Vyhledávání
19.2.2020
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Jek kurko pregejľa sar pani, pale hin paršťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren".

Co jsme pro vás připravili? Hned v úvodu zprávy ze života Romů, pozveme vás do olomouckého sdružení Caduceus, v právní poradně se opět zaměříme na bydlení a o zkušenostech s menšinami u nás si popovídáme s Kateřinou Jiskrovou. Taková je programová nabídka a teď už vám příjemný poslech od mikrofonu přeje Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Zprávy ]=

Okresní soud v Jeseníku se bude znovu zabývat kauzou tří mladíků, které v lednu potrestal tříletou podmínkou za rasově motivovaný útok na místní romský manželský pár. Krajský soud v Olomouci totiž jeho rozsudek v neveřejném zasedání zrušil a vrátil jej do Jeseníku k novému projednání. Proti verdiktu jesenického soudu se odvolalo státní zastupitelství.

Projektem romské pracovní čety chce radnice v Bruntále snížit nezaměstnanost mezi tamními Romy, která dosahuje téměř 95ti procent. Devět mužů nyní absolvuje rekvalifikační program v oboru zedník - dlaždič. Po jeho úspěšném dokončení budou ve městě opravovat chodníky.Celkem by četa měla mít i s mistrem 13 členů. Do výběru pracovníků se přihlásilo 20 zájemců a podmínkou pro jejich přijetí byla minimálně roční evidence na úřadu práce.

Zrcadlo Gendalos Sdružení Dženo se distancovalo od nového periodika s názvem Zrcadlo Gendalos. Tento titul není následovníkem romského měsíčníku Amaro Gendalos, neboli Naše zrcadlo, který sdružení podporuje a který teď vychází pouze v elektronické podobě, sdělila séfredaktorka měsíčníku Kateřina Mahdalová. Sdružení Dženo vydávalo Amaro Gendalos od roku 1997. Nyní chce informace o Romech a jejich životě šířit hlavně prostřednictvím internetu, kde přes rok provozuje romské radio Rota a kam přesunulo i časopis.

Slovenští Romové chystají na 25. února celostátní protest proti tíživé ekonomické situaci. Na své sociální potíže chtějí upozornit shromážděními před příslušnými úřady v jednotlivých slovenských městech a vesnicích. Romové také plánují doprovodit své děti do školy až na druhou vyučovací hodinu a upozornit tak, že časem jejich potomci možná nebudou chodit na vyučování vůbec. Romským rodičům totiž chybějí peníze na cestovné pro děti a na školní pomůcky.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Sdružení Caduceus nabízí olomouckým dětem a mládeži možnosti aktivního trávení volného času
Už několik let pomáhá romským dětem a mládeži v Olomouci občanské sdružení Caduceus (čti kaduceus). V klubovně přímo v centru města jim nabízí možnosti aktivního trávení volného času. Mladí Romové tam mají hry, kulečník, pracovníci sdružení jim pomáhají se školou a jezdí s nimi na výlety a tábory. Největší úspěch ovšem sklízí taneční kroužek. Občanské sdružení Caduceus navštívila olomoucká redaktorka Šárka Rusnáková. Nejprve si o činnosti sdružení povídala s koordinátorkou projektu práce s ohroženou mládeží Bárou Skoupilovou.

Foto: Lačhe čhave "S romskými dětmi se pracuje od začátku, což je od roku 1998. Nejprve to bylo volnější formou, formou terénních prací na ulici. Začínali jsme, tak jako v každé neziskové organizaci, "na koleně". Postupně se vybudovali kluby a kanceláře a celé zázemí pro pracovníky organizace. Pracuje se s dětmi od 14 - 21 let. Jsou to vesměs děti, které neumějí aktivně trávit svůj volný čas. Tráví ho na ulici, kde se potýkají s negativními vlivy, které na ně působí. Setkáváme se, bohužel, i s případy prostituce, pasáctví, zneužívání, první kontakty s drogami, drobnou kriminalitou, apod."

Z aktivit, které romské mládeží Caduceus nabízí, je největší zájem o tanec. Byla jsem tedy pozvána, abych se podívala, jak se tam daří tanečnímu kroužku. O něm jsem si povídala s jeho vedoucí Petrou Pšenicovou a samozřejmě také s dětmi:

"Tak, děti, co vy tady vlastně děláte, jak se vám tady líbí?"

"Dobře."

"A co tady chodíte dělat? Hrát nějaké hry?"

"Tančit."

"Takže vy jste tady přímo z toho tanečního kroužku?"

"Ano."

"Předvedete nám za chvilinku něco?"

"Jo."

"A co nám předvedete?"

"Disko tance."

"Toto je taková celkem jednoduchá disco-sestava, kterou jsme nacvičili na soustředění, které jsme měli v srpnu."

"Ty je tyto sestavy sama učíš?"

"Ano, já jsem 13 roků závodně tancovala, takže jsem ráda, že to mohu zúročit takovýmhle způsobem. Vidím to jako velmi důležité, zejména pro sebevědomí holek, protože tím se vymykají ve skupině svých vrstevníků, protože něco umí - umí zatancovat."

Kromě disko tanců se v klubovně občanského sdružení Caduceus tančí také Break. Každý týden ji dokonce navštěvují dvě breakové skupiny. Co pro mladé Romy break znamená jsem se zeptala 16-tiletého Adama:

"Všichni zhruba tančíme tak 2,5 roku."

"Jak se jmenujete?"

"Anu biskru (???) - Anobisáci čtveráci (???) nám říkají. Každý děláme něco. Break se dělí na Power moves a styly. My jsme stylová skupina a děláme i power moves - silové triky."

"Co se vám líbí, třeba nějaký interpret?"

"Break-beaty. Battle of the year - to je společnost, která nahrává závody a mistrovství světa a tak. Tak převážně toto."

"Vy nejste žádní začátečníci, vy už máte něco za sebou, že?"

"Ano, něco málo už jo. Nějaké neoficiální battly proti ostatním skupinám."

"Co to je, pro nás, kteří tomu vůbec nerozumíme?"

"Zápas mezi dvěma tanečními skupinami o nejlepší breakovou crew (???) třeba z toho města. Už známe některé mistry, i cizince - Chorvaty, Američany, Němce, Poláky."

"Jak dlouho vás to bude ještě bavit, co říkáte?"

"To je životní styl, to je navždy."

"A pomáhá vám to nějak?"

"Ano, nefetujeme, držíme se dál od kravin a cítíme se lépe. Držíme si kondičku..... Správná banda, nebijeme se, a tak."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Právní poradna ]=
Na co se zaměřit při koupi bytu či nemovitosti
I dnes pokračujeme v radách o bydlení. V následujících minutách se dozvíte, na co se zaměřit při koupi bytu či nemovitosti. Kolegyně Marie Vrábelová se opět vydala za advokátkou Klárou Veselou-Samkovou.

"Musíme klást důraz na to, že tady existuje něco, co se jmenuje katastr nemovitostí. To je úřad, ve kterém jsou zapsány všechny domy, byty a pozemky, které v Čechách existují. Jsou tam zapsány i všechny kupní smlouvy i všichni vlastníci. Je potřeba jít na katastrální úřad a tam si vyžádat tzv. výpis z katastru nemovitostí, kde je napsáno, kdo je skutečný majitel."

"Je tam i zaznamenáno, jestli ten objekt není zatížen dluhy nebo předběžnou exekucí?"

"Na tom papíře se o domě dozvíte úplně všechno. Já osobně bych vám doporučovala, abyste zašli za tamějším advokátem a klidně se s ním domluvili, že mu budete platit ve splátkách- myslím si, že každý solidní advokát bude souhlasit- a nechat si sepsat kupní smlouvu a pohlídat si, že to bude zapsáno do katastru nemovitostí. Aby kupní smlouva platila, tak musí být zapsána právě na tomto úřadu, který se jmenuje katastr nemovitostí a na ten papír, kde je napsáno vše o té nemovitosti (domě či bytě), musíte být vy zapsaní jako vlastníci."

"A nebylo by možné a snad i snazší se obrátit na realitní kancelář? Je možné ji důvěřovat?"

"Já bych to řekla takto, je to lepší než nic. Na druhou stranu jsem se seznámila i s případy, kdy "realitka" neměla dostatečné právnické vzdělání a udělala to špatně. Myslím si, že je lepší se v tomto obrátit na advokáta a požádat ho o pomoc. Jistota, že jdete správnou cestou, se vám vyplatí."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
02.02.2011Open Society Fund Praha pořádá konferenci Jak zlepšit přístup Romů k bydleníZprávy ze života Romů
17.09.2010Problémy s řemeslníkyO Roma Vakeren
20.08.2010Vytopená domácnostO Roma Vakeren
09.07.2010PodnájemO Roma Vakeren
02.07.2010Deregulace nájemnéhoO Roma Vakeren
25.05.2010EU přijímá nová opatření ke zlepšení podmínek bydlení romských komunitZprávy ze života Romů
23.04.2010Nová koncepce dostupnosti bydlení pro lidi akutně ohrožené sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
08.04.2010Romové po návratu z Kanady nemají ve Volarech bydleníZprávy ze života Romů
03.03.2010Bytová družstva budou jednat o nepřizpůsobivých sousedechZprávy ze života Romů
18.09.2009Problémy Romů v oblasti bydleníO Roma Vakeren
03.04.2009Neplacení nájemnéhoO Roma Vakeren
06.03.2009Přihlašování osob ve společné domácnostiO Roma Vakeren
06.02.2009Důvody k výpovědi z pronajatého bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
23.01.2009Kdy můžeme dostat výpověď z nájemního bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
09.01.2009Podnájem a výpověď z bytuO Roma Vakeren
31.10.2008Převod nájemní smlouvyO Roma Vakeren
17.10.2008Na co je třeba dbát při podnájmu bytuO Roma Vakeren
10.10.2008Jak postupovat při podepisování nájemní smlouvyO Roma Vakeren
04.01.2008Romové a problémy s bydlením O Roma Vakeren
21.09.2007Problémy po nezaplacení nájmuO Roma Vakeren
22.02.2007Spor o formu pomoci RomůmZprávy ze života Romů
21.02.2007Čunek: Někteří vystěhovaní Romové na opravy peníze už dostaliZprávy ze života Romů
11.12.2006Na domy vsetínských Romů na Jesenicku je vyhlášena exekuceZprávy ze života Romů
09.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
08.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
15.11.2006Romové podali na starostu Čunka a jeho kolegy trestní oznámeníZprávy ze života Romů
13.11.2006Vystěhovaní Romové z Jesenicka se do Vsetína zatím nevrátiliZprávy ze života Romů
05.11.2006Peníze na výstavbu buněk pro vystěhované Romy pocházely od státuZprávy ze života Romů
02.11.2006Kasal kritizoval Čunkovo řešení problémů s romskými neplatičiZprávy ze života Romů
20.10.2006Olomoucký kraj odsoudil stěhování vsetínských Romů na JesenickoZprávy ze života Romů
09.06.2006Novela občanského zákona zjednodušila výpověď z bytuO Roma Vakeren
09.06.2006O novele občanského zákona s právníkemO Roma Vakeren
02.06.2006Novela Občanského zákoníku mění podmínky výpovědi z bytuO Roma Vakeren
12.05.2006O vystěhování neplatičů z bytů už nemusejí rozhodovat soudyO Roma Vakeren
14.04.2006Novela občanského zákoníku přinese nájemníkům řadu problémůO Roma Vakeren
09.01.2006Vláda startuje monitoring romských komunitZprávy ze života Romů
10.06.2005Smíchovští Romové mají problémy především s placením nájemnéhoO Roma Vakeren
04.02.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.02.2005Musíme platit nájemné za dva byty, ačkoliv jeden přechodně neužíváme?O Roma Vakeren
02.02.2005Le Monde poukazuje na diskriminaci Romů v České republiceZprávy ze života Romů
01.02.2005Hradecký kraj navrhl Kostelci pomoc při oddlužení RomůZprávy ze života Romů
23.07.2004Pětice Romů z Jeseníku přišla o střechu nad hlavouO Roma Vakeren
25.06.2004Pardubický magistrát nepřiděluje byty všem oprávněným žadatelůmO Roma Vakeren
11.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.06.2004Romové ve Španělsku míří z ghett do paneláků, v ČR spíše naopakZprávy ze života Romů
04.05.2004MfD: Romové z Ústí mají strach z moravských vyděračů nájemnéhoZprávy ze života Romů
06.02.2004Jak financovat život ve vlastním doměO Roma Vakeren
24.01.2004Jak získat nemovitost nebo bytO Roma Vakeren
16.01.2004Jak získat bytO Roma Vakeren
09.01.2004Jak nepřijít o střechu nad hlavouO Roma Vakeren
09.01.2004Co se děje v brněnském romském středisku Drom?O Roma Vakeren
05.12.2003Jaké jsou možnosti řešení problémů Romů s bydlenímO Roma Vakeren
31.10.2003Jak vidí situaci Romů v ČR tajemník rady vlády Czeslaw Walek?O Roma Vakeren
31.10.2003Převod nájemní smlouvy na nového nájemníka bývá často problémemO Roma Vakeren
24.10.2003Práva nájemníků při přidělení náhradního bytuO Roma Vakeren
10.10.2003K velkým problémům Romů patří dluhy na nájemnémO Roma Vakeren
10.10.2003Co mají Romové dělat, aby nepřišli o byt, ve kterém celá léta bydlí?O Roma Vakeren
05.09.2003Občanské sdružení za lidská práva romských občanů se snaží zlepšit životní podmínky Romů na JesenickO Roma Vakeren
20.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003Romská rodina z Terezína se po povodních nemá kam vrátitO Roma Vakeren
28.02.2003V ústecké Matiční ulici budou místní a dobrovolníci opět uklízet odpadFotoaktuality
20.12.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.12.2002Jak se žije na pražském sídlištiO Roma Vakeren
13.12.2002Možnosti přidělení obecních bytůO Roma Vakeren
06.12.2002V jakém případě máte právo na úhradu finančních prostředků po rekonstrukci obecního bytuO Roma Vakeren
29.11.2002Nájemní právo na bytO Roma Vakeren
29.11.2002Bourá se prostějovská lokalita U Svaté AnnyO Roma Vakeren
22.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.11.2002Po jaké době neplacení nájemného může být tento fakt důvodem k vystěhování dlužníka nájemcem z bytu?O Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.10.2002Jak žije jedna karlínská rodina postižená povodněmiO Roma Vakeren
25.10.2002Jak zákon pamatuje na lidi v případě nekvalitního bydleníO Roma Vakeren
04.10.2002Kdo má právo dědit byt v osobním vlastnictvíO Roma Vakeren
30.08.2002Náhrada bytu u majitelů po povodníchO Roma Vakeren
30.08.2002Kde budou bydlet obyvatelé Karlína, kteří přišli o byt?O Roma Vakeren
30.08.2002Popovodňová Matiční uliceO Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé Karlína se již mohli podívat do místa svého bydlištěO Roma Vakeren
23.08.2002Jak postupovat při ztrátě nájemní smlouvy během povodněO Roma Vakeren
23.08.2002Romové v Ústí nad Labem ještě nemohou po povodních domůO Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé pražského Karlína nalezli útočiště na strahovských kolejíchO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.06.2002Pronajímání části bytuO Roma Vakeren
04.05.2002V ČR vznikají podle Mladé fronty Dnes etnická ghetta, naplněná sociálně slabými RomyZprávy ze života Romů
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Máme vyměnit malý ale státní byt za větší v domě se soukromým majitelem?O Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.04.2002Mámě měnit státní byt za byt u soukromého majitele?O Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.04.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
29.03.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
22.03.2002Byty pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
22.03.2002Camp Kristina se stal útočištěm Romů bez přístřešíO Roma Vakeren
18.01.2002Romové se stěhují z ProstějovaO Roma Vakeren
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
27.04.2001ŠvédskoO Roma Vakeren
27.04.2001Zoufalé bytové podmínky romských rodin v NymburceO Roma Vakeren
13.04.2001Mladá BoleslavO Roma Vakeren
13.04.2001Romové se stěhují z Mladé Boleslavi do okolních vesnicO Roma Vakeren
06.04.2001Ústí nad labemO Roma Vakeren
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
09.07.2000V Bratislavě jednala OBSE o situaci Romů v EvropěZprávy ze života Romů
09.07.2000Vystěhování novopackých Romů je podle ústecké starostky etnickou čistkouZprávy ze života Romů
09.07.2000Ústecká starostka nedostala možnost jednat v Nové Pace o RomechZprávy ze života Romů
04.07.2000Novopačtí Romové se odmítají vystěhovat ze zdemolovaného domuZprávy ze života Romů
05.05.2000Novopačtí Romové se zatím do Ústí nad Labem nepřistěhovaliZprávy ze života Romů
05.05.2000Romové absolvovali v rámci projektu komunitního bydlení školeníZprávy ze života Romů
05.05.2000Vláda finančně pomůže vzniku romského komunitního bydlení v BrněZprávy ze života Romů
24.03.2000První domkáři opustili Matiční uliciZprávy ze života Romů
22.03.2000Romové požadují vlastní úřadZprávy ze života Romů
14.03.2000Tragédie v romské osadě Jarovnice v roce 1998Historie
26.02.2000Romové z Písku se za asistence radnice přestěhovali na TřebíčskoZprávy ze života Romů
26.02.2000ČervenecHistorie
26.02.2000SrpenHistorie
22.02.2000Straškovští Romové se dnes nastěhovali do nových bytůZprávy ze života Romů
01.12.1999Další ústečtí občané v okolí Matiční žádají vykoupení svých domkůZprávy ze života Romů
23.04.1999Uhl: Starosta neměl k dohodě o plotu v ústecké Matiční ulici svoleníZprávy ze života Romů
21.04.1999Domkáři z Matiční ulice píší vládě, aby odvolala Petra UhlaZprávy ze života Romů
13.04.1999Beseda s Petrem Uhlem v Prostějově skončila pro nezájem Romů fiaskemZprávy ze života Romů
15.01.1999Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
18.12.1998KolínZprávy ze života Romů
14.08.1998Valašské MeziříčíZprávy ze života Romů
07.08.1998OstravaZprávy ze života Romů
15.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
25.09.1997Ceska TrebovaZprávy ze života Romů
28.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
14.08.1997V Liscine nechtějí nepřizpůsobivé rodinyAktuality
07.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
ChanovFakta o Romech

=[ Reportáž ]=
Kateřina Jiskrová: Moje první setkání s Romy bylo skrze muziku
Neinformovanost o životě menšin žijících v České republice je jedním z problémů, který vede k negativním jevům, se kterými se musíme ve svém každodenním životě potýkat. Změnit tuto situaci u nás se však nesnaží pouze vládní a nevládní instituce, prostřednictvím různých projektů, ale i lidé, kteří si zajdou např. na koncert romské skupiny, tak jako Kateřina Jiskrová z Prahy.

"Dřív, než jsem měla možnost je poznat, jsem je vnímala jako něco tajemného, jako nějaké tabu, jako něco, o čem vůbec nic nevím. Samozřejmě, nějaký negativní obrázek jsem měla z médií nebo z toho, co říkají lidé okolo."

"Kdy jste měla možnost nás Romy poznat poprvé?"

"Bylo to skrz muziku a tu jsem slyšela doma, když mi bylo tak 10, 15 let, protože maminka je z maďarské části Rumunska, takže si pouštěla muziku maďarských Romů. Zhruba před 17-ti lety jsem pracovala jako vychovatelka na učňáku. Tam jsem poprvé měla nějaký osobní kontakt, měla jsem tam 4 romské učně. Ale můj prvotní zážitek byl hlavně skrz muziku."

"Jaký máte názor na to, jak většina vnímá Romy u nás žijící?"

"Já bych to třeba nenazvala ani až úplně rasismem, ale spíš bych to nazvala nevědomostí a neochotou poznat, absolutní pasivitou. Například, když já seznámím lidi, kteří mají negativní názor na Romy, s některými mými romskými kamarády, tak vidím, jak postupně svůj názor mění. Společnost se staví negativně, ale nemá vůbec ochotu se o těch lidech něco dozvědět."

"Co si myslíte o informovanosti lidí v České republice, o životě menšin a cizinců žijících na našem území?"

"Myslím si, že je to opravdu špatné. Vidím lidi kolem sebe, například lidi, s kterými pracuji. Ty ani nepřesvědčuji, protože je to pracovní vztah, ale vím, že mají celkem negativní vztah vůči Romům, přede mnou to sice neventilují, ale já to vím. Tito lidé říkají, když se o tom někdy bavíme: Ti tví kamarádi jsou jiní. Jak jiní? Existují slušní lidé jak mezi Romy tak mezi ne-Romy. Já se třeba kamarádím se slušnými lidmi a je mi v podstatě jedno, kdo to je. Informovanost je špatná. Lidé vidí v televizi negativní zprávy o Romech, pak mají pocit, že jim tady Romové něco berou- sociální dávky. Svádět negativní sociální jevy ve společnosti nejenom na Romy, ale vůbec na cizince.... Ono to je asi i v české povaze: my za nic nemůžeme, ale mohou za to ostatní. Je tady určitě zjednodušování problému a každodenně se s tím setkávám."

"Máte pocit, že byste měla udělat něco pro to, aby se situace zlepšila?"

"Určitě, protože dnes se mě to už dotýká. Když považuji spoustu lidí z minoritní společnosti za svoje přátele, tak to beru jako osobní problém. Co pro to dělám, je to, že nenásilným způsobem seznamuji lidi z majoritní společnosti s Romy, které znám. Třeba je pozvu na koncert, kde jsou moji romští kamarádi. Zatím se to setkalo se stoprocentním úspěchem. A viděla jsem lidi, jak mění názor. Myslím si, že skrz přesvědčování cesta nevede. Většina se strašně moc ochuzuje tím, že se nesnaží poznat jiné lidi."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme informace ze života Romů, dozvíte se o změnách ve sdružení Dženo, představíme vám některá romská média a nebudou chybět ani romské písně.

Klidný večer vám přeje průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Zprávy: 
Reportáž:  Sdružení Caduceus nabízí olomouckým dětem a mládeži možnosti aktivního trávení volného času
Právní poradna:  Na co se zaměřit při koupi bytu či nemovitosti
Reportáž:  Kateřina Jiskrová: Moje první setkání s Romy bylo skrze muziku

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2020
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz