Vyhledávání
26.1.2015
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 15.01.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Vláda by měla do konce ledna dostat návrh nové strategie romské integrace do roku 2020 s opatřeními ve vzdělávání, bydlení, zdravotní péči, bezpečnosti či zaměstnávání. Na zlepšení situace Romů by v příštích letech Česko mohlo z EU využít miliardy korun. Novinářům to řekl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něj se rozšíří i působnost vládní agentury pro začleňování. Pracovat by měla v 70 městech najednou.
Čtěte dále...[ 13.01.2015 ]

Terne čhave (Foto: Archiv skupiny) Ve středu 14. ledna vystoupí v pražském klubu Rock Café jedna z nejúspěšnějších (ne)romských kapel v ČR, Terne Čhave. Na svém prvním letošním koncertu představí i ochutnávku z nové desky Bo me som Rom, která vyjde v březnu tohoto roku.
Čtěte dále...[ 08.01.2015 ] - Eva Hůlková

Redaktorka romského vysílání Českého rozhlasu Iveta Demeterová získala Cenu Roma Spirit za rok 2014 (Foto: Jana Šustová) Hostem Evy Hůlkové v pořadu Hovory na Českém rozhlase Plus bude Iveta Demeterová, vedoucí redaktorka romského vysílání Českého rozhlasu. Na sklonku minulého roku byla za svou práci oceněna prestižním oceněním Roma Spirit 2014 v kategorii Média.
Čtěte dále...[ 06.01.2015 ] - Zdeňka Kuchyňová

Vyplácení doplatku na bydlení v ubytovnách omezí zákon. Doplatek bude stát poskytovat provozovatelům ubytoven na prostory, nikoli na počet lidí žijících v jednom bytě. Výše nájemného nemá převýšit částky v místě obvyklé.
Čtěte dále...[ 16.12.2014 ] - Zdeňka Kuchyňová

Výbor dobré vůle - nadace Olgy Havlové získá od dlouholetého mecenáše Karla Velana dar 570.000 korun. Peníze budou použity především na péči o romské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí poskytovanou Sdružením Petrov v Brně-Zábrdovicích a na sociální služby Domova Olga v Blansku poskytované mladým a starším občanům s mentálním postižením. Čechokanadský průmyslník a filantrop Velan Výbor dobré vůle - nadaci Olgy Havlové podporuje přes dvacet let.
Čtěte dále...[ 11.12.2014 ] - Veronika Ruppert

Redaktorka Českého rozhlasu Iveta Demeterová získala cenu Roma Spirit (Foto: Jana Šustová) Smyslem Roma Spirit je podpořit jednotlivce i organizace, kteří přispívají ke zlepšení situace Romů v České republice. Letošní ocenění byla předána u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv. Za Českou republiku se ceremoniálu v Pražské křižovatce zúčastnil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová a poslanec Ivan Gabal. Ocenění Roma Spirit osobně podpořilo i sedm velvyslanců a dva zástupci ambasád.
Čtěte dále...[ 11.12.2014 ] - Denisa Šindlerová

Redaktorka romského vysílání Českého rozhlasu Iveta Demeterová získala cenu Roma Spirit v kategorii Média (Foto: Jana Šustová) Ocenění Roma Spirit 2014 v kategorii Média získala Iveta Demeterová, vedoucí redaktorka romského vysílání Českého rozhlasu. Ocenění je určené jednotlivcům i organizacím, které pomáhají zlepšit situaci Romů v Česku. Iveta Demeterová jej získala za pořad O Roma vakeren, tedy Romové hovoří.
Čtěte dále...[ 11.12.2014 ] - Tisková zpráva

Slavnostní večer v Pražské křižovatce s předáváním Cen Roma Spirit  (Foto: Jana Šustová) Ceny Roma Spirit 2014 pro jednotlice i organizace, které přispívají ke zlepšení situace Romů v České republice, byly předány ve středu 10. prosince na slavnostním večeru v Pražské křižovatce. Ocenění bylo letos uděleno v pěti kategoriích. Za celoživotní dílo cenu převzala 82letá romistka Eva Davidová, která do Prahy přijela z Českého Krumlova.
Čtěte dále...[ 05.12.2014 ] - Tisková zpráva

Romští návštěvníci na výstavě Khatar san? - Odkud jste? (Foto: Jana Šustová) „Roste počet návštěvníků i zájemců o komentované prohlídky,“ říká hlavní řešitelka, Kateřina Sidiropulu Janků z katedry sociologie Fakulty sociálních studií Masarykovi univerzity. Výstava, věnující se tématu pracovní migrace slovenských Romů do České republiky, vyvolává v návštěvnicích silné reakce, jak je patrné z knihy návštěv i rozhovorů u výstavy.
Čtěte dále...[ 03.12.2014 ] - Tisková zpráva

Obrázek ze soutěže Romano suno (Zdroj: Nová škola) Ve čtvrtek 11. prosince budou v Americkém centru oceněny desítky mladých romských autorů, kteří se zapojili do 17. ročníku literární soutěže Romano suno. Jejím smyslem je umožnit romským dětem a náctiletým popsat svět kolem sebe vlastníma očima a ocenit jejich znalost romštiny – jazyka, který se ve veřejném prostoru běžně nevyskytuje. Většinové společnosti pak soutěž přibližuje svět romských dětí a zvyšuje povědomí o možnostech romštiny jako plnohodnotného jazyka.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 03.01.2015)

Pietní akt v Letech u Písku (Foto: Jana Šustová) Za tři týdny, konkrétně 27. ledna, si lidé připomenou Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Odhaduje se, že během druhé světové války nacisté zavraždili v Evropě asi půl milionu Romů. Od konce devadesátých let pomáhá romským obětem holocaustu i jejich pozůstalým Čeněk Růžička. Jako předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu a potomek Romů vězněných v koncentračních táborech bojuje třeba i za odstranění vepřína v Letech u Písku. Natáčel s ním Tomáš Bystrý.
Čtěte dále...Web Hate Free Culture (Zdroj: HateFree.cz) Život ve strachu a nenávisti nic pozitivního nepřináší. Hate Free Culture vám nabízí možnost nahlížet na věci z různých úhlů pohledu, hledat řešení s ostatními a především tvořit a sdílet to, na čem záleží. Další zajímavé informace už pro vás má Rena Horvátová.
Čtěte dále...Foto: archiv organizace Jako doma Bezdomovectví jako takové je hodně tabuizovaným tématem, o bezdomovectví žen se už ale ve veřejném prostoru nemluví téměř vůbec. To se snaží změnit organizace Jako doma. Více se dozvíte v příspěvku Kristýny Makové.
Čtěte dále...Hilda Pášová (Foto: Jana Šustová) Hilda Pášová – učitelka češtiny, moderátorka a redaktorka romského televizního vysílání i někdejší mluvčí Romské občanské iniciativy. Kolega Jan Rosenberg ji nechal zavzpomínat na dobu, kdy její rodina, která za 2. světové války žila na Slovensku – odešla za prací do Česka.
Čtěte dále...Máte problém najít zaměstnání? Nejste si jisti, jak se správně chovat při pohovoru? Kde najít pomoc při hledání práce, máte li záznam v rejstříku trestů? Pomohou vám v Rubikon Centru.
Čtěte dále...Na Fakultě politických věd a mezinárodních vztahů Univerzity Matěja Bela v Banské Bystrici se konal nultý ročník mezinárodního fóra o extremismu a toleranci. V úvodu příspěvku dal Robert Hoza slovo Danielovi Milovi, koordinátorovi protiextrémistických aktivit, kanceláře ministra vnitra SR.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2015
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz