Vyhledávání
1.11.2014
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 31.10.2014 ] - Martina Bílá

Chudinských ghett a romských rodin, které žijí v nevyhovujících a předražených ubytovnách, loni výrazně přibývalo. Přístup Romů k nájemnímu bydlení se zhoršil. Nezlepšilo se ani začleňování romských dětí do běžných škol či zaměstnávání dospělých Romů.
Čtěte dále...[ 31.10.2014 ] - Tisková zpráva

Ve výstavě Khatar san? (Foto: Jana Šustová) V pátek 31. října v 7:00 hodin ráno přivezl na nádvoří Pražákova paláce nákladní vůz výstavu, která se zde do neděle 2. listopadu bude instalovat a poté bude zpřístupněna veřejnosti. Výstava s názvem „Khatar san? Jak slovenští Romové přišli do českých zemí za prací a co se dělo potom“ mapuje příchod slovenských Romů za prací do Brna ve 2. polovině 20. století.
Čtěte dále...[ 24.10.2014 ] - Muzeum romské kultury

Primáš Eugen Horváth se zpěvačkou Aničkou Fečovou (Foto: Jana Šustová) Pan Eugen Horváth, zvaný jako Janko, byl vzácnou osobností. Už za svého života proslul jako hudební legenda – byl opravdovým nositelem tradičních hodnot romské kultury. Byla to zejména hudba, kterou žil – a celkově jeho život harmonizoval s vytříbeným kulturním projevem.
Čtěte dále...[ 24.10.2014 ] - Milena Štráfeldová

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti dvou pachatelů žhářského útoku na domek Romů ve Vítkově na Opavsku. Nezjistil nic protiústavního, justice postupovala a rozhodla správně. David Vaculík a Jaromír Lukeš si za pokus o rasově motivovanou vraždu odpykávají 22 let ve vězení.
Čtěte dále...[ 22.10.2014 ] - Muzeum romské kultury

Rudolf Dzurko (Foto: Muzeum romské kultury) Muzeum romské kultury v Brně připravilo retrospektivní výstavu „Století pohrom – století zázraků Rudolfa Dzurka“. Vzhledem ke křehkosti obrazů jde na dlouhou dobu o poslední příležitost vidět dílo tohoto věhlasného romského umělce v takto velkém rozsahu.
Čtěte dále...[ 14.10.2014 ] - Tisková zpráva

Plakát k výstavě Katici, ty to zvládneš (Zdroj: Velvyslanectví Švédska) Velvyslanectví Švédska srdečně zve všechny dětské i dospělé čtenáře na jedinečnou výstavu o jedné z nejvýznamějších postav švédské dětské literatury, romské spisovatelce Katarině Taikonové. Její autobiografická knižní série o dětství a dospívání romské holčičky vycházela mezi lety 1969 až 1981. Knížky o statečné a nezdolné Katici, která vyrůstá ve Švédsku v polovině 20. století, si získaly srdce čtenářů jak ve Švédsku, tak za jeho hranicemi.
Čtěte dále...[ 09.10.2014 ] - Martina Bílá

"Zdrženlivost" v boji s protiromským rasismem a při zlepšování každodenního života Romů vyčítá několika evropským státům, včetně České republiky, Evropské fórum Romů a kočovníků (ERTF). Ve zveřejněné zprávě podle agentury AFP jmenuje kromě ČR také Slovensko a další čtyři země.. .
Čtěte dále...[ 01.10.2014 ] - Muzeum romské kultury

Výstava Století pohrom – století zázraků (Foto: Jana Šustová) Muzeum romské kultury v Brně nabídne veřejnosti od října do března unikátní retrospektivní výstavu Rudolfa Dzurka. Tento loni zesnulý naivní malíř s pozoruhodným životním příběhem patří k nejvíce ceněným romským umělcům, hodnota jeho díla se počítá v milionech.
Čtěte dále...[ 26.09.2014 ] - Zdeňka Kuchyňová

Ministerstvo školství rovnému přístupu žáků ke vzdělávání věnuje mimořádnou pozornost, sdělila ČTK jeho mluvčí Klára Bílá. Úřad tak reagoval na to, že Evropská komise se ve čtvrtek formálně obrátila na Českou republiku s žádostí o informace ohledně údajné diskriminace romských dětí v českém vzdělávacím systému. Ministr Marcel Chládek se ihned od svého nástupu zasadil o rozšíření kapacit mateřských škol či zpřístupnění přípravných tříd pro všechny děti, tedy nejen ty ze sociálně znevýhodněného prostředí, a to už od příštího školního roku," uvedla mluvčí. Dalším krokem by mělo být rovněž zavedení povinného posledního roku předškolního vzdělávání, k čemuž je však nutné navýšit kapacity mateřských škol.
Čtěte dále...[ 22.09.2014 ] - Milena Štráfeldová

Celkem 11 snímků uvede během dvou dnů ve čtyřech sekcích první ročník festivalu filmů s romskou tematikou. Má název Čačikano a v pátek 26. září ho v pražském kině Světozor zahájí němý film Cikáni z roku 1921 s živým doprovodem rapera, hudebníka a proromského aktivisty Martina Hůly alias Bonuse.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 25.10.2014)

V Česku postupně přibývá romských vysokoškoláků. A to i třeba díky stipendiím od Romského vzdělávacího fondu, který sídlí v Budapešti. Ten každoročně podporuje Romy z šestnácti zemí střední a východní Evropy. V Česku to je jediný program zaměřený na romské studenty – za posledních deset let pomohl skoro třem stovkám studentům. Natáčel Tomáš Bystrý.
Čtěte dále...Ceny Gypsy Spirit (Foto: Kristýna Maková) Cena Roma Spirit 2014 už má své nominanty. V kategorii osobnost bude porota vybírat mezi třemi jmény. Do užšího výběru se dostali Eva Davidová, Renáta Köttnerová a Jiřina Somsiová, respektovaná sociální pracovnice z Olomoucka. Jiřina Somsiová se práci s Romy věnuje už mnoho let. A pokračuje i přesto, že by si mohla užívat důchodu. Ze všeho nejvíce ji naplňuje práce s dětmi. Radka Kvasničková se Jiřiny Somsiové zeptala, co přesně dělá.
Čtěte dále...Ladislav Dudi Koťo na výstavě Khatar san? v Ostravě-Vítkovicích (Foto: Jana Šustová) Příští měsíc si připomeneme 25. výročí sametové revoluce. A v srpnu jsme vzpomínali na 70. výročí nejtragičtější události v dějinách holocaustu Romů - na vyhlazení tzv. cikánského tábora v Osvětimi-Březince. Jak se Romům žilo v období mezi těmito historickými mezníky, tedy od druhé světové války do sametové revoluce, mapuje projekt Leperiben - Paměť romských dělníků. Ten představuje veřejnosti dosud nepříliš známé příběhy slovenských Romů, kteří po roce 1945 přišli na české území za prací na stavbách a v těžkém průmyslu. Vyprávění jednoho z nich zaznamenala Jana Šustová.
Čtěte dále...Zpěvák, textař - zkrátka skvělý muzikant - tak to je Bartoloměj Girga, kterému všichni říkají Bertík. Narodil se ve Slaném, zpívá už od šesti let a velkým vzorem mu byla Věra Bílá. A jak sám říká: „Vyrůstal jsem na romské muzice.“ Mluvila s ním Iveta Demeterová.
Čtěte dále...Brněnská organizace IQ Roma servis se umístila na druhém místě v Ceně občanské společnosti za rok 2014, kterou uděluje Evropský hospodářský a sociální výbor v Bruselu. IQ Roma servis získal pozornost poroty díky svým úspěchům ve zlepšování aktivního začlenění romských občanů v české společnosti. A to i v mezinárodním měřítku. U předávání byl i kolega Gerhard Hadi a oslovil ředitelku IQ Roma servis Katarínu Klamkovou.
Čtěte dále...Rudolf Dzurko: Ďábel (komunisti) vzal Cikánovi housle  (Foto: Jana Šustová) Století pohrom – století zázraků. Tak se jmenuje nová výstava v Muzeu romské kultury v Brně, která představuje životní dílo romského umělce Rudolfa Dzurka. Jeho obrazy ze skleněné drtě doplňuje i sbírka soch. Na vernisáži se byla podívat i naše reportérka Tereza Kadrnožková.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2014
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz