Vyhledávání
30.5.2020
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben " O Roma vakeren!!!!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andal amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo vakeraha palo Roma andro sportos.

V první polovině dnešního o Roma vakeren se dozvíte, že sport ve kterém Romové působí a dosahují dokonce výsledků na světové úrovni je box. To nám prozradil trenér boxerského oddílu Palaestra Praha Antonín Hauer.

Mek adaďives vakeraha palo oda so pes keren, kaj ka mende te nael rasismus.

Vyzpovádáme také Terezu Günterovou z pražské Poradny pro uprchlíky, která nám přiblíží právě probíhající kampaň proti rasismu.

Tiž tumenge phenaha, hoj o romane organizacii kerde deklaracia,pradalo Roma. Dodžanena tumen palo projektos, kaj fameľii amendar the andal aver thema vakerenas pal peskeri historia u pal peskero dživipen. Amaro šuniben zaphandaha vičindoneha pro tajsaskero festivaľis ke Lysá nad Labem.

Ve druhé polovině O Roma vakeren vám řekneme o deklaraci, kterou zvěřejnili zástupci občanských sdružení Parlament Romů v České republice a - Grémium romských regionálních představitelů. Vydáme se také do Strnadovského mlýna v obci Vršovice, kde se sešli mladí lidé od nás i ze zahraničí, aby si vyměnili své zkušenosti v rámci projektu integrace menšin a nebude chybět ani pozvánka na festival romských písní do Lysé nad Labem. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jan Mišurec.


=[ Reportáž ]=
Boxerský oddíl Palestra
Všimli jste si, jak málo je mezi špičkovými sportovci Romů? A přitom se rozhodně nedá mluvit o tom, že by Romům chybělo pohybové nadání. Je ale jeden sport, ve kterém Romové působí a dosahují dokonce výsledků na světové úrovni a tím je box. S jedním z trenérů boxerského oddílu Palaestra Praha Antonínem Hauerem si povídal Zdeněk Hejkrlík.

Jan Balog, Jaroslav Koky a Antonín Hauer Antonín Hauer rozhodně nepatřil mezi bezproblémové děti, a tak byl na nejlepší cestě zařadit se k těm Romům, na které společnost pohlíží skrz prsty. Pak se ale setkal s boxem.

"Ve škole jsem byl problémový tak jako skoro každý romské dítě. Byl jsem hyperaktivní, začal jsem sportovat a od té doby se to začalo měnit, protože paní učitelka mě nechtěla pouštět na soustředění, na utkání, takže já jsem musel zlepšit své chování, musel jsem zlepšit svůj prospěch, a tím pádem jsem mohl i reprezentovat. Měl jsem trenéry z Dukly Olomouc, byly to Češi, dva starší pánové Michálek, Zendulka, ale poté mě ještě, jak se říká, "dolaďoval" podle mého názoru jeden z nejlepších romských boxerů Miroslav Šándor - olympionik, zasloužilý mistr sportu, super sportovec."

A výsledky se dostavily, a to jak na republikové, tak na mezinárodní úrovni. Pak přišel po letech nápad, založit boxerský klub zaměřený na mládež. Vznikla Palestra Praha. O tom, že to byl nápad dobrý, svědčí to, že dva roky za sebou vyhrává oblastní soutěž kadetů a že Antonín Hauer společně s Janem Balogem odchovali dva mistry republiky, reprezentanty a další. Je tedy zřejmé, že Romové ke sportu nadání mají. Proč jich je ale mezi vrcholovými sportovci tak málo?

"Romové nemají finanční prostředky, aby si platili členství v nějakém klubu. Když by chtěl mladý Rom hrát hokej - výzbroj je kolem deseti tisíc korun, možná i víc. Nebo, když by chtěl nějaký mladý Rom hrát tenis, tak na to by ta rodina už vůbec neměla."

A tak je například boxerský oddíl Palestra řešením.

"V našem oddíle se neplatí nic, protože je vedený jako nízkoprahové centrum, takže může jakýkoli mladý Rom přijít, podotýkám, že musí být slušný. Není to jen pro Romy, nejsme vyloženě romský klub."

Zajímalo mě, proč box vyhovuje právě Romům?

"Box je sport jednotlivce, tam může Rom víc vyniknout, a k boxu měli Romové vždy vztah. Řekl bych, že k tomu mají nějaké nadání, vlohy. Jsou pohybově nadaní. Box je něco jako tanec, je tam práce nohou. Děti bývají živé, nevybouřené a v tomto sportu Romové opravdu vynikají."

A jaká je současnost?

"Teď třeba v tuto chvíli pochází největší talent z Brna. Jmenuje se Ivan Dumka, je mu 18 let, je jedenáctkrát mistr republiky, účastník mistrovství světa. Na světě skončil pátý až osmý, určitě bude nominován na další olympiádu."

Sport je jedna věc. Současně, ale trenéři u svých svěřenců zaznamenávají i růst osobnostní.

"Přicházejí mladí Romové ze sociálně slabých podmínek, rodinné zázemí nemají tak, jak by to mělo být. Třeba otec alkoholik, někteří mají sourozence závislého na drogách. My jim ty hodnoty obracíme. Ti kluci chtějí být reprezentanti, mistři republiky, protože když už jednou mistr republiky, tak je tam určitá váha toho, že ten člověk něco dokázal a už je to osobnost."

Antonín Hauer přiznává, že pro mnohé kluky je vstup do sportovního oddílu výrazným krokem ke změně celkového životního stylu. Někdy dokonce i krokem k získávání základních hygienických návyků.

"Potom tréninku se musí všichni osprchovat. Ti kluci si na to navykl, a když se na ně teď koukáme, tak jsou pěkně, čistě oblečení. Myslím, že s tím už problémy nemají."

A tak může být působení ve sportovním oddílu pro mnoho romských kluků nejen záchranou před ulicí, před drogami a dalšími nástrahami, ale i cestou k životnímu uplatnění.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
22.11.2014Boxerský klub Palaestra oslavil své patnácté narozeninyO Roma Vakeren
09.11.2013Jan Balog a jeho boxerský klub PalaestraO Roma Vakeren
29.10.2011O boxu s Janem BalogemO Roma Vakeren
06.02.2011Palaestra - boxem proti sociálnímu vyloučeníZprávy ze života Romů
04.09.2009Dezidera Hlaváče lákaly bojové sporty už od dětstvíO Roma Vakeren
11.04.2008Boxerský klub PalaestraO Roma Vakeren
29.09.2006Boxéři z klubu Palaestra byli nominováni na trenéry reprezentace mládežeO Roma Vakeren
02.06.2006Svěřenci boxerského klubu Palaestra mají řadu úspěchůO Roma Vakeren
07.01.2005Romové byli v boxu vždy úspěšníO Roma Vakeren
12.03.2004Jan Balog vede boxerský klub PalaestraO Roma Vakeren
09.05.2003Boxer Stanislav TišerO Roma Vakeren
01.03.2002Naším hostem je Jan Balog - trenér boxu a bývalý reprezentantO Roma Vakeren
26.10.2001Rozhovor s juniorským mistrem republiky v boxuO Roma Vakeren

=[ Horké téma ]=
Tereza Günterová z Poradny pro uprchlíky nám přiblíží právě probíhající kampaň proti rasismu.

Tereza Günterová Jak konkrétně se s kampaní můžeme seznámit?

"Kampaň proti rasismu začala probíhat v letních měsících, bude pokračovat i na podzim a v současné době se s ní mohou posluchači seznámit v týdenících, denících. Měla by mít i nějakou formu plakátů v dopravních prostředcích, na city lightech a podobně. Všechno záleží na možnostech."

Co se z toho dozvědí?

"Obrazová forma kampaně znázorňuje dva příběhy lidí, z nichž jeden je obětí rasismu - takovou tou evidentní, to znamená někdo, kdo byl napaden, kdo mělo to napadení rasistický podtext - a na druhé straně příběh člověka, který může rasisticky smýšlet, je xenofobní a je vlastně taky obětí rasismu, protože jeho myšlení je nějakým způsobem limitováno a tím je ochuzen jeho život."

Kdo je zadavatelem kampaně a kdo se na ní podílí?

"Zadavatelem je Úřad vlády České republiky, realizátorem je agentura Creative Basar a na kampani se na jedné straně podílí Tolerance - občanské sdružení, které má za úkol oslovovat pachatele rasově motivovaných trestných činů, lidi kteří jsou právě rasismem nějakým způsobem nakaženi, abych tak řekla v uvozovkách, a na druhé straně je to Poradna pro uprchlíky - občanské sdružení, což je organizace, která pracuje s cizinci a žadateli o azyl v ČR, ta má za úkol oslovovat skutečné oběti rasismu a xenofobie."

V této kampani vystupují i Romové. Jak na Vás působili jejich zkušenosti s rasismem a xenofobií?

"Protože já jsem se doposud setkávala s příběhy uprchlíků a cizinců. a do téhle kampaně bylo samozřejmě potřeba oslovit romskou populaci, protože ta má pořád největší, nejčastější problémy tohoto druhu. Byla jsem velice překvapená, kolik špatných zkušeností Romové mají, a jak významnou část jejich života provází nějaké zkušenosti s rasismem."

Neměli Romové strach takto veřejně vystoupit?

"Nesetkala jsem se s tím, že by se vysloveně obávali. Když se ten člověk, s kterým jsem já hovořila, rozhodl, že se kampaně chce účastnit, tak bylo jasné, že nějakým způsobem věří v to, že ta kampaň může mít nějaký smysl a že i to, že vystoupí, ukáže svoji tvář a své jméno, tak může na někoho zapůsobit, bude to daleko autentičtější. Samozřejmě tam ta obava je, ale myslím si, že Romové jsou zvyklí v podstatě na každodenní obavy, každodenní strach a toto pro ně už neznamenalo až tak velké riziko."

Měla jste pocit z toho, že lidé, kteří se Vám takto svěřovali, říkali Vám své příběh, zkušenosti, že si uvědomují, v jaké pozici jsou, v jaké společnosti žijí, a jestli by to nechtěli nějakým způsobem změnit?

"Setkala jsem se samozřejmě s lidmi, kteří byli velice znechuceni, ale pořád měli ještě pocit, že s tím lze něco dělat a že chtějí bojovat za nějakou změnu, proto se třeba chtěl účastnit kampaně. Ale často jsem setkával opravdu s hodně špatnými zkušenostmi a s pesimismem, co se většinové české společnosti týče. Myslím si, že je rozdíl mezi Romy, kteří žijí v České republice, jsou jejími občany a je to jejich domov a musí tady žít, pokud se tedy nerozhodnou emigrovat, tak se s tím snaží nějakým způsobem bojovat. Ti uprchlíci nebo cizinci, kteří vědí, že tady nebudou moci zůstat v ČR, tak plánují, že Českou republiku opustí. Buď se vrátí zpátky do své země, nebo se pokusí žádat o azyl, nebo hledat nějaký způsob života někde jinde."

Měla jste možnost promluvit si například promluvit si s rodiči obětí, jak z té jedné, tak z té druhé strany?

"S rodiči obětí jsem mluvila, ale pomálu. Co se týče uprchlíků a cizinců, to jsou většinou dospělí lidé. Měla jsem asi dvě setkání s rodiči. Jednou to bylo s maminkou arménského chlapce, který měl problémy ve fotbalovém družstvu, a maminka to prožívala daleko víc než on. Měla velký strach, bála se ho pouštět ven, on to odmítal, protože je ve věku, kdy je normální chodit ven s kamarády. Mluvila jsem také s maminkou romské oběti. Musí to být opravdu strašný pocit vědět, že to dítě nemůžu pořád ochraňovat, že mu každý den hrozí nějaké potencionální nebezpečí a že se bude setkávat s nadávkami a možná s ublížením na zdraví."

Využijete těchto konkrétních příběhů, s kterými se setkáváte ještě dál?

"Já doufám, že ano, protože v té kampani proti rasismu budou použity jen některé příběhy, které se hodí k medializaci co nejlépe. Ale samozřejmě jsme hovořili i s několika desítkami lidí. V současné době je to kolem dvaceti lidí a bylo by nám líto, kdyby ty jejich příběhy zapadly. Takže bychom se potom v Poradně pro uprchlíky chtěli pokusit vytvořit nějakou publikaci, kde by ty příběhy byly shrnuty. My se také účastníme různých debat pro žáky a studenty středních a vysokých škol, kde vždycky dáváme k dobru nějaké příběhy, protože to je přesně to, co lidi nejvíc osloví a může je to nějakým způsobem donutit k zamyšlení."

Až projekt skončí, očekáváte nějakou reakci, zhodnocení?

"Doufám, že nějaká reakce bude. Doufám, že se aspoň zamyslí, až uvidí tuto kampaň proti rasismu, že někoho napadne, že třeba zrovna on je ten, kdo jehož příběh je v té kampani znázorněn, a třeba se zamyslí nad sebou a nebo i nad tím, jak se může cítit někdo, komu nadává, nebo někdo, kdo trošku jinak vypadá, a má kvůli tomu problémy. Nevím, do jaké míry mediální kampaň opravdu ovlivní většinové mínění populace, ale musí se neustále podnikat takové kroky, aby se rasismus a xenofobie zmenšovaly."

Vy jste se zmínila, že na této kampani se podílí i Poradna pro uprchlíky. Řekněte nám s jakými problémy se na Vás lidé do Poradny pro uprchlíky obracejí.

"Naší hlavní klientelou jsou lidé, kteří požádali Českou republiku o azyl, to jsou cizinci, pak to jsou cizinci, kteří pobývají v České republice na základě nějakého jiného víza, než jako žadatelé o azyl. Žadatelé o azyl se potýkají především s tím, že azylová procedura v ČR je relativně dlouhá, trvá několik let a po dobu jejího trvání jsou v podstatě velmi omezeni ve svých právech. Nemohou pracovat, respektive mohou pracovat po jednom roce uplynutí azylové procedury, nemohou bydlet, kde se jim zachce, nemají nárok na žádné sociální dávky. Takž ten život, pokud jsou donuceni, musí žít v uprchlickém táboře, a to je život často nudný a frustrující. Zároveň trpí tím, že opustili své domovy, ale vědí, že azyl v ČR získá jen velmi malé procento lidí, takže jejich budoucnost je nejistá, žijí v jakémsi vakuu. A bohužel v ČR nemají mnoho možností, jak tady zůstat a začít plnohodnotný život."

Hovořili jsme o rasismu a xenofobii. Jaké zkušenosti mají Vaši klienti?

"Naši klienti mají v podstatě všichni nějaké špatné zkušenosti vyplývající z toho, že mluví jiným jazykem, nebo mají přízvuk, nebo jinak vypadají. Ale protože jejich problémy ostatní jsou mnohem důležitější, protože se potřebují starat o to, aby děti měli co jíst, aby mohli zůstat bydlet v Praze a nemuseli se odstěhovat do uprchlického tábora, tak často s námi nehovoří o těchto problémech, ale když se začneme ptát, tak každý má takovou špatnou zkušenost. Mají zkušenost s diskriminací, i když by už mohli být zaměstnáni, tak právě proto, že jsou z té které země, tak je zaměstnavatel odmítá. Známe lidi, kteří u nás dostali azyl, a přesto s potýkají několik let s tím, že nemohou sehnat zaměstnání, protože jinak vypadají. Známe lidi, kteří už i po letech dostali občanství ČR, ale stále mají problémy proto, že jsou považováni za cizince."

Co si myslíte, že by mohlo ovlivnit myšlení lidí ve společnosti, že se takto xenofobně k těmto lidem chovají?

"Myslím, že základ je ve vzdělání, ve výchově. Je potřeba, aby s děti už od malička setkávaly s tím, že nejsou všichni lidi bílé barvy pleti, ale že to neznamená nic podstatného, že prostě, ač každý vypadá jinak, že jsme všichni stejní, a aby měli možnost se s těmi lidmi setkávat, povídat si s nimi, kamarádit s s nimi a zjistit, že na nich není nic divného, a aby s s nimi vedla diskuse na téma rasismu a xenofobie nějakou přiměřenou formou. Doufám, že to za několik let povede k tomu, že se lidé přestanou bát toho, že je někdo odlišný, a přestanou ty lidi vnímat negativně."

Není taky jedna z možností smíšená manželství. Máte s tím nějaké zkušenosti?

"Máme hodně zkušeností. Určitě to je jedna z možností a myslím si, že ta naše společnost začíná být pestrobarevnější, ale nicméně pořád ČR je cizincům docela uzavřená. Setkáváme se například s příběhy lidí, kteří si chtějí vzít partnera, který pochází z Afriky nebo ze nějaké jiné země, a jejich rodiče na to nechtějí přistoupit. To jsou stateční lidé, kteří svým příkladem mohou ukázat někomu jinému cestu, nebo ukázat, že je to normální, že nejsou mezi námi takové rozdíly."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
26.05.2012Příběh z cyklu Národnost v pubertě: Jak byla Jitka chudáO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
21.03.2012Stínová zpráva o stavu rasismu v EvropěZprávy ze života Romů
08.10.2011Ústí nad Labem se připravuje na první protestní pochod městemZprávy ze života Romů
02.10.2011Obyvatelé Varnsdorfu demonstrovali v PrazeZprávy ze života Romů
02.10.2011Kvůli demonstracím na Šluknovsku budou v pohotovosti stovky policistůZprávy ze života Romů
02.10.2011Účast na protestech v Rumburku a Varnsdorfu byla slabáZprávy ze života Romů
02.10.2011Policisté varují před posilováním extrémní pravice v ČeskuZprávy ze života Romů
01.10.2011Lidé z Varnsdorfu se sešli před Úřadem vládyZprávy ze života Romů
30.09.2011Varnsdorf IV: romské děti se ve speciálních školách učí základním návykůmZprávy ze života Romů
29.09.2011Varnsdorf: v romské ubytovně provozuje město i nízkoprahový klub pro dětiZprávy ze života Romů
28.09.2011Varnsdorf zastavil privatizaci městských bytůZprávy ze života Romů
24.09.2011S Romanem Tišerem o situaci Romů u násO Roma Vakeren
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
20.09.2011Šluknovsko dostalo stovku míst veřejně prospěšných pracíZprávy ze života Romů
17.09.2011Situace na Šluknovsku pohledem právničky Kláry SamkovéO Roma Vakeren
29.08.2011Na Šluknovsku je po demonstracích klid, napětí však nepolevujeZprávy ze života Romů
24.08.2011Těžkooděnci mají přinést klidZprávy ze života Romů
14.07.2011Soud žháře z Býchor, kteří ohrozili romskou rodinu, do vazby neposlalZprávy ze života Romů
22.03.2011Vyšla Stínová zpráva o rasismu v Evropě 2009/2010Zprávy ze života Romů
20.10.2010Žháři z Vítkova dostali výjimečné trestyZprávy ze života Romů
18.04.2010Centrem Prahy projde pochod proti rasismu a antisemitismuZprávy ze života Romů
13.04.2010Fedor Gál: jinakost je hezká, má vůni, chuť, barvu...Zprávy ze života Romů
16.03.2010Útok zápalnou lahví ohrozil romskou rodinu v OstravěZprávy ze života Romů
06.11.2009Extremistická organizace na jihu Čech údajně chystala teroristické útokyZprávy ze života Romů
19.10.2009V Praze se uskuteční akce Ženy proti rasismuZprávy ze života Romů
09.10.2009V Praze bude manifestace Ženy proti rasismuO Roma Vakeren
23.06.2009Hledají své místo na slunci?Zprávy ze života Romů
23.05.2009Extrémismus: Dlouhé zrání, hořké plodyZprávy ze života Romů
22.05.2009„Hlasy“ obětí rasové diskriminaceO Roma Vakeren
21.05.2009Kampaň před eurovolbami začala rasistickým skandálemZprávy ze života Romů
21.05.2009Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
24.04.2009Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
24.04.2009Romové budou 3. května demonstrovat proti sílícímu extremismuZprávy ze života Romů
25.11.2008Extremisté sázejí na nespokojenostZprávy ze života Romů
27.06.2008Ocenění pro děti uprchlíkůO Roma Vakeren
27.06.2008O školních úspěších dětí z uprchlických táborůO Roma Vakeren
14.03.2008V rámci Evropského týdne proti rasismu proběhne řada zajímavých akcí O Roma Vakeren
23.05.2007AI: Rasismus a policejní násilí jsou tradiční problémy ČeskaZprávy ze života Romů
07.04.2007Jak v USA bojovali proti diskriminaci AfroameričanůO Roma Vakeren
23.03.2007Na 21. března připadá Mezinárodní den pro odstranění rasismuO Roma Vakeren
23.03.2007Romští studenti narazili na problémy při rozdávání letáků proti rasismuO Roma Vakeren
19.01.2007Vyšla zpráva o stavu rasismu, xenofobie a antisemitismu v ČRO Roma Vakeren
29.11.2006Rasismu v Česku ubývá, cituje MfD ze zprávy EUZprávy ze života Romů
08.09.2006"Otevřenost menšinám obohacuje" je heslem nové vládní kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
02.02.2006V zábavné show premiéra Paroubka zazněly vtipy o RomechZprávy ze života Romů
02.02.2006Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
18.11.2005Odpor slovenské veřejnosti proti neonacismu stoupáO Roma Vakeren
18.11.2005V České republice lidé vystupují proti neonacismuO Roma Vakeren
18.11.2005Letošní vládní protirasistické kampani propůčily tvář známé osobnostiO Roma Vakeren
09.11.2005Vládní kampaň proti rasismu ukazuje úspěšné příslušníky menšinZprávy ze života Romů
14.10.2005Organizace Tolerance a občanská společnost monitoruje rasově motivované trestné činyO Roma Vakeren
13.10.2005Novela azylového zákona má výrazně odlehčit Nejvyššímu správnímu souduZprávy ze života Romů
19.08.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
24.06.2005Děti uprchlíků dostaly ocenění za mimořádně dobré školní výsledkyO Roma Vakeren
05.04.2005Policie: Skinheadi v Zákupech napadli romskou rodinuZprávy ze života Romů
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.07.2004Televize: V Brně někdo zaútočil zápalnými lahvemi na RomyZprávy ze života Romů
02.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.06.2004V létě bude probíhat kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
18.06.2004Útočník z Jeseníku půjde do vězeníO Roma Vakeren
11.06.2004Jesenický útočník vyvázl s podmínkouO Roma Vakeren
14.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.05.2004Kultura v Ústí nad LabemO Roma Vakeren
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.04.2004Třem pětinám středoškoláků by vadilo žít s Romem či RomkouZprávy ze života Romů
26.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004Rasové útoky v Jeseníku pokračujíO Roma Vakeren
30.01.2004Pachatelé útoku na romské manžele z Jeseníku opět stanou před soudemO Roma Vakeren
30.01.2004Ultrapravicová scéna v České republiceO Roma Vakeren
24.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
24.01.2004Kauza rasového útoku na romský pár v Jeseníku dále pokračujeO Roma Vakeren
05.01.2004Okresní soud v Jeseníku začal 5. ledna projednávat kauzu trojice mladíků, kteří podle obžaloby napadli a zranili manžele ŽigovyFotoaktuality
02.01.2004Nejdůležitější události roku 2003 hodnotí sociolog Fedor GálO Roma Vakeren
03.10.2003Projekt "Cože. Já a rasista?" má pomoci odstranit rasismus ze školO Roma Vakeren
22.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003Lékař napsal hanlivý článek o RomechO Roma Vakeren
27.06.2003Zprávy O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.06.2003Proces s mladíky podezřelými z rasově motivovaného napadení osmnáctiletého RomaFotoaktuality
23.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
18.04.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
28.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
26.02.2003Policisty, kteří zbili Roma, čekal soudFotoaktuality
17.02.2003Muži, kteří napadli skupinu Romů, stanuli před soudemFotoaktuality
11.02.2003Odsouzeni za výtržnictví a rasistické nadávky vůči RomůmFotoaktuality
31.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
24.01.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.01.2003Skončil třetí ročník Kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.11.2002Další oběť skinůO Roma Vakeren
01.11.2002Výrostci napadli romského studentaO Roma Vakeren
01.11.2002Zmocněnec ministra vnitraO Roma Vakeren
01.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.11.2002Je důležité poznat kulturu příslušníků jiných menšinO Roma Vakeren
01.11.2002Romové obviněni za rasově motivovaný útokFotoaktuality
28.10.2002Útok na sedmnáctiletého romského mladíkaFotoaktuality
25.10.2002Slovenská občanská iniciativa Ľudia proti rasizmuO Roma Vakeren
18.10.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002Svědecká výpověďO Roma Vakeren
23.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002Ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý o aktuální situaci Romů v ČRO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
02.08.2002Jak se žije v česko-arabském manželstvíO Roma Vakeren
26.07.2002OstravaO Roma Vakeren
26.07.2002Zveme Vás na výstavu Útěk a exil v uměníO Roma Vakeren
12.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
24.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
17.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
08.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.03.2002Co vytýká Milan Knížák RomůmO Roma Vakeren
15.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.02.2002Právní poradnaO Roma Vakeren
08.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
18.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
05.10.2001BrnoO Roma Vakeren
14.09.2001Soud potvrdil trest mladíkovi, který je podezřelý z vraždy RomaZprávy ze života Romů
07.09.2001Praha / DurbanO Roma Vakeren
30.08.2001Ministr Gross chce razantněji bojovat proti rasově motivované kriminalitěZprávy ze života Romů
24.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
17.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
03.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
27.07.2001ZprávyO Roma Vakeren
27.07.2001Český tisk o vraždě Oty AbsolonaO Roma Vakeren
27.07.2001Rasově motivovaná vražda svitavského RomaO Roma Vakeren
25.07.2001Amnesty International kritizuje rasismus v ČeskuZprávy ze života Romů
25.07.2001Pozůstalí po zavražděném Romovi si nepřejí na pohřbu politikyZprávy ze života Romů
25.07.2001Vláda musí dát najevo, že bere rasistické zločiny vážněZprávy ze života Romů
24.07.2001Ligu etnických menšin znepokojuje rostoucí rasismus a lhostejnostZprávy ze života Romů
24.07.2001Rasová vražda ve Svitavách pobouřila RomyZprávy ze života Romů
16.07.2001V roce 2000 přibylo v ČR extremismuZprávy ze života Romů
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
13.07.2001Na Slovensku za zvláštních okolností zemřel RomO Roma Vakeren
06.07.2001LondýnO Roma Vakeren
03.06.2001Podle Giňi došlo v ČR k podcenění projevů extremismuZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
11.05.2001OlomoucO Roma Vakeren
04.05.2001Vzrůstající rasismus a xenofobieO Roma Vakeren
04.05.2001Vražda Roma v BratislavěO Roma Vakeren
05.04.2001ÚnorHistorie
05.04.2001ListopadHistorie
06.12.2000Studenti po kampani proti rasismu zmírnili své postoje k RomůmZprávy ze života Romů
18.11.2000Demonstrace Republikánské mládeže v Orlové skončila bez incidentůZprávy ze života Romů
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
04.07.2000Soud poslal do vězení Romy za výtržnosti s rasovým motivemZprávy ze života Romů
11.06.2000Skončily Jízdy toleranceZprávy ze života Romů
11.06.2000Předličtí obyvatelé nechtějí početnou romskou rodinu z Nové PakyZprávy ze života Romů
11.06.2000Nova: Skinheadi napadli v Orlové na Karvinsku romskou rodinuZprávy ze života Romů
05.05.2000Zpráva o stavu lidských práv v České republice v roce 1999Zprávy ze života Romů
05.05.2000Policie: Romský aktivista nedoložil obvinění na adresu policieZprávy ze života Romů
05.05.2000Podle Amnesty International Romové nemají v České republice před útoky dostatečnou ochranuZprávy ze života Romů
16.03.2000Policie ukončila dokazování útoku skinheadů na romskou zábavuZprávy ze života Romů
14.03.2000Žádost Romů o finanční kompenzaci za emigraci je prý poslední možnost řešení situace RomůZprávy ze života Romů
29.02.2000Romové ze západní Čech chtějí peníze na emigraciZprávy ze života Romů
28.02.2000Neznámý autor šíří počítačovou hru "Boj za práva bílé rasy"Zprávy ze života Romů
26.02.2000Policisté diskutovali o potírání rasismu i o plotu v MatičníZprávy ze života Romů
26.02.2000Nezakazujme vyholenceRasismus
26.02.2000Eva ŠotolováAnketa
26.02.2000Naše vlastní vinaRasismus
26.02.2000Vteřina smrti, minuta tichaRasismus
26.02.2000Podcenili jsme nebezpečí ničivého démonaRasismus
26.02.2000ČervenHistorie
26.02.2000Plzeňské podniky nevpustily na své diskotéky romské studentkyZprávy ze života Romů
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000ListopadHistorie
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Odchod Romu do KanadyHistorie
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000HistorieHistorie
26.02.2000Zpráva Ministerstva zahraničí USA za rok 1993Historie
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000Zpráva Českého Helsinského Výboru za rok 1994Historie
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000ROK 1995Historie
26.02.2000Situace Romů v ČR se podle Karla Holomka od roku 1989 zhoršilaZprávy ze života Romů
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANČÍ USA ZA ROK 1995Historie
26.02.2000ROK 1996Historie
26.02.2000Romové protestující v Matiční vidí východisko v emigraciZprávy ze života Romů
26.02.2000Romové v České republice - cizinci ve vlastní zemiRacism and Discrimination
26.02.2000Uplynul jeden rok od vraždy sudánského studentaHistorie
26.02.2000V Žatci zaznamenali hromadný odchod Romů do zahraničíZprávy ze života Romů
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Česká republika podle amerického ministerstva zahraničí v zásadě lidská práva dodržujeZprávy ze života Romů
23.02.2000Odborníci Rady Evropy na romskou problematiku ocenili ÚstíZprávy ze života Romů
16.02.2000Skinheadi z Orlové byli odsouzeniZprávy ze života Romů
11.02.2000Rasově diskriminovaní zřejmě dostanou novou možnost obranyZprávy ze života Romů
09.02.2000Vyšetřovatel obvinil čtveřici Romů z rasově motivovaného útokuZprávy ze života Romů
28.01.2000Češi mají sklony k rasismu, ale považují se za tolerantní národZprávy ze života Romů
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuAktuality
19.01.2000Stále více lidí je stíháno za rasově motivované činyZprávy ze života Romů
29.12.1999Prezident Václav Havel zastavil trestní stíhání obyvatelky Matiční uliceZprávy ze života Romů
08.12.1999Tři mladíci podle soudu Romům v Krnově byt nezapáliliZprávy ze života Romů
24.08.1999Redaktor podal trestní oznámení na skiny a pardubického primátoraZprávy ze života Romů
15.08.1999Vládní úředníci: rasistický útlak vůči Romům v Chomutově nebylZprávy ze života Romů
29.05.1999Předseda Helsinského výboru amerického Kongresu ocenil postoj vlády ČR k plotu v Matiční uliciZprávy ze života Romů
16.05.1999Shattuck: České soudy nedostatečně trestají útoky na RomyZprávy ze života Romů
15.05.1999Na domech Romů na Prostějovsku se znovu objevila rasistická heslaZprávy ze života Romů
01.05.1999Uhl vládě předložil koncepci boje proti rasistickým organizacímZprávy ze života Romů
19.03.1999Ženevský výbor očekává, že vláda vyřeší problém Matiční uliceZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
03.03.1999Vlastenecká liga tvrdí, že nepatří ke skinheadskému hnutíZprávy ze života Romů
01.03.1999ČR dodržuje lidská práva, problémy jsou s romskou menšinouZprávy ze života Romů
12.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
29.01.1999OlomoucZprávy ze života Romů
18.12.1998HodonínZprávy ze života Romů
18.12.1998KolínZprávy ze života Romů
04.12.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
27.11.1998Skinheadi napadli hluchoněmého RomaZprávy ze života Romů
20.11.1998KarvináZprávy ze života Romů
20.11.1998BrnoZprávy ze života Romů
20.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.11.1998RokycanyZprávy ze života Romů
06.11.1998KarvináZprávy ze života Romů
16.10.1998PrahaZprávy ze života Romů
09.10.1998TáborZprávy ze života Romů
18.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
04.09.1998TáborZprávy ze života Romů
10.07.1998PardubiceZprávy ze života Romů
03.07.1998BrnoZprávy ze života Romů
26.06.1998ŠumperkZprávy ze života Romů
19.06.1998HRADEC KRÁLOVÉZprávy ze života Romů
12.06.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.06.1998BruselAktuality
12.06.1998Podle ministra Mlynáře není Česká republika rájem rasistůZprávy ze života Romů
12.06.1998Evropská unie a dodržování lidských práv v České republiceZprávy ze života Romů
29.05.1998ZpravyZprávy ze života Romů
22.05.1998OrlováZprávy ze života Romů
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
15.05.1998Nový BorZprávy ze života Romů
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
15.05.1998OrlováZprávy ze života Romů
08.05.1998Republikánský billboard vyvolal pohoršeníZprávy ze života Romů
08.05.1998Ulice Krnova obývané Romy budou střežit policejní kameryZprávy ze života Romů
08.05.1998Vydavateli rasistického časopisu hrozí vězeníZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
05.05.1998PařížZprávy ze života Romů
24.04.1998ZlínZprávy ze života Romů
03.04.1998Žďár nad SázavouZprávy ze života Romů
27.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.03.1998TrutnovZprávy ze života Romů
20.03.1998BrnoZprávy ze života Romů
13.03.1998Jablonec nad NisouZprávy ze života Romů
13.03.1998OstravaZprávy ze života Romů
13.03.1998VídeňZprávy ze života Romů
06.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.03.1998Moravská TřebováZprávy ze života Romů
27.02.1998Podle romských aktivistů má stát podpořit emigraci RomůAktuality
20.02.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality
06.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.02.1998KrnovZprávy ze života Romů
06.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
23.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
23.01.1998KrnovZprávy ze života Romů
20.01.1998VrchlabiZprávy ze života Romů
16.01.1998StockholmZprávy ze života Romů
05.12.1997PrahaZprávy ze života Romů
05.12.1997OpavaZprávy ze života Romů
05.12.1997KlagenfurtZprávy ze života Romů
24.10.1997StahlavyZprávy ze života Romů
17.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
17.10.1997BrnoZprávy ze života Romů
17.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
25.09.1997DomazliceZprávy ze života Romů
18.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1997Usti nad LabemZprávy ze života Romů
01.09.1997Projekt Tolerance: Kampaň proti předsudkům vůči Romům v roce 1997Kampaně proti rasismu
14.08.1997Rasová nesnášenlivost může být překážkou v cestě do EUAktuality
14.08.1997Skinhead napadl ve Svitavách RomaAktuality
01.08.1997PrahaAktuality
14.07.1997Rasová nesnášenlivost a tolerance fašismu prý může zkomplikovat ČR vstup do EUZprávy ze života Romů
14.07.1997SvitavyZprávy ze života Romů
11.07.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
03.07.1997PrahaZprávy ze života Romů
FotografieFotografie

=[ Zprávy ]=

Němečtí zástupci Romů, chtějí aby se Česká republika zasadila o zrušení vepřína v Letech u Písku. Vadí jim, že objekt stojí v místě bývalého koncentračního tábora převážně pro Romy. Němečtí zástupci Romů předali svou výzvu českému velvyslanci v Berlíně Borisu Lazarovi. Petici vyřídím, věc ale nepodpořím - řekl Lazar. Vyjádření Jana Čecha, generálního ředitele společnosti, která vepřín vlastní, se nepodařilo listu získat. Už dříve se Čech nechal slyšet, že by společnost byla ochotna přistoupit na přestěhování do jiného provozu. Ten by ale měl být minimálně stejný, aby na tom firma netratila.

Domácí potřeby a potraviny začne od příštího týdne dostávat 850 Romů, kteří přežili holokaust. Pomoc naváže na potravinový a hygienický balíček, který už lidé obdrželi. Projekt, který organizuje sdružení Adra spolu s Organizací pro migraci začal v květnu a skončí v září. Celkem čtyř balíčků za 7875 korun se dočkají Romové v Praze, na Vysočině, v Jihočeském, Plzeňském, Ústeckém, Královehradeckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji.

Projekty na pomoc romské komunitě se překrývají a nedoplňují se. Přestože jsou Romové ohroženi chudobou více než většinová společnost, jen velmi málo programů se snaží předcházet jejich odsouvání na okraj společnosti. Vyplynulo to z jedné analýz Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. Svá tvrzení dokládají tvůrci materiálu na výzkumech, jejichž data jsou i dvě desetiletí stará. V poslední době se totiž šetření nekonala. Záměr uspořádat nové šetření v romské komunitě vyvolal mezi romskými představiteli rozruch. Někteří výzkum označovali za rasové sčítání a odmítali ho. Ministerstvo práce zdůraznilo, že se žádné sčítání Romů nechystá. Výsledky připravovaných studií mají účinněji nasměrovat pomoc menšině, doloží také zhoršování či zlepšování situace.

Romská občanská iniciativa Praha a Místní rada Žatec pořádají v Ústí nad Labem přehlídku skupin a tanečních souborů. Akce se uskuteční v kulturním domě na Mírovém náměstí od 10ti hodin. Vystoupí Dětský taneční soubor Jekhetane z Ústí nad Labem, romské mažoretky z Chebu, Gipsy René z Lovosic, Amare Čhave z České lípy, Gizman Teplice, Romstar z Chomutova a další skupiny.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
30.01.2016Krátký dokument o romském holocaustu najdete na webu Moderní dějiny a na DVD ke knize Holocaust a jiné genocidyO Roma Vakeren
23.01.2016ReportážO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
08.08.2015V Německu zemřel významný romský svědek holocaustu Hugo HöllenreinerO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
13.06.2015Přeživší holocaustu Arnošt Vintr vzpomíná na dobu po skočení válkyO Roma Vakeren
23.05.2015Povstání romských vězňů v Osvětimi aspoň některým zachránilo životO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Za 2. světové války prošly koncentračním táborem v Hodoníně u Kunštátu tisíce lidíO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
11.05.2015Ve středu se v Letech u Písku uskuteční pietní aktZprávy ze života Romů
05.05.2015Vzpomínky paní Boženy na 2. světovou válkuO Roma Vakeren
05.05.2015V Letech u Písku se 13. května uskuteční pietní aktO Roma Vakeren
14.03.2015Od prvního hromadného transportu Romů z Brna do Osvětimi uplynulo 72 letO Roma Vakeren
07.03.2015Pietní akt v Muzeu romské kultury připomená první hromadný transport protektorátních Romů z Brna do OsvětimiO Roma Vakeren
14.02.2015Jaké byly návraty přeživších holocaustu do jejich dřívějších domovů, mohou v rámci soutěže reflektovat žáci základních a středních školO Roma Vakeren
31.01.2015Málo známý romský holocaustZprávy ze života Romů
31.01.2015V soutěži pro školy o holocaustu jsou vítány i romské příspěvky, inspirací může být např. vyprávění Čeňka RůžičkyO Roma Vakeren
31.01.2015O hrůzách továrny na smrtO Roma Vakeren
31.01.2015Na pietním aktu v Terezíně jen 14 lidí připomnělo oběti romského holocaustuO Roma Vakeren
03.01.2015Za holocaustu nacisté vyvraždili asi půl milionu RomůO Roma Vakeren
06.12.2014Jak hodnotí situaci Romů po 25 Emil Ščuka, zakladatel Romské občanské iniciativyO Roma Vakeren
15.11.2014Po sametové revoluci vznikla první romská politická strana, začala se objevovat romsky psané literatura a romštinu bylo slyšet i v médiíchO Roma Vakeren
30.08.2014Většina Romů z transportu z Hodonína u Kunštátu zahynula v OsvětimiO Roma Vakeren
23.08.2014Památný den romského holokaustuO Roma Vakeren
09.08.2014Za holocaustu zahynulo půl milionu RomůO Roma Vakeren
09.08.2014Sdružení In minorita se zabývá holocaustem RomůO Roma Vakeren
04.08.2014Pietní shromáždění k uctění obětí holocaustu Romů v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
04.08.2014Tomio Okamura odmítl kritiku svého výroku o romském táboře v LetechZprávy ze života Romů
02.08.2014Uplynulo 70 let od vyvraždění tzv. cikánského tábora v Osvětimi-BřezinceO Roma Vakeren
02.08.2014Projekt Ma bisteren připomíná Památný den romského holocaustuO Roma Vakeren
12.07.2014U příležitosti Dne holocaustu Romů uvede pražské Divadlo Ponec hru Lety – 1942O Roma Vakeren
31.05.2014Den romského odbojeO Roma Vakeren
18.05.2014Zapomenuté výročí romského odbojeZprávy ze života Romů
13.05.2014Aktivisté blokují vepřín v Letech, kde stál pracovní tábor pro Romy. Chtějí jeho likvidaciZprávy ze života Romů
12.05.2014Premiér Bohuslav Sobotka navštívil LetyZprávy ze života Romů
10.05.2014V Letech u Písku lidé uctili památku romských obětí holocaustuO Roma Vakeren
10.05.2014Ani Sobotkova vláda zřejmě nenajde peníze na likvidaci vepřína v Letech u PískuZprávy ze života Romů
06.03.2014Nový ministr kultury Daniel Herman uctí v Muzeu romské kultury památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
24.08.2013Postavení Romů za druhé světové válkyO Roma Vakeren
24.08.2013Vzpomínky Karla Holomka na úniky před nacistickými transportyO Roma Vakeren
17.08.2013Pietní shromáždění k uctění obětí holocaustu RomůZprávy ze života Romů
10.08.2013Uplynulo 69 let od vyvraždění romských vězňů v OsvětimiO Roma Vakeren
03.08.2013Jiří Rusnok přislíbil odstranění vepřína v Letech u PískuO Roma Vakeren
02.08.2013Jiří Rusnok na pietním shromáždění v Letech přislíbil řešit odstranění vepřínaZprávy ze života Romů
01.08.2013Oběti romského holocaustu v Letech u Písku připomene pietní shromážděníZprávy ze života Romů
08.07.2013Památník v Letech má nový model tzv. cikánského táboraZprávy ze života Romů
01.06.2013Dominik Duka: Nejvzornějšími, nejlepšími a nejzbožnějšími žákyněmi byly romské dívkyO Roma Vakeren
26.05.2013V Letech u Písku uctili oběti romského holocaustu za účasti kardinála Duky i příslušníků jiných církvíO Roma Vakeren
13.05.2013V Letech uctili památku obětí romského holocaustu. Piety se zúčastnil DukaZprávy ze života Romů
11.05.2013Romská dívka Settela Steinbach se stala symbolem dětského holocaustuO Roma Vakeren
09.05.2013Kardinál Duka se v Letech u Písku pomodlí za romské oběti holocaustuZprávy ze života Romů
04.05.2013Letos uplynulo 70 let od hromadných transportů českých a moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
09.03.2013Před sedmdesáti lety začaly transporty českých a moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
19.02.2013V budově ombudsmana se uskuteční pietní shromáždění k 70. výročí transportu Romů z Brna do OsvětimiZprávy ze života Romů
19.02.2013Před sedmdesáti lety došlo k prvnímu hromadnému transportu protektorátních Romů do KT Osvětim-BřezinkaZprávy ze života Romů
29.12.2012Židovská malířka na příkaz dr. Mengeleho v Osvětimi malovala portréty romských vězňůO Roma Vakeren
19.11.2012V Praze a Brně bude představena kniha Vodové barvy pojednávající o romském holocaustuZprávy ze života Romů
03.11.2012Málo známý romský holocaustZprávy ze života Romů
24.10.2012Nacistická genocida Romů je varováním pro současnost, zaznělo při odhalení památníku v BerlíněZprávy ze života Romů
15.09.2012Vzpomínky na válku: Transport Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
08.09.2012Romský holocaust byl až do pádu komunismu tabuO Roma Vakeren
01.09.2012Osudy českých Romů za druhé světové válkyO Roma Vakeren
25.08.2012Hodonínem u Kunštátu prošlo během války přibližně 1400 osobO Roma Vakeren
02.08.2012Romové si připomněli 66. výročí likvidace tzv. Cikánského tábora v OsvětimiO Roma Vakeren
31.07.2012Ve čtvrtek uplyne 70 let od založení „Cikánského tábora Lety“Zprávy ze života Romů
30.07.2012Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomene holocaust RomůZprávy ze života Romů
14.07.2012Pietní shromáždění organizované Památníkem Lidice v Letech u Písku některým Romům vadíO Roma Vakeren
19.05.2012Romové, zástupci parlamentu i diplomaté uctili památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
17.10.2011Richard Seemann: 70 let zahájení transportů do lodžského ghettaZprávy ze života Romů
22.08.2011Ministr Dobeš: centrum o romském holocaustu bude skromnějšíZprávy ze života Romů
17.08.2011Pietní shromáždění k připomenutí holocaustu Romů 21.8. 2011Zprávy ze života Romů
16.08.2011Neviditelný holocaustZprávy ze života Romů
16.08.2011Historie areálu Hodonín u KunštátuZprávy ze života Romů
06.08.2011V Osvětimi si lidé připomněli památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
06.08.2011Vzpomínky Emílie Machálkové na dobu holocaustuO Roma Vakeren
14.06.2011Česko připomíná pomocí pamětních kamenů své oběti holokaustuZprávy ze života Romů
21.05.2011Účastníci pietního aktu v Letech u Písku opět volali po odstranění vepřínaO Roma Vakeren
14.05.2011Výstava Cesta paměti představuje každoroční putování po místech romského holocaustuO Roma Vakeren
13.05.2011Účastníci pietního aktu v Letech volali po odstranění vepřínaZprávy ze života Romů
07.05.2011Vzpomínáme ještě dnes na romské oběti holocaustu?O Roma Vakeren
09.04.2011V Letech u Písku je řada novinek a v Lidicích výstava o genocidě RomůO Roma Vakeren
31.03.2011Památník Lidice zahájil novou návštěvnickou sezónu výstavou o genocidě RomůZprávy ze života Romů
22.03.2011Výstava „Genocida Romů v době druhé světové války“ zahájí hlavní sezónu v Památníku LidiceZprávy ze života Romů
21.03.2011Pietní místo Lety na Písecku otevírá návštěvnickou sezónuZprávy ze života Romů
12.03.2011Uplynulo 68 let od prvního hromadného transportu protektorátních Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
28.02.2011Pietní akt v Muzeu romské kultury bude spojen s vernisáží výstavy Cesta pamětiZprávy ze života Romů
09.02.2011V Památníku Lidice byla zahájena putovní výstava „Lety život za plotem“Zprávy ze života Romů
05.02.2011Připomínat si nezměrné utrpení Židů a Romů za holocaustu je nezbytnéO Roma Vakeren
02.02.2011Výzva Evropského parlamentu k uznání genocidy Romů za druhé světové válkyZprávy ze života Romů
08.10.2010Vepřín v Letech u Písku zůstane, vláda nemá penízeZprávy ze života Romů
27.08.2010Pietní akt k uctění památky obětí holocaustu v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
27.08.2010Při pietním aktu v Hodoníně u Kunštátu byl veřejnosti zpřístupně i původní vězeňský barákO Roma Vakeren
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
22.08.2010Centrum romského holokaustu v Hodoníně otevřelo původní barákZprávy ze života Romů
20.08.2010Pietní shromáždění k uctění památky obětí holocaustu v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
17.08.2010PIETNÍ SHROMÁŽDĚNÍ K PŘIPOMENUTÍ HOLOCAUSTU ROMŮ 22. 8. 2010Zprávy ze života Romů
13.08.2010Pietní akt k uctění památky obětí holokaustu v OsvětimiO Roma Vakeren
30.07.2010Na oběti romského holocaustu by se nemělo zapomínatO Roma Vakeren
18.06.2010Lety na Písecku mají nový památník obětem holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2010Rumunská velvyslankyně Daniela Gitmanová v Letech u PískuO Roma Vakeren
28.05.2010Výstava Genocida Romů v době druhé světové válkyO Roma Vakeren
26.05.2010Výstava fotografií ukáže genocidu Romů za válkyZprávy ze života Romů
21.05.2010Připomenutí památky obětí holocaustu v TerezíněO Roma Vakeren
14.05.2010Pietní akt v Letech u PískuO Roma Vakeren
14.05.2010V Letech si připomněli památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
12.03.2010Uplynulo 67 let od prvního masového transportu brněnských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
03.03.2010Připomínka prvního hromadného transportu moravských Romů do koncentračního tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
05.02.2010Centrum Malach zpřístupňuje výpovědi tisíců pamětníků hrůz 20. stoletíO Roma Vakeren
10.11.2009Nabídka materiálu k výuce o holocaustu Romů a SintůZprávy ze života Romů
06.11.2009Holocaust Romů a Sintů ve výuceO Roma Vakeren
26.08.2009Stavbou památníku v Letech u Písku se zabývá vládaZprávy ze života Romů
26.08.2009Kabinet podpořil úpravy pietního místa v Letech u PískuZprávy ze života Romů
08.08.2009Romské organizace v Česku sdružuje nová asociaceZprávy ze života Romů
29.05.2009Lety u Písku se snad dočkají úpravO Roma Vakeren
15.05.2009Pietního aktu v Letech u Písku se zúčastnila i řada studentůO Roma Vakeren
15.05.2009Jan Hauer vzpomíná na život svých předkůO Roma Vakeren
15.05.2009Nejen Romy znepokojuje nárůst extremismuO Roma Vakeren
26.02.2009Pietní akt připomene první hromadný transport protektorátních Romů do OsvětimiZprávy ze života Romů
30.01.2009Ke Kocábovým prioritám patří vepřín v LetechZprávy ze života Romů
29.01.2009Kocáb: Jednání o možné stavbě památníku v Letech u Písku začalaZprávy ze života Romů
18.07.2008Vepřín v Letech u Písku stojí a stojí...O Roma Vakeren
18.07.2008Pravda o holocaustu Romů vyplavala na povrch až po pádu komunismuO Roma Vakeren
18.04.2008Osobní půjčky - riziko pro spotřebitele?O Roma Vakeren
14.03.2008Uplynulo 65 let od prvního masového transportu českých a moravských Romů do Osvětimi O Roma Vakeren
22.02.2008Jaký bude další osud vepřína v Letech u Písku? O Roma Vakeren
01.02.2008V Senátu proběhlo slavnostní setkání ke Dni památky obětí holocaustu O Roma Vakeren
26.01.2008Holocaust Romů Zprávy ze života Romů
07.09.2007O zaniklém světe českých Romů a SintůZprávy ze života Romů
31.08.2007Výstava Zaniklý svět představuje dějiny původních Romů a Sintů v českých zemíchO Roma Vakeren
13.06.2007Německé organizace apelují na přemístění vepřína z LetZprávy ze života Romů
18.05.2007V Letech u Písku si lidé připomněli památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
14.05.2007Čeněk Růžička: Prasečák v Letech nemá co pohledávatZprávy ze života Romů
14.05.2007Publicita hloupostiZprávy ze života Romů
13.05.2007Pietu u bývalého romského koncentračního tábora narušili nacionalistéZprávy ze života Romů
13.05.2007Fašisti a policie skandálně zneuctili pietní aktZprávy ze života Romů
11.05.2007V Letech u Písku se uskuteční pietní akt romským obětem nacismuZprávy ze života Romů
11.05.2007V Letech u Písku bude znovu pietní aktO Roma Vakeren
06.04.2007Vláda pro nový památník v Letech u PískuZprávy ze života Romů
02.02.2007O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.09.2006Umělecké skupina Pode Bal upozorňuje na bývalý romský tábor v LetechZprávy ze života Romů
12.09.2006Romská ghetta: kudy z nich ven?Zprávy ze života Romů
10.08.2006Slovenský premiér Fico odhalil první památník romského holocaustuZprávy ze života Romů
21.07.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.06.2006Podle policie členové extremistické Národní strany nespáchali v Letech u Písku žádný trestný činO Roma Vakeren
09.06.2006Romský holocaust si zaslouží důstojnou připomínkuO Roma Vakeren
26.05.2006Na počátku stála myšlenka o čistotě rasyZprávy ze života Romů
26.05.2006V Národní galerii probíhá výstava o romském holocaustuO Roma Vakeren
19.05.2006Studenti pražské Vyšší odborné školy publicistiky debatovali o romském holocaustuO Roma Vakeren
19.05.2006V Národní galerii v Praze bude výstava o genocidě Romů a Sintů a o rasismu v dnešní EvropěO Roma Vakeren
19.05.2006Romští aktivisté a někteří politikové si přejí vyřešení kauzy v Letech u PískuO Roma Vakeren
18.05.2006V Národní galerii bude výstava o romském holocaustuZprávy ze života Romů
22.04.2006Kdyby byli v Letech vyvražděni Židé, vepřín by už dávno nestálZprávy ze života Romů
08.04.2006Romové si připomněli osud obětí tábora v LetechZprávy ze života Romů
10.03.2006Vláda se zabývala odkoupením vepřína v Letech u PískuO Roma Vakeren
10.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.02.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.02.2006Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
23.01.2006Neúspěšný pokus o dialog v Letech u PískuZprávy ze života Romů
21.01.2006V Letech byli zadrženi dva romští aktivistéZprávy ze života Romů
20.01.2006Národní strana umístila v Letech u Písku kontroverzní památníkO Roma Vakeren
20.01.2006Nacistické pronásledování Romů se dá srovnat s osudem židovské komunityO Roma Vakeren
20.01.2006Vzpomínky bývalé vězenkyně tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
13.01.2006Nové spory kolem památníku v Letech u PískuZprávy ze života Romů
13.01.2006Národní strana rozvířila spory kolem tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
02.12.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.11.2005Vláda počítá s odkoupením vepřína v Letech u PískuO Roma Vakeren
04.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.08.2005Kauza Letů u Písku bude vyřešena asi až příští rokO Roma Vakeren
24.06.2005V Senátu probíhá výstava Lety - příběh zamlčené genocidyO Roma Vakeren
21.06.2005Romové požadují jasné stanovisko vlády k památníku v LetechZprávy ze života Romů
17.06.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.06.2005V Poslanecké sněmovně probíhá výstava "Lety - příběh zamlčené genocidy"O Roma Vakeren
03.06.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.05.2005Vláda chce jednat o zrušení vepřína v Letech s jeho majiteliZprávy ze života Romů
20.05.2005V Evropském parlamentu se debatovalo o Letech u PískuO Roma Vakeren
20.05.2005Svatopluk Karásek vítá postoj EU k situaci v Letech u PískuO Roma Vakeren
20.05.2005Evropský parlament vyzval Českou republiku ke zrušení vepřína v Letech u PískuO Roma Vakeren
13.05.2005V Letech u Písku proběhl pietní akt k uctění památky zahynulých RomůO Roma Vakeren
13.05.2005Pietní akt dnes připomene Romy, kteří zahynuli v táboře v LetechZprávy ze života Romů
13.05.2005Lidé si připomněli osud Romů, kteří zahynuli v táboře v LetechZprávy ze života Romů
12.05.2005Sněmovna navrhla postihnout 54 stran a hnutí za nedodržení zákonaZprávy ze života Romů
12.05.2005Špidla nehodlá radit české vládě s vepřínem v LetechZprávy ze života Romů
10.05.2005Právo: Uhl žaluje Ransdorfa kvůli výroku o táboře v LetechZprávy ze života Romů
06.05.2005Pomocí dárcovské SMS můžete pomoci i romským obětem holocaustuO Roma Vakeren
04.05.2005Švýcarský soud zamítl žalobu Romů proti IBM za holokaustZprávy ze zahraničí
29.04.2005Karásek: Opět se bude jednat o zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
29.04.2005Klaus: O vepřínu v Letech by se mělo rozhodovat v Česku, ne v EUZprávy ze života Romů
29.04.2005Evropské centrum pro práva Romů vítá rezoluci EP o situaci RomůZprávy ze života Romů
29.04.2005Romští předáci přivítali rezoluci na zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
29.04.2005Paroubek je pro zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
29.04.2005Politici se zřejmě vrátí k debatě o zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
28.04.2005EP odsoudil diskriminaci Romů, ČR má zrušit vepřín v LetechZprávy ze života Romů
21.04.2005V květnu se uskuteční konference o sociálních podmínkách RomůZprávy ze života Romů
19.04.2005Výstava v EP má přispět k odstranění velkovýkrmny prasat v LetechZprávy ze života Romů
11.04.2005Program pro romské oběti holokaustu potřebuje další fondyZprávy ze života Romů
09.04.2005Romové se kvůli Letům obracejí na Klause i mezinárodní instituceZprávy ze života Romů
08.04.2005Zástupci Romů dnes znovu vyzvali k odstranění vepřína v LetechZprávy ze života Romů
08.04.2005Zástupci romských organizací se sešli v Letech u PískuO Roma Vakeren
22.03.2005Odškodnění za strádaní za války dosud získalo minimum RomůZprávy ze života Romů
20.08.2004Tisk: Vepřín v Letech na Písecku vadí německým RomůmZprávy ze života Romů
01.08.2004Holomek: Odškodnění Romů strádajících za války má tvrdá kritériaZprávy ze života Romů
01.08.2004Sdružení ADRA odškodňuje Romy, kteří přežili holokaustZprávy ze života Romů
30.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
29.07.2004Němečtí Romové vyzývají Česko, aby zrušilo vepřín v LetechZprávy ze života Romů
11.06.2004Rodiny v sociální krizi najdou pomoc v Říčanech u PrahyO Roma Vakeren
14.05.2004Seminář "Cesta ke zpietnění míst bývalých romských koncentračních táborů na území ČR"O Roma Vakeren
14.05.2004Lety u PískuO Roma Vakeren
14.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004Hanin kufřík je vzpomínkou na holocaustO Roma Vakeren
05.09.2003Občanské sdružení za lidská práva romských občanů se snaží zlepšit životní podmínky Romů na JesenickO Roma Vakeren
16.05.2003Romové v Letech u Písku uctili památku obětí holocaustuO Roma Vakeren
16.05.2003Anketa mezi účastníky pietního aktu v Letech u PískuO Roma Vakeren
16.05.2003Rozhovor s Čeňkem Růžičkou o Letech u PískuO Roma Vakeren
16.05.2003Rozhovor s Ondřejem Giňou o Letech u PískuO Roma Vakeren
16.05.2003Rozhovor s Fedorem Gálem o Letech u PískuO Roma Vakeren
16.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
09.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
11.04.2003Pravoslavní křesťané uctili v Letech u Písku památku zesnulýchO Roma Vakeren
04.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
21.03.2003Pravoslavná církev posvětí v Letech u Písku nový křížO Roma Vakeren
17.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
13.12.2002Možnosti přidělení obecních bytůO Roma Vakeren
06.12.2002Politika evropských měst ve vztahu k národnostním menšinámO Roma Vakeren
29.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.11.2002Bourá se prostějovská lokalita U Svaté AnnyO Roma Vakeren
15.11.2002Chaos TotalosO Roma Vakeren
01.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
23.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
16.08.2002Obyvatelé Matiční ulice byli evakuovániO Roma Vakeren
09.08.2002Ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý o aktuální situaci Romů v ČRO Roma Vakeren
12.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
17.05.2002V Letech u Písku byl odhalen nový památníkO Roma Vakeren
17.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
10.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
10.05.2002Romové v Karlových VarechO Roma Vakeren
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
22.03.2002Camp Kristina se stal útočištěm Romů bez přístřešíO Roma Vakeren
11.02.2002Představitelé Romů chtějí zrušit radu pro romskou komunituZprávy ze života Romů
10.02.2002Některé romské organizace kritizují jmenování vládní radyZprávy ze života Romů
30.08.2001Do ulic Ostravy vyšly i občanské hlídky mladých republikánůZprávy ze života Romů
24.07.2001Rasová vražda ve Svitavách pobouřila RomyZprávy ze života Romů
04.06.2001Lety u PískuO Roma Vakeren
01.06.2001PrahaO Roma Vakeren
18.05.2001Po tři dny Romové vartovali v Letech u PískuO Roma Vakeren
18.05.2001Vepřín tam stále stojíO Roma Vakeren
18.05.2001Pietního aktu v Letech se zúčastnila i řada významných osobnostíO Roma Vakeren
11.05.2001OlomoucO Roma Vakeren
07.05.2001Romové stále usilují o obnovení pietního místa v Letech u PískuZprávy ze života Romů
07.05.2001Romové kritizují vládu kvůli stavu památníku v Letech na PíseckuZprávy ze života Romů
20.04.2001PrahaO Roma Vakeren
13.04.2001Pietní akt věnovaný památce romských obětí holocaustu v Letech u PískuO Roma Vakeren
06.04.2001Lety u PískuO Roma Vakeren
05.04.2001ProsinecHistorie
11.06.2000Výbor pro odškodnění romského holocaustu nevěří, že vepřín v Letech bude v dohledné době zbouránZprávy ze života Romů
11.06.2000Romové položili věnce k pomníku romským obětem války v LetechZprávy ze života Romů
11.06.2000Nepoučení z holocaustu může vést podle Romů k opakování minulostiZprávy ze života Romů
05.05.2000V Muzeu holocaustu ve Washingtonu je k vidění celý archiv tábora v LetechZprávy ze života Romů
14.03.2000Tragédie v romské osadě Jarovnice v roce 1998Historie
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Eva ŠotolováAnketa
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000ROK 1995Historie
26.02.2000O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.02.2000Odchod Romu do KanadyHistorie
26.02.200022. května 1998O Roma Vakeren
26.02.2000Zpráva Ministerstva zahraničí USA za rok 1993Historie
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANIČÍ USA ZA ROK 1994Historie
26.02.2000Zpráva Českého Helsinského Výboru za rok 1994Historie
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANČÍ USA ZA ROK 1995Historie
26.02.2000ROK 1996Historie
26.02.2000Česká republika podle amerického ministerstva zahraničí v zásadě lidská práva dodržujeZprávy ze života Romů
28.12.1999Za osm let se zlepšilo mínění o RomechZprávy ze života Romů
28.12.1999Desetina lidí připouští diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
15.05.1999Rychetský: Vláda je pouze pro dokončení pietní úpravy v LetechZprávy ze života Romů
14.05.1999Mezinárodní protestní akce za odstranění vepřína v Letech na PíseckuZprávy ze života Romů
19.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
12.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
05.02.1999BruselZprávy ze života Romů
22.01.1999České BudějoviceZprávy ze života Romů
15.01.1999PrahaZprávy ze života Romů
16.10.1998PrahaZprávy ze života Romů
10.07.1998PrahaZprávy ze života Romů
10.07.1998České BudějovicZprávy ze života Romů
03.07.1998Lety na PíseckuZprávy ze života Romů
26.06.1998PrahaZprávy ze života Romů
29.05.1998Více než tisícovka lidí podepsala petici proti zbourání výkrmny vepřů v Letech u PískuZpravy
22.05.1998LetyZprávy ze života Romů
08.05.1998Pietní akt Letech u PískuZprávy ze života Romů
05.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
24.04.1998PrahaZprávy ze života Romů
24.04.1998PrahaZprávy ze života Romů
20.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
30.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
23.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
05.12.1997LondynZprávy ze života Romů
25.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
25.07.1997PrahaZprávy ze života Romů
Památník Lidice zahájil novou návštěvnickou sezónu výstavou o genocidě RomůZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Nadace Terezy Maxové
Už 7 let pomáhá přibližně 16 - ti tisícům opuštěných dětí Nadace Terezy Maxové. Svěřenců v dětských domovech a dalších ústavech každým rokem přibývá. Důvodem jsou hlavně tíživé sociální problémy, které se rodin dotýkají. Jak Janu Mišurcovi řekla ředitelka Nadace Terezy Maxové - Tereza Plášková, nadace se proto snaží šířit osvětu v rámci adopce těchto dětí, mimo jiné i romských.

"Nás založila naše patronka, což je topmodelka Tereza Maxová, která chtěla pomoci něčemu konkrétnímu, a proto založila nadaci, která pomáhá dětem bez rodičů. Vzhledem k tomu, že my pomáháme dětem od 0 do zhruba 20 let, tak tu naši hlavní činnost jsme rozdělili do takových dvou základních činností. My je nazýváme "dobrý začátek" a "křižovatka". "Dobrý začátek" s týká právě malých dětí v kojeneckých ústavech zhruba od nula do pěti let, kdy veškeré naše úsilí směřuje k tomu, abychom informovali o náhradní rodinné péči, o adopci, abychom podporovali kurzy pro adoptivní rodiny a pomáhali pěstounským rodinám atd., protože věříme, že dobrá rodina je stoprocentně lepší než ústav. Pokud bohužel z jakéhokoli důvodu tam musí být, pak jim to vykompenzovat. A to různými ozdravnými pobyty, terapiemi atd. Potom "Křižovatka", jak jsme to tak vzletně nazvali, je spíš pro děti z dětských domovů, kde se snažíme investovat tolik peněz do jejich rozvoje a vzdělání, aby si na té své křižovatce života vybrali ten správný směr."

Terez Maxová Už několik let vybíráte dárky...

"Projekt, který se jmenuje Hvězda plná přání. Hlavním cílem je, že má splnit dětem v dětských domovech, které už umí a jsou tak velké, že si už mohou zformulovat vlastní přání, co by si přály od Ježíška, tak jim dáváme možnost si něco přát. A právě návštěvníci toho konkrétního nákupního centra si mohou vybrat kartičku se jménem, s věkem a s přáním daného dítěte v dětském domově - ten dárek koupit a přinést zpátky pod strom, kam si pro ně ve finále děti přijedou. Cílem je přinášet radost a dát jim pocit, že na Vánoce nejsou samy."

Jak vůbec vypadá situace v létě, teď, u vás v nadaci, co připravujete?

"Připravujeme akce, které nás čekají do konce roku. Ty nejvýznamnější se váži projekt "Život rozkvétá v tvých rukou", což jsou takové jarmarky dětských dovedností, které se uskuteční v Plzni, Olomouci a v Praze. Potom připravujeme velkou módní přehlídku, která je zvláštní tím, že osobní účast už stoprocentně potvrdil monacký princ Albert, který když mu Tereza Maxová prezentovala činnost nadace, tak se nadchnul, a přislíbil svoji pomoc. Máme potvrzeno, že 25. listopadu se bude účastnit této módní přehlídky, kterou plánujeme na Žofíně. Pak nás čekají dva vánoční koncerty, které jsou regionální na podporu těch daných regionů, Hvězda plná přání a spoustu dalších akcí. Činnost nadace není jenom o akcích, není jen o projektech, které sama vytváří nebo realizuje. Je to i o shánění finančních prostředků pro podporu jiných organizací, protože nadace by měla být takovým motivátorem sociální změny, investorem, sehnat peníze a vytipovat neziskovou organizaci na úrovni občanských sdružení, obecně prospěšných společností, které mají zajímavé projekty z praxe, ale chybí jim finanční prostředky. Takže není to jenom o akcích a o projektech, ale také o fundraisingu k podpoře ostatních."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Kniha Hejno bílých vran vypráví příběhy deseti lidí z dětských domovů, kteří jsou i přesto úspěšníO Roma Vakeren
18.04.2015Na návštěvě dětského domova v KlánovicíchO Roma Vakeren
29.11.2014Vyšla kniha Hejno bílých vran aneb Když opouštíš děcákO Roma Vakeren
06.06.2012Opouštím dětský domov. Vím kam jdu a proč!Zprávy ze života Romů
17.03.2012Robert Tonelli: Nechtěl jsem nosit jméno někoho, kdo mě nevychovávalO Roma Vakeren
31.07.2009Dětský dům Zábrdovice nabízí o prázdninách volnočasové aktivity pro dětiO Roma Vakeren
21.09.2006Projekt Hnízdo chce zabránit odebírání dětí z rodin do ústavůZprávy ze života Romů
23.09.2005V rámci projektu Život rozkvétá v tvých rukou se děti učí podnikatO Roma Vakeren
22.04.2005Sdružení Dom pomáhá dětem z dětských domovů zařadit se do běžného životaO Roma Vakeren
20.02.2005V Zátoni na Českokrumlovsku zažijí děti Cikánskou pouťZprávy ze života Romů
19.12.2003Mnoho dětí z dětských domovů prožije Vánoce s vychovateli a "tetami"O Roma Vakeren
05.09.2003Výtěžek z předpremiéry filmu Želary získalo dětské zařízení KlokánekO Roma Vakeren
09.05.2003Děti z dětských domovů budou závodit v běhuO Roma Vakeren
07.03.2003Romské děti v dětském domověO Roma Vakeren
22.03.2002Byty pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
22.03.2002Ředitelka Nadace Terezy Maxové Terezie Plášková a reprezentant v rychlostní kanoistice Libor KováčO Roma Vakeren
04.02.2002Rómové do vojenské uniformyZprávy ze života Romů
30.11.2001Pod Stromem splněných přání našly dárky i romské dětiO Roma Vakeren
23.11.2001Dar pro Dětský domov v Praze-KlánovicíchO Roma Vakeren
04.06.2001Celostátní sbírka pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
25.05.2001Sbírka pro děti z dětských domovů vynesla přes 68.000 korunZprávy ze života Romů
06.04.2001Celostátní sbírka pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Statistické šetření v romské komunitě
V O Roma vakeren jsme vás informovali o statistickém šetření v romské komunitě. Názory na toto šetření byly však rozdílné a vyvolaly spory mezi samotnými Romy. Diskuse vyústila ve vzájemnou slovní potyčku v médiích mezi šéfem sdružení Dženo Ivanem Veselý a předsedou Parlamentu Romů v ČR Milanem Ščukou. Podle parlamentu a grémia nejednota, která v komunitě panuje, poškozuje romskou menšinu "v jejích zájmech,potřebách i svébytnosti". Obě sdružení podle své deklarace, která vznikla v pondělí, chtějí usilovat o "obnovení pevného sepětí" v menšině. Představitelé romských sdružení se včera sešli v sídle Mezinárodní romské unie, kde byl s mikrofonem i Patrik Kraus, který oslovil Ondřeje Giňu z občanského sdružení Grémium romských regionálních představitelů.

Ondřej Giňa "Ta deklarace nevymezuje něco ve smyslu konkrétní pomoci, to znamená například řešení bytových problémů, nezaměstnanosti nebo něco podobného. Spíš se tu jedná o něco jiného, že se Romům nabízí cesta k sebeuvědomění a k tomu, aby romipen se stalo opět součástí života Romů. To si myslím, že je v současnosti nejdůležitější věc, a pokud toto Romům pomůže, tak si myslím, že deklarace udělá velký kus a pokrok v tom, jak se dnes vyvíjí situace mezi Romy."

K situaci Romů se také vyjádřil Petr Jano z občanského sdružení Parlament Romů České republiky.

"Celý problém romské komunity spočívá v mnoha specifických, konkrétních problémech, které jsou velmi ožehavé: nezaměstnanost, bytová otázka, sociální věci. Vnímáme také určitou občanskou aktivitu v kultuře. Všude vidíme velké nedostatky a náš Parlament Romů chce působit tak, aby navázal objektivní a efektivní spolupráci s institucemi jako je krajské zastupitelstvo, autority těchto orgánů a také chceme vytvářet v nejbližší době velkou sepjatost v projednávání určitých otázek, které připravuje vláda, která se neustále snaží některé věci kolem Romů zvedat. Ale ve své podstatě ty konkrétní věci se mají odehrávat v regionech a městech a tam sleduji, že některé vládní návrhy vůbec se k Romům nedostávají. My, romský parlament, chceme dbát na to, aby vládní programy byly uskutečňovány objektivně a spravedlivě, aby se dotkly těch nejslabších."

Ivan Veselý Jak může občanské sdružení Parlament Romů působit na politiku České republiky?

"Toto sdružení občanů romské národnosti vzbuzuje v sobě velikou sílu, která chce prokázat toto zastoupení, sílu romské komunity a chce prokázat vládě. A vláda, když vidí a vnímá toto naše zastoupení celé republiky, pak vláda a my se staneme partnery, respektive my se chceme stát partnery vlády, abychom se mohli spolupodílet na řešení otázek týkajících se Romů v ČR."

Dotkne se vaše pomoc opravdu těch nejchudších, kteří jsou nyní sociálně vyloučeni?

"Domnívám se, že toto je velmi těžká a závažná otázka, a můžu být konkrétní. Přijeli jsme do Jičína, byly tam velmi těžké situace, kdy romští občané měli být vystěhováni, došlo k určitému projednání s autoritami města, došlo i k zohlednění postupů, kdy Romové, protože jsou nejslabší sociální skupinou přišli o práci, přišli o spoustu dalších jistot. Tam my vnímáme to, že některé autority a osobnosti ve městě a na radnici by se měly konkrétněji podívat na romskou komunitu. Chceme být takovým hlasem Romů, kteří potřebují pomoc v konkrétních městech. Už máme sekce, kde to naši lidé budou řešit."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
22.08.2012Středoškoláci mají soužití s Romy za "největší problém dneška"Zprávy ze života Romů
26.05.2012Příběh z cyklu Národnost v pubertě: Jak byla Jitka chudáO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
13.09.2011Podle Klause by na Šluknovsku měl stát zasáhnout silouZprávy ze života Romů
13.09.2011Ombudsman kritizuje růst případů cenové diskriminaceZprávy ze života Romů
03.09.2011Budoucí policisté se najdou i mezi příslušníky národnostních menšinO Roma Vakeren
02.09.2011V Holešově vychovávají policisty z řad národnostních menšinZprávy ze života Romů
23.05.2011V Česku přibývá chudinských ghettZprávy ze života Romů
01.10.2010S Ivanem Veselým o Asociaci romských občanských iniciativO Roma Vakeren
19.07.2010Občané ČR mají největší odstup k Romům, blíže mají k UkrajincůmZprávy ze života Romů
13.04.2010Fedor Gál: jinakost je hezká, má vůni, chuť, barvu...Zprávy ze života Romů
18.12.2009O Vánocích v rodinách pracovníků sdružení DženoO Roma Vakeren
10.12.2009Čeští Romové jsou podle studie EU nejdiskriminovanější menšinou v uniiZprávy ze života Romů
20.11.2009Vyšla studie Dvacet let rozvoje, stagnace nebo úpadku?O Roma Vakeren
08.08.2009Romské organizace v Česku sdružuje nová asociaceZprávy ze života Romů
07.11.2008Pocit bezpečí v prostředí romské menšinyO Roma Vakeren
07.11.2008Bezpečnost v prostředí romské menšiny z pohledu Martina LinhartaO Roma Vakeren
28.03.2008O setkání aktivistů z romských organizací O Roma Vakeren
29.01.2008Agentura proti sociálnímu vyloučení se rozjíždíZprávy ze života Romů
07.12.2007Romové v sociálních změnáchO Roma Vakeren
30.11.2007Sdružení Dženo pořádá seminář "Romové v sociálních změnách" O Roma Vakeren
27.07.2007Absolventi žurnalistického kurzu pro mladé Romy převzali certifikátyO Roma Vakeren
20.07.2007Kurz žurnalistického minima bude ukončen slavnostním předáním certifikátůZprávy ze života Romů
13.07.2007Kurz žurnalistického minima pro mladé Romy vychoval nové redaktoryO Roma Vakeren
26.06.2007Ministryně Stehlíková: Řešení romské problematiky je proces na dekádyZprávy ze života Romů
22.06.2007Sdružení Dženo pořádá kurzy pro nové romské novinářeO Roma Vakeren
27.04.2007Studenti mediálního kurzu sdružení Dženo půjdou na praxeO Roma Vakeren
16.02.2007Pro romské zájemce o práci v médiích je častou bariérou češtinaO Roma Vakeren
27.10.2006Kurz žurnalistického minima pro Romy začalO Roma Vakeren
15.09.2006Sdružení Dženo provedlo výzkum mapující život Romů a jejich ekonomickou situaciO Roma Vakeren
30.08.2006Průzkum mezi Romy ukázal na velký posun ve vnímání významu vzděláníZprávy ze života Romů
10.02.2006Vláda České republiky připravuje monitoring romských komunitO Roma Vakeren
10.02.2006Romové mají z monitoringu romských komunit obavyO Roma Vakeren
10.02.2006Obavy Romů z monitoringu jsou údajně zbytečnéO Roma Vakeren
10.02.2006Mezi Romy probíhá sociologický průzkumO Roma Vakeren
07.11.2005Pražský magistrát plánuje zřídit dům menšinZprávy ze života Romů
06.05.2005V Parlamentu proběhne konference na téma Romové v sociálních změnáchO Roma Vakeren
10.03.2005V Česku vzniká národní centrum Evropské sítě proti rasismuZprávy ze života Romů
10.03.2005Romský parlament usiluje o vznik domů romské integraceZprávy ze života Romů
11.02.2005Jihomoravský kraj chce zkvalitnit práci s národnostními menšinamiZprávy ze života Romů
04.02.2005Sdružení Parlament Romů: Snížení dávek ještě zhorší situaci RomůZprávy ze života Romů
02.02.2005UNDP: Romové jsou nejchudší menšinou střední a východní EvropyZprávy ze života Romů
29.01.2005Romský parlament chce najít kandidáty do romských samosprávZprávy ze života Romů
07.01.2005Sdružení Dženo připravuje projekt romské televizeO Roma Vakeren
07.01.2005Jaký vliv má nový romský parlament?O Roma Vakeren
27.12.2004Sdružení Dženo spustilo vysílání internetové televize TV JakhZprávy ze života Romů
17.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.10.2004Prezident republiky se setkal se zástupci Parlamentu Romů ČRO Roma Vakeren
28.08.2004Romové zvolili za svého předáka v Ústeckém kraji Romana SlepčíkaZprávy ze života Romů
17.08.2004Dvě romská sdružení vyzývají romské předáky k usmíření a jednotěZprávy ze života Romů
16.08.2004Veselý: Spory o výzkum ukázaly, že Romům chybí zvolení zástupciZprávy ze života Romů
13.08.2004Budou se mezi Romy provádět statistické průzkumy?O Roma Vakeren
12.08.2004Národnostní menšiny i profesní skupiny se sejdou u sportu i hudbyZprávy ze života Romů
06.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.08.2004Veselý z Dženo: Pokud chce ČR Romy sčítat, musejí s tím souhlasitZprávy ze života Romů
02.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.06.2004Parlament Romů ČR chce být partnerem vládě a domácím i mezinárodním institucímO Roma Vakeren
08.06.2004Parlament Romů: Desetina pracovníků firem státu mají být RomovéZprávy ze života Romů
07.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
06.05.2004Romové mají svůj parlament, prvním předsedou se stal Milan ŠčukaZprávy ze života Romů
05.05.2004Romové se chystají ve čtvrtek zvolit svůj Parlament Romů v ČRZprávy ze života Romů
09.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.04.2004Měl by vzniknout zastřešující orgán romských organizacíO Roma Vakeren
08.04.2004Romské osobnosti a zástupci sdružení založili Parlament RomůZprávy ze života Romů
11.02.2004Romské Sdružení Dženo se distancuje od časopisu Zrcadlo GendalosZprávy ze života Romů
04.02.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
02.01.2004Co přinesl rok 2003 Romům podle ředitele sdružení Dženo Ivana VeseléhoO Roma Vakeren
28.11.2003Sdružení Dženo a Radio Rota usilují o zlepšení postavení Romů ve většinové společnostiO Roma Vakeren
21.11.2003Radio Rota oslavilo první narozeninyO Roma Vakeren
14.11.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
31.10.2003Plánované sčítání Romů vyvolává smíšené pocityO Roma Vakeren
17.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.09.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.09.2003Časopis Amaro gendalos se bude více věnovat tématům, která Romy trápíO Roma Vakeren
29.11.2002Výstava fotografů měsíčníku Amaro GendalosO Roma Vakeren
01.11.2002Je důležité poznat kulturu příslušníků jiných menšinO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002Ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý o aktuální situaci Romů v ČRO Roma Vakeren
21.06.2002NDS a RomovéO Roma Vakeren
24.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
10.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.02.2002Romské sdružení chce založit profesionální romské rádioZprávy ze života Romů
26.02.2002Romské sdružení chce založit profesionální romské rádioZprávy ze života Romů
09.11.2001Romský parlamentO Roma Vakeren
14.09.2001Reakce na tragické události v USAO Roma Vakeren
27.07.2001Rasově motivovaná vražda svitavského RomaO Roma Vakeren
20.07.2001Přehled tiskuO Roma Vakeren
08.11.2000Světová banka: Většina Romů žije pod hranicí chudobyZprávy ze života Romů
03.09.2000Výzkum: Romové mají pro učení stejné předpoklady jako ostatníZprávy ze života Romů
11.06.2000Sofres-Factum: Většina lidí se nezajímá o romskou kulturuZprávy ze života Romů
11.06.2000Skončily Jízdy toleranceZprávy ze života Romů
26.02.2000Severomoravští středoškoláci přiznávají svoji averzi vůči RomůmZprávy ze života Romů
26.02.2000Ivan Veselý - romský aktivistaOsobnosti
28.12.1999Za osm let se zlepšilo mínění o RomechZprávy ze života Romů
28.12.1999Desetina lidí připouští diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
27.08.1999Soužití s Romy se podle průzkumu IVVM zlepšujeZprávy ze života Romů
19.03.1999Sdružení Dženo připravuje novinářské školící centrum pro RomyZprávy ze života Romů
19.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
05.02.1999ChomutovZprávy ze života Romů
14.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
24.04.1998PrahaZprávy ze života Romů
16.01.1998StockholmZprávy ze života Romů
05.12.1997PrahaZprávy ze života Romů
25.07.1997PrahaZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Mezinárodní projekt - Kultura, dědictví a život
Pro mladé lidi od osmnácti do pětadvaceti let byl určen mezinárodní projekt - Kultura, dědictví a život. Ve Strnadovském mlýně v Obci Vršovice v Okresu Příbram se sešlo 32 účastníků z romských i neromských rodin především ze Španělska, Maďarska, Irska a České republiky. Akci pořádala Organizace na podporu intergrace menšin, která sídlí v Písku. Mladí lidé si během pobytu vyměňovali nejen zkušenosti ze zemí odkud přicházejí, ale také pátrali po kulturním dědictví a každodenním životě jednotlivců a komunit v těchto zemích. Prostřednictvím umění a her se také dotkli tématu menšina versus většina. Výměnný program vyvrcholil minulý v pátek minifestivalem pro veřejnost. S organizátorkou projektu Janou Tikalovou si povídala Jana Šustová.

Maďarští romové Kolik jste tu měli romských účastníků?

"Z každé země jeden nebo dva Romové. Pravdou je, že tady jsou i tací, kdy otec je Rom a matka Španělka."

Co je cílem zdejšího setkání?

"Cílem je dát těmto lidem možnost se setkat, vyměnit si své zkušenosti, poznatky a i tom, co je kultura, co je to jejich kulturní dědictví. Dalším hlavním cílem je oslovit veřejnost a kvůli tomu děláme festival."

Co bude jeho náplní?

Nácvik tance "Náplní budou nejenom taneční, hudební vystoupení a umělecký workshop, ale každá země si taky připraví něco málo, co by charakterizovalo jejich zemi. Vedle tohoto hlavního programu budou i doprovodné akce jako: tetování henou, různé soutěže, skákání na lyžích atd."

Festival je samozřejmě vyvrcholením celého projektu, ale jak probíhaly předchozí dny?

Nevidomá Johanka "Každý den po snídani máme hodinu českého jazyka, kde se učíme různé fráze k tomu, které by mohli používat tady v kuchyni, nebo když jsme byli v Praze na výletě. Pak záleží na dni. Převážně se rozdělíme do skupin buď divadlo, hudba, nebo tanec a tyto skupiny společně pracují a vytváří program pro festival a nebo se rozdělíme do skupin podle zemí a ty země si také připravují výstup na festival. Jinak aby to nevypadalo, že tady jen pracujeme, tak také jezdíme na výlety. Byli jsme na výletě v Praze, pak jsme jeli poblíž do vesnice, pak jsme se jeli koupat. Takže tu máme i zábavu."

A jak se pobyt líbil jedné zahraniční účastnici?

Jana Tikalová (vlevo) se Španěly "Já jsem přijela z Litvy, z Vilniusu. Jmenuji se Mariana Elena. Poznala jsem tady věci, o kterých jsem v životě nikdy nepřemýšlela. Například, jak se žije nevidomým lidem. Taky tady byli tři kluci gayové, tak jsem poznala, jak se oni cítí. A o cizích kulturách. Myslím, že mám větší rozhled, než když jsem přijela."

Mezi účastníky byla i nevidomá Johanka, která studuje na gymnáziu v Praze. Jakým způsobem se jí podařilo zapadnout do mezinárodního kolektivu?

"Ze začátku, když jsme jeli v autobuse, tak jsme nebyli celá skupina. Byli jsme jenom Maďaři a několik Irů a my Češi. Já jsem seděla v autobuse a Romové tam hráli, tak jsem s nimi chvilku zpívala, načež jeden kluk řekl, ať si vytáhnu kytaru a zahraji si s nimi, tak jsem si s nimi zahrála. Pak jsme přijeli na letiště, kam přiletěl zbytek Irů a Španělé."

Právě se Španěly se Johanka skamarádila nejvíc. Oslovilo ji, jak jsou otevření, jak dávají najevo své emoce a chovají se jeden k druhému.

"Když jsem jim o sobě říkala něco smutného, tak to jsem nezažila, takový krásný pocit, jako když ti všichni Španělé, těch osm lidí, cítili se mnou. Natahovali se ke mně přes stůl, aby aspoň každá ta ruka toho Španěla nebo Španělky se mne dotkla nebo aby mě mohla pohladit."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
31.08.2013Skautský oddíl Gemini uspořádal tábor pro romské dětiO Roma Vakeren
29.08.2012Pozvánka - turnaj v malé kopané s názvem DEN SOUŽITÍ 2012Zprávy ze života Romů
12.06.2012Vládní zmocněnec pro RomyZprávy ze života Romů
26.09.2011Varnsdorfský starosta: Situace v regionu může dál eskalovatZprávy ze života Romů
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
23.05.2011V Česku přibývá chudinských ghettZprávy ze života Romů
06.08.2010Romodrom pořádá letní tábor pro dětiO Roma Vakeren
19.07.2010Občané ČR mají největší odstup k Romům, blíže mají k UkrajincůmZprávy ze života Romů
16.07.2010Sdružení Romodrom pořádá letní tábor pro dětiO Roma Vakeren
13.04.2010Fedor Gál: jinakost je hezká, má vůni, chuť, barvu...Zprávy ze života Romů
24.07.2009Desetidenní workcamp v Novém SvětěO Roma Vakeren
27.06.2008Na táboře se děti dozvědí o osudech slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
01.09.2006Romské děti z Prahy 3 se rekreovaly v jižních ČecháchO Roma Vakeren
25.08.2006Romské děti z Prahy 3 se rekreují na letním tábořeO Roma Vakeren
26.08.2005Na romském táboře se děti seznamovaly s prací policieO Roma Vakeren
12.08.2005I letos odjely romské děti na letní tábor sdružení RomodromO Roma Vakeren
05.08.2005Dětský tábor ZbraslaviceO Roma Vakeren
06.08.2004V Hamru na Jezeře začal tábor hlavně pro chudé děti z LiberceZprávy ze života Romů
06.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
06.08.2004Ve vesničce Pohořany u Olomouce se lidé těšili na romský letní táborO Roma Vakeren
22.07.2004Společenství Romů na Moravě uspořádalo tábor pro romské děti ze sociálně slabších rodinFotoaktuality
02.07.2004Sdružení Romodrom připravilo pro děti další Indiánské létoO Roma Vakeren
01.07.2004Děti z Prahy prožijí další Indiánské létoZprávy ze života Romů
14.05.2004Program romské integraceO Roma Vakeren
25.07.2003Hrad Svojanov hostí multietnický letní táborO Roma Vakeren
14.03.2003Projekt Varianty zavede interkulturní vzděláváníO Roma Vakeren
14.02.2003Dětský klub ČilikloroO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
02.11.2001Integrace RomůO Roma Vakeren
30.08.2001Romské děti z jižních Čech se rekreují v Růžené na TáborskuZprávy ze života Romů
20.07.2001Dětský romský tábor v PříchovicíchO Roma Vakeren
13.01.2000V ČR by měl vzniknout Úřad pro etnickou rovnost a integraci RomůAktuality

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská muzika.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jan Mišurec.....a pokud zůstanete dál s Českým Rozhlasem 1 - Radiožurnálem, můžete si za chvíli v 21 hodin poslechnout rekapitulaci událostí 20tého srpna v pořadu Stalo se dnes se.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Boxerský oddíl Palestra
Horké téma: 
Zprávy: 
Reportáž:  Nadace Terezy Maxové
Reportáž:  Statistické šetření v romské komunitě
Reportáž:  Mezinárodní projekt - Kultura, dědictví a život

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2020
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz