Vyhledávání
2.9.2015
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 21.08.2015 ] - Tisková zpráva

Pavel Šporcl (Foto: Muzeum města Brna) Cikánský temperament a Šporclovo umění. V sobotu 22. srpna ve 20 hodin večer čeká velké nádvoří hradu Špilberk výjimečný koncert. Houslový virtuos Pavel Šporcl předvede spolu s kapelou Gipsy Way Ensemble svůj aktuální projekt s názvem Gipsy Fire.
Čtěte dále...[ 17.08.2015 ] - Martina Bílá

Radnice ústecké části Neštěmice zaměstnala v rámci takzvané dohledové služby Romy, kteří pomáhají zklidnit napjatou situaci na problémovém sídlišti Mojžíř. Podle starostky Yvety Tomkové (nez.) vybrala radnice takové, kteří v Mojžíři a okolí sami žijí a u místních obyvatel mají autoritu. Pokud se pilotní projekt osvědčí, chce ho radnice rozšířit i do dalších problémových míst..
Čtěte dále...[ 14.08.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Realitní makléřka Eliška Nosková se má omluvit Romce Lence Balogové za diskriminaci, rozhodnul litoměřický okresní soud. Odškodnění ve výši 100.000 korun, které Balogová požadovala, soud zamítl. Balogová předstírala zájem o nájem bytu, ale byla odmítnuta proto, že majitel bytu si ho nepřeje Romům pronajmout.
Čtěte dále...[ 07.08.2015 ] - Martina Bílá

V Hamrech u Poličky na Svitavsku bude od 13. do 16. srpna mezinárodní festival romské kultury ROMALE.
Čtěte dále...[ 03.08.2015 ] - Muzeum romské kultury

Pohled do stálé expozice Muzea romské kultury (Foto: Jana Šustová) Muzeum romské kultury letos slaví výročí 10 let jako státní instituce, neboť právě v roce 2005 se stalo příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Jubileum oslaví uspořádáním slavnostního plesu v prostorách brněnského kulturního centra Semilasso v sobotu 28. listopadu 2015.
Čtěte dále...[ 30.07.2015 ] - Tisková zpráva

Martin Fogo Halász seznamoval děti s capoeirou (Foto: z.s. Miret) V minulém týdnu začala letní škola Romano drom. Pod vedením Idy Kelarové vystoupí sbor Čhavorenge s členy České filharmonie ve východoslovenských romských osadách. Projekt Idy Kelarové a Miret z.s. probíhá od 23. července do 5. srpna 2015.
Čtěte dále...[ 24.07.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Skupina členů České filharmonie (ČF) po roce vyrazí do východoslovenských romských osad, kde příští týden na koncertech v obcích Hermanovce, Raslavice a Lenartov doprovodí Idu Kelarovou a romskou skupinu Čhavorenge. Hudebníci se tak opět připojují k dlouhodobému úsilí Kelarové podporovat děti a mladé lidi ohrožené sociálním vyloučením. Součástí výjezdu budou také setkání s tamními obyvateli a workshopy filharmoniků.
Čtěte dále...[ 21.07.2015 ] - Tisková zpráva

Foto: archiv z.s. Miret Přes 50 romských dětí z Česka a Slovenska prožije dva inspirativní týdny plné hudby a tance pod vedením nejlepších profesionálů oboru: Idy Kelarové a hudebníků České filharmonie v rámci projektu Romano drom. Pro mnohé z nich je to šance, jak poznat nové obzory a nasměrovat svůj život pozitivním způsobem.
Čtěte dále...[ 21.07.2015 ] - Tisková zpráva

Ilustrační foto: Slovo 21 Poprvé v historii projektů týkajících se uznávání neformálního vzdělávání a informálního učení hráli Romové aktivní roli při tvorbě a realizaci projektu a projekt ROM-ACT tak dosáhl cílů ve spojitosti s inkluzí romských žen v Evropské unii. Romské ženy poskytly konkrétní návrhy a doporučení na vylepšení systémů uznávání výsledků učení v EU zpřístupněním marginalizovaným a znevýhodněným skupinám a zvýšení inkluzivity těchto systémů.
Čtěte dále...[ 28.06.2015 ] - Kristýna Maková

Děti v rámci projektu Romano Drom také vystupují ve východoslovenských osadách. Mnozí lidé tam díky nim poprvé zažijí atmosféru koncertu. Foto: Tomáš Černý / Český rozhlas Ida Kelarová se ve svých hudebních projektech věnuje především romské hudbě a jazzu. Organizuje také hudební workshopy. Jak sama říká, neučí lidi zpívat, protože zpívat umí každý. Ve všech svých aktivitách se snaží vytvářet prostor, ve kterém by se mohli přátelsky potkávat Romové a Neromové a vzájemně se inspirovat. V létě realizuje na východním Slovensku projekt Romano Drom, letní tábor pro romské děti z Česka a Slovenska za účasti členů České filharmonie, a obnovuje po osmi letech hudební festival Romale. S Idou Kelarovou natáčela Kristýna Maková:
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 22.08.2015)

Liberec, srpen 1968, foto: Václav Toužimský, projekt Živá paměť Lidé, kteří zažili srpen 1968, mají invazi vojsk Varšavské smlouvy spojenou se strachem a šokem. Starší lidé si mysleli, že bude válka. Nikdo nevěděl, co se děje, a hlavně, co se bude dít dál. Zdenek Jansa, tehdy vojín základní služby, nám teď přiblíží svůj pohled na tehdejší situaci.
Čtěte dále...Výstava o Svazu Cikánů-Romů v Muzeu romské kultury v Brně (Foto: Jana Šustová) Svaz Cikánů-Romů byla první romskou organizací v Československu, jejíž formování začalo během roku 1968. Na jejím vzniku se podílely osobnosti z řad romské inteligence, např. učitel Antonín Daniel nebo právník Tomáš Holomek. Organizace začala oficiálně působit až v roce 1969 a kladla si za cíl podílet se na řešení otázek souvisejících s postavením Romů v Československu.
Čtěte dále...Do kin právě vstoupil dokumentární film o slovenském raperovi Patriku Vrbovském alias Rytmusovi. Divákům nabízí exkluzivní záběry z rodinných archivů i osobní výpovědi lidí z jeho nejbližšího okolí. Snímek „Sídliskový sen" kromě jiného zachycuje dospívání Patrika na piešťanském sídlišti, kde se poprvé musel vyrovnávat s předsudky kvůli svému romskému původu.
Čtěte dále...Romské ženy neměly nikdy jednoduchý život. Staraly se o děti, kterých mívaly požehnaně, domácnost a často i obživu rodiny. Muži ne vždy byly svým partnerkám oporou, jak se to dnes považuje za samozřejmé.
Čtěte dále...První Mezinárodní romské LGBT konference (Foto: Jana Šustová) Celý minulý týden byla Praha dějištěm festivalu Prague Pride, který se zaměřuje na lesbickou, gay, bisexuální a transgender komunitu. Jeho součástí byla i dvoudenní Mezinárodní romská LGBT konference, která se uskutečnila v Americkém centru. Sešlo se na ní 25 účastníků z různých zemí. Romové nechyběli ani v sobotním průvodu Prahou a s hudbou a tancem vystoupili i na pódiu na Letné. Na akcích natáčela Jana Šustová.
Čtěte dále...Lidová architektura ve slovenské vesnici Valkovňa (Foto: www.obecvalkovna.szn.com) Jaké mají prázdniny dětí, kterým rodiče z nedostatku financí nemohou umožnit prožití veselých prázdnin mimo vesnici, ve které žijí? V obci Valkovňa na Slovensku už deset let pomáhá komunitní centrum zaměřené na terénní práci a nabízí program pro děti. Více k tématu Robertu Hozovi řekla Anna Haľáková, vedoucí komunitního centra ve Valkovni.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2015
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz