Vyhledávání
26.11.2015
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 24.11.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

S českými Romy a uprchlíky, kteří dočasně žijí či žádají o azyl v České republice, bude pracovat britsko-australská choreografka Bridget Fiskeová. Hostitelem její umělecké rezidence je společnost Tanec Praha. ýstupy tvůrčí rezidence mohou vidět diváci 30.
Čtěte dále...[ 03.11.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Podíl romských chlapců a děvčat v dětských domovech pro děti do tří let se v posledních letech zvedl. Zatímco v roce 2010 tvořili pětinu osazenstva kojeneckých ústavů, loni na konci roku to byla třetina. I když malých dětí v ústavech postupně ubývá, pro romské děti se náhradní rodiny hledají obtížně.
Čtěte dále...[ 01.11.2015 ] - Martina Bílá

Přibližně polovina Romů, kteří žili v roce 2014 v Česku, se nedokázala začlenit do společnosti, druhá půlka se integrovala. Píše se to ve Zprávě o stavu romské menšiny za rok 2014, kterou v pondělí projedná vláda. Romové podle zprávy velmi často naráželi na diskriminaci a nerovné zacházení.
Čtěte dále...[ 01.11.2015 ] - Milena Štráfeldová

Český Rom Petr Torák v Londýně převzal Řád britského impéria za práci pro romskou komunitu. Řád mu propůjčila královna Alžběta II. Informoval o tom zpravodaj Českého rozhlasu. Torák ve Spojeném království žije od roku 1999.
Čtěte dále...[ 28.10.2015 ] - Kristýna Maková

Letní škola Romano drom (Foto: Petr Kadlec, archiv Miret, z.s.) V dnešním svátečním programu Radia Praha se budeme věnovat projektu Idy Kelarové, který má bořit hranice mezi lidmi a otevírat prostor pro setkávání, nejen mezi Romy a Neromy.
Čtěte dále...[ 14.10.2015 ] - Nová škola

Pozvánka na výstavu Romano suno 2015 (Zdroj: Nová škola) Romano suno je putovní výstava obecně prospěšné organizace Nová škola, která představuje to nejlepší z historie literární a výtvarné soutěže Romano suno. Tato soutěž prostřednictvím dětských kreseb a krátkých textů v romském a českém jazyce ukazuje svět viděný očima romských dětí.
Čtěte dále...[ 14.10.2015 ] - Martina Bílá

České republice se stále nedaří vymýtit trestuhodnou segregaci romských dětí ve školách a navzdory strategii pro integraci stále existuje řada vzdělávacích institucí "pouze pro Romy", kde se učí podle redukovaných osnov. S touto kritikou přišla ve své pravidelné zprávě Rada Evropy. Autoři dokumentu ale zároveň uznávají, že Česko v oblasti boje s rasismem dosáhlo určitého pokroku a chválí Prahu například za přijetí zákona proti diskriminaci nebo za to, že se úřadům daří bojovat s extremisty.
Čtěte dále...[ 13.10.2015 ]

Rotahufest 2015 (Zdroj: Oblastní charita Ústí nad Labem) Oblastní charita Ústí nad Labem pořádá 9. ročník romského tanečně-hudebního festivalu Rotahufest, který se uskuteční v sobotu 31. října 2015 od 13 hodin v Domě kultury Ústí nad Labem. Vystoupí na něm kapela Gipsy sen, moderovat bude Iveta Demeterová.
Čtěte dále...[ 13.10.2015 ] - Muzeum romské kultury

Pozvánka na konferenci o (ne)diskriminaci Romek a Romů v české společnosti (Zdroj: Muzeum romské kultury) Ve středu 4. listopadu 2015 proběhne v Muzeu romské kultury v Brně konference věnovaná diskriminaci Romů v České republice. Jedním z jejích cílů je hledat odpověď na to, jakými cestami by se měla podpora romského etnika v České republice nadále ubírat.
Čtěte dále...[ 12.10.2015 ] - Otevřená společnost

Předávání cen Roma Spirit v Pražské křižovatce (Foto: Jana Šustová) Celkem 142 nominací zaslala veřejnost do letošního 5. ročníku cen Roma Spirit v České republice, které oceňují jednotlivce i organizace za příkladnou práci pro romskou komunitu. Nominační porota na svém zasedání 8. října 2015 sestavila užší výběr kandidátů. Hlavní porota z nich vybere ty, kteří 10. prosince 2015 při slavnostním ceremoniálu v Pražské křižovatce převezmou ocenění.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 14.11.2015)

Chudým lidem z nuzných regionů pomáhá už několik let vládní Agentura pro sociální začleňování. Někomu se její práce zamlouvá, některá města naopak spolupráci ukončila. V každém případě platí, že kdo spolupracuje s agenturou, může získat peníze na řešení řady problémů v takzvaných vyloučených lokalitách, tedy v ghettech. Těch Česku přibývá. Za posledních deset let se jejich počet zdvojnásobil na 600. Jedno takové je i v obci Velké Hamry u Tanvaldu v severních Čechách. Více Ľubomír Smatana.
Čtěte dále...Ilustrační foto: Kristýna Maková V domovech pro děti do tří let výrazně přibývá romských dětí. Zatímco třeba v roce 2010 tvořily pětinu všech dětí kojeneckých ústavů, loni na konci roku to byla třetina. Vyplývá to ze zprávy o stavu romské menšiny za rok 2014. Téma pro redaktorku Ivetu Demeterovou.
Čtěte dále...Zlepšit bydlení Romů na Slovensku chce projekt svépomocné výstavby rodinných domů. Před rokem na něj slovenský Úřad zmocněnce vlády pro romskou komunitu dostal víc než 126 tisíc eur, to je asi 3 a půl milionu korun. V jedné z obcí, kam peníze putovaly – do romské osady v Breznici, už zkolaudovali tři domy. Ty vlastnoručně postavili místní Romové. Podrobnosti zjišťoval náš spolupracovník na Slovensku Miroslav Strelec.
Čtěte dále...Mladý zpěvák Radek Molnár je osmavacetiletý rodák ze severočeských Teplic. V současné době žije v Praze a už od malička si přál vystupovat s vlastními písničkami před publikem. Jeden ze svých snů si splnil, když zpíval na Kanárských ostrovech. A teď připravuje videoklip a nové album. Natáčela s ním Iveta Demeterová.
Čtěte dále...Česko si příští týden připomene 26 let od sametové revoluce, která vedla k pádu komunistického režimu. Listopadové události jsou významným mezníkem nejen v československé historii, ale i v novodobých dějinách Romů. Krátce po revoluci vzniká třeba první romská politická strana, vydává se romsky psaná literatura a romštinu lidé začínají slyšet třeba i v rozhlase a televizi. A taky na úřadech začínají vznikat místa pro takzvané romské poradce. V Praze je už několik let vede Božena Filová. Jan Berousek se jí zeptal, jak na listopad 1989 vzpomíná ona sama.
Čtěte dále...Gejza Horváth (Foto: Jana Šustová) Začátkem prosince se budou po páté rozdávat ceny Roma Spirit. Ty oceňují lidi a organizace, kteří se snaží zlepšovat vztahy mezi majoritní společností a Romy. Letos poprvé vyhlásili pořadatelé z organizace Otevřená společnost i cenu v oblasti romské kultury. Jedním ze tří nominovaných je i brněnský muzikant a spisovatel Gejza Horváth. Natáčela s ním Alica Sigmund Heráková.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2015
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz