Vyhledávání
27.1.2021
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1-Radiožurnál dne 24. 10. 2003

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu O Roma vakeren čili Romové hovoří. Ten dnešní bude opět zkrácený....

A co jsme pro vás připravili? Hned v úvodu zprávy ze života Romů, dále vás pozveme do brněnského sdružení pěstounských rodin, kde se věnují i romským dětem. V právní poradně se opět zaměříme na bydlení a přiblížíme vám situaci v ústeckých ubytovnách, které patří podniku Setuza. V závěru vysílání vás pozveme do sportovního centra i do pražského paláce Ymca. Taková je programová nabídka a teď už vám příjemný poslech od mikrofonu přeje Jaroslav Sezemský...


=[ Zprávy ]=

S obavami o bezpečnost a zdraví svých podřízených se na vedení mosteckého magistrátu obrátil ředitel základní školy na mosteckém sídlišti Chanov, kde žijí převážně Romové. Pedagogové čelí vzrůstající agresivitě ze strany žáků a jejich rodičů. Základní škola je přitom pro chanovské děti jedinou nadějí, jak uniknout nevlídné realitě zpustošeného sídliště. Vedení školy si problémy sociálně slabých rodin uvědomuje a snaží se proto už několik let nahrazovat i běžnou rodičovskou péči.

Ve slovenských nemocnicích se neprovádí ilegální sterilizace romských žen, jak uváděly nevládní organizace v publikaci Tělo a duše. Tvrdí to zpráva, kterou vypracoval úřad místopředsedy vlády pro integraci a menšiny Pála Csákyho. Úřad o zprávě zatím pouze stručně informoval, zveřejnit ji chce až na zasedání vlády 28mého října.

Odsouzený Libor Svoboda, kterému ostravský krajský soud zpřísnil trest za útok na romskou diskotéku v Českém Těšíně, napadl po vynesení verdiktu advokáta Pavla Pěnkavu.Ten zastupoval vážně zraněného Roma. Svoboda je jedním z jedenáctičlenné skupiny mužů, kterým soud v odvolacím řízení výrazně zpřísnil tresty za rasistický útok na Romy.

Českolipská radnice podezírá mladoboleslavský magistrát z toho, že do České Lípy úmyslně vystěhoval 60 nepohodlných Romů. Šest romských rodin si na sídlišti Špičák koupilo za dost podezřelých okolností a dost nestandardním způsobem družstevní byty, uvedl starosta České Lípy Petr Skokan. Dozvěděl se, že je tam vystěhovali z domu v Mladé Boleslavi, patřícímu romskému podnikateli Tiboru Potorovi a který by měl být rekonstruován.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Sdružení pěstounských rodin v Brně pořádá zájmové kroužky pro romské děti
Sdružení pěstounských rodin v Brně se od začátku letošního školního roku otevřelo romským dětem. Jeho pracovníci se tak rozhodli poté, co se jim úspěšně podařilo zorganizovat romskou taneční a hudební skupinu Renata. Ta po necelém půl roce působení úspěšně vystupuje na řadě charitativních akcí. I za členy skupiny se zastavila Zuzana Kopuletá, když zjišťovala, co Sdružení pěstounských rodin v Brně romské mládeži všechno nabízí.

Ilustrační fotografie (Foto: Lačhe čhave) "No tak, my jsme začali hrát, a tak jsme se rozhodli, že budeme hrát v Renatě."

"Muzika vás baví?"

"Ano, i tancování."

"Co vás sem přivedlo?"

"Já už tancuju déle a hodně mě to baví."

"Já si myslím, že je to i docela dost tvrdé práce, to vám nevadí?"

"Ne, když chce člověk něčeho dosáhnout, tak proto musí něco dělat."

"Čeho chcete dosáhnout?"

"Tak, aby jsme se všude dostali...."

"Kde ses učil zpívat?"

"Od nich."

"Takže, všechno, co umíš, ses naučil až jsi přišel sem?"

"Ano."

Tak to říkají děti z tanečního a hudebního kroužku, které pro romské děti provozuje Sdružení pěstounských rodin v Brně. Plně se jim otevírá od letošního roku a starost o ně si bere jako jednu z dalších oblastí své činnosti. Proč, to vysvětlí vedoucí projektu Klára Krátká:

"Především je to lokalitou, v které sídlíme. Sídlíme ve Starém Brně, na ulici Anenské, takže našimi sousedy jsou romské rodiny v pavlačových domech. Snažili jsme se jim již od začátku nabídnout volnočasové aktivity pro děti v pěstounských rodinách. Protože ale těchto dětí, které by mohly aktivity využívat není tolik, jenom z toho prostého důvodu, že se integrují v místě bydliště, kde žijí a nebudou jezdit přes celé Brno jen proto, že je tady kroužek. A protože jsme neměli stálou klientelu, tak jsme si říkali, že když tady v okolí je plno romských dětí na ulicích, které toto vyžití nemají, tak se pokusíme zaujmout i je."

Ukázalo se ale, že věc není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdálo:

"Nejdříve jsme mysleli, že je zaintegrujeme do stávajících kroužků, což je nemožné pro romské děti. Je třeba progam nastavit úplně jinak. Nesmí se vyžadovat striktní pravidelnost a to, že činnost bude nějak pokračovat. Činnost se musí volit spontánně, dle aktuální nálady. My jim nabízíme třikrát týdne na tři hodiny klubovnu, do které oni přijdou a podle složení, které se sejde, tak se volí, jestli si budou malovat nebo vystřihovat či něco vyrábět."

Každý začátek je těžký, a tak se musí asistenti smířit s tím, že většina dětí chodí nepravidelně. Mnohé se objeví párkrát a víckrát už nepřijdou. I tak to ale má smysl:

"Považujeme za dobré už jenom to, když tady hodinu a půl vydrží a něco si vyrobí. Mají z toho radost, běží tady potom ze schodů a ukazují to panu vrátnému. Máme zaručené informace o tom, že mezi chlapci ve věku 7-8 let sou tací, kteří mají bohaté zkušenosti s fetováním toluenu. Když takový chlapec je schopen si tady něco vyrobit a vydrží u toho, tak je to pro nás velké plus. Zda to bude mít nějaký zásadní dopad na jeho další vývoj, to nedokážeme posoudit. Ale je to třeba malý střípek, který ho pak odvrátí od nejhorších věcí, do kterých by se jinak pustil."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
16.02.2005Pestrá klubovna v Brně má důvěru Romů, chodí děti i dospělíZprávy ze života Romů
29.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren

=[ Právní poradna ]=
Práva nájemníků při přidělení náhradního bytu
Určitě se už někteří z vás ocitli v situaci, že vám byl přidělen náhradní byt, protože ten původní se musel třeba rekonstruovat. Kolegyně Marie Vrábelová se zeptala advokátky Kláry Veselé - Samkové, jak postupovat a na co si dát především pozor právě v této situaci...

Ilustrační fotografie (Autor: By Kašpi) "Aby mohly být přiděleny náhradní byty, tak k tomu musí být rozhodnutí soudu. Pokud k tomu není rozhodnutí soudu, tak se může náhradní byt přidělit pouze v případě, že nájemník s tím souhlasí a podepíše novou nájemní smlouvu a řekne, že dobrovolně ukončuje nájem ve svém původním, starém bytě a přijímá byt nový."

"To znamená ale, že by smlouva měla být stejná jako ta, kterou měl v bytě předchozím?"

"To je právě finta, kterou užívají majitelé - jak obce tak fyzické nebo právnické osoby, to znamená společnosti, s.r.o. i jednotlivé osoby - a domnívají se, že když dávají náhradní byt, třeba z důvodu rekonstrukce, tak že mohou dát byt třeba za neregulované nájemné, tzn. za volnou cenu anebo na dobu určitou. To je poměrně dost velký podvod, protože kdyby s tím šli na soud a řekli: "Podívejte se, my chceme rekonstruovat dům a tito lidé nám překáží, protože my ho nemůžeme zrekonstruovat, dokud není roznodnuto o náhradních bytech. Nejde vyměňovat stoupačky a dělat topení atd. zatímco tam bydlí lidé. My jim dáme náhradní byty, abychom mohli zrekonstruovat ty původní." Oni jsou povinni zachovat stejný právní režim, to znamená stejný druh bytu. Jestliže měli nájemní smouvu na dobu neurčitou, tak musí být zase smlouva na dobu neurčitou, jestliže byl regulovaný nájem, tak musí být zase regulovaný nájem. Majitelé samozřejmě velice často spoléhají na to, že Romové jsou hloupí a že si neumí pomoct a tím pádem, že se nebudou dovolávat svého práva. Je na Romech aby se sami o sebe postarali tak, jak se musí každý postarat, aby si sehnali třeba bezplatně advokáta, aby se obrátili na sociální pracovníky, požádali, aby jim ty věci vysvětlili a trvali na tom, že když tomu sami nerozumí, aby jim někdo pomohl. Jsem přesvědčená, že když řeknou, že tomu nerozumí a že chtějí pomoct a budou dostatečně dlouho hledat, tak že ve svém okolí najdou někoho, kdo jim skutečně pomůže."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.01.2016Úhrady za bydlení a co by měla obsahovat nájemní nebo podnájemní smlouvaO Roma Vakeren
28.03.2015Nová koncepce sociálního bydleníO Roma Vakeren
28.03.2015Ombudsmanka si posvítila na diskriminaci menšin při pronajímání nemovitostíO Roma Vakeren
04.04.2013Česká republika stále nemá ucelenou koncepci sociálního bydleníZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
30.06.2012Radnice v Novém Boru vystěhovala Romy z bytůO Roma Vakeren
27.08.2011Co dělat, když zkrachuje firma, která Vám rekonstruuje byt?O Roma Vakeren
23.04.2011Prodlení při placení nájmuO Roma Vakeren
12.02.2011Konference o zlepšování přístupu Romů k bydleníO Roma Vakeren
02.02.2011Open Society Fund Praha pořádá konferenci Jak zlepšit přístup Romů k bydleníZprávy ze života Romů
17.09.2010Problémy s řemeslníkyO Roma Vakeren
20.08.2010Vytopená domácnostO Roma Vakeren
09.07.2010PodnájemO Roma Vakeren
02.07.2010Deregulace nájemnéhoO Roma Vakeren
25.05.2010EU přijímá nová opatření ke zlepšení podmínek bydlení romských komunitZprávy ze života Romů
23.04.2010Nová koncepce dostupnosti bydlení pro lidi akutně ohrožené sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
08.04.2010Romové po návratu z Kanady nemají ve Volarech bydleníZprávy ze života Romů
03.03.2010Bytová družstva budou jednat o nepřizpůsobivých sousedechZprávy ze života Romů
18.09.2009Problémy Romů v oblasti bydleníO Roma Vakeren
03.04.2009Neplacení nájemnéhoO Roma Vakeren
06.03.2009Přihlašování osob ve společné domácnostiO Roma Vakeren
06.02.2009Důvody k výpovědi z pronajatého bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
23.01.2009Kdy můžeme dostat výpověď z nájemního bytu bez přivolení souduO Roma Vakeren
09.01.2009Podnájem a výpověď z bytuO Roma Vakeren
31.10.2008Převod nájemní smlouvyO Roma Vakeren
17.10.2008Na co je třeba dbát při podnájmu bytuO Roma Vakeren
10.10.2008Jak postupovat při podepisování nájemní smlouvyO Roma Vakeren
04.01.2008Romové a problémy s bydlením O Roma Vakeren
21.09.2007Problémy po nezaplacení nájmuO Roma Vakeren
22.02.2007Spor o formu pomoci RomůmZprávy ze života Romů
21.02.2007Čunek: Někteří vystěhovaní Romové na opravy peníze už dostaliZprávy ze života Romů
11.12.2006Na domy vsetínských Romů na Jesenicku je vyhlášena exekuceZprávy ze života Romů
09.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
08.12.2006Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská právaZprávy ze života Romů
15.11.2006Romové podali na starostu Čunka a jeho kolegy trestní oznámeníZprávy ze života Romů
13.11.2006Vystěhovaní Romové z Jesenicka se do Vsetína zatím nevrátiliZprávy ze života Romů
05.11.2006Peníze na výstavbu buněk pro vystěhované Romy pocházely od státuZprávy ze života Romů
02.11.2006Kasal kritizoval Čunkovo řešení problémů s romskými neplatičiZprávy ze života Romů
20.10.2006Olomoucký kraj odsoudil stěhování vsetínských Romů na JesenickoZprávy ze života Romů
09.06.2006Novela občanského zákona zjednodušila výpověď z bytuO Roma Vakeren
09.06.2006O novele občanského zákona s právníkemO Roma Vakeren
02.06.2006Novela Občanského zákoníku mění podmínky výpovědi z bytuO Roma Vakeren
12.05.2006O vystěhování neplatičů z bytů už nemusejí rozhodovat soudyO Roma Vakeren
14.04.2006Novela občanského zákoníku přinese nájemníkům řadu problémůO Roma Vakeren
09.01.2006Vláda startuje monitoring romských komunitZprávy ze života Romů
10.06.2005Smíchovští Romové mají problémy především s placením nájemnéhoO Roma Vakeren
04.02.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
04.02.2005Musíme platit nájemné za dva byty, ačkoliv jeden přechodně neužíváme?O Roma Vakeren
02.02.2005Le Monde poukazuje na diskriminaci Romů v České republiceZprávy ze života Romů
01.02.2005Hradecký kraj navrhl Kostelci pomoc při oddlužení RomůZprávy ze života Romů
23.07.2004Pětice Romů z Jeseníku přišla o střechu nad hlavouO Roma Vakeren
25.06.2004Pardubický magistrát nepřiděluje byty všem oprávněným žadatelůmO Roma Vakeren
11.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
10.06.2004Romové ve Španělsku míří z ghett do paneláků, v ČR spíše naopakZprávy ze života Romů
04.05.2004MfD: Romové z Ústí mají strach z moravských vyděračů nájemnéhoZprávy ze života Romů
13.02.2004Na co se zaměřit při koupi bytu či nemovitostiO Roma Vakeren
06.02.2004Jak financovat život ve vlastním doměO Roma Vakeren
24.01.2004Jak získat nemovitost nebo bytO Roma Vakeren
16.01.2004Jak získat bytO Roma Vakeren
09.01.2004Jak nepřijít o střechu nad hlavouO Roma Vakeren
09.01.2004Co se děje v brněnském romském středisku Drom?O Roma Vakeren
05.12.2003Jaké jsou možnosti řešení problémů Romů s bydlenímO Roma Vakeren
31.10.2003Jak vidí situaci Romů v ČR tajemník rady vlády Czeslaw Walek?O Roma Vakeren
31.10.2003Převod nájemní smlouvy na nového nájemníka bývá často problémemO Roma Vakeren
10.10.2003K velkým problémům Romů patří dluhy na nájemnémO Roma Vakeren
10.10.2003Co mají Romové dělat, aby nepřišli o byt, ve kterém celá léta bydlí?O Roma Vakeren
05.09.2003Občanské sdružení za lidská práva romských občanů se snaží zlepšit životní podmínky Romů na JesenickO Roma Vakeren
20.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
16.05.2003Romská rodina z Terezína se po povodních nemá kam vrátitO Roma Vakeren
28.02.2003V ústecké Matiční ulici budou místní a dobrovolníci opět uklízet odpadFotoaktuality
20.12.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.12.2002Jak se žije na pražském sídlištiO Roma Vakeren
13.12.2002Možnosti přidělení obecních bytůO Roma Vakeren
06.12.2002V jakém případě máte právo na úhradu finančních prostředků po rekonstrukci obecního bytuO Roma Vakeren
29.11.2002Nájemní právo na bytO Roma Vakeren
29.11.2002Bourá se prostějovská lokalita U Svaté AnnyO Roma Vakeren
22.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.11.2002Po jaké době neplacení nájemného může být tento fakt důvodem k vystěhování dlužníka nájemcem z bytu?O Roma Vakeren
25.10.2002Jak zákon pamatuje na lidi v případě nekvalitního bydleníO Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.10.2002Jak žije jedna karlínská rodina postižená povodněmiO Roma Vakeren
04.10.2002Kdo má právo dědit byt v osobním vlastnictvíO Roma Vakeren
30.08.2002Náhrada bytu u majitelů po povodníchO Roma Vakeren
30.08.2002Kde budou bydlet obyvatelé Karlína, kteří přišli o byt?O Roma Vakeren
30.08.2002Popovodňová Matiční uliceO Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé Karlína se již mohli podívat do místa svého bydlištěO Roma Vakeren
23.08.2002Jak postupovat při ztrátě nájemní smlouvy během povodněO Roma Vakeren
23.08.2002Romové v Ústí nad Labem ještě nemohou po povodních domůO Roma Vakeren
23.08.2002Obyvatelé pražského Karlína nalezli útočiště na strahovských kolejíchO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.06.2002Pronajímání části bytuO Roma Vakeren
04.05.2002V ČR vznikají podle Mladé fronty Dnes etnická ghetta, naplněná sociálně slabými RomyZprávy ze života Romů
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Máme vyměnit malý ale státní byt za větší v domě se soukromým majitelem?O Roma Vakeren
12.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
12.04.2002Mámě měnit státní byt za byt u soukromého majitele?O Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.04.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
29.03.2002Trvalý pobytO Roma Vakeren
22.03.2002Byty pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
22.03.2002Camp Kristina se stal útočištěm Romů bez přístřešíO Roma Vakeren
18.01.2002Romové se stěhují z ProstějovaO Roma Vakeren
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
04.05.2001PrahaO Roma Vakeren
27.04.2001ŠvédskoO Roma Vakeren
27.04.2001Zoufalé bytové podmínky romských rodin v NymburceO Roma Vakeren
13.04.2001Mladá BoleslavO Roma Vakeren
13.04.2001Romové se stěhují z Mladé Boleslavi do okolních vesnicO Roma Vakeren
06.04.2001Ústí nad labemO Roma Vakeren
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
09.07.2000V Bratislavě jednala OBSE o situaci Romů v EvropěZprávy ze života Romů
09.07.2000Vystěhování novopackých Romů je podle ústecké starostky etnickou čistkouZprávy ze života Romů
09.07.2000Ústecká starostka nedostala možnost jednat v Nové Pace o RomechZprávy ze života Romů
04.07.2000Novopačtí Romové se odmítají vystěhovat ze zdemolovaného domuZprávy ze života Romů
05.05.2000Novopačtí Romové se zatím do Ústí nad Labem nepřistěhovaliZprávy ze života Romů
05.05.2000Romové absolvovali v rámci projektu komunitního bydlení školeníZprávy ze života Romů
05.05.2000Vláda finančně pomůže vzniku romského komunitního bydlení v BrněZprávy ze života Romů
24.03.2000První domkáři opustili Matiční uliciZprávy ze života Romů
22.03.2000Romové požadují vlastní úřadZprávy ze života Romů
14.03.2000Tragédie v romské osadě Jarovnice v roce 1998Historie
26.02.2000ČervenecHistorie
26.02.2000SrpenHistorie
26.02.2000Romové z Písku se za asistence radnice přestěhovali na TřebíčskoZprávy ze života Romů
22.02.2000Straškovští Romové se dnes nastěhovali do nových bytůZprávy ze života Romů
01.12.1999Další ústečtí občané v okolí Matiční žádají vykoupení svých domkůZprávy ze života Romů
23.04.1999Uhl: Starosta neměl k dohodě o plotu v ústecké Matiční ulici svoleníZprávy ze života Romů
21.04.1999Domkáři z Matiční ulice píší vládě, aby odvolala Petra UhlaZprávy ze života Romů
13.04.1999Beseda s Petrem Uhlem v Prostějově skončila pro nezájem Romů fiaskemZprávy ze života Romů
15.01.1999Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
18.12.1998KolínZprávy ze života Romů
14.08.1998Valašské MeziříčíZprávy ze života Romů
07.08.1998OstravaZprávy ze života Romů
15.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
25.09.1997Ceska TrebovaZprávy ze života Romů
28.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
14.08.1997V Liscine nechtějí nepřizpůsobivé rodinyAktuality
07.08.1997OstravaZprávy ze života Romů
ChanovFakta o Romech

=[ Reportáž ]=
Provozovatel ústecké ubytovny neplatí městu za pronájem - její obyvatelé proto mohou přijít o střechu nad hlavou
Ústecký podnikatel Jiří Krupička dluží Setuze více než dva miliony korun za pronájem ubytoven. Ve třech jeho objektech bydlí téměř 300 - převážně sociálně slabých obyvatel. Jak bude podnik peníze vymáhat, to zjišťovala Ivana Solničková.

Jiří Krupička má s placením problémy už delší dobu. Mluvčí společnosti, Marie Logrová:

"S panem Krupičkou vede Setuza již dlouhodobější jednání vzhledem k tomu, že v současné době nám dluží zhruba 2.200 000 Kč za pronájem ubytoven. Vzhledem ke zvyšujícím se nákladům na potřebu energií a s nástupem chladnějšího počasí jsme nuceni celou situaci akutně řešit. Prvním krokem bylo vyvolání jednání se zástupci magistrátu města."

V jedné z ubytoven bydlí v malém bytě Luciana Dimová s dvěma dětmi:

"Jak máte velký byt?"

"Je to jedna místnost, malá kuchyňka, malá předsíňka."

"Můžu se zeptat, kolik platíte měsíčně nájem?"

"Já platím 4.430 Kč."

Ubytovny využívá také střekovský obvod. Jak dodává jeho starosta Ivan Charvát, právě sem stěhuje nájemníky, kteří kvůli dluhům na nájemném přišli rozhodnutím okresního soudu o byt:

"V současné době máme na ubytovnách pana Krupičky za náš obvodní úřad řádově do 20 ubytovaných občanů. Kapacita ubytoven je podstatně větší, takže jsou tam lidé nejenom z ostatních městských obvodů, ale dle mých informací, i z jiných měst."

"Pojďme teď do sféry spekulací, pokud by pan Krupička přestal provozovat ubytovnu, jak byste to řešili potom?"

"Předpokládám, že dojde v rámci jednání mezi magistrátem, zástupci Setuzy a panem Krupičkou k určité dohodě. Pokud by došlo ke krizové situaci, tak by musela být řešena, i když, jak už v minulých dnech na toto téma poskytl rozhovor pan primátor, jsou to lidé, kteří nemají nárok na jakékoliv ubytování od města. Je to plně v jejich režii. Ti ubytovaní se budou muset o sebe postarat sami. Samozřejmě v některých problémových momentech bude obec hledat konkrétní řešení."

Ke krizovému scénáři nakonec nedošlo. Celou věcí se na žádost podniku zabýval ústecký magistrát, který po několikahodinovém jednání nabídl řešení. Jaké, to už upřesnila mluvčí Setuzy, Marie Logrová:

"Závěry, které z něho vyplývají jsou takové, že dlužník bude hradit v rychlejších splátkách částky, které nám hradit má. V současné době je dlužník pod dohledem jak magistrátu, tak pod dohledem nás, akciové společnosti Setuza."

Jiří Krupička odmítl celou situaci komentovat.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
24.03.2016V Ústí nad Labem bude charitativní Romský plesZprávy ze života Romů
13.02.2016Solidarita není jednobarevná je heslo charitativního romského plesuO Roma Vakeren
23.01.2016Gadžo vzal batoh a šel bydlet mezi Romy do ústeckého ghetta Předlice - tak začíná film Češi proti ČechůmO Roma Vakeren
01.03.2014V Ústí nad Labem se uskuteční první charitativní plesO Roma Vakeren
26.09.2013Lidé z chátrajících domů a ubytoven v Předlicích mají jen mizivé šance na získání kvalitnějšího bydleníZprávy ze života Romů
08.04.2013Ivanka Čonková: Nejsou slyšet hlasy ghettaZprávy ze života Romů
13.03.2013Domy v ústeckých Předlicích jsou v havarijním stavu, stovce obyvatel hrozí vystěhováníZprávy ze života Romů
02.02.2013Romští obyvatelé ubytovny v Krásném Březně těžko shánějí nové bydleníO Roma Vakeren
01.02.2013Některé rodiny nechtějí opustit ústeckou ubytovnu, kterou chce vlastník zrekonstruovatZprávy ze života Romů
31.01.2013Prohlášení Agentury pro sociální začleňování k situaci v ubytovně v Ústí nad Labem, která bude dnes uzavřenaZprávy ze života Romů
30.01.2013V ústeckých Neštěmicích se již brzy uzavře ubytovna. Někteří lidé stále nemají kam jítZprávy ze života Romů
28.01.2013Protest proti vystěhování rodin z ubytovny v Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
28.01.2013Policisté zadrželi 12 demonstrantů, kteří pronikli na ministerstvo práce a odmítali odejítZprávy ze života Romů
08.10.2011Ústí nad Labem se připravuje na první protestní pochod městemZprávy ze života Romů
09.07.2011Romští dobrovolníci uklízeli ústecké sídliště MojžířO Roma Vakeren
09.07.2011O činnosti ústecké Poradna pro občanství, občanská a lidská právaO Roma Vakeren
20.04.2009Odstupující vláda má v plánu zabojovat proti extremismuZprávy ze života Romů
18.04.2009V Ústí se scházejí pravicoví i levicoví radikálové a také RomovéZprávy ze života Romů
18.04.2009Stovky neonacistů prošly Ústím nad Labem, asistovala jim tisícovka policistůZprávy ze života Romů
15.04.2009Neonacisté uspěli se žalobami proti zákazu pochodu Ústím nad LabemZprávy ze života Romů
03.04.2009Ukliďte nepořádek nebo přijdete o příspěvek na bydlení!O Roma Vakeren
03.12.2008V Ústí nad Labem začíná výstava fotografií dětí ze sociálně vyloučené lokalityZprávy ze života Romů
05.05.2005V ústecké části Předlice opět vzplál konflikt mezi RomyZprávy ze života Romů
22.04.2005DB: Ústečtí Romové sepsali petici, žádají vystěhování PolákovýchZprávy ze života Romů
19.04.2005Ústečtí policisté obvinili z výtržnictví účastníka konfliktu RomůZprávy ze života Romů
15.04.2005V Předlicích je podle policie klid, Romové se ale stále bojíZprávy ze života Romů
14.04.2005V ústeckých Předlicích stále hrozí konflikt mezi RomyZprávy ze života Romů
13.04.2005V Ústí na Labem se v úterý večer popraly stovky RomůZprávy ze života Romů
07.04.2005Ústečtí strážníci chtějí, aby v nich romské děti viděly kamarádyZprávy ze života Romů
07.05.2004Kultura v Ústí nad LabemO Roma Vakeren
12.11.2002Projekt kanadské jízdní policie v Ústí nad LabemFotoaktuality
27.02.2002Americký velvyslanec Stapleton přijel do ústecké Matiční uliceZprávy ze života Romů
11.06.2000Konzultant RE: Žádné zvláštní špatné vztahy s Romy v Ústí nejsouZprávy ze života Romů
06.10.1999FotografieFotografie
31.08.1999FotografieFotografie
14.09.1998Fotografie romských dětí: Ústí nad LabemFotografie
20.03.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
24.10.1997Usti nad LabemZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Tématické večery s Občanským sdružením Athinganoi
Na závěr tu pro vás máme pozvánku do pražské Růžové čajovny (Růžová 8, Praha 1) na středu 29. října od 19 hod. Občanské sdružení Athinganoi tam připravilo další tématický večer. Více nám řekla organizátorka Darina Batiová.

Bude to pozvání na tematický večer, kde nám bude vyprávět Lidia Grebo ze Sarajeva, jaké je to žít v České republice. Pozvala jsem jediného hosta, a to Lidii Grebo, která je koordinátorkou projektů občanského sdružení Slovo 21."

Jaké téma připravujete na příště?"

"Příští tematický večer bude věnován přípravám na Vánoce v romské tradiční kuchyni."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
10.10.2008Studenti získali informace o životě a možnostech mladých Romů v EUO Roma Vakeren
29.03.2007Program oslav Mezinárodního dne Romů 2007 v PrazeZprávy ze života Romů
07.01.2007Sdružení Athinganoi se zaměřuje na vzděláváníO Roma Vakeren
06.10.2006Do základních škol přicházejí Výukové záložky a skládačkyO Roma Vakeren
01.09.2006Sdružení Athinganoi připravilo kurzy angličtiny a práce na počítačiO Roma Vakeren
16.06.2006Pražské sdružení Athinganoi nabídne bezplatné kurzy romštinyO Roma Vakeren
24.03.2006Sdružení Athinganoi realizovalo projekt Politický výcvikO Roma Vakeren
09.09.2005Romští studenti by uvítali antidiskriminační zákonO Roma Vakeren
22.04.2005Představujeme Gabrielu Hrabaňovou a Ivetu Kenety ze sdružení AthinganoiO Roma Vakeren
06.04.2005Festival seznamuje s romskou kulturou i historiíZprávy ze života Romů
09.07.2004Víra Romů a jejich vztah k církviO Roma Vakeren
25.06.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.04.2004Chceme se tu cítit jako doma, prohlašují Rómové ze sdružení AthinganoiZprávy ze života Romů
09.04.2004Čeští Romové se mohou zapojit do mezinárodního projektu desetiletí rozvoje RomůO Roma Vakeren
08.04.2004Romové v Praze zasadili strom symbolizující menšinyZprávy ze života Romů
02.04.2004Zasazení stromu bude symbolizovat zapuštění kořenů národnostních menšin žijících v ČRO Roma Vakeren
05.03.2004Občanské sdružení Athinganoi pořádá kurz anglické konverzaceO Roma Vakeren
24.01.2004Pro romské studenty jsou připraveny přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na vysoké školyO Roma Vakeren
26.09.2003V pražském paláci YMCA se bude promítat film Grofo o problematice drogO Roma Vakeren
15.08.2003V rámci tematického večera o Romech se bude promítat film Černá kočka, bílý kocourO Roma Vakeren
18.04.2003V Praze se bude promítat dokument Sága RomůO Roma Vakeren
14.02.2003Rom nebo cikán?O Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
29.03.2002Členové sdružení AthinganoiO Roma Vakeren
07.12.2001ZprávyO Roma Vakeren
05.10.2001Romské studentské informační centrumO Roma Vakeren
18.09.2001Pomoc proti diskriminaci nabízí právní příručka romského sdruženíZprávy ze života Romů

Roma vakeren - "Romové hovoří" - je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15. Naše vysílání najdete také na internetu na adrese www.romove.cz.

Obsah článku:
Zprávy: 
Reportáž:  Sdružení pěstounských rodin v Brně pořádá zájmové kroužky pro romské děti
Právní poradna:  Práva nájemníků při přidělení náhradního bytu
Reportáž:  Provozovatel ústecké ubytovny neplatí městu za pronájem - její obyvatelé proto mohou přijít o střechu nad hlavou
Reportáž:  Tématické večery s Občanským sdružením Athinganoi

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2021
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz