Vyhledávání
24.10.2014
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 14.10.2014 ] - Tisková zpráva

Plakát k výstavě Katici, ty to zvládneš (Zdroj: Velvyslanectví Švédska) Velvyslanectví Švédska srdečně zve všechny dětské i dospělé čtenáře na jedinečnou výstavu o jedné z nejvýznamějších postav švédské dětské literatury, romské spisovatelce Katarině Taikonové. Její autobiografická knižní série o dětství a dospívání romské holčičky vycházela mezi lety 1969 až 1981. Knížky o statečné a nezdolné Katici, která vyrůstá ve Švédsku v polovině 20. století, si získaly srdce čtenářů jak ve Švédsku, tak za jeho hranicemi.
Čtěte dále...[ 09.10.2014 ] - Martina Bílá

"Zdrženlivost" v boji s protiromským rasismem a při zlepšování každodenního života Romů vyčítá několika evropským státům, včetně České republiky, Evropské fórum Romů a kočovníků (ERTF). Ve zveřejněné zprávě podle agentury AFP jmenuje kromě ČR také Slovensko a další čtyři země.. .
Čtěte dále...[ 01.10.2014 ] - Muzeum romské kultury

Výstava Století pohrom – století zázraků (Foto: Jana Šustová) Muzeum romské kultury v Brně nabídne veřejnosti od října do března unikátní retrospektivní výstavu Rudolfa Dzurka. Tento loni zesnulý naivní malíř s pozoruhodným životním příběhem patří k nejvíce ceněným romským umělcům, hodnota jeho díla se počítá v milionech.
Čtěte dále...[ 26.09.2014 ] - Zdeňka Kuchyňová

Ministerstvo školství rovnému přístupu žáků ke vzdělávání věnuje mimořádnou pozornost, sdělila ČTK jeho mluvčí Klára Bílá. Úřad tak reagoval na to, že Evropská komise se ve čtvrtek formálně obrátila na Českou republiku s žádostí o informace ohledně údajné diskriminace romských dětí v českém vzdělávacím systému. Ministr Marcel Chládek se ihned od svého nástupu zasadil o rozšíření kapacit mateřských škol či zpřístupnění přípravných tříd pro všechny děti, tedy nejen ty ze sociálně znevýhodněného prostředí, a to už od příštího školního roku," uvedla mluvčí. Dalším krokem by mělo být rovněž zavedení povinného posledního roku předškolního vzdělávání, k čemuž je však nutné navýšit kapacity mateřských škol.
Čtěte dále...[ 22.09.2014 ] - Milena Štráfeldová

Celkem 11 snímků uvede během dvou dnů ve čtyřech sekcích první ročník festivalu filmů s romskou tematikou. Má název Čačikano a v pátek 26. září ho v pražském kině Světozor zahájí němý film Cikáni z roku 1921 s živým doprovodem rapera, hudebníka a proromského aktivisty Martina Hůly alias Bonuse.
Čtěte dále...[ 22.09.2014 ] - Martina Bílá

Zhruba 600 Romů z různých koutů Česka i ze Slovenska se sešlo na Svatém Kopečku u Olomouce na tradiční Romské pouti. Akce, kterou pořádá olomoucká charita, má dlouhodobou tradici. Letos věřící Romové vyrazili na oblíbené moravské poutní místo už pošestnácté..
Čtěte dále...[ 15.09.2014 ] - Martina Bílá

Romské ženy v Česku mívají většinou základní či střední vzdělání bez maturity. Příjem mívají do 10.000 korun měsíčně. Setkaly se s diskriminací v práci i při hledání bydlení. Nejčastěji žijí s rodinou v podnájmu.
Čtěte dále...[ 11.09.2014 ] - Muzeum romské kultury

V Muzeu romské kultury se ve dnech 15.–19. 9. uskuteční v pořadí čtvrtý ročník sochařského sympozia, který je tentokrát věnován památce loni zesnulého slovenského sochaře Ondreje Gadžora. Sympozium je veřejné, návštěvníci tedy budou mít v jeho průběhu výjimečnou příležitost sledovat romské umělce při práci a být tak součástí celého kreativního procesu.
Čtěte dále...[ 10.09.2014 ] - Open Society Fund Praha

Ve škole (Foto: Lucie Maxová, Český rozhlas) Zástupci nevládních organizací, škol i rodičů dnes seznámili předsedy školských výborů obou komor Parlamentu ČR Jaromíra Jermáře a Jiřího Zlatušku s problémy, kterým čelí děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Na setkání pořádaném Nadací Open Society Fund Praha také podpořili, byť s připomínkami, chystanou novelu školského zákona.
Čtěte dále...[ 10.09.2014 ] - Muzeum romské kultury

Z filmu Cesta ven (Foto: Česká televize) Po prázdninové odmlce se do Moravské zemské knihovny v Brně opět vrací filmové čtvrtky s nabídkou filmů o Romech. První z nich je připraven na 11. září, kdy se od 18:00 hodin bude promítat film režiséra Petra Václava Cesta ven.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 19.10.2014)

Vesnička soužití Je tomu už dvanáct let, co se do zánovních domků v Ostravě-Muglinově nastěhovaly první rodiny. Nápad založit Vesničku soužití se zrodil v hlavě Kumara Wishvanathana a většina z prvních osadníků v ní žije doteď, romské i neromské rodiny v naprosté symbióze.
Čtěte dále...Romská média a pořady zaměřené na Romy začaly psát svoji historii ve větší míře až v devadesátých letech. Platí jak to jak pro Česko, tak třeba i sousední Slovensko. Příkladem je i naše vysílání O Roma vakeren, které posluchači Českého rozhlasu znají už od roku 1992. Jak romská vysílání fungují v ostatních zemích a jestli mají dostatečný prostor v médiích veřejné služby – tak i o tom mluvili romští novináři na konci září na Slovensku. Konkrétně v Krásnohorském Podhradí. Místo organizátoři nevybrali náhodou. Natáčel tam Tomáš Bystrý.
Čtěte dále...První překladatelská dílna v rámci projektu Prethodžipen - Překlad se uskutečnila v Rokycanech (Foto: Jana Šustová) Minulou sobotu se v Rokycanech sešli lidé, kteří se zabývají překladem mezi romštinou a češtinou. Pracovníci Univerzity Karlovy v Praze tam pro ně připravili jednodenní překladatelskou dílnu, jejíž pokračování se uskuteční v listopadu v Praze. Semináře se zúčasnila Jana Šustová.
Čtěte dále...Už šestým rokem působí Ústav romských evropských studií v Banské Bystrici. Ten patří k vysoké škole zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty v Bratislavě. Dosud studium ukončilo s bakalářským nebo magisterským titulem 500 absolventů. Pátý vzdělávací cyklus hodnotí ředitel školy Ladislav Fízik, se kterým hovořil Robert Hoza.
Čtěte dále...United Gipsy Crew (Foto: Kristýna Maková) Před třemi lety vznikla rapperská skupina United Gipsy Crew. Její složení UGC se sice několikrát proměnilo, ale v současné době se sestava ustálila na třech členech. Všechny tři si pozvala do studia Kristýna Maková.
Čtěte dále...Velvyslanectví Švédska v České republice pořádá výstavu o jedné ze tří nejvýznamnějších postav švédské dětské literatury – o romské spisovatelce Katarině Taikonové. Ta napsala třináctidílnou autobiografickou knihu o dětství a dospívání statečné romské holčičky, která vyrůstala ve Švédsku v polovině 20. století. Kniha má název „Katici, ty to zvládneš“ a vycházela mezi lety 1969 až 1981. Ve Švédsku je známá stejně jako třeba Pipi Dlouhá punčocha. Více už Jana Šustová.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2014
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz