Vyhledávání
20.4.2021
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin paršťovin uamen Sam Pale tumenca. Jek ora Šunena Amaro Vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě také romské hudby.

Kamen te šunen, Nevimata, Abosar O Roma dživen? Teha, Ta Ačen Amenca! Kerdžam Predal Tumende The O Reporty. Sača Ču tnes, bio Cho Cha vibena. Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Nejdříve vás pozveme do Jeseníka, kde Okresní soud potrestal za rasový útok 21tiletého Martina Jaše.

Dozvíte se také, že v České republice budou působit romští mentoři a nebudou chybět ani aktuality ze života Romů.

Nabídneme vám informace o dotačním programu Ministerstva školství pro romské studenty.

Ve druhé polovině o Roma vakeren si budeme povídat o kampani proti rasismu a přiblížíme vám Mezinárodní letní romskou školu. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Iveta Durdoňová a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Útočník z Jeseníku půjde do vězení
21tiletý Martin Jaš půjde do vězení. Okresní soud v Jeseníku ho za rasový útok na mladého Roma potrestal nepodmíněným trestem odnětí svobody v délce obžaloby. Oba mladíci se s rozsudkem smířili a vzdali se práva na odvolání. Státní zástupce, který navrhoval přísnější tresty, si ale ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Detaily má Andrea Horáková:

Okresní soud v Jeseníku uvěřil verzi poškozeného a uznal obžalovaného Jaše vinným z toho, že počátkem března zaútočil na Lukáše Tokara a způsobil mu zlomeninu nosních kůstek. Přihlédl ale k polehčujícím okolnostem a zvolil nižší hranici trestu. Jašovi hrozilo až pět let odnětí svobody. Státnímu zástupci Ladislavu Prouzovi se ale rozsudek moc nezamlouvá.

"Trest byl uložen jen jednomu z obžalovaných, protože ten druhý byl zproštěn obžaloby. Ten trest jsme si představovali o něco vyšší, protože došlo i k určitým úpravám ve skutkových zjištěních, a tak v rámci přezkoumání rozsudku přezkoumáme i výrok o trestu."

Motivem Jašova jednání byla podle soudce jednoznačně nesnášenlivost vůči romskému etniku. Jeho advokát ale stavěl obhajobu na tom, že žádný rasista není. Michal Kročil, který zastupuje společenství Romů na Moravě je ale jiného názoru.

"Myslím si, že rasová motivovanost je tam zjevná, protože to nebyl první skutek, bylo to už několikeré napadení v průběhu asi roku. V tomto případě myslím, že by už měl jít sedět. Jeseník se v poslední době podezřele často objevuje na stánkách novin a ve sdělovacích prostředcích obecně. Neřekl bych, že je to rasistické město, jak někdy v titulcích zaznívá, ale jsou tady skupiny lidí, kteří tady rasově motivované činy vykonávají. Poškozeným nabízíme zaplacení úhrady nákladů při zastupování u soudu."

Lukáš Tokar se se svým zraněním léčil pět týdnů. Nedávno byl dokonce na operaci nosu. Z verdiktem je proto nespokojena i jeho matka.

"Nejsem spokojena, protože ten rasový podtext tam byl, ty nadávky tam byly."

Neobáváte se, že pokud Blajzeho pustí na svobodu, že by mohl zaútočit znovu, a třeba se za svého kamaráda pomstít?

"Je to možné, nevíme, co ho napadne, že?"

Jak je na tom po zdravotní stránce Váš syn poté, co byl operován?

"Psychicky je na tom špatně. Jinak je to v pohodě, ale když se změní počasí, tak mu to zarudne a bolí ho to."

Trvalé následky ale Lukáš Tokár podle znalce z oboru usní, nošní, krční Jiřího Rotrekla mít nebude.

"Hodnotím to jako středně těžké zranění s velkou pravděpodobností, že nebude mít následky. Prokazování ztráty čichu je velice problematická otázka. K tomu se mohu těžko vyjadřovat, protože to je otázka z medicínského hlediska velmi subjektivní."

Oba mladíci se vrátili zpátky do olomoucké vazby. Blajze pro podezření z dalších rasově motivovaných útoků. Oba totiž ještě čekají dva soudy, které mají projednávat loňské napadení Žigových a 37-letého Roma, ke kterému mělo dojít letos v únoru.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
16.09.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.04.2005Soud v případu napadení romských manželů z Jeseníku se odkládáZprávy ze života Romů
23.12.2004Za hajlování uložil jesenický soud Blajzemu sedm měsíců vězeníZprávy ze života Romů
23.07.2004Pětice Romů z Jeseníku přišla o střechu nad hlavouO Roma Vakeren
11.06.2004Jesenický útočník vyvázl s podmínkouO Roma Vakeren
10.06.2004V Jeseníku se střetly při pouliční potyčce dvě romské rodinyZprávy ze života Romů
30.04.2004Rasově motivované útoky podle obžalovaných zinscenovali RomovéZprávy ze života Romů
19.04.2004Policisté v Ostravě řeší rasově motivovaný útok na dvě RomkyZprávy ze života Romů
29.03.2004Jesenická policie navrhuje kvůli napadení Roma obžalobu mladíkůZprávy ze života Romů
26.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004Rasové útoky v Jeseníku pokračujíO Roma Vakeren
30.01.2004Pachatelé útoku na romské manžele z Jeseníku opět stanou před soudemO Roma Vakeren
24.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
24.01.2004Kauza rasového útoku na romský pár v Jeseníku dále pokračujeO Roma Vakeren
16.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.01.2004Romové na Mostecku protestují proti verdiktu soudu v JeseníkuZprávy ze života Romů
05.01.2004Okresní soud v Jeseníku začal 5. ledna projednávat kauzu trojice mladíků, kteří podle obžaloby napadli a zranili manžele ŽigovyFotoaktuality
05.09.2003Občanské sdružení za lidská práva romských občanů se snaží zlepšit životní podmínky Romů na JesenickO Roma Vakeren
22.08.2003V Jeseníku začne pracovat ojedinělé komunitní centrumO Roma Vakeren
01.11.2002Romové obviněni za rasově motivovaný útokFotoaktuality

=[ Reportáž ]=
Červeňákovi už dostávají sociální dávky
Ústecký obvod vyplácí rodině Červeňákových sociální dávky. Spory města se s touto rodinou vlečou už řadu let. Kauza začala před deseti lety, kdy se Červeňákovi rozhodli odstěhovat na Slovensko. Případ sleduje Ivana Solničková.

Červeňákovi (Foto: ČTK) Zatímco Červeňákovi tvrdí, že byli násilím vystěhováni, město argumentuje tím, že odjeli dobrovolně. Na Slovensku rodina nenašla potřebné zázemí a rozhodla se pro návrat. Mezitím ale město dům, ve kterém bydleli, začalo rekonstruovat a více než tři desítky Červeňákových žily v parku a v garážích. Celý případ začal řešit soud. Protože se ale kauza vlekla několik let, rozhodla se obhájkyně Klára Veselá - Samková podat stížnost u strassburského soudu. Ten přiznal Červeňakovým odškodné 900 tisíc Kč za to, že dlouho čekali na zahájení soudního jednání. Poté, co rodina peníze od státu dostala, zastavil ústecký centrální obvod výplatu sociálních dávek. O správnosti tohoto kroku je přesvědčen starosta obvodu Radek Vonka.

"Někteří právníci správně říkali, že se nemohlo 900 tisíc rodině Červeňákových počítat do příjmů v rámci řízení o odejmutí dávek sociálního péče. Nicméně my jsme posuzovali tyto peníze jako peněžitý majetek a tento náš postoj schválilo nebo odsouhlasilo i ministerstvo práce a sociálních věcí. Těmto lidem jsme podle zákona teď po půl roce znovu museli obnovit vyplácení dávek sociální péče."

Rodina Červeňákových měla podle starosty obvodu šanci vymanit se z dluhů a do budoucna se zabezpečit.

"Ani těch několik set tisíc těmto lidem nestačí na to, aby se vymanili ze své sociální situace, ve které jsou. Nekoupili si žádné byty, nezaopatřili své rodiny nějakými hmotnými statky."

Štefan Červeňák už před časem upozorňoval na to, že o dávky přišel, i když peníze od státu nedostal.

"Oni neměli právo zastavit mi moji podporu, měli ji zastavit jim, ale mně ne. Na výživu mít musíme. Snažila jsem se byt sehnat, chodila jsem všude možně. Ale když slyšeli, že jsme Červeňákovi, chtěli od nás hodně peněz, víc než jsme měli."

Takže těch 900 000 se rozdělilo mezi kolik lidí?

žena: "I stará bába dostala, ale ona bydlí na Slovensku. Peníze dostalo osm lidí."

muž: "Peníze dostala Horváthová, koupili jsme si nábytek. Teď už máme jen 20 000, víc ne a nemáme z čeho platit nájem."

Červeňákovi se navíc již několik let soudí o odškodné ve výši 8 milionu Kč za údajnou újmu, kterou při stěhování na Slovensko utrpěli. Tímto případem by se měl zabývat ústecký soud. Potvrdil nám to opět starosta ústeckého centrálního obvodu Radek Vonka.

"Do poloviny srpna má jedna i druhá strana říci, zda má zájem pokračovat v přerušeném soudním řízení. Podle mého mínění by město Ústí nad Labem mělo požádat o obnovení soudního řízení a dotáhnout tento soudní spor do konce."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.09.2004Soud rozhodl, že Ústí nad Labem nebude Červeňákovým nic platitZprávy ze života Romů
30.08.2004Část rodiny Červeňákových stáhla žalobu proti Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
16.08.2004Veselá-Samková už nebude hájit ústeckou rodinu ČerveňákovýchZprávy ze života Romů
11.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.01.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
03.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.10.2003Romská rodina Červeňákových z ústecké městské části Předlice se musela stěhovatFotoaktuality
08.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.09.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Sdružení pro probaci a mediaci v justici připravilo nový projekt pro Romy
Chystá se nový projekt pro Romy. Připravuje ho Sdružení pro probaci a mediaci v justici, o kterém Marii Vrábelové více řekla Barbora Křižanová.

"Naše sdružení pro probaci a mediaci v justici je nestátní nezisková organizace, která funguje 10 let a zabývá se rozvojem alternativních trestů v ČR podporou nových směrů v trestní justici."

Teď máte nový projekt Mentor. Co je to za projekt?

"Je to projekt, který se rozběhl letos na jaře a je inspirován dánským modelem. Cílem našeho projektu Mentor je vytvořit novou službu, která bude pomáhat klientům probační a mediační služby z řad romské menšiny, to znamená lidem, kteří byli odsouzeni k alternativním trestům, aby se jim trest podařilo dobře a bez problémů vykonat."

Kdo se může stát členem tohoto projektu? Znamená to, že vy si vyškolíte své lidi, nebo se mohou přihlásit?

"V tuto chvíli probíhá výběr účastníků a budoucích prvních mentorů v ČR. Podmínky pro to, aby se někdo mohl mentorem stát jsou základní tři: věk minimálně 18 let, příslušnost k romské menšině, alespoň pět let čistý trestní rejstřík. To znamená, aby v posledních pěti letech ten člověk byl bezúhonný."

To znamená, že to musí být někdo z řad Romů?

"Ano, v rámci tohoto pilotního projektu ano."

V kterým městech se projekt se rozbíhá?

"Nymburk, Mladá Boleslav, České Budějovice, Český Krumlov, Strakonice a okolí těchto měst."

Budete rozšiřovat projekt na více místech?

"V tuto chvíli ne. Projekt běží do příštího jara a cílem toho projektu je, abychom tuto službu připravili a ověřili, zda má úspěch, zda je tady potřebná, a jakou formou by bylo nejlepší, aby fungovala. Byli bychom rádi, aby tato služba fungoval dál a samozřejmě se rozšířila. Ale to je zatím ve fázi jednání."

Tento projekt probíhá u nás a, jak jste říkala, je to dánský model. Probíhá i v jiných zemích?

"Je to jedna z věcí, které vznikají. My jsme se inspirovali Dánskem, něco podobného je i ve Velké Británii. V Dánsku projekt běží od roku 2000 a získal dokonce cenu na konferenci Probace 2004, kde se hodnotí projekty sociálních služeb v oblasti justice, a jednou za čtyři roky projekty vyhodnocují a ten dánský projekt byl vyhodnocen jako nejlepší. My jsme se jím tedy inspirovali. Samozřejmě ho musíme přizpůsobit českým poměrům."

Vraťme se ještě přímo ke kurzu. Kdo se do kurzu může přihlásit, co musí splňovat?

"Jak jsem snad už říkala: musí se hlásit k romské menšině, musí mu být minimálně 18 let a musí mít minimálně pět let čistý trestní rejstřík. Pak se do kurzu Mentor může přihlásit. Tento první kurz bude v rozmezí července a září, bude to deset dní a základní bloky, které v kurzu budou jsou: právo se zaměřením na trestní právo, informace o sociální síti České republiky, samotná mentorská činnost a velký blok věnovaný komunikaci. Kurz bude bezplatný, budeme všechno zajišťovat. Pokud by měl někdo zájem kurzu se zúčastnit, splňuje uvedené podmínky a pochází z měst nebo z okolí měst, kde projekt probíhá, může se přihlásit na telefon 296 180 297, kde mu bližší informace poskytneme a domluvíme se s ním."

Dostane účastník kurzu nějaké osvědčení?

"Po úspěšném absolování kurzu dostane účastník certifikát o jeho absolování."

Může ten certifikát uplatnit i jinde?

"Myslím, že vzhledem k obsahu kurzu, to určitě není samoúčelný kurz, a zprostředkované informace se hodí do prostředí sociální práce, takže bude určitě přínosem do životopisu toho člověka."

To byla Barbora Křižanová ze Sdružení pro probaci a mediaci v justici a ještě jednou zopakujeme číslo na jejich informační linku: 296 180 297.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.03.2011Co to je probace a mediaceO Roma Vakeren
23.11.2009Sdružení pro probaci a mediaci v justici zve na setkání mentorů a na koncertZprávy ze života Romů
31.08.2007V rámci projektu Systém monitoringu v trestní justici byli vyškoleni romští mentořiO Roma Vakeren
10.03.2006Staňte se romským mentoremO Roma Vakeren
08.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
Kurs pro romské mentoryCo se chystá

=[ Zprávy ]=

Jana Ženíšková z kontaktního centra občanského sdružení Laxus v Hradci Králové a klub Pavlač z Brna získali ocenění Časovaná bota. Tuto výroční cenu České asociace streetwork obdrželi za svoji práci v terénních sociálních programech. Jana Ženíšková za rozšiřování sociálních a zdravotních programů pro uživatele drog ve věznicích v Hradci Králové a v Pardubicích, brněnský klub Pavlač zase nabízí prostor pro trávení volného času především dětem ze sociálně znevýhodněných rodin.

Mostecký magistrát připravuje rozsáhlé úpravy sídliště Chanov, kde žijí převážně Romové. Plánuje rekonstrukce bytových domů, kulturního zařízení a radní rozhodli také o vybudování dětského hřiště. Město zatím vyčlenilo téměř pět miliónů korun na opravu deseti samostatných bytů pro nepřizpůsobivé občany. Firma už zahájila práce a stavbu by měla předat v polovině srpna.

Svéráznou formu projevu nespokojenosti se svým sociálním postavením zvolil sedmatřicetiletý nezaměstnaný Rom Jozef Varga z Košic. Rozhodl se vzdát slovenského občanství s odůvodněním, že nechce mít nic společného se státem, který nemá zájem o slušné a poctivé Romy, kteří chtějí, aby v jejich životě nastala změna k lepšímu. Tímto zoufalým činem se rozhodl ukončit osm let trvající marné úsilí získat zaměstnání a zajistit slušné živobytí pro svou rodinu.

Na základní škole ve slovenském Továrném v okrese Vranov nad Topľou zaznamenali zvýšený zájem romských žáků o další vzdělávání. Z devíti, kteří letos ukončí základní vzdělání se na další školy přihlásilo šest a všichni byli přijati. Pod zájem romských žáků o školy se podepsal především sociální stipendijní program pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
16.01.2016Mladistvým rodičům pomáhá centrum Detstvo deťomO Roma Vakeren
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
06.06.2015Organizace Teach for Slovakia pomáhá na základních školách, kde děti potřebují specifický přístup a pomocO Roma Vakeren
30.05.2015Česká učitelka působí na základní škole pro děti z romské osady Huncovce na SlovenskuO Roma Vakeren
31.03.2015Nízkoprahový klub Pavlač získal cenu ČASovaná botaZprávy ze života Romů
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
17.01.2015Pracovníci Veřejného ochránce práv na Slovensku se zeptali: Proč z romských dětí děláme speciální děti?O Roma Vakeren
20.09.2014Slovenský projekt Prinet podporuje školáky z lokality Pustý hradO Roma Vakeren
23.08.2014Sdružení YMCA provozuje terénní program zaměřený na děti a mládežO Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
22.06.2013Časovaná bota je cena pro pracovníky nízkoprahových sociálních služebO Roma Vakeren
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
11.06.2013V základní škole v Šarišských Michaľanech pomáhá občanské sdružení EDU RomaO Roma Vakeren
26.01.2013Úřednice kontrolují byty na mosteckém sídlišti ChanovO Roma Vakeren
10.11.2012Slovenský soud rozhodl, že škola v Šarišských Michalanech segreguje romské žákyO Roma Vakeren
31.10.2012Slovenský soud potvrdil nezákonnou segregaci romských dětí ve školeZprávy ze života Romů
26.10.2012Slovenská vláda chce zlepšit životní podmínky Romů i díky vzděláváníZprávy ze života Romů
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
27.07.2012Mostecký okresní soud řešil napadení policisty na sídlišti ChanovZprávy ze života Romů
26.07.2012Slovenští poslanci na Tour de RomaZprávy ze života Romů
30.06.2012S Ingrid Kosovou o romské identitě, mateřských školkách a o Romech v politiceO Roma Vakeren
02.06.2012O situaci důchodců na SlovenskuO Roma Vakeren
19.05.2012Beata Berkyová založila v Poltáru dvě občanská sdruženíO Roma Vakeren
28.04.2012Na Slovensku se uvažuje o vzniku romských internátních školO Roma Vakeren
21.04.2012Jak úspěšné bylo začlenění slovenských Romů do společnosti?O Roma Vakeren
24.03.2012Romská mateřská centra na Slovensku pomáhají ženám v emancipaciO Roma Vakeren
10.03.2012Jihlavské organizaci, která pomáhá Romům, hrozí zánikO Roma Vakeren
28.01.2012Marek Berky - z ulice na vysokou školuO Roma Vakeren
10.12.2011Slovensko připravuje Strategií pro integraci Romů do roku 2020O Roma Vakeren
21.09.2011Slovenští Romové demonstrovali před parlamentem, žádali víc práceZprávy ze života Romů
07.08.2011Mapa chudoby má usnadnit pomoc sociálně vyloučeným skupinámZprávy ze života Romů
27.05.2011Chudí lidé na Slovensku dostávají zdarma mouku a těstovinyZprávy ze života Romů
19.10.2009V Chanově mají pomáhat proškolené hlídkyZprávy ze života Romů
23.09.2009Projekt Úsvit v mosteckém sídlišti Chanov chce vést Romy k odpovědnostiZprávy ze života Romů
31.07.2009Ptát se lidí přímo, co potřebujíO Roma Vakeren
24.07.2009Je zapotřebí více terénních pracovníkůO Roma Vakeren
21.05.2008Jaká úskalí může Romům přinést zavedení eura na SlovenskuZprávy ze života Romů
11.05.2007Nejznámějším romským ghettem je mostecký ChanovO Roma Vakeren
20.04.2007Nový film Ghetto No. 1 dokumentuje život na sídlišti ChanovO Roma Vakeren
03.11.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
27.10.2006Terénní sociální pracovníci sdružení Romodrom pomáhají vězňůmO Roma Vakeren
20.10.2006V rámci projektu Romodrom pro regiony bude poskytována terénní sociální práce ve čtyřech krajíchO Roma Vakeren
07.04.2006Seminář Práce s Romy v nízkoprahových zařízeních pro děti a mládežZprávy ze života Romů
20.01.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.01.2006V bytech na chanovském sídlišti není topení, elektřina a teplá vodaO Roma Vakeren
02.09.2005Nástup do školy zastínilo chanovským dětem úmrtí ředitele školyO Roma Vakeren
29.07.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
24.06.2005V pražských ulicích působí romští drogoví terénní pracovníciO Roma Vakeren
27.05.2005Zkušenosti se sociální reformou na SlovenskuO Roma Vakeren
12.05.2005Škola v Chanově se nemusí bát o existenci, město ji chce udržetZprávy ze života Romů
24.04.2005Mostecký magistrát opraví 13 bytů v Chanově, kde žijí RomovéZprávy ze života Romů
21.04.2005Košické sídliště Luník IX. zůstane bez vody, lidé rozhořčeniZprávy ze zahraničí
08.04.2005V mosteckém sídlišti Chanov mají první neplatiči soudní výpovědiZprávy ze života Romů
07.04.2005Romové na Mostecku jsou závislí na státu, většina jich nemá práciZprávy ze života Romů
07.04.2005Poslanci chtějí pomoci romským dětem z MosteckaZprávy ze života Romů
22.03.2005V Chomutově bude i letos pomáhat Romům terénní pracovníkZprávy ze života Romů
16.03.2005Romové z východního Slovenska chtějí víc peněz na aktivační práceZprávy ze zahraničí
11.03.2005Obava z emigrace slovenských Romů do ČR se nepotvrdilaO Roma Vakeren
28.02.2005Slovensko chce ze strukturálních fondů EU pomoci romským osadámZprávy ze zahraničí
09.02.2005Pro sociálně ohrožené děti pracuje v Bruntále streetworkerZprávy ze života Romů
27.01.2005Zima v romských osadách na východě SR je někdy bojem o přežitíZprávy ze zahraničí
21.01.2005Most vloží do opravy kotelny na sídlišti Chanov 40 milionů KčZprávy ze života Romů
19.01.2005Karásek varoval před případným snižováním sociálních dávekZprávy ze života Romů
17.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.12.2004Romští terénní sociální pracovníci budou pomáhat drogově závislýmO Roma Vakeren
03.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.10.2004Podle Mezinárodní organizace pro migraci příliv slovenských Romů do ČR zatím nehrozíO Roma Vakeren
30.09.2004ČT: Vláda dostala kritickou zprávu o situaci slovenských RomůZprávy ze života Romů
06.08.2004V Lounech působí pouze jedna romská terénní pracovniceO Roma Vakeren
25.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.06.2004Slovenští Romové objektivem Jana Josefa HorváthaO Roma Vakeren
10.06.2004Jan Josef Horváth - fotografFotografie
21.05.2004Redaktoři Romano hangos odvezli na Slovensko humanitární pomocO Roma Vakeren
23.04.2004Mareš nevidí důvod k obavám z exodu Romů do ČR po rozšíření unieZprávy ze života Romů
23.04.2004Mareš chtěl zůstat v osadách na východě Slovenska "utajen"Zprávy ze života Romů
23.04.2004Most zvelebí romské sídliště Chanov, začne opravou ubytovenZprávy ze života Romů
09.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.04.2004V předvečer Mezinárodního dne Romů proběhne benefiční koncert na podporu slovenských RomůO Roma Vakeren
02.04.2004Romské organizace z olomoucka uspořádaly sbírku humanitární pomoci pro slovenské romské osadyO Roma Vakeren
02.04.2004Sdružení Romodrom dovezlo humanitární pomoc na SlovenskoO Roma Vakeren
01.04.2004Sbírka pro slovenské Romy pokračujeZprávy ze života Romů
30.03.2004Pál Csáky zavítal do nové základní školy v Sečovcích na východě SlovenskaFotoaktuality
26.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.03.2004Koncert Romové Romům nabídne to nejlepší z romské hudby v ČRO Roma Vakeren
25.03.2004Končí celorepubliková humanitární sbírka pro slovenské Romy, kterou zastřešila Mezinárodní romská unieZprávy ze života Romů
19.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.03.2004Pod názvem O Roma le Romenge (Romové Romům) proběhne v Brně koncert na podporu slovenských RomůO Roma Vakeren
12.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004Olomoučtí Romové zorganizovali sbírku na pomoc slovenským RomůmO Roma Vakeren
10.03.2004Obyvatelé mosteckého sídliště Chanov poslali humanitární pomoc Romům na SlovenskoFotoaktuality
05.03.2004Situaci na Slovensku monitoruje Evropské centrum pro práva RomůO Roma Vakeren
05.03.2004Jak se změní situace v romských osadách na Slovensku po reformě sociálních dávek?O Roma Vakeren
05.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.03.2004Slovenští Romové protestovali proti postupu slovenské vlády v průběhu romských nepokojů a proti plánovanému snížení sociálních dávekFotoaktuality
28.02.2004V Košicích jedná krizový štáb Romského parlamentuFotoaktuality
27.02.2004Nezaměstnaní slovenští Romové mohou vykonávat veřejně prospěšné práceO Roma Vakeren
27.02.2004Romové v Jarovnici bydlí v dřevěných boudách a stavebních buňkáchFotoaktuality
27.02.2004Jak situaci na Slovensku vidí zplnomocněnkyně Vlády SR pro záležitosti romské komunity Klára OrgovánováO Roma Vakeren
27.02.2004V Levoči začala incidentem v supermarketu Billa série rabování obchodů s potravinamiFotoaktuality
27.02.2004V centru dění na Slovensku pracuje krizový štábO Roma Vakeren
27.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
27.02.2004Představitelé romských organizací projednávají situaci na SlovenskuO Roma Vakeren
27.02.2004Vyjádření předsedy Romské občanské iniciativy k situaci na SlovenskuO Roma Vakeren
27.02.2004Mezinárodní romská unie vyhlásila humanitární sbírku na pomoc slovenským RomůmO Roma Vakeren
27.02.2004Sociolog Fedor Gál se tíživou situací v romských osadách zabývá už několik letO Roma Vakeren
27.02.2004Romové z východoslovenské obce Trhoviště hovoří o své tíživé sociální situaciFotoaktuality
27.02.2004Mezinárodní romská unie vyhlašuje sbírku pro slovenské RomyZprávy ze života Romů
27.02.2004Tvrdé sociální reformy na Slovensku vyústily v nepokoje v romské menšiněO Roma Vakeren
25.02.2004Romové v Levoči skandovali, že nechtějí rabovat, ale pracovatFotoaktuality
25.02.2004Nepokoje na SlovenskuFotoaktuality
20.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.12.2003Absolventi půlročního rekvalifikačního kurzu v oboru hudebník pokřtili své albumFotoaktuality
15.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.06.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.03.2003Kristián DrapákO Roma Vakeren
21.02.2003Už čtyři roky pracuje romské komunitní centrum v LiberciO Roma Vakeren
20.09.2002Romské středisko Drom z Brna připravuje školení terénních sociálních pracovníkůO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
02.11.2001VsetínO Roma Vakeren
22.06.2001Co vede Romy k emigraci?O Roma Vakeren
15.06.2001ŠtrasburkO Roma Vakeren
25.05.2001Stát přispěl na práci romských terénních pracovníků v OstravěZprávy ze života Romů
16.09.1998Můj svět - ChanovFotografie
10.04.1998Soluňský biskup kázal proti cizincůmAktuality
ChanovFakta o Romech

=[ Reportáž ]=
MŠMT vyhlašuje dotační program pro romské studenty středních škol
Dotační program pro romské studenty středních škol vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Jak o ně požádat a komu jsou finanční prostředky určeny řekla Heleně Polákové koordinátorka tohoto programu Markéta Šobrová.

"Je to program na podporu romské integrace s cílem pomoci sociálně znevýhodněným studentům dokončit střední školu. Jedná se o žáky všech typů středních škol, o romské sociálně slabé žáky, kteří nemají dostatek finančních prostředků na své studium. Jedná se o žáky jak středních odborných učilišť, středních odborných škol, tak učňovských zařízení."

Prostředky jsou určeny na částečnou, či úplnou úhradu?

"To záleží na tom, jaké má žák náklady na studium. Maximální částka, kterou může žák na půl roku získat je 7 000 Kč."

Jak se romští žáci mohou informovat o žádosti?

"Tyto žádosti jsou na krajských úřadech a krajské úřady většinou obesílají všechny typy středních škol a program je též vyvěšen na stránkách ministerstva školství a na webových stránkách rady vlády. Taky jsme tuto informaci zasílali do některých romských novin, např. do Romano Hangos, a mělo by to být vyvěšeno i na jejich internetových stránkách."

Do tohoto programu jsou zařazeny i děti z dětských domovů?

"Ty se také mohou přihlásit. Tam bych doporučovala, aby si žádali v kolonce školní potřeby a ochranné pomůcky."

Jaký je rozdíl oproti minulému kolu?

"Letos mají žáci možnost se přihlásit do 30. června. Platí to i pro žáky prvních ročníků, kteří do školy nejprve nastupují. Ti se o programu musí dovědět ve své základní škole, musí od ní získat formulář a spojit se střední školou, kam jsou již přijati. Termín 30.6. musí tedy splnit všichni kromě žáků prvních ročníků vyšších odborných škol a těch, kteří jsou na školu přijati až dodatečně, ti se mohou přihlásit do 30.9."

Jak je to s kolonkou cestovné? Musí si to hradit žáci sami?

"Žáci mohou žádat i o příspěvek na cestovné, což je opět rozdíl proti loňskému kolu. Nyní si o cestovné mohou žádat žáci, nejen ti starší 26 let, jak tomu bylo doposud."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
12.03.2016Pražské Gymnázium v Sázavské ulici poskytuje stipendium romským studentůmO Roma Vakeren
30.03.2013Počet romských středoškoláků v Brně rosteO Roma Vakeren
30.03.2013Romští středoškoláci z Česka, Slovenska a Maďarska se setkali v LevicíchO Roma Vakeren
16.03.2013Studuje celá rodinaO Roma Vakeren
06.10.2012Co může romská identita přinést mladé generaci?O Roma Vakeren
21.01.2012Proč jsou užitečná stipendia pro romské studentyO Roma Vakeren
24.09.2011Mentoringový program pro romské žákyO Roma Vakeren
21.05.2011Vyšší a Střední policejní škole v Holešově uvítá studenty z řad národnostních menšinO Roma Vakeren
14.02.2011Romové se hlásí na střední školy. Zajistí jim to lepší budoucnost?Zprávy ze života Romů
15.01.2011Romské děti z vyloučených lokalit končí svou školní kariéru dříve než jejich vrstevníciO Roma Vakeren
29.12.2010Podle průzkumu mají romské děti menší šanci na středoškolské vzděláníZprávy ze života Romů
29.12.2010Kam odcházejí romské děti po základní školeZprávy ze života Romů
30.04.2010Podtatranská základní škola Šumiac má úspěchy v integraci romských dětíO Roma Vakeren
06.11.2009Multikulturní školyO Roma Vakeren
09.10.2009Připravuje se sčítání romských žáků na středních školáchO Roma Vakeren
21.09.2007Slovo 21 připravuje studenty k přijímacím zkouškám na střední a vysoké školyO Roma Vakeren
22.09.2006Projekt Rozlety pomáhá dětem ze znevýhodněného prostředí studovat na středních školáchO Roma Vakeren
19.09.2006Nová škola představuje projekt Rozlety a zve k zapojení žáků základních školZprávy ze života Romů
19.08.2005Romští středoškoláci mohou dostat podporuO Roma Vakeren
24.01.2004Vybíráme střední školuO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
V létě bude probíhat kampaň proti rasismu
Na léto se chystá kampaň proti rasismu. Podrobnosti řekl Anně Polákové spoluautor Filip Smoljak.

"Letošní kampaň proti rasismu, jejímž zadavatelem je Úřad vlády pro lidská práva, konkrétně zmocněnec pro lidská práva dr. Jařab, bude probíhat zhruba od července do konce roku a budou ji organizovat čtyři realizátoři. Jedním z nich je již tradičně Multikulturní centrum, druhým Institut pro vzdělávání, který má za úkol takové ty trošku speciálnější aktivity jako je: vzdělávání členů státní správy a podobně, potom společnost Tolerance a občanská společnost, která v rámci kampaně bude připravovat monitoring a analýzu pravicových, neonacistických a extremistických hnutí v ČR. Čtvrtým realizátorem jsme my Creative Basar - my to budeme dělat v médiích."

Jak to bude probíhat v praxi? Budete sbírat a zpracovávat nějaká data?

"To, co budeme dělat my ve spolupráci s Poradnou pro uprchlíky a s Tolerancí a občanská společnost, to je zveřejňování případů rasové diskriminace, rasového násilí a trestných činů spojených s rasismem. Budeme to dělat hlavně v tiskových médiích v červenci a srpnu. Půjde to napříč všemi žánry a specialitami, které v časopisech a v celoplošném tisku jsou. Zaměřili jsme se na populaci 15 až 25 let, kde se podle ministerstva vnitra rekrutuje nejvíc ideových příznivců i aktivních vyznavačů neonacismu. Budeme se na ně zaměřovat ještě v menší regionální kampani po skončení této větší. Znamená to, že budeme působit i prostřednictvím plakátů, samolepek, letáčků a podobně. Na říjen ještě chystáme společnou akci s Multikulturním centrem a dalšími realizátory. Všechno ještě není vyřešeno, ještě se bude jednat, pravděpodobně půjde o jakýsi den proti rasismu v půlce října."

Budete zveřejňovat příběhy lidí, kteří se setkali s diskriminací a s rasismem. Jak si myslíte, že tyto informace přijímá veřejnost?

"Budeme zprostředkovávat veřejnosti informace o případech rasového násilí a diskriminace prostřednictvím konkrétních osob, které byly z větší části na straně obětí. Ale nebudou to jen oběti. Veřejnost se sama může vidět v některých kauzách, neboť tam budou i svědci, kteří se nějakým způsobem zúčastnili nebo stáli u takového případu. A budou tam dokonce i pachatelé, pokud se nám to podaří, a to pachatelé, kteří třeba v průběhu soudního líčení nebo v průběhu výkonu trestu změnili názor, a z hnutí, které těm obětem způsobilo takovou nehodu, se snaží vymanit. Je to napříč všemi sociálními skupinami. Ani oběti nejsou vždycky jen z etnických menšin nebo cizinci, jsou to i lidi, kteří jsou bílí - skinheadům by nevadili - ale třeba se někoho zastali."

Jak tento projekt osloví obyčejného občana?

"Hlavním komunikačním kanálem bude tisková inzerce, která bude všude. Očekáváme, že se nám podaří sehnat asi 40 celoplošných inzerátů. Už některé vydavatelské tituly přislíbily spolupráci a myslím, že to půjde dobře. Zkušenosti se získáním tohoto typu inzerce jsou většinou dobré. Média v ČR se snaží pomáhat, když jsou přesvědčena, že jde o dobrou věc."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.11.2008Odstartovala kampaň Udělej něco!O Roma Vakeren
12.10.2007Kampaň Diskriminace je levárnaO Roma Vakeren
19.01.2007Byla zahájena nová kampaň proti rasismu a xenofobiiO Roma Vakeren
14.12.2006Letošní vládní kampaň proti rasismu probíhá pod heslem Otevřenost k menšinám obohacujeZprávy ze života Romů
08.09.2006"Otevřenost menšinám obohacuje" je heslem nové vládní kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
18.11.2005Letošní vládní protirasistické kampani propůčily tvář známé osobnostiO Roma Vakeren
09.11.2005Vládní kampaň proti rasismu ukazuje úspěšné příslušníky menšinZprávy ze života Romů
26.08.2005Finalistka České Miss Anděla Halušková propůjčila svou tvář kampani proti rasismuO Roma Vakeren
19.08.2005Začala nová kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
28.04.2005Vláda chystá kampaň proti rasismu, úspěšnost však znát nebudeZprávy ze života Romů
17.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004Začala pátá vládní kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
10.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.11.2003Žáci pátých tříd zažili v lounské knihovně vietnamský denO Roma Vakeren
17.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.10.2003Projekt "Cože. Já a rasista?" má pomoci odstranit rasismus ze školO Roma Vakeren
03.10.2003Výtvarná soutěž v rámci projektu Rozmanitost do knihovenO Roma Vakeren
19.09.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
17.01.2003Skončil třetí ročník Kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
16.01.2003Jak proběhla Kampaň proti rasismu v roce 2002Kampaně proti rasismu
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
14.09.2002Music Beats Local NaziKampaně proti rasismu
02.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.03.2002Liga etnických menšin zahájila třetí mediální kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
01.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.09.2001Kontroverzní kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
30.08.2001V Česku startuje mediální kampaň proti rasovým předsudkům a xenofobiiZprávy ze života Romů
26.06.2001Program vlády zaměřený na rasovou a etnickou rovnostZprávy ze života Romů
29.03.2001Program VariantyZprávy ze života Romů
31.01.2001Jednání Mezinárodní fóra o intoleranci ve StockholmuZprávy ze života Romů
06.12.2000Studenti po kampani proti rasismu zmírnili své postoje k RomůmZprávy ze života Romů
21.03.2000Situace Romů v ČR lepší než v jiných postkomunistických zemíchZprávy ze života Romů
29.02.2000Jízda tolerance vyráží do českých školZprávy ze života Romů
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuZprávy ze života Romů
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuAktuality
01.05.1999Uhl vládě předložil koncepci boje proti rasistickým organizacímZprávy ze života Romů
23.03.1999Týden proti rasismu vyvrcholil v Praze plážovým plesemZprávy ze života Romů
02.03.1999Výstava Uměním proti rasismu začala v pražském klubu Rock CaféZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
06.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.02.1998Společně proti rasismu na SlovenskuAktuality
07.11.1997PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1997Usti nad LabemZprávy ze života Romů
01.09.1997Projekt Tolerance: Kampaň proti předsudkům vůči Romům v roce 1997Kampaně proti rasismu

=[ Reportáž ]=
Výstava Romové dnes jako před staletími představí život slovenských Romů zachycený objektivem Jana Josefa Horvátha
V následujících minutách vás Helena Poláková pozve na výstavu Romové dnes jako před staletími. Snímky ze života slovenských Romů představí v pražské restauraci Mánes fotograf Jan Josef Horváth.

Jan Josef Horváth "Výstava se koná v restauraci Mánes 23. června od 18 hodin. Výstava bude zde umístěna asi měsíc a půl, poté bude putovat po vlastech českých. Smyslem této výstavy, která vznikla na popud humanitární pomoci, je vyvolat do světa skutečnost v horizontu časového záznamu, skutečnost bídy slovenských Romů, jak vlastně komunikuje vláda slovenská s Romy z oblastí postižených tzv. rabováním. Nefunguje informovanost mezi sociálními úřady a romskými rodinami."

Proč jste si vybral právě toto téma?

"Tímto tématem já se zabývám prakticky již celá léta, dělám sociální a dokumentární fotografii. Chtěl bych podotknout, že se jedná výstavu černobílých fotografií, které si myslím lépe vyjadřují, co se na Slovensku vlastně děje. Já sám jsem Rom, tudíž cítím určitý most mezi Romy, kteří trpí, a mnou a říkám si - dělám fotografii většinu mého života, tak proč nedělat výstavy, a nekřičet tuto bídu do světa."

Jaké hosty jste pozvali na vernisáž?

"Pozvány jsou všechny ambasády, které na území Prahy jsou, dále přední představitelé politického života a kulturního života. Mezi hlavními, kteří mně jsou nejblíže, jsou paní Galatíková s dcerou, manželé Havlovi, paní Chramostová a samozřejmě i manželé Jakubiskovi a lidé od filmu."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.07.2011Básník a fotograf Jan Josef HorváthO Roma Vakeren
25.06.2004Slovenští Romové objektivem Jana Josefa HorváthaO Roma Vakeren
10.06.2004Jan Josef Horváth - fotografFotografie
02.04.2004Sdružení Romodrom dovezlo humanitární pomoc na SlovenskoO Roma Vakeren
12.03.2004Představujeme fotografa Jana Josefa HorváthaO Roma Vakeren

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání O Roma vakeren čili Romové hovoří najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů, dozvíte se, jak žijí Romové v Maďarsku a na Slovensku a nebude chybět ani romská muzika.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Iveta Durdoňová a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Útočník z Jeseníku půjde do vězení
Reportáž:  Červeňákovi už dostávají sociální dávky
Reportáž:  Sdružení pro probaci a mediaci v justici připravilo nový projekt pro Romy
Zprávy: 
Reportáž:  MŠMT vyhlašuje dotační program pro romské studenty středních škol
Reportáž:  V létě bude probíhat kampaň proti rasismu
Reportáž:  Výstava Romové dnes jako před staletími představí život slovenských Romů zachycený objektivem Jana Josefa Horvátha

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2021
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz