Vyhledávání
19.4.2015
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

















Česky English Deutsch Francais





[ 18.04.2015 ] - Martina Bílá

Vysoké britské civilní vyznamenání, Řád britského impéria, udělí v květnu královna Alžběta II. českému Romovi Petru Torákovi. Informoval o tom Český rozhlas. Torák působí už několik let v řadách britské policie, královna mu řád propůjčí za služby romské komunitě.
Čtěte dále...



[ 13.04.2015 ] - Tisková zpráva

Romský vzdělávací fond Stipendijní program Romského vzdělávacího fondu vyhlásil stipendijní cyklus pro akademický rok 2015-2016. Stipendijní program nabízí v otevřené akademické soutěži stipendium romským studentům bakalářského, magisterského či doktorského studia studujícím na státem akreditovaných vysokých školách, kteří jsou občany nebo mají trvalý pobyt v Albánii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Chorvatsku, Česku, Maďarsku, Kosovu, Makedonii, Černé Hoře, Rumunsku, Srbsku, Slovensku a Turecku.
Čtěte dále...



[ 12.04.2015 ] - Nová škola

Předávání diplomu v soutěži Romano suno (Foto: Jana Šustová) Romano suno (Romský sen) je soutěž pro děti a mladé dospělé v romštině. Cílem Romano suna je podpořit užívání romštiny u nejmladší generace, dát jim příležitost použít romštinu tvůrčím způsobem a veřejně. Pro romské i neromské děti, které romsky nehovoří, avšak soutěže se chtějí účastnit, je zde možnost zpracovat daná témata výtvarně.
Čtěte dále...



[ 10.04.2015 ] - Muzeum romské kultury

Pozvánka na výstavu Příběh dětí víly Kesaj (Zdroj: Muzeum romské kultury) Ve čtvrtek 16. dubna 2015 v 16 hodin bude v Muzeu romské kultury vernisáží zahájen výstavní projekt komiksů a fotografií z dílny francouzských autorů „Kesaj čhave - příběh dětí víly Kesaj“.
Čtěte dále...



[ 09.04.2015 ] - Tisková zpráva

Dolary (Foto: Dani Simmonds / Stock.XCHNG) Při příležitosti Mezinárodního dne Romů vyhlašuje Velvyslanectví USA v Praze speciální grantovou výzvu na podporu projektů, které mají za cíl začleňování Romů v České republice.
Čtěte dále...



[ 08.04.2015 ] - Tisková zpráva

Mezinárodní den Romů (Foto: Jana Šustová) Při příležitosti Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. duben, podepsalo sedm velvyslanců v České republice přiložené prohlášení jako podporu romské komunitě v ČR. Velvyslanci v prohlášení zdůraznili, že tento den je příležitostí oslavit romskou kulturu a dědictví, ale že to je také den, kdy bychom si měli uvědomit, že tato skupina lidí, často žijící na okraji naší společnosti, čelí diskriminaci v celé Evropě.
Čtěte dále...



[ 08.04.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Konference o integraci romské menšiny v Česku do společnosti, kterou pořádá české velvyslanectví v USA, se ve středu ve Washingtonu zúčastní ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Na konferenci přijede starostka obce Obrnice na Mostecku Drahomíra Miklošová, která předloni dostala cenu Rady Evropy za vzorovou integraci Romů do většinové společnosti. Diskriminaci Romů opakovaně České republice vytýká americké ministerstvo zahraničí ve zprávách o dodržování lidských práv ve světě..
Čtěte dále...



[ 08.04.2015 ] - Muzeum romské kultury

Pozvánka na výstavu komiksů a fotografií o skupině Kesaj čhave  (Zdroj: Muzeum romské kultury) Muzeum romské kultury pro Vás připravuje novou výstavu, Kesaj čhave - příběh dětí víly Kesaj. Bude se jednat o výstavu komiksů a fotografií z dílny francouzských autorů o dětech z romského hudebního souboru Kesaj čhave. Budete si moci prohlédnout barevné komiksy, ale i černobílé dokumentární fotografie.
Čtěte dále...



[ 07.04.2015 ] - Tisková zpráva

Terne čhave na festivalu Sziget (Foto: Archiv skupiny Terne čhave) Sedm let po Andělem oceněném albu „More, love!“ vydávají Terne Čhave vlastním nákladem svou čtvrtou desku Bo me som Rom (Protože jsem Rom). Kapela zde znovu potvrzuje, že od ní můžeme čekat cokoliv, jen ne romský folklór. Křty alba proběhnou v Praze, Hradci Králové a Brně.
Čtěte dále...



[ 07.04.2015 ] - Milena Štráfeldová

Česká televize v následujícím týdnu uvede sérii pořadů věnovaných Mezinárodnímu dni Romů. V televizní premiéře diváci uvidí mimo jiné dokument Zatajené dopisy o experimentální romské škole v 50. letech či psychologické drama Marian.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 04.04.2015)

Velvyslanec USA Andrew Schapiro (Foto: Jana Turčínková) Velvyslanec Spojených států amerických Andrew Schapiro byl do své funkce jmenován v loňském roce v září, kdy vystřídal Normana Eisena, který americké velvyslanectví v Praze vedl od ledna 2011. Stejně jako Eisem má i nový velvyslanec české kořeny a hrdě se k nim hlásí. Od září loňského roku Andrew Schapiro navštívil Muzeum romské kultury v Brně, Ostravu, Ústí nad Labem a Trmice. A měl možnost se setkat i s lidmi, kteří žijí v ghettech. Natáčela s ním Iveta Demeterová.
Čtěte dále...



Z filmu Táhni do pekel (Foto: Artcam) Na filmovém festivalu Febiofest měl nedávno předpremiéru francouzský film Táhni do pekel, který od 2. dubna vstoupil do českých kin. Kdo si přečte jeho popis, většinou usoudí, že jeho hrdiny jsou Romové, a pak se při sledování diví, proč mají skoro všichni světlou kůži, blonďaté vlasy a modré oči. Ve filmu totiž vystupují neherci z komunity Jenišů a film odráží opravdové příběhy této etnické skupiny. Rozdíly i podobnosti mezi Jeniši a Romy nám objasní Jana Šustová.
Čtěte dále...



Jan Leško na webu projektu O leperiben Paměť Romů ukrytá ve vzpomínkách a vyprávění romských seniorů. Tu vám od minulého týdne odhalujeme v každém dílu pořadu O Roma vakeren. Nejdůležitější historické události, jako byla válka nebo příchod komunismu, ale také obyčejné, každodenní příběhy, které žili Romové na pozadí těchto velkých dějin. Vzpomínky poskytla katedra sociologie Masarykovy univerzity a projekt Paměť romských dělníků. Více už Alica Sigmund Heráková.
Čtěte dále...



Nový zákon v romštině na webu Biblia.sk V listopadu minulého roku vznikl na Slovensku první text překladu Bible do romského jazyka. Jedním z překladatelů je i Marek Oláh starší ze sboru Apoštolské církve v Sabinově. Připravil Robert Hoza.
Čtěte dále...



Prezentace knihy Romové - neviditelní Američané v Knihovně Václava Havla (Foto: Jana Šustová) V Knihovně Václava Havla proběhlo už několik literárních večerů zaměřených na současné romské autory a autorky. Za vším stojí programový ředitel knihovny Jáchym Topol. Na podrobnosti se ho ptala Kristýna Maková.
Čtěte dále...



Mezinárodní den Romů je svátkem romské kultury, který si od roku 1991 připomínají Romové z celého světa. Oslavovat se tedy, jak jistě už tušíte, nebude pouze v Česku, ale také všude tam, kde Romové žijí. Co přesně přinesou letošní pražské oslavy, zjišťovala kolegyně Rena Horvátová v rozhovoru s organizátorem akce Davidem Tišerem.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2015
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz