Vyhledávání
29.1.2015
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 28.01.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Na některých částech vepřína v Letech na Písecku někdo namaloval siluety lidí. Podle anonymního autora mají připomínat oběti, které za druhé světové války zahynuly v cikánském táboře. Ubikace stály na místě dnešního vepřína.
Čtěte dále...[ 15.01.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Vláda by měla do konce ledna dostat návrh nové strategie romské integrace do roku 2020 s opatřeními ve vzdělávání, bydlení, zdravotní péči, bezpečnosti či zaměstnávání. Na zlepšení situace Romů by v příštích letech Česko mohlo z EU využít miliardy korun. Novinářům to řekl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něj se rozšíří i působnost vládní agentury pro začleňování. Pracovat by měla v 70 městech najednou.
Čtěte dále...[ 13.01.2015 ]

Terne čhave (Foto: Archiv skupiny) Ve středu 14. ledna vystoupí v pražském klubu Rock Café jedna z nejúspěšnějších (ne)romských kapel v ČR, Terne Čhave. Na svém prvním letošním koncertu představí i ochutnávku z nové desky Bo me som Rom, která vyjde v březnu tohoto roku.
Čtěte dále...[ 08.01.2015 ] - Eva Hůlková

Redaktorka romského vysílání Českého rozhlasu Iveta Demeterová získala Cenu Roma Spirit za rok 2014 (Foto: Jana Šustová) Hostem Evy Hůlkové v pořadu Hovory na Českém rozhlase Plus bude Iveta Demeterová, vedoucí redaktorka romského vysílání Českého rozhlasu. Na sklonku minulého roku byla za svou práci oceněna prestižním oceněním Roma Spirit 2014 v kategorii Média.
Čtěte dále...[ 06.01.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Vyplácení doplatku na bydlení v ubytovnách omezí zákon. Doplatek bude stát poskytovat provozovatelům ubytoven na prostory, nikoli na počet lidí žijících v jednom bytě. Výše nájemného nemá převýšit částky v místě obvyklé.
Čtěte dále...[ 16.12.2014 ] - Zdeňka Kuchyňová

Výbor dobré vůle - nadace Olgy Havlové získá od dlouholetého mecenáše Karla Velana dar 570.000 korun. Peníze budou použity především na péči o romské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí poskytovanou Sdružením Petrov v Brně-Zábrdovicích a na sociální služby Domova Olga v Blansku poskytované mladým a starším občanům s mentálním postižením. Čechokanadský průmyslník a filantrop Velan Výbor dobré vůle - nadaci Olgy Havlové podporuje přes dvacet let.
Čtěte dále...[ 11.12.2014 ] - Veronika Ruppert

Redaktorka Českého rozhlasu Iveta Demeterová získala cenu Roma Spirit (Foto: Jana Šustová) Smyslem Roma Spirit je podpořit jednotlivce i organizace, kteří přispívají ke zlepšení situace Romů v České republice. Letošní ocenění byla předána u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv. Za Českou republiku se ceremoniálu v Pražské křižovatce zúčastnil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová a poslanec Ivan Gabal. Ocenění Roma Spirit osobně podpořilo i sedm velvyslanců a dva zástupci ambasád.
Čtěte dále...[ 11.12.2014 ] - Denisa Šindlerová

Redaktorka romského vysílání Českého rozhlasu Iveta Demeterová získala cenu Roma Spirit v kategorii Média (Foto: Jana Šustová) Ocenění Roma Spirit 2014 v kategorii Média získala Iveta Demeterová, vedoucí redaktorka romského vysílání Českého rozhlasu. Ocenění je určené jednotlivcům i organizacím, které pomáhají zlepšit situaci Romů v Česku. Iveta Demeterová jej získala za pořad O Roma vakeren, tedy Romové hovoří.
Čtěte dále...[ 11.12.2014 ] - Tisková zpráva

Slavnostní večer v Pražské křižovatce s předáváním Cen Roma Spirit  (Foto: Jana Šustová) Ceny Roma Spirit 2014 pro jednotlice i organizace, které přispívají ke zlepšení situace Romů v České republice, byly předány ve středu 10. prosince na slavnostním večeru v Pražské křižovatce. Ocenění bylo letos uděleno v pěti kategoriích. Za celoživotní dílo cenu převzala 82letá romistka Eva Davidová, která do Prahy přijela z Českého Krumlova.
Čtěte dále...[ 05.12.2014 ] - Tisková zpráva

Romští návštěvníci na výstavě Khatar san? - Odkud jste? (Foto: Jana Šustová) „Roste počet návštěvníků i zájemců o komentované prohlídky,“ říká hlavní řešitelka, Kateřina Sidiropulu Janků z katedry sociologie Fakulty sociálních studií Masarykovi univerzity. Výstava, věnující se tématu pracovní migrace slovenských Romů do České republiky, vyvolává v návštěvnicích silné reakce, jak je patrné z knihy návštěv i rozhovorů u výstavy.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 17.01.2015)

V poslední čtvrtině loňského roku se uskutečnily dva zajímavé semináře určené pro stávající, ale i začínající překladatele mezi romštinou a češtinou. Jejich náplň byla především praktická – podstatnou součástí semináře byly například překladatelské dílny, kde účastníci společně pracovali na překladech krátkých literárních textů. Semináře se konaly v rámci projektu Prethodžipen – Překlad, o kterém zjišťovala podrobnosti Jana Šustová.
Čtěte dále...David Tišer (Foto: Jana Šustová) David Tišer – ten je prvním romským LGBT aktivistou v Česku. Je zakladatelem divadelní skupiny Ara Art, která dlouhodobě reaguje na to, co se kolem nás děje. Prostřednictvím poradny, která byla před lety spuštěna, pomáhá těm, kteří do LGBT komunity patří. Více kolegyně Rena Horvátová.
Čtěte dále...Milan Horváth většinu svého života působil jako profesionální muzikant. V Děčíně, kde žije, pracoval na pozici asistenta prevence kriminality, za což byl mnohokrát oceněn. A právě při této činnosti získal zkušenosti ze sociální oblasti. S přáteli v Děčíně založili občanské sdružení Smysl života, které pomáhá lidem v nouzi a organizuje volnočasové aktivity pro místní děti. A za tuto činnost byl v loňském roce nominován na ocenění Roma Spirit. V Děčíně jej navštívila Kristýna Maková.
Čtěte dále...Charita dětem (www.charitadetem.cz) Všichni se snad shodneme na tom, že děti jsou pro nás tím největším Božím darem, dražším nad perly, zlato i drahokamy, jak uvádí v předmluvě k Informatoriu školy mateřské Jan Ámos Komenský, který tato slova čerpal z Bible. Děti jsou pro nás vším, co milujeme, a proto se snažíme o to, aby měly dostatek všeho, co ke svému zdravému vývoji potřebují. A právě proto i své sdružení v roce 2011 založili Kamil Vavrek a Jana Pletňevová. Více už Ivetě Demeterové pověděla Jana Pletňevová.
Čtěte dále...Romské děti na letním táboře pořádaném o.p.s. Romodrom (Foto: Jana Šustová) Romodrom o.p.s. poskytuje sociální služby a nabízí vzdělávací programy lidem, kteří jsou ohroženi sociálním vyloučením, nebo se ocitli v nepříznivé životní situaci. Romodrom byl založen jako občanské sdružení v roce 2001. Vice kolega Jan Rosenberg, který se ptal ředitelky Marie Gailové.
Čtěte dále...Romské děti z Rudňan (Foto: Jana Šustová) Proč z romských dětí děláme speciální děti? Tuto otázku si položili pracovníci Veřejného ochránce práv na Slovensku. Na Slovensku se na toto téma prováděl výzkum. O jeho podstatě nám více poví Oľga Bindasová, psycholožka Kanceláře veřejného ochrance práv. Natáčel s ní Robert Hoza.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2015
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz