Vyhledávání
1.9.2014
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 18.08.2014 ] - Zdeňka Kuchyňová

Do pražského kina Světozor zavítá první ročník festivalu filmů s romskou tematikou Čačikano. Od 26. do 27.
Čtěte dále...[ 11.08.2014 ] - Martina Bílá

Státní zástupce obžaloval muže za předloňský útok na ubytovnu v Aši obývanou Romy. Za pokus o rasovou vraždu jim hrozí 15 až 20 let či výjimečný trest, píše Právo. Podle něj jsou obžalovanými dva členové neonacistické organizace Blood & Honour a Combat 18 - čtyřiatřicetiletý Michal Poláček a čtyřiadvacetiletý Tomáš Kopecký.
Čtěte dále...[ 05.08.2014 ]

V Chomutově se v letním kině opět uskuteční Romský festival Chomutov. V sobotu 16. srpna od 13 do 21 hodin na něm vystoupí Anička Olahová, Martina Balogová, Bertik, Blanka Janečková a Martin Svátek, Gipsy Band Teplice, Romstar, Gipsy Lend a další hudebníci.
Čtěte dále...[ 05.08.2014 ] - Miret

Děti ze sboru Čhavorenge s Idou Kelarovou (Foto: Radovan Dranga) Známá česká umělkyně Ida Kelarova s občanským sdružením Miret opět připravila letní uměleckou školu Romano drom pro talentované romské děti. Během ní bude 60 dětí ze slovenských, českých a maďarských osad a dětských domovů rozvíjet své hudební nadání a další zručnosti na tvořivých workshopech.
Čtěte dále...[ 04.08.2014 ] - ČTK, - Jakub Šídlo

Tomio Okamura na své funkce rezignovat nebude (Foto: Filip Jandourek) Šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura nebude rezignovat na své politické funkce. K tomu ho vyzval ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) poté, co poslanec označil někdejší romský tábor v Letech na Písecku jako pracovní s tím, že tam nacisté posílali lidi, kteří se práci vyhýbali.
Čtěte dále...[ 04.08.2014 ] - Muzeum romské kultury

Pietní akt v Hodoníně u Kunštátu (Foto: Jana Šustová) Muzeum romské kultury v Brně zve na každoroční pietní shromáždění k uctění obětí holocaustu Romů, které se koná v neděli 24. srpna 2014 v místě tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu.
Čtěte dále...[ 04.08.2014 ] - Neuveden

Do opuštěného ghetta Přednádraží v Ostravě se po roce opět vrátil život. Bývalí obyvatelé i jejich příznivci si při vzpomínkové akci chtěli připomenout, jak dříve vypadal život v dnes zdevastované lokalitě. Mezi zchátralými domy se jich sešlo několik stovek, včetně rodin, které z místa jako poslední odcházely loni v červenci.
Čtěte dále...[ 31.07.2014 ] - Neuveden

Skupina členů České filharmonie (ČF) doprovodí 6. až 8. srpna Idu Kelarovou a dětský sbor Čhavorenge na třech koncertech na východním Slovensku.
Čtěte dále...[ 30.07.2014 ] - Kristýna Maková

V sobotu jsme vám v O Roma Vakeren představili nízkoprahový klub Husita na pražském Žižkově. Pracovníci klubu pořádají pro místní tento čtvrtek akci zvanou School Brick Party. Přijít se podívat nebo se zapojit do workshopů ale může prakticky kdokoli. Více o akci, na které se nízkoprahový klub Husita představí veřejnosti, řekla Kristýně Makové vedoucí klubu Michaela Burdová.
Čtěte dále...Romská píseň (Foto: Valašské muzeum v přírodě) Slavnostním průvodem od 10.00 s následující hudební pozvánkou z náměstí T. G. Masaryka v Rožnově pod Radhoštěm bude v sobotu 26. července zahájen jubilejní 20. ročník mezinárodního hudebního festivalu Romská píseň. Program v samotném areálu Dřevěného městečka začne od 13.00.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 09.08.2014)

Příjezd Romů do Osvětimi Přesně před týdnem jsme si připomínali Památný den romského holocaustu, protože v noci z 2. na 3. srpna uplynulo 70 let od vyvraždění téměř tří tisíc vězňů takzvaného cikánského tábora v Osvětimi-Březince. U příležitosti tohoto výročí Tomio Okamura prohlásil, že „mýtus o romském koncentráku v Letech u Písku je podle dostupných informací lež“. Podle něj „v táboře nebyl nikdo nikdy zabit – lidé umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života.“ Pro naše romské vysílání jsme Tomio Okamuru žádali o rozhovor, ale do dnešního dne neodpověděl.
Čtěte dále...Oběti koncentračního tábora Osvětim (Foto: United States Holocaust Memorial Museum) V následujícím příspěvku navštívíme Muzeu Slovenského národního povstání v Banské Bystrici. Robert Hoza si povídal se Zuzanou Kumanovou z Občanského sdružení In minorita, které se aktivně věnuje romskému holocaustu.
Čtěte dále...Studentka Vysoké zdravotnické školy v Praze Nikola Balážová využívá svůj veškerý volný čas nejen k studiu, ale také k prací. Ve třiadvaceti letech si přivydělává prodejem rychlého občerstvení a péčí o nemouhocí seniory v domě s pečovatelskou službou. Více Rena Horvátová.
Čtěte dále...Bašav (Foto: Archiv Muzea romské kultury) V brněnském Muzeu romské kultury se ve středu setkali pamětníci rockenrolové a popové romské hudby. Muziku z 60. a 70. let tak mohli lidé nejen slyšet ze záznamů, ale také z vyprávění muzikantů. Mezi hosty byl například Eugen Horváth z cimbálové muziky, nebo členové bigbítové skupiny Bagárovci. Hudebního večera se zúčastnila i redaktorka Tereza Kadrnožková.
Čtěte dále...Dezider Fertö: Výjev z hospody (Foto: Jana Šustová) Minulý týden jste mohli v našem vysílání slyšet rozhovor Kristýny Makové s Adamem Votrubou z Etnografického oddělení Národního muzea. Povídali si o romském folklóru. Dnes Vám nabízíme pokračování. Adam Votruba Kristýně Makové vyprávěl o romských pohádkách. Jak jinak, než z etnografického pohledu.
Čtěte dále...Je čas letních festivalů a na jeden se do Vintířova vypravil i kolega Gerhard Hadi. Oslovil tam zpěváka Davida Krause, se kterým si povídal o jeho kapele Šelo.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2014
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz