Vyhledávání
19.12.2014
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 16.12.2014 ] - Zdeňka Kuchyňová

Výbor dobré vůle - nadace Olgy Havlové získá od dlouholetého mecenáše Karla Velana dar 570.000 korun. Peníze budou použity především na péči o romské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí poskytovanou Sdružením Petrov v Brně-Zábrdovicích a na sociální služby Domova Olga v Blansku poskytované mladým a starším občanům s mentálním postižením. Čechokanadský průmyslník a filantrop Velan Výbor dobré vůle - nadaci Olgy Havlové podporuje přes dvacet let.
Čtěte dále...[ 11.12.2014 ] - Veronika Ruppert

Redaktorka Českého rozhlasu Iveta Demeterová získala cenu Roma Spirit (Foto: Jana Šustová) Smyslem Roma Spirit je podpořit jednotlivce i organizace, kteří přispívají ke zlepšení situace Romů v České republice. Letošní ocenění byla předána u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv. Za Českou republiku se ceremoniálu v Pražské křižovatce zúčastnil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová a poslanec Ivan Gabal. Ocenění Roma Spirit osobně podpořilo i sedm velvyslanců a dva zástupci ambasád.
Čtěte dále...[ 11.12.2014 ] - Denisa Šindlerová

Redaktorka romského vysílání Českého rozhlasu Iveta Demeterová získala cenu Roma Spirit v kategorii Média (Foto: Jana Šustová) Ocenění Roma Spirit 2014 v kategorii Média získala Iveta Demeterová, vedoucí redaktorka romského vysílání Českého rozhlasu. Ocenění je určené jednotlivcům i organizacím, které pomáhají zlepšit situaci Romů v Česku. Iveta Demeterová jej získala za pořad O Roma vakeren, tedy Romové hovoří.
Čtěte dále...[ 11.12.2014 ] - Tisková zpráva

Slavnostní večer v Pražské křižovatce s předáváním Cen Roma Spirit  (Foto: Jana Šustová) Ceny Roma Spirit 2014 pro jednotlice i organizace, které přispívají ke zlepšení situace Romů v České republice, byly předány ve středu 10. prosince na slavnostním večeru v Pražské křižovatce. Ocenění bylo letos uděleno v pěti kategoriích. Za celoživotní dílo cenu převzala 82letá romistka Eva Davidová, která do Prahy přijela z Českého Krumlova.
Čtěte dále...[ 05.12.2014 ] - Tisková zpráva

Romští návštěvníci na výstavě Khatar san? - Odkud jste? (Foto: Jana Šustová) „Roste počet návštěvníků i zájemců o komentované prohlídky,“ říká hlavní řešitelka, Kateřina Sidiropulu Janků z katedry sociologie Fakulty sociálních studií Masarykovi univerzity. Výstava, věnující se tématu pracovní migrace slovenských Romů do České republiky, vyvolává v návštěvnicích silné reakce, jak je patrné z knihy návštěv i rozhovorů u výstavy.
Čtěte dále...[ 03.12.2014 ] - Tisková zpráva

Obrázek ze soutěže Romano suno (Zdroj: Nová škola) Ve čtvrtek 11. prosince budou v Americkém centru oceněny desítky mladých romských autorů, kteří se zapojili do 17. ročníku literární soutěže Romano suno. Jejím smyslem je umožnit romským dětem a náctiletým popsat svět kolem sebe vlastníma očima a ocenit jejich znalost romštiny – jazyka, který se ve veřejném prostoru běžně nevyskytuje. Většinové společnosti pak soutěž přibližuje svět romských dětí a zvyšuje povědomí o možnostech romštiny jako plnohodnotného jazyka.
Čtěte dále...[ 02.12.2014 ] - Zdeňka Kuchyňová

Romské děti by se podle většiny Čechů měly vzdělávat v běžných třídách základních škol. V zářijovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se tak vyjádřilo 59 procent respondentů, naopak zhruba třetina vyjádřila nesouhlas. Záporný postoj převažoval v názoru na integraci dětí se zrakovým a sluchovým postižením (54 procent) a s mentálním handicapem (80 procent).
Čtěte dále...[ 29.11.2014 ] - Jana Šustová

Anne Sutherlandová (Foto: Jana Šustová) „Romové – neviditelní Američané“ je název publikace, kterou právě vydala nezisková organizace Romano džaniben – Romské vědění. Její autorka, americká profesorka Anne Sutherlandová, při příležitosti českého vydání knihy navštívila naši zemi a přednášela na univerzitách v Praze, Olomouci a Pardubicích. Skupina amerických Romů, kterou ve své studii popisuje, je poměrně blízká našim Romům olašským. S autorkou hovořila Jana Šustová.
Čtěte dále...[ 27.11.2014 ] - Zdeňka Kuchyňová

Obývací pokoj ve výstavě Khatar san? (Foto: Jana Šustová) Na piazzetě Národního divadla začíná výstava přibližující příběhy slovenských Romů, kteří po válce přišli do českých měst za prací. Expozice s názvem Khatar san? neboli Odkud jste? se do hlavního města přestěhovala z Ostravy a Brna a potrvá tu do 11. prosince.
Čtěte dále...[ 27.11.2014 ] - Zdeňka Kuchyňová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová chce, aby ČR snížila počet romských dětí v někdejších zvláštních školách (dnes tzv. praktické školy), protože s pomocí státu by mohly navštěvovat klasickou výuku v základních školách. Někdejší zvláštní školy jsou určeny pro děti s lehkým mentálním postižením, nikoli pro školáky, kteří jej nemají a potřebují jen pomoci, uvedla Šabatová v prohlášení pro ČTK. Ministerstvo školství se touto problematikou intenzivně zabývá, v pondělí předloží na jednání vlády Akční plán opatření ke vzdělávání romských dětí, žáků, studentů na období 2015-2017.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 13.12.2014)

Redaktorka pořadu O Roma vekeren Iveta Demeterová získala cenu Roma Spirit (Foto: Jana Šustová) V Pražské křižovatce se ve středu u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv konal slavnostní večer s udílením cen Roma Spirit. Ty jsou určeny pro organizace či jednotlivce, kteří aktivně přispívají ke zlepšení situace Romů v Česku. V letošním čtvrtém ročníku projektu se ceny udílely v pěti kategoriích. V kategorii osobnost získala cenu za celoživotní dílo 82-letá etnoložka a folkloristka Eva Davidová, která patří ke spoluzakladatelkám české romistiky. Jedna z cen zamířila i do romské redakce Českého rozhlasu, jak nám prozradí Jana Šustová.
Čtěte dále...Ostravští Romové se chtějí sjednotit v jednání s úřady. Pomoct jim v tom má speciální rada, kterou by si měli sami Romové zvolit příští rok na jaře. Pro město budou její členové rovnocennými partnery třeba při řešení bydlení nebo vzdělávání. V Ostravě už kvůli tomu vznikl čtyřčlenný přípravný výbor, který volby zorganizuje a vyzve k přihlášce případné kandidáty. V Ostravě natáčela Kateřina Daňková.
Čtěte dále...Chci to řešit – Průvodce učitele, který se setká s nesnášenlivostí (Autor: Amnesty International) Česká pobočka Amnesty International spustila online příručku pro učitele. Poskytuje třeba návod na řešení projevů šikany, nesnášenlivosti nebo xenofobie ve školách. Stránky nazvané Chci to řešit se zaměřují na pět nejpalčivějších problémů, které se podle pedagogů objevují v českých třídách. Nabízí třeba reakci na stereotypy, že Romové nechtějí pracovat a zneužívají sociální dávky.
Čtěte dále...Jak zlepšit integraci Romů v celé Evropě – to bylo hlavním tématem nedávné mezinárodní romské konference v Bruselu. Organizovala ji Evropská romská informační kancelář s Evropským hospodářským a sociálním výborem. Na konferenci byli zástupci místních úřadů, ale i občanské společnosti z celé Evropy. A byl tam také náš reportér Gerhard Hadi.
Čtěte dále...Legendární svitavská kapela Točkolotoč už na pódiích vystupuje přesně třicet let. Dodnes patří, i přes několikaletou pauzu, k našim nejoriginálnějším romským kapelám. Pamětníci si ji můžou také pamatovat třeba z koncertu „SOS proti rasismu“, který se pod záštitou Václava Havla uskutečnil v roce 1990 na Staroměstském náměstí. Od té doby členové skupiny vydali tři alba a zahráli si nejen u nás, ale také ve světě. Třicáté výročí oslavili začátkem prosince koncertem v Praze. Natáčela tam Rena Horvátová.
Čtěte dále...17. listopadu v pražském Rudolfinu na koncertě ke Dni studentstva zazpíval dětský soubor Čhavorenge. Koncert měl u publika nebývalý úspěch a bylo to nejspíš vůbec poprvé, co v této síni takový romský soubor vystoupil. Stočlenný sbor založila zpěvačka Ide Kalerová před třemi lety. Jak motivuje děti, aby je zpívání ve sboru bavilo, prozradila v rozhovoru s Tatianou Čabákovou.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2014
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz