Vyhledávání
31.3.2015
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 23.03.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Situací na litvínovském sídlišti Janov by se podle premiéra Bohuslava Sobotky měli zabývat ministři práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (všichni ČSSD). Premiér to napsal iniciátorům petice, kteří si stěžovali na údajně nemožné soužití se sociálně slabými, především Romy. Petici podepsalo přes 1600 lidí.
Čtěte dále...[ 13.03.2015 ] - Česká televize

Z filmu Cesta ze dna (Foto: Česká televize) Česká televize, tvůrčí producentská skupina Aleny Müllerové, přichází aktuálně s novým osmidílným dokumentárním seriálem o šesti nezaměstnaných ženách. Více než rok sledovala dokumentaristka Veronika Korčáková-Sobková šest nezaměstnaných žen na jejich „cestě ze dna“. Všem hrdinkám seriálu se nakonec podařilo nezaměstnanost překonat. Seriál bude vysílat ČT2 od neděle 29. března v 17:55 hod.
Čtěte dále...[ 12.03.2015 ] - Martina Bílá

Podíl romských žáků ve školách dětí s mírným mentálním postižením je v České republice stále nepoměrně vysoký, ale pozitivní změnu by mohla přinést opatření usilující o inkluzivní vzdělávání, tedy zařazování všech dětí do běžných škol. Usnesl se na tom výbor delegátů ministrů Rady Evropy. Orgán RE, který sdružuje velvyslance při RE, každoročně na jednom ze svých zasedání posuzuje, jak se Praha řídí rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva z roku 2007. Soud v něm Českou republiku odsoudil za diskriminační zařazování romských dětí do speciálních škol.
Čtěte dále...[ 09.03.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Za dobrý příklad, jak by mělo fungovat sociální začlenění do většinové společnosti, takzvaná inkluze, označili velvyslanci USA Andrew Shapiro, Velké Británie Jan Thompsonová a Norska Siri Ellen Sletnerová základní školu a neziskové organizace v Trmicích na Ústecku. Trmice jsou považovány za sociálně vyloučenou lokalitu, do zdejší školy chodí více než třetina romských dětí. Ředitelka školy Marie Gottfriedová po návštěvě diplomatů ČTK řekla, že věří v další spolupráci, škola už několik let spolupracuje s jedním zařízením ve Velké Británii..
Čtěte dále...[ 25.02.2015 ] - Wien Museum

Obchodování s koberci, kolem roku 1970 (© soukromá sbírka, Zdroj: Wien Museum) Vídeňské muzeum zahájilo 11. února výstavu o životě Romů a Sinti v Rakousku. Výstava s názvem „Romane Thana“ přiblíží jejich historii, osudy a příběhy. Zaznamenává fáze nucené asimilace a vyčlenění. V ohnisku pozornosti je Vídeň a Burgenland, ale i místa, kde probíhalo pronásledování a vyhlazování.
Čtěte dále...[ 25.02.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Až výjimečný trest hrozí dvěma pravicovým extremistům, kteří se dnes u Krajského soudu v Plzni začali zpovídat ze žhářského útoku na ubytovnu v Aši. Čtyřiadvacetiletý Tomáš Kopecký a o deset let starší Michal Poláček si podle spisu v únoru 2012 jako členové neonacistické a rasistické organizace Blood & Honour Division Bohemia opatřili zápalné láhve a hodili je na dům obývaný osobami a rodinami s dětmi, převážně Romů. Prostor kolem jediných funkčních dveří do ubytovny polili podle spisu benzinem, poté vhodili zapálené láhve. Vzniklý požár se podařilo obyvatelům uhasit, nebyli zraněni.
Čtěte dále...[ 23.02.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Vláda schválila strategii romské integrace do roku 2020. Materiál obsahuje opatření ve vzdělávání, bydlení, zaměstnávání či v bezpečnosti, která mají pomoci zvrátit dosavadní nepříznivý vývoj a zhoršování situace Romů a srovnat jejich podmínky s ostatními obyvateli. Novinářům schválení strategie oznámil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).
Čtěte dále...[ 19.02.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Mladí Češi nepřistupují k Romům stejně jako k příslušníkům většiny. Ukázalo to jejich hodnocení totožných situací rozdílných jen v tom, zda byl aktérem Rom nebo člověk bez uvedení etnické příslušnosti. Byl to jeden z aspektů, na něž se zaměřil reprezentativní průzkum agentury MEDIAN, kterého se v závěru loňského roku zúčastnila tisícovka respondentů od patnácti do pětadvaceti let.
Čtěte dále...[ 18.02.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Až výjimečný trest hrozí dvěma pravicovým extremistům, kteří se dnes u Krajského soudu v Plzni začali zpovídat ze žhářského útoku na ubytovnu v Aši. Čtyřiadvacetiletý Tomáš Kopecký a o deset let starší Michal Poláček si podle spisu v únoru 2012 jako členové neonacistické a rasistické organizace Blood & Honour Division Bohemia opatřili zápalné láhve a hodili je na dům obývaný osobami a rodinami s dětmi, převážně Romů. Prostor kolem jediných funkčních dveří do ubytovny polili podle spisu benzinem, poté vhodili zapálené láhve. Vzniklý požár se podařilo obyvatelům uhasit, nebyli zraněni.
Čtěte dále...[ 11.02.2015 ] - Muzeum romské kultury

Z filmu Cigarety a písničky (Foto: www.dokument-festival.cz) Muzeum romské kultury uvede v rámci tradičních filmových čtvrtků v Moravské zemské knihovně dokument Cigarety a písničky. Projekce se uskuteční ve čtvrtek 19. února od 18 hodin, vstup je zdarma.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 21.03.2015)

Opera Brundibár v Terezíně v roce 1944 Dvě desítky děti z okolí ulice Cejl v Brně se každý týden scházejí v místní základní škole – spolu s lektory tu nacvičují dětskou operu Brundibár. Ta byla poprvé uvedena před více než sedmdesáti lety v koncentračním táboře v Terezíně v tamním ghettu. A stejně tak se říká dnes i sociálně vyloučené lokalitě v Brně, odkud většina malých zpěváků pochází – i proto se autoři projektu rozhodli jí uvést pod názvem Brundibár z ghetta. Natáčela s nimi Tereza Kadrnožková.
Čtěte dále...Eva Kropiwnická (Foto: Jana Šustová) Teď vám představíme Evu Kropiwnickou, která pracuje jako asistentka prevence kriminality u Městské policie v Karviné. Předtím šest let působila jako terénní pracovnice při karvinském magistrátu a vyučovala romštinu na střední škole. Věnuje se také literární činnosti a většinu svých děl píše v romštině. Natáčela s ní Jana Šustová.
Čtěte dále...Romové (Foto: Jana Šustová) V Evropě je odhadem až dvanáct milionů Romů. Žijí zde přes tisíc let a po celá staletí jsou vylučováni ze společnosti. Protiromské nálady ve společnosti jsou větším rizikem než pravicoví radikálové. K protiromským náladám přispívají i média, která přinášení často neobjektivní informace. Iveta Demeterová si k mikrofonu pozvala socioložku Jiřinu Šiklovou a zeptala jsem se, jak se postavit předsudkům ve společnosti.
Čtěte dále...Posvěcené kočičky na Květnou neděli (Foto: Jana Šustová) Už to je 24 let, ale stále se mu vrací vzpomínky na příhody z natáčení filmu Tankový prapor. Milan Gunár ve filmu hrál vojína Kotlára – povahou velký optimista, který se jen tak nepodá situaci. Párkrát si sáhl i na dno, ale zvedl se k čemuž mu pomohla i víra v Boha. Jan Rosenberg se ho zeptal – jaké chystají velikonoční svátky v církvi.
Čtěte dále...Romské děti na Slovensku (Foto: Jana Šustová) Romská tematika se řeší na Slovensku už několik let. Zatím bez úspěchu. I nadále přetrvává diskriminace – což potvrdila i výroční zpráva Amnesty International. Diskriminace nejvíce souvisí se vzděláváním romských dětí. U našich sousedů přibližně 90 % romských žáků opustí školu ještě před dokončením studia a přibližně 30 % dětí je vzděláváno v segregovaných školách. Více v příspěvku Miroslava Strelce.
Čtěte dále...Z filmu Jenica a Perla (Foto: Festival Jeden svět) Dokumentaristka Rozálie Kohoutová natočila film o dvou mladých Romkách. Dokument má v názvu jména obou hlavních hrdinek: Jenica a Perla. O okolnostech natáčení a příběhu, který bylo třeba zaznamenat, si povídala Kristýna Maková s částí štábu filmu v čele s režisérkou Rozálií Kohoutovou
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2015
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz