Vyhledávání
4.8.2015
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 03.08.2015 ] - Muzeum romské kultury

Pohled do stálé expozice Muzea romské kultury (Foto: Jana Šustová) Muzeum romské kultury letos slaví výročí 10 let jako státní instituce, neboť právě v roce 2005 se stalo příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Jubileum oslaví uspořádáním slavnostního plesu v prostorách brněnského kulturního centra Semilasso v sobotu 28. listopadu 2015.
Čtěte dále...[ 30.07.2015 ] - Tisková zpráva

Martin Fogo Halász seznamoval děti s capoeirou (Foto: z.s. Miret) V minulém týdnu začala letní škola Romano drom. Pod vedením Idy Kelarové vystoupí sbor Čhavorenge s členy České filharmonie ve východoslovenských romských osadách. Projekt Idy Kelarové a Miret z.s. probíhá od 23. července do 5. srpna 2015.
Čtěte dále...[ 24.07.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Skupina členů České filharmonie (ČF) po roce vyrazí do východoslovenských romských osad, kde příští týden na koncertech v obcích Hermanovce, Raslavice a Lenartov doprovodí Idu Kelarovou a romskou skupinu Čhavorenge. Hudebníci se tak opět připojují k dlouhodobému úsilí Kelarové podporovat děti a mladé lidi ohrožené sociálním vyloučením. Součástí výjezdu budou také setkání s tamními obyvateli a workshopy filharmoniků.
Čtěte dále...[ 21.07.2015 ] - Tisková zpráva

Foto: archiv z.s. Miret Přes 50 romských dětí z Česka a Slovenska prožije dva inspirativní týdny plné hudby a tance pod vedením nejlepších profesionálů oboru: Idy Kelarové a hudebníků České filharmonie v rámci projektu Romano drom. Pro mnohé z nich je to šance, jak poznat nové obzory a nasměrovat svůj život pozitivním způsobem.
Čtěte dále...[ 21.07.2015 ] - Tisková zpráva

Ilustrační foto: Slovo 21 Poprvé v historii projektů týkajících se uznávání neformálního vzdělávání a informálního učení hráli Romové aktivní roli při tvorbě a realizaci projektu a projekt ROM-ACT tak dosáhl cílů ve spojitosti s inkluzí romských žen v Evropské unii. Romské ženy poskytly konkrétní návrhy a doporučení na vylepšení systémů uznávání výsledků učení v EU zpřístupněním marginalizovaným a znevýhodněným skupinám a zvýšení inkluzivity těchto systémů.
Čtěte dále...[ 28.06.2015 ] - Kristýna Maková

Děti v rámci projektu Romano Drom také vystupují ve východoslovenských osadách. Mnozí lidé tam díky nim poprvé zažijí atmosféru koncertu. Foto: Tomáš Černý / Český rozhlas Ida Kelarová se ve svých hudebních projektech věnuje především romské hudbě a jazzu. Organizuje také hudební workshopy. Jak sama říká, neučí lidi zpívat, protože zpívat umí každý. Ve všech svých aktivitách se snaží vytvářet prostor, ve kterém by se mohli přátelsky potkávat Romové a Neromové a vzájemně se inspirovat. V létě realizuje na východním Slovensku projekt Romano Drom, letní tábor pro romské děti z Česka a Slovenska za účasti členů České filharmonie, a obnovuje po osmi letech hudební festival Romale. S Idou Kelarovou natáčela Kristýna Maková:
Čtěte dále...[ 05.06.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland ocenil v Praze Českou republiku za podporu ochrany lidských práv. Jejich ochrana a vláda práva jsou nenahraditelné pro zajištění bezpečnosti kontinentu, prohlásil na tiskové konferenci po jednání s ministrem zahraničí Lubommírem Zaorálkem (ČSSD). Orgány Rady Evropy v minulosti Česko opakovaně kritizovaly za přístup k romské menšině a zajišťování jejích práv.
Čtěte dále...[ 30.05.2015 ] - Kristýna Maková

Kesaj Čhave, foto: Jana Šustová / Český rozhlas V polovině května v pražském divadle Dobeška vystupovaly děti z tanečního a hudebního uskupení Kesaj Čhave z východního Slovenska. O aktivitách souboru a uměleckých úspěších se rozpovídal vedoucí Kesaj Čhave Ivan Akimov:
Čtěte dále...[ 28.05.2015 ] - Josef Kubeczka

Počet takzvaných vyloučených lokalit se za posledních devět let v Česku zdvojnásobil. Zatímco v roce 2006 bylo chudinských domů, ulic a čtvrtí kolem tří stovek, loni jich existovalo už 606. Tato ghetta jsou ve 297 městech a obcích, žije v nich až 115.000 lidí.
Čtěte dále...Dům v brněnské vyloučené lokalitě (Foto: Jana Šustová) Počet takzvaných vyloučených lokalit se za posledních devět let v Česku zdvojnásobil. Zatímco v roce 2006 bylo chudinských domů, ulic a čtvrtí kolem tří stovek, loni jich existovalo už 606. Ghetta jsou ve 297 městech a obcích, žije v nich až 115 tisíc lidí. V roce 2006 to bylo 80 tisíc. Ukázala to aktuální analýza sociálně vyloučených lokalit, kterou pro ministerstvo práce vypracovala po devíti letech znovu společnost GAC.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 04.07.2015)

Drogy (Ilustrační foto: Filip Jandourek, Český rozhlas) Už devítileté děti se dnes setkávají s návykovými látkami. To je o dva roky dříve, než tomu bylo ještě před pár lety, vychází to z průzkumu organizace Podané ruce. Nejvíc jsou ohroženy děti z vyloučených lokalit a také ty, které nedocházejí pravidelně do školy. V takovém případě se totiž vyhnou i preventivním protidrogovým programům, na které se Podané ruce specializují. Podrobnosti zjišťovala Iveta Demeterová.
Čtěte dále...Festival Romale 2015 (Foto: z.s. Miret) V březnu jsme vás informovali o tom, že Ida Kelarová a spolek Miret organizují po osmi letech pauzy mezinárodní festival Romale. Teď v červnu vám přineseme podrobnější informace. Kristýna Maková se od Idy Kelarové dozvěděla i to, že na pomoc s organizací festivalu se hledají dobrovolníci, kteří za svou práci dostanou na oplátku vstup na celou akci zdarma.
Čtěte dále...Romská rodina u ohně v expozici Muzea romské kultury v Brně (Foto: Jana Šustová) Na počátku 20. století žila část Romů v českých zemích usazeně, především v osadách na Moravě (okolo 1500 osob) a část kočovala, především v Čechách. Kočovnictví bylo spojeno s tradičními romskými profesemi, zejména kovářstvím a hudební činnosti, ale také s překupnictvím. O Moravských Romech více už pověděla Janu Berouskovi Jana Hotváthová, ředitelka Muzea romské kultury v Brně.
Čtěte dále...Plakát k filmu Rytmus. Sídliskový sen (Foto: http://www.sidliskovysen.sk) Příští měsíc, konkrétně 20. srpna, bude Česká i Slovenská republika přítomna významnému milníku světové kinematografie. Do kin totiž vstoupí nový autobiografický film rapera Patrika „Rytmuse“ Vrbovského. Vzhledem k tomu, že Patrik ve svých písních hlavně oslovuje mladé, se ho Iveta Demeterová zeptala, co dnešním mladým lidem chybí.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2015
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz