Vyhledávání
5.4.2020
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

The adaďives predal tomende kerďam reporty, andalo romengero dživipen. Phenaha tomenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca džana ko Osvětim - Březinka, kaj peske o Roma ada kurko leperde le Romen so odoj andro koncentračno raboris esas murdarde andro dujto mariben. Vakerela amenca Rom so predžidžiľa ada holokaustos.

V první polovině dnešního o Roma vakeren si připomeneme 60. výročí vyvraždění Cikánského rodinného tábora v místech místech bývalého koncentračního tábora Osvětim - Březinka.

Tiž amenca džana ko Nationalno muzeum Osvětim - Březinka, kaj šaj dochuden nevimata, palo nipi, so odoj sas u so odoj sas murdarde. Andro O Roma vakeren šunena tiž nevipena, andalo romengero dživipen.

Kdo se zajímá o osudy bývalých vězňů koncentračního tábora v Osvětimi, může se s dotazy obrátit na muzeum, kde existuje informační kancelář o bývalých vězních a také archiv.

Mek adaďives amenca džana pro festivaľis pro burkos Svojanov. Vakeraha pale prevencia AIDS pro školi u džana amenca Lounende, kaj kerel buči predalo Roma e Květa Skopcovo.

Vydáme se na moravský hrad Svojanov na hudební festival Gypsy Celebration, dozvíte se o prevenci AIDS na školách a představíme vám romskou asistentku Květu Skopcovou, která pracuje v Lounech. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Uplynulo 60 let od vyvraždění tzv. "cikánského tábora" v Osvětimi-Březince
Na pět set lidí si 2. srpna připomnělo smutnou historii romského tábora v Osvětimi - Březince. K 60. výročí vyvraždění tzv. "cikánského rodinného tábora", ke kterému došlo v noci z 2. na 3. srpna 1944, vyzvali přítomní zejména mladou generaci, aby nezapomněla na páchané násilí. V plynové komoře tehdy nacisté povraždili 2897 lidí - zejména starce, děti a ženy. V lágru za druhé světové války zemřelo na 21 tisích Romů, včetně těch z bývalého protektorátu Čechy a Morava. Jedním z vězňů tohoto tábora byl i pan Antonín Hlaváček, který byl však těsně před zmíněným masakrem deportován do Buchenwaldu. Jeho vyprávění zaznamenala Jana Šustová.

Antonín Hlaváček (Foto: Jana Šustová) Pan Hlaváček byl odvezen do Osvětimi ještě jako nezletilý. Dostal se tam sám, bez rodičů.

"Já byl v polepšovně a na základě toho, jak vyšlo v 1943, že židi a cikáni se mají zlikvidovat, a já byl černej, tak ..."

Jeho rodiče na něj čekali v Praze a válku přežili. Jejich syn mezitím prošel několika koncentračními tábory - od března 1943 byl vězněn v Osvětimi a pak ho čekaly transporty do Buchenwaldu, Gross-Rosen a Dachau.

"Sem jsme přijeli kolem dvacátého, byl jsem půl roku dole a půl roku tady, pak nás odvezli do Buchenwaldu."

Proč docházelo k transportům vězňů?

"To už bylo ke konci války, fronta se blížila, tak to stěhovali dál."

Číslo vytetované na ruce Antonína Hlaváčka (Foto: Jana Šustová) Každý vězeň měl vytetováno své táborové číslo. Avšak dětem a starým lidem je nacisté psali pouze inkoustovým perem, protože se počítalo s tím, že brzy zemřou. I na ruce pana Hlaváčka a je dodnes čitelné vytetované číslo.

"Já Vám to přečtu i německy neunzehnhundertsechsundsechzig - tisíc devět set devadesát šest - a tím jste se musela hlásit."

Jak to vypadalo v takzvaném "cikánském táboře"?

Antonín Hlaváček vypráví o životě vězňů v Osvětimi-Březince (Foto: Jana Šustová) "To byl tak zvaný izolační tábor. Když se tam přišlo, dali nám číslo na ruku, ostříhali nás dohola, měli kýbl a štětku a celé tělo i hlavu přejeli. Dětem a starým lidem dělali číslo inkoustovou tužkou, protože věděli, že stejně brzy umřou. A záchod - na konci bloku, tam v rohu, byl sud a přes něj prkno, něco jako měli Rusáci. Když jste se tam chtěl dostat, musel jste odhrnovat mrtvoly. Vždycky za tři dni to nakládali a odváželi."

Nezřídka se stávalo, že nějaký spoluvězeň zemřel v noci v baráku.

"To ho hodili z pryčny dolu a nechali ho tam do rána, skladovali to v konci baráku, a pak to vyváželi."

Dokonalé technické vybavení v Březince usmrcovalo pomocí plynu cyklon B v komorách upravených jako umývárny se sprchami.

Osvětim-Březinka (Foto: Jana Šustová) "Ty transporty chodily převážně kolem desáté hodiny večer, když byla tma. Odtud jsme to všechno slyšeli. Ven jsme nesměli, ale to bylo všechno slyšet, jak to vyháněli z vagónů, všecko ven. Věci, co měli, na hromadu, každý vyfasoval ručník a mýdlo a šli se koupat - ale místo vody šel plyn."

V krematoriích pracovala takzvaná zvláštní komanda - Sonderkommando, která měla za úkol spalovat mrtvé. Jejich členy byli vězňové, kteří dostávali větší příděly jídla a byli odděleni od ostatních vězňů. Přibližně každé tři měsíce byli příslušníci zvláštních komand zplynováni a nahrazeni jinými vězni.

"Ten tam byl tři měsíce, pak je spálili a nastoupili další, pak spálili i je, a zase přišli další, asi aby to nevyšlo najevo. A my jsme si zprvu mysleli, že tam pečou chleba. Až potom po 14 dnech jsme se dozvěděli, že tam pálí lidi. Pak už nestačili dvě krematorky, tak tam někde vzadu byla vybagrovaná jáma. Všechno tam házeli - sudy, gumy - pece už to všechno nestačily brát, to byl strašný nápor v tom třiačtyřicátém. To byl největší nápor Slováků, Židů, Maďarů."

V Osvětimi a jejím okolí bylo v letech 1940 až 1945 zřízeno 36 nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů. K hlavním patřil kmenový tábor Osvětim I, dále vyhlazovací tábor Osvětim II - Březinka a Osvětim III. Pan Antonín Hlaváček byl vězněn v kmenovém táboře Osvětim I a v Osvětimi-Březince.

"To byl Osvětim. Byly to polské vojenské kasárna, Němci to zabrali a udělali z toho koncentrák. Tam dole byl likvidační tábor."

V Osvětimi-Březince Romové bydleli v dřevobarácích, ze kterých se dodnes dochovaly pouze ruiny kamen a komínů.

"To bylo všechno dřevěné, ty baráky támhle jsou zděné, proto to vydrželo."

Kousek dál od bývalého "cikánského tábora" jsou zděné baráky.

"Tam byly různé národnosti - Židi, Poláci, Francouzi, ten stát byl prostě rozdělený."

Jednou z mála šancí, jak uniknout téměř jisté smrti v Osvětimi, byl transport do jiného koncentračního tábora.

Pietní akt u památníku romských obětí holocaustu (Foto: Jana Šustová) "Já jsem prodělal dva transporty smrti. Až v posledním tažení před Dachau mě chytil silný tyfus, tak mě kamarádi odtáhli. Když jsem pil po sobě vlastní moč, to nebudete věřit, kamarád přiběhl, že tady jsou Američani. Stáhli nás do polních nemocnic. Dostal jsem takovou táfličku čokolády a kávovou lžíci čaje."

Po osvobození bylo potřeba dát se dohromady a začít žít normálním životem.

"Přivezla mě sanita z Prahy do Ratibořských hor, vážil jsem 35 kg, pak jsem byl půl roku v sanatoriu a pak jsem musel být zaměstnaný jako každý druhý. V Nové Bystřici jsem byl první u rabovací gardy jako policajt...mstít se Němcům, jenže to mi nepovolili. To co oni dělali s námi, to bych dělal já s nimi. Ale všichni Němci nebyli stejní. Říšský Němec - dobrý Němec, nejhorší byli ti skopčáci, co se dali k Němcům - Vlasova armáda, Slováků a Poláků i Čechů tam bylo hodně, z každého státu byli u Němců, když ne, tak na každou hlavu bylo deset konfidentů. Jak přišel do hospody, něco slyšel, tak šel."

A jakou profesi si pan Hlaváček po válce vybral?

"Líbila se mi pokrývačská práce, tak jsem dělal pokrývače."

Po skončení války utrpení některých lidí neskončilo. Ve zlu páchaném nacisty pokračovali komunisté. Pan Hlaváček byl jednou z jejich obětí.

"Za komunistického režimu jsem byl taky zavřený u estébáků. To co dělali oni, to všechno odkoukali od Němců: tužky mezi prsty, aby se přiznali, natolik ostrý guláš, aby byla žízeň. Hlad se dá přežít, ale žízeň - to nevydržíte, to neexistuje. A člověk se přizná ke všemu. A co dělali Němci? Dva dny Vám nedali jíst a třetí den Vám dali herinka, nic jiného. Kdo to snědl, tak šel..."

Bývalého vězně koncentračního tábora Osvětim - Březinka Antonína Hlaváčka pozvala k mikrofonu Jana Šustová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
08.08.2015V Německu zemřel významný romský svědek holocaustu Hugo HöllenreinerO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
23.05.2015Povstání romských vězňů v Osvětimi aspoň některým zachránilo životO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
16.05.2015Za 2. světové války prošly koncentračním táborem v Hodoníně u Kunštátu tisíce lidíO Roma Vakeren
05.05.2015V Letech u Písku se 13. května uskuteční pietní aktO Roma Vakeren
05.05.2015Vzpomínky paní Boženy na 2. světovou válkuO Roma Vakeren
14.03.2015Od prvního hromadného transportu Romů z Brna do Osvětimi uplynulo 72 letO Roma Vakeren
07.03.2015Pietní akt v Muzeu romské kultury připomená první hromadný transport protektorátních Romů z Brna do OsvětimiO Roma Vakeren
14.02.2015Jaké byly návraty přeživších holocaustu do jejich dřívějších domovů, mohou v rámci soutěže reflektovat žáci základních a středních školO Roma Vakeren
31.01.2015Málo známý romský holocaustZprávy ze života Romů
31.01.2015V soutěži pro školy o holocaustu jsou vítány i romské příspěvky, inspirací může být např. vyprávění Čeňka RůžičkyO Roma Vakeren
31.01.2015O hrůzách továrny na smrtO Roma Vakeren
31.01.2015Na pietním aktu v Terezíně jen 14 lidí připomnělo oběti romského holocaustuO Roma Vakeren
03.01.2015Za holocaustu nacisté vyvraždili asi půl milionu RomůO Roma Vakeren
30.08.2014Většina Romů z transportu z Hodonína u Kunštátu zahynula v OsvětimiO Roma Vakeren
23.08.2014Památný den romského holokaustuO Roma Vakeren
09.08.2014Za holocaustu zahynulo půl milionu RomůO Roma Vakeren
09.08.2014Sdružení In minorita se zabývá holocaustem RomůO Roma Vakeren
04.08.2014Pietní shromáždění k uctění obětí holocaustu Romů v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
02.08.2014Uplynulo 70 let od vyvraždění tzv. cikánského tábora v Osvětimi-BřezinceO Roma Vakeren
02.08.2014Projekt Ma bisteren připomíná Památný den romského holocaustuO Roma Vakeren
31.05.2014Den romského odbojeO Roma Vakeren
10.05.2014V Letech u Písku lidé uctili památku romských obětí holocaustuO Roma Vakeren
03.05.2014Při Jom ha-šoa se vzpomínalo nejen na židovské oběti holocaustu, ale i na romskéO Roma Vakeren
24.08.2013Postavení Romů za druhé světové válkyO Roma Vakeren
10.08.2013Uplynulo 69 let od vyvraždění romských vězňů v OsvětimiO Roma Vakeren
09.03.2013Před sedmdesáti lety začaly transporty českých a moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
30.01.2013Holocaust přestává být tabu. Staří lidé se i kvůli sílícímu neonacismu rozhodli promluvit a vyprávějí svá svědectvíZprávy ze života Romů
26.01.2013Hugo Höllenreiner se kvůli romskému původu dostal s celou rodinou do koncentračního táboraO Roma Vakeren
26.01.2013Na příkaz Mengeleho portrétovala židovská malířka v Osvětimi RomyZprávy ze života Romů
29.12.2012Židovská malířka na příkaz dr. Mengeleho v Osvětimi malovala portréty romských vězňůO Roma Vakeren
19.11.2012V Praze a Brně bude představena kniha Vodové barvy pojednávající o romském holocaustuZprávy ze života Romů
03.11.2012Málo známý romský holocaustZprávy ze života Romů
22.09.2012Requiem za Osvětim zazní i v pražském RudolfinuO Roma Vakeren
15.09.2012Vzpomínky na válku: Transport Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
25.08.2012Hodonínem u Kunštátu prošlo během války přibližně 1400 osobO Roma Vakeren
02.08.2012Romové si připomněli 66. výročí likvidace tzv. Cikánského tábora v OsvětimiO Roma Vakeren
19.05.2012Romové, zástupci parlamentu i diplomaté uctili památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
17.10.2011Richard Seemann: 70 let zahájení transportů do lodžského ghettaZprávy ze života Romů
06.08.2011V Osvětimi si lidé připomněli památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
14.06.2011Česko připomíná pomocí pamětních kamenů své oběti holokaustuZprávy ze života Romů
13.06.201181 nových pamětních kamenů bude v Praze připomínat oběti holocaustuZprávy ze života Romů
07.05.2011Vzpomínáme ještě dnes na romské oběti holocaustu?O Roma Vakeren
05.02.2011Připomínat si nezměrné utrpení Židů a Romů za holocaustu je nezbytnéO Roma Vakeren
27.01.2011Politici a pamětníci zdůraznili význam Dne památky holocaustuZprávy ze života Romů
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
13.08.2010Pietní akt k uctění památky obětí holokaustu v OsvětimiO Roma Vakeren
09.07.2010V Židovském muzeum proběhla vernisáž výstavy Jak viděli a vidí světO Roma Vakeren
18.06.2010Lety na Písecku mají nový památník obětem holocaustuZprávy ze života Romů
21.05.2010Připomenutí památky obětí holocaustu v TerezíněO Roma Vakeren
26.04.2010U pomníku pochodu smrti v Krupce zněla varování před extremismemZprávy ze života Romů
16.04.2010Pochod živých je odpovědí na pochody smrtiO Roma Vakeren
12.03.2010Uplynulo 67 let od prvního masového transportu brněnských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
03.03.2010Připomínka prvního hromadného transportu moravských Romů do koncentračního tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
17.02.2010Největší archiv dokazující hrůzy nacistických zločinů je druhým rokem otevřen veřejnostiZprávy ze života Romů
05.02.2010Centrum Malach zpřístupňuje výpovědi tisíců pamětníků hrůz 20. stoletíO Roma Vakeren
29.01.2010Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskostiO Roma Vakeren
27.01.2010Poselství generálního tajemníka OSN K Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustuZprávy ze života Romů
26.01.2010Osvětim je připomínkou válečných hrůz i 65 let po osvobozeníZprávy ze života Romů
21.01.2010V Srbsku si připomněli fašistické pogromyZprávy ze života Romů
13.01.2010Odměna za informace o krádeži z Osvětimi nemůže být zatím vyplacenaZprávy ze života Romů
10.01.2010Polská veřejnost debatuje o způsobu uchování osvětimského muzeaZprávy ze života Romů
10.11.2009Nabídka materiálu k výuce o holocaustu Romů a SintůZprávy ze života Romů
06.11.2009Holocaust Romů a Sintů ve výuceO Roma Vakeren
05.07.2009Konference v Evianu a špatné svědomí světaZprávy ze života Romů
08.04.2009V Osvětimi vznikne Evropské romské centrumZprávy ze života Romů
06.03.2009Pietní akt připomněl památku prvního hromadného transportu moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
26.02.2009Pietní akt připomene první hromadný transport protektorátních Romů do OsvětimiZprávy ze života Romů
30.01.2009Ke Kocábovým prioritám patří vepřín v LetechZprávy ze života Romů
05.12.2008Výstava "Zaniklý svět" představuje předválečný život a kulturu RomůO Roma Vakeren
18.07.2008Pravda o holocaustu Romů vyplavala na povrch až po pádu komunismuO Roma Vakeren
06.06.2008Pochodu živých Auschwitz–Birkenau se zúčastňují lidé z celého světaO Roma Vakeren
01.02.2008V Senátu proběhlo slavnostní setkání ke Dni památky obětí holocaustu O Roma Vakeren
07.09.2007O zaniklém světe českých Romů a SintůZprávy ze života Romů
31.08.2007Výstava Zaniklý svět představuje dějiny původních Romů a Sintů v českých zemíchO Roma Vakeren
17.08.2007Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomínají utrpení RomůO Roma Vakeren
15.08.2007Na utrpení Romů upozorní 19. srpna pietní shromáždění v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
18.05.2007V Letech u Písku si lidé připomněli památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
23.04.2007Mezinárodní seminář o holocaustu RomůZprávy ze života Romů
06.04.2007Vláda pro nový památník v Letech u PískuZprávy ze života Romů
26.01.2007Zdenka Fantlová o holocaustuO Roma Vakeren
01.12.2006Židovští i romští pamětníci holocaustu besedovali v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
28.07.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.07.2006Povídání s Věrou MaiselsO Roma Vakeren
26.05.2006Na počátku stála myšlenka o čistotě rasyZprávy ze života Romů
26.05.2006V Národní galerii probíhá výstava o romském holocaustuO Roma Vakeren
19.05.2006Romští aktivisté a někteří politikové si přejí vyřešení kauzy v Letech u PískuO Roma Vakeren
19.05.2006Studenti pražské Vyšší odborné školy publicistiky debatovali o romském holocaustuO Roma Vakeren
19.05.2006V Národní galerii v Praze bude výstava o genocidě Romů a Sintů a o rasismu v dnešní EvropěO Roma Vakeren
22.04.2006Kdyby byli v Letech vyvražděni Židé, vepřín by už dávno nestálZprávy ze života Romů
14.04.2006Nadační fond obětem holocaustu ukončil program OdškodněníO Roma Vakeren
23.01.2006Neúspěšný pokus o dialog v Letech u PískuZprávy ze života Romů
20.01.2006Národní strana umístila v Letech u Písku kontroverzní památníkO Roma Vakeren
20.01.2006Nacistické pronásledování Romů se dá srovnat s osudem židovské komunityO Roma Vakeren
20.01.2006Vzpomínky bývalé vězenkyně tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
20.01.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.01.2006Nové spory kolem památníku v Letech u PískuZprávy ze života Romů
04.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.08.2005Kauza Letů u Písku bude vyřešena asi až příští rokO Roma Vakeren
12.08.2005V Hodoníně u Kunštátu proběhne pietní aktO Roma Vakeren
05.08.2005Před 61 lety byl vyhlazen cikánský tábor v Osvětimi-BřezinceO Roma Vakeren
13.05.2005V Letech u Písku proběhl pietní akt k uctění památky zahynulých RomůO Roma Vakeren
10.03.2005V Brně si připomněli výročí transportu Romů do OsvětimiZprávy ze života Romů
07.03.2005Historici: České děti neví mnoho o utrpení Romů za válkyZprávy ze života Romů
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.03.2005V Muzeu romské kultury proběhne řada zajímavých akcíO Roma Vakeren
17.02.2005Romské muzeum připomene první válečný transport Romů z BrnaZprávy ze života Romů
28.01.2005Aktivista Miroslav Richter vzpomíná na svého dědečka, který zahynul v OsvětimiO Roma Vakeren
28.01.2005Brněnské Muzeum romské kultury se připojilo k oslavám 60. výročí osvobození OsvětimiO Roma Vakeren
26.01.2005HistorieHistorie
21.01.2005Letos si připomeneme 60. výročí osvobození koncentračního tábora OsvětimO Roma Vakeren
21.01.2005Profesor Hancock zastupoval Romy v Radě USA pro památku holocaustuO Roma Vakeren
17.01.2005Vláda asi kvůli oslavám 60. výročí osvobození zřídí komisiZprávy ze života Romů
17.01.2005Polsko se připravuje na oslavy 60. výročí osvobození OsvětimiZprávy ze života Romů
10.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.08.2004Pietní akt připomněl utrpění Romů v internačním táboře HodonínZprávy ze života Romů
19.08.2004Romové, kteří přežili holocaust, začnou dostávat další balíčkyZprávy ze života Romů
04.08.2004Radiodokument Českého rozhlasu 3 - Vltava: S Romy do OsvětimiHistorie
03.08.200460. výročí vyvraždění "cikánského tábora" v Osvětimi-BřezinceZprávy ze života Romů
02.08.2004Na 500 lidí si připomnělo likvidaci romského tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
01.08.2004Holomek: Odškodnění Romů strádajících za války má tvrdá kritériaZprávy ze života Romů
27.07.2004Základní tábor Osvětim IHistorie
26.07.2004Základní tábor Osvětim IHistorie
16.07.2004Okolo padesáti příbuzných Antonína Lagrina bylo pronásledováno nacistyO Roma Vakeren
13.07.2004HistorieHistorie
09.07.2004Sdružení ADRA připravilo dar pro Romy, kteří přežili holocaustO Roma Vakeren
02.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.07.2004Manželé Zimovi našli v Osvětimi fotografie své tetyO Roma Vakeren
30.06.2004Občanské sdružení ADRA připravuje dar pro 850 Romů, kteří přežili holokaustZprávy ze života Romů
30.06.2004Romové, kteří přežili holokaust, dostanou dárekZprávy ze života Romů
25.06.2004Romové z ČR v Osvětimi uctili památku obětí druhé světové válkyO Roma Vakeren
25.06.2004Český rozhlas se vypravil po stopách romského holocaustuFotoaktuality
25.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.06.2004Archiv a expozice o romských vězních v OsvětimiHistorie
20.06.2004Expozice o vězních z českých zemí v OsvětimiHistorie
14.05.2004Seminář "Cesta ke zpietnění míst bývalých romských koncentračních táborů na území ČR"O Roma Vakeren
12.03.2004Hanin kufřík je vzpomínkou na holocaustO Roma Vakeren
09.03.2004V Muzeu romské kultury v Brně proběhl pietní akt k připomínce 61. výročí prvního transportu Romů z Brna do koncentračního tábora Osvětim-BřezinkaFotoaktuality
05.03.2004Pozvánka na výstavu a na pietní akt do Muzea romské kultury v BrněO Roma Vakeren
22.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.08.2003Evropští Romové uctili v Osvětimi-Březince památku Romů zavražděných během 2. světové válkyFotoaktuality
20.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
06.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
30.05.2003Seminář o holocaustu RomůO Roma Vakeren
16.05.2003Romové v Letech u Písku uctili památku obětí holocaustuO Roma Vakeren
04.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
31.01.2003Den obětí holocaustuO Roma Vakeren
24.01.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.07.2002OstravaO Roma Vakeren
17.05.2002V Letech u Písku byl odhalen nový památníkO Roma Vakeren
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
22.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.09.2001Prezident Havel přijal romské děti, které napsaly o holocaustu svých předkůZprávy ze života Romů
20.09.2001Prezident republiky se setkal s romskými dětmiZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001Po tři dny Romové vartovali v Letech u PískuO Roma Vakeren
18.05.2001Vepřín tam stále stojíO Roma Vakeren
18.05.2001Pietního aktu v Letech se zúčastnila i řada významných osobnostíO Roma Vakeren
07.05.2001Romové stále usilují o obnovení pietního místa v Letech u PískuZprávy ze života Romů
07.05.2001Romové kritizují vládu kvůli stavu památníku v Letech na PíseckuZprávy ze života Romů
20.04.2001PrahaO Roma Vakeren
13.04.2001Pietní akt věnovaný památce romských obětí holocaustu v Letech u PískuO Roma Vakeren
05.04.2001LedenHistorie
05.04.2001ListopadHistorie
05.04.2001ProsinecHistorie
07.03.2001Pietní akt v Brně připomněl první transport Romů do OsvětimiZprávy ze života Romů
28.07.2000Účastníci Mezinárodního romského kongresu v Praze očekávají omluvu od německého státu za útrapy běhZprávy ze života Romů
26.07.2000V Praze začal pátý světový kongres Mezinárodní romské unieZprávy ze života Romů
11.06.2000Romové položili věnce k pomníku romským obětem války v LetechZprávy ze života Romů
11.06.2000Nepoučení z holocaustu může vést podle Romů k opakování minulostiZprávy ze života Romů
11.06.2000Výbor pro odškodnění romského holocaustu nevěří, že vepřín v Letech bude v dohledné době zbouránZprávy ze života Romů
05.05.2000V Muzeu holocaustu ve Washingtonu je k vidění celý archiv tábora v LetechZprávy ze života Romů
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000Závěrečný den konference "Fenomén holocaust" byl věnován genocidě RomůZprávy ze života Romů
26.02.2000The Washington Post: Češi nechtějí přiznat podíl na nacistickém vyhlazování RomůZprávy ze života Romů
23.02.2000Slovenské nevládní organizace chtějí upozornit na holocaust RomůZprávy ze života Romů
28.01.2000Prezidentská kancelář a ministerstvo školství vyhlásily soutěž o znalostech holocaustuZprávy ze života Romů
15.05.1999Rychetský: Vláda je pouze pro dokončení pietní úpravy v LetechZprávy ze života Romů
14.05.1999Mezinárodní protestní akce za odstranění vepřína v Letech na PíseckuZprávy ze života Romů
05.02.1999BruselZprávy ze života Romů
04.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
14.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
07.08.1998OsvětimZprávy ze života Romů
08.05.1998Maďarsko uctilo památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
05.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.02.1998Odškodnění rumunských RomůAktuality
13.02.1998VatikanAktuality
05.12.1997LondynZprávy ze života Romů
07.08.1997Romové si v Budapešti připomněli oběti holocaustuZprávy ze života Romů
01.08.1997PrahaAktuality
25.07.1997OsvetimZprávy ze života Romů
Knihy Romů a o Romech: HolocaustKnihy
Tzv. cikánský tábor v Hodoníně u KunštátuHistorie

=[ Horké téma ]=
Státní muzeum Osvětim-Březinka poskytuje informace o bývalých vězních
Kdo se zajímá o osudy bývalých vězňů koncentračního tábora v Osvětimi, může se s dotazy obrátit na Státní muzeum Osvětim-Březinka, kde existuje informační kancelář o bývalých vězních a také archiv. V něm jsou původní táborové dokumenty anebo jejich kopie, záznamy vzpomínek vězňů, fotografie, dokumentární filmy a další materiály. Avšak vzhledem k tomu, že u Romů se vyskytuje hodně shodných příjmení, jako třeba Daniel, Kraus či Richter, je nutné při pátrání po konkrétním bývalém vězni uvést co nejpodrobnější údaje. Víc už nám v materiálu Jany Šustové prozradí doktor Wojciech Płosa z osvětimského muzea.

Wojciech Płosa (Foto: Jana Šustová) "Abychom mohli něco v našich dokumentech najít, tak potřebujeme co nejvíc osobních údajů vězně: jeho jméno a příjmení, datum narození, místo narození pokud je známé a aspoň přibližné datum deportace. Anebo číslo vězně. Na všechny dotazy odpovíme. Je možné sem přijet také osobně, naše kancelář je otevřena ve všední dny od pondělí do pátku, takže vás srdečně zveme, kdybyste cokoliv potřebovali. Rovněž odpovídáme na korespondenci. Ale dokumentů tady nemáme mnoho. Odhaduje se, že tady zůstalo 3 - 5 % ze všech původních dokumentů. Zbytek byl buď zničen nacisty před evakuací tábora, nebo byl odvezen do Německa anebo ho zabrali Rusové. I to se stalo, takže velká část materiálů je teď v Rusku. V Německu je instituce, kterou provozuje Mezinárodní červený kříž, jmenuje se Internationale Suchdienst a sídlí v Bad Arolsen. Tam se lze také obracet s různými dotazy. Ale problém je v tom, že u nich se hodně dlouho čeká na odpověď, protože oni se hlavně zaměřují na badatelskou činnost. Do jejich sbírek je hodně těžké se dostat. A přitom oni mají rozsáhlé archivní sbírky, protože mají právě všechno to, co nacisté před koncem války odvezli do Německa. A tam to je v kompletní podobě. Také tam jsou fotografie. Ale v případě romských vězňů neexistuje mnoho fotografií - ty by se daly skoro na prstech rukou spočítat. Nejvíc fotografií je tzv. vězňů politických ale ne-Židů. Nežidovští vězňové byli fotografováni do poloviny roku 1943. Potom Himmler vydal rozkaz Lagerkomandantu Hößovi, aby se přestalo s fotografováním, protože všechny chemické materiály, které jsou spojeny s vyvoláváním fotografií atd., jsou potřeba na frontě na vojenské účely a ne tady. A pak už fotografovalo jen Gestapo na důležité policejní účely."

Romové v Osvětimi. Pamětní kniha Dalším zdrojem informací o vězních je Pamětní kniha, která obsahuje okolo 21.000 jmen Romů, kteří byli vězněni a registrováni v koncentračním táboře Osvětim. Jsou v ní uvedena také čísla vězňů, jejich státní příslušnost, datum a místo narození, vyznání, rodinný stav, povolání a datum příchodu do tábora. Publikace má dva díly, z nichž jeden se týká mužů a druhý žen. K dispozici je ve třech jazycích: v polštině, angličtině a němčině.

"Je možné hledat v knihách táborové registrace, protože jedno německé vydavatelství udělalo opis dokumentů, takže vše, co se z nich dalo vyčíst, je přepsáno na psacím stroji. Ale není to vytištěné. Opis je možné zakoupit, i když to není úplně nové vydání - je z roku 1955."

A jak je to s informacemi o Romech z Českých zemí?

Táborová kniha (Foto: Jana Šustová) "Dokumenty, ve kterých by byly informace o českých Romech, tady nemáme. Nejlepším dokumentem jsou tzv. hlavní táborové knihy romského tábora, ale k nim bychom museli znát buď jména anebo čísla vězňů, abychom mohli říct, že se jedná o české Romy. Stav zachovalosti těchto knih je hodně zlý, protože byly ukryty v zemi. Vykopány byly po více než 20 letech a některé strany jsou už nečitelné. Jinak informace o českých Romech jsou také v úmrtních aktech. To jsou takové dokumenty, ve kterých máme informace o tom, kdy který vězeň nebo vězeňkyně zemřeli. Jako příčina úmrtí je tam nejčastěji uveden německý název nemoci, ale to nemusí mít nic společného s opravdovou příčinou smrti. Dalšími zajímavými materiály jsou telegramy o útěcích vězňů. Například je tu informace, že 27. května 1943 utekli tři čeští Romové: Antonín, Viktor a Ludvík Danielovi. Takové telegramy o útěcích se posílaly do okolních stanic Gestapa. Ale je to jen informace o tom, že došlo k útěku, ale už se tu nic neříká o jeho výsledku."

Studium archivních dokumentů (Foto: Jana Šustová) Kolik celkově v Osvětimi zahynulo lidí, se už přesně nedá určit. Řada obětí například neměla registrační číslo, protože přijel transport a lidé z něj byli zavražděni, aniž by se o nich nevědělo nebo se to někde zaznamenalo. Rovněž dokumentů se mnoho nedochovalo a podle toho, co je v archivu muzea, se počet vězňů dá jen přibližně odhadovat.

Archiv se nachází v bývalém bloku 24a (Foto: Jana Šustová) "Těch, kterým bylo vytetováno číslo, bylo v obecné sérii ne víc než 200.000 mužů a asi 120 až 130.000 žen. Registrovaných Židů bylo okolo 40.000, ale ti byli buď v hlavní sérii nebo měli svou zvláštní sérii. Ještě byly jiné kategorie jako třeba sovětští váleční zajatci, nebo takzvaní Erziehungshäflinge, kteří byli uvězněni na převýchovu třeba za nějakou krádež či hospodářskou sabotáž. Byli uvězněni dočasně třeba na tři nebo šest měsíců a bylo jich asi 2 až 3.000. Takže celkově to bylo asi 400.000 lidí, kteří byli v Osvětimi vězněni - samozřejmě tady nebyli všichni najednou, ale je to počet vězňů za celou dobu existence tábora."

V O Roma vakeren jsme si povídali s doktorem Wojciechem Płosou - archivářem Státního muzea Osvětim-Březinka.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
08.08.2015V Německu zemřel významný romský svědek holocaustu Hugo HöllenreinerO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
23.05.2015Povstání romských vězňů v Osvětimi aspoň některým zachránilo životO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
16.05.2015Za 2. světové války prošly koncentračním táborem v Hodoníně u Kunštátu tisíce lidíO Roma Vakeren
05.05.2015V Letech u Písku se 13. května uskuteční pietní aktO Roma Vakeren
05.05.2015Vzpomínky paní Boženy na 2. světovou válkuO Roma Vakeren
14.03.2015Od prvního hromadného transportu Romů z Brna do Osvětimi uplynulo 72 letO Roma Vakeren
07.03.2015Pietní akt v Muzeu romské kultury připomená první hromadný transport protektorátních Romů z Brna do OsvětimiO Roma Vakeren
14.02.2015Jaké byly návraty přeživších holocaustu do jejich dřívějších domovů, mohou v rámci soutěže reflektovat žáci základních a středních školO Roma Vakeren
31.01.2015Málo známý romský holocaustZprávy ze života Romů
31.01.2015V soutěži pro školy o holocaustu jsou vítány i romské příspěvky, inspirací může být např. vyprávění Čeňka RůžičkyO Roma Vakeren
31.01.2015O hrůzách továrny na smrtO Roma Vakeren
31.01.2015Na pietním aktu v Terezíně jen 14 lidí připomnělo oběti romského holocaustuO Roma Vakeren
03.01.2015Za holocaustu nacisté vyvraždili asi půl milionu RomůO Roma Vakeren
30.08.2014Většina Romů z transportu z Hodonína u Kunštátu zahynula v OsvětimiO Roma Vakeren
23.08.2014Památný den romského holokaustuO Roma Vakeren
09.08.2014Za holocaustu zahynulo půl milionu RomůO Roma Vakeren
09.08.2014Sdružení In minorita se zabývá holocaustem RomůO Roma Vakeren
04.08.2014Pietní shromáždění k uctění obětí holocaustu Romů v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
02.08.2014Uplynulo 70 let od vyvraždění tzv. cikánského tábora v Osvětimi-BřezinceO Roma Vakeren
02.08.2014Projekt Ma bisteren připomíná Památný den romského holocaustuO Roma Vakeren
31.05.2014Den romského odbojeO Roma Vakeren
10.05.2014V Letech u Písku lidé uctili památku romských obětí holocaustuO Roma Vakeren
03.05.2014Při Jom ha-šoa se vzpomínalo nejen na židovské oběti holocaustu, ale i na romskéO Roma Vakeren
24.08.2013Postavení Romů za druhé světové válkyO Roma Vakeren
10.08.2013Uplynulo 69 let od vyvraždění romských vězňů v OsvětimiO Roma Vakeren
09.03.2013Před sedmdesáti lety začaly transporty českých a moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
30.01.2013Holocaust přestává být tabu. Staří lidé se i kvůli sílícímu neonacismu rozhodli promluvit a vyprávějí svá svědectvíZprávy ze života Romů
26.01.2013Hugo Höllenreiner se kvůli romskému původu dostal s celou rodinou do koncentračního táboraO Roma Vakeren
26.01.2013Na příkaz Mengeleho portrétovala židovská malířka v Osvětimi RomyZprávy ze života Romů
29.12.2012Židovská malířka na příkaz dr. Mengeleho v Osvětimi malovala portréty romských vězňůO Roma Vakeren
19.11.2012V Praze a Brně bude představena kniha Vodové barvy pojednávající o romském holocaustuZprávy ze života Romů
03.11.2012Málo známý romský holocaustZprávy ze života Romů
22.09.2012Requiem za Osvětim zazní i v pražském RudolfinuO Roma Vakeren
15.09.2012Vzpomínky na válku: Transport Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
25.08.2012Hodonínem u Kunštátu prošlo během války přibližně 1400 osobO Roma Vakeren
02.08.2012Romové si připomněli 66. výročí likvidace tzv. Cikánského tábora v OsvětimiO Roma Vakeren
19.05.2012Romové, zástupci parlamentu i diplomaté uctili památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
17.10.2011Richard Seemann: 70 let zahájení transportů do lodžského ghettaZprávy ze života Romů
06.08.2011V Osvětimi si lidé připomněli památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
14.06.2011Česko připomíná pomocí pamětních kamenů své oběti holokaustuZprávy ze života Romů
13.06.201181 nových pamětních kamenů bude v Praze připomínat oběti holocaustuZprávy ze života Romů
07.05.2011Vzpomínáme ještě dnes na romské oběti holocaustu?O Roma Vakeren
05.02.2011Připomínat si nezměrné utrpení Židů a Romů za holocaustu je nezbytnéO Roma Vakeren
27.01.2011Politici a pamětníci zdůraznili význam Dne památky holocaustuZprávy ze života Romů
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
13.08.2010Pietní akt k uctění památky obětí holokaustu v OsvětimiO Roma Vakeren
09.07.2010V Židovském muzeum proběhla vernisáž výstavy Jak viděli a vidí světO Roma Vakeren
18.06.2010Lety na Písecku mají nový památník obětem holocaustuZprávy ze života Romů
21.05.2010Připomenutí památky obětí holocaustu v TerezíněO Roma Vakeren
26.04.2010U pomníku pochodu smrti v Krupce zněla varování před extremismemZprávy ze života Romů
16.04.2010Pochod živých je odpovědí na pochody smrtiO Roma Vakeren
12.03.2010Uplynulo 67 let od prvního masového transportu brněnských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
03.03.2010Připomínka prvního hromadného transportu moravských Romů do koncentračního tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
17.02.2010Největší archiv dokazující hrůzy nacistických zločinů je druhým rokem otevřen veřejnostiZprávy ze života Romů
05.02.2010Centrum Malach zpřístupňuje výpovědi tisíců pamětníků hrůz 20. stoletíO Roma Vakeren
29.01.2010Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskostiO Roma Vakeren
27.01.2010Poselství generálního tajemníka OSN K Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustuZprávy ze života Romů
26.01.2010Osvětim je připomínkou válečných hrůz i 65 let po osvobozeníZprávy ze života Romů
21.01.2010V Srbsku si připomněli fašistické pogromyZprávy ze života Romů
13.01.2010Odměna za informace o krádeži z Osvětimi nemůže být zatím vyplacenaZprávy ze života Romů
10.01.2010Polská veřejnost debatuje o způsobu uchování osvětimského muzeaZprávy ze života Romů
10.11.2009Nabídka materiálu k výuce o holocaustu Romů a SintůZprávy ze života Romů
06.11.2009Holocaust Romů a Sintů ve výuceO Roma Vakeren
05.07.2009Konference v Evianu a špatné svědomí světaZprávy ze života Romů
08.04.2009V Osvětimi vznikne Evropské romské centrumZprávy ze života Romů
06.03.2009Pietní akt připomněl památku prvního hromadného transportu moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
26.02.2009Pietní akt připomene první hromadný transport protektorátních Romů do OsvětimiZprávy ze života Romů
30.01.2009Ke Kocábovým prioritám patří vepřín v LetechZprávy ze života Romů
05.12.2008Výstava "Zaniklý svět" představuje předválečný život a kulturu RomůO Roma Vakeren
18.07.2008Pravda o holocaustu Romů vyplavala na povrch až po pádu komunismuO Roma Vakeren
06.06.2008Pochodu živých Auschwitz–Birkenau se zúčastňují lidé z celého světaO Roma Vakeren
01.02.2008V Senátu proběhlo slavnostní setkání ke Dni památky obětí holocaustu O Roma Vakeren
07.09.2007O zaniklém světe českých Romů a SintůZprávy ze života Romů
31.08.2007Výstava Zaniklý svět představuje dějiny původních Romů a Sintů v českých zemíchO Roma Vakeren
17.08.2007Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomínají utrpení RomůO Roma Vakeren
15.08.2007Na utrpení Romů upozorní 19. srpna pietní shromáždění v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
18.05.2007V Letech u Písku si lidé připomněli památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
23.04.2007Mezinárodní seminář o holocaustu RomůZprávy ze života Romů
06.04.2007Vláda pro nový památník v Letech u PískuZprávy ze života Romů
26.01.2007Zdenka Fantlová o holocaustuO Roma Vakeren
01.12.2006Židovští i romští pamětníci holocaustu besedovali v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
28.07.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.07.2006Povídání s Věrou MaiselsO Roma Vakeren
26.05.2006Na počátku stála myšlenka o čistotě rasyZprávy ze života Romů
26.05.2006V Národní galerii probíhá výstava o romském holocaustuO Roma Vakeren
19.05.2006Romští aktivisté a někteří politikové si přejí vyřešení kauzy v Letech u PískuO Roma Vakeren
19.05.2006Studenti pražské Vyšší odborné školy publicistiky debatovali o romském holocaustuO Roma Vakeren
19.05.2006V Národní galerii v Praze bude výstava o genocidě Romů a Sintů a o rasismu v dnešní EvropěO Roma Vakeren
22.04.2006Kdyby byli v Letech vyvražděni Židé, vepřín by už dávno nestálZprávy ze života Romů
14.04.2006Nadační fond obětem holocaustu ukončil program OdškodněníO Roma Vakeren
23.01.2006Neúspěšný pokus o dialog v Letech u PískuZprávy ze života Romů
20.01.2006Národní strana umístila v Letech u Písku kontroverzní památníkO Roma Vakeren
20.01.2006Nacistické pronásledování Romů se dá srovnat s osudem židovské komunityO Roma Vakeren
20.01.2006Vzpomínky bývalé vězenkyně tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
20.01.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.01.2006Nové spory kolem památníku v Letech u PískuZprávy ze života Romů
04.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.08.2005Kauza Letů u Písku bude vyřešena asi až příští rokO Roma Vakeren
12.08.2005V Hodoníně u Kunštátu proběhne pietní aktO Roma Vakeren
05.08.2005Před 61 lety byl vyhlazen cikánský tábor v Osvětimi-BřezinceO Roma Vakeren
13.05.2005V Letech u Písku proběhl pietní akt k uctění památky zahynulých RomůO Roma Vakeren
10.03.2005V Brně si připomněli výročí transportu Romů do OsvětimiZprávy ze života Romů
07.03.2005Historici: České děti neví mnoho o utrpení Romů za válkyZprávy ze života Romů
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.03.2005V Muzeu romské kultury proběhne řada zajímavých akcíO Roma Vakeren
17.02.2005Romské muzeum připomene první válečný transport Romů z BrnaZprávy ze života Romů
28.01.2005Aktivista Miroslav Richter vzpomíná na svého dědečka, který zahynul v OsvětimiO Roma Vakeren
28.01.2005Brněnské Muzeum romské kultury se připojilo k oslavám 60. výročí osvobození OsvětimiO Roma Vakeren
26.01.2005HistorieHistorie
21.01.2005Letos si připomeneme 60. výročí osvobození koncentračního tábora OsvětimO Roma Vakeren
21.01.2005Profesor Hancock zastupoval Romy v Radě USA pro památku holocaustuO Roma Vakeren
17.01.2005Vláda asi kvůli oslavám 60. výročí osvobození zřídí komisiZprávy ze života Romů
17.01.2005Polsko se připravuje na oslavy 60. výročí osvobození OsvětimiZprávy ze života Romů
10.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.08.2004Pietní akt připomněl utrpění Romů v internačním táboře HodonínZprávy ze života Romů
19.08.2004Romové, kteří přežili holocaust, začnou dostávat další balíčkyZprávy ze života Romů
04.08.2004Radiodokument Českého rozhlasu 3 - Vltava: S Romy do OsvětimiHistorie
03.08.200460. výročí vyvraždění "cikánského tábora" v Osvětimi-BřezinceZprávy ze života Romů
02.08.2004Na 500 lidí si připomnělo likvidaci romského tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
01.08.2004Holomek: Odškodnění Romů strádajících za války má tvrdá kritériaZprávy ze života Romů
27.07.2004Základní tábor Osvětim IHistorie
26.07.2004Základní tábor Osvětim IHistorie
16.07.2004Okolo padesáti příbuzných Antonína Lagrina bylo pronásledováno nacistyO Roma Vakeren
13.07.2004HistorieHistorie
09.07.2004Sdružení ADRA připravilo dar pro Romy, kteří přežili holocaustO Roma Vakeren
02.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.07.2004Manželé Zimovi našli v Osvětimi fotografie své tetyO Roma Vakeren
30.06.2004Občanské sdružení ADRA připravuje dar pro 850 Romů, kteří přežili holokaustZprávy ze života Romů
30.06.2004Romové, kteří přežili holokaust, dostanou dárekZprávy ze života Romů
25.06.2004Romové z ČR v Osvětimi uctili památku obětí druhé světové válkyO Roma Vakeren
25.06.2004Český rozhlas se vypravil po stopách romského holocaustuFotoaktuality
25.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
21.06.2004Archiv a expozice o romských vězních v OsvětimiHistorie
20.06.2004Expozice o vězních z českých zemí v OsvětimiHistorie
14.05.2004Seminář "Cesta ke zpietnění míst bývalých romských koncentračních táborů na území ČR"O Roma Vakeren
12.03.2004Hanin kufřík je vzpomínkou na holocaustO Roma Vakeren
09.03.2004V Muzeu romské kultury v Brně proběhl pietní akt k připomínce 61. výročí prvního transportu Romů z Brna do koncentračního tábora Osvětim-BřezinkaFotoaktuality
05.03.2004Pozvánka na výstavu a na pietní akt do Muzea romské kultury v BrněO Roma Vakeren
22.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.08.2003Evropští Romové uctili v Osvětimi-Březince památku Romů zavražděných během 2. světové válkyFotoaktuality
20.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
06.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
30.05.2003Seminář o holocaustu RomůO Roma Vakeren
16.05.2003Romové v Letech u Písku uctili památku obětí holocaustuO Roma Vakeren
04.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
31.01.2003Den obětí holocaustuO Roma Vakeren
24.01.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.07.2002OstravaO Roma Vakeren
17.05.2002V Letech u Písku byl odhalen nový památníkO Roma Vakeren
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
22.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.09.2001Prezident Havel přijal romské děti, které napsaly o holocaustu svých předkůZprávy ze života Romů
20.09.2001Prezident republiky se setkal s romskými dětmiZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001Po tři dny Romové vartovali v Letech u PískuO Roma Vakeren
18.05.2001Vepřín tam stále stojíO Roma Vakeren
18.05.2001Pietního aktu v Letech se zúčastnila i řada významných osobnostíO Roma Vakeren
07.05.2001Romové stále usilují o obnovení pietního místa v Letech u PískuZprávy ze života Romů
07.05.2001Romové kritizují vládu kvůli stavu památníku v Letech na PíseckuZprávy ze života Romů
20.04.2001PrahaO Roma Vakeren
13.04.2001Pietní akt věnovaný památce romských obětí holocaustu v Letech u PískuO Roma Vakeren
05.04.2001LedenHistorie
05.04.2001ListopadHistorie
05.04.2001ProsinecHistorie
07.03.2001Pietní akt v Brně připomněl první transport Romů do OsvětimiZprávy ze života Romů
28.07.2000Účastníci Mezinárodního romského kongresu v Praze očekávají omluvu od německého státu za útrapy běhZprávy ze života Romů
26.07.2000V Praze začal pátý světový kongres Mezinárodní romské unieZprávy ze života Romů
11.06.2000Romové položili věnce k pomníku romským obětem války v LetechZprávy ze života Romů
11.06.2000Nepoučení z holocaustu může vést podle Romů k opakování minulostiZprávy ze života Romů
11.06.2000Výbor pro odškodnění romského holocaustu nevěří, že vepřín v Letech bude v dohledné době zbouránZprávy ze života Romů
05.05.2000V Muzeu holocaustu ve Washingtonu je k vidění celý archiv tábora v LetechZprávy ze života Romů
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000Závěrečný den konference "Fenomén holocaust" byl věnován genocidě RomůZprávy ze života Romů
26.02.2000The Washington Post: Češi nechtějí přiznat podíl na nacistickém vyhlazování RomůZprávy ze života Romů
23.02.2000Slovenské nevládní organizace chtějí upozornit na holocaust RomůZprávy ze života Romů
28.01.2000Prezidentská kancelář a ministerstvo školství vyhlásily soutěž o znalostech holocaustuZprávy ze života Romů
15.05.1999Rychetský: Vláda je pouze pro dokončení pietní úpravy v LetechZprávy ze života Romů
14.05.1999Mezinárodní protestní akce za odstranění vepřína v Letech na PíseckuZprávy ze života Romů
05.02.1999BruselZprávy ze života Romů
04.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
14.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
07.08.1998OsvětimZprávy ze života Romů
08.05.1998Maďarsko uctilo památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
05.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.02.1998Odškodnění rumunských RomůAktuality
13.02.1998VatikanAktuality
05.12.1997LondynZprávy ze života Romů
07.08.1997Romové si v Budapešti připomněli oběti holocaustuZprávy ze života Romů
01.08.1997PrahaAktuality
25.07.1997OsvetimZprávy ze života Romů
Knihy Romů a o Romech: HolocaustKnihy
Tzv. cikánský tábor v Hodoníně u KunštátuHistorie

=[ Zprávy ]=

Ivan Veselý Pokud chce Česko provádět statistická šetření v romské komunitě, musejí s nimi Romové souhlasit a vědět o nich. Tvrdí to předseda romského sdružení Dženo Ivan Veselý. Česká republika by jinak podle něj mohla porušit úmluvu o právech národnostních menšin. O výzkumu v romských komunitách rozhodla loni v říjnu vláda. Sběr dat i analýzy by měly přispět k získání přesnějších informací o životě romské menšiny a zajistit jí cílenější pomoc.

Romští obyvatelé usedlosti Karolín (Foto: ČTK) Vystěhování několika romských rodin ze zemědělské usedlosti Karolín v Lipovce u Rychnova nad Kněžnou bylo odloženo na neurčito. Celkem by statek mělo opustit na pět desítek obyvatel. Majitel objektu Jan Kolowrat totiž uspěl u soudu, který potvrdil, že nájemní smlouvy uzavřené s rodinami jeho otcem jsou neplatné. Soud odložil vystěhování obyvatel statku kvůli nezajištěnému náhradnímu bydlení.

Brno hostí od počátku týdne Letní školu gender studií pro romské vysokoškolačky. Problém gender zkoumá vztahy mužů a žen. Studentky z Česka a Slovenska v semináři na brněnské přehradě rozšíří své vědomosti o reprodukčních právech, násilí na ženách, obchodu se ženami, rovných příležitostech v rodině, či ženských hnutích ve světě. Účastnice letní školy se podívají i do Muzea romské kultury a shlédnou dokumentární i celovečerní filmy.

Ode dneška do 15. srpna bude v Hamru na jezeře na Českolipsku čtvrtý letní pobytový tábor pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Rekreační středisko Zátiší hostí 5O dětí, pro které je připravena nejen táborová hra či celodenní výlet, ale i beseda o drogách, nebo historii Romů. Tábor vyvrcholí v sobotu 14tého srpna, kdy se uskuteční Den otevřených dveří s vyhlášením vítězů jednotlivých soutěží, vystoupeními a táborovým ohněm.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
31.08.2013Skautský oddíl Gemini uspořádal tábor pro romské dětiO Roma Vakeren
06.08.2010Romodrom pořádá letní tábor pro dětiO Roma Vakeren
16.07.2010Sdružení Romodrom pořádá letní tábor pro dětiO Roma Vakeren
24.07.2009Desetidenní workcamp v Novém SvětěO Roma Vakeren
27.06.2008Na táboře se děti dozvědí o osudech slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
01.09.2006Romské děti z Prahy 3 se rekreovaly v jižních ČecháchO Roma Vakeren
25.08.2006Romské děti z Prahy 3 se rekreují na letním tábořeO Roma Vakeren
10.02.2006Vláda České republiky připravuje monitoring romských komunitO Roma Vakeren
10.02.2006Romové mají z monitoringu romských komunit obavyO Roma Vakeren
10.02.2006Obavy Romů z monitoringu jsou údajně zbytečnéO Roma Vakeren
10.02.2006Mezi Romy probíhá sociologický průzkumO Roma Vakeren
26.08.2005Na romském táboře se děti seznamovaly s prací policieO Roma Vakeren
12.08.2005I letos odjely romské děti na letní tábor sdružení RomodromO Roma Vakeren
05.08.2005Dětský tábor ZbraslaviceO Roma Vakeren
02.02.2005UNDP: Romové jsou nejchudší menšinou střední a východní EvropyZprávy ze života Romů
03.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.08.2004Mezinárodní projekt - Kultura, dědictví a životO Roma Vakeren
20.08.2004Statistické šetření v romské komunitěO Roma Vakeren
16.08.2004Veselý: Spory o výzkum ukázaly, že Romům chybí zvolení zástupciZprávy ze života Romů
13.08.2004Mladé dívky se zúčastnily letní školy gender studiíO Roma Vakeren
13.08.2004Gender studies se zabývá otázkou rovnosti žen a mužůO Roma Vakeren
13.08.2004Budou se mezi Romy provádět statistické průzkumy?O Roma Vakeren
06.08.2004V Hamru na Jezeře začal tábor hlavně pro chudé děti z LiberceZprávy ze života Romů
05.08.2004Vystěhování romských rodin ze statku v Lipovce bylo odloženoZprávy ze života Romů
04.08.2004Veselý z Dženo: Pokud chce ČR Romy sčítat, musejí s tím souhlasitZprávy ze života Romů
23.07.2004Týdenní školení romských žen se zaměřovalo na gender a tradiceO Roma Vakeren
22.07.2004Společenství Romů na Moravě uspořádalo tábor pro romské děti ze sociálně slabších rodinFotoaktuality
14.07.2004Padesáti Romům hrozí vystěhování ze zemědělské usedlosti Karolín v LipovceFotoaktuality
13.07.2004MfD: Romové z Lipovky mají opustit statek, kde žijíZprávy ze života Romů
02.07.2004Sdružení Romodrom připravilo pro děti další Indiánské létoO Roma Vakeren
01.07.2004Děti z Prahy prožijí další Indiánské létoZprávy ze života Romů
04.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
31.10.2003Plánované sčítání Romů vyvolává smíšené pocityO Roma Vakeren
17.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003Hrad Svojanov hostí multietnický letní táborO Roma Vakeren
14.02.2003Dětský klub ČilikloroO Roma Vakeren
07.12.2001Dny proti násilí na ženáchO Roma Vakeren
30.08.2001Romské děti z jižních Čech se rekreují v Růžené na TáborskuZprávy ze života Romů
20.07.2001Dětský romský tábor v PříchovicíchO Roma Vakeren
08.11.2000Světová banka: Většina Romů žije pod hranicí chudobyZprávy ze života Romů
03.09.2000Výzkum: Romové mají pro učení stejné předpoklady jako ostatníZprávy ze života Romů
11.06.2000Sofres-Factum: Většina lidí se nezajímá o romskou kulturuZprávy ze života Romů
11.06.2000Skončily Jízdy toleranceZprávy ze života Romů
26.02.2000Severomoravští středoškoláci přiznávají svoji averzi vůči RomůmZprávy ze života Romů
28.12.1999Desetina lidí připouští diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
28.12.1999Za osm let se zlepšilo mínění o RomechZprávy ze života Romů
27.08.1999Soužití s Romy se podle průzkumu IVVM zlepšujeZprávy ze života Romů
05.02.1999ChomutovZprávy ze života Romů
14.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
16.01.1998StockholmZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Hradem Svojanov opět zněl zpěv a kvalitní romská hudba
Moravský hrad Svojanov a Ida Kelarová - to jsou dva pojmy, které už čtyři roky patří neodmyslitelně k sobě. A kde je Ida Kelarová, tam samozřejmě nemůže chybět ani zpěv a kvalitní romská muzika. A tak je jasné, o čem bude řeč. O 4. ročníku hudebního festivalu Gypsy Celebration, který Ida Kelarová na Svojanově pořádá. Více Zdeněk Hejkrlík. - O Roma - Gypsy Celebration - Hejkrlík....RZ 595 460....3:04 začíná: Svojanov.......... končí: ....to bude stát za to.

Gypsy Celebration Svojanov to není jen pouhý festival. Součástí je i desetidenní dětský tábor určený pro romské i neromské děti z dětských domovů, které se zde věnovaly nejrůznějším aktivitám od muziky, přes tanec a divadlo až třeba po žonglování. Své umění pak také předvedly při zahájení závěrečného koncertu festivalu a bylo skutečně nač koukat. V úvodu koncertu vystoupil zhruba 50členný sbor Apsora, sbor, který právě Ida Kilarová vytvořila v rámci své školy zpěvu.

Tenhle sbor je zvláštní. I když se věnuje romské hudbě, Romové v něm tvoří spíš menšinu. A tak mi to nedalo a zeptal jsem se jedné ze zpěvaček, co ji do Apsory táhne.

Ida Kelarová "Já jsem nejdřív potkala Idu Kelarovou v Praze na jejím koncertě a věděla jsem, že pracuje s lidmi v mezinárodní škole hlasu. Zaujal mě sbor a věděla jsem, že to je Idy práce, že pracuje s lidmi, kteří mají pocit, že neumějí zpívat, a to jsem byla zrovna já, a tak mě to vzalo, že jsem si řekla, že to zkusím."

Sama ale Romkou není, proč tedy ten zájem o romskou muziku?

"Romskou muziku mám moc ráda, i když nerozumím romsky. Je to pro mne obrovský živel, hladí mě to po srdci, cítím tam bolest, lásku a tu jejich minulost, kořeny. To všechno v té muzice cítím."

Podobně mluvili i diváci. I tady byla ne - Romů celá řada:

"Protože se od nich máme hodně co učit, v životě. Myslím, že Romové se umí starat o svoje rodiny lépe než bílí."

"Nádhera, emoce, srdce, krása, láska, soudržnost, rodina, vztahy, prostě paráda."

"Já si myslím, že ač ne-Rom mám hudbu v sobě. Můj děda založil první big band v Olomouci, takže muzika v rodině je. Samozřejmě jsme gadžové, ale co se týče romské scény, tak to sleduji dlouhodobě. Prostě člověk o tom nepřemýšlí."

Nadšení a spokojenost diváků, co chtít víc. Jak byla spokojena sama organizátorka Ida Kelarová?

Svojanov "Já si myslím, že to bylo skvělé. Romové si povídají o tomto festivalu, rozšířili jsme se na takový rozměr, že už ten hrad Svojanov začíná být malý. Já z toho mám strach, protože se mi tady strašně líbí - atmosféra, všechno odpovídá mým představám. Ale třeba včera jsme tady měli už tisíc lidí, a před čtyřmi lety jsme jich tu měli čtyřicet. Já jsem strašně hrdá na naše Romy, protože jsem si říkala: čtyři roky, to tak vyčerpáme ty možnosti, které u nás jsou, a vlastně to není vůbec pravda. Pronikla jsem do takové hloubky, co tady vůbec existuje, a to jsou neskutečné kvality, tady jsou umělci, o kterých gádžové, ani možná Romové nevědí."

Příští rok bude jubilejní, a tak mě zajímalo, zda pořadatelé chystají nějaké překvapení?

"To chystáme každý rok (smích)."

Více se mi od Idy Kelarové vyzvědět nepodařilo, a tak nezbývá, než se na Svojanov vypravit za rok znovu. Určitě to bude stát zato.

Festivalem Gypsy Celebration nás provedl kolega Zdeněk Hejkrlík.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.09.2015Romano drom: Ida Kelarová vytváří prostor pro boření předsudků a setkávání s romskou kulturouZprávy ze života Romů
15.08.2015Letní škola Romano drom připravila romským dětem řadu zážitkůO Roma Vakeren
08.08.2015Dva týdny plné hudby a tance nabídla romským dětem Ida Kelarová a čeští filharmoniciO Roma Vakeren
30.07.2015Letní škola Romano drom je v plném prouduZprávy ze života Romů
25.07.2015Nad projektem Romano drom převzal záštitu slovenský prezident Andrej KiskaO Roma Vakeren
04.07.2015Ida Kelarová a spolek Miret hledají spolupracovníky pro mezinárodní festival RomaleO Roma Vakeren
28.06.2015Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival RomaleZprávy ze života Romů
13.06.2015Sbor Čhavorenge vystoupí spolu s Českou filharmonií na Hradčanském náměstí v PrazeO Roma Vakeren
28.03.2015Ida Kelarová zve na další ročník mezinárodního romského festivalu „Romale“ Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
13.12.2014Na Dni studentstva zazpíval dětský soubor ČhavorengeO Roma Vakeren
22.11.2014V pražském Rudolfinu vystoupil romský soubor ČhavorengeO Roma Vakeren
15.11.2014Česká studentská filharmonie a romský sbor Čhavorenge s Idou Kelarovou vystoupí na společném Koncertu ke Dni studentstvaZprávy ze života Romů
15.11.2014Dětský soubor Čhavorenge vystoupí v pražském RudolfinuO Roma Vakeren
05.08.2014Talentované romské děti zažívají výjimečné létoZprávy ze života Romů
13.05.2014Ida Kelarova a o. s. Miret hledají zpěvačky a zpěváky na letní školu Romano dromZprávy ze života Romů
17.12.2013Filharmonie Brno společně s Idou Kelarovou a sborem Miret vánočně naladí brněnské publikumZprávy ze života Romů
23.11.2013Otec Idy Kelarové svou romskou identitu skryl, aby uchránil rodinu od ponižováníO Roma Vakeren
21.09.2013Čhavorenge - pěvecký sbor romské hrdosti a mladých talentůO Roma Vakeren
21.06.2013O. s. MIRET prodloužilo přijímání přihlášek na letní umělecké soustředění Romano ňilaj 2013 – Romské léto 2013 pro mladé romské umělce do konce červnaZprávy ze života Romů
06.06.2013Léto pro mladé romské umělceZprávy ze života Romů
09.02.2013Ida Kelarová vystoupila na benefičním koncertuO Roma Vakeren
19.05.2012Ida Kelarová vydala nové album Šunen savore - Poslouchejte všichniO Roma Vakeren
18.12.2009Vánoce v rodině zpěvačky Idy KelarovéO Roma Vakeren
27.11.2009Ida Kelarová se skupinou Jazz famelija nazpívala CD Aven bachtaleO Roma Vakeren
30.08.2006Ohlédnutí za festivalem Gypsy Celebration 2006Zprávy ze života Romů
04.08.2006Konec července patřil na Svojanově oslavě romstvíO Roma Vakeren
04.08.2006Hrad Svojanov hostil tábor pro romské dětiO Roma Vakeren
07.07.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.06.2006Sdružení Miret pořádá dražbu dětských kresebO Roma Vakeren
30.12.2005Ida KelarováO Roma Vakeren
23.09.2005Podpořit činnost o. s. Miret lze i zasláním dárcovské SMSO Roma Vakeren
05.08.2005Festivalu Gipsy Celebration se zúčastnily také dětiO Roma Vakeren
05.08.2005K hlavním organizátorům festivalu Gypsy Celebration patří Ida KelarováO Roma Vakeren
05.08.2005Věra Bílá a kapela Kale představily na festivalu Gipsy Celebration skladby ze svého nového albaO Roma Vakeren
29.07.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.06.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.12.2004Na benefičním koncertu Idy Kelarové se vybralo téměř 95.000 KčO Roma Vakeren
18.09.2004Týden evropské romské hudby ve Švandově divadleFotoaktuality
17.09.2004Švandovo divadlo uspořádalo Týden evropské romské hudbyO Roma Vakeren
03.09.2004Týden evropské romské hudbyO Roma Vakeren
30.07.2004Hudební festival Gipsy CelebrationO Roma Vakeren
25.06.2004Pěvecký sbor Apsora se chystá na festival Gypsy Celebration s podtitulem Romové gadžůmO Roma Vakeren
07.05.2004Ida Kelarová, Romano Rat a soubor ApsoraO Roma Vakeren
12.12.2003Ida Kelarová se skupinou Romano Rat a sborem Apsora pořádá benefiční koncertyO Roma Vakeren
19.09.2003Výtěžek z benefičního koncertu věnuje Ida Kelarová na mezinárodní dětský táborO Roma Vakeren
12.09.2003Ida Kelarová zpívá na benefičních koncertechO Roma Vakeren
01.08.2003Na hradě Svojanov se zpívalo a tančilo téměř až do ránaO Roma Vakeren
25.07.2003Hrad Svojanov hostí multietnický letní táborO Roma Vakeren
10.07.2003Co se chystáCo se chystá
25.04.2003Ida Kelarová pořádá benefiční koncertO Roma Vakeren
25.04.2003Ida Kelarová pořádá letní dětské tábory na hradě SvojanovO Roma Vakeren
24.01.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
24.01.2003Ida KelarováO Roma Vakeren
04.09.2002United Colours Of AkropolisHudba
04.09.2002WomadHudba
02.08.2002Na hradě Svojanov proběhl romský festival Gypsy CelebrationO Roma Vakeren
26.04.2002Ida Kelarová připravuje nové cédéčkoO Roma Vakeren
19.02.2002Věra BíláHudba
11.06.2000Festival Khamoro 2000 vyvrcholil galakoncertem romské hudbyZprávy ze života Romů
Co se říká o romské hudběHudba
KhamoroHudba

=[ Reportáž ]=
Česká společnost AIDS pomoc se snaží šířit osvětu mezi mladými lidmi
Česká společnost AIDS pomoc u nás už působí pět let. Známý je například pražský Dům světla, ve kterém našlo domov 17 pacientů s virem HIV. V tomto zařízení se také provádějí zdarma a anonymně testy na HIV. Česká společnost AIDS pomoc se snaží šířit osvětu mezi mladými lidmi. Jak zjistil Jan Mišurec, do škol a do dětských domovů jezdí přednášet také Vladimír Kováč, který se v drogové závislosti sám nakazil.

Vladimír Kováč (Foto: Radio Rota) "Já jsem se nakazil krví injekční cestou, protože mám zkušenosti s drogami - od experimentování s marihuanou v mládí až jsem skončil na heroinu."

Bylo těžké se dostat ze závislosti na drogách?

"Je hrozně důležité, když někdo chce přestat brát drogy, aby si řekl jednu základní věc - já se mám rád a chci skončit kvůli sobě. Pokud toxikoman bude říkat: já chci přestat kvůli mámě, kvůli tátovi, tak můj názor je takový, že ten člověk si vybudovává určitý druh alibismu, že: ano tys mě mami naštvala, já si mám důvod vzít drogu. Mě pomohli fajn lidi, co jsem měl kolem sebe. Úplně jsem překombinoval svůj dosavadní život, když mi řekli, že jsem HIV pozitivní. To byl pro mne šok, nikomu bych nepřál ty pocity, tu bezmocnost, to co se v člověku odvíjelo - nevíte, kdy umřete, nevíte, co se bude dít. Komu to říct. Cítíte se úplně jako když jde dobytek na porážku, ale když vy byste šel s tím dobytkem na porážku, tak víte, že ten dobytek to má za chvíli za sebou, ale vy nevíte, co bude, co se bude dít, nevíte, na koho se obrátit. Já když jsem zjistil, že jsem pozitivní, tak jsem najednou začal nacházet takový lidi, který ode mne nechtěli peníze, drogy, sex. Říkal jsem si, co chtějí vlastně? A ty lidi mě začali mít rádi, chtěli mi pomoct a ukázali mi, že s HIV se dá žít a že si člověk může vychutnávat každou minutu toho svého bytí, protože HIV virus je nevyzpytatelný."

Nemocný jste tři roky, jak se konkrétně během těch tří let změnil váš život?

"Když se podívám nazpátek do minulosti, tak na to někdy i s úsměvem koukám, protože jsem chtěl hodně pomoct. Vím, jaké drogy jsou svinstvo, ale ty mladý lidi by si měli uvědomit taky jednu základní věc, že nikdy nebudou ovládat drogu, droga je jednou dostane. A já už jsem v posledních chvílích nevěděl, co je výplod mé fantazie a co je realita. Když jsem přestal brát drogy, tak mi nejdřív nabídli jako takovou brigádu, jestli bych nechtěl jezdit na besedy. Tak jsem to přijal. Víte, ten kontakt s mladými lidmi, když jim vyprávíte, jak se mají chránit, pak jim vyprávíte ten svůj příběh, tak si z toho třeba něco berou. A já mám po celý republice hodně přátel mezi těmi mladými lidmi. Píšou mi maily. Když přijedou do Prahy, tak s nimi jdu na kávu, na pivo - vůbec se nestraním, ale mám také i negativní zkušenosti."

Jak reagovala rodina na nemoc?

"Maminku jsem neviděl skoro dva roky a já ji vidět ani moc nemusím, protože mi nemáme vztahy moc dobré, protože maminka, když mě někde vidí, tak říká, že své rodině dělám ostudu. Já to tak neberu, protože si myslím, že toto poslání, pomáhat mladým lidem, mě naplňuje a dává mi novou sílu do života."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
04.05.2007Česká společnost AIDS pomoc nabízí zdarma testování na virus HIVO Roma Vakeren
05.11.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
V Lounech působí pouze jedna romská terénní pracovnice
Severočeské Louny se potýkají s velkou nezaměstnaností. Tento problém se dotýká zejména Romů. Přestože je jejich komunita velmi početná, v Lounech je pouze jediná romská terénní pracovnice - Květa Skopcová. Kolegyně Marie Vrábelová se zeptala, co se za rok její činnosti podařilo.

Znak města Louny "Snažila jsem se pomoci řešit bytovou problematiku, která tu nastala v období, kdy se rušil hotel Graf, snažila jsem se pomoci některým občanům, nechávala jsem je ubytovávat v panelových bytech v Chomutově přes realitní kancelář."

Když jsme u hotelu Graf. Pronikla zpráva, že Romové, kteří tam byli ubytovaní platili nájem. Jaký byl důvod, že museli odejít? Víte to?

"Majitel neuhradil částku za elektřinu, tím pádem před vánoci museli všichni občané opustit hotel Graf."

Máte informace o tom, jak žijí Romové, kteří odešli do Chomutova?

"Realitní firma s těmito rodinami je spokojená, protože to udělala velice dobrým způsobem, a to tak, že nedala všechny rodiny do jednoho baráku, ale rozstrkala je různě po vchodech."

Vy se snažíte umístit různě i maminky s dětmi do azylového domu...

"To bylo na základě toho, že v období předvánočním, kdy Graf vystěhovával občany, tak za mnou chodily, žádaly mě o radu, o pomoc. Obvolávala jsem asi třicet čtyřicet těchto institucí a byla jsem ráda, že jsem některým občanům, kteří to potřebovali, a dostali se do takové kritické situace před vánočními svátky, sehnala azylové bydlení porůznu - v Litoměřicích, v Chomutově."

Tady v Lounech je ale taky azylový dům.

"Pouze pro muže. Taky mě zaráží, proč to není pro ženy s dětmi. Nechci nějak odsuzovat muže, protože každý se můžeme dostat do takové nějaké situace, ale myslím si, že by se tu v Lounech měl takový azylový dům pro ženy s dětmi zřídit, nebyl by na škodu."

Je tady organizace, která se Romům věnuje?

"Z předchozího období nevím, že by se tu něco dělo. Je mi to líto, ale o ničem nevím. Kultura v Lounech není pro Romy opravdu žádná."

Jak se k Vám chovají kolegové v práci?

"Já jsem tady velice spokojená. Moje nadřízená nebo tady kolegyně..., to jsem ani neočekávala, že se ke mně budou tak mile chovat, že budou tak vstřícní."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.01.2015Rubikon Centrum pomáhá s hledáním práceO Roma Vakeren
20.12.2014Dlouhodobě nezaměstnaní se v Jablonci nad Nisou mohli zapojit do veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
16.08.2014Nezaměstnaní Romové mohou vyvěsit své životopisy na web IQ Roma servisuO Roma Vakeren
14.06.2014Žižkovská radnice, občanské sdružení Buči a úřad práce společně bojují s nezaměstnanostíO Roma Vakeren
09.12.2013Rekvalifikace pomohou dlouhodobě nezaměstnaným získat práciZprávy ze života Romů
02.08.2012Startuje kampaň proti předsudkům při zaměstnávání RomůZprávy ze života Romů
21.07.2012Na co je třeba dát si pozor, hledáte-li práci na internetuO Roma Vakeren
07.07.2012Občanské sdružení Buči pomáhá nezaměstnanýmO Roma Vakeren
04.02.2012Job Cluby pomáhají nezaměstnaným najít práciO Roma Vakeren
26.09.2011Varnsdorfský starosta: Situace v regionu může dál eskalovatZprávy ze života Romů
17.09.2011Příběh Jana KoryO Roma Vakeren
03.09.2011Díky rekvalifikačním kurzům lze získat práci, ne ale vždyO Roma Vakeren
06.01.2011Někteří mostečtí Romové nechodí na úřad práce, prý neumějí českyZprávy ze života Romů
20.08.2010Rekvalifikační kurzy pro nezaměstnané pořádá sdružení Velká ohrada zdarmaO Roma Vakeren
16.07.2010Ztráta zaměstnáníO Roma Vakeren
16.07.2010ZprávyO Roma Vakeren
26.03.2010Sdružení Velká ohrada bude pokračovat v podpoře zaměstnanosti RomůO Roma Vakeren
21.08.2009Rekvalifikační kurzy pomáhají lidem uplatnit se v novém zaměstnáníO Roma Vakeren
03.06.2008Studie: Mezi nezaměstnanými mladými lidmi převažují RomovéZprávy ze života Romů
29.02.2008Zaměstnávání Romů O Roma Vakeren
22.02.2008O uzavírání pracovní smlouvy O Roma Vakeren
15.02.2008Jak uzavírat pracovní smlouvy O Roma Vakeren
25.01.2008Pracovní zkušenosti člověka ze sociálně vyloučené lokalityO Roma Vakeren
25.01.2008Co dělat v případě další nezaměstnanostiO Roma Vakeren
10.08.2007Míra nezaměstnanosti Romů u nás je velmi vysokáO Roma Vakeren
10.08.2007Romové na Kladensku těžko shánějí práciO Roma Vakeren
10.08.2007Nezaměstnaní se nezřídka živí sběrem železného odpaduO Roma Vakeren
10.08.2007Poptávka po práci převyšuje nabídku Úřadu práce v KladněO Roma Vakeren
10.08.2007O nezaměstnanosti RomůO Roma Vakeren
10.08.2007Ve Středočeském kraji mají Romové větší šanci získat práciO Roma Vakeren
02.02.2007Skupina Manushe připravila školení pro nezaměstnané ženyO Roma Vakeren
12.01.2007Sdružení Romea školí budoucí zprostředkovatele práceO Roma Vakeren
03.11.2006Sdružení Slovo 21 nabízí motivační kurz pro romské nezaměstnané ženyO Roma Vakeren
12.10.2006Brněnské středisko Drom rozšířilo služby pro Romy hledající práciZprávy ze života Romů
29.09.2006Projekt EQUAL bude přispívat ke zvyšování kvalifikace nezaměstnaných RomůO Roma Vakeren
23.06.2006Na internetu začala fungovat burza práce, určená hlavně RomůmZprávy ze života Romů
09.01.2006Vláda startuje monitoring romských komunitZprávy ze života Romů
08.07.2005Nezaměstnaní Romové z Brna mají šanci získat práci i v zahraničíO Roma Vakeren
25.03.2005V Ústí nad Labem proběhla konference Romové v českých městech a obcích - zaměstnanostO Roma Vakeren
22.03.2005Britové chtějí Čechům ukázat, jak snížit nezaměstnanost RomůZprávy ze života Romů
18.03.2005Most zaměstná několik Romů jako domovníky, přispěje Evropská unieZprávy ze života Romů
11.03.2005V Postoloprtech křesťané pomáhají občanům v tísniO Roma Vakeren
11.02.2005Zmatky na úřadu práceO Roma Vakeren
09.02.2005Vláda schválila projekt pomoci nezaměstnaným ve středním věkuZprávy ze života Romů
07.02.2005Projekt má letos u 40.000 nezaměstnaných zvýšit šanci na práciZprávy ze života Romů
27.01.2005Konzultantka: Romy při hledání práce demotivuje systém dávekZprávy ze života Romů
10.01.2005Zpráva: Stát dává víc peněz, nezaměstnanost Romů ale neklesáZprávy ze života Romů
08.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
27.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.07.2004Z dlouhodobě nezaměstnané se stala podnikatelkaO Roma Vakeren
09.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
14.11.2003Dom Job pomáhá mladým nezaměstnaným lidemO Roma Vakeren
07.11.2003Žáci pátých tříd zažili v lounské knihovně vietnamský denO Roma Vakeren
03.10.2003Lounští Romové očima starosty městaO Roma Vakeren
26.09.2003Romská zaměstnanecká agentura pomáhá ostravským Romům najít práciO Roma Vakeren
05.09.2003Výstava loutek v lounském muzeuO Roma Vakeren
15.08.2003Sociální problémy ostravských RomůO Roma Vakeren
13.06.2003Největším problémem Romů z Chebu je nezaměstnanostO Roma Vakeren
06.06.2003Nová pracovní místa pro RomyO Roma Vakeren
29.11.2002Konference o zaměstnanosti, vzdělávání a podnikáníO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.07.2002Za jakých podmínek můžete dostat výpověď?O Roma Vakeren
19.04.2002Projekt EU v oblasti zaměstnanostiO Roma Vakeren
22.02.2002Jaká je nezaměstnanost Romů na Přerovsku?O Roma Vakeren
01.02.2002Společnost Kerav bude zajišťovat práci nezaměstnaným RomůmO Roma Vakeren
05.10.2001BrnoO Roma Vakeren
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
11.06.2000Konzultant RE: Žádné zvláštní špatné vztahy s Romy v Ústí nejsouZprávy ze života Romů
24.03.2000Ministři jednali o koncepci politiky vůči RomůmZprávy ze života Romů
22.03.2000Romové požadují vlastní úřadZprávy ze života Romů
26.02.2000HistorieHistorie
26.02.2000Podle poslanců je třeba vědět, proč úřady práce Romy označovalyZprávy ze života Romů
26.02.2000Úřady práce si už řadu let v evidenci označují zvlášť RomyZprávy ze života Romů
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000ListopadHistorie
23.02.2000Odborníci Rady Evropy na romskou problematiku ocenili ÚstíZprávy ze života Romů
10.03.1999Společnost Rovné šance chce zprostředkovávat práci RomůmZprávy ze života Romů
18.09.1997Usti nad LabemZprávy ze života Romů
11.09.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Ve vesničce Pohořany u Olomouce se lidé těšili na romský letní tábor
Letní tábory jsou příjemným zpestřením prázdnin pro většinu dětí. Najdou nové přátele a zažijí spoustu dobrodružství. Jeden takový tábor, který pořádá Společenství Romů na Moravě, letos probíhá už podvanácté, a to v malebné vesničce Pohořany u Olomouce. Většina dětí tam jezdí pravidelně každým rokem, ti nejvytrvalejší už v roli instruktorů. Místní lidé na táborníky nedají dopustit a tak letos přivítali s otevřenou náručí 90 dětí, které se střídají ve třech turnusech. Teď už ale pojďme společně s Radkou Kvasničkovou zjistit, co všechno se na romském táboře děje.

Tábor pořádaný Společenstvím Romů na Moravě (Foto: ČTK) Vedoucí Jiřina Somsyová svolává malé táborníky. Na tábor do Pohořan jezdí s dětmi pravidelně, a jak říká, místními obyvateli jsou vítaní.

"Velmi nás těší, že Pohořanští, usedlíci, nás velmi dobře přijímají a děti pohořanské jsou každý den zapojené s námi v akci, takže my se nenudíme."

Děti čeká na táboře spousta aktivit. Chodí na pravidelné procházky, soutěží ve zpěvu a tanci a samozřejmě sportují. Nejraději mají ale fotbal. A tato vášeň spojuje táborníky i s jejich pohořanskými vrstevníky.

"Fotbal je tady nejoblíbenější. Naši kluci z tábora hrají proti Pohořanům, jsou to každodenní akce."

Kdo většinou vyhrává?

"V poslední době Olomouc - táborníci, ale někdy vyhrávají i Pohořané, víc ale ta Olomouc."

Já věřím, že je to docela těžké zvládnout hlasově veškeré to fandění.

"Já už úplně ztrácím hlas, chraptím, takže používám píšťalku."

Anetka jezdí na tábor pravidelně stejně jako spousta dalších dětí.

"Máme tady svou partu. Jezdíváme hrát fotbal, volejbal, na bazén."

Co máš nejraději - sport nebo hudbu?

"Hudbu."

A Lukáši, jak se Ti tady na táboře líbí, jsi tady poprvé?

"Už tak po osmé."

Co je tady nejlepší?

"Fotbal a různé hry."

Robine, ty jsi tu na táboře poprvé? Jaké to je?

"Ano, je to tu skvělé."

Co se Ti tu líbilo nejvíc?

"Asi diskotéka."

Petře, proč sem jezdíš?

"Protože mě to tu baví?

Jak prozradila Jiřina Somsyová, chlapce na táboře nebaví jenom sport, ale také hudba.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
31.08.2013Skautský oddíl Gemini uspořádal tábor pro romské dětiO Roma Vakeren
06.08.2010Romodrom pořádá letní tábor pro dětiO Roma Vakeren
16.07.2010Sdružení Romodrom pořádá letní tábor pro dětiO Roma Vakeren
24.07.2009Desetidenní workcamp v Novém SvětěO Roma Vakeren
27.06.2008Na táboře se děti dozvědí o osudech slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
11.05.2007Na Jesenicku je nová pracovní dílna pro RomyO Roma Vakeren
01.09.2006Romské děti z Prahy 3 se rekreovaly v jižních ČecháchO Roma Vakeren
25.08.2006Romské děti z Prahy 3 se rekreují na letním tábořeO Roma Vakeren
21.07.2006Společenství Romů na Moravě bojuje proti diskriminaciO Roma Vakeren
08.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
19.09.2005V Rýmařově vzniklo nové komunitní centrum pro romské děti a mládežZprávy ze života Romů
26.08.2005Na romském táboře se děti seznamovaly s prací policieO Roma Vakeren
12.08.2005I letos odjely romské děti na letní tábor sdružení RomodromO Roma Vakeren
05.08.2005Dětský tábor ZbraslaviceO Roma Vakeren
07.01.2005Bilance roku 2004 očima předsedy Společenství Romů na MoravěO Roma Vakeren
20.08.2004Mezinárodní projekt - Kultura, dědictví a životO Roma Vakeren
06.08.2004V Hamru na Jezeře začal tábor hlavně pro chudé děti z LiberceZprávy ze života Romů
22.07.2004Společenství Romů na Moravě uspořádalo tábor pro romské děti ze sociálně slabších rodinFotoaktuality
02.07.2004Sdružení Romodrom připravilo pro děti další Indiánské létoO Roma Vakeren
01.07.2004Děti z Prahy prožijí další Indiánské létoZprávy ze života Romů
02.04.2004V předvečer Mezinárodního dne Romů proběhne benefiční koncert na podporu slovenských RomůO Roma Vakeren
26.03.2004Koncert Romové Romům nabídne to nejlepší z romské hudby v ČRO Roma Vakeren
19.03.2004Pod názvem O Roma le Romenge (Romové Romům) proběhne v Brně koncert na podporu slovenských RomůO Roma Vakeren
25.07.2003Hrad Svojanov hostí multietnický letní táborO Roma Vakeren
14.02.2003Dětský klub ČilikloroO Roma Vakeren
30.08.2001Romské děti z jižních Čech se rekreují v Růžené na TáborskuZprávy ze života Romů
20.07.2001Dětský romský tábor v PříchovicíchO Roma Vakeren
11.06.2000Nepoučení z holocaustu může vést podle Romů k opakování minulostiZprávy ze života Romů
05.05.2000Podle Holomka chybí Romům demokraticky zvolená reprezentaceZprávy ze života Romů
22.03.2000Romové požadují vlastní úřadZprávy ze života Romů
Organizace zabývající se romskou menšinouKontakty

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání O Roma vakeren čili Romové hovoří najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská muzika.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Uplynulo 60 let od vyvraždění tzv. "cikánského tábora" v Osvětimi-Březince
Horké téma:  Státní muzeum Osvětim-Březinka poskytuje informace o bývalých vězních
Zprávy: 
Reportáž:  Hradem Svojanov opět zněl zpěv a kvalitní romská hudba
Reportáž:  Česká společnost AIDS pomoc se snaží šířit osvětu mezi mladými lidmi
Reportáž:  V Lounech působí pouze jedna romská terénní pracovnice
Reportáž:  Ve vesničce Pohořany u Olomouce se lidé těšili na romský letní tábor

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2020
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz