Vyhledávání
29.7.2014
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIEČesky English Deutsch Francais

Romská píseň (Foto: Valašské muzeum v přírodě) Slavnostním průvodem od 10.00 s následující hudební pozvánkou z náměstí T. G. Masaryka v Rožnově pod Radhoštěm bude v sobotu 26. července zahájen jubilejní 20. ročník mezinárodního hudebního festivalu Romská píseň. Program v samotném areálu Dřevěného městečka začne od 13.00.
Čtěte dále...[ 17.07.2014 ] - Slovo 21

Projekt Mami, tati, já chci do školy! (Zdroj: Slovo 21) O tom, že romské děti patří do základních, nikoliv do praktických škol, diskutovali pracovníci občanského sdružení Slovo 21 přímo s romskými rodiči. Tento projekt, který navázal na loňskou úspěšnost, informuje nejen o rozdílech mezi základní a praktickou školou, ale také o možných dopadech, které souvisejí právě se zařazením dítěte do základní praktické školy. Do projektu se zapojilo 160 romských rodičů a více než 180 dětí z deseti různých lokalit.
Čtěte dále...[ 15.07.2014 ] - Markéta Zemenová

Propisky (Foto: Kristýna Maková) Studenti a překladatelé romského jazyka jsou zváni účasti na dvou vzdělávacích workshopech, které se konají v rámci projektu PRETHODŽIPEN-PŘEKLAD. Hlavní idea projektu spočívá v podpoře literárního transferu mezi romštinou a češtinou a tím i v podpoře postupného sbližování a vzájemného obohacování obou kultur prostřednictvím literatury.
Čtěte dále...[ 10.07.2014 ] - Neuveden

Snímek Cesta ven režiséra a scenáristy Petra Václava získal na slovenském filmovém festivalu Art Film Fest hlavní cenu za nejlepší film. Příběh mladé romské matky odmítající se smířit s nepříznivým společenským postavením byl jedním z 11 snímků, které soutěžily v sekci hraných filmů. Informovali o tom organizátoři festivalu.
Čtěte dále...[ 08.07.2014 ] - Tisková zpráva

Udílení cen Gypsy Spirit v roce 2013 (Foto: Kristýna Maková) Otevřená společnost, o.p.s. a Nadace Michaela Kocába vyhlašují 4. ročník cen Roma Spirit 2014 v České republice (původní název Gypsy Spirit). Jejich posláním je ocenit a popularizovat aktivní snahy všech, kteří se podílejí na zlepšení situace Romů v České republice.
Čtěte dále...[ 03.07.2014 ] - Tisková zpráva

Marián Kuffa ve filmu Opři žebřík o nebe Dlouhých šest let uplynulo od zatím posledního dokumentárního filmu Gyumri režisérky Jany Ševčíkové, se kterým získala po světě řadu filmových cen. Nyní přichází tato tvůrkyně, která zaujímá výjímečné postavení mezi českými dokumentaristy, s novým snímkem nazvaným Opři žebřík o nebe. Jeho světová premiéra proběhne 5. července na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech v rámci soutěže dokumentárních filmů, do českých kin pak přijde snímek na podzim.
Čtěte dále...[ 26.06.2014 ] - Neuveden

Vlastimil Pechanec, který byl v roce 2003 odsouzen na 17 let za rasovou vraždu Roma ve Svitavách, opustil ve středu pardubickou věznici. Byl podmíněně propuštěn. Soud mu stanovil zkušební dobu na šest let. Pechanec stále trvá na tom, že je nevinný, do konce roku chce požádat o obnovu procesu.
Čtěte dále...[ 23.06.2014 ] - Martina Bílá

Stát vydal loni na podporu romských studentů na středních a vyšších odborných školách 5,61 milionu korun. Mladým lidem z chudších rodin přispěl hlavně na cestovné, stravu a školní pomůcky. Proti roku 2012 suma výrazně poklesla, tehdy činila 7,98 milionu.
Čtěte dále...[ 20.06.2014 ]

Pozvánka na Karvinský Romfest Občanské sdružení Sdružení Romů Severní Moravy ve spolupráci s Ministerstvem kultury, Moravskoslezským krajem a městem Karviná tradičně každý rok organizuje festival folklórní hudby a tance s názvem Karvinský romský festival, jehož hlavní myšlenkou je sblížení všech etnik, kterých je v karvinském regionu zastoupeno podstatně více nežli v jiných regionech.
Čtěte dále...[ 19.06.2014 ] - Jana Šustová

Výstava obrazů a soch Rudolfa Dzurka v pražském Museu Kampa (Foto: Jana Šustová) V pražském Museu Kampa je možné do neděle 22. června navštívit výstavu známého romského výtvarníka Rudolfa Dzurka, který tvořil obrazy z barevné skleněné drtě, a zhotovoval také sochy ze dřeva a pískovce. Od jeho smrti uplyne koncem června rok. Výstavu pořádá brněnské Muzeum romské kultury v Brně, kde budou Dzurkova díla vystavena od 23. října. Jana Šustová pozvala k mikrofonu ředitelku tohoto muzea Janu Horváthovou.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 12.07.2014)

Ceny Roma Spirit (Foto: Kristýna Maková) V Česku se už po čtvrté budou rozdávat ceny Roma Spirit. Ocenění získávají třeba neziskové organizace, obce i osobnosti, které se podílejí na zlepšení situace Romů u nás. Před čtyřmi lety získal cenu i Český rozhlas, a to za pořad, který právě posloucháte - O Roma vakeren. Natáčel Tomáš Bystrý.
Čtěte dále...Logo Armády spásy V Městské části Brno sever bydlí nově v obecních bytech 11 lidí, kteří do té doby byli bez domova. Druhou šanci jim dala Armáda spásy, která bude dohlížet na to, aby lidé včas platili nájem nebo si hledali práci. Po dvou letech by totiž měli být lidé schopni se osamostatnit a začít bydlet bez pomoci. V jednom z bytů se byla podívat i redaktorka Tereza Kadrnožková.
Čtěte dále...Oslavu svých prvních narozenin měla první česká paterčata v rodinném kruhu. Nechyběla babička s dědečkem, kteří s dětmi mamince Alexandře Kiňové pomáhají celodenně. Když jede rodina k lékaři mimo město, musí je vozit sanitka a lékařka říká, že děti krásně prospívají a z toho mají rodiče vždy velkou radost. Maminka na děti dostala jedno porodné a na každé dítě pobírá 500 Kč rodinný přídavek. Rodina je stále v kontaktu s Klárou Vítkovou Rulíkovou z asociace dvojčat a vícerčat. A teď už se s Ivetou Demeterovou vydáme na návštěvu k paterčatům.
Čtěte dále...Hudební modlitba Lety – 1942 (Foto: Nina Zardalishvili) V noci z 2. na 3. srpna uplyne 70 let od vyvraždění takzvaného cikánského tábora v Osvětimi-Březince. V plynových komorách tehdy zahynulo téměř 3000 Romů. U příležitosti tohoto výročí uvede 2. srpna pražské Divadlo Ponec inscenaci „Lety – 1942“, která je inspirována osudy vězňů takzvaného cikánského tábora v Letech u Písku. Život mnohých z nich totiž vyhasl právě v Osvětimi. O hudební modlitbě „Lety – 1942“ nám toho víc prozradí Jana Šustová.
Čtěte dále...Jaroslav Parči (Foto: www.jaroslavparci.cz) Přátelství, láska, síla, víra, srdce, soucit, energie, vytrvalost, sen – to jsou silná slova! My dokážeme víc, než mluvit! A právě o tom je mise „Dotek štěstí". K tomu už více Ivetě Demeterové pověděl Jaroslav Parči, kterého si můžete pamatovat z pěveckých soutěží komerčních televizí.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2014
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz