Vyhledávání
28.11.2014
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 27.11.2014 ] - Zdeňka Kuchyňová

Na piazzetě Národního divadla začíná výstava přibližující příběhy slovenských Romů, kteří po válce přišli do českých měst za prací. Expozice s názvem Khatar san? neboli Odkud jste? se do hlavního města přestěhovala z Ostravy a Brna a potrvá tu do 11. prosince. Na piazzetě se objeví stylizovaný byt, místnosti má v barvách české a romské vlajky.
Čtěte dále...[ 27.11.2014 ] - Zdeňka Kuchyňová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová chce, aby ČR snížila počet romských dětí v někdejších zvláštních školách (dnes tzv. praktické školy), protože s pomocí státu by mohly navštěvovat klasickou výuku v základních školách. Někdejší zvláštní školy jsou určeny pro děti s lehkým mentálním postižením, nikoli pro školáky, kteří jej nemají a potřebují jen pomoci, uvedla Šabatová v prohlášení pro ČTK. Ministerstvo školství se touto problematikou intenzivně zabývá, v pondělí předloží na jednání vlády Akční plán opatření ke vzdělávání romských dětí, žáků, studentů na období 2015-2017.
Čtěte dále...[ 26.11.2014 ] - Jana Šustová

Na výstavě Khatar san? - Odkud jste? (Foto: Jana Šustová) Na Piazzetě Národního divadla v Praze v úterý vyrostl stylizovaný dům, v němž se návštěvníci budou moci seznámit se vzpomínkami romských dělníků a dělnic, kteří po 2. světové válce přišli ze Slovenska za prací na Ostravsko a do Brna. Výstava má název Khatar san? – Odkud jste a její vernisáž se uskuteční ve čtvrtek ve 14:30 hodin. K poslechu zahraje Vojta Lavička s doprovodem.
Čtěte dále...[ 26.11.2014 ]

Na výstavě Khatar san? - Odkud jste? (Foto: Jana Šustová) Ve čtvrtek 27. listopadu se v pražském klubu Utopia uskuteční diskuze se socioložkou Kateřinou Sidiropulu Janků na téma „Jak nám bylo dobře, a jak jsme se báli. Sociologická reflexe emocí v komunitní výstavě Khatar san?“ Klub se nachází na adrese Bělehradská 45, metro I.P . Pavlova, www.utopia.xf.cz).
Čtěte dále...Mladí lidé do značné míry věří řetězovým zprávám tzv. hoaxům, které se šíří po internetu. Řada z nich má nenávistný podtext. Tématu násilí z nenávisti se ve dvouletém projektu, jehož součástí je i právě zahájená mediální iniciativa s názvem HateFree Culture, bude věnovat Agentura pro sociální začleňování.
Čtěte dále...[ 25.11.2014 ] - Muzeum romské kultury

Eugen Horváth se synem Milanem (Foto: Muzeum romské kultury) Ve čtvrtek 27. listopadu udělí Muzeum romské kultury, s.p.o. cenu za rok 2014 nedávno zesnulému hudebníkovi Eugenu Horváthovi. Při této příležitosti proběhne od 17.00 h v prostorách muzea vzpomínkový večer pro jeho rodinu, přátele, ale také širokou veřejnost.
Čtěte dále...[ 24.11.2014 ] - Zdeňka Kuchyňová

Romské děti by se podle většiny Čechů měly vzdělávat v běžných třídách základních škol. V zářijovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se tak vyjádřilo 59 procent respondentů, naopak zhruba třetina vyjádřila nesouhlas. Záporný postoj převažoval v názoru na integraci dětí se zrakovým a sluchovým postižením (54 procent) a s mentálním handicapem (80 procent).
Čtěte dále...[ 15.11.2014 ] - Kristýna Maková

U příležitosti Dne studentstva a 25. výročí Sametové revoluce se uskuteční mnoho koncertů vzpomínkových akcí. Jedna z nich bude v pražském Rudolfinu spojovat dva zdánlivě nespojitelné světy, akademické filharmoniky a sbor dětí ze slovenských romských osad. Více se dozvíte v příspěvku Kristýny Makové:
Čtěte dále...[ 13.11.2014 ] - Nadace Open Society Fund

Evropský soud pro lidská práva (Foto: www.echr.coe.int) Rozsudek Evropského soudu pro lidská práva v roce 2007 potvrdil, že romské děti čelí v českých školách diskriminaci a jsou nezákonně posílány do zvláštních škol. Dnes, sedm let od vyhlášení rozsudku, je podle Zprávy o stavu romské menšiny v České republice za rok 2013, vydávané Úřadem vlády ČR, situace stále špatná. Nadace Open Society Fund Praha proto upozorňuje řadou akcí na nutnost podpory rovného vzdělání pro všechny děti, včetně těch z nepodnětného prostředí sociálně vyloučených lokalit.
Čtěte dále...[ 12.11.2014 ]

V pražském Podniku se 4. prosince uskuteční koncert ke 30. výročí svitavské kapely Točkolotoč. Kromě oslavenců vystoupí i jejich hosté, neméně úspěšná kapela Terne Čhave z Hradce Králové.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 08.11.2014)

Václavské náměstí v Trmicích (Foto: www.mestotrmice.cz) V obcích a městech Ústeckého kraje už začínají naplno fungovat nově zvolená zastupitelstva, třeba v Trmicích na Ústecku. I když k výrazným změnám ve vedení města nedošlo, přesto jsou Trmice místem ukázkového soužití majority a menšiny.
Čtěte dále...Erika Godlová (Foto: Chad Evans Wyatt) I když její rodiče toužili po tom, aby z ní vyrostla lékařka, ji ale odjakživa lákaly jazyky. Na vysoké škole v Prešově studovala angličtinu a slovenský jazyk. Posledních dvacet let se věnovala hlavně tlumočení do romštiny, do jazyka, který tento týden oslavil svůj mezinárodní den. Podrobnosti o Erice Godlové z východoslovenského Prešova přináší Tomáš Bystrý.
Čtěte dále...Katarína Klamková (Foto: Jana Šustová) Do užšího výběru v projektu Roma Spirit se dostala brněnská neziskovka IQ Roma Servis. Ta pomáhá šířit pozitivní obraz Romů a bourat tak předsudky. To se jí daří, letos dokonce získala cenu Evropské unie za integraci Romů do společnosti. Důležitým projektem organizace je vzdělávací systém Gendalos. Nejen o něm s ředitelkou IQ Roma Katarínou Klamkovou hovořila Tereza Kadrnožková. Na úvod se zeptala, jak a kdy vznikla myšlenka na založení organizace.
Čtěte dále...Ceny Gypsy Spirit (Foto: Kristýna Maková) Mezi třemi jmény budou v kategorii osobnost vybírat v prosinci porotci vítěze Ceny Roma Spirit 2014. Do užšího výběru se dostaly Eva Davidová, Jiřina Somsiová a Renáta Köttnerová, která koordinuje romské záležitosti v Olomouckém kraji. Ta potvrdila kolegyni Radce Kvasničkové, že s Romy pracuje už mnoho let.
Čtěte dále...Milan Pospíšil získal Cenu Prix Irene (Foto: Jana Šustová) „Být služebníkem a otvírat dveře“ – to je životní a pracovní motto Milana Pospíšila, tajemníka Rady vlády pro národnostní menšiny. A právě on získal cenu Prix Irene. Tu uděluje Výbor pro péči o Prix Irene, u jehož zrodu stáli psychoterapeuté židovského původu. Na slavnostním udílení ceny natáčela Jana Šustová.
Čtěte dále...Zdeněk Ryšavý (Foto: Noemi Fingerlandová) Ted už Vám Soňa Kalejová představí dalšího nominanta Roma Spirit 2014. Jejím Zdeněk Ryšavý zakladatel a klíčový redaktor serveru Romea.cz. Je nominován v kategorii Média – ocenění pro novináře za objektivní anebo pozitivní informaci o romské problematice, za šíření pozitivního odkazu vzájemné tolerance a porozumění.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2014
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz