Vyhledávání
12.2.2016
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 15.01.2016 ] - Ratolest Brno

Doučování v terénu (Foto: Ratolest Brno) Děti a mladí lidé ze sociálně znevýhodněného prostředí v roce 2015 zvládali lépe přípravu do školy s Nízkoprahovým klubem Pavlač (dále NK Pavlač) neziskové organizace Ratolest Brno. Díky sociálním pracovníkům a lektorům bylo možné se doučovat přímo v místech, kde děti bydlí, nebo v prostorách NK Pavlač.
Čtěte dále...[ 04.01.2016 ] - Martina Bílá

Ministerstvo financí zatím nechce, aby ministerstvo školství na podporu společného vzdělávání získalo z rozpočtu peníze navíc. Má to hradit z vlastních zdrojů v mezích výdajů, které má na letošek i ve střednědobých výhledech na roky 2017 a 2018. Ministerstvo financí to uvádí v připomínkách k návrhu takzvané inkluzivní vyhlášky, jejichž souhrn zveřejnil server Česká škola.
Čtěte dále...[ 11.12.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Krajský soud v Hradci Králové zamítl návrh Vlastimila Pechance na obnovu řízení v případu rasově motivované vraždy Roma na diskotéce ve Svitavách v roce 2001. Pechanec si proti rozhodnutí soudu podal stížnost k Vrchnímu soudu v Praze. Odsouzený nadále tvrdí, že důkazy jasně dosvědčují jeho nevinu.
Čtěte dále...[ 11.12.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Ocenění Roma Spirit za pomoc romské menšině a snahy o dobré soužití získali letos organizace IQ Roma servis, Základní škola Trmice, pěstounka Daniela Cincibusová, hlavní redaktor serveru Romea.cz Zdeněk Ryšavý a zesnulý romský spisovatel a hudebník Andrej Giňa. Zvláštní cenu dostal zpěvák Antonín Gondolán a in memoriam romistka Milena Hübschmannová. Slavnostní ceremoniál se konal v Pražské křižovatce. Ceny se udílely popáté.
Čtěte dále...[ 11.12.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Cenu Alice Garrigue Masarykové za práci v oblasti lidských práv převzala Marie Gottfriedová, ředitelka základní školy v Trmicích na Ústecku. Ocenění, které od roku 2004 uděluje americká ambasáda, jí předal americký velvyslanec Andrew Shapiro. V trmické škole se pod vedením Gottfriedové daří úspěšně pracovat s myšlenkou inkluzivního vzdělávání, podle níž by do stejných škol měly chodit žáci s různými vzdělávacími potřebami.
Čtěte dále...[ 02.12.2015 ] - Tisková zpráva

Petr Torák z Peterboroughu (Foto: Jiří Hošek, Český rozhlas) Antonín Gondolán, Terne Čhave a Natálie Bagárová vystoupí ve čtvrtek 10. prosince 2015 na slavnostním večeru v Pražské křižovatce, během kterého budou předány ceny Roma Spirit 2015 v České republice. Zúčastní se rovněž romský policista Petr Torák z Peterboroughu, kterému byl v říjnu udělen Řád britského impéria.
Čtěte dále...[ 01.12.2015 ] - Muzeum romské kultury

Pozvánka na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou Kubíci (Zdroj: Muzeum romské kultury) Muzeum romské kultury připravuje na středu 9. prosince hudební vzpomínkový večer s názvem Jaká je to pěkná růža. Tématem večera je vzpomínání na legendární primáše z Horňácka, Jožku Kubíka z Hrubé Vrbky (1907-1978) a Josefa Kubíka „Filíka“ (1932-1986).
Čtěte dále...[ 27.11.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Příběh mladého filmaře, který opustí svůj pohodlný život a odstěhuje se do romského ghetta, líčí celovečerní dokument režiséra, scenáristy a kameramana Tomáše Kratochvíla. Má název Češi proti Čechům, do kin přijde 3. prosince.
Čtěte dále...[ 24.11.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

S českými Romy a uprchlíky, kteří dočasně žijí či žádají o azyl v České republice, bude pracovat britsko-australská choreografka Bridget Fiskeová. Hostitelem její umělecké rezidence je společnost Tanec Praha. ýstupy tvůrčí rezidence mohou vidět diváci 30.
Čtěte dále...[ 03.11.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Podíl romských chlapců a děvčat v dětských domovech pro děti do tří let se v posledních letech zvedl. Zatímco v roce 2010 tvořili pětinu osazenstva kojeneckých ústavů, loni na konci roku to byla třetina. I když malých dětí v ústavech postupně ubývá, pro romské děti se náhradní rodiny hledají obtížně.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 06.02.2016)

Anna Šabatová (Foto: Adam Kebrt, Český rozhlas) Veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové se nelíbí vyhlášky, které zakazují vysedávání na schodech a zídkách na veřejnosti. V některých městech, hlavně na severu Čech, platí už několik let. Podle vedení radnic vyhlášky pomáhají s bezpečností. Města je schválila kvůli mnoha stížnostem na hluk, nepořádek a vandalismus a rušit je prý rozhodně neplánují. Podle některých aktivistů přitom vyhlášky vyvolávají dojem, že jsou namířené proti Romům. Pokračuje Jan Beneš.
Čtěte dále...Krasobruslař Ivan Righini na Poháru Číny v listopadu 2014 (Foto: Akira Sawamoto, www.ivanrighini.it) Na Mistrovství Evropy v krasobruslení bojoval o medaili také romský krasobruslař. Čtyřiadvacetiletý Ivan Righini je trojnásobným mistrem Itálie. A je nejspíš prvním Romem na světě, který se dokázal v krasobruslení prosadit na takovéto úrovni. Více Tomáš Bystrý.
Čtěte dále...Supermáma anebo dárky pro paterčata (Foto: Jana Šustová) Umění, které kritizuje násilí a xenofobii. Třeba vůči Romům, migrantům, nebo homosexuálům. Právě takové můžete teď vidět v pražském Centru současného umění DOX. Výstava, která je součástí projektu HateFree Culture, nabízí díla víc než dvou desítek umělců, kteří se zabývají rasismem nebo přesudkům vůči menšinám. Podrobnosti má Jana Šustová.
Čtěte dále...Marián Bango (Foto: www.marosbango.sk) Slovenský nevidomý zpěvák Maroš Bango vstoupil do paměti sta tisíců diváků a posluchačů hlavně díky vystupování v jedné televizní pěvecké show. Málo kdo ale ví, že Maroš začínal na ulici – a to konkrétně ve Vídni. Natáčela s ním Iveta Demeterová.
Čtěte dále...Ladislava Gažiová (Foto: Jana Šustová) Ladislava Gažiová je jednou z nejvýraznějších mladých umělkyň na současné česko-slovenské scéně. Pochází z východního Slovenska, ale v Praze žije už několik let. Jako jedna z mála Romek vystudovala Akademii výtvarných umění a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Ve své tvorbě se dlouhodobě věnuje sociálněpolitickým tématům a taky rasové a genderové problematice. Kromě toho spolupracuje s romskými organizacemi a vede třeba výtvarné kurzy pro romské děti. Pokračuje Rena Horvátová.
Čtěte dále...Oceněný asistent prevence kriminality Ján Polyák (Foto: Městská policie Brno, www.mpb.cz) Romská autorita a zároveň zástupce policie v jednom. Zdá se, že to nejde moc dohromady, v Brně ale jedna taková osobnost je. Jako asistent prevence kriminality už tři roky pracuje Ján Polyák. A za svoje zásluhy dostal taky zvláštní vyznamenání Ministerstva vnitra. Natáčela Alica Sigmund Heráková.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2016
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz