Vyhledávání
2.10.2014
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

















Česky English Deutsch Francais





[ 01.10.2014 ] - Muzeum romské kultury

Výstava Století pohrom – století zázraků (Foto: Jana Šustová) Muzeum romské kultury v Brně nabídne veřejnosti od října do března unikátní retrospektivní výstavu Rudolfa Dzurka. Tento loni zesnulý naivní malíř s pozoruhodným životním příběhem patří k nejvíce ceněným romským umělcům, hodnota jeho díla se počítá v milionech.
Čtěte dále...



[ 26.09.2014 ] - Zdeňka Kuchyňová

Ministerstvo školství rovnému přístupu žáků ke vzdělávání věnuje mimořádnou pozornost, sdělila ČTK jeho mluvčí Klára Bílá. Úřad tak reagoval na to, že Evropská komise se ve čtvrtek formálně obrátila na Českou republiku s žádostí o informace ohledně údajné diskriminace romských dětí v českém vzdělávacím systému. Ministr Marcel Chládek se ihned od svého nástupu zasadil o rozšíření kapacit mateřských škol či zpřístupnění přípravných tříd pro všechny děti, tedy nejen ty ze sociálně znevýhodněného prostředí, a to už od příštího školního roku," uvedla mluvčí. Dalším krokem by mělo být rovněž zavedení povinného posledního roku předškolního vzdělávání, k čemuž je však nutné navýšit kapacity mateřských škol.
Čtěte dále...



[ 22.09.2014 ] - Milena Štráfeldová

Celkem 11 snímků uvede během dvou dnů ve čtyřech sekcích první ročník festivalu filmů s romskou tematikou. Má název Čačikano a v pátek 26. září ho v pražském kině Světozor zahájí němý film Cikáni z roku 1921 s živým doprovodem rapera, hudebníka a proromského aktivisty Martina Hůly alias Bonuse.
Čtěte dále...



[ 22.09.2014 ] - Martina Bílá

Zhruba 600 Romů z různých koutů Česka i ze Slovenska se sešlo na Svatém Kopečku u Olomouce na tradiční Romské pouti. Akce, kterou pořádá olomoucká charita, má dlouhodobou tradici. Letos věřící Romové vyrazili na oblíbené moravské poutní místo už pošestnácté..
Čtěte dále...



[ 15.09.2014 ] - Martina Bílá

Romské ženy v Česku mívají většinou základní či střední vzdělání bez maturity. Příjem mívají do 10.000 korun měsíčně. Setkaly se s diskriminací v práci i při hledání bydlení. Nejčastěji žijí s rodinou v podnájmu.
Čtěte dále...



[ 11.09.2014 ] - Muzeum romské kultury

V Muzeu romské kultury se ve dnech 15.–19. 9. uskuteční v pořadí čtvrtý ročník sochařského sympozia, který je tentokrát věnován památce loni zesnulého slovenského sochaře Ondreje Gadžora. Sympozium je veřejné, návštěvníci tedy budou mít v jeho průběhu výjimečnou příležitost sledovat romské umělce při práci a být tak součástí celého kreativního procesu.
Čtěte dále...



[ 10.09.2014 ] - Open Society Fund Praha

Ve škole (Foto: Lucie Maxová, Český rozhlas) Zástupci nevládních organizací, škol i rodičů dnes seznámili předsedy školských výborů obou komor Parlamentu ČR Jaromíra Jermáře a Jiřího Zlatušku s problémy, kterým čelí děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Na setkání pořádaném Nadací Open Society Fund Praha také podpořili, byť s připomínkami, chystanou novelu školského zákona.
Čtěte dále...



[ 10.09.2014 ] - Muzeum romské kultury

Z filmu Cesta ven (Foto: Česká televize) Po prázdninové odmlce se do Moravské zemské knihovny v Brně opět vrací filmové čtvrtky s nabídkou filmů o Romech. První z nich je připraven na 11. září, kdy se od 18:00 hodin bude promítat film režiséra Petra Václava Cesta ven.
Čtěte dále...



[ 08.09.2014 ] - Táňa Zabloudilová

Výsledek práce Architektů v osadě  (Foto: Tomáš Rafa, oficiální Facebook Architektů v osadě) Ve slovenské romské osadě v Kojaticích už druhé léto fungují pracovní skupinky složené ze studentů architektury a obyvatel osady – navrhují a staví levné domky. Těmi nahrazují boudy a přístřešky z celt, ve kterých se tu také bydlí. Projekt nazvaný Architekti v osadě nadchl už několik turnusů mladých architektů a chystají se další, příští týden začíná dokonce bonusový workshop.
Čtěte dále...



[ 08.09.2014 ] - Alica Heráková

Expozice v kuchyni (Foto: Jana Šustová) V pondělí 8. září byla v Ostravě-Vítkovicích otevřena unikátní výstava Khatar san?, která je součástí projektu Paměť romských dělníků a jedná se o vůbec první počin, který mapuje migraci Romů za prací v rámci Československa ve 2. polovině 20. století. Výstava je umístěna na Mírovém náměstí před kostelem sv. Pavla ve Vítkovicích, kde potrvá do 30. září; pak se bude přesouvat do Brna a Prahy.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 13.09.2014)

Fotbalový míč (Foto: Freedigitalphotos) S fotbalisty děčínského romského klubu Junior Roma odmítají hrát ostatní fotbalové kluby. Raději prý předem prohráli a zaplatili pokutu za to, že k utkání nenastoupili. Většina soupeřů se odvolává na tři roky starý konflikt, kdy kvůli rvačce tehdy zasahovali i policisté. Děčínský klub se hájil tím, že útok vyprovokovaly rasistické urážky. Přesně před týdnem se ale fotbalisté Junior Roma nakonec dočkali. Na rozdíl od jiných týmů se rozhodli proti Děčínu nastoupit fotbalisté z Verneřic. Natáčela tam Iva Zítková.
Čtěte dále...



Asistent prevence kriminality většinou chodí spolu se strážníkem (Foto: Městská policie Brno) V Brně je velký zájem o romské asistenty prevence kriminality. Od začátku září tu pracují čtyři noví asistenti. Projekt tady funguje už pět let a každý rok se do kurzu pro romské asistenty hlásí stále víc lidí. Letos se na teoretickém kurzu sešlo asi dvacet zájemců a přímo na hodině se byla podívat i redaktorka Tereza Kadrnožková.
Čtěte dále...



Politický výcvik pro romské ženy (Foto: Slovo 21) Desítka romských studentek vysokých škol z celého Česka se připravuje na dráhu političek. A to díky organizaci Slovo 21 a Nadaci Heinrich Böll Stiftung. Ty už poněkolikáté organizují takzvaný politický výcvik, který mladým Romkám radí, jak třeba správně argumentovat nebo vést úspěšnou politickou kampaň. S jednou z organizátorek výcviku Zdeňkou Lammelovou natáčela Rena Horvátová.
Čtěte dále...



Kůň v Jizerských horách (Foto: Jana Šustová) Kočovný způsob života přímo předurčoval Romy k tomu, aby obchodovali. Způsob života kočovných Romů – většinou takzvaných olašských Romů – se totiž podobá životu kupce, který kupuje zboží na jednom místě a prodává ho jinde. Navíc si kočovní Romové neuměli představit svůj život bez koní. Iveta Demeterová k mikrofonu pozvala historika Muzea romské kultury v Brně Michala Schustera. A ptala se ho právě na handlování.
Čtěte dále...



Komunitní centrum Prádelna na Smíchově (Foto: www.csop5.cz) Komunitní centrum Prádelna na pražském Smíchově nabízí řadu programů pro romské děti, ale taky pro seniory. Ti sem chodí na různé kulturní a sportovní akce, někteří se třeba učí také tančit. O tom, jak fungují takováto mezigenerační setkání, mluvila Kristýna Maková s vedoucím Komunitního centra Prádelna Michaelem Čihákem.
Čtěte dále...



Jeden z romských pamětníků zapojených do výstavy Khatar san? Ladislav Dudi Koťo (Foto: Jana Šustová) V Ostravě-Vítkovicích je po celé září výstava, která dokáže přilákat i toho, kdo by běžně do výstavní galerie nevstoupili. Je totiž umístěna v dřevěném domečku, který minulý víkend vyrostl na Mírovém náměstí před kostelem svatého Pavla. Návštěvníci v něm mohou usednout třeba u stolu v kuchyni nebo u televize v obýváku a zaposlouchat se do vzpomínek Romů, kteří přišli v druhé polovině 20. století za prací ze Slovenska na Moravu. Na vernisáži výstavy „Khatar san? – Odkud jste?“ natáčela Jana Šustová.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2014
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz