Vyhledávání
24.5.2016
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

[ 24.05.2016 ] - Tisková zpráva

Aktéři divadelní hry vadí-nevadí.cz (Foto: Divadlo Archa) 1. června bude v Divadle Archa naposledy uvedeno představení vadí-nevadí.cz v režii Jany Svobodové, které vznikalo od roku 2012 ve spolupráci s obyvateli Kostelce nad Orlicí. V tomto šestitisícovém východočeském městě sídlí uprchlický tábor a žije zde početná romská komunita. Vztahy mezi majoritou, Romy a imigranty byly námětem inscenace, ve které reální obyvatelé Kostelce hrají sami sebe a která je od roku 2014 pravidelně uváděna v pražském Divadle Archa, hostovala v Německu a minulý týden i ve Slovenském národním divadle.
Čtěte dále...[ 25.04.2016 ] - Libor Kukal

Přehlídka Ghettofest popáté oživí různorodým programem takzvaný brněnský Bronx, tedy čtvrť kolem Bratislavské ulice a Cejlu. Tentokrát se zapojí například zpěvačka Iva Bittová, mezinárodně uznávaná umělkyně Kateřina Šedá nebo spisovatelka Kateřina Tučková. Festival se uskuteční 11. a 12.
Čtěte dále...[ 15.04.2016 ] - Muzeum romské kultury

Mikrofon (Foto: Khalil Baalbaki) Muzeum romské kultury, státní příspěvková organizace, vypisuje výběrové řízení na pozici odborný pracovník – etnomuzikolog, kurátor sbírek, audiodokumentátor, zástup za mateřskou dovolenou.
Čtěte dále...[ 15.04.2016 ] - Zdeňka Kuchyňová

Dodržování lidských práv ve světě se v loňském roce zhoršilo, především vinou autoritářských vlád a extremistů páchajících násilí. Uvádí to každoroční zpráva amerického ministerstva zahraničí monitorující ochranu lidských práv ve světě. Česku již poněkolikáté vytýkají diskriminaci romské menšiny a nově rovněž zesílení protimuslimských nálad.
Čtěte dále...[ 09.04.2016 ] - Martina Bílá

Policejni specialisté v Karviné, foto: ČT24 V Česku od roku 2014 působí 40 specialistů pro práci v sociálně vyloučených lokalitách. Pracují hlavně s romskou menšinou a měli by přispět ke zklidnění situace v ghettech i k lepšímu soužití s okolím. Jak se jim to daří a jak projekt probíhá? Právě to bude tématem dnešního pořadu Panorama.
Čtěte dále...[ 08.04.2016 ] - Martina Bílá

Podmínky Romů v Česku se za posledních deset let zlepšily. Propast mezi situací příslušníků menšiny a ostatních obyvatel je ale stále veliká. Romové mívají horší vzdělání a vyšší nezaměstnanost, víc jim hrozí chudoba, častěji bydlí v horších podmínkách a dožívají se i o několik let nižšího věku.
Čtěte dále...[ 07.04.2016 ] - Zdeňka Kuchyňová

Zhruba 45 procent Romů z takzvaných vyloučených lokalit nedůvěřuje policii. Dvě třetiny dotázaných si myslí, že policisté mají vůči Romům předsudky. Ukázal to výzkum mezi zhruba 4450 Romy z lokalit z celé země, který pro policii vypracovala agentura Augur Consulting.
Čtěte dále...[ 31.03.2016 ] - Tisková zpráva

U stromu tolerance v parku Lužánky (Foto: Jana Šustová) Koncerty tradiční i současné romské hudby, módní přehlídky, workshopy pro děti, taneční vystoupení, věštkyně, ochutnávky romské kuchyně nebo debata na Masarykově univerzitě. Letošní oslavy Mezinárodního dne Romů v Brně opět proběhnou jako celý Týden romské hrdosti a stanou se tak největší oslavou svátku Romů v České republice.
Čtěte dále...[ 24.03.2016 ]

V Ústí nad Labem se v sobotu 26. března uskuteční třetí charitativní Romský ples s podtitulem Solidarita není jednobarevná. Mezi účinkujícími bude Igor Kmeťo, Maroš Bango, Martina Balogová, Radek Molnár, Josef Danč Band a Duo Kladno Band.
Čtěte dále...[ 25.02.2016 ] - Milena Štráfeldová

Vysoký počet romských dětí v takzvaných zvláštních školách či špatné zacházení s uprchlíky vytýká Česku výroční zpráva o stavu lidských práv ve světě za loňský rok, kterou v úterý zveřejnila organizace Amnesty International (AI). Dokument zmiňuje i demonstrace proti migraci a to, že česká vláda odmítala přerozdělování uprchlíků. Zpráva pak chválí změny zákona k začlenění romských školáků do běžných škol či rozhodnutí soudu o uznání adopce dítěte dvojicí mužů.
Čtěte dále...


Archiv zpráv

(Radiožurnál, 09.04.2016)

Z kampaně #PrayForPrej (Zdroj: Ara Art) Bojovat proti stereotypům vůči Romům má nová kampaň #PrayForPrej. Snaží se vyvrátit lži a předsudky, které se o Romech šíří třeba na internetu. Kampaň vznikla k letošním oslavám Mezinárodního dne Romů a stojí za ní společnost Ara Art. Ta chce veřejnosti vzkázat, že Romové žijí jinak a že jsou plnohodnotnou součástí společnosti. Na víc se Iveta Demeterová ptala ředitele Ara Art Davida Tišera.
Čtěte dále...Peter Pollák (Foto: Kristýna Maková) Po třech letech končí ve funkci zplnomocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku Peter Pollák. Ve funkci ho vystřídá sociolog a politolog Abel Ravasz. Někdejší poslanec Peter Pollák uvedl jako hlavní důvod své rezignace to, že necítí podporu minulé ani současné vlády. V rozhovoru pro internetovou Gipsy television řekl, že úřad odevzdává svému nástupci ve skvělém stavu.
Čtěte dále...Z bývalé herny v Brně vzniklo nahrávací studio Amaro records  (Foto: IQ Roma servis) Po půl roce strhávání koberců, bourání a následného stavění se v Brně tento týden otevřelo nahrávací studio Amaro records. Komunitní studio postavili dobrovolníci z řad romské i neromské mládeže. Bývalou hernu teď proměnili v místo, kde si budou moct mladí umělci nahrávat své desky a třeba tak i plnit sny. Natáčela Tereza Kadrnožková.
Čtěte dále...Vedoucí ženských skupin Jileha na setkání v Praze (Foto: Jana Šustová) Zhruba dvakrát měsíčně se v různých městech Česka pravidelně scházejí skupiny Romek – a to díky projektu Jileha, tedy srdcem. Ženy na setkáních mluví třeba o svých právech, situaci Romů v jejich městě, ale i o tom, že stát za plotnou není zrovna to, co by je v životě naplňovalo. Za projektem stojí organizace Slovo 21, která se emancipací Romek zabývá už dlouhodobě. S vedoucími jednotlivých skupin natáčela Jana Šustová.
Čtěte dále...Kniha Hejno bílých vran (Zdroj: Nakladatelství Maxdorf) Nezisková organizace Your chance pomáhá dětem, které vyrůstají v dětských domovech. Nedávno taky vydala knížku Hejno bílých vran, která vypráví deset autentických příběhů lidí, kteří prošli dětským domovem a v životě byli i přesto úspěšní. Nejen o téhle publikaci s podtitulem „Když opustíte děcák“ mluvila Tatiana Čabáková s ředitelkou organizace Your Chance Janou Merunkovou.
Čtěte dále...Album Tuke / Tobě Veroniky Kačové Šestadvacetiletá Veronika Kačová z Nového Jičína pochází z početné muzikantské rodiny. Hudbě se věnuje už od sedmi let. Zpívá, tančí a vede taneční soubour Cikne čhave. Kromě toho můžete její jméno najít pod články různých romských periodik. Natáčela s ní Alica Sigmund Heráková.
Čtěte dále...


Archiv rubriky O Roma Vakeren
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2016
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz