhlášená veřejná soutěž, kde nějaký jiný subjekt tohoto se chopí. Ovšem první politický krok musí učinit vláda a nastavit tu politiku tak, aby odpovídala koncepci, kterou vlastně máme.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka:
Říká ministryně Džamila Stehlíková. Ruku v ruce se sjednocením projektu na pomoc sociálně slabým lidem a jejich motivaci například ke vzdělání nebo zaměstnávání by měla jít také legislativní změna v oblasti sociálních dávek. Svou představu mi řekl místopředseda vlády Jiří Čunek.

Jiří ČUNEK, místopředseda vlády:
Vstát musíme přinutit všechny z postele, kteří zneužívají sociální dávky a současný sociální systém je k tomu nedonutí. Takže musíme změnit zákon. Ta podstata směřuje k tomu, aby stát spolu s jednotlivými radnicemi vytvořil systém, kdy ty radnice nebudou nic platit tak, jak je to teď za toho pracovníka a on za ty peníze, které dostává z těch sociálních dávek, bude ty dva dny, případně tři dny v týdnu pracovat, ale kolik to bude, to rozhodne parlament.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka:
Místopředseda vlády Jiří Čunek předpokládá, že takovouto úpravu zákona předloží ministerstvo práce a sociálních věcí k připomínkování na podzim. Jak už jsem řekla, sociolog Ivan Gabal se domnívá, že je nejvyšší čas řešit problém sociálně vyloučených komunit a začít s efektivním pomocí lidem, kteří v nich žijí. Zeptala jsem se ho na budoucnost.

Ivan GABAL, sociolog:
Tak za padesát let já doufám, že už jich bude míň a že podstatná část stávající populace už bude se pohybovat někde normálně zpátky na pracovním trhu a majoritní společnosti. Pokud se mě ptáte na to, do jaké míry vidím činnost současné vlády k tomu směřující, jsem spíše skeptický.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka:
Ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková je optimistická.

Džamila STEHLÍKOVÁ, ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny:
Padesát let, to je právě období jedný generace, kdy, dle mého názoru, tyto lokality by se měly proměnit, bejt přívětivější.

Gabriela HAUPTVOGELOVÁ, redaktorka:
Zajímal mě i názor ředitele Programu sociální integrace organizace Člověk v tísni Karla Nováka. Do jaké míry jsou reálné plány politiků na zlepšení situace v sociálně vyloučených místech?

Karel NOVÁK, ředitel Programu sociální integrace organizace Člověk v tísni:
No, to záleží na tom, co se s nimi dneska bude dělat, jestli bude všechno fungovat tak, jak je v hlavách jak státních úředníků, tak měst, tak neziskovek a všechno bude vzájemně kooperovat, tak možná za padesát let žádné enklávy, o kterých bysme mohli říkat, že jsou ghetta, jako nebudeme mít. Jestliže ta politika bude stále přešlapovat na místě, služby budou přešlapovat na místě, tak ta situace se pravděpodobně bude zhoršovat.

Tento článek byl převzat z pořadu Zaostřeno, který vysílá Český rozhlas Sever.Související články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
19.12.2015Agentura pro sociální začleňování bude spolupracovat s dalšími devíti městy a obcemiO Roma Vakeren
28.11.2015Město Žlutice zlepšilo sociální situaci svých obyvatelO Roma Vakeren
14.11.2015Obec Velké Hamry u Tanvaldu ukázkově využívá spolupráci s Agenturou pro sociální začleňováníO Roma Vakeren
06.06.2015Ředitelem Agentury pro sociální začleňování se stal Radek JiránekO Roma Vakeren
27.05.2015Agenturu pro sociální začleňování má vést Radek JiránekZprávy ze života Romů
19.05.2015Premiér se sejde s nespokojenými úředníky Agentury pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
19.05.2015Situaci ve vládní Agentuře pro sociální začleňování řešil premiérZprávy ze života Romů
15.05.2015Na post ředitele Agentury pro sociální začleňování kandiduje 7 zájemcůZprávy ze života Romů
11.05.2015Většina úředníků z Agentury pro sociální začleňování vstoupila do stávkyZprávy ze života Romů
07.05.2015Většina Agentury pro sociální začleňování jde do stávky, nechtějí Dienstbiera za šéfaZprávy ze života Romů
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
05.07.2014Agentura pro sociální začleňování začne působit v devíti nových městech a obcíchO Roma Vakeren
27.02.2014V Liberci se konala konference o asistentech pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněnímZprávy ze života Romů
08.02.2014Agentura pro sociální začleňování začne pracovat i v Ostravě a dalších městechO Roma Vakeren
31.01.2014Agentura pro sociální začleňování začne spolupracovat s Ostravou i PříbramíZprávy ze života Romů
11.12.2013Vláda přijala sedm opatření pro předcházení sociálním nepokojůmZprávy ze života Romů
27.11.2013Zpráva o stavu romské menšiny: Roste počet sociálně vyloučených lokalit i nezaměstnanost mladých RomůZprávy ze života Romů
27.09.2013Agentura pro sociální začleňování nabízí obcím a městům spolupráci od července 2014Zprávy ze života Romů
26.09.2013Lidé z chátrajících domů a ubytoven v Předlicích mají jen mizivé šance na získání kvalitnějšího bydleníZprávy ze života Romů
03.07.2013Ubytovny nemohou dlouhodobě řešit situaci sociálně slabých, uvádí výzkumZprávy ze života Romů
11.04.2013Agentura pro sociální začleňování představila výsledky výzkumu o zobrazování Romů v médiíchO Roma Vakeren
09.04.2013Obraz Romů v médiích je stále jednotvárný, uvádí výzkumZprávy ze života Romů
31.01.2013Prohlášení Agentury pro sociální začleňování k situaci v ubytovně v Ústí nad Labem, která bude dnes uzavřenaZprávy ze života Romů
06.12.2012Agentura pro sociální začleňování bude působit v 17 nových městech a obcíchZprávy ze života Romů
02.10.2012Seminář o zkušenostech se sociálním bydlením ve Francii a v ČeskuZprávy ze života Romů
29.08.2012Vláda zřídila pracovní skupinu pro řešení krizí v regionechZprávy ze života Romů
22.08.2012Agentura pro sociální začleňování: šance na práci pro 500 nezaměstnaných lidí ze severu ČechZprávy ze života Romů
23.06.2012Jak si vede Agentura pro sociální začleňování?O Roma Vakeren
04.02.2012Agentura pro sociální začleňování ukončila svou činnost v Chomutově a DuchcověO Roma Vakeren
10.12.2011Jak se pozná sociálně vyloučená lokalitaO Roma Vakeren
12.10.2011Značná část Romů stále žije v podmínkách sociálního vyloučení, uvádí vládní zprávaZprávy ze života Romů
07.09.2011Starostové Šluknovska vidí řešení v napjaté sociální situaci ve vytváření pracovních příležitostíZprávy ze života Romů
31.08.2011Vyostřená situace na ŠluknovskuZprávy ze života Romů
29.08.2011Na Šluknovsku je po demonstracích klid, napětí však nepolevujeZprávy ze života Romů
30.07.2011S Marcelem Cichým o novinkách v TrmicíchO Roma Vakeren
29.07.2011Obrnice schválili plán a vize řešení sociálního vyloučení a zlepšení života v obciZprávy ze života Romů
02.07.2011Jak hospodaří Agentura pro sociální začleňováníO Roma Vakeren
30.06.2011Agentura pro sociální začleňování odchází po třech letech ze šesti městZprávy ze života Romů
21.06.2011Havířov chce zlepšit podmínky bydlení a zaměstnanost sociálně vyloučenýchZprávy ze života Romů
18.06.2011Město Trmice chce zlepšit život lidí ze sociálně vyloučených lokalitO Roma Vakeren
25.05.2011Trmičtí zastupitelé schválili plán na podporu sociálního začleňováníZprávy ze života Romů
25.05.2011Práce agentury pro začleňování Romů čelí na severu Moravy kriticeZprávy ze života Romů
25.05.2011Zájem měst o práci agentury pro sociální začleňování je velký. Z některých lokalit ale odejdeZprávy ze života Romů
23.05.2011V Česku přibývá chudinských ghettZprávy ze života Romů
14.05.2011O práci Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitáchO Roma Vakeren
06.05.2011Bílina usiluje o zmírnění sociálního vyloučeníZprávy ze života Romů
28.04.2011Agentura pro sociální začleňování vydala souhrnnou zprávu o činnosti v roce 2010Zprávy ze života Romů
30.03.2011Teplá a Toužim se dočkají řady nových sociálních služebZprávy ze života Romů
25.02.2011O spolupráci s agenturou pro začleňování Romů zatím projevily zájem dvě desítky obcíZprávy ze života Romů
10.02.2011Jáchymovští zastupitelé schválili plán začleňování sociálně slabých pro nejbližší tři rokyZprávy ze života Romů
03.02.2011Agentura pro sociální začleňování prodlouží působení v šesti pilotních lokalitáchZprávy ze života Romů
03.02.2011Agentura pro sociální začleňování Romů omezuje působnostZprávy ze života Romů
02.02.2011Agentura bojující s romskými ghetty končí ve velkých městechZprávy ze života Romů
17.01.2011Obce a města se mohou hlásit ke spolupráci s Agenturou pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
15.01.2011Bilance a plány Agentury pro sociální začleňování v romských komunitáchO Roma Vakeren
16.11.2010Roudnická pobočka Naděje spolupracuje s Agenturou pro sociální začleňování při Úřadu Vlády ČRZprávy ze života Romů
14.06.2010Romové z Neškaredic mají šanci na kvalitnější životZprávy ze života Romů
14.06.2010Vláda se poradí, jak pomoci nepřizpůsobivým občanůmZprávy ze života Romů
30.04.2010Ohlédnutí za dvouletým působením Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitáchO Roma Vakeren
23.04.2010Nová koncepce dostupnosti bydlení pro lidi akutně ohrožené sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
05.03.2010Scházejí se zástupci obcí, které se budou podílet na projektech integrace RomůZprávy ze života Romů
04.03.2010V rámci činnosti Agentury pro sociální začleňování bude spolupracovat Český západ s městem ToužimZprávy ze života Romů
12.02.2010S integrací Romů v Havířově a Bruntále pomohou vládní expertiZprávy ze života Romů
12.02.2010Agentura pro sociální začleňování bude působit i na litvínovském sídlišti JanovO Roma Vakeren
10.02.2010V Česku žijí desítky tisíc sociálně vyloučených lidí, především RomůZprávy ze života Romů
05.02.2010Město Litvínov a Agentura pro sociální začleňování podepsaly memorandum o spolupráciZprávy ze života Romů
19.01.2010O spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování se hlásí 40 obcíZprávy ze života Romů
05.10.2009V Česku přibývá lokalit, kde sílí sociální napětíZprávy ze života Romů
04.04.2008Jak postupuje práce Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitáchO Roma Vakeren
15.02.2008Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách má nastartovat integraci Romů z ghett do společnosti O Roma Vakeren
15.02.2008Co bude náplní práce Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách? O Roma Vakeren
05.02.2008Agentura proti vzniku a šíření ghett začne fungovat v březnu Zprávy ze života Romů
09.11.2007Program pomoci Romům ze sociálně vyloučených lokalit O Roma Vakeren
19.10.2007Nové agentury pomohou s řešením situací v sociálně vyloučených lokalitáchO Roma Vakeren
15.09.2007Sociální dávky za práciZprávy ze života Romů
27.07.2007Příští rok by měla začít pracovat agentura pro odstraňování sociálního vyloučeníO Roma Vakeren
26.07.2007Rozhovor s Ivanem GabalemZprávy ze života Romů
29.06.2007Agentura pro předcházení sociálnímu vyloučení by měla řešit problém sociálně vyloučených komunitO Roma Vakeren
09.03.2007Romští představitelé kritizují plán na zřízení agentury, zajišťující zlepšování podmínek Romů v ČeskuO Roma Vakeren
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2020
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz