Vyhledávání
26.5.2015
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 20.05.2015 ]

V Hrádku nad Nisou v sále Beseda se v sobotu 23. května od 14 hodin uskuteční první ročník Romského benefičního festivalu, jehož cílem je podpořit vzájemné soužití, začlenění romské populace do české společnosti a přispět nadaci Ostrov Života, která pomáhá vážně nemocným lidem. Hlavním organizátorem festivalu je kapela Gypsy Legend.
Čtěte dále...[ 19.05.2015 ] - Jana Čermáková

Vládní Agentura pro sociální začleňování zůstane jako samostatný odbor pod ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem z ČSSD. Vyplynulo to z večerního jednání úředníků agentury s premiérem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Nespokojení zaměstnanci zváží, jestli stáhnou výpovědi a ukončí stávkovou pohotovost.
Čtěte dále...[ 19.05.2015 ] - Jana Čermáková

Zaměstnanci Agentury pro sociální začleňování stávku přerušili do jednání s premiérem (Foto: Martin Karlík) Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se dnes večer setká s nespokojenými zaměstnanci vládní Agentury pro sociální začleňování. Většina z nich začala minulý týden stávkovat, pak protest přerušili právě do jednání s premiérem. Instituce spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD. S ním se úředníci přou o její budoucí podobu a fungování.
Čtěte dále...[ 15.05.2015 ] - Ondřej Látal

Úřad vlády (Foto: Tomáš Adamec, ČRo) O pozici nového ředitele Agentury pro sociální začleňování má zájem 7 uchazečů. Přihlásili se do výběrového řízení, které vypsal Úřad vlády. O tom, kdo agenturu povede, rozhodne tříčlenná výběrová komise.
Čtěte dále...Kesaj Čhave vystoupí v divadle Dobeška 15. května 2015 od 18 hodin 15. května bude opět patřit pražské divadlo Dobeška mladým Romům žijícím na Slovensku pod Tatrami. Tito mladí lidé vystupují ve velmi úspěšném souboru Kesaj Čhave. Diváci uvidí celou řadu zajímavých folklorních hudebních i tanečních prvků z cikánského světa, které představí děti pod vedením Ivana Akimova, „člověka s vulkanickým temperamentem a  velkým srdcem“, jak o něm píše zahraniční tisk.
Čtěte dále...[ 11.05.2015 ] - Lenka Jansová, - Martin Karlik

Zaměstnanci Agentury pro sociální začleňování stávkují, sešli se v Divadle Komedie (Foto: Martin Karlík) Většina lidí, kteří pracují ve vládní Agentuře pro sociální začleňování, ode dneška stávkuje. Ze sedmi desítek zaměstnanců a spolupracovníků se jich ke stávce připojilo 59. 20 lidí, včetně členů vedení, je připraveno dát výpověď. Agentura spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD. Pracovníci agentury požadují nezávislost, samostatnost a debatu s premiérem.
Čtěte dále...[ 11.05.2015 ]

Pietní akt v Letech u Písku (Foto: Jana Šustová) Ve středu 13. května od 12 hodin se v Památníku Lety u Písku uskuteční pietní akt připomínající romské oběti nacismu. Pro komunitu původních českých Romů a Sintů je tento akt významnou událostí a příležitostí uctít svoje předky, oběti nacismu, a zároveň připomenout většinové společnosti, že zde žijí Romové a že patří do historie českého národa svojí v českých zemích šestisetletou historií.
Čtěte dále...[ 07.05.2015 ] - Martin Karlik, - David Černý

Jiří Dienstbier (Foto: Jana Šustová) Většina zaměstnanců vládní Agentury pro sociální začleňování začne v pondělí stávkovat. Do práce nepřijde 59 lidí ze 70. Požadují nezávislost na ministru pro lidská práva Jiřím Dienstbierovi z ČSSD a chtějí o tom jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).
Čtěte dále...[ 06.05.2015 ] - Muzeum romské kultury

Návštěvníci stálé expozice Muzea romské kultury (Foto: Muzeum romské kultury) Návštěvníci Brněnské muzejní noci 2015 se letos opět mohou přijít podívat také do Muzea romské kultury, které připravilo bohatý program. Hlavním „tahákem“ je nyní vystoupení hudební skupiny Kesaj čhave před muzejní budovou. Těšit se na ní můžete v sobotu 16. května od 18 hodin.
Čtěte dále...[ 06.05.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Do případné stávky ve vládní agentuře pro sociální začleňování se zatím chce zapojit 88 procent lidí, kteří pro tuto instituci pracují. Stávkovat je tak připraveno 59 pracovníků. ČTK o tom informovaly Nezávislé odbory zaměstnanců Úřadu vlády.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 05.05.2015)

Čeněk Růžička v Letech u Písku (Foto: Jana Šustová) Tento rok si připomínáme 70. výročí osvobození koncentračních táborů a konce 2. světové války. Odhaduje se, že během ní nacisté v Evropě zavraždili asi půl milionu Romů. Od konce 90. let pomáhá romským obětem holocaustu i jejich pozůstalým Čeněk Růžička. Jako předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu a potomek Romů vězněných v koncentračních táborech bojuje třeba i za odstranění vepřína v Letech u Písku. Hovořil s ním Jan Berousek.
Čtěte dále...Bombardování v Kralupech nad Vltavou (Foto: Archiv Okresního archivu v Kralupech nad Vltavou) Paní Boženě je 86 let. Vychovala 6 dcer, 3 děti jí zemřely. Je stále plná optimismu a když může, tak pomáhá svým dcerám a hlídá pravnoučata. Co ji však životem stále provází, jsou vzpomínky na válku. S paní Boženou si povídal Dušan Vágai.
Čtěte dále...Studenti Ústavu etnologie vyrazili na Majáles v pohřebním průvodu s rakví (Foto: Jana Šustová) Historická Praha se v pátek stala centrem studentského veselí – přímo v jejích ulicích a následně v okolí Karolina se totiž uskutečnil třetí ročník Studentského majálesu. Ačkoliv k této události patří radostná nálada, studenti Ústavu etnologie Filosofické fakulty Univerzity Karlovy majáles letos neprožívali tak bezstarostně jako dřív. Do alegorického průvodu, který vyšel z Kampy, se vydali ve smutečním oblečení, s rakví, pohřebními věnci, modlitbami a transparenty. Natáčela s nimi Jana Šustová.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2015
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz