Vyhledávání
24.4.2014
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIEČesky English Deutsch Francais

[ 15.04.2014 ]

U příležitosti nedávného Mezinárodního dne Romů se v neděli 20. dubna od 12 do 21 hodin uskuteční Romano Festival. Navštívit ho můžete na parkovišti u O2 areny v Praze 9, vstupné bude 199 Kč.
Čtěte dále...[ 14.04.2014 ] - Jana Švecová

Římskokatolická farnost v Teplicích ve spolupráci se Salesiánským střediskem Štěpána Trochty pořádají na Velký pátek 18. dubna od 14:00 do 16:30 hodin v parku za teplickým Domem kultury sportovně vzdělávací odpoledne pro děti „Velikonoční příběh – poznej, jak to vše začalo“.
Čtěte dále...[ 11.04.2014 ] - Romea

Logo Romského vzdělávacího fondu Stipendijní program Romského vzdělávacího fondu (REF SP) vyhlašuje každoroční stipendijní cyklus Romského pamětního univerzitního stipendijního programu (RMUSP). RMUSP nabízí v otevřené akademické soutěži stipendium romským studentům, kteří jsou občany nebo mají trvalý pobyt v Albánii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Chorvatsku, České republice, Maďarsku, Kosovu, Makedonii, Černé Hoře, Rumunsku, Srbsku, Slovensku a Turecku. O stipendium mohou žádat studenti bakalářských, magisterských nebo doktorandských programů, kteří studují na státem akreditovaných vysokých školách a to jak v prezenční, tak kombinované formě a bez omezení věku žadatelů.
Čtěte dále...[ 09.04.2014 ] - Nová škola

Obrázek ze soutěže Romano suno V úterý 8. dubna u příležitosti Mezinárodního dne Romů vyhlásila Obecně prospěná společnost Nová škola 17. ročník literární soutěže v romštině Romano suno – Romský sen. Soutěže se každoročně účastní stovky dětí a mladých dospělých. Jejich díla nabízejí neotřelé pohledy nejen na jejich životy, ale i na okolní společnost. Letos budou moct navíc nově soutěžící přispívat i mluveným slovem.
Čtěte dále...Komunitní centra Amaro Phurd Pražská a ZIP ve spolupráci s Knihovnou města Hradec Králové Vás zvou na společnou akci „Barvy světa“. U Velryby čeká na malé i velké návštěvníky bohatý program. Shlédnout můžete exotická divadelní představení či ukázky cizokrajných tanců! Přijďte s námi poznat barvy světa v úterý 22. dubna 2014 od 13 do 17 hodin.
Čtěte dále...[ 08.04.2014 ] - Velvyslanectví USA

Velvyslanec Norman Eisen na archivním snímku při návštěvě v Letech u Písku v květnu 2013 (Foto: Jana Šustová) Dobrý den a vše nejlepší k Mezinárodnímu dni Romů! Lačho džives u bachtalo tumaro Maškarthemutno Romano džives!
Čtěte dále...[ 08.04.2014 ]

Jiří Dienstbier (Foto: Filip Jandourek) Mezinárodní den Romů si připomínáme i v České republice od roku 1990. Váže se ke 4. světovému kongresu Mezinárodní romské unie v Polsku. 8. duben však odkazuje na historii sahající do počátku 70. Let, kdy se sešli vůbec poprvé romští zástupci na prvním kongresu v roce 1971 v Chelsfieldu poblíž Londýna. Účastnila se jej i skupina Romů z bývalého Československa. Šlo o první společný pokus definovat svou identitu a potřebu participovat na řešení problémů a témat, které se jich dotýkají.
Čtěte dále...[ 08.04.2014 ] - Neuveden

Zástupci olašských Romů si v Hradci Králové zvolili svého nového krále. Stal se jím dvaapadesátiletý podnikatel Robert Beneš z Brna. Chce například vytvořit novou romskou vládu a zabývat se i rodinnými záležitostmi mezi Romy. Do Hradce Králové se sjeli zástupci romských rodin z desítek měst.
Čtěte dále...Pozvánka na Týden romské kultury V Brně na různých místech proběhne mezi dny 7.–12. dubna 2014 Týden romské kultury. Hlavní příležitostí jsou oslavy Mezinárodního dne Romů, který se celosvětově slaví 8. dubna.
Čtěte dále...[ 06.04.2014 ] - Jana Šustová

Marián Kuffa (vlevo) vybírá Romy pro práci na bourání staré stavby (Foto: Media Film) Jak lze v současné době řešit chudobu v její nejsyrovější podobě? A jak je možné změnit život v nejbídnějších a nejzoufalejších romských osadách na Slovensku? Možná řešení ukazuje nový dokumentární film Všetky moje deti, který představuje práci kněze Mariána Kuffy.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 12.04.2014)

Americký velvyslanec v přítomnosti Marie Gailové popřál Romům k jejich mezinárodnímu dni (Foto: Velvyslanectví USA v Praze) V úterý se na mnoha místech světa uskutečnily oslavy Mezinárodního dne Romů. Ten připadá na 8. dubna proto, že tento den v roce 1971 začala zakládající schůze Mezinárodní romské unie, kde byla mimo jiné ustanovena podoba romské vlajky a mezinárodní hymny. Jana Šustová nám teď prozradí, že Romům k jejich svátku popřál i velvyslanec Spojených států amerických Norman Eisen.
Čtěte dále...Sociálně vyloučená lokalita v Madridu (Foto: www.romplan.cz) V březnu se Kongresovém centru Vavruška Paláce Charitas na Karlově náměstí sešli partneři projektu „Role měst v integraci sociálně vyloučené romské lokality – Praha 14“. Konference se konala pod patronací městské části Prahy 14, jejího starosty Bc. Radka Vondry a ředitele odboru sociálních služeb Ministerstva sociálních věcí ČR Mgr. Davida Pospíšila. Projekt, zahájený v dubnu 2012, je financován ze státního rozpočtu a prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
Čtěte dále...Pletení velikonoční pomlázky Už také pletete pomlázku a přemýšlíte, jak letos ozdobit vajíčka? Že ne? Tak to byste už měli. Jen pár dní nás totiž dělí od svátku jara. A my jsme se společně s Renou Horvátovou vypravili za Ladislavem Goralem, který nám prozradil, jak tento svátek oslavovali Romové nejen v Čechách, ale také na Slovensku.
Čtěte dále...Patrik Bandy, romský střážník Městské policie Sokolov (Zdroj: www.sokolov.cz) Bojovat se zločinem pomáhá městské policii v Sokolově už rok i strážník romského původu. Vyzná se dobře v tamní komunitě a pomáhá tak předcházet zbytečným problémům. Velitel strážníků je s výsledky Patrika Bandyho natolik spokojený, že zaměstnal ještě další čtyři asistenty prevence kriminality z řad Romů. Na české poměry je to stále ještě výjimka. Možná i právě proto si jezdí do Sokolova pro radu radní a šéfové městských policií z celé republiky.
Čtěte dále...Trmice - Na Poříčí (Foto: www.mestotrmice.cz) Sociální pracovníci v ulicích, poradenství nebo snaha o větší zaměstnanost. To jsou jen některé z nástrojů, kterými chtějí v Trmicích na Ústecku pomoci lidem z okraje společnosti. I přes snahu zlepšit situaci ve vyloučených lokalitách jim ale komplikuje práci například byznys s dotovaným bydlením.
Čtěte dále...Z videoklipu Čierny Biely (Zdroj: YouTube) Nevídaná kombinace hudebních stylů a téma dnešních dnů jako hlavní myšlenka nové písně Čierny Biely, která právě vyšla jak na Slovensku, tak v Čechách – a rovnou s videoklipem! Spolupráce, která prořezává hudební styly a potírá rozdíly jak v hudbě, tak v barvě pleti.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2014
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz