Vyhledávání
30.9.2014
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 26.09.2014 ] - Zdeňka Kuchyňová

Ministerstvo školství rovnému přístupu žáků ke vzdělávání věnuje mimořádnou pozornost, sdělila ČTK jeho mluvčí Klára Bílá. Úřad tak reagoval na to, že Evropská komise se ve čtvrtek formálně obrátila na Českou republiku s žádostí o informace ohledně údajné diskriminace romských dětí v českém vzdělávacím systému. Ministr Marcel Chládek se ihned od svého nástupu zasadil o rozšíření kapacit mateřských škol či zpřístupnění přípravných tříd pro všechny děti, tedy nejen ty ze sociálně znevýhodněného prostředí, a to už od příštího školního roku," uvedla mluvčí. Dalším krokem by mělo být rovněž zavedení povinného posledního roku předškolního vzdělávání, k čemuž je však nutné navýšit kapacity mateřských škol.
Čtěte dále...[ 22.09.2014 ] - Milena Štráfeldová

Celkem 11 snímků uvede během dvou dnů ve čtyřech sekcích první ročník festivalu filmů s romskou tematikou. Má název Čačikano a v pátek 26. září ho v pražském kině Světozor zahájí němý film Cikáni z roku 1921 s živým doprovodem rapera, hudebníka a proromského aktivisty Martina Hůly alias Bonuse.
Čtěte dále...[ 22.09.2014 ] - Martina Bílá

Zhruba 600 Romů z různých koutů Česka i ze Slovenska se sešlo na Svatém Kopečku u Olomouce na tradiční Romské pouti. Akce, kterou pořádá olomoucká charita, má dlouhodobou tradici. Letos věřící Romové vyrazili na oblíbené moravské poutní místo už pošestnácté..
Čtěte dále...[ 15.09.2014 ] - Martina Bílá

Romské ženy v Česku mívají většinou základní či střední vzdělání bez maturity. Příjem mívají do 10.000 korun měsíčně. Setkaly se s diskriminací v práci i při hledání bydlení. Nejčastěji žijí s rodinou v podnájmu.
Čtěte dále...[ 11.09.2014 ] - Muzeum romské kultury

V Muzeu romské kultury se ve dnech 15.–19. 9. uskuteční v pořadí čtvrtý ročník sochařského sympozia, který je tentokrát věnován památce loni zesnulého slovenského sochaře Ondreje Gadžora. Sympozium je veřejné, návštěvníci tedy budou mít v jeho průběhu výjimečnou příležitost sledovat romské umělce při práci a být tak součástí celého kreativního procesu.
Čtěte dále...[ 10.09.2014 ] - Open Society Fund Praha

Ve škole (Foto: Lucie Maxová, Český rozhlas) Zástupci nevládních organizací, škol i rodičů dnes seznámili předsedy školských výborů obou komor Parlamentu ČR Jaromíra Jermáře a Jiřího Zlatušku s problémy, kterým čelí děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Na setkání pořádaném Nadací Open Society Fund Praha také podpořili, byť s připomínkami, chystanou novelu školského zákona.
Čtěte dále...[ 10.09.2014 ] - Muzeum romské kultury

Z filmu Cesta ven (Foto: Česká televize) Po prázdninové odmlce se do Moravské zemské knihovny v Brně opět vrací filmové čtvrtky s nabídkou filmů o Romech. První z nich je připraven na 11. září, kdy se od 18:00 hodin bude promítat film režiséra Petra Václava Cesta ven.
Čtěte dále...[ 08.09.2014 ] - Táňa Zabloudilová

Výsledek práce Architektů v osadě  (Foto: Tomáš Rafa, oficiální Facebook Architektů v osadě) Ve slovenské romské osadě v Kojaticích už druhé léto fungují pracovní skupinky složené ze studentů architektury a obyvatel osady – navrhují a staví levné domky. Těmi nahrazují boudy a přístřešky z celt, ve kterých se tu také bydlí. Projekt nazvaný Architekti v osadě nadchl už několik turnusů mladých architektů a chystají se další, příští týden začíná dokonce bonusový workshop.
Čtěte dále...[ 08.09.2014 ] - Alica Heráková

Expozice v kuchyni (Foto: Jana Šustová) V pondělí 8. září byla v Ostravě-Vítkovicích otevřena unikátní výstava Khatar san?, která je součástí projektu Paměť romských dělníků a jedná se o vůbec první počin, který mapuje migraci Romů za prací v rámci Československa ve 2. polovině 20. století. Výstava je umístěna na Mírovém náměstí před kostelem sv. Pavla ve Vítkovicích, kde potrvá do 30. září; pak se bude přesouvat do Brna a Prahy.
Čtěte dále...[ 18.08.2014 ] - Zdeňka Kuchyňová

Do pražského kina Světozor zavítá první ročník festivalu filmů s romskou tematikou Čačikano. Od 26. do 27.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 30.08.2014)

Pohřebiště Romů, kteří zahynuli za holocaustu v Hodoníně u Kunštátu (Foto: Jana Šustová) Minulý týden si lidé v Hodoníně u Kunštátu připomněli transport Romů do koncentračního tábora v Osvětimi ze srpna 1943. Většina Romů z tohoto transportu v táboře zahynula a podle odborníků byla takzvaná cikánská genocida nejpromyšlenější a bohužel také nejúčinnější.
Čtěte dále...Třiadvacetiletá Andrea Červeňáková z Ostravy už od střední školy věděla, že chce pomáhat Romům. A to i přesto, že je Romka jen z půlky. Už teď je nesmírně aktivní – pracuje v jedné neziskové organizaci s romskými dětmi, má za sebou studijní pobyty v nizozemském Amsterdamu i ve Spojených státech. A je navíc čerstvou absolventkou Ostravské univerzity. Natáčel s ní Tomáš Bystrý.
Čtěte dále...Překladatel (Foto: Archiv FF Univerzity Karlovy) Teď máme zajímavou pozvánku pro příznivce romštiny. Studenti a překladatelé romského jazyka, ale také novináři, jsou zváni na dva vzdělávací semináře, které se budou zabývat překladem mezi romštinou a češtinou. Konají se v rámci projektu Prethodžipen – Překlad a první z nich je naplánován na sobotu 11. října. Podrobnosti zjišťovala Jana Šustová.
Čtěte dále...Slovenské národní povstání (Foto: Archiv Pavla Pelecha) 70. výročí Slovenského národního povstání nutí k zamyšlení. Většina pamětníků už mezi námi není. A my pro vás máme alespoň krátkou vzpomínku těch, kterým v té době bylo kolem 18 let. Většina výpovědí podléhá času a jsou trochu nesourodé.
Čtěte dále...Koláž: Kristýna Maková V září se bude v Praze konat konference na téma mikrofinancování. O tom, jaké možnosti mikrofinancování skýtá, a jak by mohlo napomoci sociálnímu začleňování, hovořila Kristýna Maková se zakladatelkou mezinárodní konference EOED Prague a zároveň ředitelkou startupové konzultační firmy Petrou Kubálkovou.
Čtěte dále...Paterčata s rodiči a příbuznými na tiskové konferenci k televiznímu dokumentu (Foto: Jana Šustová) Teď už si kolega Jan Rosenberg bude povídat s Alenou Derzsiovou – režisérkou dokumentu Paterčata. Filmaři sledovali první česká paterčata a jejich rodiče Sašu Kiňovou a Antonína Kroščena po celý rok. Ve třinácti dílech zachytili nejen jejich radost, chvíle štěstí, únavu či potíže, ale také reakce okolí. První část můžete vidět 10. září ve 21:30 na ČT1, zbývajících 12 dílů pak každou další středu. A proč se tedy režisérka rozhodla pro toto téma?
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2014
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz