Vyhledávání
19.1.2021
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren".

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo vakeraha palo oda so predalo Roma sas o Dad o Jan Pavel dujto u sar le Romen ľikerelas.

Nejdříve vám povíme, co znamená pro Romy odchod Svatého otce Jana Pavla II.

Džana amenca tiž ko Lety u Písku, kaj pes adaďives sgejle o Roma.

Vydáme se také do Letů u Písku, kde Romové svůj Mezinárodní den uctili vzpomínkou na oběti tohoto koncentračního tábora a za historickými událostmi našich dějin se ohlédne romský historik Ian Hancock.

Mek adaďives vakeraha palo internacionalno projektos predalo Roma, džana amenca ko Roma Ostaravate u amaro šuniben zaphandaha vičidoneha.

V druhé polovině O Roma vakeren se dozvíte, jak pokračuje mezinárodní projekt Dekáda romské inkluze, vydáme se mezi Romy do Ostravy a nebude chybět pozvánka na koncert romských kapel. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Richard Samko.


=[ Reportáž ]=
Jan Pavel II. jako první papež blahořečil Roma
Svět truchlí nad odchodem Svatého otce Jana Pavla II. Úctu k němu chovají i Romové, kteří si dnes, v den posledního rozloučení s papežem, připomínají Mezinárodní den Romů. Jakým způsobem Svatý otec Jan Pavel II. projevil úctu Romům, řekl Richardu Samkovi ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý.

Jan Pavel II. (Foto: ČTK) "Papež pro mě byl určitým způsobem autorita, jak mocenská tak i duchovní. Já ho oceňuji jako člověka, který v dlouhé historii katolické církve křesťany světa k tomu, aby se chovali k Romům s větší úctou a tímto aktem se jaksi pan papež zapsal do romských duší nejen v Evropě ale i ve světě."

Můžete nastínit nebo říct nějaký konkrétní čin?

Bl. Zefiryn Jiménez Malla - El Pele "Dalším krokem samozřejmě bylo blahoslavení španělského Roma El Peleho a je to v podstatě jeho nehynoucí zásluha, a protože žádný papež neměl tu odvahu v minulosti."

Vy sám, jste vůbec věřící? Jak je to s vírou u Romů?

"Jsem věřící, protože člověk bez víry je pochodující živá mrtvola, takže v mém životě, a nejenom v mém životě, ale i v životě všech Romů je důležité útočiště před jaksi tímto složitým a komplikovaným světem, kde se někdy Romové cítí prostě v nebezpečí."

Jan Pavel II. (Foto: ČTK) Jak na vás působily vánoční nebo velikonoční mše, kdy vlastně papež posílal Romům vzkaz v romštině a přál jim?

"Tím, že promlouval i v romštině, zrovnoprávnil romský jazyk a Romy v rámci křesťanského světa a katolické církve."

Shodou okolností je i ten dnešní den je pro Romy významný - slaví se Mezinárodní den Romů. Co tento svátek vůbec znamená, pro vás?

"Tomuto svátku, který se vlastně váže k romské vlajce, k romské hymně a co se týče prostě jaksi svátku obecně u Romů, tak bych spíš preferoval např. Romové na Balkánu světí svátek sv. Jiří. Tady ve střední Evropě, když se to takhle vezme, tak máme dostatek uvěřitelných historických dat, které se třeba více vážou s romskou samosprávou, s jakousi romskou emancipací i s jakousi romskou svobodou, než je Mezinárodní romský den. Třeba 1412 král Zikmund dal Romům privilegia samosprávy, takže jaksi kus jakési určité romské svobody. A to si myslím, že to je svátek, který by Romové tady v Evropě měli prostě jaksi světit nebo slavit, protože my jsme tu svobodu jako národ měli."

Tolik ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.04.2005Romové na Moravě zrušili kvůli pohřbu papeže většinu akcí k oslavě svého mezinárodního dneZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Zástupci romských organizací se sešli v Letech u Písku
Osmý duben jako Den Romů si dnes na místě bývalého pohřebiště sběrného tábora v Letech u Písku připomněli zástupci romských organizací. Na místě natáčela redaktorka Martina Vodičková:

(Foto: ČTK) Ladislav Goral, člen Rady vlády pro národnostní menšiny, do Letů jezdí už od roku 1995, kdy se začalo památeční místo, které připomíná smutnou minulost českých Romů, budovat.

"Je to hrozný pocit. To, že se o to obec stará je velice chvalitebné. Měl by zde stát nejenom ten kámen, ale ještě by se měla postavit nějaká kaplička, protože když tady je teplo, tak je cítit smrad z prasečáku a s tím by se mělo opravdu něco dělat. Bylo v plánu, že se tady udělá nějaký val, který by tomu zabránil, aby se to sem netáhlo, ale žel bohu na to zatím nejsou finanční prostředky."

(Foto: ČTK) "Myslíte si, že je reálný požadavek na zrušení toho prasečáku?"

"Reálná šance? Já myslím, že my se toho už nedožijeme. Jednak to stojí 360 milionů, možná teď už více a stát za to tolik peněz nedá. Možná by stačilo, kdyby se udělal ten ochranný val, který se plánoval, že tady bude."

Michaela Holubová patří k mladé generaci, která začíná dějiny svého národa teprve rozkrývat.

(Foto: ČTK) "Jsem tady poprvé a ten pocit z toho, očekávala jsem trošku hezčí památník nebo něco, co by v podstatě víc připomínalo tu situaci tehdy, ale jinak mám takový stísněný pocit, protože když si představím, že tady vlastně stojíme na masovém hrobě, tak je to nepříjemné. A musím říct, že asi v té době, nevím, snažím se vžít do té situace, která byla, muselo to být hrozně těžké a beznadějné, takže na druhou stranu jsem ráda, že jsem tady."

Ondřej Giňa, předseda romských regionálních představitelů je jedním z iniciátorů petice za odstranění velkovýkrmny prasat v místech bývalého tábora. A to i s vědomím, že se mnoho podobných výzev v minulosti už minulo účinkem.

"Mezinárodní den Romů chceme využít k tomu, abychom se každým rokem vraceli k této záležitosti, a to nejenom v tom jednom dni, ale v průběhu celého roku, abychom věděli, co jsou to Lety, co se tady dělo a zejména ta mladší generace Romů i ostatní společnost, aby věděla, že je tady historie, která je doposud otevřená a že je třeba se o tom bavit a hledat cestu, jak vlastně celou tu záležitost důstojně uzavřít

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
23.01.2016ReportážO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
11.05.2015Ve středu se v Letech u Písku uskuteční pietní aktZprávy ze života Romů
05.05.2015V Letech u Písku se 13. května uskuteční pietní aktO Roma Vakeren
04.08.2014Tomio Okamura odmítl kritiku svého výroku o romském táboře v LetechZprávy ze života Romů
12.07.2014U příležitosti Dne holocaustu Romů uvede pražské Divadlo Ponec hru Lety – 1942O Roma Vakeren
31.05.2014Den romského odbojeO Roma Vakeren
18.05.2014Zapomenuté výročí romského odbojeZprávy ze života Romů
13.05.2014Aktivisté blokují vepřín v Letech, kde stál pracovní tábor pro Romy. Chtějí jeho likvidaciZprávy ze života Romů
12.05.2014Premiér Bohuslav Sobotka navštívil LetyZprávy ze života Romů
10.05.2014V Letech u Písku lidé uctili památku romských obětí holocaustuO Roma Vakeren
10.05.2014Ani Sobotkova vláda zřejmě nenajde peníze na likvidaci vepřína v Letech u PískuZprávy ze života Romů
03.08.2013Jiří Rusnok přislíbil odstranění vepřína v Letech u PískuO Roma Vakeren
02.08.2013Jiří Rusnok na pietním shromáždění v Letech přislíbil řešit odstranění vepřínaZprávy ze života Romů
01.08.2013Oběti romského holocaustu v Letech u Písku připomene pietní shromážděníZprávy ze života Romů
08.07.2013Památník v Letech má nový model tzv. cikánského táboraZprávy ze života Romů
01.06.2013Dominik Duka: Nejvzornějšími, nejlepšími a nejzbožnějšími žákyněmi byly romské dívkyO Roma Vakeren
26.05.2013V Letech u Písku uctili oběti romského holocaustu za účasti kardinála Duky i příslušníků jiných církvíO Roma Vakeren
13.05.2013V Letech uctili památku obětí romského holocaustu. Piety se zúčastnil DukaZprávy ze života Romů
11.05.2013Romská dívka Settela Steinbach se stala symbolem dětského holocaustuO Roma Vakeren
09.05.2013Kardinál Duka se v Letech u Písku pomodlí za romské oběti holocaustuZprávy ze života Romů
24.10.2012Nacistická genocida Romů je varováním pro současnost, zaznělo při odhalení památníku v BerlíněZprávy ze života Romů
31.07.2012Ve čtvrtek uplyne 70 let od založení „Cikánského tábora Lety“Zprávy ze života Romů
14.07.2012Pietní shromáždění organizované Památníkem Lidice v Letech u Písku některým Romům vadíO Roma Vakeren
19.05.2012Romové, zástupci parlamentu i diplomaté uctili památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
21.05.2011Účastníci pietního aktu v Letech u Písku opět volali po odstranění vepřínaO Roma Vakeren
13.05.2011Účastníci pietního aktu v Letech volali po odstranění vepřínaZprávy ze života Romů
07.05.2011Vzpomínáme ještě dnes na romské oběti holocaustu?O Roma Vakeren
09.04.2011V Letech u Písku je řada novinek a v Lidicích výstava o genocidě RomůO Roma Vakeren
21.03.2011Pietní místo Lety na Písecku otevírá návštěvnickou sezónuZprávy ze života Romů
09.02.2011V Památníku Lidice byla zahájena putovní výstava „Lety život za plotem“Zprávy ze života Romů
08.10.2010Vepřín v Letech u Písku zůstane, vláda nemá penízeZprávy ze života Romů
20.08.2010Pietní shromáždění k uctění památky obětí holocaustu v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
30.07.2010Na oběti romského holocaustu by se nemělo zapomínatO Roma Vakeren
18.06.2010Lety na Písecku mají nový památník obětem holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2010Rumunská velvyslankyně Daniela Gitmanová v Letech u PískuO Roma Vakeren
14.05.2010Pietní akt v Letech u PískuO Roma Vakeren
14.05.2010V Letech si připomněli památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
26.08.2009Stavbou památníku v Letech u Písku se zabývá vládaZprávy ze života Romů
26.08.2009Kabinet podpořil úpravy pietního místa v Letech u PískuZprávy ze života Romů
29.05.2009Lety u Písku se snad dočkají úpravO Roma Vakeren
15.05.2009Pietního aktu v Letech u Písku se zúčastnila i řada studentůO Roma Vakeren
15.05.2009Jan Hauer vzpomíná na život svých předkůO Roma Vakeren
15.05.2009Nejen Romy znepokojuje nárůst extremismuO Roma Vakeren
30.01.2009Ke Kocábovým prioritám patří vepřín v LetechZprávy ze života Romů
29.01.2009Kocáb: Jednání o možné stavbě památníku v Letech u Písku začalaZprávy ze života Romů
18.07.2008Vepřín v Letech u Písku stojí a stojí...O Roma Vakeren
22.02.2008Jaký bude další osud vepřína v Letech u Písku? O Roma Vakeren
31.08.2007Výstava Zaniklý svět představuje dějiny původních Romů a Sintů v českých zemíchO Roma Vakeren
13.06.2007Německé organizace apelují na přemístění vepřína z LetZprávy ze života Romů
18.05.2007V Letech u Písku si lidé připomněli památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
14.05.2007Čeněk Růžička: Prasečák v Letech nemá co pohledávatZprávy ze života Romů
14.05.2007Publicita hloupostiZprávy ze života Romů
13.05.2007Pietu u bývalého romského koncentračního tábora narušili nacionalistéZprávy ze života Romů
13.05.2007Fašisti a policie skandálně zneuctili pietní aktZprávy ze života Romů
11.05.2007V Letech u Písku se uskuteční pietní akt romským obětem nacismuZprávy ze života Romů
11.05.2007V Letech u Písku bude znovu pietní aktO Roma Vakeren
06.04.2007Vláda pro nový památník v Letech u PískuZprávy ze života Romů
02.02.2007O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.09.2006Umělecké skupina Pode Bal upozorňuje na bývalý romský tábor v LetechZprávy ze života Romů
30.06.2006Podle policie členové extremistické Národní strany nespáchali v Letech u Písku žádný trestný činO Roma Vakeren
26.05.2006Na počátku stála myšlenka o čistotě rasyZprávy ze života Romů
19.05.2006Romští aktivisté a někteří politikové si přejí vyřešení kauzy v Letech u PískuO Roma Vakeren
08.04.2006Romové si připomněli osud obětí tábora v LetechZprávy ze života Romů
10.03.2006Vláda se zabývala odkoupením vepřína v Letech u PískuO Roma Vakeren
10.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.02.2006Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
23.01.2006Neúspěšný pokus o dialog v Letech u PískuZprávy ze života Romů
21.01.2006V Letech byli zadrženi dva romští aktivistéZprávy ze života Romů
20.01.2006Národní strana umístila v Letech u Písku kontroverzní památníkO Roma Vakeren
20.01.2006Nacistické pronásledování Romů se dá srovnat s osudem židovské komunityO Roma Vakeren
20.01.2006Vzpomínky bývalé vězenkyně tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
13.01.2006Nové spory kolem památníku v Letech u PískuZprávy ze života Romů
13.01.2006Národní strana rozvířila spory kolem tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
02.12.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.11.2005Vláda počítá s odkoupením vepřína v Letech u PískuO Roma Vakeren
04.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.08.2005Kauza Letů u Písku bude vyřešena asi až příští rokO Roma Vakeren
24.06.2005V Senátu probíhá výstava Lety - příběh zamlčené genocidyO Roma Vakeren
21.06.2005Romové požadují jasné stanovisko vlády k památníku v LetechZprávy ze života Romů
17.06.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.06.2005V Poslanecké sněmovně probíhá výstava "Lety - příběh zamlčené genocidy"O Roma Vakeren
03.06.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.05.2005Vláda chce jednat o zrušení vepřína v Letech s jeho majiteliZprávy ze života Romů
20.05.2005V Evropském parlamentu se debatovalo o Letech u PískuO Roma Vakeren
20.05.2005Svatopluk Karásek vítá postoj EU k situaci v Letech u PískuO Roma Vakeren
20.05.2005Evropský parlament vyzval Českou republiku ke zrušení vepřína v Letech u PískuO Roma Vakeren
13.05.2005Pietní akt dnes připomene Romy, kteří zahynuli v táboře v LetechZprávy ze života Romů
13.05.2005Lidé si připomněli osud Romů, kteří zahynuli v táboře v LetechZprávy ze života Romů
13.05.2005V Letech u Písku proběhl pietní akt k uctění památky zahynulých RomůO Roma Vakeren
12.05.2005Špidla nehodlá radit české vládě s vepřínem v LetechZprávy ze života Romů
10.05.2005Právo: Uhl žaluje Ransdorfa kvůli výroku o táboře v LetechZprávy ze života Romů
29.04.2005Karásek: Opět se bude jednat o zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
29.04.2005Klaus: O vepřínu v Letech by se mělo rozhodovat v Česku, ne v EUZprávy ze života Romů
29.04.2005Evropské centrum pro práva Romů vítá rezoluci EP o situaci RomůZprávy ze života Romů
29.04.2005Romští předáci přivítali rezoluci na zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
29.04.2005Paroubek je pro zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
29.04.2005Politici se zřejmě vrátí k debatě o zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
28.04.2005EP odsoudil diskriminaci Romů, ČR má zrušit vepřín v LetechZprávy ze života Romů
19.04.2005Výstava v EP má přispět k odstranění velkovýkrmny prasat v LetechZprávy ze života Romů
09.04.2005Romové se kvůli Letům obracejí na Klause i mezinárodní instituceZprávy ze života Romů
08.04.2005Zástupci Romů dnes znovu vyzvali k odstranění vepřína v LetechZprávy ze života Romů
20.08.2004Tisk: Vepřín v Letech na Písecku vadí německým RomůmZprávy ze života Romů
20.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
29.07.2004Němečtí Romové vyzývají Česko, aby zrušilo vepřín v LetechZprávy ze života Romů
14.05.2004Lety u PískuO Roma Vakeren
14.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.05.2003Romové v Letech u Písku uctili památku obětí holocaustuO Roma Vakeren
16.05.2003Anketa mezi účastníky pietního aktu v Letech u PískuO Roma Vakeren
16.05.2003Rozhovor s Čeňkem Růžičkou o Letech u PískuO Roma Vakeren
16.05.2003Rozhovor s Ondřejem Giňou o Letech u PískuO Roma Vakeren
16.05.2003Rozhovor s Fedorem Gálem o Letech u PískuO Roma Vakeren
16.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
09.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
11.04.2003Pravoslavní křesťané uctili v Letech u Písku památku zesnulýchO Roma Vakeren
21.03.2003Pravoslavná církev posvětí v Letech u Písku nový křížO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
17.05.2002V Letech u Písku byl odhalen nový památníkO Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.06.2001Lety u PískuO Roma Vakeren
18.05.2001Po tři dny Romové vartovali v Letech u PískuO Roma Vakeren
18.05.2001Vepřín tam stále stojíO Roma Vakeren
18.05.2001Pietního aktu v Letech se zúčastnila i řada významných osobnostíO Roma Vakeren
11.05.2001OlomoucO Roma Vakeren
07.05.2001Romové kritizují vládu kvůli stavu památníku v Letech na PíseckuZprávy ze života Romů
07.05.2001Romové stále usilují o obnovení pietního místa v Letech u PískuZprávy ze života Romů
20.04.2001PrahaO Roma Vakeren
13.04.2001Pietní akt věnovaný památce romských obětí holocaustu v Letech u PískuO Roma Vakeren
06.04.2001Lety u PískuO Roma Vakeren
05.04.2001ProsinecHistorie
11.06.2000Romové položili věnce k pomníku romským obětem války v LetechZprávy ze života Romů
11.06.2000Nepoučení z holocaustu může vést podle Romů k opakování minulostiZprávy ze života Romů
11.06.2000Výbor pro odškodnění romského holocaustu nevěří, že vepřín v Letech bude v dohledné době zbouránZprávy ze života Romů
05.05.2000V Muzeu holocaustu ve Washingtonu je k vidění celý archiv tábora v LetechZprávy ze života Romů
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000ROK 1995Historie
26.02.2000O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.02.200022. května 1998O Roma Vakeren
26.02.2000Česká republika podle amerického ministerstva zahraničí v zásadě lidská práva dodržujeZprávy ze života Romů
15.05.1999Rychetský: Vláda je pouze pro dokončení pietní úpravy v LetechZprávy ze života Romů
14.05.1999Mezinárodní protestní akce za odstranění vepřína v Letech na PíseckuZprávy ze života Romů
19.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
12.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
05.02.1999BruselZprávy ze života Romů
22.01.1999České BudějoviceZprávy ze života Romů
10.07.1998PrahaZprávy ze života Romů
10.07.1998České BudějovicZprávy ze života Romů
03.07.1998Lety na PíseckuZprávy ze života Romů
26.06.1998PrahaZprávy ze života Romů
29.05.1998Více než tisícovka lidí podepsala petici proti zbourání výkrmny vepřů v Letech u PískuZpravy
22.05.1998LetyZprávy ze života Romů
08.05.1998Pietní akt Letech u PískuZprávy ze života Romů
05.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
24.04.1998PrahaZprávy ze života Romů
20.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
23.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
05.12.1997LondynZprávy ze života Romů
25.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
25.07.1997PrahaZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
U zrodu Mezinárodní romské unie stál i profesor Ian Hancock
Dnes si Romové na celém světě připomínají Mezinárodní den Romů, který byl ustanoven v roce 1990 na 4. kongresu Mezinárodní romské unie ve Varšavě. V České republice ho oficiálně slavíme od roku 2001. Mezinárodní den Romů připadá na 8. duben z toho důvodu, že v tento den v roce 1971 vznikla v Londýně Mezinárodní romské unie. U jejího založení stál i romský historik Ian Hancock, který v současné době přednáší na Texaské univerzitě v Austinu. Jeho rodina pocházela z Maďarska, ale on se narodil v Anglii a polovinu svého života prožil v USA. Ve svých 20 letech se zapojil do romského hnutí a dodnes zastupuje Romy v různých organizacích. O zkušenostech s integrací menšin si s profesorem Hancockem povídala Jana Šustová.

Můžete porovnat zkušenosti s integrací Romů v Evropě a v Americe?

Ian Hancock "Jelikož jsem sám přijel do severní Ameriky z Evropy, mohl jsem porovnávat ty dvě situace a vidět, jak americká společnost zachází s integrací menšin, zvláště s lidmi jiné barvy kůže. Zvláště to byli lidé z Afriky ale i další, například Mexičané. A podobně jako afro-američané mají za sebou i Romové historii otroctví - v některých částech Evropy byli po staletí otroky. V těch částech Evropy, kde Romové nebyli zotročováni, proti nim byla zavedena určitá legislativní opatření, na některých místech velmi ostrá. V západní Evropě byli během doby kolonizace Romové posíláni do kolonií do severní a jižní Ameriky. Jejich historie je po staletí historií útlaku a druhořadého postavení v evropské společnosti. A co jsme se naučili z amerických zkušeností, je, že přestože můžeme změnit zákony země, aby si všichni lidé byli rovni, nemůžeme přes noc změnit lidské postoje. Stále ještě existuje diskriminace v mnoha sociálních oblastech. Takže i když je třeba nelegální odmítnout někoho obsloužit v obchodě, často to obchodníci dělají. Anebo člověka, na kterém je vidět, že je Rom, nechají dlouho čekat a obslouží ho jako posledního, i když přišel dřív než ostatní. Způsob, jak se proti diskriminaci dá bojovat, je vzdělání."

Tolerance musí určitě přicházet nejen od většinové společnosti, ale i od Romů samotných...

"Musíme vědět, že si za něco neseme vinu i sami. Naše kultura ve svých konzervativních podobách nesnese blízkost s gádžovskou kulturou. V konzervativních romských komunitách rodiče nechtějí posílat své děti do školy, protože nechtějí, aby seděly vedle gádžů, aby jedly jídlo jako gádžové. Není to myšleno zle, není to naschvál, je to kulturní problém a my v tomto respektu k vlastní kultuře nejsme sami - konzervativní muslimové, ortodoxní Židé, konzervativní hinduisté mají stejná kulturní omezení. A v tomto směru se nová Evropa může učit z americké zkušenosti, protože Američané přijímají kulturní etnické rozdíly do širších struktur - částečně i do vzdělávacího systému. Lidé se nemusejí rozdělovat a kastovat, ale je potřeba zdůrazňovat pochopení a soucit."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
21.01.2005Profesor Hancock zastupoval Romy v Radě USA pro památku holocaustuO Roma Vakeren
14.01.2005Profesor Ian Hancock navštívil Ostravskou Vesničku soužitíO Roma Vakeren
14.01.2005O životě a práci Iana HancockaO Roma Vakeren
07.01.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.01.2005Romský expert: Romové by se na integraci měli finančně podíletZprávy ze života Romů

=[ Zprávy ]=

Sdružení romských občanů Lysé nad Labem nabízí v tamním komunitním centru azylové ubytování pro lid, kteří ukončili výkon trestu a nemají se kam vrátit. Slavnostní otevření se uskutečnilo 7.dubna. Projekt je financován z humanitního sociálního fondu. V azylovém domě je možné se na určitou dobu ubytovat a s klientem pracují romští mentoři z probační a mediační služby.

Poslanci z podvýboru pro sociálně ohrožené skupiny obyvatel chtějí pomoci romským dětem z Mostecka ve vzdělávání. Jedno z možných řešení je podle předsedy výboru Josefa Janečka z KDU-ČSL převzetí amerického modelu, při němž děti z černošských ghett musejí povinně navštěvovat určenou školu. Pokud rodina nezajistí docházku svého potomka do školy, je tvrdě sankcionována. Poslanci se nyní podle Janečka chtějí poradit s pracovníky mosteckého magistrátu a se zástupci romských sdružení.

Romská střední škola sociální, která se z Kolína přestěhovala do Čáslavi, se potýká s problémy. Vedení školy stále, hledá podporu na středočeském krajském úřadě. Radní totiž budou rozhodovat, zda krajský úřad s romskou školou podepíše dlouhodobou smlouvu. Proti setrvání romské školy v Čáslavi se postavila místní radnice, která již počítala s těmito prostory pro Vysokou školu Jiřího z Poděbrad.

V Brněnském Muzeu romské kultury můžete shlédnout tři výstavy - a to dvě fotografické a jednu literárně - výtvarnou. Muzeum vystavuje fotografie Hany Šebkové, která celý svůj život věnovala výzkumu romského jazyka a kultury.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
O Dekádě romské inkluze pojednává časopis Jekhetane
Neziskové organizace a média se zajímají o dění v Dekádě romské inkluze. Desetiletka slibuje zlepšení životních podmínek. Romové v ČR jsou bohatší než Romové v jiných zemích střední a východní Evropy a proto jejich sociální i zdravotní situace je lepší. Ovšem co se týče politické participace, jsou čeští Romové nejméně aktivní a je těžké je sjednotit do jedné strany. Czeslawa Waleka, ředitele kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity pozval k mikrofonu Jan Mišurec.

"Samozřejmě a vezměte to tak, že každých deset let něco přinese. Až pak historie ukáže, zda ten posun byl k horšímu nebo k lepšímu, ale vezměte si, jaká byla situace Romů před deseti lety a jaká je teď, takže nějaký posun tam bude, já si myslím, že ten posun bude k lepšímu, protože tomu státu nic jiného nezbývá. Pokud vám kolem měst vznikají ghetta, tak dříve nebo později se ta majorita začne proti tomu stavět a jistě s tím bude muset něco udělat, ne proto, že jsou to Romové, ale proto, že ta majorita ta ghetta kolem toho města nebude chtít."

"Kdyby jste srovnal, jak probíhá dekáda v jiných zemích, tak v čem se liší situace České republiky?"

"Tak v každé zemi je to jiné, když porovnám naši situaci s Makedonií nebo Ruskem, tak tam zapojení občanské společnosti je o hodně větší než u nás v České republice. Když ale zase porovnám zapojení Slovenska, tam to je skoro podobné. Já si myslím, že vláda se primárně zapojila proto, že tam je ten mezinárodní prvek. Je tam devět vlád, osm států, které se rozhodly zapojit, že si můžeme vyměnit zkušenosti, můžeme si poradit a vytvořit si vnitřní platformy, v rámci kterých budeme tlačit třeba na Evropskou unii nebo jiné mezinárodní organizace, aby se více zabývaly sociálně vyloučenými romskými komunitami."

Romy v Dekádě zastupuje Gabriela Hrabaňová, která také iniciovala vydání zvláštního čísla časopisu Jekhetane u příležitosti oslav Mezinárodního dne Romů. Dočtete se v něm vše o Dekádě a objednat si ho můžete zdarma ve sdružení Athinganoi. S Gabrielou Hrabaňovou si povídal opět Jan Mišurec.

Občanské sdružení Athinganoi vydalo jedno číslo speciálního vydání časopisu, které se jmenuje Jekhetane společně v dekádě romské inkluze 2005-2015. Měl by vlastně informovat o tom, co se za ten přípravný rok dekády v roce 2004 událo a informovat také o tom, jaké jsou priority v rámci dekády a reportážemi přímo z těchto problematických oblastí přiblížit lidem, kde se tyto problémy nacházejí. Bude distribuován neziskovým organizacím a institucím v České republice.

"Jaké jsou ty největší problémy Romů podle vás v České republice?"

"Tím největším a nejpalčivějším problémem je právě to vzdělávání, kterému se Dekáda věnuje docela patřičně, samozřejmě velký problém je bydlení a nezaměstnanost, protože od toho se všechny ty problémy odvíjejí a Romové se dostávají do toho začarovaného kruhu. Mé očekávání bylo, že Dekáda přinese takovou tu novou naději, novou vizi pro řešení těch největších problémů a vlastně i proto, aby se neziskové organizace spojily a aby si řekly, kdo by měl být jejich zástupce, kdo by mohl mluvit za všechny. Já stále vidím, že v rámci těchto příštích deseti let se něco takového vytvoří, Romové se spojí a využijí té možnosti mít ten hlas a tlačit na tu vládu a na ty jednotlivé ministerské resorty."

"Vláda už ale přislíbila jakousi mediální kampaň a šoty v televizi k informovanosti běžných občanů o tom, co vlastně Dekáda je."

"Nevím, jestli je to vládní iniciativa, každopádně budeme se snažit dále vyvíjet aktivity směrem k neziskovým organizacím a k Romům, ale i k majoritní společnosti o tom, že tady tedy nějaká Dekáda existuje a budeme se snažit dále ukazovat na ty problémy, ale rádi bychom ukazovali i pozitivní obraz Romů právě směrem k té majoritě."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.10.2013Vláda přijala Informaci o naplňování Dekády romské inkluze 2005 - 2015 v roce 2012Zprávy ze života Romů
02.07.2013Zpráva nevládních organizací: Vládě se nedaří zapojit Romy do procesu integraceZprávy ze života Romů
18.02.2012USA se připojily k Dekádě romské inkluze jako oficiální pozorovatelO Roma Vakeren
26.07.2011Pozitivní diskriminaceZprávy ze života Romů
09.07.2011Co přineslo české předsednictví Dekádě romské inkluzeO Roma Vakeren
02.07.2011Dekádě romské inkluze od července předsedá MakedonieO Roma Vakeren
27.06.2011Česko předalo vedení romského projektu Dekáda MakedoniiZprávy ze života Romů
27.06.2011Soros: Začleňování Romů do české společnosti se zhoršujeZprávy ze života Romů
27.06.2011Česko předalo předsednictví Dekády romské inkluze MakedoniiZprávy ze života Romů
15.10.2010Romové v Rumunsku: Přínosy Dekády romské inkluze pro rumunské RomyO Roma Vakeren
30.09.2010Francouzský velvyslanec se účastní v Praze zasedání Dekády romské inkluzeZprávy ze života Romů
02.07.2010Česká republika předsedá iniciativě Dekáda romské inkluzeO Roma Vakeren
29.06.2010Česko předsedá iniciativě Dekáda romské inkluze 2005-2015Zprávy ze života Romů
28.06.2010Česko předsedá Dekádě romské inkluzeZprávy ze života Romů
03.08.2007Je možné přihlásit se do mezinárodní fotografické soutěže o RomechO Roma Vakeren
20.07.2007Podle DecadeWatch má Česká republika problémy ve vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
27.04.2007Časopis Jekhetane informuje o současné situaci Romů ve společnostiO Roma Vakeren
27.05.2005Dekáda romské inkluze má přinést konkrétní změny v životě RomůO Roma Vakeren
27.05.2005Dekáda romské inkluze se zaměří na vzdělávání, práci, bydlení a zdravotní péčiO Roma Vakeren
26.05.2005Osm evropských států chce v příštích letech zlepšit podmínky života RomůZprávy ze života Romů
05.04.2005Český projekt na integraci Romů klade důraz na vzdělání a bydleníZprávy ze života Romů
21.02.2005Ke zlepšení zdraví Romů by mohli přispět zdravotničtí asistentiZprávy ze života Romů
18.02.2005Veselý z Dženo: Pokus informovat o Dekádě a zapojit Romy krachlZprávy ze života Romů
11.02.2005Romští novináři nebyli vpuštěni na slavnostní recepci Dekády romské inkluzeO Roma Vakeren
04.02.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.02.2005Osm středoevropských zemí zahajuje nový projekt integrace RomůZprávy ze života Romů
02.02.2005V Sofii zahájena konference k projektu Dekáda Romů 2005-2015Zprávy ze života Romů
01.02.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
01.02.2005Zapojení Česka do projektu Dekáda Romů provázejí rozpakyZprávy ze života Romů
01.02.2005Mezinárodní projekt Dekáda Romů 2005-2015 startujeZprávy ze života Romů
14.01.2005Národní akční plán dekády romské integrace míří do vládyO Roma Vakeren
04.01.2005Světová banka pořádá "Středoevropský summit o diskriminaci Romů"Zprávy ze života Romů
02.01.2004Gabriela Hrabaňová, předsedkyně sdružení Athinganoi, o projektu Dekáda integrace RomůO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
V Ostravě proběhly Dny romské kultury
Ostrava tento týden hostila Dny romské kultury. Vyvrcholily dnes odpoledne přehlídkou hudebních a tanečních souborů v Salesiánském středisku mládeže Don Bosco. Jak se změnil vzájemný vztah Romů a většinové společnosti, co se zlepšilo a na čem naopak musíme dále pracovat, o tom hovořila Gabriela Všolková se sociálním pracovníkem Kumarem Vishwanathanem.

"Kumar Vishwanathan pracuje s ostravskými Romy osm let. Založil občanské sdružení Občanské soužití a stál u zrodu projektu Vesničky soužití, kde žijí Romové i příslušníci většinové společnosti."

"Dokazují každodenním bytím, že Romové jsou schopni velmi dobře žít společně a podle mě to má obrovský význam. To je to, co přesahuje hranice Vesničky soužití, což je dobré do budoucna a na čem můžeme stavět."

Česká společnost se podle sociálního pracovníka snaží chovat férově. Projevuje se to například v tom, že ubylo rasově motivovaných útoků.

"Myslím, že dneska není tolik otevřených rasismů jako bylo dřív. Dneska i lidi veřejní se snaží být politicky korektnější než předtím. Má to hodně velký význam, protože poslouchat v každém rohu narážky a sledování v obchodě, což bylo běžné, to bylo takové hodně trapné."

Lepší vztahy se projevují i mezi Romy a policií, kde odedávna vládla nedůvěra.

"V Ostravsku se podařilo tu bariéru zlomit. Je to ve prospěch policie i ve prospěch oběti v rámci romské komunity."

Zlepšila se politická kultura. Ke změnám dochází i uvnitř romské komunity, kde po šoku z listopadu 1989, kdy mnoho lidí přišlo o zaměstnání i o občanství, roste zájem o práci a vzdělání. Systém vzdělávání je ale podle bývalého učitele pořád nedostatečný.

"Tady existuje sice osvědčený, ale starý systém, kde je vše postaveno na učiteli. Na jeho moudrosti, vnímání a jeho schopnosti rozlišovat správné a nesprávné a ti žáci jsou příjemci tohoto produktu."

Taková škola vychovává nesamostatné jedince, kteří nejsou schopni rozhodovat. Podobné je to podle Vishwanathana ve zdravotnictví, kde lékař vystupuje v roli toho, kdo svou autoritou rozhoduje o léčbě.

"Mluvím o sterilizaci, kdy Romky byly vysterilizovány bez jejich souhlasu. To má význam pro všechny, protože ta kultura lékařská by měla být jinak postavená."

Kumara znepokojuje i nárůst ghett na okraji měst, která považuje za časované bomby. Přesto věří v budoucnost Romů a soužití s majoritní společností. A to nejen na Ostravsku.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
04.04.2006V Ostravě proběhnou Dny Romské kulturyZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Během koncertu k Mezinárodnímu dni Romů se v Praze představí nová skupina Black chocolate
Slyšeli jste skupinu Editu Šamkovou se skupinou Black Chocolate. Pokud se vám líbila a chcete slyšet i další jejich písničky, přijďte zítra do pražského Rock café. Koncertem romských skupin tam vyvrcholí hudební část svátku Romů. A jak nám prozradil kapelník Black Chocolate Ján Tulenko - hudba je jednou z cest ke sblížení.

Ján Tulenko "Zatím se to tak rýsuje, že ten svátek s vámi oslavíme a doufejme, že z toho budeme všichni nadšení."

"Věděl jste, že se svátek Romů slaví svátek 8.dubna ještě předtím, než jste se seznámil nebo začal hrát s kapelou Black Chocolate?"

"Musím říct, že já jsem se to dozvěděl až teď a je to pro mně novinka. Je příjemné, že tam bude spousta lidí, kteří budou moci uvidět skloubení . Budou tam bílí muzikanti, rómští muzikanti vycházející paradoxně z černošských kořenů. Myslím si, že to bude zajímavé pro všechny. Uvidí něco co tady mnoho lidí nedělá. Mě začalo bavit pracovat s rómskými muzikanty kvůli textům, které byly zvučné a bylo to něco jiného."

"U mikrofonu je i Edita Šamková. Co nejraději zpíváte?

"Miluji černou hudbu, černý styl. Takže to co tady kluci hrají je to, čím já žiji. Takže je to skvělé."

"Jste Romka. Co pro vás znamená oslava Mezinárodního dne Romů?"

"Je to premiéra, protože já to slavím poprvé. Já jsem také nevěděla, že tento den existuje. Takže jsem také zvědavá jaké to je."

Petr Zubaj "U mikrofonu je s námi i Petr Zubaj. Kdy jste začal hrát?"

"Já jsem začal hrát jako malý kluk asi v šesti letech. Ale vůbec mně to piáno nebavilo. Hrát jsem začal asi tak od třinácti let, protože jsem se přihlásil na pianistickou soutěž a to mě donutilo cvičit. Najednou se ve mně vzbudil nějaký elán do muziky a do dvou let jsem se dostal na konzervatoř."

"S jakým programem vystoupíte v klubu Rock café. Na co se mohou posluchači těšit?"

"Určitě se mohou těšit na naší vlastní tvorbu. A máme velký repertoár Janet Jackson. Je toho moc a myslím že si každý, kdo přijde, vybere."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Oslavy Mezinárodního dne Romů budou na různých místech naší vlastiO Roma Vakeren
31.03.2016Největší oslavy Mezinárodního dne Romů budou letos opět v BrněZprávy ze života Romů
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
09.01.2016Už 15 let hraje svým příznivcům kapela BengasO Roma Vakeren
18.04.2015V Brně se uskutečnil Týden romské hrdostiO Roma Vakeren
08.04.2015Společné vyjádření sedmi velvyslanectví k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
04.04.2015Poselství amerického velvyslance k Mezinárodnímu dni RomůO Roma Vakeren
04.04.2015Oslavy Mezinárodního dne Romů v PrazeO Roma Vakeren
31.03.2015Mezinárodní den Romů v pražském klubu Meet FactoryZprávy ze života Romů
28.03.2015Přípravy na oslavy Mezinárodního dne Romů vrcholíO Roma Vakeren
15.04.2014Praha 9 bude v neděli hostit Romano FestivalZprávy ze života Romů
12.04.2014Americký velvyslanec Norman Eisen popřál Romům k jejich mezinárodnímu dniO Roma Vakeren
08.04.2014Na 8. duben připadá Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
08.04.2014Poselství Jiřího Dienstbiera k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
08.04.2014Vzkaz velvyslanec Eisena k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
07.04.2014Brno oslaví Mezinárodní den Romů Týdnem romské kulturyZprávy ze života Romů
01.04.2014Mezinárodní den Romů v Novém Jičíně nabídne průvod městem, hudbu i výstavuZprávy ze života Romů
11.04.2013Při oslavách Mezinárodního dne Romů byla zmiňována velká důležitost Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
08.04.2013Mezinárodní den Romů: Máme co slavit?Zprávy ze života Romů
08.04.2013Oslavy Mezinárodního dne Romů v Brně nabídnou workshopy nebo hudební a taneční vystoupeníZprávy ze života Romů
08.04.2013Romové v Bruselu protestovali proti diskriminaci. Zapojili se i ti z ČeskaZprávy ze života Romů
05.04.2013Mezinárodní den Romů v BrněZprávy ze života Romů
05.04.2013Oslavy Mezinárodního dne Romů v Lichtenštejnském paláci v PrazeFotoaktuality
04.04.2013Připomínka Mezinárodního dne Romů znovu v OlomouciZprávy ze života Romů
14.04.2012Mezinárodní den Romů na Rajské zahraděO Roma Vakeren
07.04.2012Jak si pražští Romové připomenou Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
05.04.2012Americký velvyslanec Eisen k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
28.03.2012Praha 14 pořádá setkání kultur u příležitosti Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
16.04.2011V Brně se slavily kulaté narozeniny dvou významných romských organizacíO Roma Vakeren
09.04.2011Jak se slavil Mezinárodní den Romů v PrazeO Roma Vakeren
06.04.2011Vzkaz velvyslance USA Normana Eisena u příležitosti Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
04.04.2011Cikánské rytmy roztančí BrnoZprávy ze života Romů
23.04.2010Skupina Bengas připravuje své třetí albumO Roma Vakeren
16.04.2010Ohlédnutí za Mezinárodním dnem Romů na Černém MostěO Roma Vakeren
09.04.2010Mezinárodní den Romů už podevátéO Roma Vakeren
08.04.2010Romové dnes ukazují kouzlo své kulturyZprávy ze života Romů
05.04.2010Brno opět velkolepě oslaví Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
02.04.2010Brno slaví Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
17.04.2009Brno velkolepě oslavilo Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
17.04.2009Mezinárodní den Romů v ChomutověO Roma Vakeren
17.04.2009S ministrem Kocábem o Mezinárodním dni RomůO Roma Vakeren
17.04.2009S Karlem Holomkem o Konečném řešení Otázky cikánskéO Roma Vakeren
09.04.2009Velvyslanectví USA se připojilo k oslavám Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
07.04.2009Charita Olomouc zve na oslavy Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
03.04.2009Rada Romů v Chomutově připravila bohatý program k oslavě Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
31.03.2009Brno letos opět oslaví Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
20.02.2009ZprávyO Roma Vakeren
20.02.2009Výstavy v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
09.01.2009O změnách v kapele Bengas a jejich připravovaném albuO Roma Vakeren
23.12.2008Skupina Bengas nahrála vánoční píseňZprávy ze života Romů
22.08.2008Pozvánka na pietní akt a na koncertO Roma Vakeren
19.08.2008Na interkulturním koncertu vystoupí Romové i potomci Sudetských NěmcůZprávy ze života Romů
30.05.2008Z českých skupin na letošním Khamoru vystupovala kapela BengasO Roma Vakeren
11.04.2008O Mezinárodním dni Romů v Praze a o pojmu anticikanismusO Roma Vakeren
11.04.2008Veřejnost oslovily portréty obětí rasových útokůO Roma Vakeren
11.04.2008Mezinárodní den Romů v Muzeu romské kultury v BrněO Roma Vakeren
08.04.2008Mezinárodní den Romů má přispět ke zlepšení soužitíZprávy ze života Romů
04.04.2008Mezinárodní den Romů v Praze připomene oběti rasismuO Roma Vakeren
03.04.2008Brno slaví Mezinárodní den Romů Zprávy ze života Romů
02.04.2008Přijďte 8. dubna od 14 do 17 hodin na Náměstí Míru v Praze Zprávy ze života Romů
28.03.2008O setkání aktivistů z romských organizací O Roma Vakeren
27.03.2008Festival Febiofest a Romové Zprávy ze života Romů
26.10.2007Pražská kapela Bengas koncertovala v USAO Roma Vakeren
22.06.2007Kapela Bengas vyrazila na turné po EvropěO Roma Vakeren
06.06.2007Koncert Bengas zdarma v pražské Roxy bude lákat na festival Colours of OstravaZprávy ze života Romů
18.05.2007Kapelu Bengas čeká turné po EvropěO Roma Vakeren
19.04.2007Romská děvčata z Dobré Vody zatančí na festivalu Mezinárodní den Romů v ChodověZprávy ze života Romů
13.04.2007Brno oslavilo Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
07.04.2007Brněnské neziskové organizace pořádají oslavy Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
04.04.2007Brno slaví Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
30.03.2007Jak se bude v Praze slavit Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
29.03.2007Program oslav Mezinárodního dne Romů 2007 v PrazeZprávy ze života Romů
15.12.2006Díky sdružení Romodrom hrála skupina Bengas odsouzeným ve věznici OráčovO Roma Vakeren
15.12.2006Koncert skupiny Bengas ve věznici se odsouzeným líbilO Roma Vakeren
17.10.2006Dnešní koncert skupiny Bengas má upozornit na problematiku romských ghettZprávy ze života Romů
12.05.2006Kapela Andre peste dobývá pražská pódiaO Roma Vakeren
07.04.2006Jaké je cítit se celý život jako zlodějZprávy ze života Romů
06.04.2006Drom pořádá zábavné odpoledne u příležitosti Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
06.04.2006Mezinárodní den Romů se slaví od roku 1971O Roma Vakeren
06.04.2006Seminář o romských mezinárodních aktivitách k 35. výročí založení Mezinárodní romské unieO Roma Vakeren
06.04.2006Semináře k Mezinárodnímu dni Romů se zúčastnil i Ondřej GiňaO Roma Vakeren
06.04.2006V rámci oslav Mezinárodního dne Romů se také diskutovalo o rasismu v ČRO Roma Vakeren
06.04.2006Mnozí Romové nevědí, že mají svůj mezinárodní denO Roma Vakeren
06.04.2006Na pražském náměstí Míru proběhla prezentace Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
04.04.2006MDR 2006: Koncert romských kapel v MatrixuZprávy ze života Romů
31.03.2006Oslavy Mezinárodního dne Romů začnou v Praze už v pondělíO Roma Vakeren
30.03.2006V Praze proběhne hodně akcí k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
29.03.2006Vsetínská Charita pořádá sérii akcí k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
17.03.2006V pražském klubu Roxy vystoupí několik romských kapel, představí se i zpěvačka Stefanie RusoO Roma Vakeren
30.12.2005O čem hraje kapela BengasO Roma Vakeren
14.10.2005Při křtu nového alba skupiny Bengas vládla veselá náladaO Roma Vakeren
14.10.2005S Bengas hraje i mladší generace hudebníkůO Roma Vakeren
09.09.2005Skupina Bengas vydává nové CD s názvem Amen Phiras - My jdemO Roma Vakeren
29.07.2005V Rožnově pod Radhoštěm vystoupila také skupina BengasO Roma Vakeren
01.07.2005Romské kapely vystoupily na koncertu proti drogámO Roma Vakeren
22.04.2005Kapela Bengas vyrazí na celosvětové turné s Gipsy KingsO Roma Vakeren
09.04.2005Koncert k Mezinárodnímu dni Romů v pražském klubu Rock CafeFotoaktuality
09.04.2005Orlovští Romové oslavili svůj svátek velkým úklidemZprávy ze života Romů
07.04.2005V brněnském muzeu začaly tři výstavy k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
06.04.2005Romové na Moravě zrušili kvůli pohřbu papeže většinu akcí k oslavě svého mezinárodního dneZprávy ze života Romů
06.04.2005Festival seznamuje s romskou kulturou i historiíZprávy ze života Romů
04.04.2005Den otevřených dveří v romském rádiu RotaZprávy ze života Romů
02.04.2005Mezinárodní den oslaví jihomoravští Romové volbou miss a hudbouZprávy ze života Romů
01.04.2005Se skupinou Bengas vystoupí na koncertě i nová skupina Black chocolateO Roma Vakeren
10.12.2004Skupina Bengas uspořádala koncert proti drogámO Roma Vakeren
30.07.2004BengasO Roma Vakeren
27.04.2004Hudební festival pronikne do málo známých míst PrahyZprávy ze života Romů
10.04.2004Na přehlídce romských talentů vystoupilo v Liberci 20 souborůZprávy ze života Romů
09.04.2004Chceme se tu cítit jako doma, prohlašují Rómové ze sdružení AthinganoiZprávy ze života Romů
08.04.2004Zasazení stromu symbolizuje zapuštění kořenů národností žijících v ČRFotoaktuality
08.04.2004Romové v Praze zasadili strom symbolizující menšinyZprávy ze života Romů
07.04.2004Mezinárodní den Romů slaví stále více i příslušníci menšiny v ČRZprávy ze života Romů
06.04.2004Romský národní den oslaví charity zejména s dětmi a mládežíZprávy ze života Romů
02.04.2004Zasazení stromu bude symbolizovat zapuštění kořenů národnostních menšin žijících v ČRO Roma Vakeren
19.03.2004Praha 7 připravuje oslavy Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
24.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.01.2004Skupina Bengas hrála ve Zlaté kapličceO Roma Vakeren
01.08.2003Skupina Bengas vystoupí na největším festivalu ve střední a východní EvropěO Roma Vakeren
09.05.2003Cesta Vladimíra Demetera k hudběO Roma Vakeren
02.05.2003Skupina Bengas pokřtí své debutové album a výtěžek z koncertu věnuje na pomoc IrákuO Roma Vakeren
25.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
25.04.2003Křest knihy Agnesy Horvátové O Velké Ramě a jiné příběhyFotoaktuality
11.04.2003Oslavy Mezinárodního dne Romů v BrněO Roma Vakeren
11.04.2003Také historička Jana Horváthová slavila Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
11.04.2003Pravoslavní křesťané uctili v Letech u Písku památku zesnulýchO Roma Vakeren
11.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
11.04.2003V Praze se o romském svátku házely květiny do vodyO Roma Vakeren
11.04.2003V Praze na oslavách MDR vystoupila Věra Bílá se skupinou KaleO Roma Vakeren
08.04.2003Mezinárodní den Romů v PrazeFotoaktuality
08.04.2003Mezinárodní den Romů v PardubicíchFotoaktuality
04.04.2003Rozhovor s Antonínem Gondolánem o jeho práci a Mezinárodním dni RomůO Roma Vakeren
04.04.2003Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
21.03.2003Pravoslavná církev posvětí v Letech u Písku nový křížO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
20.12.2002Skupina Bengas hrála ve vězniciO Roma Vakeren
19.04.2002Ohlédnutí za Mezinárodním dnem RomůO Roma Vakeren
12.04.2002Podruhé se Romové v ČR sešli k oslavám Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
06.04.2002Severočeští Romové poprvé slavili svůj mezinárodní den v DuchcověZprávy ze života Romů
05.04.2002Den RomůO Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
22.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.05.2001Informace o průběhu Mezinárodního dne Romů získáte kliknutím na banner.Zprávy ze života Romů
07.05.2001Mezinárodní den Romů vyvrcholil plesem na SmíchověZprávy ze života Romů
07.05.2001Informační a kulturní kampaň k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
07.05.2001Romové budou do neděle slavit svůj svátekZprávy ze života Romů
27.04.2001Finanční sbírka na pomoc dětem z dětských domovůO Roma Vakeren
20.04.2001Emil Ščuka vypráví o Mezinárodní konferenci o Romech v IndiiO Roma Vakeren
13.04.2001Happening u příležitosti Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
13.04.2001Reprezentační ples u příležitosti Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
23.03.2001ReportážO Roma Vakeren
10.04.1998Soluňský biskup kázal proti cizincůmAktuality
Křest CD Khamoro v Lucerna Music BaruKhamoro 2003
Bengas z České republikyKhamoro 2003
Mezinárodní den RomůTradice
Bengas z České republikyKhamoro 2003
Bengas - čerti nebo dovádivé dětiHudba
HudbaHudba
Bengas: DžaHudba

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a chybět samozřejmě nebude ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Richard Samko.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně, klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Jan Pavel II. jako první papež blahořečil Roma
Reportáž:  Zástupci romských organizací se sešli v Letech u Písku
Reportáž:  U zrodu Mezinárodní romské unie stál i profesor Ian Hancock
Zprávy: 
Reportáž:  O Dekádě romské inkluze pojednává časopis Jekhetane
Reportáž:  V Ostravě proběhly Dny romské kultury
Reportáž:  Během koncertu k Mezinárodnímu dni Romů se v Praze představí nová skupina Black chocolate

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2021
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz