Vyhledávání
23.11.2014
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 15.11.2014 ] - Kristýna Maková

U příležitosti Dne studentstva a 25. výročí Sametové revoluce se uskuteční mnoho koncertů vzpomínkových akcí. Jedna z nich bude v pražském Rudolfinu spojovat dva zdánlivě nespojitelné světy, akademické filharmoniky a sbor dětí ze slovenských romských osad. Více se dozvíte v příspěvku Kristýny Makové:
Čtěte dále...[ 13.11.2014 ] - Nadace Open Society Fund

Evropský soud pro lidská práva (Foto: www.echr.coe.int) Rozsudek Evropského soudu pro lidská práva v roce 2007 potvrdil, že romské děti čelí v českých školách diskriminaci a jsou nezákonně posílány do zvláštních škol. Dnes, sedm let od vyhlášení rozsudku, je podle Zprávy o stavu romské menšiny v České republice za rok 2013, vydávané Úřadem vlády ČR, situace stále špatná. Nadace Open Society Fund Praha proto upozorňuje řadou akcí na nutnost podpory rovného vzdělání pro všechny děti, včetně těch z nepodnětného prostředí sociálně vyloučených lokalit.
Čtěte dále...[ 12.11.2014 ]

V pražském Podniku se 4. prosince uskuteční koncert ke 30. výročí svitavské kapely Točkolotoč. Kromě oslavenců vystoupí i jejich hosté, neméně úspěšná kapela Terne Čhave z Hradce Králové.
Čtěte dále...[ 10.11.2014 ] - Tisková zpráva

Plakát k výstavě Katici, ty to zvládneš Velvyslanectví Švédska ve spolupráci s Tensta konsthall Stockholm, Českým centrem Praha, IQ Roma servis Brno a Muzeem romské kultury pořádají v České republice výstavu s názvem Katici, ty to zvládneš. Výstava se uskuteční centrále IQ Roma servis Brno (Vranovská 45) od 11. listopadu do 12. prosince. Přístupná je od pondělí do čtvrtka od 9 do 17 hodin, vstup je volný.
Čtěte dále...[ 06.11.2014 ] - Zdeňka Kuchyňová

Policie po třech letech dopadla dva muže ve věku 22 a 28 let podezřelé z toho, že v Krtech na Rakovnicku zaútočili zápalnou lahví na domek obývaný Romy. Hrozí jim až 12 let vězení. Incident se stal 10.
Čtěte dále...[ 02.11.2014 ] - Tisková zpráva

Radio v kuchyni na výstavě Khatar san? (Foto: Jana Šustová) V pondělí 3. listopadu v 17 hodin se slavnostní vernisáží otevírá unikátní výstava Khatar san? na nádvoří Pražákova paláce v Brně. Výstava se přesouvá z Ostravy a v Brně potrvá do 23. listopadu. Jedná se o vůbec první počin, který mapuje migraci Romů za prací ve 2. polovině 20. století za prací v rámci Československa z pohledu dělnic a dělníků samotných.
Čtěte dále...[ 31.10.2014 ] - Martina Bílá

Chudinských ghett a romských rodin, které žijí v nevyhovujících a předražených ubytovnách, loni výrazně přibývalo. Přístup Romů k nájemnímu bydlení se zhoršil. Nezlepšilo se ani začleňování romských dětí do běžných škol či zaměstnávání dospělých Romů.
Čtěte dále...[ 31.10.2014 ] - Tisková zpráva

Ve výstavě Khatar san? (Foto: Jana Šustová) V pátek 31. října v 7:00 hodin ráno přivezl na nádvoří Pražákova paláce nákladní vůz výstavu, která se zde do neděle 2. listopadu bude instalovat a poté bude zpřístupněna veřejnosti. Výstava s názvem „Khatar san? Jak slovenští Romové přišli do českých zemí za prací a co se dělo potom“ mapuje příchod slovenských Romů za prací do Brna ve 2. polovině 20. století.
Čtěte dále...[ 24.10.2014 ] - Muzeum romské kultury

Primáš Eugen Horváth se zpěvačkou Aničkou Fečovou (Foto: Jana Šustová) Pan Eugen Horváth, zvaný jako Janko, byl vzácnou osobností. Už za svého života proslul jako hudební legenda – byl opravdovým nositelem tradičních hodnot romské kultury. Byla to zejména hudba, kterou žil – a celkově jeho život harmonizoval s vytříbeným kulturním projevem.
Čtěte dále...[ 24.10.2014 ] - Milena Štráfeldová

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti dvou pachatelů žhářského útoku na domek Romů ve Vítkově na Opavsku. Nezjistil nic protiústavního, justice postupovala a rozhodla správně. David Vaculík a Jaromír Lukeš si za pokus o rasově motivovanou vraždu odpykávají 22 let ve vězení.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 08.11.2014)

Václavské náměstí v Trmicích (Foto: www.mestotrmice.cz) V obcích a městech Ústeckého kraje už začínají naplno fungovat nově zvolená zastupitelstva, třeba v Trmicích na Ústecku. I když k výrazným změnám ve vedení města nedošlo, přesto jsou Trmice místem ukázkového soužití majority a menšiny.
Čtěte dále...Erika Godlová (Foto: Chad Evans Wyatt) I když její rodiče toužili po tom, aby z ní vyrostla lékařka, ji ale odjakživa lákaly jazyky. Na vysoké škole v Prešově studovala angličtinu a slovenský jazyk. Posledních dvacet let se věnovala hlavně tlumočení do romštiny, do jazyka, který tento týden oslavil svůj mezinárodní den. Podrobnosti o Erice Godlové z východoslovenského Prešova přináší Tomáš Bystrý.
Čtěte dále...Katarína Klamková (Foto: Jana Šustová) Do užšího výběru v projektu Roma Spirit se dostala brněnská neziskovka IQ Roma Servis. Ta pomáhá šířit pozitivní obraz Romů a bourat tak předsudky. To se jí daří, letos dokonce získala cenu Evropské unie za integraci Romů do společnosti. Důležitým projektem organizace je vzdělávací systém Gendalos. Nejen o něm s ředitelkou IQ Roma Katarínou Klamkovou hovořila Tereza Kadrnožková. Na úvod se zeptala, jak a kdy vznikla myšlenka na založení organizace.
Čtěte dále...Ceny Gypsy Spirit (Foto: Kristýna Maková) Mezi třemi jmény budou v kategorii osobnost vybírat v prosinci porotci vítěze Ceny Roma Spirit 2014. Do užšího výběru se dostaly Eva Davidová, Jiřina Somsiová a Renáta Köttnerová, která koordinuje romské záležitosti v Olomouckém kraji. Ta potvrdila kolegyni Radce Kvasničkové, že s Romy pracuje už mnoho let.
Čtěte dále...Milan Pospíšil získal Cenu Prix Irene (Foto: Jana Šustová) „Být služebníkem a otvírat dveře“ – to je životní a pracovní motto Milana Pospíšila, tajemníka Rady vlády pro národnostní menšiny. A právě on získal cenu Prix Irene. Tu uděluje Výbor pro péči o Prix Irene, u jehož zrodu stáli psychoterapeuté židovského původu. Na slavnostním udílení ceny natáčela Jana Šustová.
Čtěte dále...Zdeněk Ryšavý (Foto: Noemi Fingerlandová) Ted už Vám Soňa Kalejová představí dalšího nominanta Roma Spirit 2014. Jejím Zdeněk Ryšavý zakladatel a klíčový redaktor serveru Romea.cz. Je nominován v kategorii Média – ocenění pro novináře za objektivní anebo pozitivní informaci o romské problematice, za šíření pozitivního odkazu vzájemné tolerance a porozumění.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2014
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz