Vyhledávání
1.4.2015
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 31.03.2015 ] - Ratolest Brno

Nízkoprahový klub Pavlač (Foto: Ratolest Brno) Nízkoprahový klub Pavlač – terénní služba, organizace Ratolest Brno získal ČASovanou botu v kategorii Skokan roku. Ta patří spolu s dalšími dvěma – Osobnost roku a Tým roku ke každoročně udělovaným cenám za největší přínos v oboru nízkoprahových sociálních služeb, tzv. ČASované boty 2014.
Čtěte dále...[ 31.03.2015 ]

Společnost ARA ART ve spolupráci s partnery (Hate Free Culture, Slovo 21, Romea, o.p.s., Romea.cz a Muzeum romské kultury) připravilo speciální program oslav Mezinárodního dne Romů, ve kterém se bude prolínat zábava, hudba, tanec, zpěv spolu se symbolickým vzdáváním úcty (paťiv) významným romským osobnostem.
Čtěte dále...[ 30.03.2015 ] - IQ Roma servis

Romská módní návrhářka Concettat v Itálii (Foto: Sergio Forte, Matrix) Třetí březnový týden měli možnost účastníci závěrečné bruselské konference projektu Roma MATRIX shlédnout netypickou fotografickou výstavu s Romy a o Romech. Ta byla vyvrcholením několikaměsíční celoevropské kampaně bojující neotřelými způsoby se stereotypy majoritní populace vůči nim.
Čtěte dále...[ 23.03.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Situací na litvínovském sídlišti Janov by se podle premiéra Bohuslava Sobotky měli zabývat ministři práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (všichni ČSSD). Premiér to napsal iniciátorům petice, kteří si stěžovali na údajně nemožné soužití se sociálně slabými, především Romy. Petici podepsalo přes 1600 lidí.
Čtěte dále...[ 13.03.2015 ] - Česká televize

Z filmu Cesta ze dna (Foto: Česká televize) Česká televize, tvůrčí producentská skupina Aleny Müllerové, přichází aktuálně s novým osmidílným dokumentárním seriálem o šesti nezaměstnaných ženách. Více než rok sledovala dokumentaristka Veronika Korčáková-Sobková šest nezaměstnaných žen na jejich „cestě ze dna“. Všem hrdinkám seriálu se nakonec podařilo nezaměstnanost překonat. Seriál bude vysílat ČT2 od neděle 29. března v 17:55 hod.
Čtěte dále...[ 12.03.2015 ] - Martina Bílá

Podíl romských žáků ve školách dětí s mírným mentálním postižením je v České republice stále nepoměrně vysoký, ale pozitivní změnu by mohla přinést opatření usilující o inkluzivní vzdělávání, tedy zařazování všech dětí do běžných škol. Usnesl se na tom výbor delegátů ministrů Rady Evropy. Orgán RE, který sdružuje velvyslance při RE, každoročně na jednom ze svých zasedání posuzuje, jak se Praha řídí rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva z roku 2007. Soud v něm Českou republiku odsoudil za diskriminační zařazování romských dětí do speciálních škol.
Čtěte dále...[ 09.03.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Za dobrý příklad, jak by mělo fungovat sociální začlenění do většinové společnosti, takzvaná inkluze, označili velvyslanci USA Andrew Shapiro, Velké Británie Jan Thompsonová a Norska Siri Ellen Sletnerová základní školu a neziskové organizace v Trmicích na Ústecku. Trmice jsou považovány za sociálně vyloučenou lokalitu, do zdejší školy chodí více než třetina romských dětí. Ředitelka školy Marie Gottfriedová po návštěvě diplomatů ČTK řekla, že věří v další spolupráci, škola už několik let spolupracuje s jedním zařízením ve Velké Británii..
Čtěte dále...[ 25.02.2015 ] - Wien Museum

Obchodování s koberci, kolem roku 1970 (© soukromá sbírka, Zdroj: Wien Museum) Vídeňské muzeum zahájilo 11. února výstavu o životě Romů a Sinti v Rakousku. Výstava s názvem „Romane Thana“ přiblíží jejich historii, osudy a příběhy. Zaznamenává fáze nucené asimilace a vyčlenění. V ohnisku pozornosti je Vídeň a Burgenland, ale i místa, kde probíhalo pronásledování a vyhlazování.
Čtěte dále...[ 25.02.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Až výjimečný trest hrozí dvěma pravicovým extremistům, kteří se dnes u Krajského soudu v Plzni začali zpovídat ze žhářského útoku na ubytovnu v Aši. Čtyřiadvacetiletý Tomáš Kopecký a o deset let starší Michal Poláček si podle spisu v únoru 2012 jako členové neonacistické a rasistické organizace Blood & Honour Division Bohemia opatřili zápalné láhve a hodili je na dům obývaný osobami a rodinami s dětmi, převážně Romů. Prostor kolem jediných funkčních dveří do ubytovny polili podle spisu benzinem, poté vhodili zapálené láhve. Vzniklý požár se podařilo obyvatelům uhasit, nebyli zraněni.
Čtěte dále...[ 23.02.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Vláda schválila strategii romské integrace do roku 2020. Materiál obsahuje opatření ve vzdělávání, bydlení, zaměstnávání či v bezpečnosti, která mají pomoci zvrátit dosavadní nepříznivý vývoj a zhoršování situace Romů a srovnat jejich podmínky s ostatními obyvateli. Novinářům schválení strategie oznámil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 28.03.2015)

Děti za oknem (Foto: Jana Šustová) Platforma pro sociální bydlení poprvé od voleb vyhodnotila plnění předvolebních slibů koaličních stran. Nová Koncepce sociálního bydlení je podle Platformy velký krok správným směrem. Teď zbývá připravit zákon. Prakticky řečeno – pokud se dostanete do nepříznivé situace, systém vás umístí zpět do normálního života a podpoří v další cestě. Ale ještě si musíme počkat, protože nový zákon by měl vejít v platnost 1. ledna 2017. Iveta Demeterová se zeptala Štěpána Ripky, předsedy Platformy pro sociální bydlení, co od nového zákona očekává.
Čtěte dále...Mezinárodní den Romů v Brně (Foto: Jana Šustová) Pomalu blíží 8. duben a přípravy na oslavy Mezinárodního dne Romů vrcholí. Svátek romské kultury oslavují Romové na celém světě. Rena Horvátová pozvala k mikrofonu Lucii Fukovou a Františka Ráce, kteří se oslav Mezinárodního dne Romů zúčastňují každoročně i s celou svojí rodinou.
Čtěte dále...Ombudsmanka Anna Šabatová (Foto: Šárka Ševčíková, Český rozhlas) Pokud chcete pronajmout svůj byt, dobře si rozmyslete, jaké zadáte do inzerátu podmínky. Můžete totiž skončit i u soudu – a to v případě, kdy předem odmítáte například zájemce z řad menšin. Tak to alespoň vidí ombudsmanka Anna Šabatová. Její kancelář už nechala skrytě otestovat realitní kanceláře. Jedna z makléřek teď čelí žalobě... Natáčela Veronika Hlaváčková.
Čtěte dále...Ida Kelarová - uprostřed (Foto: Petr Vidomus, Český rozhlas) Ted vás Ida Kelarová po delší odmlce pozve na další ročník mezinárodního romského festivalu „Romale“ Gypsy Celebration. Bude ve dnech 13. až 16. srpna letošního roku v rekreačním zařízení Otakar v Hamrech u Poličky. Gypsy Celebration se skládá z několika samostatných, ale vzájemně propojených projektů. Podrobnosti má Iveta Demeterová.
Čtěte dále...Irena Eliášová (Foto: David Vaughan) Prvotina Ireny Eliášové, kniha Naše osada s podtitulem Smutné, veselé i tajemné příběhy Romů, vyšla v roce 2008. A to především díky aktivitě samotné autorky, která tak může být inspirací pro mnoho z vás, kteří si zatím píšete jen do šuplíku. S Irenou Eliášovou hovořila Kristýna Maková.
Čtěte dále...Margita Lázoková (Foto: Jana Šustová) Paměť Romů ukrytou ve vzpomínkách a vyprávění romských seniorů Vám budeme ode dneška odhalovat v našem novém cyklu. Nejdůležitější historické události, jako byla druhá světová válka nebo příchod komunismu, ale také obyčejné každodenní příběhy, které žili Romové na pozadí těchto velkých dějin. Vzpomínky poskytla katedra sociologie Masarykovy univerzity a Projekt Paměť romských dělníků.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2015
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz