Vyhledávání
9.2.2016
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 15.01.2016 ] - Ratolest Brno

Doučování v terénu (Foto: Ratolest Brno) Děti a mladí lidé ze sociálně znevýhodněného prostředí v roce 2015 zvládali lépe přípravu do školy s Nízkoprahovým klubem Pavlač (dále NK Pavlač) neziskové organizace Ratolest Brno. Díky sociálním pracovníkům a lektorům bylo možné se doučovat přímo v místech, kde děti bydlí, nebo v prostorách NK Pavlač.
Čtěte dále...[ 04.01.2016 ] - Martina Bílá

Ministerstvo financí zatím nechce, aby ministerstvo školství na podporu společného vzdělávání získalo z rozpočtu peníze navíc. Má to hradit z vlastních zdrojů v mezích výdajů, které má na letošek i ve střednědobých výhledech na roky 2017 a 2018. Ministerstvo financí to uvádí v připomínkách k návrhu takzvané inkluzivní vyhlášky, jejichž souhrn zveřejnil server Česká škola.
Čtěte dále...[ 11.12.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Krajský soud v Hradci Králové zamítl návrh Vlastimila Pechance na obnovu řízení v případu rasově motivované vraždy Roma na diskotéce ve Svitavách v roce 2001. Pechanec si proti rozhodnutí soudu podal stížnost k Vrchnímu soudu v Praze. Odsouzený nadále tvrdí, že důkazy jasně dosvědčují jeho nevinu.
Čtěte dále...[ 11.12.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Ocenění Roma Spirit za pomoc romské menšině a snahy o dobré soužití získali letos organizace IQ Roma servis, Základní škola Trmice, pěstounka Daniela Cincibusová, hlavní redaktor serveru Romea.cz Zdeněk Ryšavý a zesnulý romský spisovatel a hudebník Andrej Giňa. Zvláštní cenu dostal zpěvák Antonín Gondolán a in memoriam romistka Milena Hübschmannová. Slavnostní ceremoniál se konal v Pražské křižovatce. Ceny se udílely popáté.
Čtěte dále...[ 11.12.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Cenu Alice Garrigue Masarykové za práci v oblasti lidských práv převzala Marie Gottfriedová, ředitelka základní školy v Trmicích na Ústecku. Ocenění, které od roku 2004 uděluje americká ambasáda, jí předal americký velvyslanec Andrew Shapiro. V trmické škole se pod vedením Gottfriedové daří úspěšně pracovat s myšlenkou inkluzivního vzdělávání, podle níž by do stejných škol měly chodit žáci s různými vzdělávacími potřebami.
Čtěte dále...[ 02.12.2015 ] - Tisková zpráva

Petr Torák z Peterboroughu (Foto: Jiří Hošek, Český rozhlas) Antonín Gondolán, Terne Čhave a Natálie Bagárová vystoupí ve čtvrtek 10. prosince 2015 na slavnostním večeru v Pražské křižovatce, během kterého budou předány ceny Roma Spirit 2015 v České republice. Zúčastní se rovněž romský policista Petr Torák z Peterboroughu, kterému byl v říjnu udělen Řád britského impéria.
Čtěte dále...[ 01.12.2015 ] - Muzeum romské kultury

Pozvánka na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou Kubíci (Zdroj: Muzeum romské kultury) Muzeum romské kultury připravuje na středu 9. prosince hudební vzpomínkový večer s názvem Jaká je to pěkná růža. Tématem večera je vzpomínání na legendární primáše z Horňácka, Jožku Kubíka z Hrubé Vrbky (1907-1978) a Josefa Kubíka „Filíka“ (1932-1986).
Čtěte dále...[ 27.11.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Příběh mladého filmaře, který opustí svůj pohodlný život a odstěhuje se do romského ghetta, líčí celovečerní dokument režiséra, scenáristy a kameramana Tomáše Kratochvíla. Má název Češi proti Čechům, do kin přijde 3. prosince.
Čtěte dále...[ 24.11.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

S českými Romy a uprchlíky, kteří dočasně žijí či žádají o azyl v České republice, bude pracovat britsko-australská choreografka Bridget Fiskeová. Hostitelem její umělecké rezidence je společnost Tanec Praha. ýstupy tvůrčí rezidence mohou vidět diváci 30.
Čtěte dále...[ 03.11.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Podíl romských chlapců a děvčat v dětských domovech pro děti do tří let se v posledních letech zvedl. Zatímco v roce 2010 tvořili pětinu osazenstva kojeneckých ústavů, loni na konci roku to byla třetina. I když malých dětí v ústavech postupně ubývá, pro romské děti se náhradní rodiny hledají obtížně.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 30.01.2016)

Elina Machálková (Foto: Moderni-dejiny.cz) Celou řadu informací o dějinách Romů můžete najít na webu Moderní dějiny, který provozuje ostravské občanské sdružení Pant. Jsou tam nejen odborné studie, ale také metodické příručky a pracovní listy pro pedagogy. A jak nám řekne Jana Šustová, najdete tam i zajímavý dokumentární film o romském holocaustu.
Čtěte dále...Klavír (Foto: Jakub Čížek) Klaudio Kováč je jednou z nejvýraznějších osobností slovenského jazzového klavíru. Narodil se v Lučenci do muzikantské rodiny. Už jeho dědeček byl v padesátých letech minulého století známý houslista a kapelník, který vedl čtyřiadvaceti členný orchestr. Klaudio vyučuje na základní umělecké škole a také na konzervatoři v Banské Bystrici. Je držitelem Ceny Ladislava Martoníka za interpretaci jazzové hudby. Robert Hoza si Klaudiem povídal o jeho hudebních začátcích.
Čtěte dále...Kniha Eleny Lackové Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou Tento měsíc je tomu třináct let, co zemřela Mgr. Elena Lacková. Psala romsky verše, pohádky, povídky a divadelní hry. Narodila se 21. března 1921 v romské osadě ve Velkém Šariši na Slovensku v rodině vajdy a primáše romské kapely Mikuláše Doktora. Jako první romská žena ze Slovenska absolvovala vysokoškolské studium – studovala dálkově Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Studium ukončila v roce 1970, kdy jí bylo 49 let a měla už devět vnoučat. O této významné ženě si Iveta Demeterová povídala s její pravnučkou – zpěvačkou a tanečnicí Alžbětou Ferencovou.
Čtěte dále...Popeláři (Foto: Kristýna Maková) Teď tady máme praktickou informaci pro ty, kteří jsou v evidenci Úřadu práce a chtějí mít větší šanci na pracovní uplatnění. Navštivte tedy občanské sdružení Buči na pražské Žižkově, které ve spolupráci s radnicí Prahy 3 otevřelo autoškolu. Předností autoškoly je individuální přístup. A šanci mají i mimopražští uchazeči a občané unijních států. Více už předseda sdružení Štěpán Kavur, kterého se zeptal Dušan Vágai.
Čtěte dále...Cincinaty (Foto: United Islands of Prague) Radek, Nikolas a Dominik jsou tři romští kluci z Pražské čtvrti Černý Most. Jako spousta jiných kluků měli hodně volného času a měli rádi rap. Před třemi lety ale potkali Martina Tvrdého alias rappera Bonuse a ze tří běžných kluků se stalo rapové trio Cincinaty. Připravila Alica Heráková.
Čtěte dále...Studenti romistiky (Foto: Jana Šustová) Odmaturovali jste a nevíte, kam si dát přihlášku na vysokou školu? Máme pro vás jeden tip. Chcete se více dozvědět o Romech, jejich zvycích, jazyku a tradicích? Do 29. února si můžete podat přihlášku na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze na Katedru středoevropských studií, obor Romistika. Jan Berousek katedru navštívil, povídal si tam s bývalým studentem, který vyučuje na romistice, Pavlem Kubaníkem, a pozval k mikrofonu také současného studenta romistiky.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2016
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz