Vyhledávání
4.7.2015
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 28.06.2015 ] - Kristýna Maková

Děti v rámci projektu Romano Drom také vystupují ve východoslovenských osadách. Mnozí lidé tam díky nim poprvé zažijí atmosféru koncertu. Foto: Tomáš Černý / Český rozhlas Ida Kelarová se ve svých hudebních projektech věnuje především romské hudbě a jazzu. Organizuje také hudební workshopy. Jak sama říká, neučí lidi zpívat, protože zpívat umí každý. Ve všech svých aktivitách se snaží vytvářet prostor, ve kterém by se mohli přátelsky potkávat Romové a Neromové a vzájemně se inspirovat. V létě realizuje na východním Slovensku projekt Romano Drom, letní tábor pro romské děti z Česka a Slovenska za účasti členů České filharmonie, a obnovuje po osmi letech hudební festival Romale. S Idou Kelarovou natáčela Kristýna Maková:
Čtěte dále...[ 05.06.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland ocenil v Praze Českou republiku za podporu ochrany lidských práv. Jejich ochrana a vláda práva jsou nenahraditelné pro zajištění bezpečnosti kontinentu, prohlásil na tiskové konferenci po jednání s ministrem zahraničí Lubommírem Zaorálkem (ČSSD). Orgány Rady Evropy v minulosti Česko opakovaně kritizovaly za přístup k romské menšině a zajišťování jejích práv.
Čtěte dále...[ 30.05.2015 ] - Kristýna Maková

Kesaj Čhave, foto: Jana Šustová / Český rozhlas V polovině května v pražském divadle Dobeška vystupovaly děti z tanečního a hudebního uskupení Kesaj Čhave z východního Slovenska. O aktivitách souboru a uměleckých úspěších se rozpovídal vedoucí Kesaj Čhave Ivan Akimov:
Čtěte dále...[ 28.05.2015 ] - Josef Kubeczka

Počet takzvaných vyloučených lokalit se za posledních devět let v Česku zdvojnásobil. Zatímco v roce 2006 bylo chudinských domů, ulic a čtvrtí kolem tří stovek, loni jich existovalo už 606. Tato ghetta jsou ve 297 městech a obcích, žije v nich až 115.000 lidí.
Čtěte dále...Dům v brněnské vyloučené lokalitě (Foto: Jana Šustová) Počet takzvaných vyloučených lokalit se za posledních devět let v Česku zdvojnásobil. Zatímco v roce 2006 bylo chudinských domů, ulic a čtvrtí kolem tří stovek, loni jich existovalo už 606. Ghetta jsou ve 297 městech a obcích, žije v nich až 115 tisíc lidí. V roce 2006 to bylo 80 tisíc. Ukázala to aktuální analýza sociálně vyloučených lokalit, kterou pro ministerstvo práce vypracovala po devíti letech znovu společnost GAC.
Čtěte dále...[ 27.05.2015 ] - Eva Rajlichová

Novým ředitelem Agentury pro sociální začleňování bude od 5. června Radek Jiránek (Foto:  ČTK) Novým ředitelem vládní agentury pro sociální začleňování by se měl stát Radek Jiránek, který vede na ministerstvu vnitra odbor prevence kriminality. Zvítězil ve výběrovém řízení. Nastoupit by měl 5. června, oznámil dnes ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).
Čtěte dále...[ 27.05.2015 ] - Milena Štráfeldová

Příběh původních českých Romů a Sintů, kteří zažili věznění v nacistických táborech, představí výstava Zaniklý svět. Přiblíží osudy romských mužů, žen a dětí z tábora v Letech u Písku či Osvětimi. Akce začíná toto úterý v Českém centru v Praze a potrvá do 13. června.
Čtěte dále...[ 25.05.2015 ] - Slovo 21

Účastníci dětského dne Khamoroo (Foto: Jana Šustová) Hned do dvou českých metropolí – Prahy a Plzně – míří nevětší a nejznámější romský festival na světě Khamoro. Návštěvníci se můžou těšit na koncerty tradiční romské hudby, gypsy jazzu, klasické muziky a nově také hip hopu. Kromě hudby nabídne festival také řadu doprovodných akcí, včetně odborného semináře.
Čtěte dále...[ 20.05.2015 ]

V Hrádku nad Nisou v sále Beseda se v sobotu 23. května od 14 hodin uskuteční první ročník Romského benefičního festivalu, jehož cílem je podpořit vzájemné soužití, začlenění romské populace do české společnosti a přispět nadaci Ostrov Života, která pomáhá vážně nemocným lidem. Hlavním organizátorem festivalu je kapela Gypsy Legend.
Čtěte dále...[ 19.05.2015 ] - Jana Čermáková

Vládní Agentura pro sociální začleňování zůstane jako samostatný odbor pod ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem z ČSSD. Vyplynulo to z večerního jednání úředníků agentury s premiérem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Nespokojení zaměstnanci zváží, jestli stáhnou výpovědi a ukončí stávkovou pohotovost.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 23.05.2015)

Hugo Höllenreiner patří k těm, kdo díky povstání Romů v Osvětimi přežili likvidaci tzv. cikánského rodinného tábora (Foto: Jana Šustová) Před týdnem uplynulo 71 let od povstání Romů vězněných v koncentračním táboře Osvětim. Nacisté tehdy potřebovali uvolnit prostory tábora pro Židy deportované z Maďarska a rozhodli se vyvraždit romské vězně. Ti se však o jejich plánech dozvěděli a vzbouřili. Tato událost je v Česku stále téměř neznámá, přestože se k ní váže celosvětově stále populárnější Den romského odboje. Podrobnosti zjišťovala Jana Šustová.
Čtěte dále...Už zítra startuje 17. ročník Světového romského festivalu Khamoro, a to na pražské náplavce, kde od 20.00 hodin začíná Khamoro párty na Vltavě. Vystoupí Jan Bendig a kapela Terne čhave. Součástí týdenního hudebního festivalu budou i doprovodné programy – jako například vyprávění romských pamětníků, vernisáž výstavy Ivety Horváthové anebo pěvecké a taneční workshopy na Příkopech. Iveta Demeterová se producentky festivalu a ředitelky Slova 21 zeptala, na jaký z předešlých ročníků nejraději vzpomíná.
Čtěte dále...Plakát Diskriminácia je nelegálna, kterou vydalo Slovenské národní středisko pro lidská práva (Zdroj: www.snslp.sk) Slovenské národní středisko pro lidská práva sídlí v Bratislavě. Je to nezávislá instituce a mezi její činnosti patří monitoring a ochrana lidských práv. Více už pověděl Robertu Hozovi ředitel Marián Mesároš.
Čtěte dále...Arnošt Vintr na pietním aktu v Letech u Písku 13. května 2015 (Foto: Jana Šustová) Ačkoli se v rámci připomínek 70. výročí konce druhé světové války hovoří o obětech nacismu, romský holocaust je stále v naší společnosti tématem v pozadí. Arnošt Vintr je jedním s přeživších, který jako dítě s rodiči zažil hrůzy druhé světové války v koncentračním táboře Osvětim. Jan Berousek pana Vintra oslovil na pietním aktu v Letech u Písku.
Čtěte dále...Ostrava, Bohumín nebo Orlová. To jsou města, která vyrostla za komunismu kolem těžkého průmyslu. Domovy desetitisíců lidí, kteří sem přišli za prací. Mezi ně patří i mnoho romských rodin, které jsou součástí nezaměnitelné identity severní Moravy. Na tuto tvář Ostravska a jeho romské dělníky se však dnes často zapomíná. Jedním z nich je i pan Andrej Červeňák z Ostravy. Jeho příběh zpracovala Alica Sigmund Heráková.
Čtěte dále...Soubor Kesaj čhave při vystoupení v Brně (Foto: Jana Šustová) V pátek 15. května vystoupil soubor Kesaj čhave pod vedením Ivana Akimova v pražském divadle Dobeška. Při té příležitosti se Ivana Akimova a jeho manželky Heleny ptala Kristýna Maková na aktivity souboru a práci s dětmi z východoslovenských osad.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2015
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz