Vyhledávání
25.10.2020
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca džana ke Lysá nad Labem, kaj sas baro festivaľis. Dodžanena tumen, sar odoj o Roma dživen u so keren.

Nejdříve se společně vydáme na romský hudební festival do Lysé nad Labem. K mikrofonu jsme pozvali zástupce Sdružení romských občanů a řadu dalších zajímavých osobností.

Tiž pale vakereha palo draba. Dodžaneha tumen, hoj amare terne Roma kamen te džan pro školi u pheneha tumenge palo projektos Mentor.

Ve druhé polovině O Roma vakeren se v našem seriálu zaměříme na léčebny pro drogově závislé, představíme vám romského studenta Jana Hudečka a řekneme vám o projektu Mentor, kde můžete i vy najít uplatnění.

Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Zámecký park v Lysé nad Labem byl opět dějištěm Romského festivalu
Už pošesté byl o minulém víkendu zámecký park v Lysé nad Labem dějištěm hudebního a tanečního Romského festivalu. Organizátorem bylo Sdružení romských občanů tohoto města a Marie Vrábelová si k mikrofonu pozvala právě jeho předsedu Milana Horvátha.

Romský festival v Lysé nad Labem (Foto: Anna Poláková) "Je tady víc lidu, víc souborů. Vybírali jsme směs lidovky, vybírali jsme moderní a chtěli jsme vyhovět všem lidem."

Jsou tady převážně Romové. Očekával jste, že přijde i někdo z většinové společnosti? Chodí na festivaly?

"Já si myslím, že jsou tady a nejsou v tak velkém davu vidět. A myslím si, že pořád ještě otevřenost není. Když je nějaká romská akce, tak každý Čech - ale nechci diskriminovat zase obráceně - se bojí přijít mezi nás. A já si myslím, že by se neměli bát a měli by vidět naši kulturu, která je v nás. Já bych ale řekl, že je tady nějaké procento Čechů."

A jak vám vychází vstříc radnice?

Romský festival v Lysé nad Labem (Foto: Anna Poláková) "Já si myslím, že je vynikající. Ta spolupráce byla ke konci velice dobrá, uklízeli jsme prostory, protože tady se téměř nic nekoná. A oni jsou zase rádi, že se to tady oživilo a že jsem to dali společně dohromady."

Bylo tady i taneční vystoupení...

"Já si myslím, že bylo ze širokých krajů, byli tady z Chomutova, jsou tady ještě z Liberce, Jablonce, z Benátek, z Kolína, pomalu z celé České republiky. A myslím, že jsme umožnili nejenom lidovce, ale umožnili jsme i breaku, modernímu tanci a uspokojili jsme a nechtěli jsme to, co loni, kdy tři čtyři kapely hrály za sebou to samé. Teď jsem chtěli něco pestrého, od všeho kousek a to se nám povedlo."

Co příští rok, počítáte s dalším festivalem?

"Nevím, protože to je hrozně náročné. Když mi dá Pán Bůh zdraví a dá mi sílu, tak ano. Ale to je strašně velká práce a námaha, ale vidíte, že to stojí za to. Stojí to za to, protože i když tři měsíce na tom pracujeme, tak výsledek tady vidíte."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
24.07.2009Pozvánka na Romský festival do Lysé nad LabemO Roma Vakeren
10.08.2006V Lysé nad Labem se chystá šestý ročník romského festivaluZprávy ze života Romů
27.08.2004Zámecký park v Lysé nad Labem byl dějištěm Romského hudebního festivaluO Roma Vakeren
27.08.2004Festivalu v Lysé nad Labem se zúčastnila i zpěvačka Anna FečováO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Letošní Romský festival v Lysé navštívil rekordní počet lidí
Na Romském festivalu v Lysé nad Labem si kolegyně Vrábelová povídala i s frontmenem kapely Grosmos z Chomutova - Kristiánem Drapákem.

Vy sem do Lysé jezdíte pravidelně?

Grosmos (Foto: Anna Poláková) "Začali jsme sem jezdit od roku 2001 a stali jsme se stálými hosty tohoto festivalu. Je to tady moc hezké, setkávám se tady s lidmi, které mám rád. A nehledě na to jsou tady i známí muzikanti, takže tu probíhá předávání informací, předávání životních vzpomínek, vztahů, co se změnilo, co je nového a tak."

Jak se ten letošní liší od těch ostatních?

"Je vidět, že lidi potřebují trošku povzbudit a že tento festival má takovou trošku jinou nótu, takovou že lidi se spíše baví a že poslouchají svoji hudbu, protože nemají jinou možnost než z magnetofonu, ale tady to slyší živě a můžou si to poslechnout. Je tady hodně lidí a je tady vidět opravdová nálada, temperament v hustší podobě."

A to v minulosti nebylo?

"Bylo, ale dejme tomu, že tohle má větší grády."

Letošní Romský festival v Lysé shlédl rekordní počet návštěvníků - přes 1600. Jak můžete slyšet sami - byli spokojeni.

Diváci v Lysé nad Labem (Foto: Anna Poláková) Odkud jste?

" Z Prahy"

Jezdíte takhle každý rok na romský festival, nebo jste tady poprvé?

"Poprvé."

Jak se Vám tady líbí?

"Ujde to"

Co vy?

"No my jsme čekali trochu někoho jiného."

A koho jste čekali?

"Třeba Gulo čar nebo Kmeťoband, nebo něco takového."

Takže tohle vám připadá trošku o třídu níž?

"Tak trochu jo, ale tohle posloucháme pořád."

A líbí se vám tady?

"Ale jo, líbí."

Vy jste přijela sem na festival, jezdíte sem?

"Poprvé jsem tady."

Jak se Vám tady líbí?

"Je to docela pěkný."

Čekala jste od toho víc?

"Já ani nevím, co jsme čekala, ale je to hezký."

Přijel jste na festival, jezdíte pravidelně, odkud jste přijel?

"Z Nymburka, musel jsem vystupovat."

Jste tady poprvé?

"Ne, jsem tady každý rok."

Jak byste posuzoval ten dnešní rok?

"Dobrý, krátký, ale dobrý."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
24.07.2009Pozvánka na Romský festival do Lysé nad LabemO Roma Vakeren
10.08.2006V Lysé nad Labem se chystá šestý ročník romského festivaluZprávy ze života Romů
27.08.2004Zámecký park v Lysé nad Labem byl dějištěm Romského hudebního festivaluO Roma Vakeren
27.08.2004Festivalu v Lysé nad Labem se zúčastnila i zpěvačka Anna FečováO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Romský festival v Lysé má podporu radnice
Romský festival v Lysé nad Labem podporuje i tamní radnice. A starosta Václav Houštecký v rozhovoru s Marií Vrábelovou nešetřil slovy chvály.

Gitans na festivalu v Lysé nad Labem (Foto: Anna Poláková) Podporujete festival, nebo jaká je dohoda?

"Já vám k tomu mohu říci pouze to, že je tady veliká spolupráce s romským centrem a podporujeme tuto záležitost, protože se tady i místní, kterých je tady dost, i z širokého okolí, scházejí a baví a celkem průběh tohoto festivalu je vždy v absolutním klidu a pohodě, bez jakýchkoli násilností. Nedochází tady a ještě nikdy nedošlo k nějakým extrémním podmínkám, nebo k nějakým mimořádným událostem."

Kolik tady zhruba žije Romů? Přistěhovávají se a jsou tady pro ně nějaké programy?

"Romů tady žije okolo 200, ti jsou stálí. Celkem se to nijak nestřídá, řekl bych, že to je takový stabilní stav místních občanů, kteří tady žijí. A žijí v pohodě a ve shodě, i když většina jich je nezaměstnaných. Je tady krásné spojení vlakem do Prahy, je tady poklidný život a pohoda. Život tu není drahý, protože nejsme v hlavním městě, kde jsou ceny jiné a řekl bych že i nějaká kultura, i když jí není přehršle. Lysá je dost kulturně založená, pořádá se tady hodně koncertů a hodně kulturních záležitostí v této oblasti. Jinak je tady jenom kino, není tady žádný jiný kulturní dům. O tom do budoucna uvažujeme, ale zatím na to nedosáhneme finančně."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
24.07.2009Pozvánka na Romský festival do Lysé nad LabemO Roma Vakeren
10.08.2006V Lysé nad Labem se chystá šestý ročník romského festivaluZprávy ze života Romů
27.08.2004Zámecký park v Lysé nad Labem byl dějištěm Romského hudebního festivaluO Roma Vakeren
27.08.2004Festivalu v Lysé nad Labem se zúčastnila i zpěvačka Anna FečováO Roma Vakeren

=[ Zprávy ]=

Protest proti sterilizaci (Foto: ČTK) Zhruba tři desítky romských žen protestovaly včera před Městskou nemocnicí v Ostravě proti sterilizaci. Ženy, které zákrok nechtěně podstoupily, shodně tvrdí, že byly nemocnicí špatně informovány o jeho významu. Žádají především omluvu a také případnou finanční náhradu. Zástupci nevládní organizace Ligy lidských práv a některých dalších institucí tvrdí, že sterilizace Romek byla za komunistického režimu programová.

Zastupitelé Přerova na Olomoucku odmítli návrh radních odpustit Romskému sdružení mládeže jejich prohřešky a nepožadovat po nich smluvní pokuty. Pokud sdružení nebude ochotno peníze vrátit, obrátí se radnice na soud. Dluh činí 24 tisíc korun. Mladí Romové před třemi roky žádali po magistrátu peníze na pořádání kulturních akcí a bylo jejich povinností provést vyúčtování. To ale neučinili a na výzvy města nereagovali.

Radnice ve Slezské Ostravě prodala byty, ve kterých žije 15 romských rodin. Z bytů se musejí vystěhovat, i když řádně platily nájem. Starosta Miroslav Vojkovský tvrdí, že jim obvod pomůže, ale musejí si najít alespoň sezónní práci. S jeho postojem ale nesouhlasí náměstek ostravského primátora pro sociální oblast Zbyněk Pražák, podle něhož není možné podmiňovat přidělení bytu tím, že si někdo najde práci.

Starosta slovenské obce Letanovce, který rozhodl o výstavbě nové osady pro Romy, dostal výhrůžku smrtí. Na staveništi nájemných domů pro Romy byla včera nalezena část lebky na níž byla nábojnice, kolem lebky kosti a výhružný dopis adresovaný starostovi. Policejní vyšetřovatel už zahájil trestní stíhání neznámého pachatele podezřelého z vydírání a šíření poplašné zprávy. Pachateli hrozí trest až šestiletého vězení.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
18.04.2015Vzpomínky Vlasty Cickové na nucenou sterilizaciO Roma Vakeren
18.01.2014Nucená sterilizace a naše zákonyO Roma Vakeren
12.05.2012Slovensko a sterilizace romských ženO Roma Vakeren
17.03.2012Vláda by měla odškodnit neprávem sterilizované ženy, je mezi nimi i mnoho RomekO Roma Vakeren
08.09.2011Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodněníZprávy ze života Romů
08.08.2011Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodněníZprávy ze života Romů
11.01.2010Elena Gorolová dnes vystoupí na Evropské konferenci Romských žen Rady Evropy v AténáchZprávy ze života Romů
11.01.2010Obhájci lidských práv se v roce 2010 zaměří na "antiromství"Zprávy ze života Romů
07.01.2010Soud přiznal odškodnění za neodsouhlasenou sterilizaciZprávy ze života Romů
23.11.2009Vláda se omluvila za nezákonné sterilizace romských ženZprávy ze života Romů
23.10.2009Nucená sterilizace evropských ženO Roma Vakeren
16.10.2009S nucenou sterilizací se potýkají ženy na celém světěO Roma Vakeren
02.10.2009Odborníci: Sterilizace bez informovaného souhlasu je důvodem k znepokojení na celém světěZprávy ze života Romů
28.08.2009Film Trial of a child denied vypráví o nucených sterilizacíchO Roma Vakeren
03.07.2009Dokumentární film Žaloba odepřeného dítěteO Roma Vakeren
26.09.2008Elena Gorolová pomáhá obětem nedobrovolné sterilizaceO Roma Vakeren
15.07.2008Stovky aktivistů podporují kampaň za odškodnění nedobrovolně sterilizovaných romských ženZprávy ze života Romů
12.10.2007Romská žena vysoudila finanční odškodnění za nechtěnou sterilizaciZprávy ze života Romů
23.02.2007Rada vlády pro záležitosti romské komunity jednala o sterilizacích ženO Roma Vakeren
26.01.2007Vítkovická nemocnice se musí omluvit Heleně Ferenčíkové za sterilizaciO Roma Vakeren
17.01.2007Vrchní soud: sterilizace byla neoprávněnáZprávy ze života Romů
25.08.2006Ostravská Romka hovořila v OSN o nucené sterilizaciO Roma Vakeren
18.08.2006Romské ženy v Ostravě protestovaly proti nechtěné sterilizaciZprávy ze života Romů
13.01.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.11.2005Ostravská nemocnice se musí ženě omluvit za nechtěnou sterilizaciO Roma Vakeren
19.08.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.04.2005Britský FT informuje o příběhu jedné romské sterilizace v OstravěZprávy ze života Romů
04.03.2005ČT: První žaloba kvůli sterilizaci v ČR je u souduZprávy ze života Romů
22.02.2005LN: První případ sterilizace romské ženy míří k souduZprávy ze života Romů
14.02.2005Ročně je sterilizováno téměř 4000 žen, většinou kvůli zdravíZprávy ze života Romů
12.01.2005Ombudsman je užitečný, míní představitelé nevládních organizacíZprávy ze života Romů
07.01.2005Za zveřejnění případů sterilizace romských žen získal Jiří Kopal cenu Charlotty MasarykovéO Roma Vakeren
10.12.2004Romky si stěžují na nucenou sterilizaciZprávy ze života Romů
13.10.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
13.10.2004Statistika nemá počty sterilizací Romek, lékaři je také neevidujíZprávy ze života Romů
08.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004Organizace vyzvaly vládu, aby vyšetřila údajné sterilizace RomekZprávy ze života Romů
17.09.2004Organizace vyzvaly vládu, aby vyšetřila údajné sterilizace RomekZprávy ze života Romů
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
23.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
11.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
04.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
07.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
21.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.02.2003Nelegální sterilizace romských žen na Slovensku?O Roma Vakeren
07.02.2003Horké témaO Roma Vakeren
07.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
07.02.2003Sterilizace romských ženO Roma Vakeren
31.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
26.10.2001BratislavaO Roma Vakeren
11.09.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů

=[ Seriál o drogách ]=
Léčebny pro drogově závislé
V další části našeho seriálu o drogách se tentokrát zaměříme na léčebny. Otázky si pro terénního pracovníka Dropiinu Josefa Wünsche připravila opět Anna Poláková.

Psychofarmaka (Foto: www.drogovaporadna.cz) Pokud se člověk rozhodne léčit svou drogovou závislost, co pro to musí udělat nejdříve?

"Já bych doporučoval jako první krok vyhledat nějakého odborníka, nejlépe v nějakém centru sociální pomoci nebo v kontaktním centru nějakého protidrogového zařízení, aby si tam s terapeutem sám určil akutnost jednotlivých problémů a potom spolu zvolili nějakou reálnou následnou cestu."

Pokud se tak stane, jaké typy léčeben se takovému člověku nabízí?

"Nabídka je poměrně široká, ale v žádné z těch, když se již člověk rozhodne léčit, nemůže chybět detox. Je to zařízení, které si klade za cíl absolutní odabstinování, čili zbavení těla drogy. V žádném případě to ještě není zaměřeno na psychoterapii."

Pokud člověk neprojde tzv. detoxem, je možné dostat se do léčebny, je to důležité?

"Ten detox dnes ve většině léčeben vyžadují, patří mezi základní vstupní podmínky. Samozřejmě je možné si detox odabstinovat doma individuálně, akorát že potom jsou skutečně problémy při přijímacím řízení do jednotlivých léčeben, nebo i komunit."

Jak dlouho trvá tento proces?

"Řádově několik dní, někdy 3, někdy 6 dní, někdy týden."

Pokud projde detoxem, jaké typy léčeben se mu poté nabízejí, kam může jít?

"V České republice je mnoho léčeben, po celé republice. Většinou jsou to zařízení pod nějakou psychiatrickou léčebnou, vyžadují tam většinou doporučení od nějakého lékaře, psychologa, někde stačí pouze z kontaktního centra. Doba trvání je zhruba od 2 měsíců do 6 měsíců. Někde to mají ještě delší."

Pokud člověk vyabstinuje, je to jediná možnost jít do léčebny?

"Ne, ještě jsou tu různé terapeutické komunity. Zde povětšinou vyžadují určitou finanční spoluúčast. Finanční spoluúčast má význam, že zvyšuje motivaci klienta ."

To znamená, že klient si část péče hradí sám?

"Ano, právě na rozdíl od léčeb, které jsou povětšinou bezplatné, respektive hradí je zdravotní pojišťovna. Z toho samozřejmě plyne, že klient by měl mít uhrazené pojištění."

Co všechno nabízí tyto komunity?

"Dalším rozdílem mezi komunitami a psychiatrickou léčebnou je to, že je zde více psychoterapie a léky jsou zde poměrně výjimečné. Klienti se aktivně učí žít v nějakém společenství, a tudíž i aktivně využívat čas a být prospěšní druhým."

Péče se nenabízí pouze klientům, kteří jsou drogově závislí, ale i jejich rodinám, co konkrétně se dělá pro rodiny?

"Docela se tady rozmáhá síť programů následné péče, která je zaměřena jednak na rodinné příslušníky, kteří drogy neberou, ale ze strany drogy ohrožení jsou, a jednak se zaměřuje na klienty, kteří již absolvovali všechny procedury a celou tu dlouho cestu, drogy neberou, již mají jasno, ale stále ještě vůči rizikovému chování nejsou dostatečně vymezeni. Stále tam cítí oni sami nějaké ohrožení."

Existuje také nějaké zařízení pro matky s dětmi?

"Nabídka zařízení je opravdu široká a většinou ta komunita nebo to zařízení bývá specializováno na nějakou užší konkrétní cílovou skupinu. Čili jako máme léčebny a komunity pro mladistvé, tak máme i pro matky s dětmi."

Lze říci, že tyto programy jsou úspěšné, že se klientům daří zvládat tyto obtížně situace?

"Procento úspěšnosti je povětšinou spíše odhadováno. Samozřejmě že jednotlivá zařízení si do svých výkazů píší vyšší procento, než jak to vidí ostatní. Je to dáno tím, že jím projde klient, bezproblémově absolvuje, a to, že se později objeví v jiném zařízení, oni vůbec nevědí. Takže těžko se dobíráme již jenom pojmu, co to je úspěšnost. To, že to ten člověk absolvuje, ještě neznamená, že má vyhráno."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
04.07.2015Už devítileté děti mají zkušenosti s drogamiO Roma Vakeren
06.03.2014Organizace Progressive oslaví deset let od založení benefičním koncertem v pražské Malostranské beseděZprávy ze života Romů
26.01.2013Když dítě propadne drogámO Roma Vakeren
19.01.2013O projektu Drogy k životu nepotřebujemeO Roma Vakeren
13.01.2013Míra užívání drog u mládeže klesáO Roma Vakeren
05.01.2013Jaká je současná drogová scénaO Roma Vakeren
05.02.2011Od třinácti let na drogách...O Roma Vakeren
19.11.2010Romský terénní program o. s. Sananim pomáhá toxikomanůmO Roma Vakeren
12.11.2010Sananim bojuje proti závislosti na drogáchO Roma Vakeren
14.08.2009Kontaktní centrum Most nabízí radu i pomocO Roma Vakeren
24.04.2009V Brně chodí stále více dětí do školy pod vlivem drogO Roma Vakeren
26.01.2007Sdružení Sananim v terénu pracuje s drogově závislýmiO Roma Vakeren
01.09.2006Romské děti z Prahy 3 se rekreovaly v jižních ČecháchO Roma Vakeren
25.08.2006Terciální prevence drogové závislostiO Roma Vakeren
11.08.2006Drogy a dluhyO Roma Vakeren
04.08.2006Co je to závislost?O Roma Vakeren
28.07.2006Co znamená sekundární prevence?O Roma Vakeren
21.07.2006Drogy a mýtyO Roma Vakeren
14.07.2006K primární prevenci drogové závislosti patří i diskuse se žáky školO Roma Vakeren
14.07.2006Policista Andrej Ferenc se připravuje ke studiu na vysoké školeO Roma Vakeren
30.06.2006Mládež, alkohol, cigarety a drogyO Roma Vakeren
15.07.2005Drogy jsou v romské komunitě nekontrolovatelnou zbraníO Roma Vakeren
01.07.2005Romské kapely vystoupily na koncertu proti drogámO Roma Vakeren
24.06.2005V pražských ulicích působí romští drogoví terénní pracovníciO Roma Vakeren
25.03.2005Bývalé sociální pracovníky sdružení Host převezme nová společnost StromyO Roma Vakeren
28.01.2005Říká se, že Romové drogy berou, ale neprodávajíO Roma Vakeren
28.01.2005Organizace Host pomáhá Romům závislým na drogáchO Roma Vakeren
14.01.2005Stále více Romů má problémy se závislostí na drogáchO Roma Vakeren
10.12.2004Skupina Bengas uspořádala koncert proti drogámO Roma Vakeren
03.12.2004Romští terénní sociální pracovníci budou pomáhat drogově závislýmO Roma Vakeren
07.06.2004Výzkum: Romové začínají s drogami v mladším věku než ostatníZprávy ze života Romů
19.03.2004Zpěváci Ladislav Boldy a Daniel Landa si s vězni povídali o drogáchO Roma Vakeren
19.12.2003Teen Challenge připravuje pro své klienty oslavy VánocO Roma Vakeren
12.12.2003V Trojském zámečku v Praze se setkali absolventi programu Teen Challenge a jejich rodiny s hostyO Roma Vakeren
28.11.2003Protidrogová prevenceO Roma Vakeren
26.09.2003V pražském paláci YMCA se bude promítat film Grofo o problematice drogO Roma Vakeren
05.09.2003V Praze vznikne nové kontaktní středisko pro uživatele drog romské národnostiO Roma Vakeren
09.05.2003I mezi Romy přibývá drogově závislýchO Roma Vakeren
13.09.2002Rozhovor o drogáchO Roma Vakeren
19.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
30.08.2001Olaští Romové chtějí ve středu v Ostravě zvolit nového králeZprávy ze života Romů
17.08.2001Sbírka pro diagnostické ústavy u veřejnosti nenachází podporuO Roma Vakeren
25.05.2001Romové a drogyZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
11.05.2001O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.05.2001OlomoucO Roma Vakeren
11.05.2001Podané ruce pro drogově závislé RomyO Roma Vakeren
20.04.2001PrahaO Roma Vakeren
05.05.2000V Praze se konal seminář o užívání drog mezi RomyZprávy ze života Romů
26.02.2000Projekt primární až terciální drogové prevence PRO 1998Prevence kriminality
26.02.2000Projekt "Olašská rodina"Prevence kriminality
14.08.1998JestřebíZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
V rodině Hudečkových z Brna je vzdělání již tradicí
Klišé, že jsou Romové nevzdělaní, už často neplatí. V mnoha romských rodinách je samozřejmostí kvalitní vzdělání. Příkladem, může být rodina Hudečkových z Brna. Jak řekl Marku Polákovi její nejmladší člen, Jan Hudeček, studuje nyní Evangelickou akademii v Praze.

"Máma mě v tom bude určitě podporovat, bude ráda."

Co dělá tvoje máma?

"Moje máma je zaměstnankyní také v neziskové organizaci a jinak přednáší psychologii."

Takže dá se řídi, že ona tě k tomu motivovala?

"K té psychologii určitě. Je to člověk, na kterého nedám dopustit, a to co dokázala, to málokdo."

Máš nějaké sourozence?

"Ano sestru, moje sestra je na mateřské dovolené. Studovala romistiku na UK a pracovala v neziskové organizaci, poté dělala pro jednu soukromou společnost. Měla na starost produkci různých akcí. Mám podporu jak do mámy, tak od sestry. Strašně si toho vážím a pomáhají mi všichni."

Máš práci, teď o prázdninách, nebo brigádu?

"Pracuji v neziskové organizaci. Pracuji na mezinárodní konferenci, dělám administrativní práci, přípravu."

Co bys chtěl dělat po studiu na vysoké škole?

"Chtěl bych se věnovat právu. A kdyby vyšla psychologie, tak bych si chtěl otevřít psychologickou poradnu pro děti, mluvit s dětmi, nebo pracovat s dětmi."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Ne všechny tresty je nutné odpykávat ve vězení
Provinilci ne vždy musejí do vězení. Některé tresty si mohou odpykat na svobodě. Pomáhají jim v tom mentoři a probační služba. Bohužel se ale o těchto alternativních možnostech stále ještě mezi pachateli neví. Více Anně Polákové řekla Barbora Křižanová ze Sdružení pro probaci a mediaci v justici.

"Projekt mentor je určen romským klientům probační a mediační služby, což jsou lidé, kteří jsou odsouzeni k alternativním trestům, tedy k těm, které se vykonávají na svobodě. Pilotně tento projekt běží od roku 2004, právě v září 2005 na něj navázal nový projekt systém mentoringu v trestní justici, který je financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Díky tomuto projektu dochází k rozšiřování této služby mentor do dalších měst v České republice."

Jak si to člověk má vysvětlovat, systém mentoringu v justici?

"Je to taková služba, kdy my hledáme v jednotlivých městech v romských komunitách lidi, kteří pracují, kteří mají své zázemí a zároveň chtějí své komunitě pomoci. Tyto lidi my vyškolíme v základním kurzu, to je kurz zaměřený hlavně na základy trestního práva. A tyto lidé pak pomáhají klientům probační služby, aby dobře pochopili, jaké jsou jejich povinnosti při výkonu trestu, jak mají trest vykonat, aniž by si situaci zhoršili, aby nemuseli jít do vězení atd. Spolupracují se středisky probační služby."

Kolik lidí jste vyškolili a kolik lidí s vámi spolupracuje?

"V tuto chvíli proběhly 4 kurzy. Probíhaly celé jaro a léto letošního roku a vyškolili jsme celkem 29 nových mentorů, s tím, že nám ještě pracuje 6 vyškolených z pilotního projektu, z pilotního ověřování. Takže v tuto chvíli spolupracujeme s 35 mentory v 16 městech."

Hledáte další Romy, kteří by se mohli zapojit do tohoto projektu. Jaké jsou podmínky?

"V tuto chvíli hledáme romské mentory pro Prahu, a to do října letošního roku, kdy bychom chtěli zrealizovat další školení na území hlavního města Prahy. Podmínky jsou poměrně jednoduché, je to věk minimálně 18 let, příslušnost k romské komunitě a alespoň 5 let čistý trestní rejstřík. Naši mentoři spolupracují s pracovníky probační a mediační služby, což jsou lidé, kteří mají kontrolu nad výkonem alternativních trestů a i dohody mezi poškozeným a pachatelem. Je to služba, která spadá pod Ministerstvo spravedlnosti. Střediska ve městech si spolupráci s mentory velice chválí a ty informace máme i naopak, to znamená, že i mentoři cítí spolupráci velmi dobře. My to vnímáme tak, že to je velmi důležité, protože samozřejmě každá komunita, každé město má svá specifika a myslím si, že i romští mentoři vnímají pozitivně otevřenost pracovníků probační služby získávat informace, zjišťovat si ta specifika, a mít individuální přístup ke klientům."

Jak se daří plnit plán mezi mentorem a klientem, aby splnil to, co splnit měl?

"Máme statistiku úspěšnosti za celý loňský rok, to znamená od ledna do prosince 2005, kde jsme se dotazovali probační služby, jak vnímá pomoc mentorů klientům. Probační služba v průměru hodnotila intervence, nebo službu a jejich činnost, mentorů až ze 70 % jako úspěšnou."

V případě vašeho zájmu o bližší informace kontaktujte: Sdružení pro probaci a mediaci v justici, Sokolská 26, Praha 2, www.spj.cz.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří"s datem 18. srpna už téměř patří minulosti.Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Zámecký park v Lysé nad Labem byl opět dějištěm Romského festivalu
Reportáž:  Letošní Romský festival v Lysé navštívil rekordní počet lidí
Reportáž:  Romský festival v Lysé má podporu radnice
Zprávy: 
Seriál o drogách:  Léčebny pro drogově závislé
Reportáž:  V rodině Hudečkových z Brna je vzdělání již tradicí
Reportáž:  Ne všechny tresty je nutné odpykávat ve vězení

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2020
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz