Vyhledávání
30.7.2014
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIEČesky English Deutsch Francais

Romská píseň (Foto: Valašské muzeum v přírodě) Slavnostním průvodem od 10.00 s následující hudební pozvánkou z náměstí T. G. Masaryka v Rožnově pod Radhoštěm bude v sobotu 26. července zahájen jubilejní 20. ročník mezinárodního hudebního festivalu Romská píseň. Program v samotném areálu Dřevěného městečka začne od 13.00.
Čtěte dále...[ 17.07.2014 ] - Slovo 21

Projekt Mami, tati, já chci do školy! (Zdroj: Slovo 21) O tom, že romské děti patří do základních, nikoliv do praktických škol, diskutovali pracovníci občanského sdružení Slovo 21 přímo s romskými rodiči. Tento projekt, který navázal na loňskou úspěšnost, informuje nejen o rozdílech mezi základní a praktickou školou, ale také o možných dopadech, které souvisejí právě se zařazením dítěte do základní praktické školy. Do projektu se zapojilo 160 romských rodičů a více než 180 dětí z deseti různých lokalit.
Čtěte dále...[ 15.07.2014 ] - Markéta Zemenová

Propisky (Foto: Kristýna Maková) Studenti a překladatelé romského jazyka jsou zváni účasti na dvou vzdělávacích workshopech, které se konají v rámci projektu PRETHODŽIPEN-PŘEKLAD. Hlavní idea projektu spočívá v podpoře literárního transferu mezi romštinou a češtinou a tím i v podpoře postupného sbližování a vzájemného obohacování obou kultur prostřednictvím literatury.
Čtěte dále...[ 10.07.2014 ] - Neuveden

Snímek Cesta ven režiséra a scenáristy Petra Václava získal na slovenském filmovém festivalu Art Film Fest hlavní cenu za nejlepší film. Příběh mladé romské matky odmítající se smířit s nepříznivým společenským postavením byl jedním z 11 snímků, které soutěžily v sekci hraných filmů. Informovali o tom organizátoři festivalu.
Čtěte dále...[ 08.07.2014 ] - Tisková zpráva

Udílení cen Gypsy Spirit v roce 2013 (Foto: Kristýna Maková) Otevřená společnost, o.p.s. a Nadace Michaela Kocába vyhlašují 4. ročník cen Roma Spirit 2014 v České republice (původní název Gypsy Spirit). Jejich posláním je ocenit a popularizovat aktivní snahy všech, kteří se podílejí na zlepšení situace Romů v České republice.
Čtěte dále...[ 03.07.2014 ] - Tisková zpráva

Marián Kuffa ve filmu Opři žebřík o nebe Dlouhých šest let uplynulo od zatím posledního dokumentárního filmu Gyumri režisérky Jany Ševčíkové, se kterým získala po světě řadu filmových cen. Nyní přichází tato tvůrkyně, která zaujímá výjímečné postavení mezi českými dokumentaristy, s novým snímkem nazvaným Opři žebřík o nebe. Jeho světová premiéra proběhne 5. července na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech v rámci soutěže dokumentárních filmů, do českých kin pak přijde snímek na podzim.
Čtěte dále...[ 26.06.2014 ] - Neuveden

Vlastimil Pechanec, který byl v roce 2003 odsouzen na 17 let za rasovou vraždu Roma ve Svitavách, opustil ve středu pardubickou věznici. Byl podmíněně propuštěn. Soud mu stanovil zkušební dobu na šest let. Pechanec stále trvá na tom, že je nevinný, do konce roku chce požádat o obnovu procesu.
Čtěte dále...[ 23.06.2014 ] - Martina Bílá

Stát vydal loni na podporu romských studentů na středních a vyšších odborných školách 5,61 milionu korun. Mladým lidem z chudších rodin přispěl hlavně na cestovné, stravu a školní pomůcky. Proti roku 2012 suma výrazně poklesla, tehdy činila 7,98 milionu.
Čtěte dále...[ 20.06.2014 ]

Pozvánka na Karvinský Romfest Občanské sdružení Sdružení Romů Severní Moravy ve spolupráci s Ministerstvem kultury, Moravskoslezským krajem a městem Karviná tradičně každý rok organizuje festival folklórní hudby a tance s názvem Karvinský romský festival, jehož hlavní myšlenkou je sblížení všech etnik, kterých je v karvinském regionu zastoupeno podstatně více nežli v jiných regionech.
Čtěte dále...[ 19.06.2014 ] - Jana Šustová

Výstava obrazů a soch Rudolfa Dzurka v pražském Museu Kampa (Foto: Jana Šustová) V pražském Museu Kampa je možné do neděle 22. června navštívit výstavu známého romského výtvarníka Rudolfa Dzurka, který tvořil obrazy z barevné skleněné drtě, a zhotovoval také sochy ze dřeva a pískovce. Od jeho smrti uplyne koncem června rok. Výstavu pořádá brněnské Muzeum romské kultury v Brně, kde budou Dzurkova díla vystavena od 23. října. Jana Šustová pozvala k mikrofonu ředitelku tohoto muzea Janu Horváthovou.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 19.07.2014)

Děti na táboře (Ilustrační foto: Jana Šustová) Ne všechny děti mohou o prázdninách odjet s kamarády na tábor. Takový tábor je totiž v dnešní době věc, která stojí několik tisíc korun a finančně slabší rodiny svým dětem takový luxus nemohou dopřát. Proto se v brněnské Slatině radnice rozhodla, že těmto dětem přispěje a nejen na tábory. Podrobnosti přináší kolegyně Tereza Kadrnožková.
Čtěte dále...Dana Gažiová, dnes Beránková, při závodu (Foto: Archiv Dany Beránkové) Sport je pro některé Romy světem bez hranic, v němž i navzdory předsudkům a svému odlišnému vzhledu dokáží v majoritní společnosti vyniknout. A právě sportovní úspěchy Romů představuje výstava, kterou můžete do 21. září navštívit v Muzeu romské kultury v Brně. A my Vám teď nabídneme rozhovor s romskou gymnastkou, která – obrazně řečeno – patří k „exponátům“ této výstavy.
Čtěte dále...Vlčkovicefest (Foto: Kristýna Maková) Obecně prospěšná společnost Statek Vlčkovice, který sídlí nedaleko Benešova, pořádá už deset let benefiční festival Vlčkovicefest. Jeho výtěžek se využívá na obnovu statku a budování sociálních bytů v jeho areálu. A pro koho je bydlení určeno, to řekl Kristýně Makové ředitel obecně prospěšné společnosti Statek Vlčkovice, Jan Počepický.
Čtěte dále...Jak jistě víte, v několika balkánských státech byly v květnu velké záplavy. Jejich důsledky nejvíce pocítil soukromý sektor, rodinné a malé podniky, střední a velké firmy, zemědělství a především velký počet lidí. O situaci v Bosně a Hercegovině, kde Romové patří k nejohroženější skupině obyvatel, informuje Goranka Oljača.
Čtěte dále...Petra Šarkoziová, moderátorka spravodajskej relácie Hiri (Foto: www.gipsytv.eu) Od roku 2010 působí na Slovensku Gipsy Television. Na úplném začátku byl web, který přinášel jen textové informace. Webu se dařilo a tak padlo rozhodnutí, že vznikne i internetová televize. Hlavní sídlo má v Bratislavě a je zaměřená hlavně na mládež. Více řekl Robertu Hozovi Jozef Šivák.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2014
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz