Vyhledávání
9.10.2015
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 02.10.2015 ]

Mihai Comanoiu a Alberto Dinache ve filmu Aferim! (Foto: Silviu Ghetie) Do českých kin se od 8. října 2015 dostane nejúspěšnější rumunský snímek poslední doby – historická freska Aferim!, která otevírá kontroverzní téma otroctví Romů v době nedávné rumunské minulosti. Aferim! je nejnavštěvovanějším rumunským filmem za poslední rok a byl také vybrán k reprezentaci Rumunska v boji o Oscara.
Čtěte dále...[ 02.10.2015 ]

Roma Pride v roce 2012 (Foto: Jana Šustová) V pořadí již čtvrtý ročník Roma Pride – Pochod romské hrdosti projde Prahou v neděli čtvrtého října. Pochody Roma Pride jsou ve stejný den pořádány v celkem čtrnácti evropských zemích.
Čtěte dále...[ 02.10.2015 ] - Muzeum romské kultury

Pozvánka na literární akci Mikroměsto (Zdroj: Muzeum romské kultury) V sobotu 3. října 2015 od 13 do 17 hod. proběhne již třetí ročník série literárních čtení na nezvyklých místech okolí Muzea romské kultury. Během jednoho odpoledne navštíví účastníci čtyři zajímavá místa (Clubwash v ulici Stará, Park Hvězdička v ul. Hvězdová, Café In The Ghetto a Muzeum romské kultury, obojí v Bratislavské ulici), kde budou předčítány ukázky z romské literatury.
Čtěte dále...[ 01.10.2015 ] - Muzeum romské kultury

Vernisáž výstavy …A možná přijede na koze (Foto: Muzeum romské kultury) V Muzeu romské kultury byla 24. září 2015 zahájena výstava dřevěných soch, loutek a dekorativních hraček profesionálního řezbáře Martina Matěje Holuba z Horních Chvatlin na Kolínsku nazvaná …A možná přijede na koze. Její název nebyl zvolen nahodile - sám autor ji zahájil stylovým příjezdem na koze – sice dřevěné, ale o to barevnější!
Čtěte dále...[ 28.09.2015 ] - Kristýna Maková

Letní škola Romano drom (Foto: Petr Kadlec, archiv Miret, z.s.) V dnešním svátečním programu Radia Praha se budeme věnovat projektu Idy Kelarové, který má bořit hranice mezi lidmi a otevírat prostor pro setkávání, nejen mezi Romy a Neromy.
Čtěte dále...[ 19.09.2015 ] - Libor Kukal

Zhruba 600 Romů z různých koutů Česka i ze Slovenska se dnes sešlo na Svatém Kopečku u Olomouce na tradiční romské pouti. Akce, kterou pořádá olomoucká charita, má dlouhodobou tradici. Letos věřící Romové vyrazili na oblíbené moravské poutní místo posedmnácté.
Čtěte dále...[ 15.09.2015 ] - Ratolest Brno

Stolní fotbálek (Foto: Ratolest Brno) Nezisková organizace Ratolest Brno se letos opět připojí k akci týdne nízkoprahových klubů prostřednictvím svých nízkoprahových klubů Pavlač a Likusák. Akce bude probíhat v týdnu 21. − 27. září a v tuto dobu bude přichystán program pro klienty i širokou veřejnost. Smyslem akce je seznámit širokou veřejnost, spolupracující instituce a odborníky s činností obou klubů.
Čtěte dále...[ 15.09.2015 ]

Romský stan 2015 Ve čtvrtek 17. a v pátek 18. září zavítá na Prahu 7 kočující projekt Romský stan neboli Roma Big Top. Tento „cirkus“ se poněkud liší od těch, na které jsou lidé zpravidla zvyklí, a o to neobvyklejší podívanou také nabídne. Pod plachtou stanu se totiž odehraje dvoudenní komponovaný interaktivní program o romském jazyce, kultuře a historii. Roma Big Top nabídne workshopy pro žáky základních škol, prezentace výstav a filmů s romskou tematikou, soutěže v rapování, artistické workshopy, divadelní představení i koncerty špičkových romských muzikantů. Na akci nebudou chybět ochutnávky z romské kuchyně, autorské romské literatury, řízené i spontánní diskuse a radost ze společných zážitků a setkání.
Čtěte dále...[ 21.08.2015 ] - Tisková zpráva

Pavel Šporcl (Foto: Muzeum města Brna) Cikánský temperament a Šporclovo umění. V sobotu 22. srpna ve 20 hodin večer čeká velké nádvoří hradu Špilberk výjimečný koncert. Houslový virtuos Pavel Šporcl předvede spolu s kapelou Gipsy Way Ensemble svůj aktuální projekt s názvem Gipsy Fire.
Čtěte dále...[ 17.08.2015 ] - Martina Bílá

Radnice ústecké části Neštěmice zaměstnala v rámci takzvané dohledové služby Romy, kteří pomáhají zklidnit napjatou situaci na problémovém sídlišti Mojžíř. Podle starostky Yvety Tomkové (nez.) vybrala radnice takové, kteří v Mojžíři a okolí sami žijí a u místních obyvatel mají autoritu. Pokud se pilotní projekt osvědčí, chce ho radnice rozšířit i do dalších problémových míst..
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 22.08.2015)

Liberec, srpen 1968, foto: Václav Toužimský, projekt Živá paměť Lidé, kteří zažili srpen 1968, mají invazi vojsk Varšavské smlouvy spojenou se strachem a šokem. Starší lidé si mysleli, že bude válka. Nikdo nevěděl, co se děje, a hlavně, co se bude dít dál. Zdenek Jansa, tehdy vojín základní služby, nám teď přiblíží svůj pohled na tehdejší situaci.
Čtěte dále...Výstava o Svazu Cikánů-Romů v Muzeu romské kultury v Brně (Foto: Jana Šustová) Svaz Cikánů-Romů byla první romskou organizací v Československu, jejíž formování začalo během roku 1968. Na jejím vzniku se podílely osobnosti z řad romské inteligence, např. učitel Antonín Daniel nebo právník Tomáš Holomek. Organizace začala oficiálně působit až v roce 1969 a kladla si za cíl podílet se na řešení otázek souvisejících s postavením Romů v Československu.
Čtěte dále...Do kin právě vstoupil dokumentární film o slovenském raperovi Patriku Vrbovském alias Rytmusovi. Divákům nabízí exkluzivní záběry z rodinných archivů i osobní výpovědi lidí z jeho nejbližšího okolí. Snímek „Sídliskový sen" kromě jiného zachycuje dospívání Patrika na piešťanském sídlišti, kde se poprvé musel vyrovnávat s předsudky kvůli svému romskému původu.
Čtěte dále...Romské ženy neměly nikdy jednoduchý život. Staraly se o děti, kterých mívaly požehnaně, domácnost a často i obživu rodiny. Muži ne vždy byly svým partnerkám oporou, jak se to dnes považuje za samozřejmé.
Čtěte dále...První Mezinárodní romské LGBT konference (Foto: Jana Šustová) Celý minulý týden byla Praha dějištěm festivalu Prague Pride, který se zaměřuje na lesbickou, gay, bisexuální a transgender komunitu. Jeho součástí byla i dvoudenní Mezinárodní romská LGBT konference, která se uskutečnila v Americkém centru. Sešlo se na ní 25 účastníků z různých zemí. Romové nechyběli ani v sobotním průvodu Prahou a s hudbou a tancem vystoupili i na pódiu na Letné. Na akcích natáčela Jana Šustová.
Čtěte dále...Lidová architektura ve slovenské vesnici Valkovňa (Foto: www.obecvalkovna.szn.com) Jaké mají prázdniny dětí, kterým rodiče z nedostatku financí nemohou umožnit prožití veselých prázdnin mimo vesnici, ve které žijí? V obci Valkovňa na Slovensku už deset let pomáhá komunitní centrum zaměřené na terénní práci a nabízí program pro děti. Více k tématu Robertu Hozovi řekla Anna Haľáková, vedoucí komunitního centra ve Valkovni.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2015
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz