Vyhledávání
31.7.2016
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 21.07.2016 ] - Martina Bílá

Soužití Romů a ostatních obyvatel Česka stále vnímá výrazná většina společnosti jako špatné, myslí si to 78 procent lidí. Naopak za dobré ho označila necelá pětina dotázaných v červnovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Třetím rokem ale narůstá pozitivní hodnocení soužití a klesá negativní pohled. Ještě před rokem vidělo soužití Romů s ostatními jako špatné 83 procent a jako dobré jen 14 procent lidí.
Čtěte dále...[ 05.07.2016 ] - Milena Štráfeldová

Polovina Romů, kteří jsou v Česku, žije v sociálním vyloučení. Podle kvalifikovaných odhadů koordinátorů pro záležitosti romské menšiny je to přes 113.000 lidí. V Ústeckém a Moravskoslezském kraji se na okraji společnosti ocitly dokonce dvě třetiny romských obyvatel. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok, kterou by měla ve čtvrtek projednat vláda. Romové jsou nejpočetnější národnostní minorita v Česku.
Čtěte dále...[ 01.07.2016 ] - Zdeňka Kuchyňová

Snaha České republiky vymýtit segregaci romských dětí ve školách nebyla zatím úspěšná a diskriminace Romů v této zemi přetrvává i v mnoha dalších oblastech. Navíc v Česku narostl počet projevů xenofobie a netolerance, uvedl dnes poradní výbor Rady Evropy ve své nejnovější zprávě o situaci poté, co zástupci rady naposledy navštívili ČR loni. Mnoho romských dětí je nadále vystaveno segregaci, když jsou umísťovány do takzvaných praktických škol, podléhají výuce na základě omezených osnov a jsou odděleny od většinové školní populace.
Čtěte dále...[ 01.07.2016 ] - Zdeňka Kuchyňová

Snaha České republiky vymýtit segregaci romských dětí ve školách nebyla zatím úspěšná a diskriminace Romů v této zemi přetrvává i v mnoha dalších oblastech. Navíc v Česku narostl počet projevů xenofobie a netolerance, uvedl dnes poradní výbor Rady Evropy ve své nejnovější zprávě o situaci poté, co zástupci rady naposledy navštívili ČR loni. Mnoho romských dětí je nadále vystaveno segregaci, když jsou umísťovány do takzvaných praktických škol, podléhají výuce na základě omezených osnov a jsou odděleny od většinové školní populace.
Čtěte dále...[ 01.07.2016 ] - Josef Kubeczka

Represe a politika nulové tolerance v obcích s ghetty ke zlepšení situace v místě nevedly. Vyplácených dávek a trestné činnosti neubylo, lidé se bezpečněji také necítí. Ukázala to analýza v Duchcově a Litvínově, kterou si nechala vypracovat vládní agentura pro sociální začleňování.
Čtěte dále...[ 03.06.2016 ] - Martina Bílá

Centrem Prahy prošel průvod romských tanečnic a hudebníků z různých zemí, kteří vystupují na letošním festivalu Khamoro. Zájemci tak mohli vidět a slyšet nejen soubory z Česka, ale třeba i dechovku z Makedonie. Osmnáctý ročník přehlídky romské kultury, kterou pořádá organizace Slovo 21, začal v neděli a vyvrcholí v sobotu galakoncertem..
Čtěte dále...[ 24.05.2016 ] - Tisková zpráva

Aktéři divadelní hry vadí-nevadí.cz (Foto: Divadlo Archa) 1. června bude v Divadle Archa naposledy uvedeno představení vadí-nevadí.cz v režii Jany Svobodové, které vznikalo od roku 2012 ve spolupráci s obyvateli Kostelce nad Orlicí. V tomto šestitisícovém východočeském městě sídlí uprchlický tábor a žije zde početná romská komunita. Vztahy mezi majoritou, Romy a imigranty byly námětem inscenace, ve které reální obyvatelé Kostelce hrají sami sebe a která je od roku 2014 pravidelně uváděna v pražském Divadle Archa, hostovala v Německu a minulý týden i ve Slovenském národním divadle.
Čtěte dále...[ 25.04.2016 ] - Libor Kukal

Přehlídka Ghettofest popáté oživí různorodým programem takzvaný brněnský Bronx, tedy čtvrť kolem Bratislavské ulice a Cejlu. Tentokrát se zapojí například zpěvačka Iva Bittová, mezinárodně uznávaná umělkyně Kateřina Šedá nebo spisovatelka Kateřina Tučková. Festival se uskuteční 11. a 12.
Čtěte dále...[ 15.04.2016 ] - Muzeum romské kultury

Mikrofon (Foto: Khalil Baalbaki) Muzeum romské kultury, státní příspěvková organizace, vypisuje výběrové řízení na pozici odborný pracovník – etnomuzikolog, kurátor sbírek, audiodokumentátor, zástup za mateřskou dovolenou.
Čtěte dále...[ 15.04.2016 ] - Zdeňka Kuchyňová

Dodržování lidských práv ve světě se v loňském roce zhoršilo, především vinou autoritářských vlád a extremistů páchajících násilí. Uvádí to každoroční zpráva amerického ministerstva zahraničí monitorující ochranu lidských práv ve světě. Česku již poněkolikáté vytýkají diskriminaci romské menšiny a nově rovněž zesílení protimuslimských nálad.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 25.06.2016)

Terénní sociální pracovník Adam Fialík (uprostřed) a manželé Gabčovi (Foto: Jana Šustová) Už 19 let v Brně působí IQ Roma servis, který nabízí celou řadu sociálních služeb a usiluje o důstojný život Romů. My si v následujících minutách řekneme, jak vypadá terénní sociální práce, a také prozradíme, jak IQ Roma servis spolupracuje na projektu Rychlého zabydlení.
Čtěte dále...V srdci středního Slovenska, ve městě Banská Bystrica, se tento týden odehrála šachová partie, jaká se hned tak nevidí. Zplnomocněnec vlády pro romskou komunitu Ábel Ravas se posadil za šachový stůl. Na turnaj vyzvali vládního zmocněnce talentované romské děti. Nejmladší účastnici bylo sedm let. Kdo dostal šach – mat prozradí Miroslav Strelec.
Čtěte dále...Ron Glasbeek: Tata Mirando, 1933 (Foto: Muzeum romské kultury) Jaký byl život Romů a Sintů v období druhé světové války zjistí návštěvníci brněnského Muzea romské kultury. Nizozemský umělec Ron Glasbeek tam umístil víc než 30 obrazů, na kterých zachycuje zpívající kočovníky nebo třeba ženu, která pere prádlo. Reportáž z výstavy nazvané Smoky Pictures přináší kolegyně Pavlína Hornová.
Čtěte dále...V letošním roce po dvouleté pauze začal opět vycházet magazín Romano voďi (Romská duše). Časopis přináší hlubší pohledy na romská témata – například v rozhovorech a reportážích. Magazín vydává organizace ROMEA. Spolu s Romano vodi je brněnský Romano hangos hlavním tištěným romským médiem v Česku. A naše romské vysílání už posloucháte skoro 24 let (v listopadu to oslavíme). Iveta Demeterová oslovila šéfredaktorku magazínu Janu Baudyšovou, ale ještě předtím se zeptala, zda je důležité, aby vycházela romská tištěná periodika a jestli Romano voďi zůstala v podvědomí čtenářů.
Čtěte dále...Osmatřicetiletý Jiří Kaliáš pracuje ve zdravotnictví už čtvrtým rokem. Začínal nejprve na stomatologii, ale nakonec zakotvil na hrudní chirurgii. A jak sám říká „Práce je především náročná psychicky.“ Natáčela s ním Rena Horvátová.
Čtěte dále...Teď se podíváme do romského zvolenského centra Romano jilo – Romské srdce, kde od loňského roku působí umělecký soubor stejného jména. Více o jeho aktivitách pověděl Robertu Hozovi komunitní pracovník Peter Kačica.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2016
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz