Vyhledávání
23.1.2021
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu Roma vakeren čili Romové hovoří.

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Sar sako patrašťovin, te adaďives, šaj šunen romani emisia predalo Roma - pre Čechiko rozhlasis jek. Akana jek ora, pale šunena amaro vakeriben O Roma vakeren!!!!

Dnešní O Roma vakeren je první v roce 2004 a tak jako každý rok se budeme věnovat tématu bilance uplynulého roku a můžete se těšit i na romskou hudbu.

Kamen te šunen sar pes le romenge dživelas oka berš? Te ha, ta ačen amenca! Kerďžam predal tumende te o reporty - sa čačutnes, bio chochavibena! Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Peršo amenca vakerela o Pavol Karvay. Dodžanena tumen so nevo hin ke leskeri fameľia.

Nejdříve se společně vydáme do Jinců na Příbramsku, kde žije se svou rodinou známý věštec Pavol Karvay. Závěr roku byl pro tuto romskou rodinu velice úspěšný.

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren e Gabriela Hrabaňovo, andal o jekhetaniben Athinganoi. Vakeraha laha palo programos Dekada Romů. Paľis tumenge phenaha nevimata, andal le romengero dživipen.

Ve studiu si budeme povídat s Gabrielou Hrabaňovou ze sdružení Athinganoi o Dekádě Romů, na které se podílí Světová banka a Open Society Fond. Poté se dozvíte aktuality ze života Romů.

Sar dikhel le Romengero dživipen o Jan Jařab andal e vlada, abo o Karel Holomek Brnostar. So keren O Roma Karlove Varende abo andro jekhetaniben Dženo, oda tumenge tiž adaďives mek phenaha. Tiž amenca vakerelas e Iveta Kováčovo. tumen doSo te keren te tumen nane legitimacia, savaha tumen presikaven.

Ve druhé polovině O Roma vakeren nám uplynulý rok zbilancují Jan Jařab z Úřadu vlády, šéfredaktor týdeníku Romano hangos Karel Holomek, Ivan Veselý ze sdružení Dženo, Ladislav Bílý z Karlových Varů a zpěvačka a moderátorka Iveta Kováčová. Nad událostmi uplynulého roku se také zamyslí sociolog Fedor Gál. Tolik namátkou z programové nabídky.


=[ Reportáž ]=
Rok 2003 u rodiny Karvayovy
Závěr uplynulého roku byl pro rodinu Karvayovu z Jinců na příbramsku velice úspěšný. Pavol Karvay, známý věštec, se dostal do mezinárodní encyklopedie "Who is Who". Jeho dcera Magdalena zase dosáhla vysokého uznání svých studijních úspěchů.

Začněme od mladší členky rodiny. Magdalena studuje na prestižní mezinárodní škole Townshend International School v Hluboké nad Vltavou. Zde bývá každý měsíc vyhodnocován tzv. student měsíce a právě tento titul Magdalena získala. Studium určitě není jednoduché, musíme si uvědomit, že veškeré vyučování je v angličtině. Její otec hrdě říká:

"Ona ani neuměla pořádně mluvit anglicky, tak jsme se báli, že to asi nezvládne. Během roku se zdokonalila, protože měla dobré gramatické základy, patřila mezi nejlepší v gramatice, tak ji přeřadili po půl roce do vyšší skupiny."

Být "studentkou měsíce", to ale Magdaleně Karvayové nestačí:

"Říká, že by chtěla na Harvard. Bojuje o to, aby dobře studovala, aby dostala stipendium, to bych v životě neutáhl."

A že má být otec Pavel Karvay na co hrdý, je zřejmé. Škol tohoto typu totiž není na světě mnoho.

"Ona je zatím jediná Romka, Romka na všech školách, kterých je po světě asi 32."

Ovšem, i on sám jde své rodině příkladem. Možná si někteří z vás vzpomenou, že to byl právě Pavol Karvay, kdo získal po 89-tém roce jako první v republice živnostenské oprávnění na věštění. Teď se dostal ještě výš. Bude zařazen do mezinárodní encyklopedie Who is Who - Kdo je kdo, kterou vydávají ve Vídni, a to dosud jako jediný věštec.

"Je tam přímo napsáno, že je to encyklopedie zvláštních, významných osobností z oblasti politiky, kultury, umění, byznysu a ekonomie. Když narazili na mě, tak nevěděli, kam mě zařadit. Pak ve Vídni schválili to, že mě zařadí jako věštce."

Who is Who obsahuje lidi z celého světa. Je mezi uvedenými osobnostmi nějaký Rom?

"Zatím jsem tam Rom jenom já. Tam není doslovně napsáno... Spíš je tam uvedeno, jaké je národnosti nebo z jakého je státu. Zatím jsem se tam o žádném Romovi nedočetl."

Tak mě zajímalo, co to pro Pavla Karvaye znamená?

"Pro mě je to takový úspěch, uznání, hlavně přesvědčení o tom, že nejsem šarlatán a že patřím do lepší úrovně služeb."

Dcera nejlepší studentkou prestižní mezinárodní školy, otec zařazen do celosvětového katalogu osobností- to vypadá jako docela soustředěný útok Karvayovi rodiny.

"Já to vidím spíš v ambicích. Já to nedělán nikomu "na just", nejdříve mě k tomu dokopala situace a teď už je to rutina. Když je člověk v něčem dobrý, tak dosáhne úspěch. Když je úspěšný, tak má další motivaci a ambice."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
21.02.2015Věštění je nejlepším zdrojem obživy kalifornských RomůO Roma Vakeren
12.02.2011O rodině Pavla KarvayeO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Jak hodnotí uplynulý rok Iveta Kováčová
Úspěchy v minulém roce jsme zaznamenali také v kultuře. Zejmena romské skupiny jako Gulo čar, Bengas, Terne čhave a Iveta Kováčová se skupinou Triny, která vystoupila na závěrečném hapeningu festivalu Struny podzimu společně s Roby Lakatosem a jeho ansámblem 4. prosince v Jízdárně pražského hradu.. Ivetu Kováčovou známe také z České televize jako hlasatelku a právě za ní se vydal Jan Mišurec a požádal jí o zhodnocení uplynulého roku.

Iveta Kováčová, foto: Struny podzimu, foto: Petra Hajská "Já nebilancuji, nehodnotím. Vidím samozřejmě dopředu věci, mám sny a mám plány, tak jako každý. Vím: věci se podařily či nepodařily, ale přelom roku jako takový v tom vlastně nehraje žádnou roli. Život jde dál a já si to uvědomuju možná o to víc, když všichni blázní, těším se. Je to ohňostroj, lidé jsou rozjaření. Ohňostroj, čili ohýnek, to já ráda, nic víc v tom není."

"Která událost tě v tomto roce potěšila?"

"Jéé, to je těžké.. Já bych si asi nevzpomněla na žádnou... Buď se neudála žádní bombastická... Těší mě třeba smsky některých lidí, těší mě třeba můj syn tím, že existuje, tím, že je. A pak je moc jiných věcí, na které se těším, kterých se i lekám a bojím."

"Do příštího roku nějaké pracovní plány?"

"Těch je spousta. Tak jakoby cítím, že se to i splní, protože si to přeju. Tento rok by měl být asi nejvíc náročný. Myslím pracovně, protože bych chtěla moc věcí stihnout a dotáhnout a budu k tomu potřebovat spolupráci ostatních, tak jen doufám, že se mi podaří je získat, že budou mít dostatek času, abychom mohli na věcech pracovat a udělat je."

"Co by mělo být na novém cédéčku?"

Skupina Triny "Moje věci, moje zpovědi, výpovědi, můj kontakt, moje chuť komunikovat s lidmi, svěřovat se a totéž bych chtěla od nich třeba jenom tím, že si to poslechnou, přijdou za mnou na koncert a budeme si rozumět a koukat na sebe, předávat se, dotýkat se sebe skrze hudbu a tóny. Protože vznikl krásný projekt krásných moravských lidových písni, z větší části Škampova kvarteta, to jsou lidové moravské upravené plus romské, tak to se taky možná podaří. A taky by se, když by to vyšlo, proč ne, mohlo rýsovat cédéčko. S Trinkama, s mým triem, tam taky cosi chystáme, a dokonce by to mělo nabrat hrozně rychlý obrat, takže bychom měli vystoupit už někdy v půlce února s úplně novým programem."

"Co bys popřála posluchačům do Nového roku?"

"Aby před sebou také měli spoustu takových drobných radostí a očekávání a aby měli práci, případně hodně práce a hodně radostí i starostí, tak jako každý rok."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.02.2007"Doma se vždy zpívalo, já nic jiného neznám," říká Iveta KováčováO Roma Vakeren
08.11.2005Vokální trio Triny vydalo novou desku Aven s romskými písněmiZprávy ze života Romů
04.12.2003Roby Lakatos se svým ansámblem a Iveta Kováčová se skupinou Triny na pražském festivalu Struny podzimuFotoaktuality
04.09.2002Karvinský festivalHudba
10.05.2002Iveta Kováčová a Jana Tyšerová ze skupiny TrinyO Roma Vakeren
08.02.2002Iveta Kováčová připravuje nové albumO Roma Vakeren
07.09.2001Rozhovor s Dášou Podkonickou ze skupiny TrinyO Roma Vakeren
26.02.2000Iveta Kováčová - hlasatelka České televize, zpěvačkaOsobnosti

=[ Horké téma ]=
Gabriela Hrabaňová, předsedkyně sdružení Athinganoi, o projektu Dekáda integrace Romů
A je tu čas, kdy si do O Roma vakeren zveme hosty. Tím dnešním je Gabriela Hrabaňová, předsedkyně sdružení Athinganoi, jehož členy jsou romští studenti středních a vysokých škol v České republice. Dobrý večer.

"Dobrý večer."

"Tento rok je ve znamení přípravy na Dekádu integrace Romů. Na této iniciativě se podílí Světová banka a Open Society Fund, kteří uspořádali konferenci v Budapešti na přelomu června a července minulého roku, kam pozvali zástupce z České republiky: z vlády i reprezentanty Romů, mezi kterými jste byla i vy."

"Ano, jednalo se o dvoudenní konferenci, kde se poprvé setkali vládní zástupci, Romové i donoři. Tato konference byl nápad prezidenta Světové banky pana Wolfersena a proslulého finančníka George Soroshe. Romská delegace složená ze 7 zástupců neziskového sektoru měla možnost odprezentovat základní priority, na kterých by se mělo pracovat, aby v příštích deseti letech byl život Romů a společné soužití s majoritou výrazně lepší."

"Takže, odtud tedy název Dekáda Romů, o čem jste vlastně jednali?"

"Konference byla jedinečnou příležitostí k otevření dialogu s některými přítomnými vládními činiteli, jako byl např. pan Mareš, místopředseda vlády a vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. Byla to také možnost k navázáni kontaktu s hlavními donátory romské otázky, především s lidmi z Open Society Institute. Já jsem odprezentovala v deseti minutách shrnutí situace romské komunity u nás s doporučeními, na kterých se česká delegace dohodla a společně je připravovala. Byla to doporučení zejména v oblastech vzdělávání, zaměstnanosti a médií."

"Konference v Budapešti se zúčastnili zástupci ze sedmi zemí. Byla nastavena strategie plánu Dekády Romů a tento rok se všechny země připravují na tento program, který se začne naplňovat v roce 2005. Jaké další kroky byly učiněny na mezinárodní úrovni?"

"Bylo hlavně domluveno, že rok 2004 se stane rokem přípravným a po jednom zástupci z každé země jsme se setkali s organizátory v listopadu ve Spojených státech na tzv. studijní cestě. Účastníci, včetně mě, se setkali ve Washingtonu s pracovníky Světové banky, navštívili jsme také Americký Kongres a v New Yorku jsme navštívili Open Society Institute, kde jsme se setkali přímo s panem Georgem Soroshem. V Americe nám byla také představena struktura pro Dekádu- plán vytvoření mezinárodního výboru a pracovních skupin v každé zemi. Protože Maďarská republika převzala záštitu nad přípravou, v prosinci se v Budapešti poprvé setkal výkonný výbor pro Dekádu. Bylo tam zastoupeno deset zemí střední a jihovýchodní Evropy a každá země tam měla dva vládní zástupce a jednoho romského. Setkání se také zúčastnili zástupci Světové banky, Open Society Institute, UNBP, Evropské komise a OSCE."

"Jak se na Dekádu Romů připravuje Česká republika, konkrétně romské organizace?"

"V České republice byla již před červnovou konferencí sestavena skupina ze sedmi lidí, kteří zastupovali v Budapešti romské zájmy. Nyní se velmi snažíme o získání finančních prostředků pro široké setkání neziskových organizací. Setkání by se mělo uskutečnit v březnu tohoto roku. Jedním z výsledků setkání by byl výběr deseti Romů, kteří by se stali romskou pracovní skupinou pro Dekádu. Navázali by na práci dosavadních členů, dávali by doporučení při vytváření romské politiky a také by připomínkovali přípravu i průběh celé Dekády."

"Jednání v Budapešti se zúčastnili i zástupci vlády, jak dalece jsou schopni a ochotni spolupracovat na programu Desetiletí tady u nás v České republice?"

"Vzhledem k tomu, že se naše vláda zavázala účastnit se na romské Dekádě, vypadá to, že se v rámci přípravy rozšíří práce Rady vlády pro záležitosti romské komunity i o otázku Dekády. Konkrétní kroky zatím nejsou známy, ale jsou v jednání a vypadá to, že přibližně tři členové romské pracovní skupiny se budou účastnit jednání týkajících se Dekády přímo na Úřadě. Dekáda je převážně politickou záležitostí, takže bude na Romech, do jaké míry ovlivní práci politiků."

"Jsou nějaké konkrétní signály, jak romské organizace zatlačí na vládu, aby se toto realizovalo?"

"Díky tomu, že se nám podařila spolupráce se Světovou bankou a Open Society Institute, kteří zaštítí z druhé stran práci romského neziskového sektoru, doufejme, že tlak bude o to větší."

"Říkala jste, že jste se setkala v New Yorku se světovým finančníkem Georgem Soroshem, o čem jste jednali?"

"Musím říci, že jsem byla opravdu překvapena Soroshovou? otevřeností a vůlí spolupracovat. Navrhoval sám několik kroků, které by se v rámci Dekády měly podniknout, a především zdůraznil účast Romů na mezinárodních setkáních, jako bylo např. prosincové setkání výboru pro Dekádu. Také jsme hovořili o vzdělávacím fondu, který bude otevřen zároveň s Dekádou, ale jeho struktura stále není jasná. Bylo jasné, že Soroshovou? hlavní prioritou je vzdělávání a že je ochoten na jeho zlepšení svými finančními prostředky i nadále přispívat."

"Jste předsedkyní sdružení Athinganoi, Dekáda - to je samozřejmě prioritní úkol, ovšem je dlouhodobý, co v roce 2004 máte vy jako sdružení Athinganoi před sebou?"

"My bychom chtěli navázat na naši už několikaletou práci, a to práci se studenty. Pracujeme na tom, aby středoškolští studenti byli připraveni na to, aby se dostali na vysokou školu, aby se potom lépe uplatnili na trhu práce. Budeme se také podílet na přípravě Mezinárodního dne Romů 8. dubna, kdy doufáme, že vás, všechny posluchače, uvidíme na naši akci a společně jej oslavíme."

"Co byste popřála posluchačům O Roma vakeren do roku 2004, na jehož prahu právě stojíme?"

"Já bych chtěla popřát hodně štěstí, zdraví a vzájemného porozumění, aby se nám i v tomto roce 2004 žilo dobře a možná i lépe, než se žilo doteď."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
08.02.2014Gabriela Hrabaňová jedná v Bruselu za Romy s vysokými úředníky Evropské komiseO Roma Vakeren
03.10.2013Vláda přijala Informaci o naplňování Dekády romské inkluze 2005 - 2015 v roce 2012Zprávy ze života Romů
02.07.2013Zpráva nevládních organizací: Vládě se nedaří zapojit Romy do procesu integraceZprávy ze života Romů
15.06.2013Gabriela Hrabaňová jedná za Romy s vysokými úředníky Evropské komiseO Roma Vakeren
18.02.2012USA se připojily k Dekádě romské inkluze jako oficiální pozorovatelO Roma Vakeren
26.07.2011Pozitivní diskriminaceZprávy ze života Romů
09.07.2011Co přineslo české předsednictví Dekádě romské inkluzeO Roma Vakeren
02.07.2011Dekádě romské inkluze od července předsedá MakedonieO Roma Vakeren
27.06.2011Česko předalo vedení romského projektu Dekáda MakedoniiZprávy ze života Romů
27.06.2011Soros: Začleňování Romů do české společnosti se zhoršujeZprávy ze života Romů
27.06.2011Česko předalo předsednictví Dekády romské inkluze MakedoniiZprávy ze života Romů
22.10.2010Jak vypadá současná Rada pro záležitosti romské menšinyO Roma Vakeren
15.10.2010Romové v Rumunsku: Přínosy Dekády romské inkluze pro rumunské RomyO Roma Vakeren
30.09.2010Francouzský velvyslanec se účastní v Praze zasedání Dekády romské inkluzeZprávy ze života Romů
02.07.2010Česká republika předsedá iniciativě Dekáda romské inkluzeO Roma Vakeren
29.06.2010Česko předsedá iniciativě Dekáda romské inkluze 2005-2015Zprávy ze života Romů
28.06.2010Česko předsedá Dekádě romské inkluzeZprávy ze života Romů
19.02.2010O životních cestách Gabriely HrabaňovéO Roma Vakeren
10.12.2009Čeští Romové jsou podle studie EU nejdiskriminovanější menšinou v uniiZprávy ze života Romů
21.07.2009Analýza: Romové odcházejí kvůli pravicovému extremismu i nízké životní úrovniZprávy ze života Romů
15.07.2009Česko reaguje na kanadská víza - odveta zasáhne diplomatyZprávy ze života Romů
20.03.2009S Gabrielou Hrabaňovou o anticikanismuO Roma Vakeren
28.11.2008S Gabrielou Hrabaňovou o pracovní cestě do KanadyO Roma Vakeren
03.08.2007Je možné přihlásit se do mezinárodní fotografické soutěže o RomechO Roma Vakeren
20.07.2007Podle DecadeWatch má Česká republika problémy ve vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
27.04.2007Časopis Jekhetane informuje o současné situaci Romů ve společnostiO Roma Vakeren
07.04.2006Jaké je cítit se celý život jako zlodějZprávy ze života Romů
27.05.2005Dekáda romské inkluze má přinést konkrétní změny v životě RomůO Roma Vakeren
27.05.2005Dekáda romské inkluze se zaměří na vzdělávání, práci, bydlení a zdravotní péčiO Roma Vakeren
26.05.2005Osm evropských států chce v příštích letech zlepšit podmínky života RomůZprávy ze života Romů
22.04.2005Představujeme Gabrielu Hrabaňovou a Ivetu Kenety ze sdružení AthinganoiO Roma Vakeren
08.04.2005O Dekádě romské inkluze pojednává časopis JekhetaneO Roma Vakeren
05.04.2005Český projekt na integraci Romů klade důraz na vzdělání a bydleníZprávy ze života Romů
21.02.2005Ke zlepšení zdraví Romů by mohli přispět zdravotničtí asistentiZprávy ze života Romů
18.02.2005Veselý z Dženo: Pokus informovat o Dekádě a zapojit Romy krachlZprávy ze života Romů
11.02.2005Romští novináři nebyli vpuštěni na slavnostní recepci Dekády romské inkluzeO Roma Vakeren
04.02.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.02.2005Osm středoevropských zemí zahajuje nový projekt integrace RomůZprávy ze života Romů
02.02.2005V Sofii zahájena konference k projektu Dekáda Romů 2005-2015Zprávy ze života Romů
01.02.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
01.02.2005Zapojení Česka do projektu Dekáda Romů provázejí rozpakyZprávy ze života Romů
01.02.2005Mezinárodní projekt Dekáda Romů 2005-2015 startujeZprávy ze života Romů
14.01.2005Národní akční plán dekády romské integrace míří do vládyO Roma Vakeren
04.01.2005Světová banka pořádá "Středoevropský summit o diskriminaci Romů"Zprávy ze života Romů
Organizace zabývající se romskou menšinouKontakty

=[ Reportáž ]=
Zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Jařab: podařilo se vytvořit systemizovaný program podpory romských komunit
Pokračujeme v bilancování uplynulého roku. Marie Vrábelová navštívila Úřad vlády a dala slovo Janu Jařabovi - zmocněnci vlády pro lidská práva.

Jan Jařab - zmocněnec vlády  pro lidská práva "Nám se podařilo vytvořit systemizovaný program podpory romských komunit, resp. potírání sociálního vyloučení v romských komunitách ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Je to ucelený program, z něhož jsme rozdělili prostředky, a ty budou distribuovány příjemcům už podle jasných pravidel, je to takový běžný systemizovaný program. Může se zdát, že to není převratné řešení, a skutečně, je to taková kapka v moři, když uvážíme potřeby sociálně vyloučených romských komunit. Je to začátek."

"Co čekáte od roku 2004, co myslíte, že bude prioritou?"

"Zvýšení dohledu nad uzavřenými institucemi, kde si představujeme vše od dětských domovů až třeba po psychiatrické léčebny, a to se třeba v dimenzi dětských domovů také týká Romů. Plánujeme paragrafované znění novelizace zákona o veřejném ochránci práv, který by měl mít nad těmito místy dohled."

"Co byste Romům do Nového roku popřál?"

"Sebevědomí, optimismus, tvořivost, víru, že se lze postavit na vlastní nohy a že lze něčeho dosáhnout. Vidím to např. dnes u Romů, kteří byli nějaký čas v zahraničí a přicházejí sice se sérií porážek- utržili od života různé šrámy- ale současně s trochu změněnou mentalitou- že se s tím dá porvat, že není třeba čekat, až majoritní společnost něco napraví, že má cenu o to bojovat sám a že je to dobře. Není čas na to, abychom čekali, že všechno udělají ti druzí."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.02.2015Vláda schválila strategii romské integrace na příštích pět letO Roma Vakeren
13.12.2014Mezinárodní romská konference v Bruselu se zabývala zlepšením integraci Romů v celé EvropěO Roma Vakeren
13.07.2013Byla představena zpráva o plnění Národní strategie integrace RomůO Roma Vakeren
12.06.2012Vládní zmocněnec pro RomyZprávy ze života Romů
08.11.2011Ministr Kubice přijel řešit problémy na sever ČechZprávy ze života Romů
15.10.2011Se Zdeňkem Gužim a Karlem Holomkem o řešení situace Romů v ČeskuO Roma Vakeren
15.10.2011Předsudky a stereotypy v přístupu vůči Romům se staly tématem výzkumu Světové bankyO Roma Vakeren
26.09.2011Varnsdorfský starosta: Situace v regionu může dál eskalovatZprávy ze života Romů
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
23.05.2011V Česku přibývá chudinských ghettZprávy ze života Romů
22.10.2010Jak vypadá současná Rada pro záležitosti romské menšinyO Roma Vakeren
15.10.2010Romové v Rumunsku: Přínosy Dekády romské inkluze pro rumunské RomyO Roma Vakeren
15.10.2010S Lejlou Abbasovou o projektu Gypsy Spirit 2010O Roma Vakeren
17.09.2010Rozhovor s Boženou Fílovou, romskou koordinátorkou pro PrahuO Roma Vakeren
02.08.2010Němci ocení mladé Romy z Ostravy za boj proti diskriminaciZprávy ze života Romů
21.05.2010V dodržování lidských práv máme rezervyZprávy ze života Romů
14.05.2010O vzdělávání romských dětí s Martinem ŠimáčkemO Roma Vakeren
12.03.2010USA kriticky hodnotí situaci Romů v ČeskuZprávy ze života Romů
29.01.2010Vláda schválila Koncepci romské integraceO Roma Vakeren
23.12.2009Kocáb: Agentura pro začleňování Romů by se měla proměnit v celostátní úřadZprávy ze života Romů
22.12.2009O integraci Romů do české společnostiZprávy ze života Romů
21.12.2009Vláda chce bojovat proti sociálnímu vyloučení RomůZprávy ze života Romů
21.12.2009Vláda souhlasí s Kocábovou koncepcí romské integraceZprávy ze života Romů
03.07.2009Evropští poslanci odsouhlasili integrovanou evropskou platformu pro začleňování Romů do společnostiO Roma Vakeren
14.12.2007Na 10. prosince připadá Mezinárodní den lidských práv O Roma Vakeren
26.08.2005V Pardubicích proběhlo setkání romských a proromských aktivistůO Roma Vakeren
26.08.2005Součástí projektu romské integrace je i mediální kurzO Roma Vakeren
04.05.2005Ministři dostanou další úkoly týkající se integrace Romů v záříZprávy ze života Romů
01.03.2005USA: Naplňování lidských práv v ČR lepší, některé problémy trvajíZprávy ze života Romů
25.01.2005Zlínský kraj podpoří projekty integrace, loni dal peníze obcímZprávy ze života Romů
07.01.2005Za zveřejnění případů sterilizace romských žen získal Jiří Kopal cenu Charlotty MasarykovéO Roma Vakeren
12.11.2004Sdružení pro podporu integraceO Roma Vakeren
12.11.2004Svatopluk Karásek - nový zmocněnec pro lidská právaO Roma Vakeren
15.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
02.07.2004Vláda přijala třetí aktualizaci koncepce romské integraceO Roma Vakeren
14.05.2004Program romské integraceO Roma Vakeren
09.01.2004Ondřej Giňa: je důležité, že jsem RomO Roma Vakeren
09.01.2004Co se děje v brněnském romském středisku Drom?O Roma Vakeren
20.06.2003Sborník "Co se osvědčilo" představuje úspěšné projekty pro romskou menšinuO Roma Vakeren
13.06.2003Postřehy o životě Romů v zemích EUO Roma Vakeren
06.06.2003Host O Roma vakeren: Anna a Ladislav SuchánkoviO Roma Vakeren
06.06.2003Rokycanští Romové představují své aktivityO Roma Vakeren
30.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
25.04.2003Problematické zvláštní školyO Roma Vakeren
25.04.2003Liga lidských právO Roma Vakeren
11.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.03.2003Kvalita vzdělávání Romů se má zvyšovatO Roma Vakeren
14.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003V ústecké Matiční ulici budou místní a dobrovolníci opět uklízet odpadFotoaktuality
12.02.2003Ve Vesničce soužití se narodilo první dítěFotoaktuality
07.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
17.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
22.11.2002Severočeský JirkovO Roma Vakeren
15.11.2002Ostravská Vesnička soužitíO Roma Vakeren
08.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
13.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002Začal nový školní rokO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
02.08.2002Exodus Romů do Velké Británie pokračujeO Roma Vakeren
19.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.07.2002Integrační středisko pro mládež v Chodově u Karlových VarůO Roma Vakeren
28.06.2002Michaela Sabova z Amnesty InternationalO Roma Vakeren
21.06.2002Romské ženy chtějí změnit své postavení ve společnostiO Roma Vakeren
21.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
17.05.2002Jan Jařab, vládní zmocněnec pro lidská právaO Roma Vakeren
17.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
17.05.2002VazbaO Roma Vakeren
15.05.2002Prezident by uvítal více státní pomoci Romům, azylantům a vězňůmZprávy ze života Romů
15.05.2002Prezident by uvítal více státní pomoci Romům, azylantům a vězňůmZprávy ze života Romů
13.05.2002Český helsinský výbor kritizuje situaci RomůZprávy ze života Romů
10.05.2002Je třeba vždy platit pokutu za černou jízdu?O Roma Vakeren
04.05.2002V ČR vznikají podle Mladé fronty Dnes etnická ghetta, naplněná sociálně slabými RomyZprávy ze života Romů
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
02.05.2002Britové v dubnu znemožnili cestu do Londýna sedmi desítkám lidíZprávy ze života Romů
19.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.02.2002Právní poradnaO Roma Vakeren
01.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.11.2001Kabinet projedná opatření posilující integraci romské menšinyZprávy ze života Romů
30.08.2001Jan Kavan: Britské kontroly v Ruzyni budou od čtvrtka pozastavenyZprávy ze života Romů
30.08.2001Romové pozastavení kontrol vítají, ale situaci to prý neřešíZprávy ze života Romů
24.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
17.08.2001Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
03.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
03.08.2001Britští imigrační úředníci jsou stále na ruzyňském letištiO Roma Vakeren
27.07.2001Romové do Londýna neodletěliO Roma Vakeren
25.07.2001Vláda musí dát najevo, že bere rasistické zločiny vážněZprávy ze života Romů
20.07.2001Přehled tiskuO Roma Vakeren
26.06.2001Program vlády zaměřený na rasovou a etnickou rovnostZprávy ze života Romů
26.06.2001Program vlády zaměřený na rasovou a etnickou rovnostZprávy ze života Romů
04.06.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
20.04.2001PrahaO Roma Vakeren
06.04.2001Ústí nad labemO Roma Vakeren
05.04.2001KvětenHistorie
05.04.2001ListopadHistorie
29.03.2001Program VariantyZprávy ze života Romů
28.03.2001Zpráva o dodržování lidských práv v ČR je podle Petra Uhla objektivníZprávy ze života Romů
08.03.2001Část rokycanských Romů se distancuje od plánované demonstraceZprávy ze života Romů
31.01.2001Jednání Mezinárodní fóra o intoleranci ve StockholmuZprávy ze života Romů
28.01.2001Předseda ROI Ščuka vyzval Romy k větší politické aktivitěZprávy ze života Romů
08.12.2000Pardubice hostí konferenci o integraci Romů do společnostiZprávy ze života Romů
08.11.2000Zpráva expertů OBSE kritizuje životní podmínky Romů v EvropěZprávy ze života Romů
08.11.2000Vládní projekty by měly zlepšit soužití s RomyZprávy ze života Romů
08.11.2000Ondřej Giňa: V Matiční ulici se po roce nic nezměniloZprávy ze života Romů
08.11.2000Světová banka: Většina Romů žije pod hranicí chudobyZprávy ze života Romů
06.09.2000Romské centrum v Břeclavi bude otevřeno patrně koncem záříZprávy ze života Romů
28.07.2000Účastníci Mezinárodního romského kongresu v Praze očekávají omluvu od německého státu za útrapy běhZprávy ze života Romů
09.07.2000V Bratislavě jednala OBSE o situaci Romů v EvropěZprávy ze života Romů
09.07.2000Vláda schválila koncepci integrace romské komunity a návrh věcného záměru zákona o právech národnostZprávy ze života Romů
09.07.2000Žaloba na české školství splnila podle Romů účelZprávy ze života Romů
09.07.2000Rokycanská radnice bude jednat s nově vzniklým romským sdruženímZprávy ze života Romů
09.07.2000Vystěhování novopackých Romů je podle ústecké starostky etnickou čistkouZprávy ze života Romů
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
11.06.2000Skončily Jízdy toleranceZprávy ze života Romů
11.06.2000Premiéři Zeman a Dzurinda považují romský problém za celoevropskýZprávy ze života Romů
11.06.2000Romové položili věnce k pomníku romským obětem války v LetechZprávy ze života Romů
11.06.2000Konzultant RE: Žádné zvláštní špatné vztahy s Romy v Ústí nejsouZprávy ze života Romů
11.06.2000Rychetský představil sedm cílů koncepce romské integraceZprávy ze života Romů
05.05.2000Zpráva o stavu lidských práv v České republice v roce 1999Zprávy ze života Romů
05.05.2000Ústavní soud zrušil části zákona o obcíchZprávy ze života Romů
05.05.2000V New Yorku se konala konference o českých RomechZprávy ze života Romů
05.05.2000Na romské integrační projekty vyčlenila vláda 21 miliónů korunZprávy ze života Romů
27.03.2000Vysoká komisařka OSN pro uprchlíky požaduje více bezpečnosti pro Srby a Romy v KosovuZprávy ze života Romů
24.03.2000Ministři jednali o koncepci politiky vůči RomůmZprávy ze života Romů
22.03.2000Romové požadují vlastní úřadZprávy ze života Romů
21.03.2000Situace Romů v ČR lepší než v jiných postkomunistických zemíchZprávy ze života Romů
14.03.2000Romové chtějí vybudovat v Novém Boru romskou vesničku SoužitíZprávy ze života Romů
08.03.2000Slovenští Romové žádají uplatňování zákona o jazyceZprávy ze života Romů
06.03.2000Komise pro romské záležitosti rozhodovala na svém mimořádném zasedání o rozdělení penězZprávy ze života Romů
29.02.2000Romové ze západní Čech chtějí peníze na emigraciZprávy ze života Romů
26.02.2000Ostravští Romové žalující školský systém se obrátí na Evropský soudZprávy ze života Romů
26.02.2000České vládě se podle New York Times po zbourání zdi v Ústí ulevilo, Romové si ale nepomohliZprávy ze života Romů
26.02.2000Romové protestující v Matiční vidí východisko v emigraciZprávy ze života Romů
26.02.2000Plot v ústecké Matiční ulici byl rozebrán a odvezenZprávy ze života Romů
26.02.2000Romské grémium zahájilo protestní akci v Matiční uliciZprávy ze života Romů
26.02.2000Romové pád plotu v Matiční ulici neslavili a obávají se ghettaZprávy ze života Romů
26.02.2000Situací romské komunity se zabývá vládaZprávy ze života Romů
26.02.2000Podle poslanců je třeba vědět, proč úřady práce Romy označovalyZprávy ze života Romů
26.02.2000Podle prezidenta Václava Havla problém v Matiční ulici zbouráním plotu ještě nekončíZprávy ze života Romů
26.02.2000Vláda se rozhodla zakročit proti organizacím a hnutím potlačujícím lidská právaZprávy ze života Romů
26.02.2000Karlovy Vary dají 250.000 korun na romské kulturní centrumZprávy ze života Romů
26.02.2000Úřady práce si už řadu let v evidenci označují zvlášť RomyZprávy ze života Romů
26.02.2000Rozhodnutí odstranit zeď v Matiční ulici přivítala Evropská komiseZprávy ze života Romů
26.02.2000Uhl se domnívá, že vláda v otázce Romů postupuje pomaluZprávy ze života Romů
26.02.2000Eva ŠotolováAnketa
26.02.2000Podle dečínských sociálních demokratů je postup Romů a Uhla v Matiční ulici nešťastnýZprávy ze života Romů
26.02.2000LedenHistorie
26.02.2000Britský ministr vnitra Jack Straw ocenil zboření zdi v Matiční uliciZprávy ze života Romů
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000Na mítinku v Ústí demonstrovalo proti plotu v Matiční asi 40 lidíZprávy ze života Romů
26.02.2000KvětenHistorie
26.02.2000Britská strana oceňuje podle vicepremiéra Pavla Rychetského snahu o zajištění soužití v České republZprávy ze života Romů
26.02.2000Situace Romů v ČR se podle Karla Holomka od roku 1989 zhoršilaZprávy ze života Romů
26.02.2000Advokátka Veselá-Samková zvažuje podání žaloby i na britské úřadyZprávy ze života Romů
26.02.2000HistorieHistorie
26.02.2000ČervenecHistorie
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000Ústecké zastupitelstvo rozhodlo o zbourání kontroverzního plotu v Matiční uliciZprávy ze života Romů
26.02.2000Vicepremiér Rychetský slíbil Romům, že vláda problém plotu v Matiční vyřešíZprávy ze života Romů
26.02.2000RijenHistorie
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000Zpráva Českého Helsinského Výboru za rok 1994Historie
26.02.2000Martin Palouš věří, že zeď v Matiční ulici v krátké době nebude státZprávy ze života Romů
26.02.2000Helsinský výbor Kongresu USA ostře kritizuje zeď v MatičníZprávy ze života Romů
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANČÍ USA ZA ROK 1995Historie
26.02.2000Romští aktivisté zveřejnili Výzvu proti apartheidu Romů v ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000Velvyslanec USA v ČR John Shattuck se v Rokycanech setkal s RomyZprávy ze života Romů
26.02.2000Evropské středisko pro práva Romů protestuje proti stavbě plotu v ústecké Matiční uliciZprávy ze života Romů
26.02.2000HistorieHistorie
26.02.2000Premiér Zeman se dohodl s Romy, že do konce měsíce přeruší protesty v Matiční uliciZprávy ze života Romů
26.02.2000Uplynul jeden rok od vraždy sudánského studentaHistorie
26.02.2000ZáříHistorie
26.02.2000Vládní zmocněnec Petr Uhl viní představitele Neštěmic z neúcty k právuZprávy ze života Romů
26.02.2000Zpráva Helsinské komise Kongresu USA z roku 1994Historie
26.02.2000Podle Güntera Verheugena poškozuje plot v Matiční ulici image České republikyZprávy ze života Romů
26.02.2000V Matiční ulici začala stavba plotuZprávy ze života Romů
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANIČÍ USA ZA ROK 1994Historie
26.02.2000Neštěmický starosta veze do Helsink fotografie plotu v MatičníZprávy ze života Romů
26.02.2000Romské organizace v Polsku a Litvě zahajují kampaň proti betonovému plotu v Matiční ulici v Ústí nadZprávy ze života Romů
26.02.2000Česká republika podle amerického ministerstva zahraničí v zásadě lidská práva dodržujeZprávy ze života Romů
22.02.2000V Litoměřicích budou mít Romové poradenské centrumZprávy ze života Romů
22.02.2000Čeští a slovenští senátoři mluvili o RomechZprávy ze života Romů
09.02.2000Společnost Člověk v tísni představila projekt na pomoc RomůmZprávy ze života Romů
04.02.2000Koncepce romské integrace bude znovu projednána na seminářiZprávy ze života Romů
03.02.2000Koncepce romské integrace ve vládě neprošlaZprávy ze života Romů
19.01.2000Stále více lidí je stíháno za rasově motivované činyZprávy ze života Romů
13.01.2000V ČR by měl vzniknout Úřad pro etnickou rovnost a integraci RomůAktuality
13.01.2000V ČR by měl vzniknout Úřad pro etnickou rovnost a integraci RomůZprávy ze života Romů
07.01.2000Romové chtějí svého vládního zmocněnceZprávy ze života Romů
11.12.1999Romům a respektování lidských práv byla věnována mezinárodní konference v BratislavěZprávy ze života Romů
04.12.1999Projekt Stories Exchange má zlepšit komunikaci mezi Čechy a RomyZprávy ze života Romů
01.12.1999Další ústečtí občané v okolí Matiční žádají vykoupení svých domkůZprávy ze života Romů
21.09.1999Zpravodaj OSN přijel do České republiky sledovat životní podmínky RomůZprávy ze života Romů
20.09.1999Obyvatelé Vsetína chtěli oddělit Romy zdí, radnice jejich návrh odmítlaZprávy ze života Romů
13.09.1999EU by mohla podle ministra Kavana finančně přispět ČR na programy pro RomyZprávy ze života Romů
07.09.1999Radní v Přerově chtějí zlepšit soužití Romů s ostatními obyvateliZprávy ze života Romů
07.09.1999Uhl i Mlynář si myslí, že stavba v Matiční nemůže pokračovatZprávy ze života Romů
04.09.1999V Matiční ulici bude mít nový keramický plot vchody jako jsou v nynějším kovovémZprávy ze života Romů
03.09.1999Romové, jejichž děti opustily zvláštní školu, trvají na žaloběZprávy ze života Romů
01.09.1999Švédská agentura TT o švédsko-české iniciativě na podporu RomůZprávy ze života Romů
01.09.1999Romové v ústecké Matiční ulici z vděčnosti ozdobili lípuZprávy ze života Romů
01.09.1999Uhl uvítal, že se okresní úřad Romů v Matiční ulici zastalZprávy ze života Romů
27.08.1999Soužití s Romy se podle průzkumu IVVM zlepšujeZprávy ze života Romů
15.08.1999Vládní úředníci: rasistický útlak vůči Romům v Chomutově nebylZprávy ze života Romů
12.08.1999Romové jihlavského sídliště Horní Kosov nesouhlasí s obsahem petice, která činí ze spolužití s nimiZprávy ze života Romů
11.08.1999Rada pro lidská práva nesouhlasí s tvrzením o diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
08.08.1999Starosta Neštěmic požádal Uhla, aby se přestal zabývat Matiční ulicíZprávy ze života Romů
05.08.1999Kauza Matiční ulice se dočká knižního vydáníZprávy ze života Romů
04.08.1999Krnovští radní a místní Romové čelí antiromské peticiZprávy ze života Romů
18.06.1999Ústečtí zastupitelé potvrdili platnost usnesení o plotu v MatičníZprávy ze života Romů
29.05.1999Rada pro národnosti připravuje normy o právech etnických menšinZprávy ze života Romů
28.05.1999Petr Úhl má obavy, aby se rozhodování o ústecké zdi nestalo předmětem politického bojeZprávy ze života Romů
27.05.1999Vláda se rozhodla zabránit stavbě plotu v ústecké Matiční uliciZprávy ze života Romů
16.05.1999Shattuck: České soudy nedostatečně trestají útoky na RomyZprávy ze života Romů
08.05.1999Uhl doporučil vládě, aby otázku Matiční řešil ústecký magistrátZprávy ze života Romů
03.05.1999Prvomájová demonstrace skinheadů na Střeleckém ostrověZprávy ze života Romů
01.05.1999Uhl vládě předložil koncepci boje proti rasistickým organizacímZprávy ze života Romů
24.04.1999Polovina občanů vnímá soužití s Romy jako velký problémZprávy ze života Romů
23.04.1999Rada pro národnosti: V ČR nejsou zcela dodržována práva menšinZprávy ze života Romů
23.04.1999Uhl: Starosta neměl k dohodě o plotu v ústecké Matiční ulici svoleníZprávy ze života Romů
18.04.1999Petr Uhl a ústečtí představitelé se vzájemně obviňují, že škodí ČRZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
06.03.1999Petr Uhl navštíví Maďarsko, aby zhodnotil fungování autonomie menšinZprávy ze života Romů
01.03.1999ČR dodržuje lidská práva, problémy jsou s romskou menšinouZprávy ze života Romů
22.01.1999Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
04.12.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
16.10.1998BruselZprávy ze života Romů
16.10.1998PrahaZprávy ze života Romů
04.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
30.04.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
06.03.1998KolínZprávy ze života Romů
06.02.1998StrasburkZprávy ze života Romů
05.12.1997KlagenfurtZprávy ze života Romů
18.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
04.09.1997New YorkZprávy ze života Romů
04.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
25.07.1997PrahaZprávy ze života Romů
Situace Romů v letech 1989 - 1992Historie

=[ Reportáž ]=
Týdeník Romano hangos - Romský hlas
Zlepšit komunikaci mezi Romy a většinovou společností si dnes klade za cíl řada vycházejících novin a časopisů. Mezi nimi se výrazně profiluje týdeník Romano hangos - Romský hlas, který je psán dílem romsky a dílem česky. Po čtyřech letech existence si tyto romské noviny s centrální redakcí v Brně našli čtenářskou základnu po celé republice. Podrobnosti o týdeníku zjišťovala v rozhovoru s Karlem Holomkem Sabina Vrbková.

Romský časopis Romano hangos "Mě by zajímalo, komu je vlastně romský časopis Romano hangos určen? Jen Romům?"

"Určitě ne, Romano hangos je publicistika, politika, věci ze společnosti, kultura, také tam uveřejňujeme romské texty, které by měly vést ke kodifikaci a používání romského jazyka. Je tedy určen hlavně romské populaci, ale také odborníkům, kteří se profesionálně zabývají integrací Romů do společnosti, tzn. lidé z úřadů státních, vládních a také z univerzit, knihoven."

"Kolik asi máte čtenářů z romské komunity, máte o tom přehled?"

"Jednak máme stále abonenty, které máme v databázi a jimž časopis zasíláme a samozřejmě, že se snažíme o to, abychom získali předplatitele, což je u romské části populace dosti obtížné, i když pochopitelné. V tomto okamžiku máme asi 1800 takovýchto adresátů a, řekněme, asi kolem 2000 čtenářů."

"Řekl jste, že časopis si našel své čtenáře, jste relativně spokojen, přece jen, plánujete nějaké změny do Nového roku?"

"Já doufám, že už jsme našli svoji tvář a filosofii tohoto deníku, který především směřuje k budování mostů mezi majoritní společností a Romy. Kde máme obrovské rezervy- více pracovat se čtenáři tak, aby nám oni co nejvíce psali a abychom získali lepší a kvalitnější a pravidelně píšící regionální dopisovatele, což je u Romů opravdu buditelský úkol, protože zatím se všechno dělo slovně-předávání z generace na generaci- a najednou se mají vyjadřovat písemně. My od nich vyžadujeme jen informace, které mají nějakou podstatu, jinak veškeré stylistické opravy a korektury děláme tak, abychom zachovali ducha příspěvku."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
18.04.2015Karel Holomek získal od romských studentů ocenění za svou práci v médiíchO Roma Vakeren
24.08.2013Vzpomínky Karla Holomka na úniky před nacistickými transportyO Roma Vakeren
19.05.2011Lidská práva na vedlejší kolejiZprávy ze života Romů
19.02.2011Kniha Dávné vzpomínky popisuje osudy rodu HolomkůO Roma Vakeren
01.01.2011Karel Holomek získal Cenu Gypsy SpiritO Roma Vakeren
13.11.2009Listopad 1989 změnil také život RomůO Roma Vakeren
10.07.2009Romano hangos patří k hlavním romským médiím v ČeskuO Roma Vakeren
10.07.2009Jak mají vypadat noviny pro Romy?O Roma Vakeren
02.01.2009Jaký byl rok 2008 pro bojovníky proti rasismu?O Roma Vakeren
12.12.2008Řeč Karla Holomka ke kanadské guvernérceO Roma Vakeren
17.10.2008Měsíčník Romano hangos opět vycházíO Roma Vakeren
02.11.2007Romský aktivista Ing. Karel Holomek dostal cenu Prix IreneO Roma Vakeren
07.01.2007Rok 2006 pohledem Karla HolomkaO Roma Vakeren
06.01.2006Podle Karla Holomka je situace Romů v Brně lepší než na jiných místech republikyO Roma Vakeren
07.01.2005Bilance roku 2004 očima předsedy Společenství Romů na MoravěO Roma Vakeren
19.11.2004Romano hangos jsou nejznámější romské noviny v ČRO Roma Vakeren
21.05.2004Redaktoři Romano hangos odvezli na Slovensko humanitární pomocO Roma Vakeren
21.05.2004Představujeme Janu Kabeláčovou ze čtrnáctideníku Romano hangosO Roma Vakeren
09.04.2004Ing. Karel Holomek: Jsme svéprávná národnostní menšina!O Roma Vakeren
20.02.2004Romano hangos jsou jediné romské noviny v ČRO Roma Vakeren
09.01.2004Na základních školách by se měla vyučovat i romštinaO Roma Vakeren
28.02.2003Brno každoročně vyčleňuje z rozpočtu peníze na podporu činnosti národnostních menšinO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
01.11.2002Z ruskou prezidenta přijali ocenění i Milena Hübschmanová a ing. Karel HolomekO Roma Vakeren
01.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.03.2002Co vytýká Milan Knížák RomůmO Roma Vakeren
07.12.2001Slovenská menšina v ČR má svůj časopisO Roma Vakeren
30.11.2001Grémium romských regionálních představitelů zorganizovalo konferenci v PrazeO Roma Vakeren
30.11.2001Muzeum romské kultury v Brně oslavilo 10. narozeninyO Roma Vakeren
23.11.2001Muzeum romské kultury v Brně slaví desáté narozeninyO Roma Vakeren
02.11.2001VsetínO Roma Vakeren
18.05.2001Pietního aktu v Letech se zúčastnila i řada významných osobnostíO Roma Vakeren
11.06.2000Nepoučení z holocaustu může vést podle Romů k opakování minulostiZprávy ze života Romů
05.05.2000Podle Holomka chybí Romům demokraticky zvolená reprezentaceZprávy ze života Romů
17.04.2000Ing. Karel Holomek - romský aktivistaOsobnosti
26.02.2000Reakce ceskych predstaviteluRomská emigrace
26.02.2000Situace Romů v ČR se podle Karla Holomka od roku 1989 zhoršilaZprávy ze života Romů
15.12.1999Petr Uhl by podle Romano Hangos rozhodně neměl rezignovatZprávy ze života Romů
12.02.1999LányZprávy ze života Romů
07.08.1998Podle Karla Holomka je situace Romů na Slovensku lepší než v ČRZprávy ze života Romů
10.07.1998PrahaZprávy ze života Romů
31.10.1997BrnoZprávy ze života Romů
Romská médiaKontakty
ChanovFakta o Romech

=[ Reportáž ]=
Karlovarská romská občanská poradna pokračuje v pomoci občanům
Romské občanské sdružení v Karlových Varech patří mezi nejaktivnější organizace svého druhu v západních Čechách. Jak se mu dařilo v uplynulém roce naplnit své záměry a plány, zjišťoval Zdeněk Trnka.

Karlovarské romské občanské sdružení sídlí ve čtvrti Tuhnice. Aktivit organizace přibývá. Kromě sportovního klubu a vzdělávacích kurzů provozuje i občanskou poradnu. Právě na její činnost se zde podařilo získat 800 tisíc Kč z Úřadu vlády a mezinárodní nadace. Finančně přispívá i magistrát města. Poradna zahájila svou činnost na konci prázdnin, do konce roku využilo jejích služeb více než 160 klientů ze sociálně slabých rodin.

"Procentuálně nás navštívilo více lidí z majoritní části a jednalo se vesměs o občansko-právní spory, majetkové vyrovnání, měly jsme tu také dva případy rozvodové."

Podle šéfa romského občanského sdružení Ladislava Bílého se poradna zaměřuje zejména na řešení problémů s nájemními smlouvami, vyplňováním dotazníků a žádostí a potížemi při kontaktu s úředníky. Trestním právem se poradna až na výjimky nezabývá.

"Klientka z Ostrova nám zaslala dopis, kde si stěžovala na nějakou romskou rodinu, něco si půjčili a nevrátili atd. To je trestná činnost, a v této věci by s měla obrátit na policii ČR."

Ani zajímavé případy se, podle Ladislava Bílého, občanské poradně nevyhýbaly.

"Obrátil se na nás pán, že mu byla odebrána zbraň."

V podobných situacích ale pracovníci poradny lidem doporučují kontakt s policejními orgány a dalšími institucemi. V současné době provozovatelé karlovarské poradny romského občanského sdružení řeší problém jak dál. Finanční prostředky jsou na nejbližší tři měsíce a osud poradenského zařízení zaměstnávajícího tři pracovníky je, podle Ladislava Bílého, nejistý.

"Podali jsme nějaké projekty na Úřad vlády a na Nadaci rozvoje občanské společnosti. V druhém případě už víme, že jsme neuspěli a v prvním případě máme informace, že ano, ale ještě nevíme přesně, jaká je to suma."

Zástupci karlovarského občanského sdružení spoléhají také na příspěvek karlovarského magistrátu a možnost uzavření poradny si zatím vůbec nepřipouštějí.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
12.09.2003Novou občanskou poradnu v Karlových Varech provozuje Romské občanské sdruženíO Roma Vakeren
13.06.2003V Karlových Varech je nová občanská poradnaO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Co přinesl rok 2003 Romům podle ředitele sdružení Dženo Ivana Veselého
Jaký byl letošní rok pro Romy v Česku? Jan Mišurec požádal o shodnocení uplynulých událostí ředitele sdružení Dženo Ivana Veselého.

Ivan Veselý "Tento rok byl rok významný, rok příprav na změny, rok velkých sociálních problémů, kulturních akcí, rok, kdy se rozhodovalo, jestli Česká republika vstoupí do EU. Důležité bude, jak se tyto přípravy projeví v následujícím období, a to v roce 2005 a 2006."

"Jak vnímáte v tomto roce práci mezi romskými neziskovými organizacemi a médii?"

"Co se týká spolupráce mezi jednotlivými romskými organizacemi, byl velice plodný. Sešli jsme se dvakrát v období přípravy na referendum, diskutovali jsme Fórum sjednocení romského hnutí, strategie směrem k EU a k mezinárodním organizacím. Co se týče spolupráce s romskými médii, tak jak s kterými, ale také je ta spolupráce velice dobrá."

"Co by se třeba v tomto směru mělo v příštím roce ještě zlepšit?"

" Budeme muset zformalizovat, což máme v plánu, na přelomu února a března, tuto spolupráci i v Romské asociaci nevládních organizací, a to tak, aby to bylo těleso vystupující směrem ven a začneme náš program realizovat a prosazovat. Začneme vyžadovat to, co nám náleží podle ústavy a ze statutu občanů této země. Co se týče další spolupráce romských médií, tak s kolegy s Romano hangos a s romskou redakcí Českého rozhlasu jsme konzultovali Rota International Network Group. Toto seskupení by mělo mít jednotnou mediální strategii, co se týče informování o Romech směrem ven a co se týče informování směrem dovnitř romských komunit."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
16.05.2015Romové jsou největší etnickou menšinou v EvropěO Roma Vakeren
13.12.2014Mezinárodní romská konference v Bruselu se zabývala zlepšením integraci Romů v celé EvropěO Roma Vakeren
11.01.2014Výstava Věřte – nevěřte mapuje mediální obraz Romů od 19. století do současnostiO Roma Vakeren
30.11.2013Internetová média zhoršila obraz Romů ve společnostiO Roma Vakeren
19.10.2013Členské státy EU mají zintenzivnit úsilí zaměřené na integraci RomůO Roma Vakeren
08.07.2013Média Romy neberou jako partneryZprávy ze života Romů
11.04.2013Agentura pro sociální začleňování představila výsledky výzkumu o zobrazování Romů v médiíchO Roma Vakeren
10.04.2013Rom v médiích? Nepřizpůsobivý kriminálníkZprávy ze života Romů
09.04.2013Obraz Romů v médiích je stále jednotvárný, uvádí výzkumZprávy ze života Romů
08.04.2013Romové v Bruselu protestovali proti diskriminaci. Zapojili se i ti z ČeskaZprávy ze života Romů
17.11.2012Novináři přispívají k negativnímu pohledu na RomyO Roma Vakeren
09.11.2012Obraz Romů v evropských médiíchZprávy ze života Romů
05.11.2012Na konferenci se představily romské vzory hodné následováníZprávy ze života Romů
02.11.2012Romové v médiích - negativa, stereotypy, polopravdyZprávy ze života Romů
20.05.2011Rada Evropské unie přijala závěry o „Rámci EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů do roku 2020“Zprávy ze života Romů
09.03.2011Evropský parlament požaduje závazné normy EU pro lepší integraci nejpočetnější evropské menšinyZprávy ze života Romů
08.01.2011Negativní obraz Romů v médiíchO Roma Vakeren
04.12.2010Začleňování Romů nemůže probíhat jen na papíře, říká komisařkaZprávy ze života Romů
01.10.2010S Ivanem Veselým o Asociaci romských občanských iniciativO Roma Vakeren
10.09.2010S Fedorem Gálem o tom, jak média informují o RomechO Roma Vakeren
29.04.2010Colorful but Colorblind - Pestrý ale barvoslepýZprávy ze života Romů
18.12.2009O Vánocích v rodinách pracovníků sdružení DženoO Roma Vakeren
20.11.2009Vyšla studie Dvacet let rozvoje, stagnace nebo úpadku?O Roma Vakeren
25.08.2009V4 bude jednat o romské problematice a boji proti extremismuZprávy ze života Romů
08.08.2009Romské organizace v Česku sdružuje nová asociaceZprávy ze života Romů
04.08.2009Jak se na svou situaci dívají Romové?Zprávy ze života Romů
06.05.2009Sociální vyloučení Romů způsobuje České republice mnohamiliardové ztrátyZprávy ze života Romů
24.04.2009Romové budou 3. května demonstrovat proti sílícímu extremismuZprávy ze života Romů
13.03.2009Evropský parlament požaduje vytvoření společné strategie pro integraci RomůO Roma Vakeren
11.03.2009Evropský parlament pro integraci romské menšiny do společnostiZprávy ze života Romů
11.03.2009Sociální situace Romů: prioritou zůstává vzděláníZprávy ze života Romů
02.01.2009Rok 2008 očima Ivana VeseléhoO Roma Vakeren
03.09.2008Byla zahájena novinářská soutěž na téma diskriminace a rozmanitostZprávy ze života Romů
28.03.2008O setkání aktivistů z romských organizací O Roma Vakeren
14.12.2007Romské vysílání Českého rozhlasu slaví 15. narozeniny O Roma Vakeren
07.12.2007Romové v sociálních změnáchO Roma Vakeren
30.11.2007Sdružení Dženo pořádá seminář "Romové v sociálních změnách" O Roma Vakeren
22.11.2007Deník Die Tageszeitung o diskriminaci Romů v EU, včetně Česka Zprávy ze života Romů
03.08.2007Ivan Veselý byl jmenován do pracovní skupiny při MŠMT pro vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
27.07.2007Absolventi žurnalistického kurzu pro mladé Romy převzali certifikátyO Roma Vakeren
20.07.2007Kurz žurnalistického minima bude ukončen slavnostním předáním certifikátůZprávy ze života Romů
13.07.2007Kurz žurnalistického minima pro mladé Romy vychoval nové redaktoryO Roma Vakeren
22.06.2007Sdružení Dženo pořádá kurzy pro nové romské novinářeO Roma Vakeren
08.06.2007Romská média u nás i ve světěO Roma Vakeren
08.06.2007Romský novinář dělá v Metru parlamentního zpravodajeO Roma Vakeren
27.04.2007Studenti mediálního kurzu sdružení Dženo půjdou na praxeO Roma Vakeren
16.02.2007Pro romské zájemce o práci v médiích je častou bariérou češtinaO Roma Vakeren
27.10.2006Kurz žurnalistického minima pro Romy začalO Roma Vakeren
15.09.2006Sdružení Dženo provedlo výzkum mapující život Romů a jejich ekonomickou situaciO Roma Vakeren
30.08.2006Průzkum mezi Romy ukázal na velký posun ve vnímání významu vzděláníZprávy ze života Romů
13.12.2005Romská diplomacie: Výzva pro Evropské instituce?Zprávy ze života Romů
06.12.2005Romové ze starých členských zemí EU se podělí o své zkušenosti s Romy z Ústeckého a Karlovarského krajeZprávy ze života Romů
02.12.2005Romské ženy se setkají s poslanci Evropského parlamentuO Roma Vakeren
04.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
01.07.2005Postavení romských médií je složité kvůli nedostatku financíO Roma Vakeren
20.05.2005V Evropském parlamentu se debatovalo o Letech u PískuO Roma Vakeren
20.05.2005V Praze proběhl seminář na téma "Menšinová politika v zemích EU 25 ve vztahu k menšině Romů a Sintů"O Roma Vakeren
06.05.2005V Parlamentu proběhne konference na téma Romové v sociálních změnáchO Roma Vakeren
06.05.2005Praha bude dějištěm mezinárodní konference o Romech v EUO Roma Vakeren
29.04.2005Evropské centrum pro práva Romů vítá rezoluci EP o situaci RomůZprávy ze života Romů
29.04.2005Romští předáci přivítali rezoluci na zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
29.04.2005Paroubek je pro zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
29.04.2005Politici se zřejmě vrátí k debatě o zrušení vepřína v LetechZprávy ze života Romů
28.04.2005EP schválil rezoluci odsuzující diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
27.04.2005Europoslanci chtějí řešit romskou otázku v rámci EUZprávy ze života Romů
25.04.2005Špidla vyhlásil boj za lepší postavení Romů v zemích EUZprávy ze života Romů
10.03.2005V Česku vzniká národní centrum Evropské sítě proti rasismuZprávy ze života Romů
07.01.2005Sdružení Dženo připravuje projekt romské televizeO Roma Vakeren
27.12.2004Sdružení Dženo spustilo vysílání internetové televize TV JakhZprávy ze života Romů
19.11.2004V Praze probíhá výstava "Romský tisk včera a dnes"O Roma Vakeren
19.11.2004Romano hangos jsou nejznámější romské noviny v ČRO Roma Vakeren
19.11.2004Rádio Rota oslavilo druhé výročí své existenceO Roma Vakeren
19.11.2004Poslankyně Taťána Fischerová hodnotí výstavu "Romský tisk včera a dnes" kladněO Roma Vakeren
15.10.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.09.2004Mediální školeníO Roma Vakeren
20.08.2004Statistické šetření v romské komunitěO Roma Vakeren
02.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
14.05.2004Kurz mezinárodní orientace pro RomyO Roma Vakeren
09.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.04.2004Evropští Romové věří v rozšíření EU; čeští Romové jsou skeptičtíZprávy ze života Romů
08.04.2004Prezident romské unie: Náš problém může v EU ztratit na významuZprávy ze života Romů
05.04.2004Romové budou největší etnickou menšinou Evropské unieZprávy ze života Romů
20.02.2004Měsíčník Amaro Gendalos bude vycházet už jen na internetuO Roma Vakeren
20.02.2004Romano hangos jsou jediné romské noviny v ČRO Roma Vakeren
20.02.2004Začal vycházet nový romský časopis Zrcadlo GendalosO Roma Vakeren
11.02.2004Romské Sdružení Dženo se distancuje od časopisu Zrcadlo GendalosZprávy ze života Romů
04.02.2004Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
09.01.2004Co se děje v brněnském romském středisku Drom?O Roma Vakeren
09.01.2004Ondřej Giňa: je důležité, že jsem RomO Roma Vakeren
28.11.2003Sdružení Dženo a Radio Rota usilují o zlepšení postavení Romů ve většinové společnostiO Roma Vakeren
21.11.2003Radio Rota oslavilo první narozeninyO Roma Vakeren
14.11.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.10.2003Měsíčník Amaro Gendalos se důsledně zabývá různými kauzami RomůO Roma Vakeren
03.10.2003Romské tradice a ochrana práv dětíO Roma Vakeren
12.09.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.09.2003Časopis Amaro gendalos se bude více věnovat tématům, která Romy trápíO Roma Vakeren
29.08.2003Festival v Lysé nad Labem přiblížil veřejnosti romskou kulturuO Roma Vakeren
11.07.2003Ozvěny mezinárodní konference Romové v rozšiřující se Evropě - výzvy do budoucnostiO Roma Vakeren
13.06.2003Jak Romové přistupují k referendu o vstupu České republiky do Evropské unie?O Roma Vakeren
13.06.2003Romové diskutovali o vstupu ČR do EUO Roma Vakeren
13.06.2003Romové z celé ČR se zúčastní referendaO Roma Vakeren
13.06.2003Jaká byla účast Romů v referendu na SlovenskuO Roma Vakeren
13.06.2003Postřehy o životě Romů v zemích EUO Roma Vakeren
06.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
06.06.2003Romové vstupují do světa vědyO Roma Vakeren
09.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
21.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.03.2003Ramiro Cibrian navštívil romskou střední školu v KolíněO Roma Vakeren
29.11.2002Výstava fotografů měsíčníku Amaro GendalosO Roma Vakeren
18.10.2002Přípravný pracovní výbor Romského evropského fóra se sešel v BerouněO Roma Vakeren
18.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002Ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý o aktuální situaci Romů v ČRO Roma Vakeren
02.07.2002Jan Mišurec - redaktorAnketa
21.06.2002NDS a RomovéO Roma Vakeren
24.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
10.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Projekt EU v oblasti zaměstnanostiO Roma Vakeren
19.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.02.2002Romské sdružení chce založit profesionální romské rádioZprávy ze života Romů
26.02.2002Romské sdružení chce založit profesionální romské rádioZprávy ze života Romů
08.02.2002Jak vidí současnou situaci Romů v ČR šéfredaktor Romano Kurko?O Roma Vakeren
07.12.2001Slovenská menšina v ČR má svůj časopisO Roma Vakeren
05.11.2001ČR a další kandidáti prý nesplňují politická kritéria členství v EUZprávy ze života Romů
02.11.2001Integrace RomůO Roma Vakeren
02.11.2001VsetínO Roma Vakeren
14.09.2001Reakce na tragické události v USAO Roma Vakeren
07.09.2001Odbornice na Romy Castle Kaněrová: Vláda propásla zlatou příležitostZprávy ze života Romů
07.09.2001Praha / DurbanO Roma Vakeren
27.07.2001Rasově motivovaná vražda svitavského RomaO Roma Vakeren
20.07.2001Přehled tiskuO Roma Vakeren
26.06.2001Program vlády zaměřený na rasovou a etnickou rovnostZprávy ze života Romů
08.06.2001Projev PhDr. Jany Horváthové z veřejného slyšení v Parlamentu při volbě do Rady ČTOsobnosti
08.06.2001Romská kandidátka se do Rady České televize nedostalaO Roma Vakeren
12.12.2000V Českém rozhlase probíhá mediální kurs pro RomyZprávy ze života Romů
15.11.2000Ministerstvo školství zpochybňuje názor EK na vzdělávání RomůZprávy ze života Romů
07.09.2000Projekt Výměna příběhů představí v září a v říjnu své výsledkyZprávy ze života Romů
02.08.2000V Praze proběhl 5. světový kongres Mezinárodní romské unieZprávy ze života Romů
09.07.2000Romští studenti diskutují na Doubravce o vstupu do EUZprávy ze života Romů
22.03.2000Romský aktivista Ondřej Giňa odpověděl po Internetu na 92 otázekZprávy ze života Romů
15.03.2000Česká televize vysílá vzdělávací cyklus Amare RomaZprávy ze života Romů
26.02.2000Generální tajemník Rady Evropy proti "zdi hanby" v Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
26.02.2000Vláda má v pondělí projednat hodnotící zprávu Evropské komise a situaci v ústecké Matiční uliciZprávy ze života Romů
26.02.2000Ivan Veselý - romský aktivistaOsobnosti
26.02.2000HistorieHistorie
26.02.2000Rozhodnutí odstranit zeď v Matiční ulici přivítala Evropská komiseZprávy ze života Romů
26.02.2000Odchod Romu do KanadyHistorie
26.02.2000Podle Güntera Verheugena poškozuje plot v Matiční ulici image České republikyZprávy ze života Romů
26.02.2000Neštěmický starosta veze do Helsink fotografie plotu v MatičníZprávy ze života Romů
26.02.2000Iveta Kováčová - hlasatelka České televize, zpěvačkaOsobnosti
26.02.2000Günter Verheugen přijede jednat s představiteli ČR i zástupci RomůZprávy ze života Romů
26.02.2000Poslanec Evropského parlamentu řekl, že plot v Matiční nebrání vstupu do Evropské unieZprávy ze života Romů
26.02.2000Tlak zahraniciRomská emigrace
26.02.2000Odchod Romu z Ceske republiky v ceskem tiskuEmigrace Romů
01.02.2000Hlavní zpravodajskou relaci České televize včera poprvé moderoval romský moderátorZprávy ze života Romů
13.09.1999EU by mohla podle ministra Kavana finančně přispět ČR na programy pro RomyZprávy ze života Romů
08.09.1999Východoevropští Romové hrozí exodem na ZápadZprávy ze života Romů
19.03.1999Sdružení Dženo připravuje novinářské školící centrum pro RomyZprávy ze života Romů
06.03.1999Petr Uhl navštíví Maďarsko, aby zhodnotil fungování autonomie menšinZprávy ze života Romů
19.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
12.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
18.12.1998V novinářské soutěži o nejlepší příběh ze života uprchlíků získala třetí cenu vedoucí romského vysílZprávy ze života Romů
16.10.1998BruselZprávy ze života Romů
14.08.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
24.04.1998PařížZprávy ze života Romů
24.04.1998PrahaZprávy ze života Romů
17.04.1998PrahaZprávy ze života Romů
10.04.1998Soluňský biskup kázal proti cizincůmAktuality
23.01.1998RoznavaZprávy ze života Romů
05.12.1997PrahaZprávy ze života Romů
31.10.1997BruselZprávy ze života Romů
18.09.1997MostZprávy ze života Romů
04.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
14.08.1997Rasová nesnášenlivost může být překážkou v cestě do EUAktuality
07.08.1997PrahaZprávy ze života Romů
01.08.1997PrahaAktuality
25.07.1997PrahaZprávy ze života Romů
14.07.1997Rasová nesnášenlivost a tolerance fašismu prý může zkomplikovat ČR vstup do EUZprávy ze života Romů
Romská médiaKontakty
Užitečné linkyLinky
Ondřej Giňa ml. - moderátor České televizeOsobnosti

=[ Reportáž ]=
Nejdůležitější události roku 2003 hodnotí sociolog Fedor Gál
Na závěr zpravidla patří shrnutí. V našem případě shrnutí nejdůležitějších událostí a situací právě skončeného roku v životě Romů. V rozhovoru se sociologem Fedorem Gálem se o to pokusila kolegyně Marie Vrábelová.

Slovensko - Jarovnice "V uplynulém roce 2003 byly hodně významných událostí. Hodně se hovořilo o stěhování slovenských Romů k nám do Čech, což vyvolalo u lidí obavu, že se situace kolem Romů zhorší, jaký je váš názor?"

"Lidé asi zapomněli, že v letech 70 až 90 se vystěhovalo z tehdejšího Československa více jak 200 tisíc lidí, ne Romů, ale gadžů. Stěhování lidí za prací a lepším životem je něco naprosto normálního v dnešním světě. Nechápu, proč se o tom mluví s pejorativním nádechem. Kromě toho je potřeba si uvědomit, že čím víc se bude hovořit o tom, jak je to špatné, tím víc bude udupáváno sebevědomí lidí, v tomto případě Romů, kteří opravdu jdou jen za prací a za lepším životem, což je normální. Kromě toho, kolik jich proboha bylo? Vždyť to bylo několik stovek lidí."

"Hodně se též hovořilo o vystěhovávání Romů neplatičů z bytů do ubytoven nebo rovnou na ulici, co si o tom myslíte?"

"Především si myslím, že za byt je třeba platit. Neplatičství je delikt, přestupek a není možné ho tolerovat. Druhá věc je ovšem to, že je třeba přemýšlet o tom, jaké jsou příčiny neplacení nájemného v některých lokalitách. Já jsem četl velmi podrobnou analýzu situace v Ústí a tam se zjistilo, že byla spousta nedostatků v nájemních smlouvách, bylo přehnané nájemné za to, co byty poskytovaly svým nájemníkům, represe byly ze strany města mnohokráte neúměrné. Případ od případu obecně platí: za byt je nutno odvádět nájemné, tam není o čem debatovat."

"Za poslední rok se romské organizace spolčují, dávají se dohromady. Myslíte si, že je to správná cesta?"

"Jde o to, jaké organizace. Organizace občanské společnosti, seskupení lidí, kteří řeší společný problém, třeba kolem dětí a vzdělávání, ty se nemusí seskupovat. Občanská společnost je založena na tom, že je pestrá a mnohovrstevná. Pokud jde o politické strany, roztříštěnost romské politické scény je špatná. Často mám pocit, že nejde o nic jiného než o dobré pozice konkrétních lidí, a to je špatné. Vzhledem k počtu Romů v ČR se nikdy neprosadí do politické arény, pokud budou roztříštěni. Čili, ještě jednou, organizace občanské společnosti musejí být pestré. Politické organizace musejí být integrované, sjednocené. Jestli probíhá proces seskupování politických zájmů romské komunity, tak je to fajn."

"V lednu uplynul rok, co zemřela romská spisovatelka Elena Lacková, jak byste hodnotil romskou kulturu? Jak postoupila dál a co por vás paní Lacková znamenala?"

"Paní Lacková byla mimořádný zjev, mimořádný nejenom pro to, že byla skvělá spisovatelka, byla mimořádná i pro to, že literární projev u Romů není typický. Pro romskou kulturu je typická muzika a výtvarný projev. Ona byla jedna z mála a byla skvělá. Romští spisovatelé nejsou typičtí spisovatelé, oni, na rozdíl od gádžovských spisovatelů, nepřinášejí fabulace, konstrukce, ale dávají do textů opravdový, svůj život. Byli bychom hodně ochuzeni a o Romech bychom věděli mnohem méně, kdyby nebyli spisovatelé jako byla paní Lacková."

"V průběhu roku 2003 vyšel průzkum veřejného mínění a Romové byli označováni za ty, které mají lidé nejméně rádi. Jak to posuzujete?"

"To není žádná novinka. Výzkumy veřejného mínění signalizují tento averzní postoj majority k Romům už hodně, hodně dlouho. To neříká o Romech vůbec nic, to říká něco o tom, jaká je většinová populace a že by měla na sobě trochu pracovat. Já jsem dostal z Bratislavy e-mail od jednoho novináře, který mě šokoval a dojal současně. Psal mi, že si přečetl knížku ?Ingy Antalové? Chaos totalos z romské osady v Hermanovcích a že mu došlo, že problém není v Romech, ale v nás, kteří je systematicky ničíme."

"Co byste popřál do roku 2004?"

"To je standartní přání, a nejenom mé. Pro děti vzdělání, pro dospělé práci. Toto jsou dva pilíře, na kterých stojí sebevědomí romské komunity v ČR"

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.05.2016Spisovatelka Elena Lacková byla jako první romská osobnost v dějinách oceněna vysokým státním vyznamenánímO Roma Vakeren
30.01.2016Elena Lacková jako první Romka ze Slovenska vystudovala vysokou školu. Od jejího úmrtí uplynulo 13 letO Roma Vakeren
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
14.09.2013Milena Hübschmannová o setkání s Elenou Lackovou a kráse romských pohádekO Roma Vakeren
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
14.08.2012S Fedorem Gálem o situaci obyvatel ostravské ulice PřednádražíO Roma Vakeren
26.05.2012Příběh z cyklu Národnost v pubertě: Jak byla Jitka chudáO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
21.03.2012Stínová zpráva o stavu rasismu v EvropěZprávy ze života Romů
07.01.2012Bilance a prognóza Fedora GálaO Roma Vakeren
26.11.2011Je potřeba Romům pomáhat?O Roma Vakeren
08.10.2011Ústí nad Labem se připravuje na první protestní pochod městemZprávy ze života Romů
02.10.2011Obyvatelé Varnsdorfu demonstrovali v PrazeZprávy ze života Romů
02.10.2011Kvůli demonstracím na Šluknovsku budou v pohotovosti stovky policistůZprávy ze života Romů
02.10.2011Účast na protestech v Rumburku a Varnsdorfu byla slabáZprávy ze života Romů
02.10.2011Policisté varují před posilováním extrémní pravice v ČeskuZprávy ze života Romů
01.10.2011Lidé z Varnsdorfu se sešli před Úřadem vládyZprávy ze života Romů
30.09.2011Varnsdorf IV: romské děti se ve speciálních školách učí základním návykůmZprávy ze života Romů
29.09.2011Varnsdorf: v romské ubytovně provozuje město i nízkoprahový klub pro dětiZprávy ze života Romů
28.09.2011Varnsdorf zastavil privatizaci městských bytůZprávy ze života Romů
24.09.2011S Romanem Tišerem o situaci Romů u násO Roma Vakeren
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
20.09.2011Šluknovsko dostalo stovku míst veřejně prospěšných pracíZprávy ze života Romů
17.09.2011Situace na Šluknovsku pohledem právničky Kláry SamkovéO Roma Vakeren
29.08.2011Na Šluknovsku je po demonstracích klid, napětí však nepolevujeZprávy ze života Romů
24.08.2011Těžkooděnci mají přinést klidZprávy ze života Romů
14.07.2011Soud žháře z Býchor, kteří ohrozili romskou rodinu, do vazby neposlalZprávy ze života Romů
22.03.2011Vyšla Stínová zpráva o rasismu v Evropě 2009/2010Zprávy ze života Romů
20.10.2010Žháři z Vítkova dostali výjimečné trestyZprávy ze života Romů
10.09.2010S Fedorem Gálem o tom, jak média informují o RomechO Roma Vakeren
07.05.2010Je sociální začleňování odvislé od dotací?O Roma Vakeren
18.04.2010Centrem Prahy projde pochod proti rasismu a antisemitismuZprávy ze života Romů
13.04.2010Fedor Gál: jinakost je hezká, má vůni, chuť, barvu...Zprávy ze života Romů
16.03.2010Útok zápalnou lahví ohrozil romskou rodinu v OstravěZprávy ze života Romů
06.11.2009Extremistická organizace na jihu Čech údajně chystala teroristické útokyZprávy ze života Romů
19.10.2009V Praze se uskuteční akce Ženy proti rasismuZprávy ze života Romů
09.10.2009V Praze bude manifestace Ženy proti rasismuO Roma Vakeren
23.06.2009Hledají své místo na slunci?Zprávy ze života Romů
23.05.2009Extrémismus: Dlouhé zrání, hořké plodyZprávy ze života Romů
23.05.2009Lidé proti rasismuZprávy ze života Romů
22.05.2009„Hlasy“ obětí rasové diskriminaceO Roma Vakeren
21.05.2009Kampaň před eurovolbami začala rasistickým skandálemZprávy ze života Romů
21.05.2009Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
21.05.2009Slyšení v Senátu ladí postup měst proti neplatičůmZprávy ze života Romů
21.05.2009Řápková v Senátu obhajovala postup chomutovské radnice, Kocáb za sebe poslal mluvčíZprávy ze života Romů
24.04.2009Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
24.04.2009Romové budou 3. května demonstrovat proti sílícímu extremismuZprávy ze života Romů
20.03.2009V rámci festivalu Jeden svět se představil i dokument Fedora Gála Krátká dlouhá cestaO Roma Vakeren
02.01.2009Bilance roku 2008 z hlediska sociologa Fedora GálaO Roma Vakeren
25.11.2008Extremisté sázejí na nespokojenostZprávy ze života Romů
17.10.2008Projekt Krátká, dlouhá cesta putuje po republiceO Roma Vakeren
26.09.2008Krátká dlouhá cestaO Roma Vakeren
14.03.2008V rámci Evropského týdne proti rasismu proběhne řada zajímavých akcí O Roma Vakeren
23.05.2007AI: Rasismus a policejní násilí jsou tradiční problémy ČeskaZprávy ze života Romů
07.04.2007Jak v USA bojovali proti diskriminaci AfroameričanůO Roma Vakeren
23.03.2007Na 21. března připadá Mezinárodní den pro odstranění rasismuO Roma Vakeren
23.03.2007Romští studenti narazili na problémy při rozdávání letáků proti rasismuO Roma Vakeren
19.01.2007Vyšla zpráva o stavu rasismu, xenofobie a antisemitismu v ČRO Roma Vakeren
06.12.2006Nájemníci se obávají, že skončí v holobytech na okraji městaZprávy ze života Romů
29.11.2006Rasismu v Česku ubývá, cituje MfD ze zprávy EUZprávy ze života Romů
06.10.2006Ve Vsetíně jsou nové byty pro notorické neplatiče a sociálně nepřizpůsobivé obyvateleZprávy ze života Romů
08.09.2006"Otevřenost menšinám obohacuje" je heslem nové vládní kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
03.02.2006Sbírka pro SlovenskoO Roma Vakeren
02.02.2006V zábavné show premiéra Paroubka zazněly vtipy o RomechZprávy ze života Romů
02.02.2006Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
06.01.2006Fedor Gál hodnotí rok 2005O Roma Vakeren
14.12.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
18.11.2005Odpor slovenské veřejnosti proti neonacismu stoupáO Roma Vakeren
18.11.2005V České republice lidé vystupují proti neonacismuO Roma Vakeren
18.11.2005Letošní vládní protirasistické kampani propůčily tvář známé osobnostiO Roma Vakeren
09.11.2005Vládní kampaň proti rasismu ukazuje úspěšné příslušníky menšinZprávy ze života Romů
21.10.2005Sociolog Fedor Gál vzpomíná na Milenu HübschmannovouO Roma Vakeren
14.10.2005Organizace Tolerance a občanská společnost monitoruje rasově motivované trestné činyO Roma Vakeren
30.09.2005V mnoha romských osadách na Slovensku nejsou dodržována základní lidská právaO Roma Vakeren
02.09.2005Jaké hodnoty musíme naplnit, abychom vytvářeli multikuturní prostředí?O Roma Vakeren
19.08.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.08.2005Po sociálních reformách na Slovensku přicházejí tamní Romové do ČRO Roma Vakeren
08.07.2005První dva romské divadelní soubory na území ČeskoslovenskaO Roma Vakeren
04.05.2005Chomutov podpoří sdružení Romů, jež uklidí problémovou lokalituZprávy ze života Romů
15.04.2005Jakých romských osobností si váží sociolog Fedor Gál?O Roma Vakeren
05.04.2005Vnitro: Migrace slovenských Romů není masová, ale trvá už létaZprávy ze života Romů
05.04.2005Policie: Skinheadi v Zákupech napadli romskou rodinuZprávy ze života Romů
01.04.2005Sociolog Fedor Gál putoval po IndiiO Roma Vakeren
11.03.2005Obava z emigrace slovenských Romů do ČR se nepotvrdilaO Roma Vakeren
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.01.2005Sociolog Fedor Gál hodnotí minulý rokO Roma Vakeren
21.12.2004Škromach: ČR nemění podmínky, aby bránila přijít za dávkamiZprávy ze života Romů
14.11.2004Mluvčí: Komise proti přílivu slovenských Romů už není nutnáZprávy ze života Romů
30.09.2004ČT: Vláda dostala kritickou zprávu o situaci slovenských RomůZprávy ze života Romů
17.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.07.2004Televize: V Brně někdo zaútočil zápalnými lahvemi na RomyZprávy ze života Romů
13.07.2004V Česku vzniká systém včasného upozornění na možný příliv RomůZprávy ze života Romů
02.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.06.2004V létě bude probíhat kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
18.06.2004Útočník z Jeseníku půjde do vězeníO Roma Vakeren
11.06.2004Jesenický útočník vyvázl s podmínkouO Roma Vakeren
14.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.05.2004Kultura v Ústí nad LabemO Roma Vakeren
04.05.2004MfD: Romové z Ústí mají strach z moravských vyděračů nájemnéhoZprávy ze života Romů
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.04.2004Třem pětinám středoškoláků by vadilo žít s Romem či RomkouZprávy ze života Romů
26.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004Rasové útoky v Jeseníku pokračujíO Roma Vakeren
27.02.2004Sociolog Fedor Gál se tíživou situací v romských osadách zabývá už několik letO Roma Vakeren
30.01.2004Pachatelé útoku na romské manžele z Jeseníku opět stanou před soudemO Roma Vakeren
30.01.2004Ultrapravicová scéna v České republiceO Roma Vakeren
24.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
24.01.2004Kauza rasového útoku na romský pár v Jeseníku dále pokračujeO Roma Vakeren
16.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.01.2004Okresní soud v Jeseníku začal 5. ledna projednávat kauzu trojice mladíků, kteří podle obžaloby napadli a zranili manžele ŽigovyFotoaktuality
19.12.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
13.10.2003PŘEHLED TISKUZprávy ze života Romů
13.10.2003Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
03.10.2003Projekt "Cože. Já a rasista?" má pomoci odstranit rasismus ze školO Roma Vakeren
01.10.2003Praha a Bratislava společně proti nežádoucí migraciZprávy ze života Romů
29.08.2003Sociolog Fedor Gál: zvláštní školy jsou odkladištěm minoritO Roma Vakeren
22.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003Lékař napsal hanlivý článek o RomechO Roma Vakeren
27.06.2003Zprávy O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.06.2003Proces s mladíky podezřelými z rasově motivovaného napadení osmnáctiletého RomaFotoaktuality
30.05.2003Do ČR směřuje mnoho Romů ze SlovenskaO Roma Vakeren
23.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003Rozhovor s Fedorem Gálem o Letech u PískuO Roma Vakeren
25.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
18.04.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
28.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
21.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
14.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
26.02.2003Policisty, kteří zbili Roma, čekal soudFotoaktuality
17.02.2003Muži, kteří napadli skupinu Romů, stanuli před soudemFotoaktuality
11.02.2003Odsouzeni za výtržnictví a rasistické nadávky vůči RomůmFotoaktuality
31.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
24.01.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.01.2003Skončil třetí ročník Kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
10.01.2003Zemřela romská spisovatelka Elena LackováO Roma Vakeren
29.11.2002Fedor GálO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.11.2002Další oběť skinůO Roma Vakeren
01.11.2002Romové obviněni za rasově motivovaný útokFotoaktuality
01.11.2002Výrostci napadli romského studentaO Roma Vakeren
01.11.2002Zmocněnec ministra vnitraO Roma Vakeren
01.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.11.2002Je důležité poznat kulturu příslušníků jiných menšinO Roma Vakeren
28.10.2002Útok na sedmnáctiletého romského mladíkaFotoaktuality
25.10.2002Slovenská občanská iniciativa Ľudia proti rasizmuO Roma Vakeren
18.10.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002Svědecká výpověďO Roma Vakeren
23.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002Ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý o aktuální situaci Romů v ČRO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.07.2002OstravaO Roma Vakeren
19.07.2002Jak rozdělení Československa ovlivnilo RomyO Roma Vakeren
12.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.06.2002ReportážO Roma Vakeren
24.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
17.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
08.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.03.2002Co vytýká Milan Knížák RomůmO Roma Vakeren
15.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.02.2002Právní poradnaO Roma Vakeren
08.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
18.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
05.10.2001BrnoO Roma Vakeren
14.09.2001Soud potvrdil trest mladíkovi, který je podezřelý z vraždy RomaZprávy ze života Romů
07.09.2001Praha / DurbanO Roma Vakeren
30.08.2001Ministr Gross chce razantněji bojovat proti rasově motivované kriminalitěZprávy ze života Romů
24.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
17.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
03.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
27.07.2001ZprávyO Roma Vakeren
27.07.2001Český tisk o vraždě Oty AbsolonaO Roma Vakeren
27.07.2001Rasově motivovaná vražda svitavského RomaO Roma Vakeren
25.07.2001Amnesty International kritizuje rasismus v ČeskuZprávy ze života Romů
25.07.2001Pozůstalí po zavražděném Romovi si nepřejí na pohřbu politikyZprávy ze života Romů
25.07.2001Vláda musí dát najevo, že bere rasistické zločiny vážněZprávy ze života Romů
24.07.2001Rasová vražda ve Svitavách pobouřila RomyZprávy ze života Romů
24.07.2001Ligu etnických menšin znepokojuje rostoucí rasismus a lhostejnostZprávy ze života Romů
16.07.2001V roce 2000 přibylo v ČR extremismuZprávy ze života Romů
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
13.07.2001Na Slovensku za zvláštních okolností zemřel RomO Roma Vakeren
06.07.2001LondýnO Roma Vakeren
03.06.2001Podle Giňi došlo v ČR k podcenění projevů extremismuZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
11.05.2001OlomoucO Roma Vakeren
04.05.2001Vzrůstající rasismus a xenofobieO Roma Vakeren
04.05.2001Vražda Roma v BratislavěO Roma Vakeren
05.04.2001ÚnorHistorie
05.04.2001ListopadHistorie
06.12.2000Studenti po kampani proti rasismu zmírnili své postoje k RomůmZprávy ze života Romů
18.11.2000Demonstrace Republikánské mládeže v Orlové skončila bez incidentůZprávy ze života Romů
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
04.07.2000Soud poslal do vězení Romy za výtržnosti s rasovým motivemZprávy ze života Romů
11.06.2000Skončily Jízdy toleranceZprávy ze života Romů
11.06.2000Předličtí obyvatelé nechtějí početnou romskou rodinu z Nové PakyZprávy ze života Romů
11.06.2000Nova: Skinheadi napadli v Orlové na Karvinsku romskou rodinuZprávy ze života Romů
05.05.2000Podle Amnesty International Romové nemají v České republice před útoky dostatečnou ochranuZprávy ze života Romů
05.05.2000Zpráva o stavu lidských práv v České republice v roce 1999Zprávy ze života Romů
05.05.2000Policie: Romský aktivista nedoložil obvinění na adresu policieZprávy ze života Romů
16.03.2000Policie ukončila dokazování útoku skinheadů na romskou zábavuZprávy ze života Romů
14.03.2000Žádost Romů o finanční kompenzaci za emigraci je prý poslední možnost řešení situace RomůZprávy ze života Romů
29.02.2000Romové ze západní Čech chtějí peníze na emigraciZprávy ze života Romů
28.02.2000Neznámý autor šíří počítačovou hru "Boj za práva bílé rasy"Zprávy ze života Romů
26.02.2000Naše vlastní vinaRasismus
26.02.2000V Žatci zaznamenali hromadný odchod Romů do zahraničíZprávy ze života Romů
26.02.2000Situace Romů v ČR se podle Karla Holomka od roku 1989 zhoršilaZprávy ze života Romů
26.02.2000Vteřina smrti, minuta tichaRasismus
26.02.2000Policisté diskutovali o potírání rasismu i o plotu v MatičníZprávy ze života Romů
26.02.2000Romové protestující v Matiční vidí východisko v emigraciZprávy ze života Romů
26.02.2000Podcenili jsme nebezpečí ničivého démonaRasismus
26.02.2000Plzeňské podniky nevpustily na své diskotéky romské studentkyZprávy ze života Romů
26.02.2000Eva ŠotolováAnketa
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000ČervenHistorie
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Odchod Romu do KanadyHistorie
26.02.2000ListopadHistorie
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000HistorieHistorie
26.02.2000Zpráva Ministerstva zahraničí USA za rok 1993Historie
26.02.2000Zpráva Českého Helsinského Výboru za rok 1994Historie
26.02.2000ROK 1995Historie
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANČÍ USA ZA ROK 1995Historie
26.02.2000O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.02.2000ROK 1996Historie
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000Uplynul jeden rok od vraždy sudánského studentaHistorie
26.02.2000Nezakazujme vyholenceRasismus
26.02.2000Romové v České republice - cizinci ve vlastní zemiRacism and Discrimination
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000Česká republika podle amerického ministerstva zahraničí v zásadě lidská práva dodržujeZprávy ze života Romů
23.02.2000Odborníci Rady Evropy na romskou problematiku ocenili ÚstíZprávy ze života Romů
16.02.2000Skinheadi z Orlové byli odsouzeniZprávy ze života Romů
11.02.2000Rasově diskriminovaní zřejmě dostanou novou možnost obranyZprávy ze života Romů
09.02.2000Vyšetřovatel obvinil čtveřici Romů z rasově motivovaného útokuZprávy ze života Romů
28.01.2000Češi mají sklony k rasismu, ale považují se za tolerantní národZprávy ze života Romů
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuAktuality
19.01.2000Stále více lidí je stíháno za rasově motivované činyZprávy ze života Romů
29.12.1999Prezident Václav Havel zastavil trestní stíhání obyvatelky Matiční uliceZprávy ze života Romů
08.12.1999Tři mladíci podle soudu Romům v Krnově byt nezapáliliZprávy ze života Romů
24.08.1999Redaktor podal trestní oznámení na skiny a pardubického primátoraZprávy ze života Romů
15.08.1999Vládní úředníci: rasistický útlak vůči Romům v Chomutově nebylZprávy ze života Romů
29.05.1999Předseda Helsinského výboru amerického Kongresu ocenil postoj vlády ČR k plotu v Matiční uliciZprávy ze života Romů
16.05.1999Shattuck: České soudy nedostatečně trestají útoky na RomyZprávy ze života Romů
15.05.1999Na domech Romů na Prostějovsku se znovu objevila rasistická heslaZprávy ze života Romů
01.05.1999Uhl vládě předložil koncepci boje proti rasistickým organizacímZprávy ze života Romů
19.03.1999Ženevský výbor očekává, že vláda vyřeší problém Matiční uliceZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
03.03.1999Vlastenecká liga tvrdí, že nepatří ke skinheadskému hnutíZprávy ze života Romů
01.03.1999ČR dodržuje lidská práva, problémy jsou s romskou menšinouZprávy ze života Romů
12.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
12.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
29.01.1999OlomoucZprávy ze života Romů
18.12.1998HodonínZprávy ze života Romů
18.12.1998KolínZprávy ze života Romů
04.12.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
27.11.1998Skinheadi napadli hluchoněmého RomaZprávy ze života Romů
20.11.1998KarvináZprávy ze života Romů
20.11.1998BrnoZprávy ze života Romů
20.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.11.1998RokycanyZprávy ze života Romů
06.11.1998KarvináZprávy ze života Romů
16.10.1998PrahaZprávy ze života Romů
09.10.1998TáborZprávy ze života Romů
18.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
04.09.1998TáborZprávy ze života Romů
10.07.1998PardubiceZprávy ze života Romů
03.07.1998BrnoZprávy ze života Romů
26.06.1998ŠumperkZprávy ze života Romů
19.06.1998HRADEC KRÁLOVÉZprávy ze života Romů
12.06.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.06.1998BruselAktuality
12.06.1998Podle ministra Mlynáře není Česká republika rájem rasistůZprávy ze života Romů
12.06.1998Evropská unie a dodržování lidských práv v České republiceZprávy ze života Romů
29.05.1998ZpravyZprávy ze života Romů
22.05.1998OrlováZprávy ze života Romů
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
15.05.1998Nový BorZprávy ze života Romů
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
15.05.1998OrlováZprávy ze života Romů
08.05.1998Republikánský billboard vyvolal pohoršeníZprávy ze života Romů
08.05.1998Ulice Krnova obývané Romy budou střežit policejní kameryZprávy ze života Romů
08.05.1998Vydavateli rasistického časopisu hrozí vězeníZprávy ze života Romů
08.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
05.05.1998PařížZprávy ze života Romů
24.04.1998ZlínZprávy ze života Romů
03.04.1998Žďár nad SázavouZprávy ze života Romů
27.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.03.1998TrutnovZprávy ze života Romů
20.03.1998BrnoZprávy ze života Romů
13.03.1998Jablonec nad NisouZprávy ze života Romů
13.03.1998OstravaZprávy ze života Romů
13.03.1998VídeňZprávy ze života Romů
06.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.03.1998Moravská TřebováZprávy ze života Romů
27.02.1998Podle romských aktivistů má stát podpořit emigraci RomůAktuality
20.02.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality
06.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.02.1998KrnovZprávy ze života Romů
23.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
23.01.1998KrnovZprávy ze života Romů
20.01.1998VrchlabiZprávy ze života Romů
16.01.1998StockholmZprávy ze života Romů
05.12.1997PrahaZprávy ze života Romů
05.12.1997OpavaZprávy ze života Romů
05.12.1997KlagenfurtZprávy ze života Romů
21.11.1997BrnoZprávy ze života Romů
24.10.1997StahlavyZprávy ze života Romů
17.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
17.10.1997BrnoZprávy ze života Romů
17.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
25.09.1997DomazliceZprávy ze života Romů
18.09.1997Usti nad LabemZprávy ze života Romů
18.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
01.09.1997Projekt Tolerance: Kampaň proti předsudkům vůči Romům v roce 1997Kampaně proti rasismu
14.08.1997Rasová nesnášenlivost může být překážkou v cestě do EUAktuality
14.08.1997Skinhead napadl ve Svitavách RomaAktuality
01.08.1997PrahaAktuality
25.07.1997PrahaZprávy ze života Romů
14.07.1997SvitavyZprávy ze života Romů
14.07.1997Rasová nesnášenlivost a tolerance fašismu prý může zkomplikovat ČR vstup do EUZprávy ze života Romů
11.07.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
03.07.1997PrahaZprávy ze života Romů
Romská literaturaLiteratura
Mgr. Elena LackováLiteratura
FotografieFotografie

O Roma vakeren čili Romové hovoří je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme informace ze života Romů, povíme vám o projektu, jak prosadit romský jazyk na základní školy, popovídame si s Ondřejem Giňou z České televize a nebudou chybět ani romské písně.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vekeren! Amaro vakeriben šunel te o Ondy Cina. Ondy te aves ada berš bachtalo, ada tuke vinčinel tiri fameľia, te tire pheňa, the te e daj.

...Romale irinen - ada šuniben predal tumende!

Mějte se moc pěkně a klidný víkend.

Romale but Bacht te sasťipen... Ačhen Devleha!

Obsah článku:
Reportáž:  Rok 2003 u rodiny Karvayovy
Reportáž:  Jak hodnotí uplynulý rok Iveta Kováčová
Horké téma:  Gabriela Hrabaňová, předsedkyně sdružení Athinganoi, o projektu Dekáda integrace Romů
Reportáž:  Zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Jařab: podařilo se vytvořit systemizovaný program podpory romských komunit
Reportáž:  Týdeník Romano hangos - Romský hlas
Reportáž:  Karlovarská romská občanská poradna pokračuje v pomoci občanům
Reportáž:  Co přinesl rok 2003 Romům podle ředitele sdružení Dženo Ivana Veselého
Reportáž:  Nejdůležitější události roku 2003 hodnotí sociolog Fedor Gál

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2021
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz