Vyhledávání
17.9.2014
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 15.09.2014 ] - Martina Bílá

Romské ženy v Česku mívají většinou základní či střední vzdělání bez maturity. Příjem mívají do 10.000 korun měsíčně. Setkaly se s diskriminací v práci i při hledání bydlení. Nejčastěji žijí s rodinou v podnájmu.
Čtěte dále...[ 11.09.2014 ] - Muzeum romské kultury

V Muzeu romské kultury se ve dnech 15.–19. 9. uskuteční v pořadí čtvrtý ročník sochařského sympozia, který je tentokrát věnován památce loni zesnulého slovenského sochaře Ondreje Gadžora. Sympozium je veřejné, návštěvníci tedy budou mít v jeho průběhu výjimečnou příležitost sledovat romské umělce při práci a být tak součástí celého kreativního procesu.
Čtěte dále...[ 10.09.2014 ] - Open Society Fund Praha

Ve škole (Foto: Lucie Maxová, Český rozhlas) Zástupci nevládních organizací, škol i rodičů dnes seznámili předsedy školských výborů obou komor Parlamentu ČR Jaromíra Jermáře a Jiřího Zlatušku s problémy, kterým čelí děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Na setkání pořádaném Nadací Open Society Fund Praha také podpořili, byť s připomínkami, chystanou novelu školského zákona.
Čtěte dále...[ 10.09.2014 ] - Muzeum romské kultury

Z filmu Cesta ven (Foto: Česká televize) Po prázdninové odmlce se do Moravské zemské knihovny v Brně opět vrací filmové čtvrtky s nabídkou filmů o Romech. První z nich je připraven na 11. září, kdy se od 18:00 hodin bude promítat film režiséra Petra Václava Cesta ven.
Čtěte dále...[ 08.09.2014 ] - Táňa Zabloudilová

Výsledek práce Architektů v osadě  (Foto: Tomáš Rafa, oficiální Facebook Architektů v osadě) Ve slovenské romské osadě v Kojaticích už druhé léto fungují pracovní skupinky složené ze studentů architektury a obyvatel osady – navrhují a staví levné domky. Těmi nahrazují boudy a přístřešky z celt, ve kterých se tu také bydlí. Projekt nazvaný Architekti v osadě nadchl už několik turnusů mladých architektů a chystají se další, příští týden začíná dokonce bonusový workshop.
Čtěte dále...[ 08.09.2014 ] - Alica Heráková

Expozice v kuchyni (Foto: Jana Šustová) V pondělí 8. září byla v Ostravě-Vítkovicích otevřena unikátní výstava Khatar san?, která je součástí projektu Paměť romských dělníků a jedná se o vůbec první počin, který mapuje migraci Romů za prací v rámci Československa ve 2. polovině 20. století. Výstava je umístěna na Mírovém náměstí před kostelem sv. Pavla ve Vítkovicích, kde potrvá do 30. září; pak se bude přesouvat do Brna a Prahy.
Čtěte dále...[ 18.08.2014 ] - Zdeňka Kuchyňová

Do pražského kina Světozor zavítá první ročník festivalu filmů s romskou tematikou Čačikano. Od 26. do 27.
Čtěte dále...[ 11.08.2014 ] - Martina Bílá

Státní zástupce obžaloval muže za předloňský útok na ubytovnu v Aši obývanou Romy. Za pokus o rasovou vraždu jim hrozí 15 až 20 let či výjimečný trest, píše Právo. Podle něj jsou obžalovanými dva členové neonacistické organizace Blood & Honour a Combat 18 - čtyřiatřicetiletý Michal Poláček a čtyřiadvacetiletý Tomáš Kopecký.
Čtěte dále...[ 05.08.2014 ]

V Chomutově se v letním kině opět uskuteční Romský festival Chomutov. V sobotu 16. srpna od 13 do 21 hodin na něm vystoupí Anička Olahová, Martina Balogová, Bertik, Blanka Janečková a Martin Svátek, Gipsy Band Teplice, Romstar, Gipsy Lend a další hudebníci.
Čtěte dále...[ 05.08.2014 ] - Miret

Děti ze sboru Čhavorenge s Idou Kelarovou (Foto: Radovan Dranga) Známá česká umělkyně Ida Kelarova s občanským sdružením Miret opět připravila letní uměleckou školu Romano drom pro talentované romské děti. Během ní bude 60 dětí ze slovenských, českých a maďarských osad a dětských domovů rozvíjet své hudební nadání a další zručnosti na tvořivých workshopech.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 30.08.2014)

Pohřebiště Romů, kteří zahynuli za holocaustu v Hodoníně u Kunštátu (Foto: Jana Šustová) Minulý týden si lidé v Hodoníně u Kunštátu připomněli transport Romů do koncentračního tábora v Osvětimi ze srpna 1943. Většina Romů z tohoto transportu v táboře zahynula a podle odborníků byla takzvaná cikánská genocida nejpromyšlenější a bohužel také nejúčinnější.
Čtěte dále...Třiadvacetiletá Andrea Červeňáková z Ostravy už od střední školy věděla, že chce pomáhat Romům. A to i přesto, že je Romka jen z půlky. Už teď je nesmírně aktivní – pracuje v jedné neziskové organizaci s romskými dětmi, má za sebou studijní pobyty v nizozemském Amsterdamu i ve Spojených státech. A je navíc čerstvou absolventkou Ostravské univerzity. Natáčel s ní Tomáš Bystrý.
Čtěte dále...Překladatel (Foto: Archiv FF Univerzity Karlovy) Teď máme zajímavou pozvánku pro příznivce romštiny. Studenti a překladatelé romského jazyka, ale také novináři, jsou zváni na dva vzdělávací semináře, které se budou zabývat překladem mezi romštinou a češtinou. Konají se v rámci projektu Prethodžipen – Překlad a první z nich je naplánován na sobotu 11. října. Podrobnosti zjišťovala Jana Šustová.
Čtěte dále...Slovenské národní povstání (Foto: Archiv Pavla Pelecha) 70. výročí Slovenského národního povstání nutí k zamyšlení. Většina pamětníků už mezi námi není. A my pro vás máme alespoň krátkou vzpomínku těch, kterým v té době bylo kolem 18 let. Většina výpovědí podléhá času a jsou trochu nesourodé.
Čtěte dále...Koláž: Kristýna Maková V září se bude v Praze konat konference na téma mikrofinancování. O tom, jaké možnosti mikrofinancování skýtá, a jak by mohlo napomoci sociálnímu začleňování, hovořila Kristýna Maková se zakladatelkou mezinárodní konference EOED Prague a zároveň ředitelkou startupové konzultační firmy Petrou Kubálkovou.
Čtěte dále...Paterčata s rodiči a příbuznými na tiskové konferenci k televiznímu dokumentu (Foto: Jana Šustová) Teď už si kolega Jan Rosenberg bude povídat s Alenou Derzsiovou – režisérkou dokumentu Paterčata. Filmaři sledovali první česká paterčata a jejich rodiče Sašu Kiňovou a Antonína Kroščena po celý rok. Ve třinácti dílech zachytili nejen jejich radost, chvíle štěstí, únavu či potíže, ale také reakce okolí. První část můžete vidět 10. září ve 21:30 na ČT1, zbývajících 12 dílů pak každou další středu. A proč se tedy režisérka rozhodla pro toto téma?
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2014
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz