Vyhledávání
22.9.2020
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo vakeraha palo Roma Nachodostar, save keren buťi predal peste the predal aver Roma.

Nejdříve se společně vydáme do Náchoda mezi Romy, kteří se rozhodli podnikat.

Vakeraha tiž palo projektos savo pes kerla andro amare fora pondzolkone. Tiž mek vakeraha romňaha savi sikľol pre uči škola romistika.

Dále vám přiblížíme kampaň Oranžová stužka, která upozorňuje na Mezinárodní den pro odstranění rasismu a představíme vám Danu Dubjelovou, která studuje na Karlově univerzitě Romistiku.

Mek adaďives vakeraha pale buťi predalo Roma Olomouciste u Dodžanena tumen dareso nevo pale romaňi grupa Benatkendar u amaro šuniben zaphandaha vičindoneha.

V druhé polovině O Roma vakeren se dozvíte o podporovaném zaměstnávání Romů v Olomouci a představíme vám další romskou kapelu, tentokrát z Benátek nad Jizerou. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Rom se stal spoluprovozovatelem náchodské diskotéky, do které dříve Romové nesměli
Do našeho klubu nemůžete! Vaši lidé tady mají zákaz! - taková slova slýchali až donedávna mladí Romové v Náchodě a okolí, když si chtěli jít zatančit na diskotéku. Dnes se situace změnila. Robertu Balážovi se podařilo domluvit s majitelem jedné z nejlepších diskoték a klub teď se společníkem provozuje. Paradoxem je to, že jde o diskotéku, kde také měli Romové dříve zavřené dveře. Minulý týden se tam konala jedna z prvních velkých akcí - volila se Miss Roma Náchod 2005. Jak to dopadlo a jaké problémy měli mladí Romové v Náchodě zjišťoval Richard Samko.

Náchod "Alena Vnadová, můžete nám popsat, jak to chodí v Náchodě, chodíte na diskotéky, popřípadě problémy máte?"

"Máme špatné zkušenosti, kamkoliv jsme přišli, tak zákaz. Romové mají prostě zákaz, červená."

"Vy jste sama vlastně zasáhla, nebyla jste vpuštěna ja jednu z diskoték v Náchodě. Jak to probíhalo, co se dělo?"

"Hlavně kluky nechtěli pouštět, holky si vybírali, třeba pět holek pustili a zbytek prostě nic. Bylo to trapné i pro ně, nechtěli se nikoho doprošovat, takže se otočili na podpatku a šli pryč."

"Co jste tedy udělali, jaká byla vaše reakce?"

"Podala jsem trestní oznámení na policii, tam nás vyslýchali, jak to probíhalo, proč nás nechtěli pustit a došlo to k tomu, že se z toho stejně nic nevyklubalo."

"Znamená to tedy, že policie to vyšetřovala, dostala jste nějaké vyrozumění?"

"Oni se v tom nechtěli vůbec angažovat, takže se to prostě založilo a byl konec. Romové se chtěli jít bavit v pátek a v sobotu a nemohli."

"Dneska už tu možnost a chodíte do jednoho z klubů, kam ještě před nedávnem Romové nesměli. Co to pro vás znamená?"

"Znamená to pro nás hodně, protože když se chceme jít bavit, tak můžeme jít sem na tuto diskotéku, kde teď nemáme vůbec žádné problémy."

"Robert Baláž, provozovatel diskotéky, jak vás vnímají lidé tady v Náchodě?"

"Já myslím, že velice dobře, protože třeba v Hradci Romové nemají svůj klub, v Praze je, v Brně mají, ale je to pro nás daleko. Ve Východočeském kraji jsou dva nebo tři kluby, kam mohou Romové."

"Jak se vám daří finančně zajišťovat klub?"

"Naše kolegyně Pavlína Vyskočilová na tuto akci Miss Roma 2005 Náchod sehnala obrovský grant a obrovské sponzorské dary, kde byli lidi otevření a mohla si vybrat, co chtěla."

"Pracujete na tom jenom vy sami, nebo pomáhá vám ještě někdo další?"

"Kontaktujeme i lidi z jiných okresů, třeba z Teplic, romská kapela Bengas... kdokoli může přijít, jsme otevření pro všechno."

"Pavlína Vyskočilová, vy jste zorganizovala jednu z prvních velkých akcí Miss, k čemu to přispěje?"

"Já si myslím, že to přispěje k tomu, že náchodští obyvatelé, jak Romové, tak i gádžové uvidí, že i Romové se umějí bavit a že Romové pro sebe něco dělají. Že jenom nespí a že se umějí i bavit jako slušní lidé."

"Co po stránce organizační, jak se vám třeba podařilo sehnat sponzorské dary."

"Měla jsem strašně velký strach, že neseženu nikoho, sice se člověk občas zastavil, přemýšlel o tom, ale nakonec mi řekli ano, přijďte si tento den a budete to tady mít připravené. Dali to od srdce."

"Do budoucna, co byste chtěla dělat?"

"Momentálně mám dvě děti, takže jsem na mateřské dovolené, takže mám své problémy, ale tohleto jsem udělala pro ty děvčata, protože byla z nácjodských lokalit, kde nad nimi gádžové zavírají oči, myslí si, že Romové neumějí psát, číst, přitom ty holky byly úplně super, věděly všecko."

A ještě Vám prozradíme jméno nejkrásnější romské dívky v Náchodě. Jde o Andreu Kurovou, která chce studovat konzervatoř a zaměřit se chce na zpěv.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Česká republika si letos poprvé připomněla 21. březen jako Mezinárodní den pro odstranění rasismu
Tento rok se u nás bude poprvé slavit 21. březen jako Mezinárodní den pro odstranění rasismu. Jeho realizace se ujalo Multikulturní centrum Praha a koalice občanských sdružení, která se zabývají otázkami rasové diskriminace a jejího předcházení. Vznikl tak společný projekt, o kterém si Anna Poláková povídala s koordinátorkou Hanou Ševčíkovou.

Foto: Evropská komise "Kampaň Oranžová stužka je iniciativou Multikulturního centra Praha a koalice dalších občanských sdružení, která se zabývají problematikou rasové diskriminace a připravili jsme ji na oslavu mazinárodního dne odstranění rasismu."

"Jak tato kampaň bude probíhat?"

"Kampaň bude probíhat v pěti městech České republiky, v Praze, Brně, Liberci, Olomouci a Üstí nad Labem a bude se skládat z několika akcí. Takovou nejdůležitější bude rozdávání oranžových stužek, které jdou celosvětovým protirasistickým symbolem a potom v každém tom městě bude akce, která veřejnosti přiblíží život cizinců a menšin u nás."

"Tuto kampaň připravují zejména dobrovolníci, jak se vám podařilo získat mladé lidi?"

"Vzhledem k tomu, že do Oranžové stužky je zapojeno celkem čtrnáct organizací, neziiskových, tak každá má jednak svoji skupinu dobrovolníků, se kterou spolupracuje a ptotm má svoje další kanály, jak oslovovat školy, střední i základní, nebo zájmové kroužky dětí i mladých lidí, kteří se v tom chtějí nějakým způsobem angažovat. Už buď proto, že si chtějí vyzkoušet, jaké to je být dobrovolník a nebo že je zajímá ta problematika."

"Jakým způsobem se staví veřejnost k tomu tématu rasismus?"

"Když bych to vzala z pohledu multikulturního centra, tak za šest let jeho existence se rapidně zvyšuje zájem o multikulturní literaturu, zvyšuje se zájem o protipředsudkové dílny a vůbec o téma multikulturalismu jako takévého. Takže si myslím, že v České republice se ta situace výrazně zlepšuje, lidé si určitě uvědomují, že tady existuje rasismus a rasová diskriminace a je třeba s tímj něco dělat."

Řekla Hany Ševčíková z Multikulturního centra Praha a já ješte dodám, že v časopise Nový prostor rovněž vyjde praktický katalog organizací, na které je možné se obrátit v případech rasové diskriminace.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Zprávy ]=

Pracovní příležitost Romům, z drtivé většiny nezaměstnaných a bez vyhlídky na získání místa, nabídnou v Mostě. Pracovat mají jako domovníci po dobu dvou let a město může čerpat dotaci z programu na podporu vytváření pracovních míst Evropské unie až do 75 % mzdových nákladů. Práci město nabídne čtyřem Romům a při výběru uchazečů bude spolupracovat s obecně prospěšnou společností Dům romské kultury. Ta už dříve zorganizovala s úřadem práce rekvalifikační kurz domovník.

Radnice Kostelce nad Orlicí chce vystěhovat asi 60 Romů z bývalých kasáren nejen do Rokytnice v Orlických horách, ale i do Malých Svatoňovic na Trutnovsku. Tam by měly najít náhradní ubytování čtyři z rodin. Rokytnice i Svatoňovice se záměrem nesouhlasí. Kostelecká radnice tvrdí, že lidé z ubytovny budou v Rokytnici a Svatoňovicích bydlet pouze dočasně s tím, že mohou podat žádost o byt v Kostelci a vrátit se. Obyvatelé ale se záměrem radnice nesouhlasí a z Kostelce se stěhovat nechtějí.

Představitelé sjednocených romských politických stran z východního Slovenska podporují sociální reformy nynější vlády.Chtěli by však, aby se projektu aktivačních prací, který kabinet premiéra Mikuláše Dzurindy zavedl po snížení sociálních dávek v zájmu motivace občanů k získávání zaměstnání, mohlo účastnit více lidí a aby na něj vláda vyčlenila víc peněz.

Divadelní a taneční představení romských dětí by mělo v létě oživit ulice Mikulova na Břeclavsku. Připravuje to občanské sdružení Romenstudio, které navštěvují zhruba dvě desítky romských dětí. Děti a mladí lidé ve věku od osmi do 20ti let se ke zkouškám v mikulovském kině scházejí i několikrát týdně.


=[ Reportáž ]=
Představujeme Danu Dubjelovou, redaktorku Rádia Rota a studentku romistiky
Romský jazyk můžete studovat na Filosofické fakultě University Karlovy v Praze. Poměrně náročné studium si zvolila také Dana Dubjelová, která se věnuje romské poezii a připravuje pořady pro romské internetové Radio Rota. K mikrofonu ji pozval Jan Mišurec.

Dana Dubjelová "Co vás vedlo k tomu, že jste se přihlásila na romistiku?"

"Tak určitě je to zájem o naši historii, kulturu, o jazyk a to nejen v podobě mluveného slova, ale i co se týče gramatiky."

"Kolik s vámi studuje studentů romistiku?"

"Mám za to, že je to něco přes čtyřicet studentů, jsme rozděleni na dvě poloviny."

"Co se všechno učí v rámci romistiky?"

"Tak je to jazyk po stránce mluveného slova, ale i v podobě psaného slova. Je tam gramatika, kultura, historie, učíme se i takové předměty, jako je Úvod do romistiky, za námi je úvod do vysokoškolského studia, kde jsme se učili, jak nahrávat při výstupech v osadách, potom jsme se učili, jak používat bibliografii a recitaci v našich pracích."

"Pomohlo vám, že umíte romsky, ve škole?"

"Nevím, jestli mi to pomohlo, já romanes mluvím a umím i psát, ale jak tak koukám, tak si myslím, že v době, kdy se člověk rozhodne studovat romistiku na vysoké škole, to není ani to podstatné. Podstatné je podle mě to, že člověk chce studovat, protože já se pořád přesvědčuji o tom, že ač ne-Romové, tak se romštinu naučili dokonale za pár měsíců, já je obdivuji."

"Jak zvládáte školu?"

"Já jsem zaměstnaná, jsem matkou dvou dětí a jde to dost obtížně, ale když jsem se dala na vojnu, tak musím bojovat. Tím spíš, že obohatím sama sebe o to, že budu vědět, jak krásnou mají Romové kulturu, jak bohatý je romský jazyk."

"Dnes pracujete v rádiu, máte sen třeba učit romštinu někde ve škole?"

"Určitě by to bylo nádherné, kdybych měla tu možnost vyučovat romštinu a co by bylo velikým mým snem, by bylo vyučovat češtinu."

"Jinak se mluví v reálu romsky a něco jiného se možná učí jako spisovná romština."

"Určitě, protože například u slova ďives jako den řekneme 'džives', ale píše se to 'ďives'."

"Kolik má romština dialektů a domluví se vůbec člověk romsky na celém světě?"

"Těch dialektů je strašně moc, ale je jestli se Romové domluví na celém světě? Domluví. A měla jsem i tu možnost se setkat s Romy třeba z Balkánu a dařilo se mi dorozumět s nimi."

"Je rodina hrdá na vás, že studujete?"

"Určitě je a už jenom z toho důvodu, že mi věří, tak ji nemůžu zklamat."

"Kde vy jste se naučila romsky? Od rodičů?"

"Od rodičů, ano."

"Učíte své děti?"

"Já mám toho staršího syna, kterému je osmnáct, a jelikož se pohybuje víceméně mezi romskými kamarády, tak už sám projevuje prostřednictvím písniček zájem o tu romskou nádhernou řeč. A mám i sedmiletého syna, který se také učí a je hrdý na to, když třeba řekne, když někam přijde, lačho ďives."

Já ještě dodám, že lačho ďives znamená dobrý den. Povídali jsme si s Danou Dubjelovou - studentkou Romistiky na Filosofické fakultě University Karlovy v Praze.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
16.09.2005Hodiny romistiky s Milenou Hübschmannovou byly naplněny láskou a vřelostíO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Olomoucké sdružení Spolu pomáhá Romům najít práci
Mít práci a vést normální život je snem mnoha Romů. Při hledání zaměstnání ale často naráží na mnoho problémů, tím nejzávažnějším je diskriminace. Romům, kteří mají zájem najít východisko ze složité situace pomáhá na Olomoucku sdružení Spolu. Už rok tady totiž funguje pilotní projekt - Podporované zaměstnávání Romů. Jak se přesvědčíte z příspěvku Radky Kvasničkové, změnil už život několika lidem. Kolegyně se zeptala vedoucí Agentury podporovaného zaměstnávání Jany Tomáškové, jak složité je pro Romy najít práci.

"Pokud si sami hledají zaměstnání, tak se jim to nedaří, pokud jim pomáhá někdo jiný, třeba my, tak už ta pravděpodobnost zaměstnat je mnohem větší."

"Kolika klientům jste zatím pomohli?"

"Pomohli jsme utvořit čtrnáct pracovně-právních vztahů."

"Kde všude klienti našli místo?"

"Tak jedna slečna v bance, jeden muž pracuje v jednom supermarketu jako pokladní, ve stavebních firmách, v cukrárně a tak podobně."

"Proč si myslíte, že je důležité podobné projekty uskutečňovat?"

"Důležité je to z toho důvodu, že žádná státní instituce nemůže rozlišovat Romy, Neromy, lidské menšiny, skupiny. Problém je v tom, že kromě organizací, které přímo dostanou finanční prostředky pro nějakou cílovou skupinu, nemůže dejme tomu úřad práce podporovat pouze Romy nebo podporovat nějakou takovou cílovou skupinu, to nelze. Takže proto je důležité, aby se dělaly vůbec projekty pro Romy a tohle musí prostě vycházet z neziskového sektoru."Olomouc byla prvním místem v republice, kde začali Romům takto pomáhat. Za projektem stojí Krajský úřad, který si ke spolupráci vybral právě sdružení Spolu. Tam totiž měli s podporovaným zaměstnáváním dlouholeté zkušenosti. Magdaléna Mandátová se před rokem stala romskou konzultantkou Sdružení Spolu. A jakou radu dává nejčastěji svým klientům?

"Není dobře být stále na úřadu práce delší dobu, poněvadž ten život pak znevšední a já nebudu poučovat Romy, co mají dělat, co nemají dělat, já to řeknu za sebe. To já si o sobě myslím, že kdybych já měla být doma, tak já si myslím, že ten můj život, když vezmete tu dlaň a ty prsty roztáhnete, naberete tu vodu a ta voda teče a nezůstane tam nic, jen vlhká dlaň, tak takhle utíká život. A přece abych si řekla, že jsem něco dokázala, tak pro to musím něco udělat. Když budu sedět doma, protože jsem na úřadu práce, tak z toho nic nebude."

"Jaký je zájem Romů o tuto pomoc. Kterou nabízí agentura?"

"První kontakty, co byly, tak je to kolem devadesáti Romů a můžu říct s čistým svědomím, že se sedmdesáti jsme se domluvili, že s nimi budeme spolupracovat."

"Myslíte si, že se třaba postavení Romů v posledních letech nějak mění, že se něco ve společnosti hýbe nebo že to je pořád stejné?"

"Mění se a hýbe se, a to vidím, slyším, cítím. Protože mezi námi Romy je hodně vzdělaných lidí a v dnešní době máme zelenou, dali nám možnost se k tomu postavit. Je to o tom člověku, aby se snažil začlenit do té společnosti. A když se něco nepovede, tak ne hned nadávat, to ne. Vyřešit to nějakým jednáním a o tom to je a neházet hned flintu do žita. To je život a tak ho musíme brát. Jednou jsi dole a jednou nahoře, jak se říká."Karel Kováč hledal práci marně několik let. Nepomohl mu ani úřad práce. Zaměstnání v jednom olomouckém supermarketu našel až díky novému projektu.

"Já jsem vyučený nástrojař, samozřejmě jsem hledal práci, ucházel jsem se o práci, za každozu cenu jsem se snažil zaměstnat, i úřad úpráce se mi snažil pomoci v této věci, ale byly tam zdravotní komplikace, že mám zdravotní handicap, takže z tohoto důvodu jsem si nedokázal najít práci."

"Čím si vysvětlujete, že se to teď s pomocí sdružení Spolu podařilo?"

"Podařilo se to asi proto, protože z jejich strany byla obrovská snaha a musím všem lidem, co tam pracují poděkovat, byli ke mně vstřícní, hodní a snažili se mi pomoci, jak to jde. Ono to samozřejmě párkrát nevyšlo, ale vzhledem k tomu, že z mé strany byla obrovská snaha a měl jsem obrovskou chuť do toho jít a za každou cenu jsem chtěl pracovat."

"Jaké je teď vaše pracovní místo, co vlastně děláte?"

"Sedím vlastně na kase, takže se ze mě stal pokladník."

"Pokladník. Jaké to je?"

"No je to výborné, práce je to nádherná, baví mě. Lidé, co se mnou opracují jsou hodní a vstřícní."

"Ono to musí být dost náročná práce, já se přiznám, že vždycky v supermarketech ty pokladní obdivuji, jak to všechno zvládnou. Zvládáte to v pohodě? Není to stresující, je tam i určitá finanční zodpovědnost."

"Tak obrovská zodpovědnost tam samozřejmě je ohledně bankovek. Když jsem byl v práci poprvé, tak jsem celou dobu stál za jednou kolegyní, na kterou jsem se díval, jak to dělá. I jsem počítal s tím, že týden bude u mě nějaká kolegyně a bude mi to ukazovat. Já jsem na to měl tři týdny, ale zvládl jsem to za pět dní, takže dneska mi to jde."

"Myslíte si, že ti vaši spolupracovníci tím, že teď dobře znají vás, jsou tam s vámi spokojeni, že to třeba také mění jejich pohled na Romy?"

"Já si myslím, že zcela určitě, protože tam přišel jeden muž ze security, který tam pracuje a říkal, že se s tím ještě nesetkal, že se už dopředu vsadil, jestli vyletím nebo ne, že nepočítal s tím, že tam tak dlouho vydržím."

"Povězte, co to změnilo ve vašem životě, to že teď máte práci?"

"No změnilo to hodně moje životní podmínky, teď už mám nadstandard, takže finančně jsem si polepšil, taky mám radost z toho, že jsem zařazen a vím, že se mnou někdo počítá, že o mě má někdo zájem. Cítím se mnohem lépe než předtím. Teď vím a jsem o tom přesvědčen, že když se člověk snaží, tak může dokázat ledaccos.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


Poslech:
RealAudio ~ Download


Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.02.2014ReportážO Roma Vakeren
19.03.2008Projekt Aktivizace pracovního potenciálu sociálně znevýhodněných občanů Zprávy ze života Romů
09.03.2007Projekt sdružení Velká Ohrada přispěje k lepšímu zaměstnávání Romů v PrazeO Roma Vakeren
23.06.2006Na internetu začala fungovat burza práce, určená hlavně RomůmZprávy ze života Romů
17.06.2005Jaké zkušenosti mají Romové se zaměstnáváním a proč odcházejí do zahraničí?O Roma Vakeren
25.03.2005Zlepšit uplatnění na trhu práce pomůže Romům v Brně nové centrumZprávy ze života Romů
11.02.2005Zmatky na úřadu práceO Roma Vakeren
11.02.2005Romský podnikatel hůř získává zakázkyO Roma Vakeren
27.01.2005Konzultantka: Romy při hledání práce demotivuje systém dávekZprávy ze života Romů
10.01.2005Zpráva: Stát dává víc peněz, nezaměstnanost Romů ale neklesáZprávy ze života Romů
05.01.2005Organizace mohou žádat o peníze z EU na zlepšení zaměstnanostiZprávy ze života Romů
08.06.2004Parlament Romů: Desetina pracovníků firem státu mají být RomovéZprávy ze života Romů
07.05.2004Pracovní příležitosti v zahraničíO Roma Vakeren
17.10.2003Personální agentura Romů pomáhá Romům při hledání zaměstnáníO Roma Vakeren
30.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
30.05.2003Žena, kterou odmítli zaměstnat kvůli romskému původu, se obrátí na soudO Roma Vakeren
30.05.2003Program předcházení sociálního vyloučení v romských komunitách a odstraňování jeho důsledkůO Roma Vakeren
23.05.2003Co když mě zaměstnavatel odmítne přijmout, protože jsem Rom?O Roma Vakeren
09.05.2003Právní poradnaO Roma Vakeren
14.03.2003Milan FerencO Roma Vakeren
14.02.2003Diskriminace Romů na trhu práceO Roma Vakeren
07.11.1997PrahaZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Muzeum romské kultury vydalo novou ročenku a připravuje otevření stálých expozic
Muzeum romské kultury v Brně před nedávnem vydalo svou novou ročenku. Jana Šustová si k mikrofonu pozvala ředitelku muzea, doktorku Janu Horváthovou, a poprosila ji, aby představila nejen novou ročenku, ale i plány muzea pro tento rok.

Přední strana Bulletinu MRK "Ročenka Muzea romské kultury se jmenuje Bulletin a vydáváme ji tady, jak už z názvu vyplývá, vždycky za ten uplynulý rok, chceme shrnout práci muzea. Toto číslo je poněkud výjiměčné, protože je to dvojčíslo, je za rok 2002 a 2003, z finančních důvodů to nemohlo vyjít v tom správném čase, ale vychází to až teď, na druhou stranu je to ale číslo mnohem bohatší, má si sto čtyřicet stran, protože kromě těch zpráv o činnosti muzea druhou a ještě větší část té ročenky tvoří odborné romistické příspěvky, které chceme, aby z toho časopisu udělaly takový odborný romistický časopis, obsahuje i fotografie a nejsou to příspěvky pouze od romistů od nás z muzea, ale především z jiných institucí a nejenom z Česka, ale i ze zahraničí. Poprvé ta ročenka vychází v novém obalu, o kterém si myslíme, že je mnohem atraktivnější než ten původní."

"Chystáte se otevřít během tohoto roku v Muzeu romské kultury nějaké stálé expozice?"

Zadní strana Bulletinu MRK "Během letošního roku musíme určitě v průběhu měsíce října otevřít část stálé expozice, a to dva sály týkající se poválečné situace Romů, tedy od pětačtyřicátého roku do současnosti. Tento projekt máme hrazený od holandské vlády, takže můžeme opravdu zaručit, že tyto dva sály budou veřejnosti zpřístupněny už v tomto roce. Co se týče celé expozice, tam zatím ten termín nemůžeme říct, ale můžu prozradit, že celá expozice bude tvořena šesti různě velkými sály a chtěli bychom touto expozicí vyprávět příběh Romů v dějinách, a to znamená, že začneme od Indie, od pravlasti a dostaneme se až k tomu, co jsem říkala, až do té naší žhavé současnosti."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
06.05.2015Během Brněnské muzejní noci 2015 vystoupí před budovou Muzea romské kultury skupina Kesaj čhaveZprávy ze života Romů
08.04.2015Kesaj čhave - výstava komiksů a fotografií v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
14.03.2015Marta Hudečková stála u zrodu mnoha významných projektůO Roma Vakeren
06.12.2014Letošní Cenu Muzea romské kultury získal in memoriam nedávno zesnulý primáš Eugen HorváthO Roma Vakeren
25.11.2014Vzpomínkový večer Největší úcta hudebníkovi připomene život a dílo primáše Eugena HorváthaZprávy ze života Romů
25.10.2014Boj proti nelegálním stavbám na Slovensku postihne i romské osadyO Roma Vakeren
22.10.2014Unikátní výstava mapuje dílo romského naivisty Rudolfa DzurkaZprávy ze života Romů
04.10.2014Sochařské sympozium v Muzeu romské kultury v Brně představilo tři úspěšné tvůrceO Roma Vakeren
20.09.2014Muzeum romské kultury uspořádalo 4. ročník sochařského sympoziaO Roma Vakeren
11.09.2014V Muzeu romské kultury se uskuteční 4. sochařské sympoziumZprávy ze života Romů
09.08.2014Jak zněla romská hudba v 60. a 70. letech?O Roma Vakeren
05.07.2014Nejpilnější děti dostaly notebooky a školní pomůckyO Roma Vakeren
26.04.2014Výstava Cikánský mýtus představuje zobrazování Romů na historických pohlednicíchO Roma Vakeren
02.04.2014Jak vypadá mýtus o „cikánech“ ukáže nová výstava Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
06.03.2014Nový ministr kultury Daniel Herman uctí v Muzeu romské kultury památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
23.11.2013Nositelkou ceny Muzea romské kultury ze letošní rok se stala Emílie MachálkováO Roma Vakeren
08.10.2013Nová výstava v Muzeu romské kultury se zaměří na mediální obraz RomůZprávy ze života Romů
06.10.2013Projekt Mikroměsto představí historii brněnského CejluZprávy ze života Romů
27.07.2013Muzeum romské kultury získalo Cenu Nadace Erste cenu za přínos sociální integraciO Roma Vakeren
01.07.2013Čtyři české neziskové organizace získaly Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci 2013Zprávy ze života Romů
26.05.2013Muzejní noc otevřela návštěvníkům brány Muzea romské kultury v netradiční dobuO Roma Vakeren
27.04.2013Výstava v Muzeu romské kultury představuje sociální bydlení s prvky romské kulturyO Roma Vakeren
18.04.2013Muzeum romské kultury – pomalá likvidace sloučenímZprávy ze života Romů
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
11.04.2013Při oslavách Mezinárodního dne Romů byla zmiňována velká důležitost Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
09.04.2013Romský krizový štáb vytvořil petici za zachování samostatnosti Muzea romské kultury v BrněZprávy ze života Romů
08.04.2013Jana Poláková z Muzea romské kultury: Sloučení muzea by Romové považovali za krok proti integraciZprávy ze života Romů
05.04.2013Muzeu romské kultury v Brně hrozí kvůli úsporám zánikZprávy ze života Romů
30.03.2013Muzeu romské kultury hrozí sloučení s Moravským zemským muzeemO Roma Vakeren
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
23.02.2013O kurzy romštiny je v Brně velký zájemO Roma Vakeren
19.02.2013V budově ombudsmana se uskuteční pietní shromáždění k 70. výročí transportu Romů z Brna do OsvětimiZprávy ze života Romů
12.11.2012Let´s Dance: Flamenco a Cena Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
15.10.2012Pozvání na přednášku Romové na Slovensku mezi dvěma válkamiZprávy ze života Romů
05.10.2012Romové na Gemeru-Malohontě je téma nové výstavy v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
22.09.2012Romští sochaři z pěti zemí vytvořili projekt o tzv. brněnském BronxuO Roma Vakeren
05.09.20123. Sochařské sympozium: Socha pro CejlZprávy ze života Romů
30.07.2012Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomene holocaust RomůZprávy ze života Romů
10.07.2012Pozvánka na pietní shromáždění k uctění památky obětí tzv. cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
30.06.2012Letošní ročník mentoringu končil návštěvou Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.04.2012Stálá expozice Muzea romské kultury je koncipována zážitkověO Roma Vakeren
10.04.2012Pohlednice z Anglie - přednáška Ivy PekárkovéZprávy ze života Romů
07.04.2012Krásné časy - Romové v archivních fotografiíchO Roma Vakeren
24.03.2012Výstavy prezentují mladé i starší romské literátyO Roma Vakeren
21.01.2012Řemesla a profese usedle i kočovně žijících Romů v nové expozici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.01.2012Expozice Muzea romské kultury o historickém příchodu Romů do EvropyO Roma Vakeren
07.01.2012Ohlédnutí za dvaceti lety existence Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
17.12.2011Muzeum romské kultury otevřelo nové tři sály stále expozice, první z nich se věnuje IndiiO Roma Vakeren
10.12.2011Mikuláš se svým doprovodem přišel i mezi děti z klubu Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2011Muzeum romské kultury ve čtvrtek otevře nové sály stálé expoziceZprávy ze života Romů
29.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20. výročí založeníO Roma Vakeren
19.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20 let existenceZprávy ze života Romů
05.10.2011Výstava Pod lupou představí 20 let činnosti Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
17.09.2011Výstava Peskere Jakhenca představuje fotografie romských autorů z ŘeckaO Roma Vakeren
02.08.2011Romská sobota na hradě VeveříZprávy ze života Romů
14.05.2011Výstava Cesta paměti představuje každoroční putování po místech romského holocaustuO Roma Vakeren
07.05.2011Malířka a fotografka Marina Obradovic v Brně vystavuje své koláže a fotografie z cest za RomyO Roma Vakeren
16.04.2011V Brně se slavily kulaté narozeniny dvou významných romských organizacíO Roma Vakeren
05.04.2011Vernisáž výstavy a beseda připomene 20. výročí Muzea romské kultury i Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
04.04.2011Muzeum Mladoboleslavska pořádá výstavu o tradičních řemeslech a životě RomůZprávy ze života Romů
23.03.2011Muzeum romské kultury v roce 2011 slaví 20 let své existenceZprávy ze života Romů
23.03.2011V Brně se uskuteční přehlídka filmů s romskou tematikouZprávy ze života Romů
22.03.2011Festival Bonjour Brno letos spolupracuje s Muzeem romské kulturyZprávy ze života Romů
12.03.2011Uplynulo 68 let od prvního hromadného transportu protektorátních Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
28.02.2011Pietní akt v Muzeu romské kultury bude spojen s vernisáží výstavy Cesta pamětiZprávy ze života Romů
17.12.2010Držitelem Ceny Muzea romské kultury se stal učitel Ján SajkoO Roma Vakeren
07.12.2010Výstava Krásné časy...? zavítá do PrahyZprávy ze života Romů
03.12.2010Vánoční dílny s romskými umělci v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2010Cenu Muzea romské kultury získal učitel výtvarné výchovy v romské osadě JarovniceZprávy ze života Romů
24.11.2010Pomozte budovat sbírky Muzea romské kultury!Zprávy ze života Romů
03.09.2010VEŘEJNÉ SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM V MUZEU ROMSKÉ KULTURYZprávy ze života Romů
02.09.2010Zářijové výstavy v brněnském Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
09.07.2010Dokumentární film o Ceije Stojce oceněn v TelčiO Roma Vakeren
21.05.2010Brněnská muzejní nocO Roma Vakeren
04.05.2010Muzeum romské kultury se společně se seminářem romistiky FF UK zúčastní pražského knižního veletrhu Svět knihyZprávy ze života Romů
03.05.2010Květen v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
23.04.2010Plátna pro velké černé očiO Roma Vakeren
03.03.2010Aktivně proti rasismu a předsudkůmZprávy ze života Romů
03.03.2010Připomínka prvního hromadného transportu moravských Romů do koncentračního tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
02.03.2010Pestrá nabídka programů Muzea romské kultury na březenZprávy ze života Romů
26.02.2010Muzeum romské kultury se věnuje také doučování dětíO Roma Vakeren
31.01.2010Únor v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
15.01.2010O budoucnosti bývalého Cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
08.01.2010Novinky ve sbírkách Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
08.01.2010Muzeum romské kultury nabízí dětem doučování a řadu volnočasových aktivitO Roma Vakeren
07.01.2010Vyšlo pexeso, omalovánky a vystřihovánky s romskou tematikouZprávy ze života Romů
01.01.2010O Muzeu romské kultury a o dětech, které asi nikdy neviděly motýlaO Roma Vakeren
13.12.2009Cena Muzea romské kultury redaktorce Českého rozhlasuZprávy ze života Romů
04.12.2009Historicky první cenu Muzea romské kultury získala redaktorka Českého rozhlasuO Roma Vakeren
08.10.2009Výstava Svaz Cikánů-Romů 1969 – 1973. Z historie první romské organizace v ČeskoslovenskuFotoaktuality
28.08.2009Semináře Romové – dějiny a kultura jsou zdrojem instpiraceO Roma Vakeren
03.06.2009Návštěva prezidenta republiky České republiky v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
20.04.2009Nenechte si ujít přednášku a slavnostní prezentaci katalogu o tradičních řemeslech RomůZprávy ze života Romů
03.04.2009Semináře Romové - dějiny a kultura jsou užitečné zvláště pro pedagogyO Roma Vakeren
01.04.2009Program Muzea romské kultury na duben 2009Zprávy ze života Romů
06.03.2009Pietní akt připomněl památku prvního hromadného transportu moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
20.02.2009Výstavy v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
24.11.2008Nejen Muzeum romské kultury představí své exponáty v LiberciZprávy ze života Romů
24.10.2008Program Muzea romské kultury v listopadu 2008Zprávy ze života Romů
17.09.2008Nenechejte si ujít jediné kurzy romštiny v BrněZprávy ze života Romů
23.05.2008Muzeum romské kultury připravuje na zítřejší Muzejní noc bohatý programZprávy ze života Romů
12.05.2008Program Muzea romské kultury v červnu 2008Zprávy ze života Romů
04.05.2008Program Muzea romské kultury v květnuZprávy ze života Romů
10.03.2008Program Muzea romské kultury v dubnu 2008 Zprávy ze života Romů
22.02.2008Výstava „Cigán sa ně prevelice lúbí...“ představuje plakáty s romskou tematikou O Roma Vakeren
18.01.2008Čítanka Čalo voďi přináší průřez literární tvorbou romských autorů O Roma Vakeren
11.01.2008Ohlédnutí za činností Muzea romské kultury v roce 2007 O Roma Vakeren
10.01.2008Romská módní přehlídka na veletrzích Go a REGIONTOUR Zprávy ze života Romů
02.01.2008Nejdůležitější akce pořádané Muzeem romské kultury v roce 2008 Zprávy ze života Romů
21.12.2007Prohlídka vánoční výstavy s názvem "Kolik je v nás člověka" O Roma Vakeren
21.12.2007Romské vánoční zvyky přibližuje výstava v Muzeu romské kultury O Roma Vakeren
21.12.2007Pod štědrovečerní stůl Romové dávali slámu O Roma Vakeren
14.12.2007Na vánoční výstavě v Brně najdete i recepty na romská jídla O Roma Vakeren
07.11.2007Přehled programů Muzea romské kultury v listopadu a prosinci 2007Zprávy ze života Romů
26.10.2007Výstava Řemesla našich předkůO Roma Vakeren
10.05.2007K brněnské Muzejní noci se opět připojí i Muzeum romské kulturyZprávy ze života Romů
04.05.2007Výstava "Putování Jolán Oláh" představuje obrazy insitní romské výtvarniceO Roma Vakeren
23.04.2007Mezinárodní seminář o holocaustu RomůZprávy ze života Romů
16.04.2007Pozvánka na přednášku Romové v Moldavské republiceZprávy ze života Romů
29.12.2006Výstava Co to máš na sobě? představuje romské odíváníO Roma Vakeren
01.12.2006Židovští i romští pamětníci holocaustu besedovali v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.10.2006V Muzeu romské kultury v Brně je nová výstava o romském odíváníZprávy ze života Romů
17.10.2006"Co to máš na sobě?!" je název nové výstavy o romském odívání v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
05.09.2006Nenechte si ujít Večer plný strachu s romskými hororyZprávy ze života Romů
04.08.2006V Muzeu romské kultury vyšla kniha o výtvarném umění RomůO Roma Vakeren
07.07.2006Výstava Čalo voďi / Sytá duše pojednává o romské literatuře a ústní lidové slovesnostiO Roma Vakeren
20.06.2006V Muzeu romské kultury se budou číst romské pohádkyZprávy ze života Romů
26.05.2006Muzejní noc v Muzeu romské kultury byla hlavně ve znamení literaturyO Roma Vakeren
19.05.2006K oslavám 100. výročí Židovského muzea v Praze se přidalo i Muzeum romské kulturyO Roma Vakeren
11.05.2006Muzeum romské kultury se opět připojí k Brněnské muzejní nociZprávy ze života Romů
21.04.2006O Muzeum romské kultury v Brně mají návštěvníci zájemO Roma Vakeren
03.03.2006Dějiny českých Romů po 2. světové válceO Roma Vakeren
16.12.2005Jedna část 5. sálu stálé expozice Muzea romské kultury je velmi vizuálně výraznáO Roma Vakeren
09.12.2005Radostné chvíle při otevření stálé expozice Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
02.12.2005V Muzeu romské kultury byla otevřena první část stálé expoziceO Roma Vakeren
01.12.2005Otevření prvních dvou sálů stálé expozice v Muzeu romské kulturyFotoaktuality
01.12.2005Sál stálé expozice Muzea romské kultury mapující život Romů v letech 1989-2000Fotoaktuality
11.11.2005V Muzeu romské kultury probíhá výstava Romové na GemeruO Roma Vakeren
21.10.2005V Muzeu romské kultury byly zahájeny výstavy archivních fotografiíO Roma Vakeren
13.10.2005Výstava Romové na GemeruFotoaktuality
01.07.2005Mají jídla připravovaná takzvaně "po cikánsku" něco společného s Romy?O Roma Vakeren
24.06.2005Romská hudba ovlivnila hudbu většinové společnostiO Roma Vakeren
17.06.2005S romskou tematikou se setkáváme v umění i v lidové kultuřeO Roma Vakeren
10.06.2005Slovo "Cikán" nebo "cikánský" se vyskytuje v názvech obcí, přírodních útvarů, rostlin i ve jménech lidí a zvířatO Roma Vakeren
03.06.2005Výstava Černá země - bílý chléb mapuje vliv romské kultury na kulturu většinovouO Roma Vakeren
27.05.2005Brněnská muzejní noc přilákala řadu návštěvníků do Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
20.05.2005Muzejní noc v brněnském Muzeu romské kultury nabídla bohatý programFotoaktuality
07.04.2005V brněnském muzeu začaly tři výstavy k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
07.03.2005Historici: České děti neví mnoho o utrpení Romů za válkyZprávy ze života Romů
04.03.2005V Muzeu romské kultury proběhne řada zajímavých akcíO Roma Vakeren
04.03.2005Autorky Memoárů romských žen představily svou novou knihu v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
23.02.2005Brněnské muzeum vydalo knihu vzpomínek romských ženZprávy ze života Romů
23.02.2005Představení dvojknihy Memoáry romských ženFotoaktuality
17.02.2005Romské muzeum připomene první válečný transport Romů z BrnaZprávy ze života Romů
04.02.2005Představujeme Helenu Danielovou, pracovnici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
02.02.2005Brněnské romské muzeum rozšiřuje provoz, chystá i kurzy jazykaZprávy ze života Romů
28.01.2005Brněnské Muzeum romské kultury se připojilo k oslavám 60. výročí osvobození OsvětimiO Roma Vakeren
07.01.2005Bilance roku 2004 očima předsedy Společenství Romů na MoravěO Roma Vakeren
26.11.2004V brněnském Muzeu romské kultury je výstava Svět očima RomůZprávy ze života Romů
26.11.2004Výstavu Svět očima Romů je možné naposled navštívit v BrněO Roma Vakeren
30.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.06.2004Romové z ČR v Osvětimi uctili památku obětí druhé světové válkyO Roma Vakeren
03.06.2004Holandská vláda financuje Muzeum romské kultury v Brně o. p. s.Zprávy ze života Romů
01.06.2004Americký fotograf Wyatt vystavuje v Brně portréty českých RomůZprávy ze života Romů
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.04.2004Klenoty byly pro Romy vždy velmi důležitéO Roma Vakeren
26.03.2004Výstava děl Magdaleny Konečné přibližuje barevný svět romských pohádekO Roma Vakeren
09.03.2004V Muzeu romské kultury v Brně proběhl pietní akt k připomínce 61. výročí prvního transportu Romů z Brna do koncentračního tábora Osvětim-BřezinkaFotoaktuality
05.03.2004Pozvánka na výstavu a na pietní akt do Muzea romské kultury v BrněO Roma Vakeren
20.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.12.2003Velvyslanec USA v ČR Craig Stapleton se zúčastnil slavnostního otevření Muzea romské kultury v BrněFotoaktuality
17.10.2003Muzeum romské kultury v Brně bojuje s chronickým nedostatkem penězO Roma Vakeren
30.05.2003Seminář o holocaustu RomůO Roma Vakeren
11.04.2003Oslavy Mezinárodního dne Romů v BrněO Roma Vakeren
11.04.2003Také historička Jana Horváthová slavila Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
01.11.2002Paměti romských ženO Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.09.2002V Muzeu romské kultury proběhla řada stavebních úpravO Roma Vakeren
24.05.2002Dokumentaristka Helena Danielová hraje na housle ve skupině B NikolO Roma Vakeren
08.03.2002Móda se týká žen i mužůO Roma Vakeren
01.03.2002Prozraď mi jak se oblékáš, já ti povím jaký jsiO Roma Vakeren
22.02.2002Muzeum romské kultury vystaví předměty, které sloužily k obživě RomůO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.12.2001Jak slaví Romové Vánoce v různých koutech světaO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
07.12.2001Muzeum romské kultury pomáhá žadatelům o finanční odškodnění za útrapy 2. světové válkyO Roma Vakeren
30.11.2001Muzeum romské kultury v Brně oslavilo 10. narozeninyO Roma Vakeren
23.11.2001Muzeum romské kultury v Brně slaví desáté narozeninyO Roma Vakeren
16.11.2001Zemřel romský historik Bartoloměj DanielO Roma Vakeren
28.09.2001V Brně byla otevřena výstava "Romské mýty"O Roma Vakeren
30.08.2001Muzeum romské kultury získalo sedm miliónů korunZprávy ze života Romů
06.07.2001Čím se zabývá Muzeum romské kultury v Brně?O Roma Vakeren
06.07.2001Výstavu Rudolfa Dzurka můžete navštívit v BrněO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
01.06.2001Výstava "E luma romane jakhenca" - "Svět očima Romů"O Roma Vakeren
08.11.2000Muzeum romské kultury v Brně čeká na kolaudaciZprávy ze života Romů
18.01.2000V Brně vyšla kniha o tradicích a současnosti RomůZprávy ze života Romů
21.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
17.04.1998BrnoZprávy ze života Romů
17.04.1998VídeňZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality
09.01.1998BrnoZprávy ze života Romů
21.11.1997BrnoZprávy ze života Romů
25.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
04.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury
Organizace zabývající se romskou menšinouKontakty
Výtvarné uměníKultura

=[ Reportáž ]=
Kapela Melodic Benátky hrála pro Livii Klausovou
Ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu jste právě slyšeli kapelu Melodic Benátky, která začala vystupovat před čtyřmi lety. Skupina se věnuje především tradiční romské hudbě a hlavně čardášům. Jan Mišurec pozval k mikrofonu kapelníka Jana Halušku.

Melodic Benátky (Foto: www.melodic-benatky.info) "Naše kapela má osm členů, já hraji na saxofon, pak je tam baskytara, kytara doprovod, klávesy, automatický bubeník."

"Jaké písničky hrajete?"

"Převážně hrajeme romské písničky, má to šmrnc, protože jsou to čardáše."

"Kde vystupujete?"

"Hráli jsme všude, kam si nás lidi pozvali, takže různé zábavy, svatby, plesy, festivaly."

"A kde se vám hraje nejlépe?"

"Tak nejlépe se nám hraje asi doma, v Benátkách nad Jizerou."

"Vy hrajete na saxofon, kdo vás naučil hrát na saxofon?"

"Já jsem samouk, co jsem zdědil, tak je to asi to, že jsem doma pořád poslouchal romskou hudbu a mě napadlo, že zkusím saxofon, tak jsem to zkusil a docela se to dá poslouchat."

"V kolika letech jste začal hrát?"

"No, to už bylo po vojně, bylo mi dvacet dva let. Těžké je všechno asi, ale chce to chuť a po čase to přijde, že ten tón vznikne tak, že se to dá poslouchat."

"Saxofon je poměrně drahý nástroj..."

"No teď jsem kupoval asi před rokem a stál dvacet tisíc, takže to je dost drahé."

"Jakou vy sám posloucháte hudbu, co máte rád?"

"Poslouchám a líbí se mi folk, pak mám rád reggae."

"A z romské hudby?"

"Z romské hudby mám rád Bengas, Gulo čar..."

"Máte nějaký sen, kde byste chtěl s kapelou hrát, vystupovat?"

"V Praze někde na festivalu třeba, kde berou romské kapely, aby to bylo nějak slušně zahrané a to je všechno, no."

"Co třeba festival Khamoro?"

"Tam bychom chtěli hrát, ano, to už jsem se ptal, jestli by to bylo možné, tak to zkusíme příští rok."

"Vy jste hráli i pro paní Livii Klausovou na zámku v Lánech. Jak se vám tam hrálo?"

"Tam to bylo asi nejhezčí, co jsme viděli tam, to už asi neuvidíme nikdy. Ona byla s námi spokojená, to bylo pro nás prostě to nejlepší."

www.melodic-benatky.info

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a chybět samozřejmě nebude ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Irindža amenge e Aneta Vaštagovo Prahatar, kaj mukas giľi predalo lakero murš - Petr Vaštag. Amen mukas giľi the predalo amaro Ondys Cina, the predalo cikno Ivan Milo. The aven savore Bachtale. Romale ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně, klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Rom se stal spoluprovozovatelem náchodské diskotéky, do které dříve Romové nesměli
Reportáž:  Česká republika si letos poprvé připomněla 21. březen jako Mezinárodní den pro odstranění rasismu
Zprávy: 
Reportáž:  Představujeme Danu Dubjelovou, redaktorku Rádia Rota a studentku romistiky
Reportáž:  Olomoucké sdružení Spolu pomáhá Romům najít práci
Reportáž:  Muzeum romské kultury vydalo novou ročenku a připravuje otevření stálých expozic
Reportáž:  Kapela Melodic Benátky hrála pro Livii Klausovou

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2020
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz