Vyhledávání
7.7.2020
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
O Roma Vakeren

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vás vítáme při poslechu pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Hin parašťovin, tumen pale šunen romani čib u džanen hoj akanastar tumenca hin emisia predalo Roma. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Připravili jsme pro vás celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a nebude chybět také romská hudba.

Kamen te šunen sar o Roma dživen abo nevimata, andal le romengero dživipen? Te ha, ta ačen amenca! Šunena te romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumen dodžanena, so nevo keren o Gypsy Hary band Karlove Varendar. Tiž tumenge phenaha so kerel jekhetaniben, predal čhavore so phiren andre sikaďi

Nejdříve se dozvíte, co nového chystá romská skupina Gypsy Hary Band z Karlových Varů, která v prosinci vystoupila společně s Karlovarským symfonickým orchestrem a přiblížíme vám občanské sdružení Kritické myšlení.

Andro amaro studio avela te pobešen u te povakeren e Marie Kalábovo. Vakeraha laha palo Roma, te palo multikultura. Paliž tumenge pheneha navimata, andal le romengero dživipen.

Do studia jsme pozvali ústřední školní inspektorku Marii Kalábovou, se kterou si budeme povídat o multikulturním vzdělávání na našich školách. Nebudou chybět ani zprávy ze života Romů.

Jekhetaniben Athinganoi kerďa sgejľipen, kaj pes vakerelas pale romengeri historia. Džana amenca tiž te dikhen sar dživen o Roma andro Kutná hora. Dodžanena tumen so kerel predalo čhavore jekhetaniben Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. Phenaha tumenge tiž, kaj hin ada kurko plesos......

Ve druhé polovině o Roma vakeren vám přiblížíme tematický večer, věnovaný historii Romů, pořádaný sdružením Athinganoi. Dozvíte se také jak žijí Romové v Kutné hoře a jak pomáhá dětem Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. V závěru vysílání vás pozveme na romský ples. Tolik z programové nabídky a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.


=[ Reportáž ]=
Skupina Gipsy Hery Band natočí CD s Karlovarským symfonickým orchestrem
Jak jsme vás už před časem informovali, romská skupina Gipsy Hery Band uskutečnila začátkem prosince společný koncert s Karlovarským symfonickým orchestrem. Zpěvák skupiny Ladislav Bílý Alžbětě Janíčkové prozradil, že tento ojedinělý projekt má pokračování. Právě se rozhodli s Karlovarským symfonickým orchestrem natočit i společnou CD nahrávku.
Gipsy Hery Band (Foto: www.art-38.cz)

"Jak se vám podařilo skloubit dva přece jenom rozdílné žánry, i když se říká, že hudba je samozřejmě jenom jedna?"

"Po předběžném dojednání s panem dirigentem jsme předložili naše čtyři skladby. Pan šéfdirigent na to udělal aranž pro 60 muzikantů symfonického orchestru. A došli jsme k závěru, že to jde. Oni spíš doprovázeli nás. Prvních dvacet minut jsme hráli my sami, odehráli jsme 12 skladeb. Druhých dvacet minut hrál symfonický orchestr, pak byla přestávka a pak jsme zahráli ještě čtyři skladby."

"Něco takového připravujete i na vaše cédéčko?"

"Ano, hledáme vydavatele. Na desce by bylo 8 skladeb Gipsy Hery Bandu a 4 nebo 6 skladeb společně s karlovarským symfonickým orchestrem. Čtyři skladby, které jsme už spolu odehráli, dvě ještě nové. Společný koncert by měl být nahrán v živém provedení, protože to musí být trošku živé. Pokud se týče budoucí spolupráce, tak už se něco rýsuje, nemohu nic prozradit dopředu...."

"...alespoň něco..."

"Je tam jeden první houslista, Ukrajinec, je to výborný houslista. Spolu ještě s dalšími dvěma chceme udělat nějaký projekt."

Foto: www.art-38.cz

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.12.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.05.2004Koncert Filharmonie Hradec Králové a romská folkroková kapela Gipsy Hery BandO Roma Vakeren
13.12.2002Romská folkrocková skupina se setkala se symfonikyO Roma Vakeren
13.12.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
06.12.2002ZprávyO Roma Vakeren
10.05.2002Romové v Karlových VarechO Roma Vakeren
03.05.2002Romové na Vysočině přivítali jaro tancem a zpěvemO Roma Vakeren
20.07.2001Jak žijí Romové v Karlových VarechO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Učitelé potřebují získat jiný přístup k žákům a vyučování
Občanské sdružení Kritické myšlení vyškoluje učitele základních škol k jinému přístupu k žákům a vyučování. Tento projekt zahrnuje kromě jiného i multikulturní výuku pro snadnější zapojení etnických menšin u nás. S Hanou Košťálovou z tohoto sdružení si povídala Marie Vrábelová.
Ilustrační fotografie

"Součástí celého vašeho projektu jsou problémy současného školství, a to se týká zejména základních škol. Jak vy vidíte problémy? Které jsou prioritní?"

"My se ve sdružení soustřeďujeme na to, aby učitelé ovládli nějaké nové metody a nové strategie, ale ne pro ty metody a pro ty strategie, ale právě pro ty postoje, které mají jako lidé i jako učitelé přijmout, aby dokázali lépe učit děti, tzn. jak efektivněji tak radostněji."

V čem je nedostatek u učitelů?"

"Nedostatek u učitelů je především v tom, že jejich hlavním nástrojem nebo hlavní technikou je výklad. Občas je mírně ozvláštněn nějakou hrou nebo něčím interaktivnějším, ale není to systém. My chceme, aby učitelé změnili způsob, kterým se pracuje ve škole tak, aby systém spočíval v tom, že děti spolu budou hovořit, budou hovořit i s učitelem, budou moci říkat svoje názory, na ty názory nějak reagovat, argumentovat, ale ne bez znalosti faktu. U dětí, které chodí do tříd našich učitelů, tzn. učitelů kritického myšlení je opravdu zřetelně větší schopnost kriticky myslet a rozhodovat se na základě tohoto kritického promyšlení. To se změřilo opravdu velmi poctivě a ukázalo se také, že tyto děti jsou daleko samostatnější, mají mnohem větší respekt k tomu, co je kolem nich, tzn. nejenom k názorům druhých, ale i k tomu, co vidí . Než si udělají svůj názor, tak dokáží všechny tyto věci dobře vyhodnotit."

"Ve škole přibývá dětí různých etnik, pohlížíte i na tato specifika?"

"Samozřejmě učitelé mají nejrůznější děti, nejde jen o problémy, které přinášejí děti z nějakého sociokulturně znevýhodněného prostředí nebo z jiných etnických skupin, ale jde o různé dyslexie, výchovné problémy, vzdělávací problémy všech dětí. Učitelé moc nedělí děti na ty, které jsou odněkud jinud, ale říkají: 'Potřebujeme nějaké nástroje, abychom mohli pracovat se všemi dětmi, abychom viděli výsledky u všech dětí, které k nám chodí do třídy a do školy.' Na tohle my se zaměřujeme. Pochopitelně, že když dítě třeba nerozumí jazyku, tak je to problém, na který my nereagujeme, protože na to nemáme nástroje, to se musí vyřešit jinde. My potom dodáváme pedagogické nástroje, kterými je možné i těm dětem, které jsou z jakýchkoliv důvodů pozadu pomoct tak, aby pozadu nezůstaly a nemusely třeba do zvláštní školy, která jim zavře cestu k dalšímu vzdělávání."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.09.2012Do projektu 'MKV - 400x na českých školách' se již zapojilo více jak 8 tisíc studentů a žákůO Roma Vakeren
12.03.2010Multikulturní výchova 400 x na českých školáchO Roma Vakeren
08.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
03.09.2004Nový školní rokO Roma Vakeren
14.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.09.2003Broumovské děti se připravují na vstup do první třídy v předškolním nultém ročníkuO Roma Vakeren
30.08.2003Romové mohou dostat peníze na studium na středních školáchZprávy ze života Romů
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
27.06.2003Romští prvňáčci dostali své první vysvědčeníO Roma Vakeren
27.06.2003Konec školního roku v základní škole na Havlíčkově náměstíO Roma Vakeren
23.05.2003Jakou budoucnost mají romští asistenti?O Roma Vakeren
16.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003V Jihlavě napadla skupinka Romů ředitele základní školyO Roma Vakeren
21.02.2003Karel Tomek z MŠMTO Roma Vakeren
26.10.2001Více než polovina romských dětí do zvláštních škol nepatříO Roma Vakeren
31.08.2001ŽilinaO Roma Vakeren
30.08.2001Romští středoškoláci mohou požádat o finanční podporu při studiuZprávy ze života Romů
13.04.2000DětstvíŽivot Romů
19.06.1999Romští rodiče měli být před podáním ústavní žaloby zastrašovániZprávy ze života Romů
09.06.1999Ostravští Romové budou žalovat ministerstvo školstvíZprávy ze života Romů
12.12.1998Romske aktualityZprávy ze života Romů
27.11.1998První škola pro romské děti oslavila 48. výročí od svého založeníZprávy ze života Romů
09.01.1998MostZprávy ze života Romů
21.11.1997LiberecZprávy ze života Romů
21.08.1997BrnoZprávy ze života Romů

=[ Horké téma ]=
Ústřední školní inspektorka Marie Kalábová
A je tu čas, kdy si do O Roma vakeren zveme hosty a protože dnes slaví Mezinárodní den učitelé, tak si Jan Mišurec S Annou Polákovou pozvali hosta, který je s touto profesí úzce spjat.
Ve škole (Ilustrační fotografie)

"Ve studiu dnes vítáme našeho dnešního hosta paní Marii Kalábovou, ústřední školní inspektorku České republiky. Dobrý večer."

"Dobrý večer."

"Stále častěji se hovoří o nutnosti vzdělávání romských dětí, jak vy hodnotíte úrověň vzdělání těchto dětí za posledních deset let?"

"Já si myslím, že vzdělání romských dětí za posledních deset let začíná nabírat na kvalitě, ale nemůžeme být se vším spokojeni. Děti ve školách stále nemají to, co by měly dostat."

"Co je ještě nutné v rámci vyučování vylepšit nebo změnit, aby vzdělávací proces byl pro děti z řad národnostních menšin efektivnější?"

"Já si myslím, že učitelé nemohou přistupovat ke vzdělávání tak, že mají pocit, že všechny děti jsou si rovny. Učitel musí daleko více individualizovat přístup k dětem a daleko více se zajímat o pozadí jejich přípravy do školy i jejich rodinných poměrů, protože ne všechny děti mají stejné možnosti ke vzdělávání a k přípravě na vyučování. Myslím si, že u romských dětí by se mělo počítat s tím, že jsou z jiného jazykového prostředí."

"V čem se tedy konkrétně měly učinit nějaké změny? Je to na straně učitelů nebo na straně celého školského systému?"

"Je to na straně systému i učitelů, protože systém by měl s tímto počítat a měla by se daleko více věnovat pozornost dětem, u kterých je možný předpoklad, že by mohly být neúspěšné. My víme, že romské děti bývají neúspěšné a že to není v intelektu a tomu by se měla věnovat i systémová pozornost i individuální pozornost jednotlivých učitelů."

"Znamená to třeba, že děti nejsou natolik připraveny v rámci vstupu do základní školy?

"Já bych řekla, že přístup běžných rodičů z majority ke vzdělání je jiný, než, možná, neumím to posoudit vcelku a statisticky, přístup romských rodičů, a to proto, že cíle, které se v životě kladou, jsou možná trošku jiné."

"Mohla byste zmínit příklad ze zahraničí, kde bylo využito multikulturního vzdělávání?"

"Navštívila jsem zhruba před rokem v Anglii školu, která měla asi 20 národností a tam právě velice dbali na individualizaci přístupu. U každého dítěte, které přijali, zkoumali úroveň přípravy, aby mu nebylo křivděno v tom, že buď se mu dávají jednoduché poznatky anebo příliš složité, aby to dítě bylo opravdu vtaženo do procesu vzdělávání, tak aby normálně pokračovalo."

"Co to tedy konkrétně v praxi znamená pro učitele? Víme, že na učitele jsou kladeny velké požadavky probrat veškerou látku v rámci zvládnutí všech vyučovacích hodin, takže, co se očekává v tomto případě od konkrétního učitele?"

"Konkrétní učitel se musí daleko pečlivěji připravovat a musí daleko pečlivěji zvažovat, koho má ve třídě. Systémově by mělo být daleko víc péče věnováno výběru romských asistentů, kteří znají poměry v romských rodinách a mohou upozorňovat na to, když je v některých rodinách pozornost věnována přípravě do školy menší než v jiné. Romská asistentka by to mohla s tou rodinou probrat."

"Setkala jste se v rámci kontrol na školách s případy diskriminace anebo rasismu? Pokud ano, jak se tyto případy řešily?"

"My, jako česká školní inspekce, se při našich inspekcích nezaměřujeme na tato zjištění, ale samozřejmě že v rámci mé pedagogické praxe, i jinde ve školství, vím, že ne všechny věci jsou v pořádku. Například jsme zjišťovali adaptační potíže žáků prvních ročníků a zjistili jsme, že se skutečně vyřazují ze vzdělávání děti, které nemají dostatečné sociální návyky, a to už je špatně. Mělo by se daleko více hledět na to, aby děti byly přijímány a zařazovány podle toho, na jaký typ školy mají intelektuální potenciál, než na to, jestli umějí smrkat do kapesníku, nebo jestli včas chodí do školy. Někdy se totiž stává, že rodiče jsou nezaměstnaní a nevstanou včas atd. Dítě tím pak zbytečně trpí. To by si škola měla pohlídat. Vím, že tyto věci se již daleko více individualizují a na některých školách jsou věci řešeny, ale ne na všech."

"Na závěr bychom se vás zeptali poněkud odlehčeněji, a to na to, jestli třeba máte přátele mezi Romy, jestli znáte romskou hudbu, co vám třeba tato kultura říká?"

"To samozřejmě řeknu velice ráda, protože mezi Romy mám spousty dobrých, velmi kvalitních přátel. Romská hudba mě velice dojímá, protože je velice citová. Myslím si, že nám ostatním...(i když já se přiznám, že jsem se přihlásila k romské národnosti, protože se mi zdá, že je to moje krev)... myslím si, že nás ostatní, kteří neznáme romskou kulturu, (já jsem neznala romskou kulturu, než jsem se s ní začala blíže seznamovat), tak nás velice obohacuje, protože je to další rozměr, který z evropských civilizací už dávno uniká."

"Hostem pořadu O Roma vakeren byla ústřední školní inspektorka České republiky paní Marie Kalábová. Děkujeme vám za rozhovor a na shledanou."

"Na shledanou."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
08.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
03.09.2004Nový školní rokO Roma Vakeren
14.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.09.2003Broumovské děti se připravují na vstup do první třídy v předškolním nultém ročníkuO Roma Vakeren
30.08.2003Romové mohou dostat peníze na studium na středních školáchZprávy ze života Romů
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
27.06.2003Romští prvňáčci dostali své první vysvědčeníO Roma Vakeren
27.06.2003Konec školního roku v základní škole na Havlíčkově náměstíO Roma Vakeren
23.05.2003Jakou budoucnost mají romští asistenti?O Roma Vakeren
16.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003V Jihlavě napadla skupinka Romů ředitele základní školyO Roma Vakeren
21.02.2003Karel Tomek z MŠMTO Roma Vakeren
26.10.2001Více než polovina romských dětí do zvláštních škol nepatříO Roma Vakeren
31.08.2001ŽilinaO Roma Vakeren
30.08.2001Romští středoškoláci mohou požádat o finanční podporu při studiuZprávy ze života Romů
13.04.2000DětstvíŽivot Romů
19.06.1999Romští rodiče měli být před podáním ústavní žaloby zastrašovániZprávy ze života Romů
09.06.1999Ostravští Romové budou žalovat ministerstvo školstvíZprávy ze života Romů
12.12.1998Romske aktualityZprávy ze života Romů
27.11.1998První škola pro romské děti oslavila 48. výročí od svého založeníZprávy ze života Romů
09.01.1998MostZprávy ze života Romů
21.11.1997LiberecZprávy ze života Romů
21.08.1997BrnoZprávy ze života Romů

=[ Zprávy ]=

Na čtyři roky do vězení poslal karvinský okresní soud sedmatřicetiletého Libora Svobodu za rasově motivované napadení Roma na diskotéce v Českém Těšíně. Další čtyři členové skupiny, kteří se společně s ním chtěli loni v srpnu pomstít za jiný konflikt, dostali podmíněné tresty. Šest obžalovaných soud zprostil viny pro nedostatek důkazů obžaloby.

Vrchní soud posuzuje odvolání v kauze vraždy sedmileté školačky z České Třebové. Královéhradecký krajský soud za ni letos v lednu odsoudil pětatřicetiletého Jozefa Siváka do vězení na 23 let a deset měsíců. Vraždy se podle soudu dopustil, protože se chtěl pomstít rodině děvčátka.

Ve Francii výrazně přibylo rasisticky motivovaných útoků. Vyplývá to z výroční zprávy Národního poradního výboru pro lidská práva. Dokument především upozorňuje na bezprecedentní nárůst antisemitských útoků ve Francii, který zjevně souvisí s mezinárodní situací. Lze přitom předpokládat, že jde jen o vrcholek ledovce, neboť mnoho případů není hlášeno. Jsou to mimo jiné útoky ve školách, se kterými se děti nerady svěřují. Následky rasistických útoků jsou přitom stále závažnější - loni měly ve Francii na svědomí jedno úmrtí a 38 zranění.

Až stovka romských dětí tráví denně volný čas v jihlavském R-centru. Nejmenším slouží klubovna Klubíčko, větší tam najdou truhlářskou a šicí dílnu, kuchyň, počítače, hernu a malou tělocvičnu. Vedoucí s nimi jezdí i na výlety na kolech, hrají sálový fotbal. Romská dílna při klubovně , na jejíž vybavení přispěli Britové, přerostla v projekt Malá řemesla. Podílí se na něm i úřad práce a hospodářská komora. Základům truhlařiny, malířství a šití se v kurzech od září učí 15 mladých lidí.Související články
DatumNadpisRubrika
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
26.05.2012Příběh z cyklu Národnost v pubertě: Jak byla Jitka chudáO Roma Vakeren
21.03.2012Stínová zpráva o stavu rasismu v EvropěZprávy ze života Romů
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
08.10.2011Ústí nad Labem se připravuje na první protestní pochod městemZprávy ze života Romů
02.10.2011Obyvatelé Varnsdorfu demonstrovali v PrazeZprávy ze života Romů
02.10.2011Kvůli demonstracím na Šluknovsku budou v pohotovosti stovky policistůZprávy ze života Romů
02.10.2011Účast na protestech v Rumburku a Varnsdorfu byla slabáZprávy ze života Romů
02.10.2011Policisté varují před posilováním extrémní pravice v ČeskuZprávy ze života Romů
01.10.2011Lidé z Varnsdorfu se sešli před Úřadem vládyZprávy ze života Romů
30.09.2011Varnsdorf IV: romské děti se ve speciálních školách učí základním návykůmZprávy ze života Romů
29.09.2011Varnsdorf: v romské ubytovně provozuje město i nízkoprahový klub pro dětiZprávy ze života Romů
28.09.2011Varnsdorf zastavil privatizaci městských bytůZprávy ze života Romů
24.09.2011S Romanem Tišerem o situaci Romů u násO Roma Vakeren
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
20.09.2011Šluknovsko dostalo stovku míst veřejně prospěšných pracíZprávy ze života Romů
17.09.2011Situace na Šluknovsku pohledem právničky Kláry SamkovéO Roma Vakeren
29.08.2011Na Šluknovsku je po demonstracích klid, napětí však nepolevujeZprávy ze života Romů
24.08.2011Těžkooděnci mají přinést klidZprávy ze života Romů
14.07.2011Soud žháře z Býchor, kteří ohrozili romskou rodinu, do vazby neposlalZprávy ze života Romů
22.03.2011Vyšla Stínová zpráva o rasismu v Evropě 2009/2010Zprávy ze života Romů
20.10.2010Žháři z Vítkova dostali výjimečné trestyZprávy ze života Romů
24.09.2010S Annou Šabatovou o situaci rumunských Romů ve FranciiO Roma Vakeren
18.04.2010Centrem Prahy projde pochod proti rasismu a antisemitismuZprávy ze života Romů
13.04.2010Fedor Gál: jinakost je hezká, má vůni, chuť, barvu...Zprávy ze života Romů
16.03.2010Útok zápalnou lahví ohrozil romskou rodinu v OstravěZprávy ze života Romů
06.11.2009Extremistická organizace na jihu Čech údajně chystala teroristické útokyZprávy ze života Romů
19.10.2009V Praze se uskuteční akce Ženy proti rasismuZprávy ze života Romů
09.10.2009V Praze bude manifestace Ženy proti rasismuO Roma Vakeren
23.06.2009Hledají své místo na slunci?Zprávy ze života Romů
23.05.2009Extrémismus: Dlouhé zrání, hořké plodyZprávy ze života Romů
22.05.2009„Hlasy“ obětí rasové diskriminaceO Roma Vakeren
21.05.2009Kampaň před eurovolbami začala rasistickým skandálemZprávy ze života Romů
21.05.2009Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
24.04.2009Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
24.04.2009Romové budou 3. května demonstrovat proti sílícímu extremismuZprávy ze života Romů
25.11.2008Extremisté sázejí na nespokojenostZprávy ze života Romů
14.03.2008V rámci Evropského týdne proti rasismu proběhne řada zajímavých akcí O Roma Vakeren
23.05.2007AI: Rasismus a policejní násilí jsou tradiční problémy ČeskaZprávy ze života Romů
07.04.2007Jak v USA bojovali proti diskriminaci AfroameričanůO Roma Vakeren
23.03.2007Na 21. března připadá Mezinárodní den pro odstranění rasismuO Roma Vakeren
23.03.2007Romští studenti narazili na problémy při rozdávání letáků proti rasismuO Roma Vakeren
19.01.2007Vyšla zpráva o stavu rasismu, xenofobie a antisemitismu v ČRO Roma Vakeren
29.11.2006Rasismu v Česku ubývá, cituje MfD ze zprávy EUZprávy ze života Romů
08.09.2006"Otevřenost menšinám obohacuje" je heslem nové vládní kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
02.02.2006V zábavné show premiéra Paroubka zazněly vtipy o RomechZprávy ze života Romů
02.02.2006Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
18.11.2005Odpor slovenské veřejnosti proti neonacismu stoupáO Roma Vakeren
18.11.2005V České republice lidé vystupují proti neonacismuO Roma Vakeren
18.11.2005Letošní vládní protirasistické kampani propůčily tvář známé osobnostiO Roma Vakeren
09.11.2005Vládní kampaň proti rasismu ukazuje úspěšné příslušníky menšinZprávy ze života Romů
14.10.2005Organizace Tolerance a občanská společnost monitoruje rasově motivované trestné činyO Roma Vakeren
19.08.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.04.2005Policie: Skinheadi v Zákupech napadli romskou rodinuZprávy ze života Romů
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
09.08.2004Děti z Jihlavy najdou i o prázdninách azyl v R-centruZprávy ze života Romů
19.07.2004Televize: V Brně někdo zaútočil zápalnými lahvemi na RomyZprávy ze života Romů
02.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.06.2004Útočník z Jeseníku půjde do vězeníO Roma Vakeren
18.06.2004V létě bude probíhat kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
11.06.2004Jesenický útočník vyvázl s podmínkouO Roma Vakeren
14.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.05.2004Kultura v Ústí nad LabemO Roma Vakeren
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.04.2004Třem pětinám středoškoláků by vadilo žít s Romem či RomkouZprávy ze života Romů
26.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004Rasové útoky v Jeseníku pokračujíO Roma Vakeren
30.01.2004Pachatelé útoku na romské manžele z Jeseníku opět stanou před soudemO Roma Vakeren
30.01.2004Ultrapravicová scéna v České republiceO Roma Vakeren
24.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
24.01.2004Kauza rasového útoku na romský pár v Jeseníku dále pokračujeO Roma Vakeren
05.01.2004Okresní soud v Jeseníku začal 5. ledna projednávat kauzu trojice mladíků, kteří podle obžaloby napadli a zranili manžele ŽigovyFotoaktuality
02.01.2004Nejdůležitější události roku 2003 hodnotí sociolog Fedor GálO Roma Vakeren
03.10.2003Projekt "Cože. Já a rasista?" má pomoci odstranit rasismus ze školO Roma Vakeren
22.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003Lékař napsal hanlivý článek o RomechO Roma Vakeren
27.06.2003Zprávy O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.06.2003Proces s mladíky podezřelými z rasově motivovaného napadení osmnáctiletého RomaFotoaktuality
23.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
18.04.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
28.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
26.02.2003Policisty, kteří zbili Roma, čekal soudFotoaktuality
17.02.2003Muži, kteří napadli skupinu Romů, stanuli před soudemFotoaktuality
11.02.2003Odsouzeni za výtržnictví a rasistické nadávky vůči RomůmFotoaktuality
31.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
24.01.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.01.2003Skončil třetí ročník Kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.11.2002Další oběť skinůO Roma Vakeren
01.11.2002Romové obviněni za rasově motivovaný útokFotoaktuality
01.11.2002Výrostci napadli romského studentaO Roma Vakeren
01.11.2002Zmocněnec ministra vnitraO Roma Vakeren
01.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.11.2002Je důležité poznat kulturu příslušníků jiných menšinO Roma Vakeren
28.10.2002Útok na sedmnáctiletého romského mladíkaFotoaktuality
25.10.2002Slovenská občanská iniciativa Ľudia proti rasizmuO Roma Vakeren
18.10.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002Svědecká výpověďO Roma Vakeren
06.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
23.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002Ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý o aktuální situaci Romů v ČRO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
26.07.2002OstravaO Roma Vakeren
12.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
24.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
17.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
08.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.03.2002Co vytýká Milan Knížák RomůmO Roma Vakeren
15.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.02.2002Právní poradnaO Roma Vakeren
08.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
18.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
05.10.2001BrnoO Roma Vakeren
14.09.2001Soud potvrdil trest mladíkovi, který je podezřelý z vraždy RomaZprávy ze života Romů
07.09.2001Praha / DurbanO Roma Vakeren
30.08.2001Ministr Gross chce razantněji bojovat proti rasově motivované kriminalitěZprávy ze života Romů
24.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
17.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
03.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
27.07.2001Rasově motivovaná vražda svitavského RomaO Roma Vakeren
27.07.2001ZprávyO Roma Vakeren
27.07.2001Český tisk o vraždě Oty AbsolonaO Roma Vakeren
25.07.2001Amnesty International kritizuje rasismus v ČeskuZprávy ze života Romů
25.07.2001Pozůstalí po zavražděném Romovi si nepřejí na pohřbu politikyZprávy ze života Romů
25.07.2001Vláda musí dát najevo, že bere rasistické zločiny vážněZprávy ze života Romů
24.07.2001Ligu etnických menšin znepokojuje rostoucí rasismus a lhostejnostZprávy ze života Romů
24.07.2001Rasová vražda ve Svitavách pobouřila RomyZprávy ze života Romů
16.07.2001V roce 2000 přibylo v ČR extremismuZprávy ze života Romů
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
13.07.2001Na Slovensku za zvláštních okolností zemřel RomO Roma Vakeren
06.07.2001LondýnO Roma Vakeren
03.06.2001Podle Giňi došlo v ČR k podcenění projevů extremismuZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
11.05.2001OlomoucO Roma Vakeren
04.05.2001Vzrůstající rasismus a xenofobieO Roma Vakeren
04.05.2001Vražda Roma v BratislavěO Roma Vakeren
05.04.2001ÚnorHistorie
05.04.2001ListopadHistorie
06.12.2000Studenti po kampani proti rasismu zmírnili své postoje k RomůmZprávy ze života Romů
18.11.2000Demonstrace Republikánské mládeže v Orlové skončila bez incidentůZprávy ze života Romů
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
04.07.2000Soud poslal do vězení Romy za výtržnosti s rasovým motivemZprávy ze života Romů
11.06.2000Skončily Jízdy toleranceZprávy ze života Romů
11.06.2000Předličtí obyvatelé nechtějí početnou romskou rodinu z Nové PakyZprávy ze života Romů
11.06.2000Nova: Skinheadi napadli v Orlové na Karvinsku romskou rodinuZprávy ze života Romů
05.05.2000Zpráva o stavu lidských práv v České republice v roce 1999Zprávy ze života Romů
05.05.2000Policie: Romský aktivista nedoložil obvinění na adresu policieZprávy ze života Romů
05.05.2000Podle Amnesty International Romové nemají v České republice před útoky dostatečnou ochranuZprávy ze života Romů
16.03.2000Policie ukončila dokazování útoku skinheadů na romskou zábavuZprávy ze života Romů
14.03.2000Žádost Romů o finanční kompenzaci za emigraci je prý poslední možnost řešení situace RomůZprávy ze života Romů
29.02.2000Romové ze západní Čech chtějí peníze na emigraciZprávy ze života Romů
28.02.2000Neznámý autor šíří počítačovou hru "Boj za práva bílé rasy"Zprávy ze života Romů
26.02.2000Romové v České republice - cizinci ve vlastní zemiRacism and Discrimination
26.02.2000Uplynul jeden rok od vraždy sudánského studentaHistorie
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000V Žatci zaznamenali hromadný odchod Romů do zahraničíZprávy ze života Romů
26.02.2000Nezakazujme vyholenceRasismus
26.02.2000Policisté diskutovali o potírání rasismu i o plotu v MatičníZprávy ze života Romů
26.02.2000Naše vlastní vinaRasismus
26.02.2000Eva ŠotolováAnketa
26.02.2000ČervenHistorie
26.02.2000Vteřina smrti, minuta tichaRasismus
26.02.2000ListopadHistorie
26.02.2000Podcenili jsme nebezpečí ničivého démonaRasismus
26.02.2000Plzeňské podniky nevpustily na své diskotéky romské studentkyZprávy ze života Romů
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Odchod Romu do KanadyHistorie
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000HistorieHistorie
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000Zpráva Ministerstva zahraničí USA za rok 1993Historie
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000Zpráva Českého Helsinského Výboru za rok 1994Historie
26.02.2000Situace Romů v ČR se podle Karla Holomka od roku 1989 zhoršilaZprávy ze života Romů
26.02.2000ROK 1995Historie
26.02.2000ROK 1996Historie
26.02.2000Romové protestující v Matiční vidí východisko v emigraciZprávy ze života Romů
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANČÍ USA ZA ROK 1995Historie
26.02.2000Česká republika podle amerického ministerstva zahraničí v zásadě lidská práva dodržujeZprávy ze života Romů
23.02.2000Odborníci Rady Evropy na romskou problematiku ocenili ÚstíZprávy ze života Romů
16.02.2000Skinheadi z Orlové byli odsouzeniZprávy ze života Romů
11.02.2000Rasově diskriminovaní zřejmě dostanou novou možnost obranyZprávy ze života Romů
09.02.2000Vyšetřovatel obvinil čtveřici Romů z rasově motivovaného útokuZprávy ze života Romů
28.01.2000Češi mají sklony k rasismu, ale považují se za tolerantní národZprávy ze života Romů
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuAktuality
19.01.2000Stále více lidí je stíháno za rasově motivované činyZprávy ze života Romů
29.12.1999Prezident Václav Havel zastavil trestní stíhání obyvatelky Matiční uliceZprávy ze života Romů
08.12.1999Tři mladíci podle soudu Romům v Krnově byt nezapáliliZprávy ze života Romů
24.08.1999Redaktor podal trestní oznámení na skiny a pardubického primátoraZprávy ze života Romů
15.08.1999Vládní úředníci: rasistický útlak vůči Romům v Chomutově nebylZprávy ze života Romů
29.05.1999Předseda Helsinského výboru amerického Kongresu ocenil postoj vlády ČR k plotu v Matiční uliciZprávy ze života Romů
16.05.1999Shattuck: České soudy nedostatečně trestají útoky na RomyZprávy ze života Romů
15.05.1999Na domech Romů na Prostějovsku se znovu objevila rasistická heslaZprávy ze života Romů
01.05.1999Uhl vládě předložil koncepci boje proti rasistickým organizacímZprávy ze života Romů
19.03.1999Ženevský výbor očekává, že vláda vyřeší problém Matiční uliceZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
03.03.1999Vlastenecká liga tvrdí, že nepatří ke skinheadskému hnutíZprávy ze života Romů
01.03.1999ČR dodržuje lidská práva, problémy jsou s romskou menšinouZprávy ze života Romů
12.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
29.01.1999OlomoucZprávy ze života Romů
18.12.1998HodonínZprávy ze života Romů
18.12.1998KolínZprávy ze života Romů
04.12.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
27.11.1998Skinheadi napadli hluchoněmého RomaZprávy ze života Romů
20.11.1998KarvináZprávy ze života Romů
20.11.1998BrnoZprávy ze života Romů
20.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.11.1998RokycanyZprávy ze života Romů
06.11.1998KarvináZprávy ze života Romů
16.10.1998PrahaZprávy ze života Romů
09.10.1998TáborZprávy ze života Romů
18.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
04.09.1998TáborZprávy ze života Romů
10.07.1998PardubiceZprávy ze života Romů
10.07.1998PařížZprávy ze života Romů
03.07.1998BrnoZprávy ze života Romů
26.06.1998ŠumperkZprávy ze života Romů
19.06.1998HRADEC KRÁLOVÉZprávy ze života Romů
12.06.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.06.1998Podle ministra Mlynáře není Česká republika rájem rasistůZprávy ze života Romů
12.06.1998BruselAktuality
12.06.1998Evropská unie a dodržování lidských práv v České republiceZprávy ze života Romů
29.05.1998ZpravyZprávy ze života Romů
22.05.1998OrlováZprávy ze života Romů
22.05.1998PařížZprávy ze života Romů
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
15.05.1998OrlováZprávy ze života Romů
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
15.05.1998Nový BorZprávy ze života Romů
08.05.1998Republikánský billboard vyvolal pohoršeníZprávy ze života Romů
08.05.1998Ulice Krnova obývané Romy budou střežit policejní kameryZprávy ze života Romů
08.05.1998Vydavateli rasistického časopisu hrozí vězeníZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
05.05.1998PařížZprávy ze života Romů
24.04.1998ZlínZprávy ze života Romů
03.04.1998Žďár nad SázavouZprávy ze života Romů
27.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.03.1998TrutnovZprávy ze života Romů
20.03.1998BrnoZprávy ze života Romů
13.03.1998Jablonec nad NisouZprávy ze života Romů
13.03.1998OstravaZprávy ze života Romů
13.03.1998VídeňZprávy ze života Romů
06.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.03.1998Moravská TřebováZprávy ze života Romů
27.02.1998Podle romských aktivistů má stát podpořit emigraci RomůAktuality
20.02.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality
06.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.02.1998KrnovZprávy ze života Romů
23.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
23.01.1998KrnovZprávy ze života Romů
20.01.1998VrchlabiZprávy ze života Romů
16.01.1998StockholmZprávy ze života Romů
05.12.1997PrahaZprávy ze života Romů
05.12.1997OpavaZprávy ze života Romů
05.12.1997KlagenfurtZprávy ze života Romů
24.10.1997StahlavyZprávy ze života Romů
17.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
17.10.1997BrnoZprávy ze života Romů
17.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
25.09.1997DomazliceZprávy ze života Romů
18.09.1997Usti nad LabemZprávy ze života Romů
18.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
01.09.1997Projekt Tolerance: Kampaň proti předsudkům vůči Romům v roce 1997Kampaně proti rasismu
14.08.1997Rasová nesnášenlivost může být překážkou v cestě do EUAktuality
14.08.1997Skinhead napadl ve Svitavách RomaAktuality
01.08.1997PrahaAktuality
14.07.1997Rasová nesnášenlivost a tolerance fašismu prý může zkomplikovat ČR vstup do EUZprávy ze života Romů
14.07.1997SvitavyZprávy ze života Romů
11.07.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
03.07.1997PrahaZprávy ze života Romů
FotografieFotografie

=[ Reportáž ]=
Kutnohorský Maják svítí Romům i ne-Romům
Při Kutnohorské Oblastní charitě působí u několik let komunitní centrum Maják, který navštěvují i Romové. Do centra se s mikrofonem vydal Michal Trnka.

Oblastní charita v Kutné Hoře sídlí v nepříliš dobře vypadajícím objektu na okraji města. První dojem ale někdy klame. Uvnitř to vonělo čistotou, a navíc mě uvítaly místnosti vyzdobené převážně dětskými pracemi. Vedoucí centra "Maják" Miroslava Žáková vše uvádí na pravou míru:

"My jsme komunitní centrum, tzn. že jsme součástí nějakého společenství lidí, kteří tu žijí. Sídlíme v tomhle domě, protože naši klienti tu bydlí. Jsme v této části města, protože je tady větší romská komunita."

Komunitní centrum Maják je v první řadě zaměřeno na práci s romskými dětmi. Projekt je zajímavý tím, že vlastně byl pilotním projektem řešení problematiky romské komunity.

"Vzniklo komunitní centrum Maják, což je světélko na moři a má lidem svítit na delší cestě životem. Původně to měly být jenom volnočasové aktivity pro děti. V současné době jsou to nejenom "volnočasovky" pro děti, je tam spousta dalších aktivit. Na těch aktivitách se z původního pracovního týmu, který tvořily dva lidé, podílí stálý tým a velká skupina dobrovolníků - studentů, kteří se podílejí na sociální práci nebo na práci výchovné u dětí, kterým jsou staršími kamarád," vysvětluje Miroslava Žáková.

Každý den odpoledne se v centru Maják schází průměrně 20 dětí. Kromě toho že si společně zahrají nejrůznější společenské hry, čekají na ně i některé další aktivity:

"Po volnočasových aktivitách jsme zavedli rituál, že společně posvačíme."

Ale ani chutným obědem program v Majáku pro většinu dětí nekončí.

"V tu chvíli se dohadujeme, kdo půjde domů a kdo tu zůstane, protože všechny děti se chtějí doučovat. Sem chodí studenti z církevního gymnázia nebo ze střední pedagogické školy v Čáslavi. Každý student má na starosti dítě, s kterým udělá školní přípravu: napíše s ním úkol, ořežou se tužky, dá se do pořádku taška. Pokud dítě třeba nerozumí nějaké látce ze školy nebo nestihlo nějaké věci ve škole, tak je tady se starším kamarádem dodělá," prozradila Miroslava Žáková.

Jak se tady líbí samotným dětem? Odpověď Jolanky Horváthové mluví za všechno:

"Mně se tady líbí všechno. Nejvíc se mi líbí zpívání a v dílně."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.08.2011ReportážO Roma Vakeren
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
11.06.2011Situace dětí v městské ubytovně v PardubicíchO Roma Vakeren
11.02.2011Projekt “Uč se, more” se zaměří na vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředíZprávy ze života Romů
25.06.2010Nízkoprahový klub ZefyrínoO Roma Vakeren
18.06.2010Komunitní centra pro západočechyO Roma Vakeren
07.05.2010Při tanci záleží hlavně na píliO Roma Vakeren
30.10.2009Tak trochu jiný KruháčO Roma Vakeren
18.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
08.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
05.11.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.10.2003Předškolní příprava romských dětí se v Broumově osvědčilaO Roma Vakeren
25.07.2003Občanské sdružení Lačhe čhave nabízí volnočasové aktivity pro pražské dětiO Roma Vakeren
20.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
20.06.2003Kutnohorské komunitní centrum Maják zve romské děti na letní táboryO Roma Vakeren
09.05.2003Děti z dětských domovů budou závodit v běhuO Roma Vakeren
25.04.2003Ida Kelarová pořádá letní dětské tábory na hradě SvojanovO Roma Vakeren
25.04.2003Problematické zvláštní školyO Roma Vakeren
11.04.2003Manželé Turtákovi založili hudební soubor pro romské dětiO Roma Vakeren
05.04.2003Aktivity pro děti v komunitním centru v ústecké Matiční uliciFotoaktuality
07.03.2003Romské ženy se setkaly v ChomutověO Roma Vakeren
07.03.2003Romské děti v dětském domověO Roma Vakeren
26.02.2003Rodiče dvou romských školáků napadli ředitele základní školy v JihlavěFotoaktuality
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
14.02.2003Chci být novinářemO Roma Vakeren
14.02.2003Dětský klub ČilikloroO Roma Vakeren
24.01.2003Jaký je rozdíl mezi pěstounskou péčí a osvojením dítěte?O Roma Vakeren
17.01.2003Jak nám může pomoci Liga lidských práv v PrazeO Roma Vakeren
10.01.2003Stinné stránky života dětíO Roma Vakeren
03.01.2003Mnohé romské děti ze zvláštních škol by mohly navštěvovat základní školyO Roma Vakeren
13.12.2002O opuštěných dětech...O Roma Vakeren
22.11.2002Kreativní dílna k Mezinárodnímu dni práv dítěteO Roma Vakeren
15.11.2002Tentokrát o poradně pro občanstvíO Roma Vakeren
08.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
04.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002Zaniká přípravná třída při Zvláštní škole v PardubicíchO Roma Vakeren
06.09.2002Začal nový školní rokO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002Romské děti se rekreují v letním táboře ve Zbyslavci u ChrudimiO Roma Vakeren
28.06.2002ZpravyO Roma Vakeren
28.06.2002I žižkovské děti si domů odnášely vysvědčeníO Roma Vakeren
07.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.06.2002Loutka romského chlapce Pindralka putuje za českými dětmiO Roma Vakeren
03.05.2002V tísni je možné využít služeb České katolické charityO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Policie dohlíží na děti z ústecké Matiční uliceO Roma Vakeren
22.03.2002Byty pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
22.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.01.2002Romské děti a češtinaO Roma Vakeren
11.01.2002Jak proběhl 5. ročník literární a grafické soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
09.11.2001Obrací se na Růžovou linku bezpečí také Romové?O Roma Vakeren
21.09.2001Prezident Havel přijal romské děti, které napsaly o holocaustu svých předkůZprávy ze života Romů
30.08.2001Romské děti z jižních Čech se rekreují v Růžené na TáborskuZprávy ze života Romů
24.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
17.08.2001Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
17.08.2001Projekt "Volný čas romských dětí"O Roma Vakeren
20.07.2001Dětský romský tábor v PříchovicíchO Roma Vakeren
22.06.2001Jméno Khamoro nese nejen festival, ale i romský dětský pěvecký soubor z DěčínaO Roma Vakeren
08.06.2001LevočaO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
27.04.2001Finanční sbírka na pomoc dětem z dětských domovůO Roma Vakeren
05.04.2001LedenHistorie
05.04.2001ZáříHistorie
14.12.2000V ČR je prý gramotných na 80 až 90 procent mladých RomůZprávy ze života Romů
12.12.2000V ústecké Matiční ulici bylo otevřeno komunitní centrumZprávy ze života Romů
15.11.2000Ministerstvo školství zpochybňuje názor EK na vzdělávání RomůZprávy ze života Romů
10.09.2000Setkání adoptovaných romských a vietnamských dětíZprávy ze života Romů
03.09.2000Výzkum: Romové mají pro učení stejné předpoklady jako ostatníZprávy ze života Romů
09.07.2000Žaloba na české školství splnila podle Romů účelZprávy ze života Romů
11.06.2000Do českých škol poputuje kniha o švédském romském děvčátkuZprávy ze života Romů
11.06.2000Iniciativa Globea si stěžuje na diskriminaci Romů ve školáchZprávy ze života Romů
05.05.2000V New Yorku se konala konference o českých RomechZprávy ze života Romů
13.04.2000DětstvíŽivot Romů
26.02.2000Právo na vzdělávání v mateřském jazyceHistorie
26.02.2000Romské děti půjdou do přípravné třídyZprávy ze života Romů
26.02.2000Romské děti se otrávily ovocnými tyčinkamiZprávy ze života Romů
26.02.2000KvětenHistorie
23.02.2000Odborníci na romskou otázku z RE přijeli do Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
09.02.2000Společnost Člověk v tísni představila projekt na pomoc RomůmZprávy ze života Romů
16.12.1999Romské děti mají menší šanci na adopciZprávy ze života Romů
03.09.1999Romové, jejichž děti opustily zvláštní školu, trvají na žaloběZprávy ze života Romů
01.09.1999Švédská agentura TT o švédsko-české iniciativě na podporu RomůZprávy ze života Romů
31.08.1999Chanovská škola se chystá přivítat 36 nových romských prvňákůZprávy ze života Romů
11.08.1999Rada pro lidská práva nesouhlasí s tvrzením o diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
19.06.1999Romští rodiče měli být před podáním ústavní žaloby zastrašovániZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
12.02.1999ZlínZprávy ze života Romů
05.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
05.02.1999Roudnice nad LabemZprávy ze života Romů
02.10.1998OtrokoviceZprávy ze života Romů
14.08.1998JestřebíZprávy ze života Romů
07.08.1998Romští regionální představitelé se sešli v BerouněZprávy ze života Romů
24.07.1998V Bílovci volili nejkrásnější a nejšikovnější romské dítěZprávy ze života Romů
12.06.1998BrnoAktuality
12.06.1998Přátelské setkání za účelem podpory úspěšného hledání zaměstnáníZprávy ze života Romů
12.06.1998Přátelské setkání za účelem podpory úspěšného hledání zaměstnáníZprávy ze života Romů
08.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
05.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
03.04.1998Jan Horváth se stal romským poradcem v BrněZprávy ze života Romů
20.03.1998SofiaZprávy ze života Romů
06.02.1998Usti nad LabemZprávy ze života Romů
23.01.1998PardubiceZprávy ze života Romů
16.01.1998ChanovZprávy ze života Romů
31.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
31.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
21.08.1997BrnoZprávy ze života Romů
07.08.1997ZlinZprávy ze života Romů
03.07.1997PrahaZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové podpořil vzdělávací programy pro děti
Jednou ze společností, která už tradičně pomáhá potřebným občanům je Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. V minulém roce tato společnost věnovala přes dva milióny korun do vzdělávacích programů pro děti. Jan Mišurec oslovil koordinátorku těchto projektů Evu Kvasničkovou.
Logo

"Především jsou to děti z dětských domovů. Těm pomáháme při studiu na středních a vysokých školách. Pak máme děti se zdravotním postižením, kterým pomáháme buďto jednorázovými příspěvky anebo taky stipendiem. Jsou to děti např. na vozíku, které potřebují asistenta, aby se dostaly lépe do školy. Nebo jsou to děti ze sociálně slabých skupin, které žijí jen s maminkou a jsou tam dva, tři sourozenci a maminka by to neutáhla."

"Znamená to, že platíte v plné výši třeba školu nebo přidáváte spíš věci na pomůcky?"

"Nám se hlásí hodně dětí ze státních škol, takže tam není příspěvek na školné, i když pár dětem jsme na školné přispěli. Pokud přispíváme na pomůcky, tak tady pořád vedou počítače. Jsou děti, které se bez nich opravdu neobejdou. Velkou pomocí jsou sluchadla pro děti se sluchovým postižením."

"V minulém roce jste zahájili vzdělávání dětí z dětských domovů v rámci cizího jazyka, řekla byste jaký je zájem o tento projekt? Kolik dětí se zúčastnilo? Kolik dětí se třeba letos zúčastní?"

"Loni se projekt jmenoval "Zlatý dukát". Zájem byl obrovský. Oslovili jsme všechny dětské domovy v České republice. Uspokojily jsme 80 dětí, přihlášek bylo minimálně čtyřikrát tolik. Letos se tento projekt bude opakovat. Nebude se jmenovat "Zlatý dukát" ale "Stříbrný groš". Mělo by to pokrýt asi tak 60 studujících dětí. Kurs proběhne v Praze - ten bude pro starší děti a druhý kurz bude v Jizerských horách - ten bude pro děti menší. Jazyk angličtinu nebo němčinu si děti vybírají podle toho, co studují ve škole."

"Připravujete také zahraniční rekreaci pro děti onkologicky nemocné v Řecku, kolik dětí do Řecka pojede? Co je náplní tohoto programu a kolik je vyčleněno peněz?"

"To je velký projekt, za kterým je Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ta vyčlenila 15 miliónů korun pro děti s onkologickým a hemato-onkologickým onemocněním. Mělo by to pokrýt 750 dětí s touto diagnózou, které se budou střídat v Řecku v období od května do září. Na návrh lékařů by tento pobyt měl sloužit jako celková rehabilitace dítěte, posílení imunity, zlepšení jeho celkové kondice, nejenom fyzické ale i té psychické."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.08.2011ReportážO Roma Vakeren
15.06.2011Helsinský výbor chce posílit vazby mezi odsouzenými a jejich dětmiZprávy ze života Romů
11.06.2011Situace dětí v městské ubytovně v PardubicíchO Roma Vakeren
11.02.2011Projekt “Uč se, more” se zaměří na vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředíZprávy ze života Romů
25.06.2010Nízkoprahový klub ZefyrínoO Roma Vakeren
18.06.2010Komunitní centra pro západočechyO Roma Vakeren
07.05.2010Při tanci záleží hlavně na píliO Roma Vakeren
30.10.2009Tak trochu jiný KruháčO Roma Vakeren
18.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
08.11.2005Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
05.11.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
03.10.2003Předškolní příprava romských dětí se v Broumově osvědčilaO Roma Vakeren
25.07.2003Občanské sdružení Lačhe čhave nabízí volnočasové aktivity pro pražské dětiO Roma Vakeren
20.06.2003ZprávyO Roma Vakeren
20.06.2003Kutnohorské komunitní centrum Maják zve romské děti na letní táboryO Roma Vakeren
09.05.2003Děti z dětských domovů budou závodit v běhuO Roma Vakeren
25.04.2003Ida Kelarová pořádá letní dětské tábory na hradě SvojanovO Roma Vakeren
25.04.2003Problematické zvláštní školyO Roma Vakeren
11.04.2003Manželé Turtákovi založili hudební soubor pro romské dětiO Roma Vakeren
05.04.2003Aktivity pro děti v komunitním centru v ústecké Matiční uliciFotoaktuality
07.03.2003Romské ženy se setkaly v ChomutověO Roma Vakeren
07.03.2003Romské děti v dětském domověO Roma Vakeren
26.02.2003Rodiče dvou romských školáků napadli ředitele základní školy v JihlavěFotoaktuality
14.02.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
14.02.2003Chci být novinářemO Roma Vakeren
14.02.2003Dětský klub ČilikloroO Roma Vakeren
24.01.2003Jaký je rozdíl mezi pěstounskou péčí a osvojením dítěte?O Roma Vakeren
17.01.2003Jak nám může pomoci Liga lidských práv v PrazeO Roma Vakeren
10.01.2003Stinné stránky života dětíO Roma Vakeren
03.01.2003Mnohé romské děti ze zvláštních škol by mohly navštěvovat základní školyO Roma Vakeren
13.12.2002O opuštěných dětech...O Roma Vakeren
22.11.2002Kreativní dílna k Mezinárodnímu dni práv dítěteO Roma Vakeren
15.11.2002Tentokrát o poradně pro občanstvíO Roma Vakeren
08.11.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
04.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002Zaniká přípravná třída při Zvláštní škole v PardubicíchO Roma Vakeren
06.09.2002Začal nový školní rokO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002Romské děti se rekreují v letním táboře ve Zbyslavci u ChrudimiO Roma Vakeren
28.06.2002ZpravyO Roma Vakeren
28.06.2002I žižkovské děti si domů odnášely vysvědčeníO Roma Vakeren
07.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.06.2002Loutka romského chlapce Pindralka putuje za českými dětmiO Roma Vakeren
03.05.2002V tísni je možné využít služeb České katolické charityO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Policie dohlíží na děti z ústecké Matiční uliceO Roma Vakeren
22.03.2002Byty pro děti z dětských domovůO Roma Vakeren
22.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
25.01.2002Romské děti a češtinaO Roma Vakeren
11.01.2002Jak proběhl 5. ročník literární a grafické soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
09.11.2001Obrací se na Růžovou linku bezpečí také Romové?O Roma Vakeren
21.09.2001Prezident Havel přijal romské děti, které napsaly o holocaustu svých předkůZprávy ze života Romů
30.08.2001Romské děti z jižních Čech se rekreují v Růžené na TáborskuZprávy ze života Romů
24.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
17.08.2001Vzdělávání romských dětíO Roma Vakeren
17.08.2001Projekt "Volný čas romských dětí"O Roma Vakeren
20.07.2001Dětský romský tábor v PříchovicíchO Roma Vakeren
22.06.2001Jméno Khamoro nese nejen festival, ale i romský dětský pěvecký soubor z DěčínaO Roma Vakeren
08.06.2001LevočaO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
27.04.2001Finanční sbírka na pomoc dětem z dětských domovůO Roma Vakeren
05.04.2001LedenHistorie
05.04.2001ZáříHistorie
14.12.2000V ČR je prý gramotných na 80 až 90 procent mladých RomůZprávy ze života Romů
12.12.2000V ústecké Matiční ulici bylo otevřeno komunitní centrumZprávy ze života Romů
15.11.2000Ministerstvo školství zpochybňuje názor EK na vzdělávání RomůZprávy ze života Romů
10.09.2000Setkání adoptovaných romských a vietnamských dětíZprávy ze života Romů
03.09.2000Výzkum: Romové mají pro učení stejné předpoklady jako ostatníZprávy ze života Romů
09.07.2000Žaloba na české školství splnila podle Romů účelZprávy ze života Romů
11.06.2000Do českých škol poputuje kniha o švédském romském děvčátkuZprávy ze života Romů
11.06.2000Iniciativa Globea si stěžuje na diskriminaci Romů ve školáchZprávy ze života Romů
05.05.2000V New Yorku se konala konference o českých RomechZprávy ze života Romů
13.04.2000DětstvíŽivot Romů
26.02.2000Právo na vzdělávání v mateřském jazyceHistorie
26.02.2000Romské děti půjdou do přípravné třídyZprávy ze života Romů
26.02.2000Romské děti se otrávily ovocnými tyčinkamiZprávy ze života Romů
26.02.2000KvětenHistorie
23.02.2000Odborníci na romskou otázku z RE přijeli do Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
16.12.1999Romské děti mají menší šanci na adopciZprávy ze života Romů
03.09.1999Romové, jejichž děti opustily zvláštní školu, trvají na žaloběZprávy ze života Romů
01.09.1999Švédská agentura TT o švédsko-české iniciativě na podporu RomůZprávy ze života Romů
31.08.1999Chanovská škola se chystá přivítat 36 nových romských prvňákůZprávy ze života Romů
11.08.1999Rada pro lidská práva nesouhlasí s tvrzením o diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
19.06.1999Romští rodiče měli být před podáním ústavní žaloby zastrašovániZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
12.02.1999ZlínZprávy ze života Romů
05.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
05.02.1999Roudnice nad LabemZprávy ze života Romů
02.10.1998OtrokoviceZprávy ze života Romů
14.08.1998JestřebíZprávy ze života Romů
07.08.1998Romští regionální představitelé se sešli v BerouněZprávy ze života Romů
24.07.1998V Bílovci volili nejkrásnější a nejšikovnější romské dítěZprávy ze života Romů
12.06.1998BrnoAktuality
12.06.1998Přátelské setkání za účelem podpory úspěšného hledání zaměstnáníZprávy ze života Romů
12.06.1998Přátelské setkání za účelem podpory úspěšného hledání zaměstnáníZprávy ze života Romů
08.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
05.05.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
30.04.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
03.04.1998Jan Horváth se stal romským poradcem v BrněZprávy ze života Romů
20.03.1998SofiaZprávy ze života Romů
06.02.1998Usti nad LabemZprávy ze života Romů
23.01.1998PardubiceZprávy ze života Romů
16.01.1998ChanovZprávy ze života Romů
31.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
31.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
21.08.1997BrnoZprávy ze života Romů
07.08.1997ZlinZprávy ze života Romů
03.07.1997PrahaZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
V pražské kavárně se lidé dozvídali zajímavosti z historie Romů
Pražská kavárna Maraton byla dějištěm akce věnované všeobecné historii Romů. Tématický věčer pořádalo romské sdružení Athinganoi. Více nám prozradila koordinátorka projektu Darina Batyiová.

"Tyto tematické večery se pořádají v rámci projektu Romaversitas A jsou to večery, které by měly být věnovány národnostním menšinám v České republice. Téma "Historie Romů"... já si myslím, že spousta lidí v České republice neví nic o historii Romů. Je zapotřebí, aby byli dostatečně informováni. Přišli lidé z romistiky, přišla majorita i menšina, měli jsme tam zástupce obou. V rámci těchto tematických večerů, se nebude jednat pouze o programy o Romech. Určitě tam bude ještě něco o Romech, ale historie, to už nevím, nejsem si jistá, uvidíme."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.12.2012Romský exodus začal před 1500 letyZprávy ze života Romů
14.08.2012Proběhlo vyhodnocení výtvarné soutěže zaměřené na romskou historii „I Am Roma“O Roma Vakeren
14.06.2011Česko připomíná pomocí pamětních kamenů své oběti holokaustuZprávy ze života Romů
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
21.08.2009Romské emancipační hnutí ožilo v období Pražského jara a po sametové revoluciO Roma Vakeren
07.08.2009Romové v zemích českýchO Roma Vakeren
10.07.2009Jak Romové procházeli EvropouO Roma Vakeren
10.06.2005Romy vždy v jejich dějinách provázela hudba a tanecO Roma Vakeren
18.04.2003V Praze se bude promítat dokument Sága RomůO Roma Vakeren
07.03.2003Jak Romové putovali EvropouO Roma Vakeren
28.02.2003Pocházejí Romové z Indie?O Roma Vakeren
19.07.2002Vyšla nová kniha o historii RomůO Roma Vakeren
12.02.2002Historie Romů na území České republikyHistorie
07.05.2001Výstava Romano drom představuje unikátní fotografie romistky Evy DavidovéZprávy ze života Romů
11.06.2000V centru Prahy se koná výstava o romské historiiZprávy ze života Romů
15.03.2000Česká televize vysílá vzdělávací cyklus Amare RomaZprávy ze života Romů
26.02.2000Romština nás zavedla do IndieHistorie
26.02.2000Proč Romové opustili svou dávnou zemi - Indii?Historie
26.02.2000Kdo byli Džátové?Historie
26.02.2000Kdo byli předkové Romů?Historie
26.02.2000Romové opouštějí Byzantskou říši (15. století)Historie
26.02.2000"Odkud jsou?"Historie
26.02.2000Romové opouštějí Byzantskou říši (15. století)Historie
26.02.2000OpakováníHistorie
26.02.2000Nejstarší IndovéHistorie
26.02.2000Nejstarší IndovéHistorie
11.01.2000Vyjde romský dějepis v češtiněZprávy ze života Romů
11.01.2000Vyjde romský dějepis v češtiněAktuality
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
Romové po roce 1989Historie
Historie a původ RomůHistorie
Situace Romů v letech 1989 - 1992Historie

=[ Reportáž ]=
Plesová sezóna je v plném proudu
Plesová sezóna je lákadlem pro mnohé z nás. Zatančit si můžete jít i na romský bál do pražského kulturního domu Domovina. Pozvánku pro vás připravila Helena Poláková, která si k mikrofonu pozvala pořadatele této kulturní akce.
Ilustrační fotografie

"Akci pořádají občanská sdružení z Prahy 7, romské občanské sdružení Bare čercheňa ve spolupráci se sdružením Čačodrom a já, asistent pro činnost národnostních menšin pro Prahu 7."

"Pozvali jste nějaké hosty?"

"Pozvali jsme asi 150 hostů, pozvali jsme samozřejmě zástupce radnice, protože ta uvolnila ze svého rozpočtu 30 000 Kč na ples a převzala nad plesem záštitu."

"Jaké kapely budou hrát?"

"K poslechu a tanci bude hrát kapela Intersuno z Kolína."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
17.03.2006Přijďte si zatančit na Celostátní romský reprezentační ples do Lysé nad Labem!O Roma Vakeren
07.03.2006Romský reprezentační ples v Lysé nad Labem letos proběhne pod záštitou Dagmar HavlovéZprávy ze života Romů
21.03.2003Několik stovek Romů se sešlo na reprezentačním plese v PrazeO Roma Vakeren
14.03.2003V Praze proběhne romský reprezentační plesO Roma Vakeren

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" je u konce. Naladit si nás můžete i v úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií a nebo v pondělí a v pátek na okruhu Českého rozhlasu 6 - v 19:15.

Příště vám nabídneme informace ze života Romů, do studia pozveme zajímavého hosta a nebudou chybět ani romské písně.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vekeren! Romale irinen - ada šuniben predal tumende!

Romale but Bacht te sasťipen. Ačhen Devleha!

Obsah článku:
Reportáž:  Skupina Gipsy Hery Band natočí CD s Karlovarským symfonickým orchestrem
Reportáž:  Učitelé potřebují získat jiný přístup k žákům a vyučování
Horké téma:  Ústřední školní inspektorka Marie Kalábová
Zprávy: 
Reportáž:  Kutnohorský Maják svítí Romům i ne-Romům
Reportáž:  Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové podpořil vzdělávací programy pro děti
Reportáž:  V pražské kavárně se lidé dozvídali zajímavosti z historie Romů
Reportáž:  Plesová sezóna je v plném proudu

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2020
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz