Vyhledávání
13.7.2020
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin paršťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě také romské hudby.

Kamen te šunen, nevimata, abo sar o Roma dživen? Te ha, ta ačen amenca! Kerdžam predal tumende the o reporty. Sa čačutnes, bio chochavibena. Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca džana pro minicarusoshow, savi sas Opavate.

Nejdříve se společně vydáme do Opavy na minicarusoshow.

Paľis amenca džana andro Slavětín nad Ohří, kaj o Roma keren buči obcatar. Andro o Roma vakeren šunena tiž nevipena, andale romengero dživipen.

Dozvíte se, že Romové ze Slavětína nad Ohří získali práci od obce, také jak se vyvíjí případ vydírání severočeských podnikatelů i jak Romové v Ústí nad Labem a společně s Gejzou Horváthem z redakce Romano hanga se vydáme do slovenských osad.

Phenaha tumenge palo projektos Etnik, džana amenca Brnate, andre redakcia Romano hangos, kaj kerel buči e Jana Kabelačovo u amaro šuniben zaphandaha vičindoneha pro temutno festivaľis Khamoro, savo ela pre aver kurko Prahate.

Ve druhé polovině o Roma vakeren se dozvíte, jak pokračuje projekt Akademie věd Etnik. Navštívíme brněnskou redakci čtrnáctideníku Romano hangos, kde pracuje také Jana Kabeláčová, a v závěru vysílání vás pozveme na Světový romský festival Khamoro 2004. Tolik namátkou z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Opavská Charita pořádala dětské minicarusoshow ve zpěvu romských písní
Několik desítek dětí se přihlásilo do opavské soutěže ve zpěvu romských písní. Takzvané minicarusoshow pořádala už po páté Charita Opava. Jakou měl letos atmosféru, to zajímalo Silvii Mikulovcovou.

Tak to vypadalo ve zpola zaplněném hledišti koncertního sálu opavského minoritského kláštera. Soutěžilo se ve dvou věkových kategoriích a ve dvojhlase. Mezi malými byla nejúspěšnější osmiletá Karolína Kalová, kterou jsem poprosila, aby mi na mikrofon zazpívala kousek své nejoblíbenější písně.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Kromě zpěvu Karolína ráda tančí, a pokud je to možné spojuje obojí. Velkým vzorem je pro ni její asistentka ze speciální školy ve Vítkově Andrea Ferencová. A protože obě rády zpívají dohromady, nesmí chybět ani kousek společné písničky.

Poslech:
RealAudio ~ Download

Andreu Ferencovou jsem požádala, aby mi prozradila, o čem ta píseň je.

"Kde jsi byla celou noc. Ona se trajdala celou noc s mužem po náměstí."

Zmínit musím jména dalších výherců. V kategorii starších žáků vyhrál Janek Giňa ze zvláštní školy Dvořákovy sady a v dvojhlase byli nejlepší Kamil Ferenc a Petr Kala ze speciální školy Vítkov. Pokud si myslíte, že soutěž byla určena pouze Romům tak se pletete. Ze základních škol se mohl účastnit kdokoli. Ve finále se střetli jenom Romové, protože pouze oni dokáží své písně zazpívat s patřičným temperamentem.

"Myslím se, že jednoznačně, protože oni jsou ti Romové pro to také nadšeni. A mám takovou zkušenost - z jedné základní školy ředitel sám říkal: My Romy nemáme, já umím romsky, tak zkusíme něco nacvičit, ale já vím, to už není originál." Doplňuje organizátorka dětského minicarusošou ve zpěvu romských písní Mária Durkáčová. Jak sama říká, pro děti je účast v podobné soutěži velmi motivující.

"Myslím si, že je cílem carusošou, dát jim šanci zapojit se, začlenit se, ukázat, že i oni něco znamenají, ukázat, co umí. Učitelé nebo rodiče mají možnost je připravit. Takže pak mají též velkou radost."

Charita Opava nepořádá jenom tuto soutěž. Kromě jiných aktivit provozuje pro romské děti Klub Neškola a organizuje dětské tábory.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Kauza vydírání severočeských podnikatelů
Před několika týdny jsme odvysílali reportáž o vydírání severočeských podnikatelů. Ti dostali od Občanského sdružení Pospolitost dopis, ve kterém jsou vyzváni, aby na rekvalifikace mladých Romů přispěli částkou 25 tisíc korun. V případě, že peníze nepošlou, obviní je sdružení z rasové diskriminace. Jak se případ vyvíjí a k jakým závěrům došli policisté, to zjišťovala Ivana Solničková.

Občanské sdružení, respektive jeho předseda Evžen Lalkovič totiž tvrdí, že žádný takový dopis sdružení nerozesílalo. Na dopise se přitom objevilo razítko i podpis předsedy sdružení. Ten je ale podle Lalkoviče zfalšovaný.

"Ta hlavička, sídlo, to naprosto souhlasí. Souhlasí dokonce i razítko s IČO, ale obsah dopisu v žádném případě."

A podpis?

"Podpis není můj."

Ten, kdo dopis psal a rozeslal poškodil podle Lalkoviče dobré jméno sdružení.

"S námi už dnes nebude hovořit kámen na ulici. Já se postavím tomu čelem, budu se bránit zuby nehty, protože takovouto prasárnu my bychom v životě vědomě nenapsali, když víme bezpečně, že reakce bude nepříznivá. Byl to úmyslný záměr poškodit mne, ale nejen mne - v první řadě organizaci."

Podle Evžena Lalkoviče je skutečně cílem sdružení připravit rekvalifikační kurzy převážně pro mladé lidi, spoluorganizátorem by mělo být sdružení ISYS, v jehož čele stojí Miroslav Roček."

"My jsme s panem Lalkovičem spolupracovali na tom, aby se připravil kurz pro Romy. Konkrétní výsledky jsou v Liberci a v Jablonci, kde připravujeme kurz pro pracovníky sociální péče, který by měl být zahájen 23. srpna."

Kdo by měl v budoucnosti, až to rozjedete, ty kurzy platit?

"O tom jsme jednali s Úřadem práce v Liberci a v Jablonci. Finance jsou pro to připravené a v tuto chvíli se připravují adepti, kteří do toho kurzu mají nastoupit."

Nezměnilo se něco na vašem vztahu nebo na vaší dohodě v souvislosti s tím, že sdružení Pospolitost mělo rozesílat nějaké dopisy a požadovat od podnikatelů 25 tisíc korun?

"Já tu zprávu mám zprostředkovaně, nemám žádný důkaz o tom, jestli to bylo tak nebo onak. Pan Lalkovič se vyjádřil v tom smyslu, že tato věc na něj byla zinscenovaná a já, protože nemám žádné důkazy ani důvody se přiklánět k jedné nebo druhé straně, tak já to nemohu ani popřít, ani nějakým způsobem potvrdit."

Občanské sdružení Pospolitost, a tedy i jeho předseda Evžen Lalkovič, podali trestní oznámení na autora dopisu, tedy na neznámého pachatele. Tímto trestním oznámením se bude zabývat státní zastupitelství v Teplicích. Druhé trestní oznámení, také na neznámého pachatele, podal deník Mf Dnes. Jeho oznámením se zabývají ústečtí okresní policisté. Jak je vyšetřování daleko, prozradí jejich mluvčí Veronika Beranová.

"Předseda tohoto sdružení je podezřelý z podvodu, nebo z pokusu podvodu."

Je to v souvislosti s dopisem, který byl rozesílán severočeským podnikatelům?

"Ano, je to v souvislosti s dopisem, ale souvisí to i s celou řadou dalších případů, kdy třeba restauratér z Ústí nad Labem byl kontaktován touto osobou, kdy tato osoba mu řekla, že má rozjetý velký kšeft na lounských jatkách, že požaduje 15 tisíc jako takový sponzorský dar, ale neuvedl, že více jak dva roky tato lounská jatka jsou zavřená."

Existují ještě další případy, ve kterých figuruje jméno tohoto předsedy?

"Dáváme výzvu všem občanům, kteří byli poškozeni občanským romským sdružením Pospolitost, nebo předsedou tohoto sdružení, aby se ozvali na linku 158 s jakoukoli informací."

Kdy si myslíte, že bude tento případ uzavřen?

"Měla by být v nejbližší době sdělena obvinění, přesně příští týden."

Autorovi dopisu hrozí podle mluvčí okresní policejní Veroniky Beranové až tříleté vězení.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
12.04.2005DB: Romský předák má podle policie na svědomí 14 podvodůZprávy ze života Romů
26.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Redaktoři Romano hangos odvezli na Slovensko humanitární pomoc
Na začátku května se redaktoři čtrnáctideníku Romano hangos z Brna vydali do slovenských osad, aby tam předali humanitární pomoc nashromážděnou Společenstvím Romů na Moravě. Přes tunu potravin a více než 300 kilogramů ošacení, včetně bot směřovalo na východ Slovenska. Prvním místem rozdělování pomoci byla osada Kojetice, kde žije 103 Romů. Více zjišťovala Anna Poláková, která si pozvala k mikrofonu Gejzu Horvátha.

"Udělali jsme při jednom i reportáže z těch osad. Ale hlavně jsme tam jeli s humanitární pomocí v podobě trvanlivých potravin a ošacení, které jsme získali tady v Brně. Také jsme pořádali benefiční koncert, jehož výtěžek se též použil na tuto humanitární pomoc. A co jsme natáčeli? - Bídu, chudobu. Fotili jsme lidi bez naděje, bez možnosti si vylepšit život, bez nějakých šancí se někam dostat, prostě chudobu."

Kam jste vezli humanitární pomoc?

"Konkrétně jsme byli v obci blízko Prešova, obec Kojatice. Bydlí tam něco přes sto obyvatel a myslím si, že to ti lidé velice potřebovali, že jim to pomohlo alespoň na chviličku."

Jak jste vnímali situaci tam, určitě jste zjišťovali, jestli se jim dá nějakým způsobem pomoci, jestli s nimi třeba jednají na úřadech?

"Zjistil jsem v Kojaticích, že starosta je velice nakloněn řešení otázky života Romů. Nemyslím si však, že je to otázka jenom té společnosti. Myslím si, že je to především otázka samotných Romů, protože ti Romové ničím nevládnou, nic neumějí, nejsou schopni na trhu práce nic nabídnou, nejsou schopni sami začít podnikat, začít šít boty, začít šít kalhoty, nebo něco. To si myslím, že je ten důvod. Je to o našich lidech, o Romech, aby si to uvědomili, aby měli nároky na sebe, na své děti, aby od života něco chtěli. A to jde."

Myslíte si, že se dá na ně působit, aby Romové nebyli tak rezignovaní, aby se dokázali nějak vzchopit?

"Oni to vzdali, protože život v jejich podmínkách jim nic nepřináší, jen bídu, hlad a utrpení. Je zapotřebí těm lidem pomoci, protože oni sami prostě s tím nic nesvedou, a já si myslím, že ani neumějí."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
26.07.2012Slovenští poslanci na Tour de RomaZprávy ze života Romů
30.06.2012S Ingrid Kosovou o romské identitě, mateřských školkách a o Romech v politiceO Roma Vakeren
02.06.2012O situaci důchodců na SlovenskuO Roma Vakeren
19.05.2012Beata Berkyová založila v Poltáru dvě občanská sdruženíO Roma Vakeren
28.04.2012Na Slovensku se uvažuje o vzniku romských internátních školO Roma Vakeren
21.04.2012Jak úspěšné bylo začlenění slovenských Romů do společnosti?O Roma Vakeren
24.03.2012Romská mateřská centra na Slovensku pomáhají ženám v emancipaciO Roma Vakeren
28.01.2012Marek Berky - z ulice na vysokou školuO Roma Vakeren
10.12.2011Slovensko připravuje Strategií pro integraci Romů do roku 2020O Roma Vakeren
21.09.2011Slovenští Romové demonstrovali před parlamentem, žádali víc práceZprávy ze života Romů
07.08.2011Mapa chudoby má usnadnit pomoc sociálně vyloučeným skupinámZprávy ze života Romů
27.05.2011Chudí lidé na Slovensku dostávají zdarma mouku a těstovinyZprávy ze života Romů
10.07.2009Romano hangos patří k hlavním romským médiím v ČeskuO Roma Vakeren
10.07.2009Jak mají vypadat noviny pro Romy?O Roma Vakeren
17.10.2008Měsíčník Romano hangos opět vycházíO Roma Vakeren
21.05.2008Jaká úskalí může Romům přinést zavedení eura na SlovenskuZprávy ze života Romů
27.05.2005Zkušenosti se sociální reformou na SlovenskuO Roma Vakeren
21.04.2005Košické sídliště Luník IX. zůstane bez vody, lidé rozhořčeniZprávy ze zahraničí
16.03.2005Romové z východního Slovenska chtějí víc peněz na aktivační práceZprávy ze zahraničí
11.03.2005Obava z emigrace slovenských Romů do ČR se nepotvrdilaO Roma Vakeren
28.02.2005Slovensko chce ze strukturálních fondů EU pomoci romským osadámZprávy ze zahraničí
27.01.2005Zima v romských osadách na východě SR je někdy bojem o přežitíZprávy ze zahraničí
19.01.2005Karásek varoval před případným snižováním sociálních dávekZprávy ze života Romů
17.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.11.2004Romano hangos jsou nejznámější romské noviny v ČRO Roma Vakeren
08.10.2004Podle Mezinárodní organizace pro migraci příliv slovenských Romů do ČR zatím nehrozíO Roma Vakeren
30.09.2004ČT: Vláda dostala kritickou zprávu o situaci slovenských RomůZprávy ze života Romů
25.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.06.2004Slovenští Romové objektivem Jana Josefa HorváthaO Roma Vakeren
18.06.2004Výstava Romové dnes jako před staletími představí život slovenských Romů zachycený objektivem Jana Josefa HorváthaO Roma Vakeren
18.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.06.2004Jan Josef Horváth - fotografFotografie
23.04.2004Mareš nevidí důvod k obavám z exodu Romů do ČR po rozšíření unieZprávy ze života Romů
23.04.2004Mareš chtěl zůstat v osadách na východě Slovenska "utajen"Zprávy ze života Romů
02.04.2004Romské organizace z olomoucka uspořádaly sbírku humanitární pomoci pro slovenské romské osadyO Roma Vakeren
02.04.2004Sdružení Romodrom dovezlo humanitární pomoc na SlovenskoO Roma Vakeren
02.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.04.2004V předvečer Mezinárodního dne Romů proběhne benefiční koncert na podporu slovenských RomůO Roma Vakeren
01.04.2004Sbírka pro slovenské Romy pokračujeZprávy ze života Romů
30.03.2004Pál Csáky zavítal do nové základní školy v Sečovcích na východě SlovenskaFotoaktuality
26.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.03.2004Koncert Romové Romům nabídne to nejlepší z romské hudby v ČRO Roma Vakeren
25.03.2004Končí celorepubliková humanitární sbírka pro slovenské Romy, kterou zastřešila Mezinárodní romská unieZprávy ze života Romů
19.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.03.2004Pod názvem O Roma le Romenge (Romové Romům) proběhne v Brně koncert na podporu slovenských RomůO Roma Vakeren
12.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004Olomoučtí Romové zorganizovali sbírku na pomoc slovenským RomůmO Roma Vakeren
10.03.2004Obyvatelé mosteckého sídliště Chanov poslali humanitární pomoc Romům na SlovenskoFotoaktuality
05.03.2004Situaci na Slovensku monitoruje Evropské centrum pro práva RomůO Roma Vakeren
05.03.2004Jak se změní situace v romských osadách na Slovensku po reformě sociálních dávek?O Roma Vakeren
05.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.03.2004Slovenští Romové protestovali proti postupu slovenské vlády v průběhu romských nepokojů a proti plánovanému snížení sociálních dávekFotoaktuality
28.02.2004V Košicích jedná krizový štáb Romského parlamentuFotoaktuality
27.02.2004Představitelé romských organizací projednávají situaci na SlovenskuO Roma Vakeren
27.02.2004Vyjádření předsedy Romské občanské iniciativy k situaci na SlovenskuO Roma Vakeren
27.02.2004Mezinárodní romská unie vyhlásila humanitární sbírku na pomoc slovenským RomůmO Roma Vakeren
27.02.2004Sociolog Fedor Gál se tíživou situací v romských osadách zabývá už několik letO Roma Vakeren
27.02.2004Romové z východoslovenské obce Trhoviště hovoří o své tíživé sociální situaciFotoaktuality
27.02.2004Mezinárodní romská unie vyhlašuje sbírku pro slovenské RomyZprávy ze života Romů
27.02.2004Tvrdé sociální reformy na Slovensku vyústily v nepokoje v romské menšiněO Roma Vakeren
27.02.2004Nezaměstnaní slovenští Romové mohou vykonávat veřejně prospěšné práceO Roma Vakeren
27.02.2004Jak situaci na Slovensku vidí zplnomocněnkyně Vlády SR pro záležitosti romské komunity Klára OrgovánováO Roma Vakeren
27.02.2004Romové v Jarovnici bydlí v dřevěných boudách a stavebních buňkáchFotoaktuality
27.02.2004V centru dění na Slovensku pracuje krizový štábO Roma Vakeren
27.02.2004V Levoči začala incidentem v supermarketu Billa série rabování obchodů s potravinamiFotoaktuality
27.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.02.2004Nepokoje na SlovenskuFotoaktuality
25.02.2004Romové v Levoči skandovali, že nechtějí rabovat, ale pracovatFotoaktuality
20.02.2004Romano hangos jsou jediné romské noviny v ČRO Roma Vakeren
02.01.2004Týdeník Romano hangos - Romský hlasO Roma Vakeren
28.02.2003Brno každoročně vyčleňuje z rozpočtu peníze na podporu činnosti národnostních menšinO Roma Vakeren
07.12.2001Slovenská menšina v ČR má svůj časopisO Roma Vakeren
15.12.1999Petr Uhl by podle Romano Hangos rozhodně neměl rezignovatZprávy ze života Romů
Romská médiaKontakty

=[ Reportáž ]=
V obci nedaleko Loun zaměstnali Romy ve veřejně prospěšných pracích
Sever Čech se stále potýká s vysokou nezaměstnaností. Práci tu nemohou najít především Romové. V malé obci u Loun využili spolupráce s úřadem práce a zaměstnali Romy na veřejně-prospěšné práce, jak řekl Marii Vrábelové starosta Slavětína nad Ohří Jaroslav Jandl.

Slavětín nad Ohří "Je to i pro nás nová věc, určitě i pro Romy, je to ve spolupráci s úřadem práce města v Lounech a jsou zaměstnáni jako veřejně prospěšní pracovníci, vždy tak na půl roku. Jsou to jen určitá období, kdy úřad práce spolupracuje s obcemi, a tyto lidi uvolňuje a z nějaké části je platí obec a z větší části úřad práce."

Tady je v celém okolí vysoká nezaměstnanost a Romové tu situaci mají velice těžkou. Přijali tuto možnost?

Výtvarné sympozium mladých umělců střední Evropy "Já bych řekl, že tuto možnost přijali velice rádi. Ta snaha ze strany obce, i ze strany Romů vykonat nějakou práce, je. Samozřejmě jsou okleštěni trochu tím, že nemají vzdělání nebo nejsou vyučeni v nějakém oboru, takže většinou zajišťují opravdu jen práce týkající se čistoty, veřejného prostranství a podobně."

Práce vykonávají i dva bratři, a jak mi sami řekli jsou spokojeni.

"Každá placená práce, ať je jakákoli, hlavně že je placená, vždycky má nějaký význam, protože ta práce není dosažitelná, rozumíte, myslím si, že každý by po tom šel. Je to lepší než být doma, je to výhodnější pro každého. Říkám, ať se toho každý chytí."

Vy jste dva bratři. Vy tady pracujete déle?

"Já začal asi o měsíc dřív. Ptal jsem se, jestli mají práci, a starosta mě vzal. Dělal jsem chodníky, zametal, všechno možný, co se týče práce."

Výtvarné sympozium mladých umělců střední Evropy V Slavětíně se pořád něco děje. Například už druhým rokem se tu uskutečnilo výtvarné sympozium mladých umělců střední Evropy. Organizátorem této akce je Soukromé gymnázium pod Vyšehradem z Prahy a partneři ze zemí Visegradské čtyřky. Letos se do Slavětína sjeli studenti z Čech, Polska a Slovenska a pod odborným vedením akademického malíře Tomáše Plocara tu strávili celý týden.

Výtvarné sympozium mladých umělců střední Evropy "První část týdne se soustředili na skicování bezprostředního okolí, v půlce týdne dva dny jezdili v Českém středohoří a v závěrečném týdnu se vytvářeli definitivy přímo ze stojanu. Trošku je tam cítit, že každá země, nebo že každá škola, přistupuje ke svým studentům z rozdílné strany, z rozdílného úhlu, ale ve výsledku ty věci jsme se snažili dávat vedle sebe a posuzovat je tak, aby to právě bylo spíše předností a aby jeden od druhého se spíše něco mohli přiučit. Ta konfrontace je velmi důležitá pro další rozvoj jejich osobností."

Výtvarné sympozium mladých umělců střední Evropy Vy jste jedním z účastníků letošního sympózia. Odkud jste?

"Já jsem z gymnázia z Prešova. Naše škola vybrala asi dva studenty, abychom reprezentovali naši školu. Je to tady opravdu pěkné, pěkná krajina Českého středohoří."

Výtvarné sympozium mladých umělců střední Evropy Další účastník je z Čech. Odkud jste?

"Já jsem z Prahy. Určitě jsem tady doznal jistého pokroku, protože dřív jsem vlastně vůbec nevěděl, že se takto maluje krajina. Tomáš mi ukázal, jak se tam dostává prostorovost, dynamika a všechno... Původně to byly obrázky dětský, teď už to aspoň možná někam spěje."
Výtvarné sympozium mladých umělců střední Evropy Výtvarné sympozium mladých umělců střední Evropy Výtvarné sympozium mladých umělců střední Evropy

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
29.09.2011Varnsdorf: v romské ubytovně provozuje město i nízkoprahový klub pro dětiZprávy ze života Romů
20.09.2011Šluknovsko dostalo stovku míst veřejně prospěšných pracíZprávy ze života Romů
19.09.2011Veřejně prospěšné práce problém nevyřeší, říká terénní pracovníkZprávy ze života Romů
16.04.2004Prachatická radnice zaměstnala Romy v rámci veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
12.11.2002Projekt kanadské jízdní policie v Ústí nad LabemFotoaktuality

=[ Zprávy ]=

O mezinárodní vysokoškolské stipendium pro romské studenty ze střední a východní Evropy se mohou ucházet také čeští Romové a Romky. Maďarský Open Society Institute poskytne vybraným uchazečům v příštím akademickém roce podporu od 500 do 1000 dolarů na skripta a studijní poplatky. Přednost by měli dostat lidé, kteří začnou studovat, nebo už studují politické vědy, žurnalistiku, ekonomii, sociologii, historii, právo, nebo obory týkající se veřejné správy.

Zatím pouze jednotlivé romské rodiny odcházejí, nebo se chystají odejít za prací do některé z vyspělých zemí Evropské unie. Například z Chomutovska se podle posledních informací tamní romské rady chystá odcestovat asi sedm rodin. Slovenský koordinátor mezinárodního programu zaměřeného na integraci Romů Pavol Makyš uvedl, že i na Slovensku se odchod týká jen jednotlivců.

Přerovská radnice se hodlá více zaměřit na vzdělávání romských dětí v mateřských a základních školách. Podle jejího vedení je to nejúčinnější způsob, jak zlepšit postavení romské menšiny v Přerově. V tomto městě už romské předškoláky připravují na školní docházku dvě mateřské školky a komunitní centrum má i jedna základní škola.

SOS centrum a Diakonie Českobratrské církve pořádá seminář Cikáni šli do nebe, Romové zůstali, aneb Soužití etnik. Seminář se uskuteční v úterý 25. května v posluchárně pražské Evangelické teologické fakulty v Černé ulici mezi 18.00 a 20.00 hodinou

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.04.2014Romští vysokoškolští studenti diskutovali o tom, jak mohou pomoci RomůmO Roma Vakeren
09.11.2013Studují pedagogiku i medicínu. Počet romských vysokoškoláků na univerzitách rosteZprávy ze života Romů
09.11.2013Stipendium Romského vzdělávacího fondu získalo 38 vysokoškoláků z ČeskaO Roma Vakeren
28.09.2013Slovo 21 připravuje mladé Romy ke studiu na vysokých školáchO Roma Vakeren
08.12.2012Vánoce v přerovském ghettuO Roma Vakeren
08.12.2012Romský vzdělávací fond podporuje vysokoškoláky v šestnácti zemíchO Roma Vakeren
30.11.2012Přes 40 budoucích romských profesionálů obdrželo na slavnostním předávání vysokoškolská stipendiaZprávy ze života Romů
17.11.2012O osudech ghetta v PřerověO Roma Vakeren
12.11.2012Část přerovských Romů se do Vánoc přestěhuje z ghetta ve Škodově uliciZprávy ze života Romů
06.10.2012Co může romská identita přinést mladé generaci?O Roma Vakeren
06.05.2012Jak evangelíci vnímají zbožnost RomůZprávy ze života Romů
21.01.2012Proč jsou užitečná stipendia pro romské studentyO Roma Vakeren
15.11.2011Občanské sdružení Slovo 21 podeváté připravuje romské středoškoláky ke studiu na vysoké školeZprávy ze života Romů
13.06.2011Přerov se chystá na pochod pravicových extremistůZprávy ze života Romů
25.05.2011Zájem měst o práci agentury pro sociální začleňování je velký. Z některých lokalit ale odejdeZprávy ze života Romů
21.05.2011Diakonie Českobratrské církve evangelické zahájila kampaň na podporu seniorůO Roma Vakeren
13.04.2011Vysokoškoláků z dětských domovů přibývá, Fond vzdělání jim udělil stipendiaZprávy ze života Romů
29.01.2011Romští středoškoláci se opět připravují na zkoušky na vysoké školyO Roma Vakeren
16.09.2010Nečas nepřímo podpořil francouzský postoj k RomůmZprávy ze života Romů
10.09.2010Ministr Schwarzenberg: Francie po debatách bude vůči Romům citlivějšíZprávy ze života Romů
06.09.2010Schwarzenberg mluvil v Paříži o Romech i o kanadských vízechZprávy ze života Romů
29.08.2010Premiér Nečas ve vyhoštění Romů z Francie rasismus nevidíZprávy ze života Romů
28.08.2010Ministr Schwarzenberg nařkl Sarkozyho v LN z rasismu; pak výrok zmírnilZprávy ze života Romů
02.04.2010Stipendijní program pro romské vysokoškolské studentyO Roma Vakeren
26.02.2010O bydlení seniorů v České republiceO Roma Vakeren
08.01.2010Nabídka bezplatných přípravných kurzů na vysoké školy pro romské uchazečeO Roma Vakeren
30.10.2009Tak trochu jiný KruháčO Roma Vakeren
21.09.2007Slovo 21 připravuje studenty k přijímacím zkouškám na střední a vysoké školyO Roma Vakeren
16.04.2007Ostře sledované jednání čeká zastupitele PřerovaZprávy ze života Romů
23.02.2007Anglo-americká vysoká škola nabízí stipendia pro romské studentyO Roma Vakeren
20.10.2006Představujeme Annu Pechovou, romskou studentku vysoké školyO Roma Vakeren
30.09.2005V mnoha romských osadách na Slovensku nejsou dodržována základní lidská právaO Roma Vakeren
11.03.2005Čeští Romové míří na západ za pracíO Roma Vakeren
11.03.2005Obava z emigrace slovenských Romů do ČR se nepotvrdilaO Roma Vakeren
21.12.2004Škromach: ČR nemění podmínky, aby bránila přijít za dávkamiZprávy ze života Romů
16.12.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
08.10.2004Podle Mezinárodní organizace pro migraci příliv slovenských Romů do ČR zatím nehrozíO Roma Vakeren
17.09.2004Romští středoškoláci se mohou v kurzech připravit k přijímacím zkouškám na vysoké školyO Roma Vakeren
28.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.05.2004Ščuka: Do Británie a Irska se letos vypraví stovky romských rodinZprávy ze života Romů
05.05.2004Z Ostravy do Británie odjely první rodiny Romů, další se chystajíZprávy ze života Romů
03.05.2004MF Dnes: Desítky Romů z Chodova doufají v lepší život v IrskuZprávy ze života Romů
24.04.2004Le Figaro vidí integraci Romů v Krumlově, celkově v ČR problémyZprávy ze života Romů
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.03.2004Na kurzech se Romové připravují ke studiu na vysokých školáchO Roma Vakeren
19.03.2004Britský Index kritizuje média za protiromskou kampaňZprávy ze života Romů
16.02.2004Švédský deník o "hrozbě EU" ze strany středoevropských RomůZprávy ze života Romů
24.01.2004Pro romské studenty jsou připraveny přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na vysoké školyO Roma Vakeren
24.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.01.2004Projekt podpoří romské studentyZprávy ze života Romů
20.11.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
19.11.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
31.10.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.10.2003PŘEHLED TISKUZprávy ze života Romů
13.10.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Romské děti navštíví Astronomický ústav v Ondřejově u Prahy
45 romských dětí navštíví Astronomický ústav v Ondřejově u Prahy. Exkurze je další z aktivit, které připravuje Kancelář Akademie věd v rámci mezinárodního projektu Ethnic. Podrobnosti Heleně Polákové řekla Dagmar Dvořáková z Akademie věd.

"Projekt Etnik je projekt, který je plně financován Evropskou unií. Je to projekt, kterého se kromě ĆR účastní Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Velká Británie a Itálie. Tento projekt má za cíl seznámit etnikum, minoritní etnika s výsledky vědy a výzkumu v ČR, je zaměřen na romské etnikum."

Budete pořádat exkurzi. Koho jste přizvali?

"Tento projekt je naplňován různými aktivitami. Jednou z nich je na příklad, že nabízíme návštěvu vědeckých pracovišť Romům. Teď třeba tuto neděli přijede kolem 45 Romů z Vysokého Mýta a z České Třebové na návštěvu, na exkurzi do astronomického ústavu v Ondřejově. Samozřejmě toto není jediná aktivita. Na druhou stranu volím i druhou cestu, kdy vědečtí pracovníci přicházejí za Romy do jejich prostředí a seznamují je s tím, co se v daném oboru děje."

Spolupracujete s Romy?

"Samozřejmě, bez spolupráce s Romy bych nemohla vůbec tento projekt realizovat. Ráda bych se ještě zmínila o jedné věci, která trošičku je mimo rámec tohoto projektu. V srpnu letošního roku bude ve Stockholmu evropské vědecké forum a tam se mi podařilo v rámci tohoto projektu najít prostředky a pojedeme tam se dvěma romskými studenty, kteří tam budou prezentovat svoji práci. Myslím, že to bude velice zajímavé jak pro ně, tak i pro ostatní účastníky tohoto fóra, protože tam bude velice mnoho lidí z mnoha zemí Evropy. Myslím, že bude dobře, že tam můžeme vystoupit, a předvést naši práci.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Představujeme Janu Kabeláčovou ze čtrnáctideníku Romano hangos
Dnes vám v O Roma vakeren představíme Janu Kabeláčovou z brněnské redakce čtrnáctideníku Romano hangos, kde se věnuje zejména dodržování lidských práv. Jak ale získala toto zaměstnání a kdy v redakci začínala?

"Tak zhruba před třemi lety. Mezi tím jsem měla asi před rokem půlroční pauzu, kdy jsem dělala pro EU v Holandsku."

O čem píšete?

"Hlavně o lidských právech, o Romech v terénu, to mě hodně zajímá - jít mezi ty lidi, a také o politice."

Jaké jste měla předchozí zkušenosti s romskou komunitou a vůbec s jejich životem?

"Vůbec žádné, ale hrozně mě to zajímalo už kvůli muzice a kultuře. Já pocházím z Ústí nad Labem, kde je ta situace velice vyhrocená, co se týče společnosti a romského etnika. Neměla jsem vůbec žádné zkušenosti."

Věnujete se dodržování lidských práv. Změnilo to nějakým způsobem Váš pohled na romskou komunitu, na to jakým způsobem se k nim staví společnost, jak je vnímá?

"Rozhodně změnilo. Ještě než jsem začala pracovat pro Romano Hangos jsem se zabývala různými kampaněmi Amnesty International, které mě zajímaly. Tam se řešila otázka etnických minorit v jiných zemích a já jsem více méně zjistila, že o romskou minoritu v mé zemi skoro vůbec nikdo se nestará nebo se nezajímá. Zajímalo mě, jak to funguje tady, co se dá a nedá udělat pro ty lidi, pro to, aby česká společnost se začala zajímat o své spoluobčany."

A jaké jsou ohlasy na Vaše články?

"Co se týče lidsko právních témat, tak z mnoha sdružení přicházejí reakce celkem pozitivní, protože se dovědí, co se děje ve světě. A jak reagují Romové? Když přijdu do terénu, když přijdu do rodiny třeba v Ostravě, tak pokud odebírají Romano Hangos, nebo pokud se jim dostalo do rukou, tak vědí, o koho se jedná, a povídají si se mnou o různých věcech a znají mě. Když jdu tady po Brně po ulici, tak samozřejmě ty lidi poznávám, a oni poznávají mě a dáme se do hovoru, určitě."

Jaké téma Vás zaujalo nejvíc?

"Domácí násilí."

Existuje v romské komunitě domácí násilí?

"Vzhledem k tomu, že jsem o tom psala několik reportáží, tak jsem se do toho dostala trošku hlouběji. Samozřejmě, v romské komunitě také existuje domácí násilí, už jenom z toho důvodu, v jaké sociální situaci ti muži jsou. Když nemají práci, tak samozřejmě ta agrese musí nějakým způsobem vyjít na povrch. I takové případy s tady řeší.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
10.07.2009Romano hangos patří k hlavním romským médiím v ČeskuO Roma Vakeren
10.07.2009Jak mají vypadat noviny pro Romy?O Roma Vakeren
17.10.2008Měsíčník Romano hangos opět vycházíO Roma Vakeren
19.11.2004Romano hangos jsou nejznámější romské noviny v ČRO Roma Vakeren
20.02.2004Romano hangos jsou jediné romské noviny v ČRO Roma Vakeren
02.01.2004Týdeník Romano hangos - Romský hlasO Roma Vakeren
28.02.2003Brno každoročně vyčleňuje z rozpočtu peníze na podporu činnosti národnostních menšinO Roma Vakeren
07.12.2001Slovenská menšina v ČR má svůj časopisO Roma Vakeren
15.12.1999Petr Uhl by podle Romano Hangos rozhodně neměl rezignovatZprávy ze života Romů
Romská médiaKontakty

=[ Reportáž ]=
Festival Khamoro má mladšího bratříčka na Karlovarsku
Světový romský festival Khamoro je pojmem, který už asi není potřeba nějak zvlášť představovat. Málokdo už asi ví, že v Chodově na Karlovarsku má Khamoro svého mladšího bratříčka. Rozzářil se sice teprve před týdnem (14. května), ale jak je vidět, má se k světu. Přímo na místě byl náš redaktor Zdeněk Hejkrlík.

Chodovský festival Khamoro pořádalo zdejší stejnojmenné občanské sdružení. Na rozdíl od svého pražského bratra myslí mnohem více na děti. Především pro ně byla určena jeho první odpolední část. Program byl ve třech rovinách. Na první hudební scéně se střídali muzikanti, dětské divadlo, taneční kroužky, přijely i chebské mažoretky. Vedle nich se kreslilo na papír i na chodník a ke slovu přišla i keramika. Jak vypadaly sportovní soutěže nám nejlépe řekne skupinka kluků, kteří si jako vítězové odnášeli veliký koláč.

"Máme to za soutěžení, že jsme skákali, házeli jsme míčem, potom jsme švihadlovali, skákali jsme po jedné noze, a pak jsme házeli a kopali do brány."

Co uděláte s koláčem?

"Sníme ho."

Dívky si zase odnášely koláče za kulturní vystoupení.

"Romský tanec a divadlo, byla to Romská svatba. Tancovaly jsme a byly jsme nejlepší."

Těžko odhadovat, kolik se přišlo podívat diváků, ale myslím, že se jejich počet pohyboval kolem 500.

"Bylo to perfektní. Někteří tancovali, někteří zpívali."

"Bylo to pěkné, jak zpívali. Je hezké, když takto uspořádají něco pro děti."

Druhá část chodovského Khamora patřila dospělým. Od 20 hodin se konala romská zábava. V jejím úvodu vystoupil i zdejší starosta Josef Hora, které ho jsem požádal o několik slov.

"Pro mě to bylo velmi příjemné překvapení, že kromě těch hudebních skupin, které probíhaly v prostoru kulturního a společenského střediska, byly moc pěkně připraveny soutěže pro děti a i výtvarné práce, i práce z hmotou se mi velmi líbily. Domnívám se, že odpolední program byl velmi zdařilý."

Hlavními postavami celého festivalu byli manželé Voráčovi. Zatímco se Blanka starala především o dětské soutěže, to ostatní leželo na Emilovi. V průběhu programu byl v jednom kole, tak jsme si mohli sednout až druhý den.

"Docela jsem očekával návštěvnost, jaká tam byla, takže jsem nadmíru spokojen."

Podle původního záměru měl jít výtěžek bálu na činnost sdružení, takže mě zajímalo, kolik se podařilo získat?

"Peníze měly být na nějaký účel, ale nakonec to vyšlo úplně přesně."

I to patří ke smutnému údělu pořadatelů. Doslova na poslední chvíli řešili mimořádné výdaje. Má tedy Emil Voráč vůbec sílu a chuť na to, aby chodovský festival Khamoro pokračoval?

"Chtěl bych v příštím roce znovu pokračovat."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Pozvánka na festival Khamoro 2004
Na závěr tu pro vás máme pozvánku na Světový festival Khamoro 2004, na kterém se už po šesté představí romští umělci od nás i ze zahraničí. Tak jako každý rok i tento budou součástí programu odborné semináře. Program festivalu Heleně Polákové přiblížila Michalela Dvořáková z občanského sdružení slovo 21.

Zpěvačka Raya a Viktor Buzyljov "Ten letošní už šestý ročník začíná 24. 5. a festival trvá až do 29. 5. do soboty. Festival začíná večerními koncerty Gypsy Jazzu. Všechny zvu do jazzového klubu Reduta, kde budou jazzové koncerty. Samozřejmě bude také slavnostní zahájení a už od pondělka poběží v Městské knihovně odborné semináře na aktuální témata."

Jaké bude vstupné?

"Na jazzové koncerty je vstupné 300 Kč, do Roxy 260 Kč v předprodeji v síti Ticketpro, na místě pak 300 Kč a na galakoncert 360 Kč a taky se dají koupit v Ticketpro. Na ostatní akce - vernisáže, odborné semináře, na defilé je všude vstup zdarma."

O čem se bude mluvit na pondělní konferenci?

"Ten pondělní seminář je spíš než seminář takové školení a je to o sociálně vyloučených komunitách a o evropském sociální fondu. Tam bych pozvala hlavně všechny z neziskovek a lidi, co se tím zabývají, protože do budoucna se to může hodně hodit. Budou tam lidi z EU a budou vysvětlovat, jak je možné podat nějaké granty, budou prostě informovat o celém tom procesu. Hvězdou letošního festivalu je pro všechny skupina Victor Buziljov a Zlatí cikáni z Ruska, na které se moc těšíme a kteří vystoupí v Roxy a na galakoncertu."

Kdo nás bude letos na festivalu provázet?

"Moderátory máme. Na jazzové koncerty máme Jožo Šiváka , to je jeden náš mladý student a kamarád nás všech organizátorů, ten přijede až ze Slovenska. Koncerty v klubu Roxy budou moderovat Ivana Demetherová a Dana Dubjelová a galakoncert Ondřej Giňa s Janou Horváthovou."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
29.05.2019Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalůZprávy ze života Romů
30.05.2015Jan Bendig zpíval při zahájení i zakončení festivalu KhamoroO Roma Vakeren
30.05.2015Letošní festival Khamoro uctil památku zesnulého hudebníka Jožky FečaO Roma Vakeren
25.05.2015Festival Khamoro letos míří nejen do Prahy, ale i do PlzněZprávy ze života Romů
23.05.2015Festival Khamoro nabídne romskou hudbu, vyprávění pamětníků, výstavy i odborné seminářeO Roma Vakeren
14.06.2014Festival Khamoro se koncem června představí i v PlzniO Roma Vakeren
10.06.2014Festival Khamoro se letos představí i v PlzniO Roma Vakeren
31.05.2014V rámci festivalu Khamoro se představilo i Divadlo utlačovanýchO Roma Vakeren
26.05.2014Khamoro pokračuje druhým dnem – těšit se můžete na divadlo utlačovaných i první koncert gypsy jazzu!Zprávy ze života Romů
26.05.2014Khamoro se vrací do Prahy již po šestnácté!Zprávy ze života Romů
22.05.2014Jelena Silajdžić zve na festival Khamoro: Uslyšíte i jazz s romskou dušíZprávy ze života Romů
26.04.2014Jak se zakladatelé festivalu Khamoro dostali do ČeskaO Roma Vakeren
15.06.2013Instalace dortu Mandala zakončila festival KhamoroO Roma Vakeren
13.06.2013Součástí festivalu Khamoro byla i bohoslužba za pokojný život RomůO Roma Vakeren
27.05.2013Khamoro 2013, 15. jubilejní ročník Světového romského festivalu, tisková konference 27.5.2013Fotoaktuality
21.05.2013Pozvánka na společnou bohoslužbu za pokojný život RomůZprávy ze života Romů
21.05.2013Příští týden začne 15. ročník festivalu KhamoroO Roma Vakeren
20.05.2013Khamoro letos popatnácté rozzáří PrahuZprávy ze života Romů
30.06.2012Členové souboru Nikolaje Verbitského byli nadšeni festivalem KhamoroO Roma Vakeren
09.06.2012Projevy anticiganismu na SlovenskuO Roma Vakeren
09.06.2012S choreografkou Constanzou Macras o romské rozmanitostiO Roma Vakeren
02.06.2012Festival Khamoro zakončí představení Open for Everything choreografky Constanzy MacrasO Roma Vakeren
31.05.2012Defilé účinkujících 14. ročníku Světového romského festivalu KhamoroFotoaktuality
29.05.2012Festival Khamoro přináší koncerty, módní přehlídku, divadelní představení a mnohé dalšíZprávy ze života Romů
23.05.2012Světový romský festival Khamoro míří po čtrnácté do české metropoleZprávy ze života Romů
14.04.2012Festival Khamoro je v ohroženíO Roma Vakeren
11.06.2011Khamoro 2010 podruhéZprávy ze života Romů
26.05.2011Festival Khamoro přichází s výstavou „Segregace vážně škodí vám i lidem ve vašem okolí“Zprávy ze života Romů
23.05.2011V rámci festivalu Khamoro bude mít premiéru dokument Ženy v poliZprávy ze života Romů
23.05.2011Festival Khamoro představil v Mánesu tradiční romskou svatbuZprávy ze života Romů
22.05.2011Romská svatba zahájila festival KhamoroFotoaktuality
19.05.2011Světový romský festival Khamoro míří potřinácté do PrahyZprávy ze života Romů
05.05.2011Romský festival Khamoro už potřinácté rozvíří PrahuZprávy ze života Romů
16.04.2011Koncem května Prahu opět roztančí festival KhamoroO Roma Vakeren
14.05.2010Blíží se 12. ročník festivalu KhamoroO Roma Vakeren
30.04.2010Blíží se 12. ročník Světového romského festivalu KhamoroZprávy ze života Romů
22.05.200911. ročník Světového festivalu KhamoroO Roma Vakeren
23.04.2009I letos nabídne Světový romský festival Khamoro bohatý programZprávy ze života Romů
03.04.2009Poslední květnový týden Prahu ozdobí festival KhamoroO Roma Vakeren
30.05.2008Romští hudebníci a tanečníci vystupovali i v ulicích PrahyO Roma Vakeren
30.05.2008Výstava Ztracený ráj prezentuje v Muzeu Kampa díla romských výtvarných umělcůO Roma Vakeren
30.05.2008Marta Hudečková oceňuje rostoucí počet návštěvníků festivalu KhamoroO Roma Vakeren
30.05.2008Festival Khamoro je zajímavý pro Romy i ne-RomyO Roma Vakeren
30.05.2008Z českých skupin na letošním Khamoru vystupovala kapela BengasO Roma Vakeren
23.05.2008Praha ožije festivalem KhamoroO Roma Vakeren
15.05.2008Za pár dní začne Světový romský festival Khamoro 2008Zprávy ze života Romů
25.04.2008Blíží se 10. ročník festivalu KhamoroO Roma Vakeren
16.04.2008Jubilejní 10. ročník festivalu Khamoro potrvá o den déleZprávy ze života Romů
27.07.2007Výtvarnice Katarzyna Pollock spojuje ve svých dílech symboly různých kultur a náboženstvíO Roma Vakeren
13.07.2007Jan Rác už 30 let sbírá předměty dokumentující život RomůO Roma Vakeren
15.06.2007Marina et Moreno Quartet hraje směsici jazz manouche a ruských romských písníO Roma Vakeren
08.06.2007Romská média u nás i ve světěO Roma Vakeren
08.06.2007Romský novinář dělá v Metru parlamentního zpravodajeO Roma Vakeren
08.06.2007Rómska tlačová agentúra připravuje pro Slovenskou televizi romský magazínO Roma Vakeren
08.06.2007Slovinská skupina Šukar díky Khamoru poprvé vystupovala v České republiceO Roma Vakeren
08.06.2007Titi Winterstein udělal hodně práce oblasti hudby německých SintůO Roma Vakeren
02.06.2007Louis and Louis Band ze Srbska na galakoncertu KhamoroFotoaktuality
02.06.2007Skupina Dhoad Gypsies of Rajasthan zahájila galakoncert festivalu KhamoroFotoaktuality
02.06.2007Skupina Ando Drom na Galakoncertu tradiční romské hudby festivalu KhamoroFotoaktuality
02.06.2007Ukrajinská skupina Miro ilo předvedla i velmi dobré tanečníkyFotoaktuality
02.06.2007Výbornou novinkou letošního Khamora byla skupina Šukar ze SlovinskaFotoaktuality
02.06.2007Orkestar Strumica zakončil galakoncert festivalu KhamoroFotoaktuality
02.06.2007Ciganos d'Ouro ani letos nezklamaliFotoaktuality
02.06.2007Českou republiku na galakoncertu festivalu Khamoro reprezentovala skupina KaleFotoaktuality
01.06.2007Pestrý průvod romských kapel ulicemi Prahy upozornil na festival KhamoroO Roma Vakeren
01.06.2007V rámci Khamora byla zahájena výstava Zapomenutá a současná romská řemeslaO Roma Vakeren
28.05.2007V Praze začíná festival KhamoroZprávy ze života Romů
18.05.2007Zanedlouho Praha ožije festivalem KhamoroO Roma Vakeren
30.03.2007Letošní festival Khamoro se zaměří na německé RomyO Roma Vakeren
12.01.2007Ohlédnutí za prací sdružení Slovo 21 v roce 2006 a plány do budoucnaO Roma Vakeren
25.08.2006Angelo Debarre - kočovný Rom a vynikající kytaristaO Roma Vakeren
11.08.2006Děti ze sociálně znevýhodněného prostředí se v souboru Kesaj čhave staly dětmi dobré vílyO Roma Vakeren
02.06.2006Fotografie Jozefa Kolarčíka-Fintického jsou nejstarším souborem s romskou tematikou na SlovenskuO Roma Vakeren
27.05.2006Romský festival Khamoro dnes končíZprávy ze života Romů
26.05.2006"Doufám, že jednou v Americe uvidíme takovýto romský festival", říká o Khamoru zpěvačka Margarita SaianO Roma Vakeren
23.05.2006V Praze začal světový romský festival KhamoroZprávy ze života Romů
19.05.2006Jeden z nejlepších rakouských jazzových hudebníků Harri Stojka vystoupí na festivalu KhamoroO Roma Vakeren
19.05.2006Na Khamoru se představí i slovenský soubor Kesaj ČhaveO Roma Vakeren
15.05.2006Světový romský festival Khamoro začíná již příští pondělíZprávy ze života Romů
28.04.2006Blíží se 8. ročník světového festivalu KhamoroO Roma Vakeren
15.07.2005Nevidomý hudebník Tcha Limberger je hybnou silou maďarské romské hudby v BelgiiO Roma Vakeren
24.06.2005V Maďarsku vznikne muzeum romské kulturyO Roma Vakeren
03.06.2005V obchůdku Romen se prezentovaly romské řemeslnice a výtvarniceO Roma Vakeren
03.06.2005Na festivalu Khamoro vystoupil hlavní organizátor ukrajinského festivalu AmalaO Roma Vakeren
27.05.2005V polském a maďarském kulturním středisku v Praze proběhly výstavy o RomechO Roma Vakeren
26.05.2005V centru Prahy zněly romské písně v podání účastníků KhamoraZprávy ze života Romů
22.04.2005Na letošním festivalu Khamoro vystoupí umělci z osmnácti států světaO Roma Vakeren
15.04.2005V květnu se opět uskuteční festival romské kultury KhamoroZprávy ze života Romů
25.02.2005Obchůdek Romen se představil na veletrhu Holiday WorldO Roma Vakeren
18.02.2005Prezentace festivalu Khamoro na veletrhu Holiday WorldO Roma Vakeren
15.10.2004Nizozemská skupina Paulus Schäfer Gipsy Band natáčí nové album s bigbandemO Roma Vakeren
11.06.2004Zpěvačka Raya byla nadšena festivalem KhamoroO Roma Vakeren
28.05.2004Účastníci festivalu Khamoro vyrazili do pražských ulicO Roma Vakeren
28.05.2004Program letošního festivalu Khamoro byl nesmírně pestrýO Roma Vakeren
28.05.2004Nastupující generace a její vizeO Roma Vakeren
28.05.2004Rozhovor se socioložkou Jiřinou ŠiklovouO Roma Vakeren
27.05.2004Viktor Buzyljov a Zlatí cikáni RuskaFotoaktuality
27.05.2004Italská skupina Ziringaglia na festivalu KhamoroFotoaktuality
27.05.2004Účinkující na festivalu Khamoro vyšli do pražských ulicFotoaktuality
26.05.2004Výstava dokumentuje život a historii polských RomůFotoaktuality
26.05.2004Paulus Schäfer Gipsy Band si přišel poslechnout i kníže Karel SchwarzenbergFotoaktuality
24.05.2004V Praze začíná romský festival KhamoroZprávy ze života Romů
24.05.2004Začal 6. ročník Světového romského festivalu KhamoroFotoaktuality
24.05.2004Prvním účinkujícím na festivalu Khamoro 2004 byla francouzská skupina Yorgui LoefflerFotoaktuality
24.05.2004Praha již po šesté hostila Světový romský festival KhamoroHudba
23.05.2004Tradiční hudba i jazz, semináře a výstavy vyplní festival KhamoroZprávy ze života Romů
22.04.2004Koncem května opět vysvitne slunce Světového romského festivalu Khamoro 2004Zprávy ze života Romů
16.04.2004Blíží se festival KhamoroO Roma Vakeren
30.05.2003Stringo z KazachstánuKhamoro 2003
29.05.2003Gelem z RuskaKhamoro 2003
04.09.2002KhamoroHudba
12.07.2002Představujeme hudební skupinu Ciganos d'ouroO Roma Vakeren
02.07.2002Ciganos d'OuroKhamoro 2002
18.06.2002Lojko - RuskoKhamoro 2002
18.06.2002Defilé tradičních romských kapel - Kočár a vlajkonošiKhamoro 2002
18.06.2002Miro ilo - UkrajinaKhamoro 2002
18.06.2002Kale jakha - PolskoKhamoro 2002
18.06.2002Úvodní tisková konference - Staroměstská radniceKhamoro 2002
18.06.2002Klincovci - SlovenskoKhamoro 2002
18.06.2002Slavnostní zahájení festivalu Khamoro 2002 - Staroměstská radnice, Brožíkova síňKhamoro 2002
18.06.2002Mio Vacite e o Encanto Cigano - BrazílieKhamoro 2002
18.06.2002Lucerna Music Bar - Romské korálky Mirikle (Ze sbírek Jana Ráce)Khamoro 2002
18.06.2002Bench Band - Česká republikaKhamoro 2002
18.06.2002Roma zorale - JugoslávieKhamoro 2002
18.06.2002Perun - ZeměKhamoro 2002
18.06.2002Acquaragia Drom - ItálieKhamoro 2002
18.06.2002Ruzsa Nikolić-Lakatos and the Gypsy Family - RakouskoKhamoro 2002
24.05.2002Na festivalu Khamoro nechybějí ani fotografie z romského životaO Roma Vakeren
17.05.2002Příští týden začne 4. ročník festivalu KhamoroO Roma Vakeren
17.05.2002Cimbál vždy hrál velkou roli v tradiční romské hudběO Roma Vakeren
10.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.12.2001ZprávyO Roma Vakeren
28.09.2001Pozdrav z AustrálieO Roma Vakeren
22.06.2001Jméno Khamoro nese nejen festival, ale i romský dětský pěvecký soubor z DěčínaO Roma Vakeren
01.06.2001Výstava "E luma romane jakhenca" - "Svět očima Romů"O Roma Vakeren
01.06.2001Ruský folklórní soubor IloO Roma Vakeren
01.06.2001Slovenská kapela TernipenO Roma Vakeren
01.06.2001Egyptská skupinaO Roma Vakeren
01.06.2001Kapela tureckých Romů Edirne Roman Halk Muzigi TopluluguO Roma Vakeren
25.05.2001Festival Khamoro 2001 tížily finanční komplikaceO Roma Vakeren
25.05.2001Písně Věry BíléO Roma Vakeren
18.05.2001Festival Khamoro 2001 vás zveO Roma Vakeren
Defilé tradičních romských kapel - Kočár a vlajkonošiKhamoro 2002
Bengas z České republikyKhamoro 2003
Bengas z České republikyKhamoro 2003
Parno Graszt z MaďarskaKhamoro 2003

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání O Roma vakeren čili Romové hovoří najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů, dozvíte se, jak žijí Romové v Maďarsku a na Slovensku, přiblížíme vám Světový romský festival Khamoro 2004 a pěveckou soutěž o romského slavíka a nebude chybět ani romská muzika.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende.

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.

Obsah článku:
Reportáž:  Opavská Charita pořádala dětské minicarusoshow ve zpěvu romských písní
Reportáž:  Kauza vydírání severočeských podnikatelů
Reportáž:  Redaktoři Romano hangos odvezli na Slovensko humanitární pomoc
Reportáž:  V obci nedaleko Loun zaměstnali Romy ve veřejně prospěšných pracích
Zprávy: 
Reportáž:  Romské děti navštíví Astronomický ústav v Ondřejově u Prahy
Reportáž:  Představujeme Janu Kabeláčovou ze čtrnáctideníku Romano hangos
Reportáž:  Festival Khamoro má mladšího bratříčka na Karlovarsku
Reportáž:  Pozvánka na festival Khamoro 2004

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2020
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz