Vyhledávání
26.4.2015
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 24.04.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Zpráva Amnesty International, která kritizovala diskriminaci Romů v českém vzdělávacím systému, nebyla založena na pravdivých údajích, myslí si ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Pracovnice této organizace se prý na České školní inspekci dozvěděla, že se jedno z podezření nepotvrdilo, a neinformovala o tom generálního tajemníka Salila Shettyho. Chládek na dnešní tiskové konferenci znovu zůraznil, že školský systém Romy nediskriminuje.
Čtěte dále...[ 24.04.2015 ]

Setkání studentů podpořených z Romského vzdělávacího fondu (Foto: Jana Šustová) Jste student/ka vysoké školy nebo střední školy v posledním ročníku a plánujete ve studiu pokračovat? Máte zájem o stipendium na akademický rok 2015/2016? Pak jste zváni na informační schůzky týkající se stipendijního programu Romského vzdělávacího fondu (REF SP) pro akademický rok 2015/2016.
Čtěte dále...[ 23.04.2015 ] - Martina Bílá

Diskriminace Romů v českém vzdělávacím systému přetrvává, upozornila ve zveřejněné zprávě mezinárodní organizace na ochranu lidských práv ve světě Amnesty International (AI). Vedle nepřiměřeně vysokého podílu romských žáků na základních školách praktických se podle zprávy Romové potýkají s diskriminací také v hlavním vzdělávacím proudu. Vznikají segregované romské školy, na kvalitnějších školách bývají Romové šikanováni. České ministerstvo školství ve vyjádření zaslaném ČTK upozornilo, že vláda přijala řadu proinkluzivních opatření v čele s novelou školského zákona.
Čtěte dále...[ 18.04.2015 ] - Martina Bílá

Vysoké britské civilní vyznamenání, Řád britského impéria, udělí v květnu královna Alžběta II. českému Romovi Petru Torákovi. Informoval o tom Český rozhlas. Torák působí už několik let v řadách britské policie, královna mu řád propůjčí za služby romské komunitě.
Čtěte dále...[ 17.04.2015 ] - Jiří Hošek, - Anna Kottová

Petr Torák (Foto: Jiří Hošek) Vysoké britské civilní vyznamenání dostane příští měsíc český Rom Petr Torák, který slouží u britské policie. Za služby romské komunitě se mu královna Alžběta II. rozhodla propůjčit Řád britského impéria.
Čtěte dále...[ 13.04.2015 ] - Tisková zpráva

Romský vzdělávací fond Stipendijní program Romského vzdělávacího fondu vyhlásil stipendijní cyklus pro akademický rok 2015-2016. Stipendijní program nabízí v otevřené akademické soutěži stipendium romským studentům bakalářského, magisterského či doktorského studia studujícím na státem akreditovaných vysokých školách, kteří jsou občany nebo mají trvalý pobyt v Albánii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Chorvatsku, Česku, Maďarsku, Kosovu, Makedonii, Černé Hoře, Rumunsku, Srbsku, Slovensku a Turecku.
Čtěte dále...[ 12.04.2015 ] - Nová škola

Předávání diplomu v soutěži Romano suno (Foto: Jana Šustová) Romano suno (Romský sen) je soutěž pro děti a mladé dospělé v romštině. Cílem Romano suna je podpořit užívání romštiny u nejmladší generace, dát jim příležitost použít romštinu tvůrčím způsobem a veřejně. Pro romské i neromské děti, které romsky nehovoří, avšak soutěže se chtějí účastnit, je zde možnost zpracovat daná témata výtvarně.
Čtěte dále...[ 10.04.2015 ] - Muzeum romské kultury

Pozvánka na výstavu Příběh dětí víly Kesaj (Zdroj: Muzeum romské kultury) Ve čtvrtek 16. dubna 2015 v 16 hodin bude v Muzeu romské kultury vernisáží zahájen výstavní projekt komiksů a fotografií z dílny francouzských autorů „Kesaj čhave - příběh dětí víly Kesaj“.
Čtěte dále...[ 09.04.2015 ] - Tisková zpráva

Dolary (Foto: Dani Simmonds / Stock.XCHNG) Při příležitosti Mezinárodního dne Romů vyhlašuje Velvyslanectví USA v Praze speciální grantovou výzvu na podporu projektů, které mají za cíl začleňování Romů v České republice.
Čtěte dále...[ 08.04.2015 ] - Tisková zpráva

Mezinárodní den Romů (Foto: Jana Šustová) Při příležitosti Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. duben, podepsalo sedm velvyslanců v České republice přiložené prohlášení jako podporu romské komunitě v ČR. Velvyslanci v prohlášení zdůraznili, že tento den je příležitostí oslavit romskou kulturu a dědictví, ale že to je také den, kdy bychom si měli uvědomit, že tato skupina lidí, často žijící na okraji naší společnosti, čelí diskriminaci v celé Evropě.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 18.04.2015)

Karel Holomek (Foto: Jana Šustová) Dvě stovky romských studentů středních a vysokých škol na počátku tohoto roku v hlasování vybraly sedm romských osobností, které ocenily za přínos ve sportu, politice, kultuře, sociální oblasti, školství, médiích a akademická sféře. Udělena byla také cena in memoriam. Studentské pocty se předávaly u příležitosti Mezinárodního dne Romů v pražském klubu MeetFactory a jednoho z oceněných nám teď představí Jana Šustová.
Čtěte dále...Americký velvyslanec Andrew Schapiro (Foto: Jana Turčínková) Od září loňského roku americký velvyslanec Andrew Schapiro navštívil Muzeum romské kultury v Brně, Ostravu, Ústí nad Labem a Trmice. A měl možnost se setkat i s lidmi, kteří žijí v ghettech. Iveta Demeterová ho s mikrofonem navštívila v Americkém centru v Praze.
Čtěte dále...Vázání stužek na Strom Tolerance v brněnském parku Lužánky  (Foto: www.facebook.com/denromubrno) Strom Tolerance v brněnském parku Lužánky zdobí barevné stužky při oslavách Týdne romské hrdosti. Akce byla spojená s Mezinárodním dnem Romů, který připomíná vznik Mezinárodní romské unie před více než čtyřiceti lety. U Stromu Tolerance byla i naše kolegyně Tereza Kadrnožková a prostřednictvím reportáže se tam teď můžete podívat i vy.
Čtěte dále...Vladimír Gabčo (Foto: www.leperiben.cz) Dnešní příběh z cyklu Paměť Romů vypráví pan Vladimír Gabčo z Brna. Celý život těžce pracoval, třináct let jako traťový dělník u železnice a poté jako zedník. Vzpomínky poskytla katedra sociologie Masarykovy univerzity a projekt Paměť romských dělníků. Zpracovala je Alica Sigmund Heráková.
Čtěte dále...Setkáním s vybranými účastníky započal roční trénink pro budoucí mladé romské lídry. Projekt Roma Leadership Program 2015 realizuje organizace Slovo 21 a je finančně podpořen Open Society Institute Budapest a Nadací Heinrich-Böll-Stiftung Praha. O programu hovořila s Renou Horvátovou manažerka projektu Martina Horváthová, která říká, že bez elit to nepůjde!
Čtěte dále...Lyže na suchu - hrátky v Dětském domově Klánovice (Foto: www.ddklanovice.cz) Ted už vás zveme do dětského domova v Klánovicích. Je to státní zařízení pro výkon ústavní výchovy pro děti od 3 do 18-ti let. Kapacita domova je 60 dětí a jsou rozděleny do šesti výchovných skupin. O každou skupinu se starají dvě vychovatelky a jedna noční vychovatelka. Natáčel Jan Rosenberg.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2015
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz