Vyhledávání
28.6.2016
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 03.06.2016 ] - Martina Bílá

Centrem Prahy prošel průvod romských tanečnic a hudebníků z různých zemí, kteří vystupují na letošním festivalu Khamoro. Zájemci tak mohli vidět a slyšet nejen soubory z Česka, ale třeba i dechovku z Makedonie. Osmnáctý ročník přehlídky romské kultury, kterou pořádá organizace Slovo 21, začal v neděli a vyvrcholí v sobotu galakoncertem..
Čtěte dále...[ 24.05.2016 ] - Tisková zpráva

Aktéři divadelní hry vadí-nevadí.cz (Foto: Divadlo Archa) 1. června bude v Divadle Archa naposledy uvedeno představení vadí-nevadí.cz v režii Jany Svobodové, které vznikalo od roku 2012 ve spolupráci s obyvateli Kostelce nad Orlicí. V tomto šestitisícovém východočeském městě sídlí uprchlický tábor a žije zde početná romská komunita. Vztahy mezi majoritou, Romy a imigranty byly námětem inscenace, ve které reální obyvatelé Kostelce hrají sami sebe a která je od roku 2014 pravidelně uváděna v pražském Divadle Archa, hostovala v Německu a minulý týden i ve Slovenském národním divadle.
Čtěte dále...[ 25.04.2016 ] - Libor Kukal

Přehlídka Ghettofest popáté oživí různorodým programem takzvaný brněnský Bronx, tedy čtvrť kolem Bratislavské ulice a Cejlu. Tentokrát se zapojí například zpěvačka Iva Bittová, mezinárodně uznávaná umělkyně Kateřina Šedá nebo spisovatelka Kateřina Tučková. Festival se uskuteční 11. a 12.
Čtěte dále...[ 15.04.2016 ] - Muzeum romské kultury

Mikrofon (Foto: Khalil Baalbaki) Muzeum romské kultury, státní příspěvková organizace, vypisuje výběrové řízení na pozici odborný pracovník – etnomuzikolog, kurátor sbírek, audiodokumentátor, zástup za mateřskou dovolenou.
Čtěte dále...[ 15.04.2016 ] - Zdeňka Kuchyňová

Dodržování lidských práv ve světě se v loňském roce zhoršilo, především vinou autoritářských vlád a extremistů páchajících násilí. Uvádí to každoroční zpráva amerického ministerstva zahraničí monitorující ochranu lidských práv ve světě. Česku již poněkolikáté vytýkají diskriminaci romské menšiny a nově rovněž zesílení protimuslimských nálad.
Čtěte dále...[ 09.04.2016 ] - Martina Bílá

Policejni specialisté v Karviné, foto: ČT24 V Česku od roku 2014 působí 40 specialistů pro práci v sociálně vyloučených lokalitách. Pracují hlavně s romskou menšinou a měli by přispět ke zklidnění situace v ghettech i k lepšímu soužití s okolím. Jak se jim to daří a jak projekt probíhá? Právě to bude tématem dnešního pořadu Panorama.
Čtěte dále...[ 08.04.2016 ] - Martina Bílá

Podmínky Romů v Česku se za posledních deset let zlepšily. Propast mezi situací příslušníků menšiny a ostatních obyvatel je ale stále veliká. Romové mívají horší vzdělání a vyšší nezaměstnanost, víc jim hrozí chudoba, častěji bydlí v horších podmínkách a dožívají se i o několik let nižšího věku.
Čtěte dále...[ 07.04.2016 ] - Zdeňka Kuchyňová

Zhruba 45 procent Romů z takzvaných vyloučených lokalit nedůvěřuje policii. Dvě třetiny dotázaných si myslí, že policisté mají vůči Romům předsudky. Ukázal to výzkum mezi zhruba 4450 Romy z lokalit z celé země, který pro policii vypracovala agentura Augur Consulting.
Čtěte dále...[ 31.03.2016 ] - Tisková zpráva

U stromu tolerance v parku Lužánky (Foto: Jana Šustová) Koncerty tradiční i současné romské hudby, módní přehlídky, workshopy pro děti, taneční vystoupení, věštkyně, ochutnávky romské kuchyně nebo debata na Masarykově univerzitě. Letošní oslavy Mezinárodního dne Romů v Brně opět proběhnou jako celý Týden romské hrdosti a stanou se tak největší oslavou svátku Romů v České republice.
Čtěte dále...[ 24.03.2016 ]

V Ústí nad Labem se v sobotu 26. března uskuteční třetí charitativní Romský ples s podtitulem Solidarita není jednobarevná. Mezi účinkujícími bude Igor Kmeťo, Maroš Bango, Martina Balogová, Radek Molnár, Josef Danč Band a Duo Kladno Band.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 25.06.2016)

Terénní sociální pracovník Adam Fialík (uprostřed) a manželé Gabčovi (Foto: Jana Šustová) Už 19 let v Brně působí IQ Roma servis, který nabízí celou řadu sociálních služeb a usiluje o důstojný život Romů. My si v následujících minutách řekneme, jak vypadá terénní sociální práce, a také prozradíme, jak IQ Roma servis spolupracuje na projektu Rychlého zabydlení.
Čtěte dále...V srdci středního Slovenska, ve městě Banská Bystrica, se tento týden odehrála šachová partie, jaká se hned tak nevidí. Zplnomocněnec vlády pro romskou komunitu Ábel Ravas se posadil za šachový stůl. Na turnaj vyzvali vládního zmocněnce talentované romské děti. Nejmladší účastnici bylo sedm let. Kdo dostal šach – mat prozradí Miroslav Strelec.
Čtěte dále...Ron Glasbeek: Tata Mirando, 1933 (Foto: Muzeum romské kultury) Jaký byl život Romů a Sintů v období druhé světové války zjistí návštěvníci brněnského Muzea romské kultury. Nizozemský umělec Ron Glasbeek tam umístil víc než 30 obrazů, na kterých zachycuje zpívající kočovníky nebo třeba ženu, která pere prádlo. Reportáž z výstavy nazvané Smoky Pictures přináší kolegyně Pavlína Hornová.
Čtěte dále...V letošním roce po dvouleté pauze začal opět vycházet magazín Romano voďi (Romská duše). Časopis přináší hlubší pohledy na romská témata – například v rozhovorech a reportážích. Magazín vydává organizace ROMEA. Spolu s Romano vodi je brněnský Romano hangos hlavním tištěným romským médiem v Česku. A naše romské vysílání už posloucháte skoro 24 let (v listopadu to oslavíme). Iveta Demeterová oslovila šéfredaktorku magazínu Janu Baudyšovou, ale ještě předtím se zeptala, zda je důležité, aby vycházela romská tištěná periodika a jestli Romano voďi zůstala v podvědomí čtenářů.
Čtěte dále...Osmatřicetiletý Jiří Kaliáš pracuje ve zdravotnictví už čtvrtým rokem. Začínal nejprve na stomatologii, ale nakonec zakotvil na hrudní chirurgii. A jak sám říká „Práce je především náročná psychicky.“ Natáčela s ním Rena Horvátová.
Čtěte dále...Teď se podíváme do romského zvolenského centra Romano jilo – Romské srdce, kde od loňského roku působí umělecký soubor stejného jména. Více o jeho aktivitách pověděl Robertu Hozovi komunitní pracovník Peter Kačica.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2016
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz